Buitenlandse politiek moet radicaal worden veranderd Fusie beleggingsfondsen drie vakcentralen Postzegel fraude VERMOGEN VAN 20 MILJOEN De Achttien eensgezind Vijf ver voer sbonclen gaan samenwerken Over graven heen voorwaarts Contra-Troonrede CHJO: Eerst minister Luns weg Erken Peking Biafra, DDR Hanoi, en Cuba VLAG IN TOP Oud-president van Mexico overleden Islamitische top in Rabat Koning Hassan: krachten bundelen tegen Israël Onderzoek naar chauffeurs-onder invloed gestopt Peerke Verhoert (vier moorden) voor de rechter GOUDEN EER VOOR GOUDEN STEM BULTIGE PRIMEUR Het Kwartet 7 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Werkgroep alternatieve buitenlandse politiek van de CH-jongerenorganisatie pleit voor een resolute ombuiging van de Nederlandse buitenlandse politiek. In een „contra-Troonrede" schrijft die werkgroep, dat een nieuw beleid echter onmogelijk is zolang de heer Luns als minister van buitenlandse zaken aanblijft. De belangrijkste punten uit de eontra-Troonrede zijn: Dominium-status voor de Neder landse Antillen en Suriname. Beide Rijksdelen zullen in de toekomst cul tureel deel gaan uitmaken van Zuid- Amerika. Het Nederlands als voertaal en onderwijstaal moet daarom reeds nu worden vervangen door de in bei de Rijksdelen gangbare talen. West-Europa West-Europa: Eerst uitbreiding van de EEG, daarna pas democratisering van de gemeenschap. De Nederlandse Staande tussen de vlaggen van de deelnemende landen een wel militant vertoon bij een vreedzaam beraad, ofschoon de kwestie van de brand in de Al Aksamoskee in Jeruzalem wel een van de belangrijkste agenda punten zal vormen opent ko ning Hassan 11 van Marokko de Islamitische topconferentie in Rabat. (Vervolg van pag. 1) P.'s omzet moet vele tienduizen den guldens („misschien wel ton nen" zegt de postale recherche voor zichtig) hebben bedragen, maar de juiste omvang van de fraude zal wel nooit bekend worden. Temeer, omdat de exclusieve zegels hun handels waarde behouden. Medewerking De postzegelhandelaar moet, om aan zegels te komen, de medewerking hebben gehad van personen binnen de muren van de befaamde drukkerij Enschedé en zonen. In dit bedrijf zijn vele voorzorgs maatregelen genomen om het naar buiten smokkelen van waarde-papie- ren (waartoe uiteraard ook postzegels behoren) te voorkomen. Controle Zo is er een speciale groep (beëdig de) PTT-ambtenaren, die controle uitoefenen op de vervaardiging, de nummering en de aflevering van de postzegels. Misdrukken e.d. verdwij nen fn een speciale afvalkist: een grote afgesloten bak met een gleuf. Op de omvang van deze afval is ech ter géén controle. Een andere veiligheidsmaatregel is, dat het drukkerij-personeel bij het verlaten van het bedrijf wordt ge fouilleerd. Soms wordt volstaan met steekproeven. De controle-ambtena ren van de PTT worden echter niet gefouilleerd, omdat zij formeel niet tot het drukkerij-personeel behoren. PTT's opsporingsdienst heeft wél het recht deze ambtenaren te onderzoe ken, doch dit gebeurt normaliter al leen indien er verdenkingen zijn. Het onderzoek van de postale re cherche, dat geleid wordt door het hoofd van deze dienst in Amsterdam, inspecteur A. J. van Helden, was van daag dan ook voor een belangrijk deel gericht op de gang van zaken in de drukkerij en op het daarbij be trokken personeel en controle-appa raat. Vele weken Een woordvoerder van de postale opsporingsdierfit in Amsterdam deel de ons vanmorgen mee, dat het on derzoek nog wel vele weken in be- •lag kan nemen. Temeer omdat het afvaardiging naar het Europese par lement moet rechtstreeks worden ge kozen. De deur voor Spanje moet dicht blijven. Nederland biyft met reserves lid van de Navo, maar onthoudt zich uit protest van NAVO-oefeningen Op het grondgebied van Portugal en Grie kenland. Samen met de Scandinavi sche partners moet ons land de po litieke druk op beide regiems ver hogen. Veiligheid Ons land moet zich inzetten voor een snelle bijeenroeping van een veiligheidsconferentie. Vooraf moeten de bestaande grenzen in Oost-Europa, dus ook de Oder-Neisse-grens, door de Westerse landen worden gegaran deerd. Als de DDR de status van West-Berlijn garandeert, moet Neder land dit land erkennen. Nederland moet in de Verenigde Naties de toelating van communis tisch China bevorderen. Peking moet in de volkerenorganisatie de plaats van Nationalistisch China (Formosa) innemen. Nederland moet zich van de un faire Noordamerikaanse boycot van Cuba distanciëren. Ons land moet al- MEXICÖ-CITY Oud-presi dent Adolfo Lopez Mateos van Mexico is gistermorgen vroeg overle den. Hij was 59 jaar. Lopez Mateos, die president was van 1958 tot 1964, lag sinds mei 1967 in een coma na een zware hersenoperatie. De overledene, die goed w.as be vriend met het Nederlandse Konink lijk Huis, was een van de populair- sten presidenten van Mexico. Voordat hij op 48-jarige leeftijd president werd, was hij minister van arbeid. In deze periode kende Mexico een on gewoon grote arbeidsrust. Tijdens zijn presidentschap heeft hij het internationaal prestige van Mexico sterk opgevijzeld. In 1963 was Lopez Mateos een van de kandi daten voor de Nobelprijs voor de vre de, die in dat jaar werd toegekend aan het Internationale Rode Kruis. RABAT Koning Hassan van Marokko heeft gisteren de Mo hammedaanse volkeren opgeroe pen met vereende krachten het hoofd te bieden aan de gemeen schappelijke vijand Israël. In zijn openingstoespraak op de Islami tische topconferentie in Rabat onderstreepte hij de noodzaak de meningsverschillen te vergeten en zich te verenigen. Een half miljard Mohammedanen verwachten, aldus de Marokkaanse vorst, dat wij onze Palestijnse broe ders die buiten hun land in ellendige omstandigheden leven, niet zullen DEN HAAG Het onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid naar het aantal niet-nuchtere bestuurders, dat bij verkeersongevallen is betrokken en als gevolg daarvan in een zieken huis werd opgenomen, is opgeschort. Minister Polak van Justitie en zijn collega Roolvink van Sociale zaken en volksgezondheid antwoorden dat op vragen van het socialistische Tweede-Kamerlid dr. ir. A. P. Oele. Het onderzoek zou in twee delen worden uitgevoerd: een vóór en één na wijziging van artikel 26 van de Verkeerswet. Tevens zou onderzocht worden hoeveel niet-nuchtere be stuurders in dezelfde periode geen aanrijding veroorzaakten. Voor dit laatste onderzoek zou de politie 's nachts en in de weekends bestuurders laten stoppen en hun vragen vrijwillig de bloedproef te ondergaan. Volgens beide ministers is de politie daartoe echter niet ge rechtigd. Zodra aanhouding en bloedproef noodzakelijk zijn voor de verkeers controle, is het wel toegestaan, maar niet als het om zuiver wetenschap pelijke bedoelingen gaat Dc Stichting was reeds een onder zoek in Middelburg begonnen. De procureur-generaal heeft er bij dc ministers tegen geprotesteerd. niet onmogelijk is dat P's zegelacti viteiten zich ook hebben uitgestrekt tot België en Luxemburg en de leve rantie van spaar- en vakantiezegeltjes. De opsporingsdienst acht het on waarschijnlijk. dat er sprake is van een grote, internationale organisatie. vergeten. Tijdens onze besprekingen moeten wij niet uit het oog verliezen, dat tot op heden de verschillende resoluties van de VN geen oplossing hebben kunnen bieden, aldus koning Hassan. Op deze eerste Islamitische topcon ferentie, waaraan politieke leiders uit 25 Arabische, Aziatische en Afri kaanse landen deelnemen, zal gedu rende drie dagen over de toekomst van Jeruzalem worden gesproken. De conferentie, georganiseerd door ko ning Hassan, werd bijeengeroepen na de brand in de Al Aksa-moskee in Jeruzalem. Syrië en Irak hebben geweigerd aan de conferentie deel te nemen. Na de openingszitting werd de ver gadering achter gesloten deuren voortgezet, met vermoedelijk als eer ste punt de toelating van de delega tie van de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie. Geen tribunaal Waarnemers menen dat sommige deelnemende landen zoals Iran, Tur kije en Senegal, die vriendschappelij ke betrekkingen met Israël onderhou den, zich zullen verzetten tegen het streven van de Arabische landen om van de conferentie een tribunaal te gen Israël te maken. Dezelfde landen zouden naar ver luidt gekant zijn tegen deelname van Palestijnse bevrijdingsorganisatie aan de conferentie. De leider van deze organisatie, Arafat, was niet aanwezig bij de openingsplechtig heid. les in het werk stellen de ongezonde economische afhankelijkheid van Zuid-Amerika van de Verenigde Sta ten te verminderen. Biafra Biafra moet worden erkend. Ons land moet de vrijheidsstrijd in de Portugese Afrikaanse gebieden onder steunen. De goede diensten, die minister Luns wil om vrede in Vietnam te krijgen, zijn een slag in de lucht zo lang ons land Noord-Vietnam niet heeft erkend. Instelling van een Palestijnse vluch- telingenstaat in het door Israël be zette gedeelte van Jordanië. ANTWERPEN Voor het Asfiis- senhof in Antwerpen is vanmorgen het proces begonnen tegen de 41 - jarige Belg Pecrkè Verhaert, die is aangeklaagd wegens vier moorden, waarvan een op een Nederlander. Verhaert, die vorig jaar maart werd gearresteerd, heeft na mislukte zelfmoordpogingen in de gevangenis, de vier moorden bekend. In novem ber 1967 doodde hij op de weg van Luik naar Bastogne de 40-jarigè in Antwerpen wonende Nederlander C. Bosman, die hem en zijn vriend Jef van Rulo een lift had gegeven. Van Rulo pleegde inmiddels zelfmoord. Verdachte heeft ook bekend in fe bruari 1968 in Turnhout een 58 - jarige boer, diens 51 - jarige vrouw en haar 60 - jarige broer te hebben vermoord. Bij deze misdaad stak hij de boerderij in brand om zijn sporen uit te wissen. Zijn buit was 200 frank, ruim 14 gulden. Na zijn arrestatie bleef Verhaert evenals Van Rulo aanvankelijk hard nekkig ontkennen. Hij bleef tijdens verhoren, waarvan een vier dagen en vier nachten zonder onderbreking werd afgenomen, fit en halsstarrig, dankzij yoga, waarin hij zich goed had geoefend. Gerechtelijke psychia ters hebben hem toerekeningsvat baar verklaard. De Werkgroep beleggingen en banken van de Contactcommis sie financiële instellingen van vakcentralen heeft de samen voeging voorgesteld. Met het oog op de verwachte in voering van het spaarloon achten de vakcentralen samenwerking in één (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Er is een samenvoeging op komst van de drie be leggingsfondsen van NW, NKV en CNV. De Albef van het NVV heeft een vermogen van 8,7 miljoen, de Webefo (NKV) van 5,5 mil joen en het CNV (beleggingsfonds voor protestants Nederland) heeft een kapitaal van 5,2 miljoen. De samenwerking zou op 1 ja nuari 1970 moeten ingaan. fonds wenselijk, omdat dan de gel den beter kunnen worden opgevan- vangen en belegd. Een gecombineerd belegginsfonds zal de neiging heb ben sneller te groeien. Het fonds wordt aangepast aan de Wet op het Breedbandfonds en de Wet voor fa ciliteiten voor bezitsvorming door ef fecten. Voor de effectenspaarkassen verwachten de vakcentralen even eens een sterke groei. DEN HAAG De drie chris telijke partijen zijn het gisteren eens geworden over een voorstel van de commissie-Duidelijkheid, de door de KVP voorgestelde kandidaats-premier pas naar voren te schuiven als met een vierde coalitiepartner, hetzij VVD, hetzij PvdA of D'66, een stembusakkoord is bereikt op basis van een minimumprogram. Dr. A. Veerman, voorzitter van de ARP, verklaarde na afloop van de vergadering van de groep van Acht tien, dat het rapport van de commis sie-Duidelijkheid, ook welcommis sie concretisering samenwerking ge noemd, onder leiding van oud-minis ter dr. Veldkamp, nog deze week zal worden gepubliceerd. De drie par tijen hadden geen enkele moeite zich met de inhoud ervan te vereni gen. De heer Veerman meende dat dit het begin kon zijn van de voor de kiezer gewenste duidelijkheid in de politiek. Het rapport zal een discus siestuk zijn. De heer Veerman ver- Finland benadert V eiligheidsr aad over luchtkaperij SCHIPHOL Finland heeft de le den van de Veiligheidsraad van de VN benaderd na te gaan of het zin zal hebben de voortdurende vlieg- tuigkaperij officieel onder de aan dacht van dit orgaan te brengen. Dit blijkt uit berichten, die gisteren op Schiphol zijn ontvangen. De internationale associatie van verkeersvliegers, IFALPA, w?cht, naar verluidt, met het afkondigen van de voorgenomen proteststaking van 24 uur totdat de reactie van de Veiligheidsraad op de Finse stap be kend is. Mocht men zo zonder meer gelo ven dat uitsluitend evenementen in de Arabische regionen in dien men nu nog in de gezamen lijke strijd tegen Israël daarvoor tijd en lust zou vinden opge luisterd kunnen worden door kamelenraces, in deze periode van internationale doorbraak is dit ook een Europese aangelegen heid: in Keulen, West-Duitsland, zijn onlangs dc eerste kamelen- wedrennen in Europa verreden. Er verschenen acht „woestijn schepen" aan de start. De win naar, een zekere Tuarék 1, liep het zes kilometer lange parcours in 16 minuten en 21,2 seconden. Londense hippies bezetten school LONDEN Ongeveer 200 Londense hippies hebben hun intrek genomen in een ongebruikt schoolgebouw in de wijk Holborn. Ze hebben aange kondigd dat zij zich niet meer zo gemakkelijk uit de school zullen laten verdrijven als zondag toen Londense bobby's een herenhuis, niet ver van Buckingham Palace, binnen de kortst mogelijke tijd hadden ontruimd. wachtte geen moeilijkheden binnen zijn partij, wel een levendige dis cussie. BEZWAREN De CHU en de ARP hebben de voorstellen van de commissie met enig enthousiasme ontvangen. De twee partijen hadden tegen de oor spronkelijke KVP-wensen dit be zwaar dat een vierde coalitiepartner zeer moeilijk te vinden zou zijn als de drie vooraf met een premier ko men. Het gevaar van het gesloten christelijk blok was voor ARP en CHU te groot. Die moeilijkheid kan nu worden omzeild. Zoals te verwachten was, is de groep van Achttien ook akkoord ge gaan met het voorstel van de com missie met een ploeg-kandidaat-mi- nisters de verkiezingen in te gaan. Dat komt wel overeen met het rap port van de KVP, trouwens ook met de gedachte, dat niet alleen het ge meenschappelijk program belangrijk is, maar dat het ook gaat om de per sonen die dat program moeten uit voeren. In de praktijk zullen deze ministers dus eerst in de Kamer ge kozen moeten worden. (Van onze soc.- econ. redactie) DEN HAAG De vervoersorga nisaties van NVV, NKV en CNV heb ben samen een vervoersvakbeweging gevormd en daarvoor als naam geko zen: Samenwerkingsorgaan Ver voersvakbeweging Nederland Het gaat hier om vijf organisaties namelijk: de Christelijke Be drijfsgroepen Centrale, de Federatie van Werknemersorganisaties in de Zeevaart, de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoersperso neel en de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel. De autonomie van de vijf samen werkende organisaties blijft bestaan, maar men wil gezamenlijk een hecht beleid nastreven in de vervoerssector, waar de werknemers grote belangen hebben. Men zal zich niet beperken tot nationale problemen, maar ook trachten in internationale vraagstuk ken tot een gezamenlijk beleid te ko men. De bonden achten de wenselijkheid van een gezamenlijk beleid zo groot, dat zij bereid zijn een deel van de eigen opvatting te laten varen ten gunste van het gezamenlijke stand punt. Beroept een van de bonden zich op een principieel uitgangspunt, dan zal hierbij een argumentatie geleverd moeten worden en zal de betrokken bond moeten meewerken aan een mogelijk alternatief om als nog een gezamenlijk standpunt te bereiken. Cristine Deutekom, die in de wereld van het belcanto in bin nen- en buitenland tot nu toe onbedreigd excelleert, heeft voor haar vocale prestaties nu vader landse eer gekregen: in het Haagse Circustheater ontving zij van de heer Reindert Zwolsman de Göuden Piertoren, een gouden erkenning voor haar gouden stem. Hier feliciteert de heer Zwolsman de zangeres met haar trofee. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers BERT BAKKER GESTORVEN „Over graven heenvoor waarts!" schreef de oude Goethe, toen hem weer eens een van zijn vrienden ontval len was. Maar als de graven eeuwig gesloten zouden blij ven, als er over het gras geen profetieën ritselden, zou dit een loze kreet zijn. En nu hoor ik ineens door de telefoon dat Bert Bakker over leden is, gestorven op dezelfde dag dat ik met een vers ver driet mezelf met een kroonjaar geconfronteerd zag. Bert Bakker, zoon van de uitge ver van De Standaard, enthousias te koorknaap bij de Naardense Mat- theüspassie, jeugdig bewonderaar van Willem de Mérode, schrijver van de dichtbundels Au revoir (1934) en Reizigers (1935), goed va derlander (hoe luidkeels zong hij onder ons christelijke auteurs het Wilhelmus mee op een vergadering in de oorlog), directeur van Daa- men in Den Haag, promotor van dichters en literatoren.... Bert, die heel Toen ik begin juni hoorde dat hij erg ziek was, schreef ik hem. Zijn antwoord uit Ilpendam van 5 juni ligt hier naast mijn schrijfmachine. Herinnering Hij lijdt veel pijn. „Van geregeld werken komt niets meer, maar ik heb nogal wat verzet in mijn loop baantje en geef het nu maar op." Ada van Randwijk, de weduwe van H. M. van Randwijk: „We te ren op veel gemeenschappelijke herinneringen aan Henk, aan de jaren voor de oorlog, enz. Zaterdag a.s. is Buskes hier de gehele dag. Zijn laatste boek God en mens als concurrenten is bijzonder goed." Al vroeger was tk verwonderd geweest van Bert, die naar eigen zeggen op calvinisten wel kon spu wen, een warme reactie te hebben ontvangen op mijn boekje In de greep. Maar ik heb in hem nooit de echte renegaat kunnen zien. Hij vreesde niet Nu is hij gestorven en ik, vriend op een afstand, kan nog een poosje voort als schrijver van in memo- riams. Ik blader in de beide verzen bundels, betrekkelijk vol met ge dichten over afscheid, ziekte en dood en ik lees: Hij lag te sterven en hij lag alleen en vreesde niet het waaien door de bomen en van de regen het ontzaglijk stromen en niet de schaduwen der din gen om hem heen. Hij vreemde niet, maar wist God zeer nabij. Want in zijn moeders bijbel stond geschreven: Ik ben de Weg, de Waarheid en het Leven; niemand komt tot de Vader dan door Mij. Dr. C. Rijnsdorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7