Minister Udink: kloof tussen arm en rijk blijft groeien lavona lavona Pompidou wil openlijk en vrij over EEG praten Groot deel Engelsen tegen EEG MAAR 2,8 PROCENT STEMT OP NPD hnf se SPAANSE SCHONEN HAARVERZORGING trsrsa Ontwikkelingsexperts naar ambassades Zonder vooringenomenheid naar Den Haag Rudolf Mey er, mentor van de Nederlandse film Al ruim 350 doden bij religieuze onlusten D*66: eigen lijst in Zuid-Holland %§BM ISg ||1 tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers Opiniepeiling wijst uit: Aanklachten van volksophitsing tegen Strauss Nederlandse Starfighter stort neer Vijftien doden bij zware storm in Skandinavië DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 De actrice Ingrid Bergman die met het voortschrijden der jaren nog geen spoor aan charme en gratie heeft ingeboet verkiest haar vakanties in meer warme landen door te brengen, zoals dit jaar, in Spanje. Vergezeld van dochtertjes Isabella en Isotta, die qua lieftalligheid de moeder meer en meer evenaren, bezocht zij o.m. in Madrid een specifiek Spaanse gelegenheid, de Tablao flamenco in de Corral de la Moreria. Naast Ingrid Bergman de 17-jarige Isabella. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Nederlandse ambassades in die ontwikkelingslanden waarop de Neder landse ontwikkelingshulp zich voornamelijk richt, zullen binnenkort versterkt worden met ont wikkelingsdeskundigen, die zullen fungeren als een soort buitenpost van het departement in Den Haag. Minister Udink van Ontwikkelingssamenwerking heeft voor wat hij zelf noemt. ,.een be scheiden begin" 1,5 miljoen op de begroting voor 1970 uitgetrokken. De ontwikkelingsdeskundigen zullen belast zijn met het toe zien op de uitvoering van maat regelen en ook hun bijdrage le veren aan het te voeren beleid. Minister Udink beschouwt het ko mende jaar als bijzonder belangrijk voor het slagen van het volgende tienjarenprogramma in de jaren '70 „Het zal er om gaan in de volgende tien jaar de kloof die ontstaat tussen besparingen in de arme landen zelf en de noodzakelijke investeringen op te vullen. Per jaar zal dat een bedrag vergen van 20 tot 24 miljard dollar, waarvan iets minder dan de helft van de particuliere kapitaalsstroom moet komen en iets meer dan de Van onze kunstredactie AMSTERDAM De filmprodu cent Rudolf Meyer, tijdens een va kantie in Duitsland op 67-jarige leef tijd overleden, was een man met een bijzondere feeling voor het medium film, die heel sterk aanvoelde wat hij het publiek kon verkopen. Als we het scherp stellen dan zijn het in het bijzonder zijn produkties ge weest die een succes werden. Van zijn kasstukken roepen we in herinnering Pygmalion, Vadertje Langbeen, Morgen gaat het beter. Na de oorlog maakte hij de Sterren stralen overal en De overval, die tot de top-sellers behoorden. Het ging hem in de eerste plaats niet om de artistieke elementen, doch om de mensen een emotioneel bele ven te geven. En daarbij wilde hy dan niet te lang van stof zijn. Het was dan ook van hem bekend dat hij by elke produktie inspraak eiste in de regie en dat recht kon hij altijd zonder conflicten uitwerken, want hij was in de omgang met zijn mensen een beminnelijke figuur. Hij werkte met mannen als dr. Ludwig Berger, Bert Haanstra, Paul Rotha, Kees Brusse en Gerard Rut ten. De naam Kees Brusse herinnert ons aan de film waarover veel te doen is geweest: Mensen van mor gen. Rudolf Meyer werd in 1901 te Thüringen geboren en werkte voor de oorlog bij UFA. In 1933 vestigde hij zich te Amsterdam. In 1944 werd hij gearresteerd wegens het ver spreiden van distributiebonnen aan onderduikers. Hij kwam in Ausch witz terecht, waar hij in 1945 door de Russen werd bevrijd. Terug in Amsterdam vate hij zijn filmpro- duktie weer op. Hij werd genatura liseerd en in 1947 werd Rudolf Meyer benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Een loongeschil, dat de Britse landelijke dagbladen met sluiting had bedreigd, is gisteravond laat op gelost. De dagbladuitgevers bereikten een compromis met de grafische bond. De produktiviteit zal worden •PSevoerd. PARIJS Frankrijk zal zon der vooringenomenheid aan de EEG-bijeenkomst die in novem ber a.s. in Den Haag wordt ge houden, deelnemen. „Deze vergadering zal ons de gele genheid geven openlijk en vrij te praten", zei president Pompidou gisteren op een persconferentie, de tweede sinds zijn ambtsaanvaarding op 20 juni j.l. Er zijn, aldus de presi dent, verschillende oplossingen moge lijk. Frankrijk zal geen enkele voorshands ter zijde stellen. Pompidou noemde het tijdstip waarop de conferentie wordt gehou den gunstig, omdat deze net valt in de overgangsperiode naar de defini tieve vorm van de gemeenschappe lijke markt. „De verdere ontwikke ling zal afhangen van de wijze waar op deze laatste overgangsetappe zal worden aangepakt". De president maakte in dit verband gewag van de verdere uitbreiding van de EEG en het toelaten van nieuwe leden. j - Concurrentie Zijn persconferentie was in hoofd zaak gewijd aan binnenlandse econo mische en sociale vraagstukken. Hij legde er de nadruk op dat de toe komst van iedere Fransman afhangt van het slagen of mislukken van de saneringsplannen van de regering. Pompidou wees op de noodzaak het hoofd te kunnen bieden aan de inter nationale concurrentie om op deze wijze te profiteren van concurreren de prijzen. Hij deelde verder nog mee, dat de regering overweegt een gedeelte van het kapitaal van Renault, de door de overheid gecontroleerde automobiel fabrieken, onder de arbeiders van dit bedrijf te verdelen. Hij drong er bij de Franse expor teurs op aan nieuwe markten te zoe ken. Ook moeten de industriële in vesteringen groter worden en zal het noodzakelijk zijn kleine boerenbe drijven te hergroeperen. LONDEN Meer dan de helft van de Britten (boven de zestien jaar) is tegen toetreding van Engeland tot de EEG, nl. 54 procent. Dertig procent is voor stander en zestien procent weet het nog niet. Het Amerikaanse bureau Louis Harris ondervroeg tussen 10 en 15 september een „representatieve" groep van 2.124 mensen. De Daily Express, die een belangrijke rol speelt in de campagne tegen toetre ding tot de EEG, publiceerde de cij fers vandaag. Van de tegenstanders tot toetre* ding, meende 69 procent dat de prij zen en de kosten van levensonder houd hierdoor omhoog zouden gaan. Op de vraag met welk gebied En geland in de toekomst de hechtste banden zou moeten onderhouden, antwoordde 26 procent de VS. 20 pro cent Europa en 43 procent het Geme nebest POMPIDOU ernst met Top i helft van de nationale begrotingen van rijke landen." Centraal in het Nederlandse ont- wikkelingshulpbeleid zal staan het van de grond krijgen van de interna tionale ontwikkelingsstrategie. Wat doet Nederland met het buitenlands beleid om te bereiken dat alle rijke landen genoeg gaan doen? Daarom Is dit jaar ook het ontwikkelingshulpbc- leid in Nederland onderdeel van de internationale politiek. VITZICHT Minister Udink gelooft overigens niet dat we er in zullen slagen de kloof tussen rijk en arm te dichten als de 20 miljard dollar per jaar opge bracht wordt. „Ook de kloof tussen de VS en Nederland wordt groter. Die kloof zal groeien. Nog vele decen nia. De arme landen moet alleen uit zicht geboden worden op een zekere groei". Het programma is ambitieus: een groei van 7 procent van het na tionaal produkt. Alleen Japan slaagde daar, zij het met grote moei te, in. Maar zelfs als die 7 procent bereikt wordt, weet minister Udink dat de kloof tussen rijk en arm, in 1980 weer groter geworden zal zijn. En omdat er tegen die tijd weer gro tere verschillen zullen zijn tussen rijk en rijk, tussen de VS en Neder land, is wel eens de gedachte geop perd aan een internationale inkom stenbelasting met een progressief ka rakter, zodat ieder land naar draag kracht bijdraagt. Minister Udink is over de Neder landse prestaties niet ontevreden. De een procent van het bruto nationaal produkt is al gepasseerd en dat was gebaseerd op een verouderde raming. Het eindcijfer van het nationaal in komen is 1971 zal ver boven de ƒ90 miljard komen te liggen en de kans zit er in dat het bedrag voor ontwik kelingshulp daarmee gelijke tred houdt en dat de totale Nederlandse hulp een procent van het netto na tionaal produkt wordt. „Maar laten we de Nederlandse positie niet over schatten", is zijn waarschuwing, „als Nederland ongeveer 2 procent van de kapitaalsstroom naar arme landen voor zijn rekening neemt, is dat na tuurlijk maar een heel klein beetje". ASSEN Zelfs als Nederland meer zou doen, het beeld verandert niet. Politiek AHMED ABAD In de Indiase stad Ahmed Abad zijn in vier dagen ruim 350 doden gevallen bij de hevigste religieuze onlusten sinds de verde ling van dit land 22 jaar geleden. Dit blijkt uit onofficiële cijfers. In werke lijkheid zou het aantal doden nog hoger zijn. In totaal raakten 700 mensen gewond, werden honderd mensen dakloos en verrichtte de politie 2200 arres taties. Het leger heeft gisteren het gezag in Ahmed Abad overgenomen, ter wijl de vechtpartijen tussen Hindoes en Moslims op kleinere schaal voort duurden. moet er wat gebeuren. En dan meent minister Udink dat de VS, Engeland, Rusland en Japan de assen moeten zijn die de wagen in beweging zet ten. Dat gebeurt nog onvoldoende. „Niet dat de VS niets doen, ze verza ken niet. Maar zonder de VS. die nu al 40 procent van de kapitaalsstroom leveren, kunnen we de strategie niet van de grond krijgen", aldus minis ter Udink. „Dat geldt ook voor de drie andere landen. Frankrijk is wat dat betreft geen probleem". Onze buitenlandse politiek moet daarop gericht zijn. Belangrijk is ook dat dc blokvorming (westerse l&nden, communistische landen, arme lan den) wordt doorbroken. Minister Udink heeft bereikt dat Nederland straks gezamenlijk met Zuid - Slavië In de VN zal optreden. En in Nederland zelf, waar ook nog wel eens kritiek op onderdelen geleverd wordt? In voorbereiding is de oprichting van een deskundigen- pool. Het gebeurt nog wel eens dat men terugschrikt van ontwikkelings werk, omdat het bestaan zo onzeker is. De „pool" dient om ontwikkelings werkers, als ze hun periode van drie jaar er op hebben zitten, in de Neder landse maatschappij in te schakelen. Bij universiteiten en dergelijke. Ver der is dit jaar ruim 6 miljoen uitge trokken voor de inschakeling van universiteiten. NORMALE ZAAK Vindt minister Udink niet dat de aandacht voor de ontwikkelingshulp in Nederland wat verflauwt? „Nee, zeker niet", zegt hij zelf. „Je zou kunnen zeggen, het emotionele is ver dwenen, maar dat heb ik ook nooit een erg sterk motief gevonden. Ik denk dat het, zoals bij de sociale verzeke ringen. eennormale zaak ls gewor den. Men praat er niet meer over. Het hoort er bij. En daar ben ik wel gelukkig mee". DEN HAAG D '66 zal aan de verkiezingen voor de provinciale staten in Zuid-Holland met een eigen lijst en een eigen program deelnemen. Dit is besloten op het congres dat de afdeling Zuid-Holland van de democraten zaterdag hield in Leid- schendam. Een verzoek van de PPR om te praten over samenwerkingsmogelijk heden na de verkiezingen van 1970 zoals gemeenschappelijk fractiebe- raad en standpuntbepaling werd door de leden met grote instemming begroet. In het regiobestuur, dat men zater dag koos hebben nu zitting: de he ren H. J. Hofman, (voorzitter), J. van der Kaaden (secretaris), en de leden J. J. van Went, F. C. M. van Leeuwen, en IJ. M. K. de Haan. K-:m WsÈ Je moet maar dom zijn. Op 12 september schreef ik over het be zoek van madame Curie aan Noord- wijk... terwijl de hooggeleerde in... Katwijk was! Hoe zo iets je overkomt, is moei lijk na te sporen. Maar het is ge beurd en daar voor mijn nederige excuses aan de Katwijkers. Mr. G. Feenstra maakte mij attent op de misstap en dat bezorgde me wel even een schrik. Maar. alweer de Katwijkers mogen het mij verge ven, toen die beving wat afgezwakt was, liep de spijt over in een gevoel van „wat een bof"! Bij de brief was namelijk een prachtig boek Vissen voor de Kerk, Katwijk vroeger en nu. Het is in dit jaar uitgegeven door het Genootschap Oud Katwijk. Eni ge weken geleden werd een exem plaar aan de Koningin aangeboden. Een speciaal exemplaar met een ex tra foto van het huis 't Waerle, waar prinses Juliana tijdens haar Leidse tijd woonde. Honderd vierenveertig bladzijden geschiedenis van Katwijk. Zonder voorafgaande toestemming van het Genootschap mag niets uit het boek worden overgenomen. Terecht, men leze het zelf. Op bladzijde 14 vond Ik echter een naam. Die neem lk over. Er staat dat omstreeks 1600 In het zee dorp Katwijk de naam Geyteman reeds bekend was. Een naam die mijn kinderjaren begeleidde, want onze buren heetten zo. Er was een stoere zoon Floris, die mij voorzag van zeekaak, in brokken opgediept uit zijn broekzak. Geen zeekaak van nu kan ooit halen bij die lekkernij. Droog opge- knauwd, met een vleug van ta bakslucht als aroma. De aap Natuurlijk had de familie met de zee te maken. En ik vermoed, dat een van een verre reis thuis kwam met de aap. De aap zat op een mor gen op de schutting, die grensde aan de „poort", een smalle gang tussen de huizen, waardoor je „achterom" kon gaan. Het was een klein, maar zeer energiek beest, dat prompt als je onder hem langs liep op je hoofd dook en aan de haren trok. Dat lokte protesten uit van de „achterom-gaanders" en dus ver huisde de aap naar de schutting aan de andere kant van het huls. De schutting, die aan onze tuin grensde. De schutting, die tot ons keuken raam reikte. De aap voelde zich er wat een zaam door het gebrek aan verma kende passage. Hij richtte nu alle aandacht op het keukenraam en kreeg bijzonder snel in de gaten, dat daarachter me nig lekker hapje werd klaarge maakt. Drie dagen keek hij het aan. Zijn handjes zo nu en dan uitstekend, maar dan altijd hotsend op die rare onzichtbare hardheid. Wist hij dat het een ruit was! De vierde dag werden daar bin nen wortelen geschrapt. De aap stak het handje uit. Wéér dat tover- vlak waar hij niet door kon ko men.... En de wortelen maar verdwijnen in de pan. Toen balde hij de vuisten en sloeg... De aap bleef heel; de ruit was aan gruizelementen.... Ik meen, dat hij nog een wortel tje gehad heeft ook. want zonder Jat was hij niet te temmen. De aap is weer verhuisd, zodat het raam onbereikbaar werd. Maar als hij daar binnen beweeg zag. kon hij klaaglijk huilen of woedend gillen om het onrecht hem aangedaan met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. BONN Minder dan een week voor de parlementsverkiezingen in West-Duitsland is Adolf von Thaddens uiterst-rechtse Natio- naal-democratische Partei ge confronteerd met een vernieti gende prognose. Volgens een onderzoek van de gezaghebben de opiniepeilster Elisabeth Noelle-Neumann zou de NPD zondag slechts 2,8 procent van de stemmen krijgen. Daarmee liggen de Nationaaldemo- craten in een volslagen kansloze positie, omdat vijf procent van de stemmen nodig is om in de Bondsdag te komen. Niettemin handhaafde Von Thadden in een interview zijn me ning dat de NPD acht tot twaalf pro cent van de stemmen zal krijgen. Verwacht wordt dat het deze week tot ernstige ongeregeldheden zal ko men tijdens verkiezingsbijeen komsten in de „explosieve" steden München en Hamburg, waar de NPD zalen heeft afgehuurd. Neurenberg Von Thadden heeft aangekondigd avond af te sluiten tijdens een open luchtbijeenkomst in Neurenberg, de stad waar eens de Nazi's hun massa bijeenkomsten hielden. Gevreesd wordt dat dan grootscheepse demon straties zullen worden gehouden. Vrijdag werd in München een tijd bom ontdekt In een vergaderzaal waar de NPD een verkiezingsbijeen komst zou houden. Dit heeft de poli tie pas gisteren bekend gemaakt. De bom werd een half uur voor het be gin van de vergadering, die gewoon doorging, ontdekt en onschadelijk ge maakt. Bij ongeregeldheden bij een ver kiezingsbijeenkomst van de NPD in Hannover hebben drie politiemannen MÜNCHEN Bij de jus titie in Mün chen zijn te gen de West- duitse minis tervan finan ciën, Franz Josef Strauss, ongeveer 800 aanklachten ingediend we- gens volksophitsing. Dit heeft het openbaar ministerie gisteren meegedeeld. De aangiften hebben betrek king op een recente uitlating van de CSU-voorzitter, waarin hij de buitenparlementaire op positie met beesten vergelijkt, op wie voor mensen gemaakte wetten niet toepasselijk zouden ztfn. Ook in Neurenberg zijn aan giften tegen Strauss gedaan. De 730 klachten zullen eveneens in München worden behandeld. en twee burgers verwondingen opge lopen. In de campagne voor de Westduitse verkiezingen zijn tot dusver 172 ge wonden gevallen, onder wie 115 poli tiemannen. Episcopaat Het Westduitse episcopaat heeft de katholieken gewaarschuwd voor de gevaren van rechts en links extre misme. De katholieken werden opge roepen slechts politici in de Bondsdag te kiezen, „die bereid zijn zich voor gerechtigheid en voor de vrijheid van alle mensen in te zetten en de innerlijke en uitwendige vrede te verzekeren". PILOOT GEDOOD VOLKEL Bij de Westduitse plaats Bocholt is gistermorgen omstreeks half twaalf een Starfighter van de Koninklijke Luchtmacht neergestort. De 38-jarige piloot, H. H. Musch uit Uden, kwam om het leven. Het is ruim twintig maanden geleden dat een Nederlandse Starfighter ver ongelukte. Omtrent de oorzaak van het onge luk tast men volledig in het duister. Een commissie van onderzoek, bestaande uit zes leden, stelde ter plaatse een onderzoek in. Daarbij waren ook specialisten op het gebied van de schietstoel en de straalmotor, en een deskundige van het Neder landse lucht- en ruimtevaartlabora torium aanwezig. Volk el Het verongelukte toestel was af komstig van de vliegbasis Vol kei. Op het tijdstip van het ongeluk moet de Starfighter een bocht van negentig graden hebben gemaakt, die het toestel in de richting van Volkel zou brengen. GOTENBURG Een zware zuid westerstorm. die gisteren de kusten van Noorwegen, Zweden en Dene marken teisterde, heeft aan vijftien mensen het leven gekost. Op zee wordt nog een aantal mensen ver mist. De storm, die bij vlagen orkaan kracht bereikte, heeft zware schade toegebracht aan de Deense, Zweedse en Duitse kusten. Bij Gotenburg en aan de Zuidzweedse kust bij Malmö vielen zes doden. Voor de kust van Jutland zijn twee opvarenden van het Finse vrachtschip Herakles overboord geslagen. Door afgerukte dakpannen en omgewaaide bomen werden veel mensen gewond. Denemarken heeft het ergst geleden van de storm. Hier kwamen acht mensen om. Aan de Duitse kusten was de schade minder groot. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5