OOK VOOR ONSZELF VOORDELK L r Sjaloom eist van kerken driehonderd miljoen Twee medische hoogleraren aan VU benoemi r scheurmaker Een woord voor vandaag Reportages vervangen preken Defregger op non-actief Voor revolutionaire bewegingen En jaarlijks twee procent Tegen politiek iprof. Kamphuis geen spreken kerk i i Uw probleem is het onze... BEROEPINGSWERK °PP errabbijn Irak beschuldigt Israël KERK STICHT NEDERZETTING Bosjesmannen voor uitsterven beivaard Bisschoppen Brazilië stellen eisen CVK/IKOR filmde in Abidjan Overgangsproblemen zijn op te vangen GEEN ANGST, ZEGT DRS. PRONK, WANT MONDIALE HERSTRUCTURERING IS Zelf doen" ook in Moeders Wil 3 12 ,.lk heb geleerd met de omstandigheden waarin ik verkeer, genoegen te nemen", schrijft Paulus aan de gemeente vati Philippi. En toen we gisteren deze woorden citeerden, schre ven we dat dat niet betekent dat we ons bij de omstandig heden moeten neerleggen, omdat het ons lot is. De bijbel wijst een dergelijk fatalisme af. Er zijn ook mensen die tegen die omstandigheden te keer gaan. Ze voelen het als een fel onrecht dat zij dat allemaal moeten ervaren. En als ze dan zien hoe anderen leven zoveel rijker, zoveel gemakkelijker, zoveel vrolijker worden ze jaloers. Dan komen ze in opstand tegen die mensen die het allemaal beter hebben dan zij. Dan willen ze die mensen te lijf gaan. Zo keerde het volk zich tegen de adel van Frankrijk in de Franse revolutie. Zo vernietigden de communisten in een bloedbad het Tsarendom. Zo dreigen de onderontwikkelde ge bieden op te staan tegen onze rijke westerse wereld. En zo veranderen we alleen de omstandigheden van de ander, zonder die van onszelf te verbeteren. Ik arm, dan hij ook arm, is de reactie van de mens die niet met Paulus geleerd heeft genoegen te nemen met zijn omstandigheden. Dat is het zwaard opnemen en er zelf door vergaan. Wie in opstand komt tegen mensen die het beter hebben, creëert lijden zon der de weg uit de eigen omstandigheden te vinden. We lezen vandaag: Handelingen 23 1-15. STRAATSBURG Alleen nog bij hoge uitzondering radio-kerkdiensten I en overdenkingen. Hiertoe heeft de synode van de Lutherse Kerk van de j Elzas besloten. De zendtijd die deze kerk via radio-Straatsburg krijgt, wil zij liever gebruiken voor actuele re- j portages, interviews en documentai- J res. Radiopredikant ds. Gerard Heinz zei, dat men zo meer evangelisato- risch werkzaam denkt te kunnen zijn. Preken alleen -vinden bij een kerkmoe volk geen belangstelling meer, meende hij. DINSDAG 23 SEPTEMBER 1969 (Van onze kerkredactie) MüNCHEN Hulpbisschop De fregger «al voorlopig zijn ambt niet uitoefenen. Het aartsbisdom heeft bekend ge maakt, dat Defregger zich voor de duur van het nieuwe justitiële onder zoek zal beperken tot administratief werk. Het aardsbisdom verwachtte, dat het nieuwe onderzoek de zaak alleen maar kan verduidelijken. Enquête in FS I Geref. synode (vrijgemaakt) (Van onze kerkredactie) NEW YORK De meerderheid van de volwassen Amerikanen is het er niet mee eens, dat de kerk stelling neemt in sociale en politieke vraagstukken. Een enquête heeft uitgewezen, dat slechts 37 procent de activiteiten van de kerken op dit gebied goedkeurt. Het onderzoek had tot doel, te we ten te komen hoeveel Amerikanen de nationale raad van kerken kennen en hoe zij haar beoordelen. Een verras sende uitkomst was, dat de raad meer bekend is onder rooms-katho lieken dan onder protestanten, hoe wel de Rooms-Katholieke Kerk er niet bij is aangesloten. Bij de rooms-katholieken was ook de neiging groter, de politieke en so ciale stellingname van de raad van kerken af te keuren. Hoe trouwer kerkganger, des te be ter op de hoogte met het werk van de raad van kerken, maar oók des te ongunstiger beoordeling. De groepen waarvan de raad de meeste steun krijgt, zijn de jongvol wassenen en de negers. (Van onze kerkredactie) HOOGEVEEN De generale synode van de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) heeft zich eind vorige week bezig gehouden met een aanklacht van de kerk van Maassluis tegen prof. J. Kamphuis, als zou deze zich schuldig hebben gemaakt aan openbare scheuring. Brid<n die niet zijn tooraltn >i NED. HERV. KERK Beroepen te Dubbeldam (vac. Jac. de Mars), A. Ie Coq te Schiedam; te Hindeloopen, mej. kand. J. de Lagh te 's-Gravenhage; te Nunspeet, D. van Vliet te Zetten; te Rotterdam- Zuid, K. Ooms te De Bilt; te Stol wijk (2e pred.pl.), P. Koeman te Bruchem. Benoemd tot geestelijk verzorger Rekkense inrichtingen, A. Schone- veld te Dreischor-Noordgouwe. Bedankt voor Dronten (toez.), A. K. van Kooy, pred. b.w. (dir. jeugd werk Noorderveld) te Zuidlaren; voor Souburg (wijkgem. West; vac. W. den Toom; toez.), J. Bezemer te Augustinusga. GEREF. KERKEN Préparatoir geëxamineerd kand. j H. M. Vroom, Victorieplein 26, Am- I sterdam. GEREF. KERKEN (vrijg.) Bedankt voor Bunschoten, M. K. I Drost te Dalfsen. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Oosterbeek, P. Sneep te Zaamslag. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepbaar drs. J. J. W. Gunning, zendingspred. in Indonesië. Met dertig tegen een stem sprak de synode uit, dat deze beschuldiging el ke grond mist en dat de kerkeraad van Maassluis derhalve geroepen is, om haar terug te nemen. Aanleiding tot de klacht van Maassluis was een „driestar" van prof. Kamphuis in het blad De Re formatie van 13 mei 1967, waarin hij de kerkleden in Noord-Holland weg riep „vanachter de ontrouwe kerke raden vandaan". Daarna kwamen er in verschillende Noordhollandse ge meenten scheuringen. De synode sprak uit, dat prof. Kamphuis „terecht en op tijd de ge lovigen aanspoorde te blijven op de gereformeerde weg". Wel was de synode het eens met het oordeel van de curatoren van de Theologische Hogeschool, dat „prof. Kamphuis wellicht beter had gedaan, indien hij eerst bedoelde gemeentele den had opgewekt, zich met hun ernstige bezwaren tot hun kerkera den te wenden, opdat deze nog eens voor een keuze zouden worden gesteld". Overigens constateerde de synode, dat de betrokkenen dit on danks de omissie in prof. Kamphuis' artikel toch gedaan hadden. De synode komt 7 oktober pas weer bijeen. Dan zal begonnen wor den met de behandeling van de zaak-Kampen. ODIJK „Als een voorlopige aanslag ten behoeve van de wereldgerechtigheid" eist Sja loom van de Nederlandse kerken 300 miljoen uit hun vermogen en tien miljoen over de jaar rekening 1969. Het centraal comité van de Wereld raad van Kerken heeft vorige maand besloten, om twintig procent van de reserves van 'de Wereldraad te stor ten in een speciaal fonds tot steun aan slachtoffers van rassendiscrimi natie en voor de strijd voor gerech tigheid in de rassenverhoudingen. Het begrip „reserves" kan volgens Sjaloom verschillend geïnterpreteerd worden. Daarom wil deze beweging niet zonder meer twintig procent eisen van het totale vermogen van de Nederlandse kerken (door Sjaloom geschat op zes miljard) en is ze geko men tot een voorlopige aanslag van 300 miljoen. Sjaloom wil, dat van dit geld hon derd miljoen gaat naar de bevrij dingsbewegingen in Rhodesië, Zuid-Afrika en de Portugese gebie den in Afrika. Eveneens honderd miljoen zou besteed moeten worden aan de revolutionaire bewegingen in Midden- en Zuid-Amerika. Verder 50 miljoen aan het nationaal bevrij dingsfront voor Zuid-Vietnam, 45 miljoen aan de Verenigde Naties en vijf miljoen ten behoeve van kosmo- politieke bewegingen en actiegroepen in eigen land. Voor dit laatste doel claimt Sja loom ook twee procent van de jaar lijkse binnenkerkelijke uitgaven (geschat op tenminste vijfhonderd miljoen), zijnde tien miljoen. Volgens Sjaloom zijn dit vragen, die door de eigen opstelling van de ker ken de kracht van eisen hebben ge kregen. De positiebepaling van de kerken, die de laatste jaren in Bei roet, Uppsala en Genève gestalte heeft gekregen, liegt er niet om. Ze hebben zelf de basis geschapen, waar op nu concrete daden moeten worden gegrondvest. Amerika NEW YORK De nationale raad van kerken in de Verenigde Staten heeft de 33 aangesloten kerken opge roepen, 500.000 dollar (1,8 miljoen gul den) beschikbaar te stellen voor twee christelijke negerorganisaties. Dit is het antwoord van de raad van kerken op het „Zwarte Manifest", waarin negerleider James Forman in mei precies duizend maal zoveel (1,8 miljard) van de kerken eiste als „her stelbetalingen" aan de Amerikaanse negers. De raad van kerken adviseert niet, het geld aan Formans eigen organi satie te geven. De raad veroordeelde ook de „ideologie" achter het Zwarte Manifest Maar wel zei de raad dat het voor de blanke christenen een gebod is, gehoor te geven aan de eisen van de negers. Met de term „herstelbetalin gen" kon de raad niet instemmen, maar het is ook niet genoeg als de blanke kerken „openheid" jegens de problemen van de negers tonen. „Wij zullen moeten belijden, dat de negers en de andere minderheden tot op vandaag onrecht aangedaan is door blanken, die vaak tot christe lijke kerken behoorden. Daarom heb ben wij voor God niet het recht te weigeren gehoor te geven aan hun eisen, ook al verwerpen wij de vorm waarin ze gedaan worden." De enige grote kerk in de Ver enigde Staten die gevolg heeft ge geven aan het Zwarte Manifest is de Episcopale Kerk, die James Forman 200.000 dollar heeft toegezegd. Wel hebben verschillende andere kerken naar aanleiding van het Zwar te Manifest meer geld uitgetrokken voor hun eigen sociale programma's onder de negerbevolking. (Van een medewerker) BEIROET „Israël is verant woordelijk voor alle moeilijkheden die de joden in de Arabische landen ondervinden." Dit is zo meldt het Libanese orgaan Al Usbu al-Arabi de op vatting van de Iraakse opperrabbijn, de 93-jarige Sassoon Khadouri, wiens zoon sinds begin dit jaar door het Iraakse regime gevangen wordt ge houden. De hoogbejaarde opperrabbijn die alleen met de pers mag spreken in aanwezigheid van Iraakse veilig heidsofficieren is van oordeel, dat de 54 mensen die dit jaar ter dood zijn gebracht op beschuldiging van spio nage voor Israël terecht zijn geëxe cuteerd. Maar zijn zoon verklaarde hij als onschuldig. De opperrabbijn kondigde aan, bin nenkort een conferentie te zullen be leggen van joodse leiders uit Irak, Syrië, Egypte, Algerië, Tunesië en Marokko. Deze conferentie zal ten doel hebben Israël en het zionisme te veroordelen. De totale joodse gemeenschap van deze landen bestaat nog maar uit on geveer tachtigduizend joden. Voor heen was dat ruim een half miljoen. RIO DE JANEIRO Het Brazili aans episcopaat wil, dat de grondwet weer in werking gesteld wordt en dat de wetgevende en de rechterlijke macht weer normaal kunnen gaan functioneren. De bisschoppen zeggen dit in een verklaring, die unaniem werd goed gekeurd door de centrale commissie van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie. (Van onze kerkredactie) WINDHOEK De lutherse Ovambo-Kavango-kerk in Zuid- west-Afrika zet zich met succes in tot behoud van de Bosjesman nen. Jarenlang heeft het er naar uitgezien, dat deze dwergstam onherroepelijk zou uitsterven. Hun aantal wordt op nog onge veer 15.000 geschat. De autoriteiten in Zuidwest-Afrika gingen er vanuit, dat hun civilisatie onmogelijk was. Europeanen en Hot- tentotten hadden hen teruggedrongen tot de slechtste gebieden. Daar leven zij van primitieve jacht. Met financiële hulp van kerken in Duitsland en Finland begon de Ovambo-Kavango-kerk in het begin van de jaren zestig een nederzetting voor hen te stichten in Nkongo (Oy- amboland). Tot op heden hebben al meer dan duizend Bosjesmannen hun noma denleven opgegeven voor een vast bestaan in Nkongo. Gelet op het hui dige tempo verwacht men, dat het er over een paar jaar driemaal zoveel zullen zijn. Een deel van de nederzetting is speciaal ingericht voor de ouden, die voorheen door de trekkende groepen uitgestoten en aan de dood in het oerwoud overgegeven werden. Een bijzonderheid daarvan is, dat veel verplegers Ovambo's zijn, die volgens hun tradities de Bosjesman nen altijd als minderwaardige half- mensen beschouwden. Het werk in Nkongo verzekert niet alleen het voortbestaan van dit dwergvolk, maar helpt ook de rassis- tische vooroordelen van andere be volkingsgroepen op te ruimen. AMSTERDAM Aan de medisch» faculteit van de Vrije Universiteit zijn twee lectoren tot gewoon hoog leraar benoemd: dr. C. van der Meer te Amsterdam in de inwendige gt neeskunde en dr. E. Lopes Cardoz» te Gouda in de klinische oncologi (leer der gezwellen). Dr. Van der Meer is 47 jaar, wer in Rotterdam geboren en studeerq aan de gemeentelijke universite van Amsterdam medicijnen. Sind 1952 is hij aan de VU verbonden. 1963 werd hij daar benoemd tot g woon lector in de algemene diagnoi tiek en therapie in het bijzondt in de endoctrine organen. Dr. Val der Meer promoveerde in 1960, pi bliceerde veel en is onder andei secretaris van de Nederlandse in ternistenvereniging en mede-opricl] ter van de Nederlandse verenigiq voor nephrologie. Dr. Lopes Cardozo is 59 jaar, wei in Kopenhagen geboren, studeert! aan de gemeentelijke universite van Amsterdam en is sedert 191 internist aan het Diakonessenhuis t Gouda; hij is daar ook lid van hl directorium. Hij promoveerde in 191 en is sinds 1960 als part timer ve bonden aan de VU. Drie jaar gel den werd hij er buitengewoon le tor. (Van onze radio- en tv-redactié HILVERSUM In Abidjan, hoofdstad van de Afrikaanse sta Ivoorkust, werd van 1 tot 12 septei ber j.l. de tweede assemblee van Conferentie van kerken in geheel frika gehouden. CVK/IKOR zonden er e filmploeg heen, die vastlegde u er aan de orde kwam, o.m. over a tuele politieke en sociale kwesti culturele revolutie en vernieuw! van de kerk. De reportage, die 25 minui duurt en getiteld is „Reflectie Abidjan *69", wordt zondag a.s. september, om 7.05 uur vertoond Ned. 1. Het weer in Enropa weer max. temp nee) Amsterdam gisteren Brussel zw.bew. 17 Frankfort onbew. 16 Genève l.bew. 21 Innsbruck 7.w bew. 20 I Kopenhagen mist 21 Locarno h.bew. 16 Londen onbew. 23 Luxemburg m'st 19 Madrid mist 18 Majorca h.bew. 24 MUnchen onbew. 25 l Nice zw.bew. 20 Parijs onbew. 24 Rome onbew. 25 Wenen zw.bew. 21 ZUrlch zw.bew. 23 zw.bew. 19 MEER dan ooit zijn economische maatregelen noodzakeli Effect kunnen deze pas oogsten, indien zij opgenomen z in een geheel van politieke en culturele verandering. Alleen d zullen de arme landen in staat zijn zelf hun toekomst te bepal en zal er een gezonde basis geschapen worden van samenw king tussen de landen in Noord en Zuid. (Uit de kanseloproep van afgelopen zonda Vraag: Indertijd had ik oen psalmboek mei rel ling van Drenih. doch ik ben dit kwijtgeraakt liet was een heel eenvoudige zetting. Nu heb ik er een van Worp. voor mij le ingewikkeld. Ik ben al oud en gedeeltelijk invalide. Weel u ook waar een exemplaar van Drenih te krijgen is? Antwbord: De psalmharmonisaties van Drenih zijn definitief uitverkocht. Misschien is hel in de tweetfe-handshandel. Er bestaal ccn mogelijkheid het boek tc krijgen bij dc Muziekbcurs voor anti quarische bladmuziek. Trompenburgstraat III, Amsterdam. Wellicht heeft een lezer hei voor u t; koop omdat u vanwege uw invaliditeit geen zwaardere muziek kan spelen. Vraag: We wonen nu drie jaar in ons huis. Nu al voor de derde zomer worden wij geplaagd door vlooien. We spuiten telkens met vlido maar na enkele dagen hebben we toch weer vlooien. Ook in de schuur. In onze vorige woning hebben we 17 jaar gewoond, doch daar hadden we er noo last van. Antwoord: De oorzaak zal wet gelegen zijn in het niet lane genoeg volhouden van dc bestrij ding. Een vlooienplaag is erg hardnekkig. De eitjes kunnen na geruime tijd noe uitkomen en dan zit u opnieuw met de last. HeCrt u al eens ge spoten met nourycid? In de oorlog, toen men zec- pgebrek had, kwamen er /eer veel vlooien voor. Maar toen behielp men zich met goed gevolg met 10 pet. zeepwater of kokend water Vraag: In welke radio-uitzcnJing i> sprake ge weest van een erfenis van ene "Neelije de Pater", die groot is en nog niet verdeeld knn worden om dat de erfgenamen niet allen hekend zijn? De na latenschap schijnt te staan op een Hank te Lon den. Mijn grootvader vertelde vroeger dat hij een van de mede-erfgenamen was. Ik héb weleens ge hoord dat zij geboren of gestorven zou zijn in Stolwijk of Broek op Langcndijk Antwoord: In het Vara-programma "Uitlaat" op IS maart. Bij de producer, dc heer W. de Bie. Vara, postbus 175. Hilversum, kan u nadere in lichtingen vragen. Vraag: Als iemand elf maanden in de ziektewet is. van wie ontvangt hit dan vakantiegeld tin de meubelbranche)? Antwoord: In die branche geldt dal tijdens ziek te de werkgever de vakantietoeslag van 6 pet van het jaarloon uitbetaalt. Mocht dc werkgever hier toe niet bereid zijn, dan kan u zich tot de vakor ganisatie wenden. Vraag: Ik heb wel eens waargenomen bij goud vissen in een glazen stolp, dat zij hun jongen le vend ter wereld brengen. Dit werd onlangs door kennissen bestreden Men beweerde dat ik abuis was. Antwoord: Goudvissen vormen geen aparte soort, maur zijn kleurvariatics. bijvoorbeeld van baars- cn knrpcrachtigen. Bij dc laatste komen ook levendbarenden voor en waarschijnlijk heef) u zo'n geval gezien. Deze dieren laten dc eieren eerst in het lichaam uitkomen en stoten dan dc jongen naar buiten, ook zijn er.vissen die dc - zolang aan de buitenkant van het lichaam vast houden tot ze uitgekomen zijn (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Omdat het blijkt dat steeds meer huisvrouwen actief aan het KRO-televisieprogramma „Zelf doen" deelnemen, heeft Mia Smelt besloten, deze rubriek ook op te nemen in haar programma „Moe ders wil is wet". Van 17 oktober af wordt dit een 14-daagse bijdrage. Hans Bik geen onbekende in het programma, want als KRO-omroeper hielp hij enkele jaren bij de presenta tie is de „vader" van de tv-rubriek en zal ook de radio versie voor zijn rekening ne men. Hij gaat zich daarbij speciaal toeleggen op kleine huishoudelijke karweien, die vrouwen zelf kunnen doen en waarbij zij zich dan hulp van buitenaf kunnen besparen. 1 2 3 t, 5 6 7 2 3 8 L 5 10 6 INVUL PUZZEL Resp. Hor.Vert: 11 land in Eu ropa; 22 overgebleven; 33 appel; 44 stap; 55 bijwoord; 66 gou verneur-generaal (afk); 77 plaats in Overijsel; 8—12 voegwoord; 911 voorzetsel; 1010 ploegsnede: 119 plaats in Siberië; 12—8 rangtelwoord. Oplossing vorige puzzel. 1. arend, 2. lakei, 3. moede, 4. krans, 5. ereis, 6. roede, 7. kelen. ALMKERK-DIES- SEN. (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Veel mensen denken, dat als we de oorzaken van de armoede van de ontwikkelingslanden gaan wegnemen door te sleutelen aan de internationale economische structuur, dat dan heel ingrijpende gevolgen zal hebben voor onze eigen economie. Dat is gelukkig niet waar. Integendeel. Dat vertelt ons drs. J. P. Pronk (29). wetenschappelijk medewerker aan de Nederlandse Economische Hogeschool en nauw bü de voorbereiding aan deze vredesweek betrokken als lid van de „themagroep". Economische maatregelen noodza kelijk, nu meer dan ooit, zei de kan seloproep, die afgelopen zondag werd voorgelezen. Wat denkt drs. Pronk daarvan? Het hangt er maar vanaf, wat je onder „ooit" verstaat, zegt hij. De hulpverlening is tot nu toe eigenlijk alleen maar marginaal geweest. Het was gemiddeld nooit meer dan een half procent van het nationaal in komen. Maar bovendien is vanaf het begin, na 1945, al meteen gezegd, dat deze hulp op zichzelf nog niet zo zinvol is. Immers, de hele internationale eco nomische structuur zelf lieten we on veranderd. We corrigeerden alleen het resultaat (de internationale wel vaartsverdeling) wat. Welke economische maatregelen zijn er dan noodzakelijk? Handelspolitiek In de eerste plaats op het gebied van de internationale handelspoli tiek. zegt drs. Pronk en hij noemt daarbij primair de noodzaak van een stabilisatie van de prijzen. De ontwikkelingslanden zien de prijzen van hun producten heftig schommelen (gevolg: economische on zekerheid), maar over de grote lijn genomen voortdurend dalen. Dat be tekent, dat hun buitenlandse devie zen, nodig om te kunnen importeren, minder worden. Gevolg: hun econo mische groei stagneert. Een stabilisatie van de prijzen (waarbij het creëren van internatio nale buffervoorraden een middel kan zijn) geeft hun gegarandeerde export inkomsten. Een ander probleem is. dat de ont wikkelingslanden in het algemeen nog steeds landbouwlanden zijn. Hun producten hebben een geringe toe komst. De groei van hun uitvoer is helemaal afhankelijk van onze bevol kingsgroei. Want onze extra wel vaart besteden we niet aan hun agra rische producten, maar aan onze eigen welvaartsproducten. Daar komt nog bij, dat wij geleide lijk minder van hun goederen gaan kopen. Voor een deel produceren wij het in de rijke landen zelf (zoals rijst, tabak en suiker) en wij bescher men onze eigen productie met hoge invoerrechten, subsidies en dergelij ke. En wat we niet zelf produceren, maken we na (syntetische rubber, textielvezels, plastics) en dankzij ons wetenschappelijk onderzoek zijn onze syntetische producten soms beter dan hun natuurproducten. Drs. J. P. PRONK we weten te goed, dat we maar klein zijn Noodzakelijk zijn daarom per pro duct internationale goederenovereen komsten, waarin regels gesteld wor den over uitvoer, invoer, prijzen, pro- ductieomvang. Abeidsvertleling In de tweede plaats wijst drs. Pronk op het belang van een herzie ning van de internationale arbeids verdeling. Uit de koloniale tijd is overgebleven, dat veel van onze indu strie bedreven wordt op basis van hun grondstoffen. Om die industrie van ons te be schermen, houden wij hun industriali satie een beetje tegen, onder andere door een importlarievensysteem. Door relatief hogere invoerrechten te heffen op hun industrieproducten be werken wij, dat zij die moeilijker kunnen verkopen dan de grondstof fen, waaruit ze werden gemaakt. Want die grondstoffen kunnen wij goed gebruiken. Zij moeten de cacao leveren, wij zorgen voor de industrie. Zij leveren de huiden, wij maken er de schoenen van. Op deze wijze bemoeilijken wij hun industrialisatie. Nodig is dus een verlaging van de tarieven op uit ontwikkelingslanden geïmporteerde eindprodukten. Daarmee zijn we nog in de sfeer van de handelspolitiek. Maar nu kunnen we nog een stapje verder gaan en ons afvragen, of de hele wereldproductiestructuur niet eens opnieuw bekeken moet worden. Elk land heeft de mogelijkheid, be paalde goederen goedkoper te produ ceren dan andere landen. Als nu elk land zich op die goederen zou toeleg gen, zullen de productiekosten, in to taal bezien, het laagst zijn en dus de welvaart voor de hele wereld het grootst. In het algemeen is industrialisatie het goedkoopst op basis van de grondstoffen, die je hebt. Dus: kof fie-, cacao- en lederindustrie, om er nu maar een paar te noemen, naar de ontwikkelingslanden. Verder komen voor de ontwikke lingslanden ook die productieproces sen in aanmerking, die arbeidsinten sief zijn, zoals textiel en scheepsbouw, omdat arbeid daar nog goedkoop is. Daarbij hamert drs. Pronk er op, dat een dergelijke rationalisering van de internationale productiestruc tuur uiteindelijk ook gunstig zal zijn voor dc rijke landen. Steeds meer economische studies tonen dat aan. Het betreft immers bij ons juist die industrieën, die het toch al moeilijk hebben (cacao, textiel, scheepsbouw). Ongetwijfeld zal een dergelijke her- slructuering op wereldniveau moei lijkheden geven, maar eigenlijk zijn dat toch niet meer dan overgang blcmen, die opgevangen kunnen den, zoals op een ander nives Zuid-Limburg gebeurd is. De vakverenigingen en de poli partijen moeten dit gaan inzie bereid zijn mondiaal te gaan de aldus drs. Pronk. Bij onze pla; in EEG-verband zullen we reke moeten gaan houden met de gf ste internationale veranderingen. Woorden Nederland heeft altijd een voc staande plaats ingenomen in hel ken over de problematiek van di de wereld. Er worden nog altij langrijke initiatieven genomen onze regering. Maar toch heef Pronk de indruk, dat ons voon pen voor een belangrijk deel maar in woorden is. Wij vertali niet in konkrete daden. Wij doe: te voorstellen, maar wachten d; de anderen het doen. Dan do» mee. Hij vindt het belangrijk, d cirkel doorbroken wordt. Da aantal landen nu al gaat doen er een wereldrechtsorde is. Bi beeld door nu al te besluiten, hun hulp multilateraal via de enigde Naties te laten lopen. Drs. Pronk kan zich niet a indruk onttrekken, dat Ned zich wel eens verschuilt achti argument, dat de anderen niet doen. Neem nu eens de internationa kerovereenkomst. Nederland voor. De EEG-partners tegen ondertekenden wij ook niet. Wi den toen kunnen zeggen: Het dat wij door niet te tekenen ii zak houden, besteden wij aan hulpverlening. Dan laat je zie je het echt meent. Wij wekken internationaal druk, dat we goed weten, dat klein landje zijn en het ons du nen permitteren om flinke vo len te doen, maar dat het i alleen om te doen is. een wit tc halen bij de ontwikkclingsl

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2