Nieuwe Leidse Graiant EERST BOEKEN OP TAFEL naaaan üüüüaci ondood 0LGA Commentaar Postale recherche ontdekt omvangrijke zegelfraude 'Twee arrestaties Ook drukkerij-personeel? DE NIANTELSPECIAUSI Gratis appelen halen bij de fruitveilingen Het Kwartet Werkgelegenheid mag niet in gevaar komen Uitzondering VATEN MET GIF IN DE RIJN SPREUK Brandt sprak met Gromiko (RITA) Bomaanslagen in Athene en september v O ben* Groenoordhal - Willem de Zwijgerlaan - Leiden I Dinsdag 23 september 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Y('(/ci7i <»f sY sit'll voortvanrtlt'ii ZjOf/yvitsvlttip voor orerhoitl DEN HAAG De vaste Kamercommissie voor econo mische zaken is vanmiddag begonnen met de besprekingen over de financiële moeilijkheden waarmee het Verolme-concern te kampen heeft. Uitgangspunt was dat eerst de boeken op tafel moeten komen wil 'de overheid opnieuw steun verlenen. Gister avond hadden de Kamerleden reeds inzage in een aantal jaar stukken gekregen. Ook de wereld van de Islam be zint zich. In Rabat, Marokko, is sinds gisteravond de Islamitische Top bijeen, die een antwoord moet geven op de vragen, die deze moderne tijd de Islam stelt, een soort concilie misschien of een conferentie van de wereld raad. De president van de ver gadering. dr. Sad. Mokaden, neemt hier een verfrissende dronk bij zijn aankomst op het vliegveld van Rabat. Voor meer over het islamitische gesprek zie elders in dit blad. open boek Vinder krijgt beloning LEVERKUSEN Bij het overla den aan de kade van de Bayerfabrie- fcen in Eeverkusen (West-Duitsland) lijn in het weekeinde per ongeluk «ven vaten met een giftig planten- Aeschermingsmiddel in de Rijn ge vallen en door de stroom meege voerd. De rood geverfde vaten heb ben een inhoud van dertig liter. Voor elk vat krijgt de vinder een beloning van 900 gulden. Onmiddellijk na het ongeluk is in de Duitse deelstaat Noordrijn- land-Westfalen een alarmplan van kracht geworden. De Nederlandse rijkspolitie te water werd op de hoogte gesteld. Naar een functionaris van de waterpolitie in Duisburg mee deelde. hebben alle schepen op -de Rijn bericht over het ongeluk ont vangen. Het is uitgesloten dat de vaten vanzelf opengaan. Ze kunnen alleen door een scheepsschroef lek worden geslagen. ALMELO De eerstkomende maanden zullen 20 a 22 leidinggeven de functionarissen van het confectie bedrijf Bendien-Smits NV in Almelo worden ontslagen. Dit is een gevolg van de destijds tot stand gekomen fusie tussen de textielbedrijven van Bendien en Smits NV. Het socialistische Kamerlid drs. Nederhorst, tevens voorzitter van de ze commissie, zal bij zijn komende interpellatie over de zaak-Verolme drie voorwaarden op tafel leggen waaraan moet worden voldaan: 1. De overheid moet beslissende zeg genschap hebben over de be drijfsvoering. 2. ze moet voorts mede-eigendom krijgen die waarborgen bevat tegen het uitsluitend dragen van de kwa de risico's van de bedrijfsvoering. 3. zij moet volledig worden ingelicht over de huidige financiële situatie van het concern. De heer Nederhorst zal tevens vra gen hoe de statuten luiden van de stichting die is opgericht om te zijner tijd het beheer van de aandelen over te nemen, hoe het stichtingsbestuur is samengesteld en welke bevoegdhe den het heeft. (Het gaat hier om de Stichting Verolme Trust -red.). Hoeveel Ook wil de heer Nederhorst weten hoeveel steun Verolme heeft ge vraagd, op welke gronden en wan neer deze aanvraag is ingediend en hoe de regering is gebleken dat het bedrijf met financiële problemen heeft te kampen. Hoe is het mogelijk dat van rege ringszijde bij de behandeling van de kredietgarantie voor het dok van Verolme in de openbare commissie vergadering van de Kamer op 30 ok tober van het vorige jaar noch bij de behandeling in de plenaire vergade ring op 4 december van enige moei lijkheid bij Verolme is gerept?, aldus een van de andere vragen van het Kamerlid. Waarop was het vertrouwen in de gezonde financiële structuur van het Verolme-concern gebaseerd toen de regering op 9 juli van het vorig jaar besloot het krediet voor de bouw van het dok te garanderen? Was in de voorwaarden ook de voortzetting van de Nederlandse Dok- en Scheep bouw Maatschappij in Amsterdam opgenomen? Als dat zo is, dan wil de heer Nederhorst gaarne vernemen hoe de bepalingen luiden van de overeenkomst tussen de Staat en het Verolme-concern. Bovendien informeert de heer Ne derhorst of de moeilijkheden uit sluitend zijn veroorzaakt door de op het moment van de overneming be staande opdrachten door de op het moment van de overneming bestaan de opdrachten bij de NDSM of dat er op opdrachten die daarna zijn bin nengekomen en op de bouw van schepen op de werf in Rozenburg ook niet-voorziene verliezen zijn ge leden. De heer Nederhorst stelt voorop dat de regering er voor dient te zor gen dat de werkgelegenheid bij de Amsterdamse en de Rotterdamse scheepsbouw niet in gevaar komt. Aftreden De president-commissaris van het Verolme-concern, de heer W. A. de Jonge, is ervan overtuigd dat de heer Verolme zal aftreden als president- directeur, zo weet het Algemeen Dag blad te melden. Herhaalde aandrang heeft nog niet tot concrete stappen geleid. Ook heeft de heer De Jonge hem het advies ge geven zijn boeken te openen. De heer Verolme zou steeds hebben geant woord dat hij de tijd wilde hebben om zo'n ingrijpend besluit te nemen. Overigens slaat de president-com missaris op het standpunt dat het vertrek van de heer Verolme op een elegante manier dient te geschieden. „In de praktijk is wel gebleken dat hij een dynamische vent is. Ik kan niet veel respect hebben voor men sen die dat niet willen inzien", aldus de heer De Jonge. Dit is een voorbeeld van een postzegelserie zoals fraudeurs die hebben vervaardigd, maar die in werkelijkheid niet bestaat. De twee onderste rijen vormen sa men een reeks zoals in de beken de postzegelboekjes voorkomt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De postale j recherche heeft gisteravond en j vannacht twee postzegelhande laren gearresteerd, die zich i schuldig hebben gemaakt aan een naar het zich laat aan zien grootscheepse zegel- het „centrale punt" waar uit alle windstreken honderden mooie MANTELS, REGENMANTELS, BONTMANTELS EN PAKJES zijn samengebracht VOOR SOCIALE INSTELLINGEN fraude, waarbij ook de mede werking moet zjjn verkregen van personeel van de drukkerij Enschedé en Zonen te Haarlem en van in dit bedrijf werkzame controle-ambtenaren van de PTT. Het eerst werd gearresteerd de 35- jarige A. J. P. te Muiden, toen hij in een Amsterdams café probeerde iemand te interesseren voor zijn aan biedingen. In de loop van de nacht volgde de arrestatie van de 31-jarige A. V. te Amsterdam, die na verhoor vanmorgen weer op vrije voeten is gesteld maar zich ter beschikking van de justitie moet houden. Grote schaal Uit liet tot dusver ingestelde onder zoek, dat de gehele nacht voortduurde en dat vanmorgen op grote schaal werd voortgezet, is gebleken dat P. vermoedelijk de spil was waarom de hele fraude draaide. Hoewel hij ontkent, is in elk geval duidelijk geworden, dat hij regelmatig tegen hoge prijzen niet in de normale handel zijnde postzegel-combinaties verkocht, waaronder gewone auto maatboekjes, voorzien van een extra zegelstrip. Vellen postzegels dus, die niet op de normale wijze waren afge sneden. Ook verkocht hij regelmatig post zegels van afwijkende druk en kleur, die in de filatelie een hoge handels waarde hebben. Voor vervolg zie pag Een oppassend mens met een rode neus wordt voor een dronkelap gehouden. DESPONTS TAE Sociaal-Economische Raad heeft overeenstemming bereikt over de herziening van de rechtsstructuur van de onderneming in Nederland. Wg hebben onze waardering hiervoor reeds uitgesproken. Het is een ge lukkige zaak, wanneer werkgevers en werknemers over moeilijke proble men langs de weg van overleg een akkoord bereiken. Het is ook altjjd het beginsel van de christelijke vakbeweging geweest, tot harmonie binnen bedrijfsleven en on derneming te komen. De christelijke vakbeweging ziet te recht de onderneming 'als een ge meenschap, en niet als een eenheid waarbinnen groepen met tegengestel de belangen werken. Dit is ook altyd het uitgangspunt ge weest bij de verwerping van de klas senstrijdgedachte. Het jongste com promis binnen de SER is een resul taat, waarmee speciaal de christelijke vakbeweging gelukkig kan zyn. De werknemer als mens binnen de onderneming krijgt nu zwaarder ac cent; zijn positie wordt ten minste gelijkgesteld met die van de aan deelhouder-kapitaalverstrekker. Hij krijgt, door de hem toegedachte ver antwoordelijkheid cn medezeggen schap. een juiste plaats binnen de onderneming. Enig opzien baarde daarom de ver klaring van dr. Van Gorkum. lid van de verbondsraad van het CNV voor de christelijke vereniging van hoger personeel; hij wees het SER-akkoord van de hand en sprak bovendien uit. dat naar zijn mening meer leden van de verbondsraad zijn standpunt zou den delen. De CNV'ers in de SER zouden hun mandaat overschreden hebben. Niet de CNV'ers echter hebben een fout gemaakt, maar de heer Van Gor kum. Hü voelt blijkbaar onvoldoen de aan, wat er binnen de christelijke vakbeweging leeft. De verbondsraad toch sprak gisteren zyn vertrouwen uit in liet werk van de CNV'ers in de SER en had waardering voor wat in samenspel met de werkgevers in de SER kon worden bereikt. De afwijkende stem is dus over stemd door het duidelijke geluid dat de verhondsraad van het CNV liet horen. DEN HAAG Sociale instel lingen kunnen met ingang van vandaag gratis appelen afhalen bij de fruitveilingen. Het pro- j duktschap voor groenten en fruit heeft dit bekend gemaakt. Op het ogenblik is er sprake van een appelcrisis volgens de verorde ningen van de EEG: de appelen kun nen uit de markt worden genomen. De minister van landbouw heeft nu bepaald, dat de appelen, die an ders voor het vee zijn bestemd of op de mesthoop terecht zullen komen gratis ter beschikking worden ge steld voor de sociale instellingen. Het gaat hier om appelen van de kwa liteitsklasse II en III. De instellingen moeten de appels voor eigen rekening afhalen. In de Nederlandse fruitcentra is het op het ogenblik bijzonder druk met de pluk van appels en peren. Alle pererassen zijn plukrijp en bij de appels is onder meer de oogst van de goudreinette begonnen. De prijs op de veilingen ligt iets boven 40 ct per kg voor de beste kwa liteiten. Maar het grootste deel van de aanvoer komt niet verder dan 30 ct. per kg. De kleine maten en min dere kwaliteiten worden uit de markt genomen. NEW YORK De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Willie Brandt, heeft gisteravond in New York onverwacht een ontmoeting ge had met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. De beide staatslieden spra ken bijna een uur over aangelegen heden van wederzijds belang en we reldproblemen. Brandt noemde het onderhoud openhartig en ontspannen. De Berlijn-nota van Moskou aan de Grote Drie kwam' niet ter sprake. De ontmoeting kwam op initiatief van Brandt tol stand. De Westduitse minister overlegde later ook met zijn Roemeense collega Manescu. ,en zegt u nou nni: vrouwelijke chauffeurs." Barometerstand: heden 10 uu>- 77 cm (1027 millibar), stijgend. Zon en maan 24 september zon op 6.29, onder 18.34; maan op 18,08. onder 4.21: 25 sept. V.M. HIT ttfflS DE BILT De diepe depres sie die gisteren over Zuid- Scandinavië oostwaarts-trok be vond zich vanmorgen boven Finland. Daarachter breidde een rug van hoge luchtdruk zich over onze omgeving uit waar door er weinig wind was en de afgelopen nacht bij helder weer de temperaturen flink konden dalen. Belangrijker voor het weer in het komende etmaal is een hoge- drukgebied dat zich gisteren uitstrekte van de Azoren naar de Alpen en dat nog wat in be tekenis toegenomen is. Het zwaartepunt van dit druksys- teem verplaatste zich naar Frankrijk en trekt de komende 24 uur in oostelijke richting naar Midden-Europa. Tussen Groenland en IJsland is een diepe oceaan-depressie tot ontwikkeling gekomen. Samen met eerder genoemde hogedruk- gebied heeft dit een zuidweste lijke luchtstroming tot gevolg waarmee vochtige en warmere lucht naar onze omgeving wordt getransporteerd zodat de tem peraturen hogere waarden zullen bereiken dan vandaag. Voorintzichten voor donder dag: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden bo ven normaal. ATHENE Een ondergrondse Griekse verzetsorganisatie, de Bewe ging van het Nationale Verzet, heeft verklaard verantwoordelijk te zijn voor de bomaanslagen op het stad huis en het hoofdpostkantoor van Athene, die gistermorgen werden ge pleegd. De explosies richtten veel schade aan, maar er vielen geen slachtoffers. Een andere verzetsorganisatie, de Griekse Democratische Beweging, maakte bekend dat men drie gewa- pende groepen heeft gevormd om de i militaire regering te bestrijden. Na de aanslagen van gisteren wer- i d«n in Athene vijftig mensen gear- festeerd, onder wie hoogleraren en Advocaten. o Qj °P lubllaumtantoonatalllns van ana an uw BO*Jarig motorhuls De tentoonstelling Is geopend: dinsdag 23 september van 19.30-22.00 u., overige dagen van 10.00-22.00 uur. Toegang vrij Ruime parkeergelegenheid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1