500 PASSAGIERS VAST Commentaar Vakbonden overschreden in SER hun mandaat Steun aan spoor Laak voor nieuw kabinet Auto tegen lichtmast: drie jongelui geëlectrocuteerd decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Fatale noodlanding - zeker 20 doden Overnachting in slaapwagons iSPRÉUK Crita) MET WEER Wisselvallig Ondermaanse oefeningen België vraagt artsen elders om raad Toestand van Dr. Van Gorkum (van hoger personeel): Mao ONGELUKKEN OP DE WEG Vliegtuigen botsen: 76 doden Doden hij rellen in West-Nigeria iTse- toeng kritiek? 1 bon Nieuwe Leidse Gonraiit maandag 22 september 1969 51ste jaergang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Veel kinderen onder de gestrande reizigers Climax ia looi r flirt if ritst' offieiorva in stability Veerboot bleef in tie Hoek MEXICO-STAD Bij het veron gelukken van een Mexicaans lijn- vliegtuig zijn meer dan twintig mensen om het leven gekomen. De meesten van de overlevenden (er wa ren 118 inzittenden) raakten gewond, velen ernstig. De Boeing-727 van Mexican Airli nes moest door een defect aan het landingsgestel gisteravond een nood landing maken. Het vliegtuig kwam, vermoedelijk door het slechte weer, op honderden meters van de lan dingsbaan neer, sloeg over de kop en I brak in tweeën. Het voorste deel kwam in een meer terecht. Uit het vliegtuig geslingerde mensen lagen over een afstand van achthonderd meter verspreid. (Van een onzer verslaggevers) i HOEK VAN HOLLAND Ruim 500 mensen hebben vannacht in De Hoek in hotels en in slaapwagons de nacht moeten doorbrengen, omdat de officieren van de Engelse veerboot St. George van de dienst Hoek van Holland-Harwich in staking waren gegaan. Met het Nederlandse schip Koningin Juliana zouden de gestranden passa giers vanmiddag om 12 uur vertrekken. Zondagochtend besloten de officie- Ten niet aan het werk te gaan, ten einde kracht bij te zetten aan hun ■isen in een reeds maanden durend oonconflict. Enkele weken geleden rerd een voorlopige regeling getrof- en, maar de definitieve verhoging ilijft volgens hen te lang uit. De St. George had zondagmiddag om 12 uur uit Harwich moeten ver rekken. De ongeveer 600 passagiers lie voor de reis naar Hoek van Hol- and hadden geboekt, konden daar- loor pas om middernacht met de Ko- tingin Juliana de overtocht maken. De staking bracht voor De Hoek chter grote problemen mee: men noest slaapgelegenheid zoeken voor 00 mensen, onder wie heel wat kin eren. En dat gebeurde voor de twee- e maal in 24 uur. Zaterdagavond Dé enige die een vrouw het laatste woord kan ontfutse len is een echoput. arondal „Zet haar asjeblieft niet op bet kleed. Ze is nog niet zindelijk." DE BILT Een hogedvukge- bied strekt zich uit van de Azoren naar het Alpengebied. De as van dit druksysteem ver plaatste zich sedert het afgelo pen weekeinde langzaam zuid- i waarts waardoor oceaandepres sies dichter in onze omgeving konden komen. Een nog in be tekenis toegenomen diepe de pressie trok via Schotland en het noordelijk deel van de Noorzee oostwaarts en bevond zich van ochtend boven Zuid-Noorwegen. Deze depressie veroorzaakte boven de Noordzee tijdelijk een tware noordwesterstorm, langs onze kusten een stormachtige wind. Een zwak frontensysteem van deze depressie drong met veel bewolking en enige regen vanuit iet noordwesten ons land bin- ien. De depressie trekt verder Wstwaarts en wordt gevolgd door een rug van hoge lucht druk welke via de Britse Eilan den naderbij komt. Op zijn beurt, wordt deze rug weer gevolgd door een volgende oceaansto ring waardoor het enigszins wis selvallige weer zal aanhouden. Vooruitzichten voor woens- lag: Aantal uren zon: 1 tot 9. Min. temp.: omstreeks nor- naai. Max. temp.: 0 tot 4 graden «ven normaal. Kans op een droge periode van Binstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- naal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur 6 cm (1013 millibar), constant. Zou en maan 23 september zon op 6.27, onder 8-37; maan op 17.56. onder 2.51; 5 sept. V.M. namelijk was de St. George twee uur te laat binnengekomen. De internationale treinen waren toen al vertrokken en de passagiers moesten in De Hoek overnachten. Dat kon gebeuren doordat de NS in al lerijl acht slaapwagons liet komen. Toen het bericht zondagochtend kwam, dat de St. George niet voer, werden de afgevoerde slaapwagons weer snel naar De Hoek teruggebracht, 's Avonds om zes uur stonden talrijke „afhalers" tevergeefs op de kade te wachten en in de loop van de avond kwamen ook de passagiers aan die voor de nachtboot hadden geboekt. Omdat de staking op enkele inter nationale stations al bekend was ge maakt, was een aantal passagiers niet naar Hoek van Holland gereisd. Er arriveerden er zo'n 500. Vanmiddag zijn die dus wel vertrokken. Het is niet bekend hoe lang de sta king zal duren; algemeen wordt aan genomen dat het een 24-uurs staking zal zijn en dat het schip vanmiddag weer uit Harwich zou vertrekken. Het is niet uitgesloten dat zich de komen de dagen ook bij de Mij. Zeeland moeilijkheden zullen voordoen. On der het personeel heerst spanning over betaling van overwerk. Er is reeds enige malen met staking ge dreigd. De bemanning van de Apollo-12, die volgens plan in november de grote reis gaat maken, oefent hier intensief. Hier (van links naar rechts) Alan Bean. Charles Conrad en Richard Gordon in de capsule tijdens de bergingsoefe ning in de Golf van Mexico. (Van onze verkeersredaeteur) AMSTERDAM De presi dent-directeur van NS, mr. M. G. de Bruin, vindt de verhoog de post in de begroting van ver keer en waterstaat voor het openbaar vervoer niet meer dan I een voorziening in een gebleken behoefte. Het voorzien van toe komstige behoeften, zoals bet plan Spoor '75 doet, en de reser vering van middelen voor grote infrastructurele werken voor het openbaar vervoer ontbreekt erin. Hij acht dit een taak voor een nieuw kabinet. Mr. De Bruin zei dit tijdens een' vanmiddag in Amsterdam gehouden lunchbijeenkomst van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel. „Bij de eerstvolgende kabinetsfor matie moet het openbaar vervoer in het regeringsprogramma worden opge nomen op een plaats, die het toekomt", aldus mr. De Bruin. De 300 miljoen gulden, die in Spoor naar '75 worden voorgesteld voor in frastructurele werken voor het open baar vervoer, noemde hij eerder aan de lage dan aan de hoge kant. Het bedrag vormt slechts 0,33 pet van het nationale inkomen, 1,11 pet van het staatsbudget en 10.6 pet van de uitgaven van het ministerie van verkeer en waterstaat. In verband met het laatste percen tage wees hij erop, dat op de begro- LEUVEN De Belgische radio heeft zaterdag dringende oproepen om hulp gericht tot dokters in de naburige landen, om de levens te red den van twee jongens die giftige pad destoelen hebben gegeten. De moeder van de jongens, een 36-jarige Ita liaanse die in België woont, en hun negenjarig zusje zijn reeds overleden. In het ziekenhuis weet meen geen raad met deze vergiftiging. Een woordvoerder van de universi- j teitskliniek in Leuven zei dat de toestand van de jongens, de zesjarige i Alberto Prete en zijn vierjarig j broertje Donazio, een week na het ge beurde nog onveranderd is. Het meis- je is zaterdag overleden, drie dagen na mevrouw Preie. moeder van zes kinderen. iing van verkeer en waterstaat voor aanleg en onderhoud van landwegen 1045 miljoen '36,9 pet) is uitgetrok- ken en voor de aanleg en onderhoud van waterwegen 538 miljoen (19 pet.). ..Het bedrag wordt bepaald beschei den als een vergelijking met het bui- j ten land wordt gemaakt", aldus mr. De I Bruin. ..Voor München bijvoorbeeld, j een agglomeratie van 1.5 miljoen in- i woners, wordt al jarenlang 225 mil- i joen per jaar besteed voor alleen rail infrastructuur. of wel 150 per jaar per hoofd. Zelfs als wij de 300 mil- i joen uitsluitend beschouwen voor de randstad f5.9 miljoen inwoners) dan betekent dat niet meer dan 50 per jaar per hoofd. En in de randstad is tot nu toe erg weinig gedaan op dit gebied". Het bord met de aanduiding Naar de boot, miste deze keer alle zin... Laakbaar beleid TJET drama van de vervoersmisère tussen Nederland en West- Duitsland worstelt zich nog voort. Al enkele malen hebben wtf op deze kwalijke zaak binnen de Europese Economische Gemeenschap de aan- dacht gevestigd, maar de ontwikke ling van het beleid tussen beide lan den op dit punt biyrt ons aanleiding i geven op deze kwestie de aandacht te vestigen, j Thans z(jn weer cijfers geproduceerd die aantonen dat het Nederlandse internationale vervoer ernstig gedu peerd wordt door de Duitse vervoers- maatregelen. De Duitsers breiden hun wegvervoer uit ten koste van het Nederlandse vervoer. Het te krappe Duitse vergunningenstelsel blijkt goed te werken. Het vele malen grotere West-Duits - land heeft voor zichzelf een zelfde aantal dagvergunningen voor vervoer in Nederland opgeëist als Nederland van Duitsland krijgt voor vervoer in Duitsland. Deze volkomen scheve ver- houding moest niet anders dan het Duitse vervoer in de kaart spelen en j het Nederlandse internationale ver voer op oneerlijke wijze ten dele vleugellam maken. Dit nu is gelukt. I In het eerste kwartaal van dit jaar nam het Nederlandse beroepsvervoer van en naar Duitsland met slechts 3,5 pet. toe. vergeleken met 1968. In 1968 bedroeg de toeneming nog 15 pet. Deze sterke groei hebben de Duitsers, dank zij hun vergunningen stelsel overgenomen, want de Duitse groei bedroeg over het eerste kwar taal van 1969 16,2 pel. De Nederlandse teruggang zou nog groter zijn geweest, wanneer de Ne derlandse vervoerders geen durf aan de dag hadden gelegd «en duizenden ritten illegaal hadden uitgevoerd. De Duitse vervoersminister Leber be doelde met de invoering van het ver gunningenstelsel de sterk verlieslij dende Duitse spoorwegen aan meer vracht te helpen. Dit plan is mislukt, maar wel heeft hij de Duitse vracht vervoerders over de weg aan een extra steuntje geholpen in de con currentie met Nederland. Het beleid van de Duitsers op dit punt valt te laken. Overigens zijn regering en bedrijfsleven op dit punt actief. Staatssecretaris Keyzer en met name voorzitter Schakel van de Ne derlandse bond van protestants-chris telijke beroepsgocderenvervoerders houden de vinger goed aan de pols. UTRECHT In de verbonds raad van het Chritelijk Natio naal Vakverbond neemt- dr. B. H. van Gorkum, voorzitter van de Nederlandse christelijke ver eniging van hoger personeel, een afwijkend standpunt in ten aanzien van het akkoord dat de Sociaal-economische raad vrij dag bereikte over de structuur van de onderneming. Dr. Van Gorkum noemt het SER- advies onaanvaardbaar, omdat het zo fundamenteel afwijkt van het voor stel van de drie vakcentrales. De vak bondsdelegaties in de SER hebben hun mandaat volgens hem ver over schreden. De discussie over hei SER-akkoord moet worden heropend. Dit zou hij ook vandaag bepleiten in de verga dering van de verbondsraad van het CNV. Hij was er- zich van bewust dat daar weinig tijd voor zal zijn, gezien de bespreking van de loonwet van minister Rooi vink. Dc heer Van Gorkum meent dat van enige inspraak van de kant van de werknemers zelfs geen sprake zal z(jn, omdat de zittende raad van com missarissen de bindende voordrach ten blijft maken en onidat de onder nemingsraad daarop alleen je of nee kan zeggen en bij een afwijzing de beslissing nioel overlaten aan een commissie uil de SER. Dat de ondernemingsraad als enige instantie aan werknemerskant tegen over drie instanties aan werkgevers kant (directie, aandeelhouders en commissarissen) namen mag noemen voor de voordracht, komt volgens dr. Van Gorkum grotendeels overeen met het werkgeversvoorstel om de on dernemingsraad te horen alvorens een beslissing te nemen. Er zouden naar zijn mening in de verbondsraad van het CNV meer functionarissen zijn die er zo over denken. LOENEN AAN DE VECHT Drie jongelui zijn in de naclit van zaterdag op zondag bij Loenen aan de Vecht tegen een lichtmast gereden en in de sloot waarin hun wagen terecht kwam door de stroom van de vallende kabels geclektrocuteerd. Hun wagen vloog omstreeks één uur op de rijksstraatweg tussen Loe- nersloot en Loenen uit de bocht en kwam vervolgens, na een lichtmast te hebben geraakt, in de vrij diepe sloot langs de weg terecht. De wirwar van elektrische kabels viel op de auto. waardoor in ieder geval twee van de drie inzittenden, die brandwonden vertoonden, werden geëlectrocuteerd. Ook de derde jon geman moet volgens een arts op slag dood zijn geweest. De slachtoffers waren de bestuur der A. van den Brink uit Laren en ,1. Hagedoorn uit Huizen. Het derde slachtoffer, vermoedelijk de heer De i M. uit Blaricum. is nog niet geïdenti- 1 ficeerd. UTRECHT Op een met automa tische knipperlichten beveiligde weg j nabij Nieuw Amsterdam is gister avond een personenauto tegen een passerende trein gebotst. De beide in zittenden. een jongen en een meisje kwamen om het leven. Omtrent de oorzaak van het ongeluk en de iden titeit van de slachtoffers zijn nog geen bijzonderheden bekend. Bij een botsing op de kruising van de rijksweg Heerenveen-Groningen onder Marum is de 34-jarige heer .J van der Werf uit Landsmeer om het leven gekomen. Zijn auto werd ge- I grepen door een uit de zijweg ko mende auto die hem geen voorrang I verleende. Rijdend op de Napoleonsweg in Heel en Panheel verloor de 18-jarige j Gerda Wenzlaff uit Rheinhausen, West-Duitsland. zaterdagnacht de macht over het stuur en vloog tegen j een boom. Zij is zondagochtend vroeg in het ziekenhuis van Roermond j overleden. Op de Zuiderweg in Beemster reed gisterochtend de 22-jarige auto mobilist J. A. Seinen tegen een lan taarn en vervolgens tegen een boom. Hij overleed ter plaatse. De 61-jarige winkelier C. A. Frie uit Amsterdam is gistermiddag in de Pomonastraat in Amsterdam-noord als gevolg van een hartverlamming achter het stuur overleden. Zijn wa gen kwam tegen een geparkeerde au to tot stilstand. Bovpii Zuid-Vietnam DA NANG De regering van Zuid-Vielnain en de Amerikaan se luchtmacht stellen een gron dig onderzoek in naar de oorzaak van de vliegtuigbotsing boven Da Nang, waarbij zaterdag 76 mensen om het leven kwamen. Een Phantom-straaljager kwam bij een landingsmanoeuvre in botsing met een DC-4 van de Zuidvietnamese luchtvaartmaatschappij. Slechts twee inzittenden van het lijntoestel over leefden de ramp. De Amerikaanse navigator redde zich met zijn para chute, terwijl de piloot de beschadig de Phantom veilig aan de grond wist te zetten. Twee mensen op de grond werden dodelijk getroffen door rondvliegende wrakstukken. IB AD AN Bij ernstige onlusten in dc hoofdstad van West Nigeria. Ibadan. zijn in de afgelopen dagen I minstens vijftig mensen om het le ven gekomen. Honderden mensen zijn gearresteerd. De rellen waren het gevolg van een regeringsmaatre gel lot verplichte betaling van belas ting door dc bevolking. NEW YORK Dc Chinese leider Mao Tse-Toeng verkeert in kritieke toestand als gevolg van een beroerte. Hij wordt met de uiterste medische inspanningen in leven gehouden. Het Amerikaanse blad Time, dat daarvoor bronnen in Moskou citeert, zegt dat Mao op 2 september een hersenbloeding kreeg en sindsdien herhaaldelijk in een coma geraakt. De beroerte van Mao was volgens genoemde bronnen de reden waarom premier Tsjoe En-Lai haastig Hanoi verliet zonder de begrafenis van pre sident Ho Tsji Minh af te wachten. Time zegt, dat het land op het ogenblik wordt bestuurd door een driemanschap bestaande uit minister van defensie Lin Piao, die door de partij is aangewezen om te zijner tijd Mao als partijleider op te volgen, premier Tsjoe En-Lai en Tsjen Po- Ta, een van de hoofdfiguren in de culturele revolutie. GiSATlS U. oJbotLtnjju Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Ais beloning voor mijn aktlviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1