ERDRAGEN ALS N TAAK Zonder getuigen kwamen drie mensen om Uit de Haagse hof geplukt Gezag/democratie samen Amsterdamsen op de bres voor jonger ouderdom... Studentenverzet is eigenlijk niet meer dan pleidooi voor menselijkheid Praten praten... VELE DODEN OP NEDERLANDSE WEGEN 7 MAANDAG 15 SEPTEMBER 1969 Glas half vol of half loog Vnivorsiioit tvoorloos (Van onze onderwqsredacteur) ROTTERDAM De rectoren van verschillende universiteiten en hogescholen hebben vandaag h diverse toonaarden gepleit voor verdraagzaamheid in het universitaire leven. Een aanstaande acade- ficus moet niet simplificeren, maar bereid zijn genuanceerd te denken, zei prof. dr. ir. C. J. D. M. Ver- agen in Delft. Bitterheid en wantrouwen z(jn de wortels van veel kwaad; zakelijke meningsverschillen ïogen tussen mensen geen verwijdering brengen, aldus prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, rector lagnificus van de V.U. De Eindhovense rector prof. dr. ir. A. A. Th. van Trier stelde dat de ontwik- eling van de hogeschool bepaald moet worden door bewogenheid en niet door agressie; door bereid- eid tot overleg, niet door dwang. In het schriftelijk verslag van de Tilburgse rector prof. dr. C. F. cheffer wordt gezegd dat krachtdadige obstructie en geweld onverenigbaar zijn met de intellectuele persoonlijke vrijheid. Optimisme kwam tot uiting de woorden van de Wage- ingse rector prof. dr. ir. F. ellinga die zei dat in gezamen- jk en constructief werk be- reemding en vervreemding, op- inding en opgewondenheid ïllen wijken. „Ondanks grove jccessen die zich op wrijvings lakken voordeden, overheerst e gedachte dat het onderlinge ertrouwen zal groeien." In Utrecht liet prof. dr. J. Lanjouw mberder geluiden horen. De eerste Tsie van zijn redevoering werd i rvangen door een tweede, waarin kele passages wat minder scherp formuleerd werden, maar p-rof. 1 injouw handhaafde de uitspraak t de universiteit een „puinhoop" eigt te worden. Hij gaf als zijn druk dat bij velen de remmen zijn sgemaakt door de loze bewering dat it aan onze universiteiten een chaos du zijn maar juist hierdoor kan e universiteit in een chaos terecht lomen. Degenen die serieus met komen, worden door de kri- lek onmiddellijk in een hoek ;eschopt. „Dit jaar was wel gek" al- lus de Utrechtse rector. Elementaire behoeften Sn Rotterdam besprak prof. mr. W. Slagter vier argumenten vóór in- rne democratisering van het we- nschappelijk onderwijs: de mondig- id van de jonge volwassene, een etere besluitvorming, betere aan- lardbaarheid van de besluiten en de vordering van het maatschappelijk rantwoordelijkheidsbesef. Hij temde ook drie argumenten tégen: tegenstrijdigheid van belangen, de actor van de ondeskundigheid en het echts op korte termijn willen den- en. De kracht van elk van die pro contra-argumenten is voor de irschillende universitaire geledln- en niet gelijk en ook niet voor de erschillende besluitvormende en ad- iserende organen. De discussie over e rechtvaardigheid en doelmatigheid an democratisering is dan ook nog iheel open; directe democratie, re- resentatieve democratie en een kwalitatief stelsel zouden elkaar kunnen afwisselen, aldus de rector van de Economische Hogeschool. Aan de TH-Delft stond de rectorale rede in het teken van de vraag: is dit glas half vol of vindt U dat het half leeg is? Hoe men een situatie ervaart en uitlegt, welke vragen ze oproept, wat de gevolgen ervan zijn dit is vaak afhankelijk van wat men denkt of wil, aldus prof. Verhagen. Het maakt verschil of men een samenle ving heeft gekend met veel werk loosheid en weinig rechten voo.r het individu, met honger en rechte loosheid in oorlogstijd een leeg glas en daarna een samenleving zonder honger, met weinig gebrek aan werk en met een, zij het gecom pliceerde, rechtssituatie; dan wel dat men alleen het heden ervaart en alle nadruk legt op wat ontbreekt of al het aanwezige alleen waard om weg gegooid te warden. Het geheel van organisaties en instellingen die meehelpen armoede en onrecht te bestrijden, ervaren sommigen eerder als knellend dan als bevrijdend. Zij spreken van een psy chische last, zelfs van psychisch ge weld. Dit klinkt ongeloofwaardig voor wie deze organisaties heeft op gebouwd, vaak uit idealistische over wegingen. De Delftse rector toonde er echter begrip voor dat nu veel idealen van vroeger bereikt gaan worden, bij nogal wat jonge mensen heel andere waarden belangrijk wor den, zoals eigen verantwoordelijkheid en initiatief, creativiteit, zichzelf zijn en leefbaarheid. Het lijkt gemakke lijker de maan te bereiken dan je medemens. Elementaire behoeften als schone lucht, vers water, stilte, na tuur, woongenot, speelruimte voor kinderen krijgen minder aandacht dan vele, onnodig geachte, produkten. De grote vragen van ons bestaan zijn opnieuw aan de orde. ROTTERDAM Het gevaar van universitaire discussies is dat daarbij soms unanimiteit niet meer door overreding wordt be reikt, maar door afmatting, aldus de Rotterdamse rector, prol. Slagter. In bijna alle redevoerin gen werd gewezen op het groei ende vergaderprobleem. In Eindhoven sprak prof. Van Trier van „uitputtende discus sies". Prof. Lanjouw zei in Utrecht dat aan de Nederlandse universiteiten en hogescholen nog nooit zoveel kostbare tijd en zpveel geld is verspild als in het afgelopen jaar. Het eigenlijke werk is door het voortdurende discussiëren, opstellen, van nota's en pamfletten op ernstige wijze geschaad. In Wapeningen wees prof. Hellinga op de groeiende behoefte aan voorzitters van massale, nauwelijks geprogram meerde discussiebijeenkomsten Zij moeten niet alleen beschik ken over kennis van zaken, maar ook over een vaste hand en grote animo, dan wel veel geduld. De Delftse rector, prof. Verha gen, vestigde er de aandacht op, dat als één curator in een com missie zitting neemt, hij 16 2/3 procent van het college belast; het overeenkomstige getal bij studenten is meer dan duizend maal zo klein. En als de secreta ris van de hogeschool in een commissie vergadert, is 100 pro cent van zijn werkkracht gebon den. De rector durfde het aantal vergaderuren van het afgelopen jaar niet te schatten. Het verga dertempo is zo hoog opgelopen dat. voor kritische bezinning on vol doende tijd was voor we tenschapsmensen een onmoge lijke situatie. Na een bijeenkomst met 2000 personen was niemand tevreden maar misschien was dat het best bereikbare resultaat. Zivart-wit Prof Verhagen sprak echter ook van een hinderlijke neiging om in zwart-wit-tegenstellingen te denken en te oordelen. Uit de geschiedenis zou de aanstaande academicus moe ten leren geen vertrouwen te hebben in één remedie tegen alle kwalen. De moeilijke opdracht van de intellectu eel is: Ieren leven met twijfel. Zich vastbijten in één idee en één oplossing is onverstandig. Ook de Tilburgse rector signaleer de in zijn verslag het verschijnsel dat jongeren het weinig tellen dat de huidige generatie volwassenen vanuit een hevige depressie de weg naar ongekende economische welvaart heeft gevonden of dat zij een enorme vlaag van kwaadaardig totalitarisme heeft verslagen en voor de jeugd van vandaag de essentiële voorwaarden voor vrijheid heeft behouden. Bij de studenten dienen dergelijke overwe gingen vooral om de nadruk te leg gen op andere vraagstukken waarvan de oplossing nog moet beginnen. Waarom voelen de jongeren zich meer dan ooit betrokken bij het maatschappelijk en politiek gebeu ren? Waarom voelt de jeugd van de jaren '60 zich moreel verantwoorde lijk voor de oorlog in Vietnam, ter wijl zoiets niet opkwam bij de jeugd van 1917 of 1944? Prof. Scheffer zocht een verklaring in de invloed van de massa-eommunicatiemedia. Er komt een ongekende hoeveelheid in formatie ter beschikking zonder ver klaring of motivering. Dit schept bij sommigen een voortdurend gevoel van onmacht. Maar waarom moet de universiteit worden aangevallen als het om Viet nam gaat? De kritiek raakt het ge brek aan verband tussen de toestand in de wereld en het opvoedingspro ces. Men ziet de universiteit als hoedster van menselijke wetenschap, bron van nieuwe inspiratie en motor voor de hervorming van de maatschappij. Het verzet van de studenten naar binnen en naar buiten betekent in het algemeen een pleidooi voor meer menselijkheid. Niet het reproduktie- vermogen wenst men voorop te stel len, maar de creativiteit. Het verzet tegen samenleving en universiteit is te zien als een nieuw geloof in de mens. Het Tilburgse verslag wil dit alles positief beoordelen. Soortgelijke geluiden klonken in de rede van prof. Van Trier waar hij sprak over het zich richten op een samenleving waarin niet slechts het parlementaire en ambtelijke apparaat in ondoorzichtige ondeskundigheid hun diensten bewijzen. Hel gaat erom een maatschappij tot ontwikke ling te brengen waarin allen kunnen deelhebben aan de belangrijke beslis singen voor heden en toekomst. Vrijblijvend Jongeren die op een plein in New York bivakkeerden, reageerden op de vraag naar hun middelen van bestaan met de woorden „Food is". Dit bekend geworden antwoord noemde de Wageningse rector, prof. Hellinga, in wezen een verbijsterende uitlating: men suggereert dat de mid delen om onze meest essentiële mate riële behoeften te dekken, ons zo maar in de schoot vallen. Niets is minder waar, maar men kan ook niet ontkennen dat samenleving en indi vidu hun streven naar materiële vooruitgang dienen te temperen en hoge prioriteit moeten inruimen voor het welzijn in de samenleving. Prof. Hellinga sprak met begrip over het verzet tegen vele organisa torische structuren. Bij de ontwikke lingen in de universitaire wereld vormt echter de vrijblijvendheid waarmee studenten zich vaak opstel len, een punt van zorg. Het individu alisme neemt onmiskenbaar toe. Soms wordt ook bij voorbaat alles afgewezen wat maar zweemt naar een hechte structuur in besluitvor ming en -uitvoering. Dit zijn krach ten die de groei van een nieuwe or ganisatie en van nieuwe werk- en leefregels ernstig kunnen bemoeilij ken. Prof. De Gaay Fortman noemde medezeggenschap mét inbegrip van medebeslissingsrecht voor alle geledingen een eis van democratie. Dit geldt niet alleen voor de uni versiteit, maar ook voor de onderne ming en in het algemeen voor elke instelling waarin mensen samenwer ken. Maar ook de democratie kan niet zonder gezag. In onze dagen worden over het gezag en degenen die hét dragen weinig vriendelijke dingen gezegd. De rector van de V.U. ziet dit als een gevolg van het ver eenzelvigen van gezag met brute machtsuitoefening. Gezag in bijbelse zin is dienst Dit betekent dat het gezag ook ter verantwoording geroe pen moet kunnen worden. In laatste instantie moet het gezag, wil het ef fectief zijn, de nodige maatregelen ook door machtsuitoefening kunnen doorzetten. In het vervolg van zijn rede zei prof. De Gaay Fortman dat de geestesinrichting van de V.Ü. ook bij het ontwerpen van een nieuwe bestuursvorm een rol speelt: het reli gieus karakter van de universiteit moet onverlet blijven. Studentenacties blijven al zullen ze soms wat bizar zijn aanvaard baar zolang ze geen gewelddadig ka rakter krijgen, aldus het verslag in Tilburg. Maar men moet wel de mo gelijkheid in het oog houden dat een kleine minderheid van de activisten niet uit is op een hervorming, maar op een destructie van de bestaande instellingen. Er is ook een kleine minderheid die geen nihilist is, maar geweld en ordeverstoring noodzake lijk acht om sociale hervormingen door te zetten. Geweldpleging kan niet getolereerd worden en ook niet verstoring van onderwijs of admi nistratie, aldus prof. Scheffer. Straf bare feiten zouden in de toekomst door de rechter behandeld moeten worden en er zou een hogeschool- tuchtrecht in handen moeten worden gelegd van een speciale commissie waarin alle geledingen vertegen woordigd zijn. In Tilburg is de wil aanwezig noodzakelijk geachte hervormingen door te zetten, ook al zullen ze diep ingrijpen in persoonlijke posities. De hogeschoolgemeenschap lijkt echter aldus het rectorale verslag niet bereid zich een politieke wil te laten opleggen door een kleine minderheid en zo mee te werken aan haar eigen ondergang. belangen van de universiteit nu beter behandeld? Niemand die dat gelooft. Een aankondiging als „het wordt een hete herfst" duidt er niet op dat men in rust en met ernst overleg wil plegen. Als studenten met een derge lijke werkmethode een nieuwe, bete re maatschappij willen grondvesten, zitten ze er glad naast. Aan alle uni versiteiten en bij alle studierichtin gen worden nu allerlei vormen van bestuur en beheer nagestreefd. In vrijwel geen geval geschiedt dit op grond van studie, maar wel op grond van protestacties e=» en dit alles wordt aangediend als democratise ring, aldus prof. Lanjouw. Het expe rimenteerartikel waar men om vraagt, is in feite een vorm van vi visectie op de universiteit. Men wil geen nieuwe wet, maar men wil een artikel dat de hele wet buiten wer king stelt, dus de chaos. Massa afschaffen De Utrechtse rector magnificus zei dat de massaliteit van vooral de stu denten problemen heeft opgeworpen die onvoldoende herkend zijn. Voor die problemen worden nu de ver keerde oorzaken aangewezen: het zo genaamde ondemocratische bestuur, de machtspositie van individuele hoogleraren e.d. De snelle econo mische groei maakt ons land onleef baar, de snelle groei van het aantal studenten maakt de universiteiten kapot. Prof. Heyn wil de massacolle ges afschaffen, maar het is de massa die wij moeten afschaffen, aldus prof. Lanjouw. Het wetenschappelijk onderzoek dreigt onder de voet te worden gelo pen door het onderwijs en de bestuurlijke democratisering die weer een gevolg is van het massifica- tieproces. Het is de vraag of de maatschappij behoefte heeft aan zo grote aantallen studenten die opge leid worden voor zelfstandige we tenschapsbeoefening. De Utrechtse rector ziet de oplossing in de stich ting van wetenschappelijke onder wijsinstellingen, waarin alle scholen voor hoger beroepsonderwijs samen gevoegd worden met alle studierich tingen van de universiteiten en ho gescholen. Er zouden in ons land ze ker 20 tot 25 van die „universi teitscolleges" (opleiding 3 tot 5 jaar) nodig zijn. Een beperkt aantal af gestudeerden zou een verdere oplei ding tot zelfstandig onderzoeker kun nen krijgen aan de universiteit. Super-centrum Ook in Rotterdam werd aan de kwestie van de snelle groei van het aantal studenten en de spanningen in het opleidingsapparaat veel aandacht besteed. Prof. dr. A. Querido aftre dend decaan van de medische facul teit, constateerde dat de Nederlandse samenleving er niet in geslaagd is tijdig haar universitaire werkstructu ren te vernieuwen. Wanneer men in 1980 130.000 studenten wil opvangen, zullen er nu maatregelen moeten worden genomen. Er dient gekozen te worden. Bij uitbreiding van de opleidingscapaci teit zal het wetenschappelijk onder zoek achteruitgaan; voor goede do centen wordt het werken aan de uni versiteit dan onaantrekkelijk. Men zou ook een van de universiteiten tot een super-centrum voor de meest be gaafden kunnen maken. Dan ontstaat er wérkelijk een „recht van stude ren": ieder kan zich zo naar zijn be gaafdheid ontwikkelen. Een andere weg zou zijn de massificatie in etap pen te laten verlopen; dit komt neer op een baccalaureaat, gevolgd door selectie bij verdere studie. Bij een keiharde analyse zou de beslissing over de 8ste medische faculteit min- Een groep Amsterdamse dames demonstreerde zaterdag voor een vervroegde uitkering van de aow aan alleenstaanden. Ze wisten zelfs Jaap den Uil voor hun karretjes te spannen. De stoet formeerde zich in de omgeving van het Museumplein en leidde naar het centrum van de stad. der vertroebeld zijn door een rook gordijn van propaganda. Schijnheilig Prof. Querido kantte zich tegen het „politiseren" van de universiteit. Dat deed ook prof. Slagter. De rector van de N.EjH. wil de universiteit niet misbruikt zien als een vooruitgescho ven post voor maatschappijhervor ming. Prof. Slagter prees voorts de „Commissie Universiteit Rotterdam" omdat zij zich niet te buiten is ge gaan aan schijnheilige beginselver klaringen, waarmee radicale studen ten een ogenblik gepaaid worden, maar die bij uitwerking niet waarge maakt kunnen worden. De nieuwe rector in Utrecht, prof. V. d. Ven, zei dat maatschappij-kri tiek moet stoelen op wetenschappe lijk onderzoek. Het is verontrustend wanneer men uit gevoelens van on vrede van de universiteit een oor logsinstituut tegen het bestaande maatschappelijk bestel wil maken. Zorgwekkend acht prof. V. d. Ven het ook dat het doel van de democra tisering bij sommigen het machtsmiddel van ondemocratisch optreden schijnt te heiligen. De term „democratisering" moet bevrijd wor den uit de ijle lucht van ideologieën en uit, doctrinaire benauwdheid. Men moet met twee benen een rechter zo goed als een linker op de grond van de werkelijkheid gaan staan. Dit was ook een van de hoofdthe ma's in alle andere redevoeringen. 'Eindhoven: De hogeschool moet het hebben van integriteit en overtui gingskracht, niet van manipulatie. Tilburg: Een universiteit is weerloos tegen geweld. Zij 'kan alleen blijven bestaan wanneer de meerderheid van haar leden vasthoudt aan redelijke samenspraak. In Delft propageerde prof. Verha gen de moeizame methode van het geen genoegen nemen met goedkope oplossingen en geïdealiseerde situa ties. Ieder kan zich terugtrekken in een kringetje van gelijkgezinden maar er bestaan vele van die kringe tjes met zeer uiteenlopende uit gangspunten. De Delftse rector pleit te voor een maximale verdraagzaam heid. Niet de passieve verdraagzaam heid van „de ander in zijn vet laten gaar sudderen" en nog minder de re pressieve tolerantie van de ander slim en glad inkapselen. Maar de ac tieve verdraagzaamheid: proberen de ander met idealisme en argumenten te overtuigen mét de kans ook zélf van overtuiging te veranderen. „Ik zeg dit zo nadrukkelijk omdat ik vrees dat de onverdraagzaamheid veld wint", aldus prof. Verhagen. HEILOO Zonder dat iemand het heeft opgemerkt z(jn zater dagavond bij een verkeersongeval op rijksweg 9 onder Limmen drie mensen omgekomen. Twee personenauto's kwamen frontaal met elkaar in botsing. Hoewel men aanvankelijk over de oorzaak van het ongeluk in het duister tastte, heeft een po- litie-onderzoek uitgewezen dat één van de personenauto's op de verkeerde rijbaan heeft ge reden. De in totaal drie inzitten den waren op slag dood. Het waren de heer en me vrouw G. Raaphorst (25) uit Heerhugowaard en de 67-jarige T. Venema uit Wieuwerd. HALFWEG Bij een verkeerson geluk in Halfweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee perso nen zo zwaar gewond, dat zij zondag morgen vroeg zijn overleden. Het zijn de 63-jarige W. A. Tuyn uit Heemskerk, die met zijn auto het ongeluk veroorzaakte, en de 34-ja- rige mejuffrouw B. M. Prins, be stuurster van de tegenligger. De man, die van Amsterdam op weg was naar Haarlem, zag in Half weg de aanwijzingen bij wegwerk zaamheden over het hoofd en kwam op de linker rijbaan. Hier botsten beide wagens. Een mede-inzittende van de heer Tuyn liep lichte verwon dingen op. T wee doden RENSWOUDE Op de rijksweg 12 onder Renswoude kwamen zater dagmorgen om tien uur bij een ver keersongeval twee mensen om het leven. De personenauto, waarin vijf mensen zaten, raakte na een inhaal manoeuvre aan het slingeren en raak- Hete herfst Prof. Lanjouw klaagde in Utrecht over de op agressieve wijze gepo neerde eis van openbaarheid. Hij is tot de overtuiging gekomen dat het streven naar openbaarheid van alles een slepende straks niet meer te her kennen maatschappelijke ziekte wordt. De vorm van openbaarheid die men nu wil, leidt tot onoprecht heid. De drang naar openbaarheid iets anders dan openheid komt ook voort uit wantrouwen. Als er geen vertrouwen meer bestaat, wordt de intermenselijke relatie onherstelbaar verstoord, aldus de aftredende rector in Utrecht. Wat heeft men bijvoor beeld gewonnen met openbare verga deringen van curatoren worden de MOR i i Kin Als het waar is wat op de prijs lijst staat, en waarom zou men het' niet geloven, hebben we een „schar lakenrode" kreeft gesmuld in het oudste huis van Nederland. Niet in het eigen Haagje, maar in het Haag je van het zuiden. Breda. Het is dat ge na een kwartierken ook al met die zachte g praat en niet behoeft te zwoegen in het beste schoolfrans, maar anders... Een Pa rijs pleintje compleet met veelarmi- ge vergulde lantaarnpaal, een kroegje en een terrasje zij aan zij, wat antiquairs en de vlotte leut van bromfietsjeugd en bezadigde wande laars gemoedelijk dooreengemengd, dat vindt men op de Bredase Haver markt. waar des zaterdags nog de antiekkramen staan met die van exotische stenen, schelpen en zee- waaiers en één, waar de echte scha penwol, zonder wolmerk gesponnen en geweven, terugvoert naar de tijd dat de paardetram nog reed. klin gelend naar het Mastbos. Dat oudste huis is nu Auberge de Arent. waarmen zijn biefstuk eet van een houten plank en de achter wand van de open keuken een schat van „kinderspelen"-tegeltjes heeft. Die Auberge van nu, was waar schijnlijk eens het woonhuis van de heren van Breda, die het Den Aern noemden en waarover het eerst ver nomen werd in 1470. Dat is dus over een paar maanden een feest van vijfhonderd jaar gedenken! Van die kreeften is ook waar, voor minder dan een tientje worden ze geserveerd vergezeld van een vin gerkom met citroen schijfje en ge garneerd met wat groen, wat geel. wat rood en een blanke mayonaise. Warme toast en een keuls potje bo ter niet te vergeten! Men zit er aan gladgeboende hou ten tafels op stevige banken, de voe ten geplant op marmeren plavuizen. Andere Haagje En met een plaatsje aan het raam is er nog uitzicht op de zilvergrijze, 97 meter hoge Gotische toren van de Grote Kerk. Honderdvijftig jaar heeft men er aan gebouwd en ik weet niet hoeveel jaar er aan geres taureerd. En hebt ge geluk dan beie ren de vijf en veertig klokken van het carillon ook nog. En anders speelt er wel ergens een pierement of is er een optocht met dartele majorettes, want de Bredanaars vinden altijd wel een excuus voor een fest of een mu ziekje. Onze noord-Haagse ogen en oren moeten wat wennen. Zoals onze wat vormelijke geest wordt overrompeld door het zuidelijke improvisatiever mogen. Men kent dat wel van zwervers zonder - programma... op de onmoge lijkste uren is er opeens een maag, die gebied te eten. Ons gebeurde dat na een slenter gang door het Valkenberg langs de bloemmozaïken. We flaneerden de Catharibestraat door en zagen toen opeens het bra- bantsbont begordijnde terrasje van 't Kasteeltje.... Stoeltjes, een tafel tje.... Een priktollend kind bekeek ons en ging toen fluks binnen waar schuwen dat „er volk was..." Een gulle vrouw kwam naar het volk kijken en onze eetwens verne men. Tja, een complete maaltijd was niet voorhanden, maar een omelet je? We knikten van „best". Met kaas of met ham? Terijl we nog wikten, besliste de waardinne: „Goed, met allebei, dan hedde ge alles". We behoefden slechts te knikken, te smikkelen en een bijzonder gema tigd prijsje te betalen. Dat Haagje van het Zuiden, daar is het leven wel erg goed....! te van de weg af. Bij het duiken varl het talud werd mevrouw L. S. Schregel (73) en de heer J. H. Challa (76) gedood. UTINGERADEEL —In Akkrum is zaterdag de bijna drie jaar oude Jan- nie de Jong uit Joure onder een vrachtauto gekomen en overleden. Het kind liep tegen een stilstaande auto aan en viel op het moment dat deze achteruit begon te rijden. Geen voorrang SLOCHTEREN Op de Rengers-' brug in Slochteren verleende zater dagavond een bromfietser, de zestien jarige J. van Wijk uit Foxhol geen voorrang aan een personenauto. Hij overleed ter plaatse. OVERSCHILD Op de Graduwe Dijk in Overschild (Gron.) is zater dagmorgen omstreeks drie uur de 42-jarige J. Arkema uit Overschild met zijn personenauto onder een ge parkeerde vrachtauto gereden. De man, die zeer zwaar gewond werd, is enkele uren later in het Academisch Ziekenhuis in Groningen overleden. SWARTBROEK In Swartbroek bij Weert is de 83- jarige weduwe A. M. Stals door een auto overreden. Zij overleed op weg naar het ziekenhuis. ZIEUWENT Op de Ruurloseweg in Zieuwent (gemeente Lichtenvoor de) is zaterdagmorgen de vierjarige G. H. AL Spekschoor door een perso nenauto gegrepen en gedood. Het kind stak over. De veertienjarige Albertha de Vries uit Stadskanaal wordt sinds woensdagmorgen vermist. Ze ging om kwart over acht naar de huis houdschool maar is daar niet aan gekomen. Vermoedelijk heeft iemand het meisje in Uffeite (Drente) gezien. Een meisje had bij een boerderij aan enkele kinderen die daar aan het spelen waren gevraagd of zij haar fiets even mocht neerzetten. Bij een onderzoek bleek later dat het de fiets van het gezochte meisje wap. Gistermorgen zou het meisje hij het station in Zwolle zijn gezien. Het is niet bekend of ze in het bezit is van geld. Ook het motief waarom het meisje is weggegaan is voor de ouders nog een raadsel. Volgens de politie lijdt het meisje aan een schildklierziekte en moet het hiervoor elke dag medicijnen gebruiken. Het meisje is gekleed in eert marine-blauw jack, oranje truitje met korte mouw, licht-blauwe rok, oranje kniekousen en crème kleurige zomerschoenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7