Vruchteloze discussie met prof. A. Mulder Jaarlijks dertig miljoen gevallen van abortus Troonrede 1968 gehonoreerd? V PRO's lange hete zaterdag Schoolradio moet op de helling Stiefbeen en zoon komen terug VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN De moord aan de Vestadreef Lappie Loep en hel1 geheim van de degenstok MAANDAG 15 SEPTEMBER! 969» HILVERSUM NCRV's Tussen beideheeft gisterochtend eens ge peild of de Troonrede 1968 op diverse punten wel is gehonoreerd, door ver schillende „deskundigen" te onder vragen. Ds. Hoekstra (Oegstgeest): „De re gering heeft niet genoeg gedaan ten opzichte van de oorlog in Nigeria. Er is wel hulp geboden tegen de honger in Biafra, maar de regering had de in 1968 mede door Nigeria ondertekende resolutie aangaande het volkenrecht bij burgeroorlog, wel eens tegen Ni geria mogen aanvoeren." Minister Udink: „Eigenlijk begint er nu pas meer schot te komen in het verbeteren van de ontwikke lingshulp. Ik heb de nieuwe strategie op het punt van economische uitwis seling met diverse andere landen besproken en daarvan verwacht ik veeL" Minister Roolvink: „De verbetering van de werkgelegenheid en de ver mindering van de werkloosheid zijn feiten, de zorg is verminderd, maar niet weggenomen: wij moeten meer doen voor oudere en ongeschoolde werklozen. De produktiestijging is ook toegenomen, maar er moet nog van alles gebeuren op het gebied van de inkomensverdeling, die in een stroomversnelling is geraakt." Drs. Boersma (CNV): ,JDe regering heeft wel toegezien op de prijsverho gingen in verband met de BTW, maar niet voldoende. Alle maatrege len hebben de 7 pet. prijsverhoging niet kunnen terugdraaien. Dat is geen succesvol prijzenbeleid, al is er „naar de letter" wel op de prijsvor ming gelet." Minister Schut: „Ik geloof in de honorering van het aangekondigde bouwbeleid. Het aandeel in de parti culiere bouw valt niet tegen, maar de krotopruiming eist veel zorg. We moeten meer doen om dat werk krachtiger en breder aan te pakken. Daarvoor is nu de commissie-Schou ten in actie." Wika Van Ginkel vast bij NCRV (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De NCRV-radlo- rubriek „In 't zilver" heeft niet lan ger genoeg aan een uur zendtijd per 14 dagen: het programma wordt we kelijks (woensdag 3-4 uur) en daar voor is Wika L. A. C. van Ginkel nu in vaste dienst bij de NCRV getre den. De heer Van Ginkel is 48 jaar; hij kreeg zijn opleiding aan „De Horst" in Driebergen en behoorde tot de wi- ka's van het eerste uur. Hij was in de loop der jaren o.m. evangelist in Noordbrabant, godsdienstleraar in Eindhoven, voorzitter van de lande lijke beweging „Jeugd en Evangelie", organisator van het „Open deur-werk" en jeugdleider voor de Presbyteriaanse kerk in Australië. Bij de NCRV gaat hij nu ook aan andere programma's meewerken. (Van onze radio- en tv-redactie) UTRECHT/HILVERSUM Om 4 uur 's middags was de zuur stof in de Blauwe Zaal van Esplanade vrijwel opgebruikt. Buiten straalde een overmoedige septemberzon met juli-achtig enthousiasme, binnen beklom het zoveelste jeugdige ledenraadslid van de VPRO de katheder en riep uit: „Er is niks aan om leden te werven, je gaat maar een café binnen, niet zoals het Leger des Heils, maar gewoon. Je zegt: „Hé, zou je niet eens lid worden van de VPRO?" en je hebt ze bg bossen." Eer het zover was, had de ledenraad onder leiding van voorzitter drs. L. Leertouwer al een lange, hete zaterdag achter LONDEN In de gehele wereld komen jaarlijks dertig miljoen geval len van abortus voor. Dat betekent per elke seconde een vruchtafdrij ving of één op elke vier geboorten. Het aandeel van de economisch ontwikkelde landen is tien tot vijf tien miljoen. Deze cijfers zijn be kendgemaakt op een conferentie in Londen van de Internationale vereni ging voor wetenschappelijk bevol kingsonderzoek. In talrijke Europese landen zouden meer gevallen van abortus dan geboorten voorkomen. HILVERSUM De NCRV heeft een prettige verrassing voor haar kij kers: er staat in Engeland een nieu we Stiefbeen-serie op stapel, die ook hier zal worden vertoond met de be kende acteurs Rien van Nunen en Piet Römer in de hoofdrollen. De schrijvers Ray Galton en Alan Simpson, die hun geluk in Amerika wilden beproeven met hun vondst, hebben een mislukking moeten incas seren. Men kon het in de VS niet eens worden over de bevolkingsgroep waaruit men voddenhandelaren moest recruteren. Met hangende pootjes is het twee tal naar het vaderland teruggekeerd en heeft aangeboden, dan daar maar een nieuwe serie te schrijven. Dat is graag geaccepteerd en zodoende heeft ook de NCRV de uitzendrechten weer kunnen kopen. Waarschijnlijk zal in februari wor den begonnen met de opnamen. de rug met het mislukte pogen, nu eens flink over het program mabeleid te spreken. Gesproken werd er volop, maar de zijwegen en de persoonlijke inzichten wa ren ontelbaar vele en het pro grammabeleid kwam maar niet aan de beurt ondanks alle aan gedragen stof daartoe. Bezil Eerst werd het 24 pagina's tellend jaarverslag bladzijdegewijs behan deld en daarbij werd vooral aanmer king gemaakt op minder lucratieve beleggingen van het geldelijk bezit (ongeveer 3'/t ton), terwijl de pro grammering van 1968 onder de ha mer door ging: het was toen immers nog de „oude" VPRO.... Daarna kwam er een compilatie van nieuwe radioprogramma's; pop muziek (live uit Paradiso) en frag menten van „harde" telefonische in terviews uit het proefprogramma van juni j.l. (dat in oktober vast wordt op vrijdag) en een brokje in formatie over de verkiezingsuitslagen op de Antillen, waarin fel werd ge zegd dat de Shell meer geld uit de West haalt dan Nederland er in brengt. Eén stem: „Is dat geen eenzijdige voorlichting? Waarom werd er niks aan de Shell gevraagd?" Antwoord: „Zo was het programma nu een maal". Bedanken Voordat de gebroeders Jan en Nico Haasbroek, die het leeuwenaandeel van de nieuwe radioprogramma's verzorgen, konden antwoorden, was de tijd op: prof. mr. A. Mulder was voor bepaalde tijd ter vergadering genood om te discussiëren over zijn aantijging tegen de VPRO in „Kerk en Wereld" in een artikel onder de kop „De VPRO en de onmens", welk artikel prof. Mulder insloot bij zijn bedanken voor langer lidmaatschap van deze omroep. Prof. Mulder, verklaarde leden- raadsvoorzitter drs Leertouwer, is als vrijzinnig protestant zo lang lid ge weest van de VPRO en geniet zoveel vertrouwen van een groot aantal le den, dat wij dit bedankje noch de aanleiding ertoe zonder meer naast ons neer kunnen leggen". In het artikel trok prof. Mulder van leer tegen het programma over pornografie, dat de VPRO (nu 4 maanden geleden) uitzond en waarin hij „ontmenselijking" aantrof van ondervraagde personen, die als „ob- j ject" en niet als „mens" werden be handeld. Prof. Mulder zag dit als een i beleidsvorm van de VPRO. iin Hij wilde wel komen discussiëren, maar op voorwaarde dat de drie ra kwartier durende documentaire weer I helemaal werd vertoond. Dat gebeur- j de, maar toen werd het hoogste tijd J om eerst een broodje te gaan eten. Na deze inwendige versterking, die I haast je - rep je werd genoten, kon I de discussie losbranden: nu eindelijk kwam dan toch het programmabeleid aan de orde.... Vruchteloos Het leek er niet op. Het werd vruchteloos heen en weer gepraat met spitsvondigheden op zijwegen en weinig-geïnteresseerde antwoorden j van de professor, die natuurlijk de 90 j leden tellende ledenraad tegen zich kreeg. Op het moment dat het debat chaotisch werd was alweer de tijd om: prof. Mulder moest haastig weg en de vergaderagenda was nog dik. Conclusie van het debat: „Er zijn veel vragen te beantwoorden, maar ik zal het niet doen", zei prof. Mul der, „dat U het met elkaar eens bent en ik U niet kan overtuigen, had ik wel verwacht. Ik heb niet mijn eigen normen laten gelden toen ik mijn artikel schreef, ik heb alleen gevoeld dat ik geen lid meer kan zijn van een omroep die ontmenselijking voorstaat. Tegen de behandelde stof in het programma heb ik niets, die was goed. Velen uit mijn kring zijn hierna zwijgend weggegaan, ik wilde dat niet doen." Voorzitter Leertouwer: „Na deze lange discussie is de vraag of de menselijkheid in 't geding is geweest, niet opgelost. Wij hebben telefonen en brieven gehad met de kreet: nu gaat de VPRO werkelijk afrekenen met het vrijzinnig bestel, maar dat is niet waar. De functie van de V.P. in de nieuwe VPRO is geen reden voor afrekening noch een geforceerde breuk, maar wel een vraag aan de vrijzinnig protestanten of ze zoveel inzicht hebben in het avant-gar- disme. dat ze kunnen duidelijk ma ken hierin een rol te kunnen meespe len. Dokter Boy Edgar, die pas een nieuwe praktijk lieeft ge opend in de Bijlmermeer, lieeft allang niet teveel tijd meer voor zijn grote hobby: de jazz. Maar zijn Big Band is nog altijd in de ruiming en vanavond bij de AVRO staat hij er veer eens als dirigent voor. Dan heet hij Boy Edgur zonder meer en geniet hij van zijn geliefde muziek, die in hem een meester heeft gevonden. Solisten zijn hel Trio Louis van Dijk, Ann Burton, Henny Vonk en zowaar Greetje Knuffeld, die na enige tijd optreden in nachtclubs van Los Angeles toch weer naar Nederland is teruggekeerd. Haar naaste toekomstplannen houden een nieu we reis naar Amerika en trouwen in. Hier een nieuwe foto van Greetje. Uitgesteld Toen ook deze discussie niet kon worden omgebogen tot een gesprek over het programmabeleid werd dat maar tot later uitgesteld. Wel kwam ter sprake dat de VPRO na zovele jaren niet langer gelukkig is met de samenwerking (via een stichting) met AVRO en VARA voor de schoolradio: Deze omroepen moeten begrijpen, dat de nieuwe VPRO andere elementen in de schoollessen wil, anders kan de samenwerking niet worden voortge zet". Een brede discussie over de gestar te ledenwerving, waarin nu ook enige grappen werden ten beste gegeven, voerde de lange hete VPRO-zaterdag naar een.laat einde. Ned. I AVRO 7.07 uur vogelfilm, daarna reportage Loch Ness. 8.20 uur Keerkwis. 8.50 uur thriller „N.V. Moord", eerste aflevering. 9.40 uur solisten bij Boy's Big Band. Ned. 2 NCRV 7.30 uur aflevering Yao. 8.20 uur tweede deel tv-spel „Prof. Bernhardi 9.30 uur Hier en Nu. 9.55 uur tv-portret van de danser/choreograaf Maurice Béjart. Hilversum I NCRV 7.30 uur lichte platen. 8.30 uur Oratorium „A child of our time" van Tippett. 9.40 uur cyclus Vertolkers beluisterd. 11.30 uur Verbosonika: Zweedse bijdrage. Hilversum II NOS 8.05 uur Taizé en de oecumene, discussie. I 8.30 uur Metropoleorkest speelt, j 9.30 uur symposion in Hoensbroek. 110.30 uur kamermuziek en zang. 110.55 uur solistenconcert Gaudeamus Muziekweek. 69 politieverhaal n. a. m. WIJCH6 „Jammer dat we hier niet mee op de hoogte waren, hadden we dadelijk de hele buurt kunnen laten omsingi zei Van der Zande nadat hij over de toestand ingelicht Hij dacht even na en vroeg toen of Terwindt er nog Timmermans riep hem. Hij bleek Van der Zande heel te kennen zoals hij trouwens de meeste inspecteurs u buurt kende. Ze tutoyeerden elkaar. Ook de beide am hoefden niet voorgesteld te worden, hij groette ze met „Hallo lui," al had Van der Zande de beide namen, Po en Heideveldt, genoemd ter wille van Timmermans. „Wat moet er gebeuren?" vroeg Terwindt na de be ting. „Breng jij hen dit met een knik naar zijn beide he naar die mannen van jou om mee op te letten, wil je kom dan terug, dan kunnen wij gezamenlijk eerst het en vervolgens ieder pakhuis apart onderzoeken. Hoe li; dat, Timmermans?" „Best, hoewel ik betwijfel of het iets op zal léveren." incus „Ik ook. Ik denk dat hij al lang verdwenen is, mangel moeten het toch proberen. De mogelijkheid dat hij ergens in een van die pakhuizen verscholen heeft is helemaal uitgesloten." „Tot straks," zei Terwindt en haastte zich met Postntelmj Heideveldt naar buiten. Van der Zande en Timmer eid gingen de kamer binnen. „Zo Nel, ben je weer bezig je nek voor een ander strop te steken," begroette Van der Zande het meisje dat zijn komst minder op haar gemak scheen en met haar doekje zat te wriemelen. R( loge aagn chef D pc „Ik ben zelf ook een slachtoffer van die vent gewor - antwoordde ze verwijtend, „dan moet u nodig zoiets zeg f „Sjonge, sjonge, dat is toch erg. Vertel ons dan maa ings hoe dat gebeurd is. En als ik je een raad mag geven i e\\i ons dan je fantasie." n. Ik heb alles al verteld. Moet ik dat nu nog 'ns doen?" I* „Ja. En sla dan de leugens maar over." Teer „Niks leugens. Het is allemaal net zo gegaan als ik gfind heb." iHei „Begin dan maar. De leugens kunnen we er ook latei uithalen," zei Van der Zande rustig. Hij hield geen oogpe' haar af terwijl zij herhaalde wat zij al eerder tegeiUBKl anderen gezegd had. „En meer weet ik echt niet, inspect g gi besloot zij haar verhaal. Hij ging er niet verder op in eierj.r niet merken wat hij ervan dacht. „Vertel me nu ook nog eens hoe hij eruitziet," beval „Nou gewoon. Het is een knappe vent. Ongeveer zo in 1 als u. Zijn haar is blond en het golft en z'n ogen mbt donkerblauw." rsie „En verder. Ik moet meer weten. Is zijn gezicht ron rva langwerpig? Is hij bleek en hoe ziet zijn neus eruit? E kei of smalle lippen?" fori „Dat weet ik niet allemaal precies. Hij ziet er gezon nj0 en sterk en zijn neus is me niet opgevallen, gewoon, gi t ik en zijn mond ook." eig1 „Je weet toch wel of iemand een rond of een smal ge^ru heeft?" «gei „Als u zoiets als een appelbol bedoelt, dat heeft hij 2 ,t a niet. maar hij is wel iets dikker in zijn gezicht dan u." ou 3 „Hoe is hij gekleed?" e u „In 'n grijs pak, nogal donker, 'n lichtblauw overhemkme een donkerblauwe das met rode punten en zwarte schoejam 'n Chique knul om zo te zien." je^ „Heb je éen foto van hem?" Wc( „Nee hoor. Hoe zou ik daaraan moeten komen?" Van der Zande stond na te denken of hij nog ee: andere inlichting van haar gewaar zou kunnen worden er gebeld werd en Terwindt terugkeerde. „Ze zijn zo opgesteld dat ze de rij pakhuizen tot de h in de gaten kunnen houden," deelde hij mee. „Mooi. Zullen wij dan nu boven gaan kijken, Timn mans?" vroeg Van der Zande. „Blijf jij dan hier, Koerl let op dat zij geen kattekwaad uithaalt, wil je?" Het onderzoek over de daken leverde alleen maar bewijs dat ze te laat waren en toonde hen de weg waarl Geurtsema had weten te ontkomen. Teleurgesteld keerde naar de kamer terug. „Z ekunnen alleemaal wel inruk Koert. Hij was er waarschijnlijk al vandoor voordat wie ]W daar post vatte. (Wordt vervol* e t Opi Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Actual. 19.00 Llterama: over boeken, schrij vers en toneel. 19.15 Zingen met Cecilia: volksmuz. >9.30 Stereo: Muziek rond de klok van achten. 20.30 Filharmo nisch orkest uit Liverpool met koor en solisten (gr.). 21.40 Kiass. muz. met comm. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Mededelingen. 22.45 Stereo: Lichte gramm.muz. 23.30 Verboso- nlsche ultz. van de Zweedse Omroep. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II, 298 ra. AVRO: 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojour naal. 18.25 Ik verbind u door..., praatje. 18.30 Stereo: Tafel- rauz. 19.30 Nieuws. R.V.U.: Ontstaan van de Antilliaanse bevolking, lezing. N.O.S.: 20.05 De betekenis van Talzé voor de oecumene, discussie. 20.30 Stereo: Metropole Orkest. 21.30 Symposium te Hoensbroek: actuele uitvoeringen van en met historisch materiaal. N.V.S.H.: 22.10 Sextant. N.O.S.: 22.30 Nieuws. AVRO: 22.40 Radiojournaal. N.O.S.: 22.55 Stereo: Internationale Galdeamus muziekweek 1969. 23.55-24.00 Nieuws. GRAMMOFOONPLATENPR: GRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND gr.t. 2. Symphonle nr. 73 In D gr.t. 3. Concert voor trompet en orkest ln Es gr.t. n. Wolf gang Amadeus Mozart. 1. Symphonle nr. 34 In C gr.t. KV 338. 2. Concert voor plano en orkest nr. 25 In C gr.t. KV 503. (11.55 Beursber.). 12.30 V.d. landbouw. 12.40 Sportrevue. N.O.S.: 13.00 Nws. 13.10 Troon rede door H.M. de Koningin in de Ridderzaal te 's-Graven- TELE VISIE VANAVOND Nederland I. N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. AVRO: 19.07 Kleur: Vrije Vleugels: documentair programma over vogels. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. AVRO: 20.20 Keer Kwis. 20.50 N.V. Moord, TV-feullleton. 21.40 Kleur: Boy's Big Band met Instru mentale en vocale solisten. 22.30 Uitzending Socutera. 22.45 Teleac. N.O.S.: 22.50-22.55 Jour naal. Nederland II. N.O.S.: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: In formatief programma. NCRV: 19.30 Kleur: YAO. TV-feuille ton. STER: 19.56 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. NCRV: 20.20 Professor Bernhardi, to neelspel van Arthur Schnltzler (li). 21.30 Actual.rubr. 21.55 Kleur: Programma rond de choreograaf, danser, regisseur: Maurice Béjart. 22.25 Thuisfront. N.O.S.: 22.35-22.40 Journaal. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het leyende woord. 7.15 Lichte gram.muz. m. nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 V.d hulsvrouw (9.0 0 - 9.10 Gymn. v.d. hulsvrouw.) 9.35 Waterst. 9 40 Schoolradio. 10.00 Leven door de hoop. lezing. 10.15 Klass. en seml-klass. opera-aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Operette aria's (gr.) 11.15 V.d. zieken 11.55 Meded. KRO: 12.00 Gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Meded. -t.b.v. land- en tulnb.; 12.30 nws.; 12.4 lactuali- teiten: 13.00 Raden maar...) 13.45 Commentaar en reacties op de Troonrede 15.15 Nws. 15.25 Lichte gram.muz. 15.45 Comm. en reacties op de Mil joenennota (16.00 - 16.02 Nws.) 16.15 Lichte gram.muz. 17.00 Overheidsvoorl. KRO: 17.10 V.d jeugd. 18.00 Metropole- ork. 18.19 Ultz. v.h. GPV. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nws. en ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gram.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gram.muz. (8.30 - 8 33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 Meer dan alleen maar depres sies. klankbeeld over IJsland. 0 40 Muziek uit de Middeleeu wen en Renaissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arb.vitaminen. 11.00 Nws. R.V.U.: 11.02 H. Wlelek spreekt met Charles Boost over: film en televisie. AVRO: 11.32 Voor de vrouw. neraal. 13.45 De Muzen ln het Parlement: artistieke presta ties van onze kamerleden. 14 30 Lichte gram.muz. AVRO: 15.00 Swe-Dane show (opn.). N.O.S.: 15.15 Nieuws. 15.22 Toe- ciën. AVRO: 15.45 Semi-klass. opera aria's (opn.). (16.00 - 15 02 Nws.). 16.15 Radiojourn. 17.00 Paul Vlaanderen en het Alex- Mysterie, detective hoorspel. 17.30 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. Hilversum Hl. 240 m en FN- kanalen. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaaljes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een op vallend vrolijk gevar. visite. (12.00 Nws 12.55 Voorbeschou wing Europese atletiekkam- DiSenschappen te Athene. 13.00 Nws. 13.03 Licht platenprogr. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.03 Licht platenprogr. 16.00 Nws. (Tussen 16.00 en 17.00 evtl. on derbreking voor een rep. van de Ronde van de Toekomst). 16.03 - 18.00 Licht platenprogr. (17.00 - 17.02 NWS.). Nederland I. NOS/NOT: 10.45 - 12.00 School-tv. NOS: 13.00 - 13.45 Kleur: Rep. Prins jesdag. 1321: Nu we zó ver zijn, wordt plotseling duidelijk waarom Loetje Saloe om „speciale bescherming" had gevraagd. In één van zijn kelders zat de arme Goze- wijn van Uylen opgesloten. In een andere kelder zat het overvalcommando in de val. Toen was het voor Loetje een klein kunstje geweest de commandant Klunzemans te ontwapenen en van zijn uniform te ont doen. „Dat apepakkie, past me precies," mompelde hij. „Jammer van het goud, maar zo kom ik zelf ten- I minste mooi ongezien weg." I Even later kuierde hij al op straat op die echte, rus tige agentenmanier, bedaard voortstappend met de handjes op de rug. Hij stak het Brouwersstraatje over, kruiste het Smedenpleintje en liep juist het j Lange Ganzegasje in, toen het noodlot wreed toesloeg. Want zie, daar kwam wijkagent Mops aanlopen. „Goeienavond, collega," groette Mops. „Van het- zelfde," zei Loetje en hij salueerde keurig terug. Doch toen riep Mops plotseling: J „Hé, jij! Hoe ken dat? Ik kan jou niet!" Dat was héél oplettend van wijkagent I Mops, want deze kende iedere persoon, elke straatsteen en elk huis van de héle •wijk. Maar de koene speurder Mops zag nog méér. „Hangsnorren drag dat mag," bluderbaste hij. „Maar bakkebaarden dragen daarentegen is stre verboden op grond van de regels voor normen en stijl uit het handboek voor politieman! Ergo conclusie:jij bent een namaak-agent! Dat riekt misdaad!" Onthutst keek Loetje wijkagent Mops aan. Zou alles nu tóch r misgaan? 25. Bij een winkel in scheeps- en andere attributen stapte Jonas resoluut naar binnen. Lappie volgde hem met een verbaasd gezicht. De winkelbel rinkelde luidruchtig door het kleine vertrekje, dat aan alle kanten volgehangen was met touw en kabels, met stormjassen en scheepslan taarns, met tonnen en met kisten. „Volk!" riep Jonas. Even later strompelde er een oude zeeman achter de toonbank. „Waar kan ik U mee dienen, heer*', vroeg de zeeman. Jonas keek de winkel rond. „Ik wil twintig meter touw van U hebben, dat daar... en ehe, ik wil twee houweels, of hoe heten die dingen, twee stuks... dan twee schoppen- neen, om mee te graven natuurlijk." De oude man pakte het gevraagde en zette het allemaal bij elkaar. Jonas keek; rond en dacht na. „Een scheepslantaarn kunnen we ook| nog wel gebruiken, maar dan een met een batterij, anders zitten we weer te knoeien met olie... dan zijn we er, geloof! ik... weet jij niets meer, Lappie?" Lappie haalde verbaasd, de schouders op. „Die is wat van plan", dacht hij, als dat allemaal maar goed afloopt. Ik vertrouw die Jaap Schraap voor geen cent en die is er van op de hoogte, wat ik je brom.." De zeeman pakte al de attributen bij elkaar met een stuk; touw en vroeg. „Waar kan het heengebracht worden?"! Jonas wees naar het kleine scheepje aan de kade: „Daar!"' FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6