STATUUT WORDT ANDERS IV v Paisley roept op tot nieuw gevecht CRfjHAI FRiM-Chf <1 VaL C MEER ZELFKRITIEK CHR. PARTIJEN NODIG Atleten in Athene Span ning in Ulster neemt toe bedreigd Het Kwartet VORSTIN BIJ HERDENKING NA VIJFTIEN JAAR Ce! :-.h !VI tra! Tanker verliest olie bij botsing (R'TA) Nieuwe voorzitter CHU KLM schorst gezagvoerder Derde maandag van september prijsverhoging? 2 LITERS VOOR F. 1.05 Kind valt 15 meter ONDERZETTEGEL OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen Nieuwe Leidse Courant naandag 15 september 1969 - 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" jotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Onder koninklijke belangstelling vierde Zuid-Limburg zaterdag iet Bevrijdingsfeest. De Konin gin volgde behalve de uitbundi ge feestelijkheden, ook een aan- al herdenkingen. Zo was zij za- erdag op het oorlogskerkhof targraten en bij de onthulling >an een plaquette in Noorbeek, de eerst bevrijde gemeente van Nederland. Zondag woonde ko ningin Juliana een herdenkings dienst bij in Valkenburg. De foto loont de Vorstin in gezelschap tan Maastrichts burgemeester, -. A. W. I. H. Baeten, na ont hulling van de plaquette in Noor- beelc. Lint A Po: Getlachtcn tfturn in do richting van een Gemenebest Een Koninkrijk is eerder afgebroken dan opge bouwd zei Surinarn.es minister in Den Haag, mr. Lim A Po, zaterdag. Het is niet de bedoeling alle banden door te snijden. Toch moet na vijftien jaar het Ko ninkrijksstatuut op de helling. Mr. Lim A Po en zijn echtgenote. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Bij het afscheid van de voorzitter van de Eerste Kamer heeft mr. Lim A Po, gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland, de verwachting uitgesproken lat tussen Suriname en Nederland binenkort besprekingen zullen worden gevoerd over een andere opstelling van de onderlinge staatsrechtelijke ver- houdingen. In een persoonlijk gesprek verdui delijkte mr. Lim A Po dit als volgt: „Het is, wat Suriname betreft, zeker niet de bedoeling de onderlinge ban den door te snijden. Een koninkrijk is eerder afgebroken dan opgebouwd. Het Koninkrijksstatuut bestaat nu vijftien jaar en in die tijd zijn er in de Rijksdelen veranderde opvattin gen gekomen over de inhoud en de werking ervan. Ik kan niet aangeven wat die nieuwe visies concreet inhou den, behalve dan dat de gedachten gaan in de richting van een Gemene best. De verschillende regeringen en partijen zullen zich hier overigens nog over moeten uitspreken. Men kan de voorgenomen wijzigingen in het statuut misschien 't best vergelij- Op Rijn in Duitsland MANNHEIM De Nederlandse iker „Cessel" uit Rotterdam heeft een aanvaring stookolie verloren de Rijn. De autoriteiten in itsland hebben gewaarschuwd dat oomafwaarts het rivierwater niet drinkwater mag worden gebruikt, t gaat om driehonderd ton olie. botsing bij Mannheim deed zich rdag tijdens de mist voor tussen tankboot van de firma Van Om- ren uit Rotterdam en het tegemoet ende motorschip „Hans"' uit t-Berlijn. De tanker „Cessel" liep ;r de waterlijn lekken op in drie F. Ook het andere schip liep ave- SEOEL Bij zware stormen en rige regenval in het zuidelijk rtgebied van Zuid-Korea zijn dan honderd mensen om het «n gekomen. Het aantal gewonden pt in de duizenden. Bijna 50.000 nsen zijn dakloos geworden. )e meeste mensen die vroeg >ud worden, zijn het altijd jeweest. SCHLEIGH (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Twee belangrijke vragen zullen de politiek van de Christelijk Historische Unie de komende jaren moeten gaan be heersen. Dat zijn: hoe bundelen we alle gelijkgerichte krachten en hoe behouden wij als CHU in deze bundeling de eigen identiteit van de Unie. Aldus de nieuwe voorzitter van de CHU. prof. dr. VV. J. van Hulst, die zaterdag op de Unieraadsvergadering in Utrecht met 53 van de 62 stemmen is gekozen. Prof. Van Hulst was door het dagelijks bestuur van de Unie kandidaat gesteld. Het belangrijkste punt voor de toe komst noemde hij de kritische funktie van het Evangelie, die de politiek moet beheersen. Hij was er van overtuigd dat men dit in de CH wel wil aanvaarden. «•Moet Tommy binnenblijven? Dan *raag ik ook bij u om huisarrest!" Barometerstandheden 10 uur 15.2 cm (1003 millibar) constant. Zou eu uiaau 16 september zon op 6.16, onder 18.53; maan op 12.08, onder 20.04; sept. E.K. ÊMÈT IMCED i DE BILT Veranderlijke be wolking met in het zuiden van het land mogelijk een bui. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Meest zwakke wind in hoofdzaak tussen noord en oost. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. DE BILT Eert vlak lagedruk gebied bevindt zich thans boven een groot deel van West-Europa. Het bestaat uit diverse kernen, die echter geen van allen een gro te aktiviteit vertonen. Belangrij ker, vooral voor het weer in ons land is een zwak front dat zich vanmorgen uitstrekte van de Golf van Biscaje over het Kanaal en ons land naar het oostelijke deel van Zwitserland. Dit front vormt de scheiding tussen warme lucht over het noorden en minder warme lucht over het zuiden van ons land. Onder invloed van dit front re gende het vanmorgen op enkele plaatsen in het zuiden. In deze situatie komt het komende et maal niet veel verandering. Vooruitzichten voor woensdag: Minimum temperatuur: van 0 lot 4 graden boven normaal. Maximum temperatuur: onge veer normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Hij vond het echter jammei, dat men deze evangelische kritiek het liefst op anderen toepast, bijvoor beeld andere landen, andere partijen en maatschappijstructuren. Ook de Unieleden maken zich daaraan schul dig en hoewel hij dat begrijpelijk vond, wees hij het met klem van de hand. Meer zelfkritiek kan volgens hem geen kwaad. Als voorzitter wil de Amsterdamse hoogleraar vanuit dit evangelisch denken de Unieleden en alle anderen daarbuiten benaderen. Het is noodzakelijk dat alle „gelijk gerichte" krachten zich bundelen en dan niet zoals dat bij het mislukte Progressief Akkoord is gegaan. Slaagt men er niet in voor de ver kiezingen van 1971 een kemprograni te hebben, dan zal ons land na die verkiezingen onregeerbaar worden, omdat „niemand meer met iemand wil samenwerken". In de samenwer king die de Amsterdamse hoogleraar voor ogen staat, zal de eigen identi teit van de Unie moeten worden be waard. Jaloers" De drie christelijke partijen moe ten nu overeenstemming bereiken over een gemeenschappelijk kernpro gram, waar andere partijen „jaloers" op zullen zijn. Als de drie dit niet kunnen, zullen zij hun eigen doodvon nis tekenen. Het zou een teken van minderwaardigheidsgevoel worden, als de drie nu met andere partijen gaan „flirten". Hij besloot: „Het moet nu defini tief uit zijn in Nederland met de gedachte dat christelijke politiek het bestaande voor heilig houdt. Als Christus zegt „Zie, Ik maak alle din gen nieuw", dan moeten wij bereid zijn ook ons politieke denken onder dit woord te plaatsen. En dan moe ten we zien of het nieuwe dat wij willen meer beantwoordt aan de eis van het Evangelie dan het oude". GRONINGEN De 26-jarige mo tordrijver R.E.C. uit Groningen is door de politie aangehouden op ver denking van poging tot doodslag. In de nacht van zaterdag op zondag viel hij een 24-jarige student met een mes aan. De student wist de aanval te ontwijken. Tijdens de vechtpartij, die na de mislukte aanslag ontstond, werd de aanvaller door zijn eigen mes aan de hand gewond. Weigerde voor El Al in charier te vliegen SCHIPHOL De KLM heeft ge zagvoerder J. van Riemsdijk ge schorst omdat hij geweigerd heeft het commando op zich te nemen van een door de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al gecharteerd KLM-toe- stel. Van Riemsdijk, die beschouwd wordt als een van de meest ervaren KLM-vliegers, gaf als motief op dat de door de KLM getroffen beveili ging van het El Al-toestel niet met zijn principes strookte. Van Riemsdijk, die in Portugal woont, loopt grote kans ontslagen te worden. Hij heeft zijn schorsing voor gelegd aan een adviescommissie. De KLM weigert commentaar te leveren op het schorsingsbesluit. Het is een interne zaak, zei de woord voerder. ken met grondwetwijzigingen in Ne derland". In Den Haag wordt algemeen aan genomen dat in de Troonrede van morgen zal worden aangeduid dat er nieuw overleg over de inhoud van het Koninkrijksstatuut zal worden gehouden. Na de onlusten op Curagao, die de inzet van Nederlandse mariniers noodzakelijk maakte, overheerst in parlementaire kringen het gevoelen dat het handhaven van de binnen landse rust en orde voortaan de ver antwoordelijkheid van het betrokken Rijksdeel moet zijn. Dit betekent uiteraard niet dat Den Haag zich wil onttrekken aan de afspraken, welke ten aanzien van de verdediging van de grenzen zijn ge maakt. Grieks verzet actief Dr. ir. J. P. Mazure is zaterdag uit geluid als voorzitter van de Eerste Kamer. Uit handen van vice-minis- ter-president dr. Witteveen ontving hij de versierselen die behoren bij het commandeurschap in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Na het opspelden van deze hoge onderschei ding was dr. Witteveen de eerste die de scheidende senator'feliciteerde. Hij wordt als voorzitter opgevolgd door de heer M. de Niet. Openingsdag van het academisch jaar (Van onze onderwijsredacteur) ROTTERDAM Aan de uni versiteiten en hogescholen die nog hebben vastgehouden aan de derde maandag van septem ber als openingsdag van het aca demisch jaar, is vandaag op uit eenlopende wijzen het nieuwe jaar begonnen. Redevoeringen van het gebruikelij ke genre (wel met een slinkende hoe veelheid vermeldingen van details) werden gehouden in Delft, Eindho ven, Rotterdam, Utrecht. Wagenin- gen en aan de Vrije Universiteit. In Utrecht was er een novum: nadat de scheidende rector, prof dr. J. Lan- jouw, gesproken had, voerde ook de nieuwe rector, prof. mr. J. J. M. van der Ven, het woord. Bij de medische faculteit in Rotterdam droeg prof. dr. A. Querido het decanaat over aan prof. D. C. den Haan. Amsterdam Aan de universiteit van Amster dam had men de openbare plechtig heid willen vervangen door een open bare vergadering van de senaat met delegaties van de andere universitai re geledingen. Het ontwerp van een tijdelijke bestuursregeling, afkomstig van prof. mr. A. D. Belinfante, zou behandeld worden. Omdat verschil lende geledingen zich hierover nog wilden beraden, is dit echter niet doorgegaan. Wel zou vanmiddag de senaat zelf zich in een openbare ver gadering over het ontwerp-Belinfan- te uitspreken. In Nijmegen werd dit keer in het geheel geen openbare senaatsvergade ring gehouden: wel werd Ier opening van het academisch j/iar een mis van de H. Geest opgedragen. Tilburg deed het weer anders: geen vergade ring, maar een schriftelijk verslag van de rector dat overigens pre cies dezelfde opzet heeft als de tradi tionele rede. In Leiden, Groningen en Enschede zijn dit jaar de rectorale redevoerin gen al op de eerste maandag van september gehouden. Zie ook elders in dit blad haK I I J vetarm+eiwitrijk B u proeft geen verschil! J DEZE WEEK: j 5 vanGrieken melk ATHENE Ondergrondse Griekse verzetsgroepen hebben gedreigd met gelweld de Europese atletiekkam- pioenschappen, die morgen in Athene beginnen, te verstoren. De „Bond van democratische ambtenaren" zal vol gens een pamflet „zonder medelijden iedere atleet treffen, die deelneemt aan de Spelen en op die manier, de idealen van de vrijheid verraadt". Een andere verzetsbeweging heeft verklaard dat niet de atleten doelwit zullen zijn van acties. Wel heeft men gewaarschuwd voor de gevolgen. Volgens de Griekse verzetsbeweging gebruikt de militaire regering de atletiekwedstrijden om in de wereld enig aanzien te verkrijgen. In een brief aan de buitenlandse correspondenten in Athene wordt op gemerkt dat het Karaiskakist-stadion, waar de wedstrijden worden gehou den, kortgeleden nog als concentratie kamp werd gebruikt. Na de afzetting van koning Konstantijn werden in het stadion duizenden arrestanten onder gebracht in afwachting van vervoer naar een gevangenis. Alle Grieken, die de atletiekkam- pioenschappen zullen bijwonen, moe ten bij de ingang van het stadion hun identiteitspapieren inleveren. Ze krij gen die terug als ze het stadion, dat streng wordt bewaakt, weer verlaten. Hotels waar de atleten logeren, wor den eveneens scherp in het oog ge houden. BELFAST De spanning in Ulster is toegenomen nadat de militante predikant Paisley zijn aanhangers had opgeroepen tot een nieuw gevecht, twee Britse militairen onder geheimzinnige omstandigheden werden gedood en de ongeveer zesduizend Britse militairen versterking hadden gekregen van een compagnie lichte infanterie. In een toespraak voor enige hon derden mensen in het dorp Grossgar riep ds. Paisley gisteravond zijn aan hangers op om 30 september een de monstratie te houden waaraan ten minste 10.000 man moeten deelnemen. LEIDERDORP 30797TZ1561 ROTTERDAM Frank van der Heijden (drie jaar) is zaterdagmiddag in een onbewaakt ogenblik uit het raam aan de achterzijde van zijn ou derlijke woning op de vierde etage aan de Mauritsstraat gevallen. Hij kwam terecht op een vijftien meter lager gelegen dak van een schuurtje en moest met een schedel breuk naar het Dijkzigt-ziekenhuis worden gebracht. Deze demonstratie zou de verant woordelijke personen in Ulster moe ten tonen „dat er nog protestanten zijn die beslist niet willen capitule ren voor de katholieke hiërarchie". De betoging moest op 30 september worden gehouden omdat op die dag de Noordierse regering het rapport Cameron zal bespreken, dat op ver zoek van het parlement van Ulster is opgesteld na de recente onlusten. Moord? In het Dunmore park in Belfast werd gistermorgen het lijk gevonden van soldaat Chris Edgar. Hoewel vol gens een officiële mededeling de mi litair het slachtoffer was van een on geluk onderzocht de politie de zaak alsof het een moord betrof. Zaterdagmorgen werd in het heu velachtige gebied ten zuiden van Bel fast- de soldaat Michael Spunvay dood aangetroffen. Zijn lichaam ver toonde kogelwonden. Volgens een Britse legerwoordvoerder is Spurway door één van zijn kameraden gedood. De geheimzinnige dood van de twee Britse militairen kwam temid den van felle gevechten in de protes tanten en katholieke wijken in Belfasl. De strijdende partijen maakten ge bruik van benzinebommen. De Britse militairen slaagden er in aan de ge vechten een einde te maken. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Acht jaar heeft de Amerikaan Robert W. Williams geprobeerd een rechtszaak te ontlopen door zich in het buitenland schuil te houden. Maar eind vorige week keerde hij toch naar de VS terug. Op het vliegveld van Detroit werd Williams gekleed in een blauw Mao Tse-toeng-pak opgewacht door een FBI-agent. Inzenden aan Burtau van dit Wad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: par kwartaal par maand plaats: als baloning voor mijn aktiviteit kias ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1