Gezamenlijk optreden NKS kreeg weinig en NCSU bijval I Roofmoord Omweg naar morgen" of de tragiek van voorbije liefde ROOLVINK KRIJGT STEUN KAMER Russen nog achter op VS in raketbewapeniiig PvdA komt geheime afspraak niet 11a Nationaal filmfestijn Kritiek PvdA op Loonwet LICHT' STAD HUIS Kleine AKZO contra grote AKZO ROYALE BUS Boyoot Zuid-Afrika en Rhodesië 9 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 Ifadat de politiefotograaf zijn werk had gedaan, werd het stoffelijk overschot van de pompbediende weg gevoerd. YVervolg van pag. 1) Nog niet kon worden vastgesteld of er geld verdwenen is. Het is ech ter waarschijnlijk dat de overval door de weerstand van de heer Ale- wyn is mislukt. Overigens bevond het geld zich in een kluis en had de pompbediende hoogstens 150 onder zijn beheer. Het benzinestation is in december van het vorig jaar geopend. De heer Alewijn was gisteravond om tien uur zijn nachtdienst begonnen. Hij had in Hooge Zwaluwe een elektro technisch bedrijfje en deed het werk van pompbediende erbij. Hij was getrouwd en vader van een kind. Koffie „Het is onbegrijpelijk", zei ons wachtmeester T. H. van Leeuwen. „Nog geen drie kwartier tevoren hebben mijn collega en ik koffie met hem zitten drinken. De kopjes staan nog op het bureau En hij vervolgde: „Wij surveilleren hier regelmatig. Dat gebeurt op verzoek van de mensen van het nogal afge legen benzinestation." Adjudant B. Bold zei: „De dader (of daders) kan alle kanten uit. We weten bijvoorbeeld niet of men met een auto het benzinestation van vo ren of van achteren is genaderd." Er kan verband bestaan met de inbraak in het Shell-station aan het Hugo de Gsootplein, waarbij 3000 werd buitgemaakt. Er zijn echter geen aanwijzingen die in die rich ting duiden. Op de plaats waar de pompbediende werd ge vonden zochten rechercheurs naar details, die mogelijk aanwijzingen zouden kunnen inhouden (door Dammis de Geus) LAREN Tot op heden kan het Nationaal Filmfestijn in de Singer Concertzaal geslaagd worden ge noemd. Na een stroom van binnen- en buitenlandse korte films viel de Bulgaarse speelfilm „Omweg naar morgen" op door zijn bijzondere pro blematiek. In ons land zijn Bulgaarse films nauwelijks bekend. Wij herinne ren ons „Zon en schaduw" en de vorig jaar op het Filmfestijn vertoon de „De langste nacht". „Omweg naar morgen" is ook bij zonder in een ander opzicht want de film werd door twee regisseurs ge maakt: Grisha Ostrovski en Todor Stoyanov. Voor beiden bleek het een (Van onze sportredactie) DEN HAAG Met name de heren mr. Vrolijk en Voogd (beiden PvdA) en de heer Vonhof (VVD) konden maar weinig waardering opbrengen voor het aparte optreden van de Ned. Christelijke Sport- unie en de Ned. Katholieke Sportfederatie ten aanzien van de discussienota, die minister Klompé van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk het licht heeft doen zien. Nadat in de morgenuren de NSF aan bod was geweest, lieten NCSU en NKS. bij monde van NKS-vice voorzitter G. de Kruyver hun stand punt horen. Daarop was kritiek om dat de bonden aan het probleem top sport waren voorbijgegaan. NCSU-be- stuurdcr W. F. H. Grashoff stelde echter duidelijk: „Ons uitgangspunt is dat wij er zijn voor de jeugdvor- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool- vink van sociale zaken zal het niet moeilijk krijgen bij de ver dediging van zijn wet op de loonvorming, die hem de be voegdheid geeft in bepaalde si tuaties in te grijpen in het systeem van vrije loonvorming door cao's onverbindend te ver klaren, de lonen te bevriezen of de geleide loonpolitiek tijdelijk weer in te voeren. Voorwaarde is dan wèl, dat hij zich akkoord verklaart met het amende ment van de regeringspartijen, dat partijen bij een cao die onverbindend verklaard dreigt tc worden, gelegen heid krijgen het hogere loon om te zetten in spaarloon, betere pensioen voorzieningen enzovoorts. Eigenlijk is dat het bekende com promis dat CNV en NKV ter tafel gebracht hebben, maar dat door het NW werd afgewezen. Het socialisti sche Tweede- Kamerlid Van Lier zei gisteren bij de behandeling door de Kamer, dat dit wetsontwerp voor minstens de helft van het bedrijfsle ven onaanvaardbaar is. Hij zag niet in hoe de minister er dan mee zou moeten werken. Voor hem, maar hij kreeg geen en kele steun uit de regeringsbanken, is deze Loonwet het bewijs voor de juistheid van de stelling, dat de stem van de werkgevers zwaarder telt bij Economische zaken (de prijsstop) dan die van de werknemers bij sociale zaken. Bezwaren De democraat Nypels was bereid het experiment te wagen. De over heid moet nu eenmaal bevoegdheden hebben. Daarmee bevond hij zich in gezelschap van dc woordvoerders van de regeringspartijen. De heer Ny pels had wel bezwaren tegen de toe passing van de aan de minister toege kende bevoegdheid. Het parlement moet in alle gevallen tijdig gehoord worden en de maatregelen mogen al ken maar gebruikt worden als con junctureel- politiek instrument. Wat de inschakeling van het parle ment betreft, ook de regeringspar tijen spraken zich daarvoor uit. De anti-revolutionair Boersma voegde er nog aan toe. dat hij kon instem men met artikel 8. waardoor minis ter Roolvink in individuele cao's kan ingrijpen als het economische belang dat vordert, mits de mogelijkheid van spaarloon er nog in zit en mits het bij hoge uitzondering wordt toe gepast Overdreven Hij vond de kreet: dit betekent uitgebreid overheidsingrijpen, over dreven. Hij beschuldigde de heer van Lier ervan de „duivel met Beël zebub" te willen uitdrijven. „De heer van Lier heeft bezwaren tegen de liberale maatschappij, daar kan ik inkomen, maar nu is hij op het ge bied van de lonen nog liberaler dan de liberalen". Ook de heer Nypels merkte dat op: de socialisten willen vrijheid, de libe ralen enig overheidsingrijpen. De li beraal Rietkerk: het is een oud negen tiende eeuws vrijheidsideaal dat vak beweging en PvdA elk overheidsin grijpen verwerpen, behalve wanneer het te laat is. De vakbeweging had wat meer be scheiden moeten zijn bij de kritiek op het wetsontwerp, zoals „ernstige loonpolitieke crisis" en „wij willen niet medeplichtig zijn aan deze wet geving", vond Rietkerk. Amendement De christelijk-historische heer Kik kert vond het overheidsingrijpen, mits het door amendementen wat be perkt wordt gerechtvaardigd. Hij kondigde aan eventueel nog een amendement in te zullen dienen op artikel 11, dat minister Roolvink machtigt tijdelijk voor één jaar weer de geleide loonpolitiek in te voeren. De heer Kikkert wilde ook hier vooraf inschakeling van Stich ting van de Arbeid. SER en parle ment. Over het bekende artikel 10, dat voorziet in het bevriezen van de lo nen door verlenging van de arbeids contracten tot maximaal anderhalf jaar, werden geen harde noten ge kraakt. Volgende week zullen de an dere partijen aan het woord komen en zal minister Roolvink antwoor den. ming in al haar facetten. De topsport waar wij overigens bedenkingen tegen hebben laten wij dus gaarne over aan de NSF." Kamerlid Voogd hanteerde in dit verband zelfs het begrip „ivoren to ren mentaliteit". Hij vond het maar een vreemde zaak dat deze bonden eigenlijk de NSF in de steek lieten. Het gebrek aan eenheid manifes teerde zich overigens duidelijk nu de NKS als NSF-lid met een niet-lid (de NCSU) in zee was gegaan. De Kruyver daarover: „Al jaren proberen wij elkaar te vinden. Dat gaat voetje voor voetje, maar een eenheid lijkt haalbaar." De NKS was met name ontevreden over de vrij negatieve reactie van de NSF (i.e. dr. W. van Zijll) over de discussienota, direct na het verschijnen daarvan. Geen sandpunt Gisteren kregen de sportbonden ge legenheid hun standpunten voor de vaste Kamercommissie te vertolken. De NSF concludeerde dat in de dis cussienota een standpunt ten aanzien van het sportbeleid ontbreekt, omdat als taken van de overheid worden gezien het bijspringen in financie ring, verbetering en uitbreiding van de accommodaties en bijspringen om kwaliteit en kwantiteit van de sport- opleidingen te verbeteren. De NSF betreurde het dat een plan ning voor deze zaken .geheel ontbrak, overigens was het effect van de reactie van de NSF die een staats- Van Zijll zich beperkte tot de discus secretaris gewenst acht met verant woording voor o.m. sport en lichame lijke opvoeding gering, omdat dr. sienota en verder stelde dat de NSF in het komende voorjaar (Van Zijll: „Het politieke klimaat is dan, van wege de verkiezingen, beter) een eigen beleidsnota op tafel zal leggen. Daarom verzuimde de heer Van Zijll fraaie kansen om de Kamercom missie mee te krijgen. Op kritieke puntert ontweek hij concrete vragen, dit om niet op de NSF-nota vooruit te lopen. Gemist De sportbeweging miste daardoor de mogelijkheid om met een groot aantal feiten te komen; met name de financiële nood en het gebrek aan accommodaties hadden de geïnteres seerde comniissleleden kunnen over tuigen. Want dat was hèt bezwaar van de NSF: De overheid schuift alle verantwoordelijkheid op sportgebied af op lagere regeringsorganen. Na de NSF kwamen de Ver. van Nederlandse Gemeenten, de Landelij ke Contactraad en het Interprovin ciaal Overleg Sportraden hun op wachting maken. Weliswaar wilden enkele commissieleden daarna de heer De Kruyver tot een discussie uitlokken over topsport, maar toch kreeg hij een kans het NCSU/NKS geluid te laten horen. Men legde veel meer de aandacht op kader- en jeugdvorming en vindt juist dat de sportexcessen (vooral via de TV) te veel aandacht krijgen. Ver der voerde de NKS/NCSU-woord- voerder een pleidooi voor een gere gelde beloning voor de vrijwillige krachten. Grashoff daarover: „Wij willen meer financiële armslag voor onze verenigingen. Uiteindelijk ligt daar de basis van onze werkzaamheden, en nu is het zo dat de meeste vrijwil ligers veel meer werk moeten verzet ten dan eigenlijk van hen kan wor den verwacht. Daar moeten we van af." Commissievoorzitter G. A. Kieft liet NSF-secretaris Van Zijll nog eens herhalen dat zijn organisatie eerst de ministeriële nota afgehan deld wil zien en pas daarna met een eigen nota op tafel zal komen. Een daarmee konden de Kamerleden het dan doen. Vertraging Chinese kernprogram In overeenstemming met het moderne karakter van de stad is het nieuwe stadhuis van Eind hoven een toonbeeld van de esthetische functionaliteit van de hedendaagse architectuur: het complex heeft een kantoorge bouw van vijftig meter hoog. er is een carillon met 45 klokken, dat ook door een elektronische speelband kan worden bediend. In het lage gedeelte zijn alle ruimten voor het publiek en de vertrekken voor het college van B. en W. LONDEN Rusland be schikt thans over vrijwel even veel inter-continentale strategi sche raketten als Amerika. Maar de Amerikanen hebben nog een voorsprong op het gebied van ballistische raketten die vanaf duikboten worden afgevuurd en j bij de produktie van projectielen met meervoudige kernkoppen. De verhouding op het gebied van j duikbootraketten voor middelgrote afstand bedraagt nu 160 (Rusland) 656 (VS). De Russen bouwen echter in hoog tempo om hun achterstand in te .halen. Vier duikboten van het Amerikaanse polaristype worden per jaar in dienst gesteld door de Russische marine (Amerika heeft er 41). Dit staat in het jaarrapport The military balance 19691970, dat is sa mengesteld door het Instituut voor strategische studies te Londen, een particuliere instelling van militaire en politieke deskundigen. In het rapport staat verder dat zo wel Rusland als China geregelde ge vechtstroepen langs hun wederzijdse grens hebben gelegerd. Rusland heeft zijn sterkte in dit grensgebied ver hoogd met zes divisies tot 21. De Chinese strijdkrachten zijn vol gens de deskundigen met ongeveer 600.000 man uitgebreid en beschikken in het grensgebied met Rusland over artillerie en gevechtstanks. Vertraging Het Chinese kernprogramma on dervindt een ernstige vertraging. Volgens het rapport beschikt China over voldoende splijtbaar materiaal voor ongeveer 100 atoombommen met een explosieve kracht van 20 kiloton TNT. Eerder was verwacht dat China tegen 1967 over ballistische kernra ketten voor middelgrote afstand zou beschikken, maar er zijn nog geen berichten over de voorbereidingen voor de bouw van lanceerplaatsen. Ook is niets bekend van proeven in I oceaangebieden die voor dergelijke I raketten noodzakelijk zijn. Voorts twijfelt men eraan dat China in staat is voldoende klassieke wapens te pro duceren voor een botsing met de Sowjetunie. De Arabische landen tenslotte zijn momenteel beter uitgerust dan voor de juni-oorlog met Israël. filmdebuut. De film analyseert aan de ene kant het jeugdig idealisme van een groep studenten, anderzijds het maatschappelijk succes van de ouderen. Verwijdering Deze „polen" zijn niet met elkaar in evenwicht, integendeel jong be strijdt oud, oud bestrijdt jong: een verschijnsel dat ook westerse landen kennen. Het thema is de verwijdering tus sen een student en een studente die verliefd op elkaar zijn geworden. (Zie de foto die wij gisteren plaats ten). De maatschappij stelt echter an dere eisen; de menselijke liefde is van minder belang. Na jaren ontmoe ten zij elkaar toevallig. Hij Boyan een geslaagd ingenieur die op weg is naar Wenen om een lezing te hou den; zij Neda een archeologe die op zoek is naar oude culturen. De regisseurs laten door flashbacks het verleden doorschemeren dat voor hen verder weg lijkt dan het in we zen is. De normen en waarden van hun tijd zijn veranderd. Tijdens een rit in de auto naar Sofia is er een leegte die niet opgevuld wordt. En op het vliegveld komt er dan ook een af scheid dat wroeging in zich heeft „Omweg naar morgen" is eerder sympathiek dan een artistieke daad van betekenis. De problematiek is te lang uitgesponnen om blijvend te kunnen boeien. Dit neemt echter niet weg dat deze film nuttig kan zijn bij het discussiewerk. De experimentele film „Kristal" in opdracht van de gemeente Amster dam gemaakt door leerlingen van de Nederlandse Filmacademie heeft geen draad om 't lijf. Het is een boei end experiment vol beweging, kleur en muziek. Het is een film die doet denken aan de „sad movies" van Wim van der Linden. De gekste situa ties komen er in voor, zoals een man in een gestreept truitje die gestreepte pap eet in een kamer met gestreept behangpapier. Bepaalde beeldinstel lingen zijn verrassend en zelfs het geluid is perfect, hetgeen zelden voor komt in het Filmacademiewerk. Expositie De tentoonstelling van zwart-wit foto's van John Taylor, hoofd van de sektie film en visuele kunsten van de Wereldraad van kerken ln Genève is verrassend. Door middel van zijn foto's vestigt hij de aandacht op de noden in de wereld, om voorbeelden te noemen foto's van vluchtelingenkampen, hon gersnood en armoede. Uit zijn oeuvre blijkt een warme belangstelling voor de mens. Doch ook de wereldgods diensten vormen zijn object, waarvan hij prachtige impressies heeft ge maakt. Taylor heeft vele kerken gefo tografeerd die in architectonisch op zicht byzonder zijn. Foto's met een enorme dynamiek zijn die van de menselijke techniek, van moderne beeldhouwwerken en van steden. John Taylor kreeg gistermiddag de Gouden Eekhoorn uitgereikt voor zijn film „Homo Homini" die vorig jaar op het eerste Filmfestijn werd bekroond door een internationale ju ry. De gedachte van de rechten van de mens kwam in deze film het best tot uitdrukking. De organisatoren van de Wereldten toonstelling 1970 in Osaka hebben John Taylor uitgenodigd een bij drage van foto's en grafisch werk in te zenden. Drs. J. A. Hes. directeur van de stichtingen die het Filmfestijn organi seren, vertelde dat de Stichting Film centrum, Het Nederlands Filminsti tuut en de Stichting Film en Jeugd van 5 tot en met 9 oktober tijdens de Internationale Filmweek in Arnhem een studieconferentie organiseren met als thema „De toekomst in het oog". Doel van de conferentie is des kundigen en belangstellenden bijeen te brengen, die zich kritisch willen bezinnen op de cinematografie en de relatie tussen film en samenleving. Dit proces wil men trachten te be naderen aan de hand van toekomst verwachtingen, zoals die in verschil lende perioden in film tot uitdruk king zijn gekomen. Men wil tevens bekijken of deze verwachtingen heb ben beantwoord aan het maatschap pelijk gebeuren, zoals dit zich nu heeft voltrokken, het programma krijgt een filmhistorische, sociologi sche achtergrond met een knipoog naar de futorologie, waardoor ook de science fiction (specialiteit van drs. Hes) zijn plaats kon krijgen. Het programma vermeldt onder meer een inleiding over de toekomst in het oog van de Franse filmpionier Georges Méliès door Jac. Dirkse. Voorts wordt Kubricks „2001, A Spa ce Odyssey" vertoond, waarbij prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de sociologie te Utrecht een inleiding zal houden. De cultureel antropoloog Arthur Thomas (Engeland) zal een inleiding houden over „film as a ti me machine". HAARLEM De heer G. Kla ver, directeur vand het import- en groothandelsbedrijf A. Klaver en zoon te Alkmaar, overweegt een proces tegen AKU en Koninklijke Zout-Organon als deze concerns na voltooiing van hun fusie zoals is aangekondigd gaan opereren on der de naam AKZO. Deze naam wordt door de fa. Kla ver namelijk al tientallen jaren ge bruikt als wettig handelsmerk voor de invoer van krenten en rozynen, waarvan (de kleine) AKZO bijna een derde beheerst Misschien pie kert de grote AKZO intussen over nóg een fusie Om te bewijzen dat buschauffeurs een onmisbare plaats bezetten in het gemeenschapsleven, heeft prinses Anne van Engeland het opleidingsinstituut voor busbe stuurders in High Ercall, Shrop shire, bezocht. Tijdens de rondgang raakte de prinses zo in de ban van een op leidingsdubbeldekker, dat ze achter het stuur plaatsnam en een gedeelte van het oefen- parcours foutloos aflegde. De in structeur ivas in de wolken, maar hij mocht deze goede kracht niet in dienst nemen.... AMSTERDAM Ad Fontes, cul tureel niaandblad voor het christelijk onderwijs, is na een kwakkelend be staan van ongeveer vijftien jaar, nu definitief opgeheven. In het laatste nummer wordt de opheffing meege deeld. Begin volgend jaar komt er een nieuw tijdschrift, dat zal uitgaan van de besturenraad van het christelijk onderwijs. De redactie van Ad Fontes zal aan het nieuwe blad gaan mee werken. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Op het laatste moment heeft de fractie van de Party van de Arbeid in de Twee de Kamer zich onttrokken aan een geheime afspraak, die ge maakt was met de regerings partijen. KVP. VVD, ARP en CHU hadden de heer Den Uyl laten weten wel voor de motie van zijn partijgenoot Wierenga over de onderdrukking van de niet-blanke bevolking van Zuid-Afrika te willen stemmen, mits de tekst van deze motie zodanig ge wijzigd zou worden, dat niet meer over economische en politieke boycot van Zuid-Afrika en Rhodesië gespro ken zou worden, maar er bij de rege ring op zou worden aangedrongen ai het mogelijke te doen om de politiek van de Verenigde Naties tegen de apartheid te laten slagen. De indiener van de motie, de heer Wierenga zegde toe deze wijziging te zullen aanbrengen. Hij was zelfs al op de hoogte van de stemverklaring die KVP'er Mommersteeg dan zou af leggen. Verworpen Op het laatste moment, gisteren bij de aanvang van de vergadering, zei de heer Den Uyl: Nee, we doen het niet. De motie werd daarna verwor pen met 68 tegen 42 stemmen. Voor waren PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en de anti-revolutionairen Boertien en Boersma. Daarmee was ook de kans verkeken dat andere in de mo tie genoemde punten, zoals een wa penembargo voor Zuid-Afrika, Rho desië en Portugal, in de Tweede Ka mer een meerderheid kregen. Het is niet duidelijk waarom drs. Den Uyl van mening veranderde. Wel is bekend dat woensdagmiddag, zoals gewoonlijk, het dagelijks bestuur van de PvdA bijeen is geweest. W oorden wisseling De regeringspartijen waren nogal verbolgen, hetgeen tot uiting kwam in een scherpe woordenwisseling tus sen de a.r. Aantjes en Den Uyl toen de heer Wierenga, in plaats van een stemverklaring af tc leggen, nog eens uitgebreid de discussie over deze zaak ging heropenen. Als de wijziging doorgevoerd zou zijn, zou deze motie voor de christe lijke partijen de meest verstrekkende verklaring zijn geweest met betrek king tot de apartheidspolitiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9