Politie trad gewelddadig op tegen katholieke minderheid Golf van ontwricht stakingen economie Speer wilde Hitier in 1945 vergiftigen Opsomming van grieven NOS in actie op Prinsjesdag Londen wil opheldering Drie Palestijnen in hongerstaking Nederland biedt Nigeria hulp aan TOETS' TOESTEL Dr. Klompé stelt NCC teleur Eis 10 jaar voor inbraken en verkrachtingen STAMNGS' FIAT Nixon eert ontdekkers van Amerika HAARFIJN GEHOEST VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1969 CONCLUSIE ONDERZOEK Zware verwijten krijgt de Noordierse regering te horen van een Britse commissie, die een onderzoek instelde naar de onlusten van de afgelopen maanden. Zij zou onder meer te weinig oog hebben voor de wensen van de katholieke minderheid. Regering zelfvoldaan Kritiek op Paisley BELFAST Een Britse commissie die een onderzoek heeft in gesteld naar de gewelddadigheden in Noord-Ierland heeft de rege ring zelfgenoegzaamheid verweten en de politie beschuldigd van onnodige geweldpleging tegen rooms-katholieken. Het rapport van de drie leden tel lende commissie zal aan het Noordier se parlement worden voorgelegd. In het rapport worden zes hoofdgrieven opgesomd, die volgens de commissie een eerste oorzaak van de onlusten zijn geweest. Deze grieven betreffen onvoldoende huisvesting, achteruitstelling bij be noemingen bij het plaatselijke be stuur, een partijdige indeling van de plaatselijke districten, die van belang is bij verkiezingen, het niet inwilli gen van katholieke verlangens door de regering, een wrok tegen de pro testantse hulppolitie en bezwaren te gen de wet op de speciale bevoegdhe den, die de overheid het recht geeft mensen zonder vorm van proces in hechtenis te houden. Vrees Voorts vermeldt de commissie als bron van spanning de vrees van pro- testanten, dat een katholieke bevol kingsaanwas hun overheersende po sitie zal aantasten. I De houding van de Noordierse rege ring ten aanzien van hervormingen wordt bekrompen genoemd. In dit verband merkt de commissie op dat de Unionistische regering al sinds het ontstaan van Noord- Ierland aan de macht is. „Een partij, die niet voor zover men in de toekomst kan zien, kan worden verslagen, neigt tot zelfgenoegzaamheid en is ongevoelig voor kritiek." De commissie merkt op dat de Noordierse politie in veel gevallen onder moeilijke omstandigheden juist is opgetreden, maar dat zij in Lon- donderry met onnodig geweld te vierk is gegaan en zelfs onschuldige mensen heeft mishandeld en moed willig schade heeft toegebracht In de straten van de katholieke wijk. Felle kritiek wordt geoefend op protestanten als ds. Ian Paisley en de oud-minister van binnenlandse za ken William Graig, die katholieke de monstraties zouden hebben uitgelokt. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Na al het kra keel tussen NOS en omroepen is het nu zo, dat de NOS-televisie en -radio beide (resp. van 1 en 1.10 uur af) op Prinsjesdag reportages geven van de opening van de Statcn-Generaal. te zien op Ned. 1 en te horen op Hil versum II. De televisie geeft 's avonds om 6.30 uur 20 minuten samenvatting op Ned. 2 en biedt later om 9il0 uur een vakkundig gesprek over de Miljoe nennota. De radio gaat na 1.45 uur voort met „De muze in het parlement", een programma over artistieke prestaties van Kamerleden. Nadat de Nieuwsdienst tussen 3.15 en 3.22 uur de Miljoenennota heeft aangekondigd geeft minister-president De Jong daarop een toelichting. De diverse omroepen die op deze dag uitzend- beurten hebben, zullen eigen pro gramma's aan het nieuws van Prinsjesdag wijden. DS. PAISLEY zondebok Postale' recherche Meer actief SNEEK De postale recherche is gisteravond weer in actie geweest te gen enkele bezorgers van het recla mebureau Schalekamp te Leeuwar den. Bij een van de bezorgers van dit particuliere stadspostbedrijf werd een huiszoeking gedaan. Men vond echter alleen brieven die in opdracht van een bedrijf, de bondsspaarbank, bezorgd moesten worden. Bij de Leeuwarder melkin richting werd een bezorger aange houden, die post bij zich had af komstig van dit bedrijf. Het is de tweede maal dat tegen het bureau is opgetreden. Posttarieven (2) Dat particuliere besteldiensten ontstaan is volgens uw commentaar („Naar een betere bestelling") te wij ten aan de PTT zelf, die te duur zou xijn, overgaat op één bestelling en hon derden brieven verkeerd bezorgt, hoe wel ze juist geadresseerd zijn. Dat bedoelde besteldiensten goed koop kunnen werken is logisch, want het meeste werk wordt verricht door gepensioneerden. Ook heeft men geen afdeling „rebuten", waar getracht wordt duizenden brieven en pakjes toch op de plaats van bestemming te bezorgen, niet als gevolg van slordige bestelling maar van slordige afzen ders. Duizenden stukken worden door PTT per dag geretourneerd als gevolg van foutieve adressering. Men ver huist zonder een adres achter te laten of adreswijzigingen te verzenden. Zouden de particuliere bestel diensten getolereerd worden, dan kan een kind begrijpen dat de PTT blijft zitten met de onrendabele bezorging: afgelegen gebieden, waarvoor ook Het Kwartet van de diensten van PTT profiteert. En dat er fouten gemaakt worden bij de bezorging is niet te voorkomen: we zijn ten slotte geen supermensen. .WaddinxvecD Bakker Posttarieven (3) Met belangstelling heb ik kennis ge nomen van uw commentaar „Naar èen betere bestelling". PTT wil nu de particuliere besteldiensten verbieden en dat kan ik best begrijpen. Maar er is alleszins reden om eens grondig te onderzoeken wat de oor zaak is dat particulieren postbestellin gen in eigen hand nemen. De service, die PTT de bevolking biedt, wordt met de dag kleiner. De Spoorwegen werken (evenals de postdienst van de PTT) met een groot tekort (de staat moet er elk jaar zo'n slordige honderd miljoen bijdoen), maar deson danks doet de NS al het mogelijke om het publiek zoveel mogelijk service te geven. De grootste concurrenten van de NS rijn de particuliere autobezitters en de particuliere vrachtrijders. Maar het is oog nooit in het hoofd van de NS opgekomen om tegen hen een proef-proces-verbaal uit te lokken, omdat zij niet met de trein reizen... Er is iets met de PTT niet in orde dat weerstand bij het publiek opwekt. Deze (overigens zeer gewaardeerde) overheidsinstantie zou eens een wat Prettiger gezicht aan de bevolking moeten laten zien. Wij zijn er niet voor de PTT, maar de PTT is er voor ons. I Ooltgensplaat P. Bom LONDEN Engeland wil ophelde ring van West- Duitsland over zijn kans om toe te treden tot de Euro pese economische gemeenschap, na het recente gesprek van bondskanse lier Kiesinger met de Franse presi dent Pompidou. Men zou in Londen verontrust zijn overeen uitlating van Kiesinger, die had gezegd, dat Europa alleen kan worden opgebouwd door landen, die voldoende economische en politieke stabiliteit hebben. Hierin wordt een toespeling gezien op de Britse econo mische moeilijkheden. ZüRICH De drie Palestijnen, die worden vastgehouden in verband met de beschieting van een lijntoe- stel van de Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al in Ziirich, zijn al sinds 26 augustus in hongerstaking. De Unie van Arabische advocaten heeft dit gisteren bekendgemaakt. De Unie sprak er haar verbijstering over uit, dat de Zwitserse autoritei ten dit hebben verzwegen. Ook zouden de Arabische verdedi gers niet tot de Palestijnen worden toegelaten, terwijl brieven aan de verdachten worden achtergehouden. De Unie heeft de hulp van het inter nationale Comité van het Rode Kruis ingeroepen. DEN HAAG Nederland heeft Nigeria personeel aangeboden voor de controle van vliegtuigen met hulpgoederen, die vanaf punten bui ten Nigeria rechtstreeks naar Biafra zouden vliegen. Dit heeft minister Luns meegedeeld op vragen van de Kamerleden Westerterp en Cornelis- sen (KVP). De minister herhaalde, dat de rege ring alles heeft gedaan en zal doen om de nood in Biafra te lenigen en de vrede naderbij te brengen. Overstromingen in Mexico MEXICO Grote gebieden van Zuid-Mexico zijn getroffen door zwa re overstromingen. Het leger is inge schakeld bij het hulpverlenen. In de twee ergst getroffen staten, Vera Cruz en Paxaca zouden respectieve lijk 244.000 en 97.000 mensen dakloos zijn geworden. In Frankrijk, Duitsland en Italië Het is eigenlijk nog een heel karwei om als je iemand wilt opbellen, zijn nummer te draaien. En daar heeft men nu wat op gevonden. Op de internationale tentoonstelling van ontwerpers in Londen is deze telefoon te zien, die geen draaiende hande lingen meer vereist, maar waar je gewoon het nummer tikt. Tijdbesparend, dit cijfertoets- toestel, een produkt van Western Electric, Amerika. BONN Hitiers minister van bewapening Albert Speer beweert, dat hij tegen het einde van de oorlog de Führer in diens ondergrondse bunker in Berlijn door vergassing om het leven heeft willen brengen. Hij schrijft dat in zijn memoires, die de Hamburgse krant Die Welt in afleveringen publiceert. Speer zegt, dat het Hitiers eigen boek „Mein Kampfwas, dat hem tot zijn voornemen bracht Iemand had hem gewezen op een passage, die luidde: „Als een natie door de aan de macht zijnde regering naar de ondergang wordt gevoerd, dan is de rebellie van elk lid van die natie niet alleen recht, maar ook een plicht" Diezelfde avond besloot ik Hitier uit de weg te ruimen", Speer wilde gifgas door een schoorsteen boven de bunker gooien, maar zegt hiervan te hebben moeten afzien, toen hy zag, dat de SS alle schoor stenen controleerde. Het is niet prettig om als een ge vierde tv-ster in het ziekenhuis te liggen. Voor Gonny Baars, sinds zes weken met gedwongen vakantie in het Wilhelminagasthuis in Amster dam, is het dan ook een hele steun, dat haar bewonderaars haar niet in de steek laten. Een paar keer per week komt er een haast onvoorstel bare massa fanmail. Hier gooit haar man een zak leeg met allerlei kleurige bemoediging. Over vier we ken mag,Gonny naar huis en ze wil dan weer onmiddellijk aan het werk. DEN HAAG Het Nederlands Cultureel Contact is teleurgesteld over het verzoek van de minister van CRM, de aangevraagde subsidie voor 1970 van 330.000 terug te brengen tot 300.000. De posten in de personeelssector liggen vast, schrijft het bestuur van het NCC, zodat de gevraagde maatre gelen uitsluitend kunnen worden uit gevoerd door het inkrimpen van de activiteiten. Bij het NCC zijn 113 organisaties aangesloten. PARIJS/BONN/ROME Een golf van stakingen dreigt de eco nomie in Frankrijk, Duitsland en Italië te ontwrichten. Militante Franse treinbestuurders hebben gisteravond verklaard hun staking, die aanvankelijke alleen voor gisteren was afgekondigd, voor onbepaalde tijd te zullen voortzetten. Tachtig procent van het treinverkeer lag gisteren stil. Het leger hielp bij het vervoer van forensen. Niettemin ontstonden grote verkeersopstoppin gen, omdat veel mensen met eigen vervoermiddelen naar hun werk gin gen. Twee uur overleg tussen de mi nister van verkeer, Raymond Mon- don, en de onder communistische lei ding staande vakbond CTG had geen Er zijn merkwaardige dingen in het leven. Gisteren filosofeerde ik over de verschillende manieren, waarop men een stad of streek kan beschouwen. Het ging over Kennemerland, dat voor heel Nederland nu verbonden is aan het begrip Hoogovens, maar voor enkelen iets heel anders is. Laatst nog zei iemand tegen me: „Als je ooit Van der Wal, de presi dent-directeur van de KLM los wil krijgen, moet je beginnen over Wijk aan Zee en de Breesaap, dan is hij niet meer te houden." De jongetjes Van der Wal, Amsterdammertjes, plachten name lijk de vakanties door te brengen in Wijk aan Zee en dan als avontuur lijkste tocht te lopen naar de sluizen van IJmuiden, dwars door de Breesaap, langs een boswachter, die prachtig kon vertellen van zijn jachtavonturen en van wie de tri omfkreet „Twei skoten, twei knij- nen", legendarisch was. Goed, dat stukje van gisteren had ik net afgeleverd, toen ik over het zelfde onderwerp, al was het totaal anders gesitueerd, een nog mooier staaltje hoorde. Het speelde in Noordwijk, waar eens de twee witte villa's aan de Boulevard bewoond worden door de familie Kamerlingh Onnes (later woonde in één van de twee prinses Juliana, toen zij studente in Leiden was). Daar logeerde op een goede dag Madame Curie de beroemde Madame Marie Sklo- dowska Curie. Madame Curie, met haar man en met Henry Becquerel in 1903 on derscheiden met de Nobelprijs voor scheikunde. Op een schone zomeravond wan delde de gastheer met zijn hoogge leerde gast langs de zee tot de klei ne sluis van Noordwijk. Madame Curie was heving geïnteresseerd. Hoeveel druk stond er op de sluisdeuren? Hoeveel water werd bij het openen per minuut verplaatst? Kamerlingh Onnes wist er niks van. Het werd een beetje pijnlijk, want Madame Curie dook bijna de sluis in van aandacht. „Afleiden," dacht de gastheer, „Afleiden. Over iets anders begin nen". Hij keek eens rond, zag de zee in eindeloze deining en ver weg aan de einder de oranje zon, die purper en paarlemoer hemel en water kleurde. Hij stootte zijn gast, die diep in het zwarte water van de sluis tuur de voorzichtig aan en wees: „Ziet u toch eens hoe prachtig, daar Madame Curie keek.... fronste haar wenkbrauwen en zei, het natuur verschijnsel vakkundig analyserend: „O, dat.... dat is de zon die onder gaat..." resultaat. Nog 7000 De 30.000 treinbestuurders eisen dat de staat nog 7000 machinisten in dienst neemt om het wisselsysteem soepeler te laten verlopen. De rege ring heeft aangeboden nog 1500 ma chinisten aan te trekken. De stakers vinden dit te weinig. Minister Mon- don is bereid tot verder overleg. De staking heeft ook het treinver keer tussen Nederland en Frankrijk ontregeld. Intussen hebben Franse hulpleer krachten aangekondigd maandag in staking te gaan om hun eisen tot salarisverhoging kracht bij te zetten. De stakingen vormen een eerste krachtproef voor het bewind van Pompidou. Duitsland Terwijl mijnwerkers in Saarbrücken en dokwerkers in Kiel betogingen hielden, bleven ook giste ren de stakingen in Duitsland aan houden. In drie kolenmijnen in Dort mund brak een wilde staking uit. Hoewel woensdag overeenstemming was bereikt over een forse loonsver hoging, eisten duizend mijnwerkers in Saarbrücken doorbetaling van hun loon tijdens de staking. In de staalindustrie, waar vorige week de acties begonnen, staken nog 6000 arbeiders van de Kloecker-fa- brieken in Bremen. In Krefeld be gonnen onderhandelingen over een loonsverhoging van 14 procent voor 230.000 metaalarbeiders in Noordrijn- land-Westfalen, waartoe ook het Roergebied behoort. Italië Een miljoen Italiaanse metaalar beiders hebben gisteren massaal ge volg gegeven aan de oproep van hun vakbonden tot een 24-uursstaking. In Turijn ontploften gisteren vier benzi nebommen bij de Fiat-fabrieken. Volgens de politie hitsten jonge ex tremisten de stakende arbeiders op. Vandaag zouden bijna 900.000 bouwvakarbeiders in Italië de eerste van twee 48-uursstakingen houden. Volgende week leggen 55.000 steenbe werkers het werk neer. Ook 200.000 arbeiders in de chemische en farma ceutische industrie staken volgende week twee dagen. AMSTERDAM Tien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. Dat was de straf, die de officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank gisteren eiste tegen de 29-jarige electromonteur H.J.K. wegens zes in braken, waarbij twee bejaarde vrou wen werden verkracht en een 77-ja- rige vrouw ernstig werd mishandeld. De verdachte die twee jaar geleden als verstekeling uit Paramaribo naar Nederland was gekomen, bekende al les op een geval van verkrachting na. Zijn slachtoffers waren een 69-jari- ge vrouw, een 70-jarige en 77-jarige vrouw. Rechtbankpresident mr. W. S. Da Costa noemde hem de schrik van de Staringbuurt, waar hij tot april 1968 woonde. De man kon geen ver-J klaring geven voor zijn misdaden. Hij had ruzie met de vrouw met wie hij samenleefde, ging dan met een kwaaie kop het huls uit en op roof uit. In drie grote Westeuropese lan den, Frankrijk, West-Duitsland en Italië is het onrustig op het arbeidsfront, in Frankrijk loopt daardoor het verkeer spaak, in Duitsland worden de mijnen on dermijnd en in Italië moet o.m. Fiats autofabriek in Turijn het ontgelden. Hier metaalbewer kers voor het fabrieksgebouw tijdens de staking. Besprekingen over een nieuw contract liepen vooralsnog op niets uit. Speciale politietroepen houden een oogje in het zeil. WASHINGTON President Nixon heeft 9 oktober tot Leif- Erikssondag uitgeroepen en 12 ok tober tot de dag van Columbus. De Viking Leif Eriksson en zijn Noorse gezellen zouden bijna 1000 jaar geleden in Labrador en Nieuw Engeland zijn geland. De Italiaan Christopher Columbus zette in 1492 voet op Amerikaanse bodem. Kennelijk om geen oordeel te ge ven in de omstreden kwestie wie van beide mannen nu eigenlijk Ame rika ontdekt heeft, heeft president Nixon alle twee met een aparte herdenking willen eren. De Ameri kaanse president vergeleek hun rei zen met de vlucht naar de maan van de Apollo-11. Cultureel verdrag met Soivjetunie goedgekeurd Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren met 94 tegen 9 stem men het cultureel verdrag met de Sowjetunie goedgekeurd. De uitslag van de stemming geeft weinig de vele kritiek weer, die vooral van de zijde van SGP en GPV, op de culturele samenwerking werd geleverd. Ook de Boerenpartij, de groep-Harmsen en de heer Kro nenburg waren fervente tegenstan ders van dit akkoord. Als je anders dan de anderen wil, is het maar goed, dat je zoals Bill Deputy uit Seattle, Amerika een broer hebt, die een goed florerende kapperszaak bezit. Want er is dan een enorme hoeveelheid afgeknipt haar voorhanden en met een onbe- perkt aantal haarspelden is deze combinatie uiterst geschikt om er een auto volledig mee te transformeren tot een voorwereldlijk harig monster, razendsnel voortstormend langs de highways, en als het soms wat al te hard gaat, waait zelfs de roos eruit,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7