EGYPTE KREEG EEN LES Ver. Staten staken bombarderen zondag: biefstuk van de haas Pompbediende kogels dodelijk door vier getroffen Sowjet-leider in Peking Eén van de vleestipsdieu 1 vaak op de voorpagina van uw" .krant zult zien! Het Kwartet Luchtslag bij Suez Israël was paraat Nieuwe fase in strijd COïïWlClltcUir DOELWIT VAN MOORD Zwaarste gevechten sinds juni-oorlog Hevig verzet tegen overvaller(s) Aartsbisschop doet aanval op Defregger bulthuis Neergeschoten kassier uit Ommen overleden Kosygin ontmoet Tsjoe En-lai ONDERZETTEGEL(^d^ OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen hit ttiist kersenbonbons JAMIN Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 12 september 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwe Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" loofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. j 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het tankstation aan Rijksweg 10, ongeveer een kilometer voor de Moerdijkbrugwaar vannacht een pompbediende het slacht offer werd van een roofoverval. Verrassing TEL AVIV Bij drie Egyp tische luchtaanvallen heeft Is raël gisteren elf vijandelijke toe stellen neergeschoten. Dit is in Tel Aviv meegedeeld. Israël zou slechts één vliegtuig hebben ver loren. Volgens Egyptische be richten zijn vier Israëlische vliegtuigen neergeschoten. Het verlies van twee toestellen werd toegegeven. In Cairo werd gemeld dat bij de vergeldingsacties twee Israëlische lanceerbases voor Howk-raketten, een radarstation, wapen- en munitie opslagplaatsen, autokolonnes en lucht- afweerbatterijen zijn vernietigd. De luchtaanvallen werden uitgevoerd op het gebied van Ras Misala, aan de oostkust van Suez, en in de noordelij ke sector van de Sinaï. Branden De Egyptenaren gebruikten Soe- koi-7 bommenwerpers, die werden gesteund door Russische Migs. De derde aanval was volgens Cairo de belangrijkste. Bij bombardementen op het noordelijk deel van de Sinaï werden luchtdoelbatterijen, opslag- i\an ccn onzer verslaggevers) DORDRECHT WILLEMS- )0RP In het helverlichte hevron-benzinestation aan ijksweg 16, niet ver van de loerdijkbrug, is even na mid- ernacht de 47-jarige pompbe- iende G. Ale wijn uit Hooge waluwe beestachtig neerge- ihoten. De man werd door vier ogels getroffen, waarschijnlijk jen hij zich verzette tegen een verval. Om half twaalf waren enkele jkspoliticmannen nog bij hem op ezoek geweest om een kop koffie drinken. Een uur later stelde nand die bij het station had wil- n tanken, hen ervan op de hoogte de man dodelijk verwond bij deur op de grond lag. De politie vond vlak bij de ingang jf hulzen van uit een automatisch apen afgeschoten kogels. Een ko- 1 werd aangetroffen in het achter- e gedeelte van het uit twee ruim- bestaande gebouwtje. Hij was lor de glazen afscheiding gegaan. Hoewel omtrent de toedracht nog iets vaststaat meent men hieruit te ogen afleiden dat de heer Alewijn eh in de achterste ruimte bevond, irrast werd door de naar binnen ge- »men overvaller, maar zich terstond rweerde. Een dikke aktentas, die op de grond lag, doet veronderstellen dat Alewijn zich daarmee heeft willen verdedigen. De overvaller, die wel licht niet op weerstand had gere kend, moet daarna op hem hebben geschoten. De kogel trof hem niet, maar toen de heer Alewijn de man zo ver had teruggedrongen dat hij zelf kort bij de deur was gekomen, werden er I Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen Nieuw vredesinitiatief? SAIGON' Het Amerikaanse op perbevel heeft vrijdag onverwacht de bombardementen door B-52 vliegtui gen op doelen in Zuid-Vietnam gestaakt. Deze verrassende stap wordt door militaire zegslieden uitge legd als een hieuw vredesinitiatief. In regeringskringen in Washington toonde men zich verbaasd over deze mededeling. Daar wist men niets af van een staken der bombardementen. In Saigon vermoedt men dat het bevel afkomstig is van president Nixon zelf. Hoe de Zuidvietnamese regering hiertegenover staat is niet bekend. De B-52-bombardementen werden maandag tot en met woensdag stop gezet in verband met een bestand van president Ho Tsji Minh. Donder- werd afgekondigd voor de begrafenis van president Ho Tsji Ming. Donder dag werden de bombardementen kor te tijd hervat. vier dodelijke schoten op hem ge lost. De heer Alewijn stond bekend als een potig man, die zich niet gauw liet imponeren. De chauffeur van een pendelbusje uit Brabant trof de pompbediende, liggend voor de deuropening, aan. Hij leefde toen nog. Onmiddellijk waarschuwde hij de politie. Toen enkele andere mensen even later bij het benzinestation aankwamen, was het slachtoffer overleden. Peugeot Men heeft kort na de moord een lichtgekleurde wagen waarschijn- lijk een Peugeot met grote snel- j heid van het station zien wegrijden, j Aan de hand van het kenteken kon worden vastgesteld dat deze auto woensdagochtend in Den Haag is gestolen. j De rijkspolitie stelde een uitge- j breid onderzoek in in het door de heer J. Huybregts te Zevenberg- j schenhoek geëxploiteerde tanksta- tion. Behalve de hulzen en de kogel vond men onder het lichaam van de heer Alewijn een krant. Zie ook elders iii dit blad BOLOGNA Een Italiaanse aartsbisschop heeft er voor gezorgd dat de affaire-Defregger nog niet in de doofpot verdwijnt. In het rooms-katholieke weekblad „II Reg no" heeft hij kritiek op de kerkelijke hiërachie en de „gehele christelijke gemeenschap". Zij hebben nagelaten het optreden van de hulpbisschop van München krachtig te veroorde len. Aartsbisschop Salvatore Baldassar- ri van Ravenna in de „rode gordel" romdom Bologna gaat niet in op de vraag of Defregger inderdaad schul dig is aan de Duitse moord op 17 inwoners van het dorp Filetto. De Italiaan verwijt de hulpbisschop dat hij volhardt in een houding die in strijd is met het christelijk getuigenis. Volgens bisschop Baldassarri is het essentiële punt van de zaak niet zo zeer de persoonlijke schuld van De fregger „als wel het feit dat bevoegde hiërarchieën er zolang over hebben gezwegen of, toen de iaak in de openbaarheid kwam, de christelijke gemeenschap deze niet krachtig ver oordeeld heeft. HANDKNOOP- TAPIJTEN in onze showroom NIEUWE RIJN 25 exposeren wij originele met de hand geknoopte tapijten, welke U in iedere maat en kleur kunt bestellen. EXCLUSIEVE INTERIEURS Botermarkt 23 hijngeesterstraatweg 56 OEGSTGEEST OMMEN De kassier van de AMRO-bank in Ommen, de 64-jarige heer H. Boeve, die dinsdag bij een over val op deze bank zwaar gewond werd. is vannacht overleden. OMMEN De rijkspolitie heeft gisteren de tweede verdachte gear resteerd in de zaak van de gewapen de overval op de Amro-bank in Om men. Het is de 21-jarige J.H.W.R. uit Apeldoorn, die een volledige bekente nis heeft afgelegd. De plaatselijke politie had al het vermoeden, dat bij de overval een tweede dader betrokken was, maar wenste hieraan geen ruchtbaarheid te geven om de betrokkene niet te alar meren. De gearresteerde is een goede ken nis van J. die woensdag gepakt is. PEKING Volkomen onver- Tsjoe-en-Lai. Kosygin was op de wacht heeft de Russische pre- terugreis van Hanoi, waar hij de mier Kosygin op het vliegveld begrafenis van Ho Tsji Minh bij van Peking een onderhoud gehad j woonde, naar Moskou. met zijn Chinese ambtgenoot wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden een Bureau van dit blad Ik geef op als nieuweabonnee: betaalt: par kwartaal par maand als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Het bezoek kwam als een volsla- gen verrassing. De voorgenomen reis- I route naar Moskou was zo uitgestip peld. dat een tussenlanding in Pe- 1 king niet nodig was. Evenals op de heenreis zou Kosygin de nieuwe jambe in de Russische provincie Pakistan nemen. De Russische delega tie maakte echter een tussenlanding in Calcutta en reisde door naar Does- luchtverbinding via Birma. India en Tadzjikistan. Het besluit om een omweg over Peking te maken schijnt op het laatste ogenblik te zijn genomen, om dat Kosygin reeds op Russisch grond gebied was toen het vliegtuig koers zette naar Peking. Kosygin werd vergezeld door de secretaris van het Centrale Comité van de Russische communistische partij, Katoesjov, die belast is met de betrekkingen tussen béide broeder landen, en de vice voorzitter van de Opperste Sowjet, Yasnov. Zowel China als Rusland maakten melding van een nuttig gesprek, waarin beide partijen hun standpun ten nog eens hebben verduidelijkt. Verdere bijzonderheden werden niet verstrekt. Het initiatief tot het onder houd schijnt van Rusland te zijn uitgegaan. Daarbij heeft Noord-Viet- nam bemiddeld. Eerder sprak Tsjoe met de Roemeense premier Maurer en de Albanees Marko. De laatste ontmoeting tussen Ko- plaatsen en konvooien vernietigd j Overal woedden branden. Volgens Israël zijn de Egyptenaren niet geslaagd in hun plannen een echte vergeldingsactie uit te voeren omdat men goed was voorbereid. De aanval kon niet uitblijven vanwege Nassers gedeukte prestige, zo werd in Tel Aviv meegedeeld. Een hoge Israëlische stafofficier zei tot verslaggevers dat de gevech ten „een les vormen voor Egypte ten aanzien van wat er zou gebeuren, als het probeert Israël aan te vallen". Nieuwe fase iHij sprak de berichten over grote verwoestingen tegen en nodigde de journalisten uit zelf te gaan kijken. Hij gewaagde van een nieuwe fase in deze uitputtingsoorlog. „Dit is geen grote excalatie, maar de temperatuur is wel hoog opgelopen..." De gevechten van gisteren worden de zwaarste genoemd sinds de juni- oorlog van 1967. Het door Israël ge melde aantal van de elf neerge schoten Egyptische toestellen was het hoogste sinds deze oorlog. sygin en Tsjoe En-lai was in februa ri 1965. Toen al bleek de breuk tus sen de beide communistische landen, die in 1959 pas goed openbaar werd, niet meer te helen. De bloedige inci denten aan de Russisch- Chinese grens, waarvan sinds augustus vorig jaar melding wordt gemaakt, onder strepen de onverenigbaarheid van bei de standpunten. Het bezoek van Kosygin aan Pe king heeft temeer opzien gebaard, om dat premier Tsjoe En-lai slechts een 1 dag in Hanoi verbleef na de dood j van Ho Tsji Minh. Waarnemers meen den dat hij elk contact met de Russi sche premier wilde vermijden. Boven- dien publiceerde het orgaan van de I Russische communistische partij, Prawda. gistermorgen een lang ar- j tikel, waarin felle beschuldigingen werden geuit aan het adres van Chi- Er is niets veranderlijker op aarde dan een vrouwelijk hoofddeksel. ADDISON I ja jamijn dochter zocht de papieren even op!" ,1 DE BILT Aanvankelijk op de meeste plaatsen droog weer maar morgen in de loop van de dag van het westen uit meer bewolking met toenemende kans op regen. Overwegend matige wind aanvankelijk uit zuidooste lijke richting, later draaiend naar richtingen tussen west en noord. Overdag in het algemeen lagere temperaturen. DE BILT Een lagedruk- I gebied dat zich uitstrekt van de Noorse kust via de Britse eilan- I den naar de Golf van Biseajej I veroorzaakte gisteren in ons latfd een zuidelijke luchtstroming. I Hiermee werd warme en vrij vochtige lucht aangevoerd waar in de middagtemperaturen tot I omstreeks 25 graden opliepen. I Ook in de nacht bleef het warm. Samenhangend met het lage- I drukgebied bevond zich een I langgerekt regengebied dat zich van Zuid-Scandinavië via de Britse eilanden naar Portugal uitstrekte. Dit gebied verplaatst zich langzaam naar het oosten. Hierdoor zal later de bewolking I in ons land vanuit het westen toenemen en kan er plaatselijk I regen vallen, eventueel vergezeld van onweer. BAROMETERSTAND: heden I 10 uur 75.6 cm. (1008 millibar), I dalend. Zou en maan 13 september zon op 6.11, onder I 19.00; maan op 8.01. onder 19.19; 19 sept. E.K. TYE Russische leider Kosygin heeft voor een verrassing gezorgd door. op terugreis uit Hanoi, te Peking zijn Chinese collega Tsjoe En-lai te be zoeken. En dat, terwijl Tsjoe het in de Noord- Vietnamese hoofdstad niet op een ont moeting had willen laten aankomen. Dit laatste diende ertoe, dat Peking de indruk wilde wegnemen met name tegenover de Noordvietnamese leiders als zou een vergelijk moge lijk zijn tussen Rusland en China, wat het beëindigen van de Vietnamese oorlog betreft. Ook was het snelle vertrek van Tsjoe een poging om te voorkomen, dat het Chinese volk in verwarring zou ge raken. De ernstige grensincidenten toch hadden geleid tot de overtui ging, dat de Russen een vijand waren met wie niet te praten viel? Dat nu niettemin een ontmoeting tot stand Ls gekomen heeft wellicht twee oorzaken: het gesprek vond niet plaats te Hanoi, waar het een ver keerde indruk had kunnen wekken. En bovendien kwam Kosygin op eigen verzoek; men kon hem moeilijk wei geren. Kosygin heeft gebruik gemaakt van de gelegenheid die het politieke tes tament van Ho Tsji Minh hem biedt. Daarin worden de „broederpartijen" opgeroepen, de eenheid te bewaren en te herstellen en het gezond ver stand te bewaren. Dus moest Tsjoe de Rus wel ontvangen. Deze heeft met zijn onverwachte be zoek geen gang naar Canossa ge maakt. Hij heeft integendeel een overrompelende stap gedaan die, bij het verdere verloop van het ideolo gische conflict in de communistische wereld, voor Moskou waardevol kan zijn. Hy stelde zowel de Noordvietnamese als de Roemeense leiders tevreden, die tegen uitstoting van China uit de communistische wereldbeweging zjjn. Zo won hij in Azië en Europa wel licht de sympathie die Rusland daar zo goed kan gebruiken. De Chinese leiders zullen meer moei te hebben dan hun Russische colle ga's om de betekenis van het bezoek aan de bevolking duidelijk te maken. Want niet te ontkennen valt, dat Ko sygin om welke reden ook zijn goede wil heeft laten zien. morgen 150 gram van 159 voor 139 niet te geloven voor die prijs! een goed stuk vlees hoort erbij verse doperwtjes, extra fijn, met "G goed idee! mooi maar niet duur... zijn de MANTELS, PAKJES, REGENMANTELS en BONTMANTELS van international» allure bij Leiden: Haarlemmerstraat 163

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1