Russische gordel in noorden is sterkste ter wereld i PANORJ UI a AKZO: produkt van grootste fusie uit een lange rij NOORSE DEFENSIE-MINISTER TIDEMAND: Vrouwen demonstreren: snellere pensionering Bestuur CHU wil een scheuring voorkomen iTv-commentaar Liberaal appèl staat niet in de krant komt niet op de t.v. Deel veemarkt door brand verwoest Judith met de tv over Het Kanaal T3 VfltJPAO W SePTBMBER 1969 (Van onze verslaggever Dick Ringlever) OSLO Otto Grieg Tidemand, vijftiger, atletisch postuur, adrern, in de oorlog RAF-vlieger en nu minister van defensie van Noorwegen, zegt: „we moeten alles doen om een brug te slaan tussen Moskou en het westen". Hij heeft het ook gepro beerd door als enige defensie-minister van een Navo-land in Moskou te gaan praten. De argwaan is er echter niet door weg genomen, getuige de enorme Russische verdedigingsstelsels in het hoge noorden, vlak achter de Noorse grens. Tidemand: „het is een van de sterkst verdedigde delen van de we reld: de Russen hebben er een groot aantal leger-, luchtmacht- en mari ne-installaties gebouwd; er staan in- tercontinentale raketten en in Moer- mansk is een enorme vloot geconcen- i treerd, met onder meer atoom-onder- zeeërs. Dat deze strijdkrachten direct in actie kunnen komen, bleek vorig jaar toen de Russen als antwoord op de Navo-oefeningen in het noorden onmiddellijk twee gemotoriseerde in- fanteric-divisies tot pal aan de Noorse grens dirigeerden. We hebben daar te maken met een overweldi gende overmacht". Wat Noorwegen daar in geval van nood tegen kan doen met zijn 3,8 miljoen inwoners en met een zo lang gerekte kust, dat wanneer men het land op de kaart om de spil Oslo afzet naar het zuiden de Noordkaap tot Istanbul reikt? Hoewel hij dat niet met zoveel woorden zegt, blijkt wel, dat de No ren weinig hoop hebben het noorde lijkste deel van hun land, Finnmark met zijn 70.000 inwoners, met succes tc kunnen verdedigen. Te meer omdat dit gebied over een grote lengte grenst aan Finland, dat in tijd van oorlog ongetwijfeld als Russisch ope ratieterrein zal worden gebruikt. sterkste verdedigingsgordel heeft aangebracht op de plaats waar het land op zijn smalst is, even onder de wig, die Finland in Noors gebied drijft. Over de kracht van deze gordel wil de minister weinig kwijt. Wel wil hij zeggen, dat amfibische strijdkrach ten uit het zuiden regelmatig in noordelijke wateren oefenen, dat de marine over modern materieel beschikt, dat de kust vele kustbatte- rijen telt, dat de luchtmacht met zijn Starfighters en F-5*s goed getraind en uitgerust is en dat het landleger uitmunt door zijn goede conditie. Maar vragen over details gaat hij charmant maar beslist uit de weg. Wel wil hij verklaren, dat het Noorse leger een typisch mobilisatie- leger is. Op snelle mobilisatie wordt de nadruk gelegd omdat het een voorwaarde is voor een goede verde diging van het langgerekte land. Om deze strijdkrachten slagvaardig te houden is dit jaar 1,2 miljard gulden uitgetrokken voor de defensiebegro ting. En volgens een vijfjarenplan komt daar elk jaar 2,5 procent bij. Tegenstelling T~\E beeldbuis was gisteravond voor- namelijk 'vol met dramatische i produkties en aktualiteiten, maar dat was geen bezwaar, want het achter- grondnieuws was ver genoeg uit el kaar geplaatst en de beide tv-spelen vertoonden zo'n grote tegenstelling, dat er voldoende ruimte werd gela- j ten voor goede keus. De AVRO liet op Nederland 1 het voor ons scherm al niet meer nieuwe blijspel „Spotgeesten" zien, een on deugende parodie op spiritisme die niemand serieus moet nemen. Ton Lensink was de door „geesten" ge plaagde echtgenoot en hij maakte er (afgezien van enig gevloek) het beste van. Sara Heyblom gaf een kostelijke voorstelling van de bijgelovige dame, j die bovendien haar hart aan het fiet- sen heeft verpand. Tegelijk kwam de NCRV op Ne- i derland 2 met de eerste aflevering I van frofessor Bernhardt", een to neelspel van Arthur Schnitzler. Dit drama, waarin vooral veel wordt ge sproken, beweegt zich op het ter rein van de medische ethiek en gees telijke overtuiging. Het wordt voor- treffelijk gespeeld in sterke rolbezet ting en gaat de conflictstof bepaald niet uit de weg. Maandag is het tweede deel te zien. De AVRO besteedde een uur aan informatie over de training van Ju dith de Nijs, die als alles mee zit zaterdag gaat pogen Het Kanaal over te zwemmen. AMSTERDAM In een brief van B en W van Amsterdam aan het bestuur van de beroepsvereniging van beelden de kunstenaars wordt gezegd dat B. en W. begrip hebben voor het feit dat de kunstenaars in deze tijd htm overtui ging en verlangens naar voren bren gen. Gevaar Sterkste Het is daarom, dat Noorwegen zijn Dat ei- een verdrag zou bestaan met Zweden en Finland ontkent hij. Ten aanzien van Zweden, dat over een afstand van vele honderden kilo meters aan Noorwegen grenst, ver klaart hij, dat dit een strikt neutraal land is, al heeft het dan wel een zeer De training in het hoge noorden is hard, maar de militairen zijn dan ook in goede conditie. sterke luchtmacht en kustverdedi ging- Ook vragen over een eventueel ge meenschappelijk waarschuwingssys teem gaat hij met dit antwoord uit de weg. Maar uitlatingen van militai re autoriteiten over de minieme sterkte van de bewaking der Zweedse grenzen aan Noorse grenzen doen wél vermoeden, dat de Noren in tijd van oorlog van deze kant geep gevaar verwachten. Als er ooit gevaar zal zijn, dan zal dit uit het noorden komen. Tide mand: „de Russen zijn gebrand op onze kust om er steunpunten te vestigen: omdat deze ook in de win ter door de warme golfstroom geheel ijsvrij is, zouden zij er ideale uit valsbases kunnen stichten". Samenwerking Of in geval van een aanval Noor wegen voldoende tegenstand zal kun nen bieden? „Wij vertrouwen ook op onze Navo-partners, maar in ieder geval zullen wij vechten". Overigens verklaart ook hij met klem, dat Noorwegen ter versterking van zijn verdediging geen buitenlandse bases wil, evenmin als de opslag van atoomkoppen. „Wij willen onder geen beding moeilijkheden met de Rus sen". Over de samenwerking met de De nen en de verdediging van de uit gang van de Oostzee naar de Noord- Minister Tidemand: oud-RAF- vlieger, maar ook nu nog dikwijls achter de stuurknuppel te vin den zee, zegt hij tevreden te zijn. „Het systeem is goed". De minister betreurt het wel, dat de Deense luchtmacht heeft gekozen voor de Saab Dragon als opvolger van de Starfighter. Daardoor is de kans op technische samenwerking verkeken, want Noorwegen heeft de Dragon laten vallen, evenals trou wens het MRCA-project, waarvan ook Nederland, zoals bekend, heeft afgezien. Tidemand: „misschien dat we tot samenwerking met de Nederlandse luchtmacht kunnen komen; ik zal er eens met mijn vriend Wim den Toom over praten". De adelaar van het toneel is vleugellam. IIIIIIU* AMSTERDAM Zaterdag middag 13 september zal in Am sterdam een demonstratieve op tocht worden gehouden, die ge organiseerd is door het vrouwen- actie-comité voor vervroegd AOW-pensioen. De tocht, waar aan alleen vrouwen mee mee doen, zal gaan van het Museum plein naar het Beursplein. „wy stryden". aldus een oproep, I „uitsluitend voor pensioen voor de i ongehuwde en gescheiden vrouwen. De gehuwde vrouwen en de meeste i weduwen (98 procent) hebben al ver- vroegd pensioen sinds 1957. Het comité is van mening, dat de bevoorrechting van de gehuwde vrouw in Nederland op sociaal en fiscaal terrein een de daarmee gepaard gaande discriminatie van de onge huwde vrouw uniek is. Men vindt ze in seen ander land. aldus het comité. In Nederland kent men de ,.sta- tus-beloning": de gehuwde vrouw krijgt AOW-pensioen zodra de echt genoot 65 is, ook al is ze zelf tien, twintig of dertig jaar jonger. De we duwe, zo argumenteert het comité, heeft recht op AWW-pensioen, onge acht leeftijd, ongeacht eigen inko men. indien zij meer kinderen heeft. Zonder kinderen reeds met 38/40 jaar. De weduwe, die op 65-jarige leeftijd hertrouwt met een even oude of oudere man behoudt haar AWW. De ongehuwde vrouw betaalt de zelfde AOW-premie als de gehuwde man en moet tot 65 jaar werken. Zij betaalt AWW-premie voor een verze kering, waaraan zij zelf geen enkel recht kan ontlenen. Ze kan geen we duwen of wezen achterlaten. Ze be taalt de hoogste belasting, groep 1 of la. Ze verliest haar AOW, waarvoor ze zelf premie heeft betaald, bij huwe lijk met een man beneden 65 jaar. Ze heeft geen belastingsfaciliteiten en geen aftrek voor huishoudelijke hulp. In alle andere landen hebben '.Tou wen, ongeacht status, gehuwd, gescheiden, verlaten, ongehuwd, de zelfde rechten op ouderdomspensioen onder precies dezelfde voorwaarden. Het comité heeft deze week alle leden van de Tweede Kamer en aan het kabinet van de minister-presi dent een publicatie toegestuurd met informatie „De bevoorrechting van de gehuwde vrouw in Nederland." ROTTERDAM Een felle brand heeft vannacht een deel van de Rot terdamse veemarkt verwoest. Het gaat om het restaurant, zowel het oude als het nieuwe gedeelte, en een deel van de kantoorruimte. De grootte van de schade is nog niet bekend. De brandweer heeft met inzet van talrijke brandweerlieden en een gro te hoeveelheid materieel kans gezien het vuur tot het restaurant te beper ken zodat niet de veehallen werden verwoest. Hierdoor kan de veemarkt maan dag normaal doorgaan. Alleen zullen de handelaren in een geïmproviseerde ruimte hun transacties moeten afhan delen. Met de gemeente zijn over een tijdelijk restaurant besprekingen gaande. De brand bij het tankercleaningbe- drijf van Verolme in de Botlek, die nogal wat paniek zaaide, bleek giste ren achteraf erg mee te vallen. Er was olieafval uit schepen in brand geraakt in een grote open bak. Schepen liepen geen gevaar. De brandweren van Verolme, Rozenburg en Rotterdam hebben het vuur geblust. De VVD, bang in een nieuw politiek seizoen door rechtse en linkse concen traties buitengesloten te worden, probeert op een luchtiger manier uit het isolement te geraken en Kamerlid Berkhouwer oefent daarom in de kelders van het gebouw van de Tweede Kamer voor zijn optreden in het radiopro gramma De muzen in de politiek (uitzending op Prinsjesdag) als drummer. Hij zal een eigen compositie ten gehore brengen, die öf Stopping politics óf Binnenhofsuite gaat heten. Trouwens, ook andere Kamerleden treden in dit programma op. Tan een onzer redacteuren f EEN NIEUWE STER verrees aan het economische firma ment, en het zal nog wel even duren eer de beroemde namen van AKU en Koninklijke Zout-Organon vergeten zijn en de nieuwe naam voor de chemische reus: AKZO is ingeburgerd. Over een jaar tijd noteerden we de volgende fusies: Het is dit jaar zeker de meest spec taculaire fusie in ons toch al trouw lustige bedrijfsleven. Signaleerden we vorig jaar september zo'n veertig middelgrote fusies of andere vormen van samenwerking en samensmelting in een jaar tijd, sindsdien is het streven naar concentratie en schaal vergroting er niet geringer op gewor den. KOUDEKERK a/d RIJN Als alles meezit zal de befaamde lange-afstand- zwemster Judith de Njjs zaterdagmor gen om acht uur bü Cap Gris Néz te water gaan om Het Kanaal te bedwin gen. Zij wil de tocht afleggen in een re cordtijd. Dat betekent dat zij de 32 kilometer binnen tien uur zal moeten afleggen. De AVRO. die deze sluiting van de carrière van Judith financiert, heeft extra zendtijd gekregen om haar gedurende de tocht via de TV-came- ra's te volgen. De AVRO wil morgen de gehele d^g met pauzes van ongeveer twee uur de prestaties van de Nederlandse zwemster live uitzenden. Aan de AVRO-uitzen- ding werken mee de Vlaamse televisie en de Nederlandse PTT. In twee volg boten worden de opnamen gemaakt van de in Het Kanaal zwemmende Judith. Dick van Rijn brengt monde ling verslag uit. De Engelse kapitein Hutchinson zal morgenochtend beslissen of de tochtvan Judith de Nfis zal doorgaan. Van zijn beslissing hangt veel af. Vooral voor de AVRO, die veel heeft moeten orga niseren voor deze bijzondere uitzen ding. INDUSTRIE AKU met Konink lijke Zout-Organon (er waren eer der geruchten over een samenwer king AKU - Staatsmijnen); AKU met de Zwitserse Sastig; Key en Kramer met Cindu; De Vooruitgang bij Ned. Melkunie; Coöperatieve Melkcentrale met Melkunie, Combinatie, Melkcen trale Gouda en Amersfortia; Hin naar het DanlonconcernProcento naar Philips; Duyvis naar KZO, Pie- ter Schoen naar Petrofina; Cindu, Key en Kramer, Vettewinkel en Va- rossieau; Tollens naar de Britse MacPherson; Hatema - Texoprint; Panter naar DE- Tabak; Vermaat naar de Meneba; Henkes naar Zuid- Ned. Spiritus; Schuppen- chemie naar Philips-Duphar; Penn en Bau- duin naar Troost; Van Schaik en Berghuis naar de OGEM; Etna- Daal- derop; Zwanenburg naar Tornado. GELDWEZEN (banken, verzeke ringmaatschappijen, beleggingsmaat schappijen) -Robeco- Verenigd Be zit; Interunie- Unitas; Eerste Neder landse - Nillmij; Delta -NedLloyd; bank Belaste Waarde naar Mees en Hope. HAVEN EN TRANSPORT SHV en Van Nievelt Goudriaan; Bos en Kalis met Oosterwijk; VEB ,naai' Pakhoed - Vlismar; Corn. Swarttouw met RSM/Gibb als dochter van Fur- ness. PUBLICITEIT Nijgh en Van Dit- mar met Leopold; Zomer en Keuning en Ten Hagen naar de Kluwergroep; Rotterdams Nieuwsblad - Haagsche Courant; Smeets naar de VNU; Van Boekhoven -Bosch; de Noord- Hol- landsche naar Elsevier. DIVERSEN Galeries Moderne» naar de Bijenkorf; Curacaosch Han delshuis en Zuidafrikaansch Handels huis; Vinke-Wassen; Peek en Clop- penburg -Lampe; De Vries Robbé - Billiton; Faam - Gima (samenwer king van detailhandelsorganisaties) Amsterdamse Ballast -Nedam. Unie in financiële nood (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het hoofdbe stuur van de CHU stelt alles in het werk om een dreigende scheuring in de unie te voor komen. Tijdens de morgen in Utrecht te houden vergadering van het hoofdbestuur en de Unieraad zullen behalve de brief van de Centrumgepreks- groep over het naar „links af glijden" van de partij, ook en- Wisseltrucbende gearresteerd ROOSENDAAL De politie heeft gisteren een bende gearresteerd die in vele steden met succes mensen zou heb ben opgelicht met wisseltrucs. De bende, bestaande uit 24 personen vier Pakistaanse families opereer de onder meer in Rotterdam. Zij werden gearresteerd nadat twee leden van het gezelschap de truc toe pasten in een modezaak in Roosendaal. De buit was 300. De politie beschikte echter over de signalementen, die zij verkreeg na con tact te hebben opgenomen met de po litiekorpsen van de steden waar de bende actief was geweest. Kort na de melding van de mode zaak konden op een drietal plaatsen in de stad groepjes personen worden aan gehouden, terwijl een patrouille van de rijkspolitie in Wouw ook de hand wist te leggen op een groepje waarmee het gezelschap op 24 personen kwam. Wens-ins voor Arnsterda miners AMSTERDAM De plaatselijke afdeling van de PvdA gaat de Am sterdammers betrekken bij het op stellen van een gemeenteprogram voor 1970 tot 1974. Zij gaat io de wijken en buur ten van de stad enquêtes en wens- ins houden. Op de wens-ins zullen zittende wethouders en raadsleden en nieuwe kandidaten met de be volking praten over de beste oplos singen voor bestaande problemen. kele andere brieven met grie ven worden behandeld. Verscheidene Unieraadsleden zijn van plan het verkiezen van fractie voorzitters weer ter sprake te bren gen. Deze leden zijn het niet eens met de gang van zaken totnutoe rond deze verkiezing. De groep verontrusten heeft gis teren de taktiek besproken die men in Utrecht wil toepassen. In prin cipe zou men overeengekomen zijn, zich uit de Unie terug te trekken als het beleid van het dagelijks bestuur wordt goedgekeurd en als de Amsterdamse hoogleraar dr. J. W. van Hulst toch tot voorzitter wordt gekozen. De bijeenkomst moet volgens hen worden benut om de tegenstellin gen tussen de verschillende groe peringen binnen de Unie te over bruggen en in gezamenlijk over leg een kandidaat-voorzitter aan te wijzen. De „kandidaat-voorzitter" van de verontrusten, burgemeester P. Bode van Veenendaal, oud-lid van de Tweede Kamer, zou er overigens in principe weinig voor voelen, de Unie te gaan leiden. FINANCIËN De financiële zorgen van de Unie zijn nauw verweven met deze po litieke problemen. Na de brief van de verontrusten over het tekort en het verlies van tienduizend leden binnen drie jaar, heeft het hoofdbe stuur een dringend beroep op de leden gedaan hun finaneiële ver plichtingen alsnog na te komen. Het hoofdbestuur erkent in een brief, die morgen zal worden be handeld, dat de Unie in grote fi nanciële nood verkeert. Het blijkt dat bijna 20.000 van de 28.000 leden hun contributie nog niet hebben betaald. Het tekort, dat nu al ruim 50.000 gulden be draagt, zal hierdoor tot ongekende hoogte stijgen. Hoewel het dagelijs bestuur reeds een aantal saneringsplannen voor ogen heeft, ontkomt men er vol gens Unieleden niet aan. het per soneelsbestand van het Uniebureau in te krimpen. De centrum-ge spreksgroep is hier fel tegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13