LERAREN „STAKEN" MORGEN OP EEN NETTE MANIER ragjggfe Maan werd na vulkanische activiteit dode planeet Wintersportreizen per trein al volgeboekt ROUW IN HANOI alles goed i en wel Resultaten onderzoek nu bekend Moskou bereid met Amerika te praten Cursussen voor ondernemingsraden? „VREDES- LIJN" ~se not ';- MARTINI- STER Eigenbelang DONDERDAG 11 SEPTEMBER H Naast de spectaculaire acties van studenten, kunstenaars en hei-bezettende scholie ren, ziet de wijze waarop een groep leraren morgen haar misnoegen gaat uiten, er wat bleekjes uit. Er is aanvankelijk gesproken over een staking, maar dat woord moet men tussen aanhalingstekens zetten. Formeel heet het dat leraren bij overheidsscholen niet kunnen staken: leraren hij bijzondere scholen kunnen het wel, maar zij nemen daarmee stelling tegen hun werkgever het schoolbestuur terwijl ze het ditmaal in feite met de overheid aan de stok hebben. De „staking" draait nu hoofd zakelijk uit op géén-les-geven en in plaats daarvan discussiëren. In Hanoi barstten vrouwen en kinderen in tranen uit toen partijsecretaris Le Duan giste ren het testament van Ho Tsji Minh voorlas. In het testament spoorde de leider o.m. aan tot meer eenheid. De rouwplechtig- heid werd o.m. bijgewoond door meer dan honderdduizend men sen. De begrafenis zelf geschied de naar Ho's wens in alle stilte. Een overzicht van de weekla gende menigte, rechts premier Pham Van Dong tijdens de cere monie tussen de Jonge pioniers. Frankrijk nog steeds niet in de WEU 1 LONDEN De Franse zetel is voor de veertiende achtereenvolgende maal onbezet gebleven tijdens de I eerste bijeenkomst na de vakantie van de permanente raad van de Westeuropese Unie. Zoals bekend i boycotten de Fransen de zittingen. De overige leden van de WEU heb ben een beroep op Frankrijk gedaan om weer deel te nemen aan de bij eenkomsten. Britse autoriteiten bestreden de Franse beschuldigingen, dat Engeland de WEU 'gebruikt om te proberen door een achterdeur toege laten te worden tot de EEG. Vrachtwagens Het aantal vrachtwagens, dat met iwaar walmende uitlaten over de we gen rijdt, neemt (letterlijk) ziendero gen toe, zo constateer ik en vele ande re automobilisten met mij. Dikwijls wordt men (vooral op twee- of driebaans wegen) gedwongen «en hele tijd achter zo'n vergif-spu wend vrachtmonster te blijven rijden, terwijl de zwarte gassen door de por tierramen (en als je die hals-over- kop sluit), het ventilatiesysteem en de kieren onverbiddellijk en onhoudbaar naar binnen dringen. En dan te we ten, dat (volgens deskundigen) vijf mi nuten rijden achter zo'n vrachtwagen iet zoveel slechte invloed op je longen ieeft alseen heel jaar roken! Ik begrijp niet dat er ondernemers lijn die hun chauffeurs met dergelijke ivulkanen de weg op „durven" stu- i (want de kwaal is vrij gemakke lijk te verhelpen) en dat er chauffeurs lijn, die hun mede- weggebruikers op deze manier in het gezicht durven .spuwen". Nu dat wel het geval blijkt te zijn lijkt mij de tijd voor minister Bakker Ekomen om deze in ernstige mate inemende vorm van lucht- en long verontreiniging bij algemene maatre gel van bestuur te verbieden, opdat de verkeerspolitie de gifspuwers aan de kant van de weg kan zetten. Rotterdam E. H. van Haaren tezwaard slotwoord (2) Op de tweede landelijke vergade- ng van de bezwaarden in de SGP te eerdam (waar de heer D. A. de Jong it Alblasserdam, inzender van de kri tiek op ds. M. van Beek te Opheus- den, niet aanwezig was), heeft ds. Van Beek met nadruk stellig genomen te gen scheuring van de partij, i' Hij is opgekomen voor de onverkor te handhaving en uitdraging van de oeginselen, op de wijze waarop dat k.m. door ds. Zandt werd gedaan. Overigens, is de heer De Jong de eie van (meest) syn. Geref. Gemeen- predikanten van enkele jaren gele den vergeten? En is het hem ontgaan dat sinds 1953 geen meditaties van predikanten van de Geref. Gemeenten «i Nederland (meer) in De banier ver- jchijnen? *'1euw-Lekkerland A. de Gruijter HOUSTON De geboorte en de kinderjaren van de maan ongeveer gelijktijdig met de aar de is met hevige crisis ge paard gegaan, maar zij werd ver volgens een dode en „zeer kalme rustige planeet". Dit is de voor lopige conclusie, die geleerden in het Nasa-maanlaboratorium menen te mogen trekken uit de bestudering van de maanstenen en het maanstof, dat de astro nauten van de Apollo-11 naar de aarde hebben meegenomen. WASHINGTON Amerikaanse autoriteiten hebben officieuze aanwij zingen van Russische zijde ontvangen, dat het Kremlin het voorstel van pre sident Nixon voor besprekingen over beperking van de strategische be wapening zal aanvaarden. Verwacht wordt, dat een officieel antwoord zal worden meegebracht door de Russische minister van bui tenlandse zaken Gromiko, die zondag voor de 24ste zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in New York zal aankomen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Rogers wordt maan dag in New York verwacht Hij zal in de loop van de week met Gromiko confereren. Amerika en Rusland hebben al lang in beginsel overeenstemming over besprekingen over een beperking van de kernwapenwedloop. Maar tijd en plaats van de besprekingen moeten nog worden vastgesteld. De nieuwe Amerikaanse regering was bereid de besprekingen na 31 juli te openen. De Russen hebben daarop nog niet geantwoord. Genève, Wenen en Helsinki worden genoemd als mogelijke steden voor het houden van de besprekingen. ROTTERDAM De Federatie metaal- en elektrotechnische in dustrie bestudeert of landelijk cur sussen voor ondernemingsraden kun nen worden gegeven. Dit naar aan leiding van een initiatief van de af deling Dordrecht van de metaalbond. Hier is kort voor de vakantie een proef genomen met een scholings cursus, met de bedoeling om bij wel slagen voor alle bij de metaalbond in Dordrecht aangesloten bedrijven een dergelijke cursus te organiseren. Men is over de proef uitermate te vreden en zal op de ingeslagen weg voortgaan. De FME overlegt met de vakbonden over de mogelijkheden van landelijke uitbreiding, waarbij uit diverse variaties kan worden ge kozen. In Dordrecht houdt een curato rium, waarin werkgevers en vak bonden zitting hebben, toezicht op het verloop van de cursus. Het leer programma in deze stad is ontwor pen dour het Nederlands instituut voor efficiency te Den Haag. Een docent van de sociale academie te Rotterdam is cursusleider. 1 UTRECHT De vraag naar wintersportreizen in de periode van Kerstmis ,tot eind maart is zo groot, dat de treinen naar de wintersportcentra zo goed als volgeboekt zijn. De mogelijkheden om extra-treinen in te leggen in de 'dagen voor Kerstmis zijn nu al bijna uitgeput. Dit hebben de Nederlandse Spoorwegen bekend gemaakt. Ook de wintersportreizen van de buitenlandse «poorwegen zijn volgeboekt. Wie nu nog een wintersportreis wil boeken, heeft «en grote kans nul op het rekest te krijgen Vrijdag zal het Nasa-laboratorium maanmateriaal ter beschikking stel len van Amerikaanse en buitenlandse geleerden en maandag zal officieel het resultaat van de studie van het maanmateriaal bekend worden ge maakt. Volgens de Nasa-geleerden zijn de voornaamste conclusies, die uit het onderzoek kunnen worden getrokken: Er is geen bewijs van leven op de maan. Geen aanwijzingen zijn gevonden dat zich bacillen in de maanbodem bevinden. Ook heeft het maanstof geen giftig effect op aards leven. De maan moet ongeveer drie mil jard jaar geleden ongeveer gelijk tijdig met de aarde gesmolten zijn. Evenals bij de aarde steeg na de for matie van de planeet de temperatuur en bestond de maan uit gesmolten rots. Maar terwijl de aarde zich bleef ontwikkelen en er leven ontstond, „stierf" de maan na ongeveer 500 miljoen jaar. Men heeft niet kunnen ontdekken, dat maanmateriaal economisch voor deel voor de aardbewoners kan ople veren. Aan de hand van de erosie van kalium- en argonelementen in het maanstof is vastgesteld, dat de maanmassa tussen de 2,3 miljard en 3,7 miljard jaar geleden gestold moet zijn. Dit komt ongeveer overeen met de oudste stenen op aarde. Tijdens de periode van vulkanische activiteit is de maan door iets getrof fen, dat de grote vlakten mares of zeeën vormde. Doordat de maan geen beschermende atmosfeer heeft werd zij gebombardeerd door mete- rorieten, die de vorm van het maan oppervlak gestalte gaven. De kracht van de botsing is zo he vig, dat het oppervlak van kleinere stukken materiaal smelt en gedeelte lijk in glas verandert. Ongeveer vijf tig procent van het maanstof in de zee der stilte bestaat uit glas. Er zijn geen aanwijzingen, dat er ooit water op de maan is geweest. Op de ene school praten de leraren onder elkaar, op een andere met de leerlingen en op een derde komen ook de ouders erbij. Een en ander speelt zich af in een beperkte kring. Van de vijfhonderdzoveel VWO- en HAVO-scholen doen er maar Het moet toch mogelijk zijn de vrede zelfs in Noord-Ierland ingang te doen vinden, dachten de Britse soldaten in Belfast en ze hebben dan ook snel een be gin gemaakt aan de bouw van de „vredeslijn" aldaar: het is een weinig tolerante barrière van prikkeldraad en hout en dient om de protestantse en ka tholieke regionen van elkaar te scheiden. Beide partijen dienen nu hun eigen barricaden af te breken en misschien dat het dan tot een vredesberaad kan ko men Neger maakt voor het eerst kans voor stad Detroit DETROIT Voor het eerst in de geschiedenis van Detroit heeft een neger de voorverkiezingen om het burgemeesterschap gewonnen. De 56-jarige Richard Austin kreeg bijna 125.000 stemmen tegen 105.000 stem men van een andere kandidaat De feitelijke stemming is op 4 november. Wie rondtrekt langs onze westkust en een stuk achter land en daar hart en hersens bij gebruikt zal altijd wanke len tussen bewondering en af keer. Bewondering om wat er ge presteerd wordt; afkeer om dat de intimiteit, het ver trouwde en voor de ouderen de herinneringen weg ge vaagd worden. Niet voor niets vliegen de prentbriefkaartenboekjes van de persen en trekken de ten toonstellingen van „zo was het eens...." veel bezoekers. Het probleem van de wij kende glazen stad speelt in het Westland, maar ook in de weiden rond Zoetermeer. op de brede inval;, wegen en door de industrieterreinen. De burger ziet het aan. De één blij met de nieuwe toren flat, waarin eens zijn hokje zal zijn; de ander triest om het gesloopte of te slopen huls, dat zo dierbaar was. Onzichtbaar voor de burger spelen tallozen mee in dit overweldigende spel: de bestu ren en commissies, de plan nenmakers en de bouwers. Bijna door niemand en bij na nooit kan het totaal overzien worden. Daarom dacht ik, dat het boekje dat (zoals het officieel heet) aan beide Kamers der Staten-Generaal door de mi nister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is aangeboden, namelijk: Op bouwwerk in een industrie stad, geschreven door drs. A. C. M. Kok, wel voor velen interessant zou zijn. Ook al is die industriestad wat buiten ons rayon gelegen. Het blijkt namelijk Beverwijk te zijn, dat tot na de Tweede Opboiiivivcrk Wereldoorlog eerder met aard beien dan met industrie geas socieerd was. Stads was het ook niet, al sprak men trots van „het stedeke Beverwijk", dat van Floris V de stadsrech ten gekregen zou hebben. In 1912 haalde het nog geen 7000 inwoners.... Zeven jaar (van 1901-1968) is de schrijver directeur ge weest van de Beverwijkse So ciaal Culturele Raad en het boekje verhaalt van de werk wijze en natuurlijk van de resultaten van dat werk. Beide Zijn boeiend en misschien zelfs inspirerend voor andere gebieden, waar al les weer anders zal zijn, maar het hoofdprobleem toch het zelfde blijft. Het gaat er om, hoe in een verstedelijkte samenleving, de burger uit zijn anonieme indi vidualiteit gehaald kan wor den om aktief mee te doen aan de „brainstorming", waar uit wilde onuitvoerbare èn reële ideeën kunnen ontsprui ten. Waar de opstandigen hun gal kwijt kunnen en de te tra gen wat opgevijzeld kunnen worden. Wie er 3,70 voor over heeft moet het echt eens- le zen: Opbouwwerk in een in dustriestad (72 blz.). versche nen bij de Staatsdrukkerij en de boekhandel heeft het. Om eerlijk te zijn, zo'n boek je brengt niet die heerlijke verrukking van de heimwee- plaatjes. Voor wie het oude Kennemerland gekend heeft met zijn vrijheid en ruigheid, met de romantiek van oude buitenplaatsen en kasteeltjes, is die nieuwlichterij een stukje waar je nog op kauwen moet. Maar dat hebben we op de tafels van vermenigvuldi ging ook moeten doen en ze zijn ons nuttig gebleken. Dat kan toch niemand tegenspre ken! enkele tientallen mee en andere, veel grotere sectoren van het voortgezet onderwijs (beroeps onderwijs, MAVO) zijn bij deze actie in het geheel niet be- betrokken. In de kring van de schoolbesturen wordt de actie niet als een construc tieve bijdrage ter oplossing van de problemen gezien, maar het is on waarschijnlijk dat men de „stakers" met sancties zal treffen. Voegt men hier nog bij dat de onderwijsinspec tie doet alsof haar neus bloedt, dan ziet de hele onderneming er tot nu toe niet erg indrukwekkend uit. En toch: wie in de archieven van ons onderwijs duikt, zal de grootste moeite hebben een precedent te vin den van wat zich morgen gaat afspe len. De klas kon te groot, het salaris te klein, de wet te ingewikkeld en de bevoegdheid onderontwikkeld zijn, maar het Nederlandse onderwijs draaide altijd en overal door. De ac tie van een groepje scholen, aange voerd door het Twickelcollege in Hengelo, heeft dan ook meer bete kenis dan dat er even een radertje niet precies zo zal functioneren als men gewoon is. het is voor het eerst sinds lang, zeer lang dat een docen tengroepering zich welbewust distan tieert van de bestaande orde. NETTE MANIER Men gaat hierbij op een heel nette manier tewerk, maar de ontwikke ling van de actie heeft hier en daar droeve reacties uitgelokt over ver deeldheid onder de leraren, doorkrui sing van het overleg met het departe ment en dergelijke. Het is de vraag of aan deze zaak zo zwaar getild moet worden; men kan er ook best een gezonde ontwikkeling in zien. De leraren van VWO en HAVO zijn georganiseerd in vier verenigin gen: twee die niet levensbeschouwe lijk gebonden zijn,één protestants- christelijke en één rooms-katholiek georiënteerd; de Raad van Leraren overkoepelt dit geheel. Maar dwars door deze structuur heen lopen an dere scheidslijnen en verbindingen. Daarvan is bij de discussies over de Mammoetwet die nu de grote steen des aanstoots is naar buiten zelden iets gebleken, maar nu ziet men langzamerhand een reële varië teit van onderwijspolitieke meningen in het 'beeld komen. Er zijn enthousiaste vernieuwers en behoedzame figuren; radicalen die de wet verwerpen omdat ze de so ciale ongelijkheid zou versterken, maar ook leraren die zich vooral om hun rechtspositie druk maken (enzo voorts). De Twickelgroep stelt zich niet extreem op maar opereert met wat meer temperament dan het offi ciële toporgaan. Haar bedoelingen rei ken ook verder. De Raad van Leraren redeneert: er komt nu net een nieuw overleg met het departement en dat moet men niet door wilde acties in gevaar bren gen. De „stakers" van morgen vinden dit al te braaf gepraat; zij eisen een orgaan dat duidelijk medezeggen schap geeft. JONGE DOCENTEN Een van de aantrekkelijke kanten van de actie is, dat zij hoofdzakelijk steunt op jonge docenten die niet ge remd worden door herinneringen aan wat vooraf ging. Minister Cals had in zijn wetsontwerp een zekere in spraakmogelijkheid opgenomen via „maatschappelijke organen". De for mulering was erg gematigd, maar er zaten zoveel haken en ogen aan dat de minister zijn opzet heeft moeten loslaten. Na deze zeldzaam gecompli ceerde politieke soesa wordt nu, met een wat ander accent, de kwestie van medezeggenschap heel onbevan gen opnieuw aan de orde gesteld en waarom ook niet Een nieuwe ge neratie kan proberen er beter uit te komen. Geïnteresseerde toeschouwers (ouders bijvoorbeeld) moeten overi gens niet de illusie hebben dat meer medezeggenschap zonder meer beter onderwijs garandeert. Een van de charmante bedoelingen van de Mam moetwet was meer ruimte te schep pen voor de expressievakken. Daar van is echter bar weinig terecht ge komen: de vertegenwoordigers van de nuchtere kennisvakken hebben zo hard ingesproken dat het schuchtere geluid van de muzen er zwaar door overstemd werd. KLAAGZANG Aan het overleg tussen het ministe rie en het onderwijs is een klaagzang te wijden met evenveel coupletten als toegevoegd kunnen worden aan het zeurende lied van het potje met vet op de schoorsteen. Dat er, zoals sommigen beweren, niet genoeg overleg wordt gepleegd, lijkt in z'n algemeenheid een sterk verhaal: aan dé uitwerking en invoering van de Mammoetwet zijn schrikbarend veel vergaderingen gewijd. Toch blijkt dit niet bevredigend uit te pakken waar ligt dat aan? Voor een deel kan de verklaring schuilen in een oud euvel dat zo nu en dan de kop weer opsteekt: het overleggen van stukken in plaats van overléggen. De hoofdmoeilijk heid moet echter zijn dat de mogelijk heden om tot gunstige overlegsresul- taten te komen, erg beperkt blijven. In het gros van de betogen van het departement aan de ene kant en het onderwijs aan de andere, staat rede lijkheid tegenover redelijkheid. Wat het onderwijs vraagt, laat zich zeer wel verdedigen, maar wat het krijgt, laat zich ook niet uitvlakken. De financiële ruimte voor een vi sionair onderwijsbeleid dat recht doet aan al wat kleuterschool en uni versiteit en nog een paar instellingen daartussen terecht begeren die ruimte is voorlopig niet te zien. Er wordt dan ook geen groots be leid gevoerd. Men kan hoogstens hier en daar een besmettingshaard van vernieuwing inbouwen. De Mammoet wet is er zo een: niet daverend ge slaagd, maar goed genoeg om heel wat in beweging te brengen. Dat zal met ongemakken gepaard gaan en er zal geprotesteerd worden: toch beter dan wanneer er niets gebeurd was. Josephine Baker, (een legendari sche naam in de wereld van de lichte muziek), is nog altijd een veel gevraagde vedette bij bijzon dere manifestaties. Gisteren was ze even in Nederland. Na een vluchtig oponthoud op Schiphol vertrok ze linea recta naar Groningen om (mu zikale) luister bij te zetten aan de feestelijkheden daar. "LIET eigenbelang van de meeste Afrikaanse staten is mee oor zaak van het drama in Biafra, waar aan slechts door onvoorwaardelijke capitulatie een eind schijnt te kun nen komen. Met minder is het regime van Gowon niet tevreden. Ook op de jongste zitting van de Or ganisatie voor Afrikaanse eenheid keerden slechts enkele staten zich te gen de onverzoenlijke Nigeriaanse houding. De rest hoopt met Gowon op een snelle nederlaag van Biafra. De oproep aan beide partijen om de strijd te staken en onmiddellijk vre desbesprekingen te beginnen „in het belang van Afrika en de eenheid van Nigeria", betekent dan ook alleen, dat Biafra snel moet capituleren. President Nyerere van Tanzania heeft dat op de conferentie van Addis Abe ba onder woorden gebracht. Zijn me ning is die van een zeer onafhanke lijke Afrikaanse leider en klinkt dus niet verdacht. Zijn beschuldiging luidde, dat de meeste Afrikaanse landen de mili taire nederlaag van Biafra wensen, omdat zij bang zijn voor het uit de hand lopen van afscheidingsbewegin gen in eigen kring. Als gevolg hiervan is elke mogelijk heid om over een vreedzame oplos sing te onderhandelen uitgesloten. Mant de Verenigde Naties bemoeien zich er niet mee, omdat het hier een Afrikaanse aangelegenheid betreft. Ook Nederland meent dat alleen vla de Afrikaanse landen iets voor Biafra kan worden gedaan. In feite geeft het toe (gezien het resultaat van Addis Abeba) dat er niets kan worden on dernomen. Het is beschamend dat. alle goede be doelingen ten spijt, een afwachtende houding wordt aangenomen, terwijl het slachtoffer ligt dood te bloeden op de Afrikaanse operatietafel. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9