KVP-IDEE WEINIG KANS Amsterdam rumoerig Luns: bijna zeker dat ik aftreed als minister Commentaar CHU -verontrusten eisen aftreden dagelijks bestuur Van der Stee: Behalve program ook mensen Den Uyl: scliijn- duidelijk ONDERZEÏÏEGEL^S^ OF PLACE-MAT nu kuntkiezen Steun voor Verolme als hij aftreedt? Ei I I Trita) JAMIK klisfmWÊËmMÊtm Het Kwartet Waardering voor de KVP-top T'reinpersoneel in Frankrijk legt werk neer bitterkoekjes c Nieuwe Leidse Courant Donderdag 11 september 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Su m vu u-eek i u ff christelijke partijen Om duidelijkheid tv dienen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de Antirevolutionaire partij, dr. A. Veerman, heeft bezwaar tegen het voorstel van het KVP-bestuur, voor de verkiezingen van 1971 één kandidaat-premier van de drie samenwerkende christelijke partijen aan te wijzen. „Dit is een duidelijke KVP-gedachte. Het is best mogelijk dat de volgende verkiezingen uitwijzen dat de formateur in de kring van een eventuele vierde partner moet worden gezocht", aldus dr. Veerman. Op de dag van de teraarde bestelling gisteren van de Noord- vietnamese leider Ho Tsji Mlnh werd ook in Amsterdam een her denking gehouden, die aanvan kelijk ordelijk verliep, maar la ter uitmondde in een reeks on geregeldheden, waarbij o.m. de kantoren van De Telegraaf het moesten ontgelden. De Amste- damse politie introduceerde gis teren een primeur voor Neder land: ze waren namelijk allen uitgerust met nieuwe helmen, voorzien van een plastic vizier en een nekbeschermer. Voor het gebouw van Peek en Cloppen- burg werd brand gesticht. Hij gelooft niet, dat de samenwer king tussen ARP, KVP en CHU op dit punt zal stuklopen. „Deze, overigens zeer nuchtere en reële nota van het KVP-bestuur zie ik niet als een ulti matum aan de beide prot. chr. par tijen." De voorzitter van de Christelijk- historische unie, de heer C. J. van Mastrigt, deelde mee dat er binnen de Achttien nog niet formeel gespro ken is over het aanwijzen van een kandidaat-formateur. Ook is niet over het vormen van een lijst gesproken. Radicalen De woordvoerder van d.e ar radica len, mr. P. J. A. Idenburg, zei gister avond dat er geen sprake kan zijn van een gezamenlijke kandidaat-pre mier voor de verkiezingen. De radi calen in de ARP zullen daar nooit aan meedoen. Zou het centraal comité van deze partij toch overstag gaan, dan voor zag de heer Idenburg een breuk in zijn partij. „Als men Biesheuvel kan didaat-premier zou maken, wordt hij de kampioen van behoudend Neder land." Een ander bezwaar van de ar radi calen is dat men bijvoorbeeld de PvdA wat betreft de formateur niet voor het blok kan plaatsen. Want er komt zonder meer een linkse tegen kandidaat en dat zou een eventuele samenwerking tussen de drie christe lijke partijen en de PvdA onmogelijk maken. „Ideaal" Het partijbestuur van de KVP zou het de meest ideale situatie vinden als ARP. CHU en KVP het voor de verkiezingen eens worden over 1. eengezomenlyk program' op kernpunten, 2. de leidende figuren (uiteraard ook de formateur c.q. premier) die dat program zouden moeten uitvoeren èn 3. de vraag met welke party een regering gevormd zal worden. Maar partijvoorzitter mr. Van der Stee voegde daar gisteren ter toelich ting van de aangekondigde nota over de christelijke samenwerking aan toe, dat dit laatste een heel moeilijke zaak zou zijn. Het zou namellijk be tekenen dat de drie het eens worden over een club figuren en over een aanstaande premier en dat de moge lijke vierde partner in de regering dat vóór de verkiezingen klakkeloos zou moeten aanvaarden. Hij noemde het geen noodzakelijk heid dat de premier van tevoren aangewezen wordt. Voor vervolg zie pag. 2 Na stille tocht AMSTERDAM In Amsterdam is het gisteren weer rumoerig ge weest. Na afloop van een stille tocht ter herdenking van de vorige week overleden presi dent Ho Tsji Minh van Noord-Viet- nam werden op de Dam enkele poli tiewagens beko geld met flessen, die een brandende vloeistof bevatten en waarvan er en kele explodeerden. Niemand werd gewond. Bij het dag blad De Telegraaf werden enkele rui ten ingegooid. Tegen de duizend mensen namen deel aan de stille tocht, die naar het beeld van de dokwerker op het J. D. Meijerplein voerde, waar dr. J. M. Pluvier een korte levensschets van de overledene las en Annemarie Prins enige van zijn gedichten reciteerde. De Amsterdamse politie verscheen gisteravond voor het eerst met witte helmen, voorzien van doorzichtige plas tic oogkappen en nekbescherming, op straat. Met „open" vizier (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Centrum- gespreksgroep in de Christelijk- historische unie heeft het aftre den van het dagelijks bestuur van de partij gevraagd en tevens verzocht de verkiezing van een nieuwe voorzitter en enkele an dere bestuurleden, die zaterdag in Utrecht wordt gehouden, uit te stellen. De eis tot aftreden van het bestuur is ingegeven door „een steeds verder afglij den van de partij naar links". De ruim twintig leden van de groep willen dat zaterdag tijdens de bijeen komst van hoofdbestuur en Unieraad alle groepen binnen de Unie overleg plegen over de meest wenselijke kan didaat. De groep wil overigens ook zelf een kandidaat stellen. Drs. D. Schouten uit Waalwijk, een van de verontrusten in de Unie. zou graag zien dat de bur gemeester van Veenendaal. het oud- Tweede-Kamerlid P. Bode. voorzitter van de Unie wordt. Het bestuur heeft deze week als eni ge kandidaat de Amsterdamse hoogle raar dr. J. W. van Hulst gesteld, die al eerder door de c.h. jongerenorganisatie was aanbevolen. Het schijnt dat prof. Van Hulst tot de overtuiging is geko men dat het voorzitterschap van de Unie goed te combineren is met zijn hoogleraarschap aan de Vrije Universi teit. De verontrusten in de Unie hebben echter grote bezwaren tegen de heer Van Hulst, die de laatste maanden en kele opmerkelijke uitspraken beeft ge daan die hem volgens de Centrumge spreksgroep in de linker vleugel van de party hebben geplaatst. KANDIDATEN Als vice-voorzitter draagt het be stuur dr. C. Blankestijn en de hui dige voorzitter, de heer C. J. Mastrigt, voor. Als lid van het dagelijks bestuur is dr. E. Bleumink uit Jutphaas kan didaat gesteld. Teeen de heren Bleu mink en Blankenstiin hebben de ver ontrusten grote bezwaren. Het zouden beiden „nogal linkse figuren" zijn. In Uniekringen verwacht men overi gens niet dat de verkiezing zaterdag door de groep zal worden gesaboteerd. Hun invloed in de Unie is te klein om de verkiezing inteesteld te kriie'en. Toch wil men wel rekenuig houden met de wensen van deze groep, d'e al eerder grote bezwaren heeft geuit te gen het concept-beeinselprogram en het nieuwe concept politiek program van de'partij. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De socialistische fractieleider in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, vindt de nota van dc KVP over de samenwerking tussen christelijke partijen en het uitspre ken van voorkeur voor een vierde partner, geen bijdrage tot grotere duidelijkheid. Hij 2ei dat gisteravond in de tele visierubriek Brandpunt. De KVP had, volgens Den Uyl, moeten zeg gen: we zetten het beleid van het kabinet-De Jong, met ARP. CHU en VVD, voort. Maar dat gebeurt niet. „het is schijnduidelijkheid". Dit stuk, aldus Den Uyl, bevestigt de uitspraak van ons congres: niet meer samen met -deze KVP. Ook de liberale leider Toxopeus gaf een eerste commentaar op de KVP-discussienota. „Het is duidelijk dat de KVP een CDU wil, hoewel ze erg tegenstrijdig zegt daarvoor niet klaar te zijn." Hij gaf na enig aandringen toe dat de WD in 1971 voor de confessionele partijen, dat zal onontkoombaar zijn, een van de weinige kandidaat-part ners zal zijn. Maar dat betekent wel, aldus Toxopeus. dat er genoeg libera le inbreng in het regeringsprogram moet zijn en dat de VVD echt niet akkoord zal gaan met de premier, die door de confessionelen naar voren geschoven wordt. HILVERSUM Minister Luns van buitenlandse zaken heeft aangekondigd bij de vol gende kabinetsformatie in 1971 geen ministerpost meer te aan vaarden. Hij deed dit gister avond in het NOS-radioprogram- wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inund.i, Mfi Burnu van dit blad P ik geef op als nieuwe abonnee: ROTTERDAM Minister De Block van eco nomische zaken zal binnen enige dagen de vaste commissie voor economische za ken in de Twee de Kamer mee delen wat tl*' financiële moei lijkheden van liet Verolme- concem zyn cn wat er tussen hem en de direktie is besproken. President-direkteur C. Verolme zou inderdaad om nieuwe regeringssteun hebben gevraagd. De woensdag sterker geworden oe- richten over de financiële problemen van Verolme hebben grote aktiviteiten bij diverse politieke partijen doen ontstaan. Er is een grote eensgezind heid om meer overheidsinspraak in het concern te krijgen, gezien de re geringsgarantie voor 75 miljoen die vorig jaar op het bouwdok werd ge geven en een eventueel nieuwe aan vrage om steun. ma „Sprong in het diuster", waarin hü werd ondervraagd door Rob Funcke. „Ik kan niet in de toekomst kijken, maar ik ben er bijna zeker van, dat ik niet meer in de volgende équipe zal zitten", aldus minister Luns. „Ik ben al ruim zeventien jaar lid van het kabinet en het is een goede zaak geweest, die ik heb gediend, maar het is onjuist als een minister denkt, dat hij onmisbaar is." Gevraagd waarom hij niet langer minister wil zijn, zei de heer Luns: „het is een afwisselende functie. Ten opzichte van het buitenland heeft het zeker voordelen om lang minister van buitenlandse zaken te zijn, maar ten aanzien van Nederland, begint het hoe langer hoe moeilijker te wor den. Malaise De hier heersende malaise ontlaadt zich ook tegenover het buitenlandse beleid. Er zijn veel debatten in de Tweede Kamer: eerst wordt de be groting aangenomen, dan volgen er aparte debatten over de NAVO, EEG, Biafra enzovoort. Het is fysiek ver moeien." Volgens minister Luns eist de Tweede Kamer de aanwezigheid van de minister, waar het vroeger niet gebeurde. „Zonder te willen zeggen dat ik blij ben straks af te treden, geeft het mii toch een gevoel van verlichting. Op dit moment zie ik mijn verdwijnen met een zekere vol doening tegemoet". Bedrijfsleven Minister Luns weet nog niet wat hij na zijn ministerschap gaat doen. I Wellicht zal hij een functie in het i bedrijfsleven aanvaarden. „In ieder geval wil ik eerst uitrusten. Ik ben toe aan een lange vakantie. Ik wil mijn grote dankbaarheid betuigen te- j genover a'len. die hebben geholpen 1 mijn functie te vervullen, met name i de KVP. En ik wil daarbij mijn waardering voegen voor de partijlei ding. Zij verdient een beter lot dan haar vaak in de eigen dagbladen wordt toebedeeld". plaats: b«taslt: par kwabaal par maand atraat: - plaats als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. IS Het schijnt zelfs zo te zyn dat minister Dc Block eerder reeds de eis zou hebben gesteld dat er alleen steun van regeringszijde zou komen als Verolme zelf zou aftreden en de leiding van zyn bedrijf aan anderen zou overlaten. Drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de PvdA-fraktie in de Tweede Kamer, heeft naar aanleiding van vragen die zijn partijgenoot drs. A. J. Lems reeds had gesteld, nog meer commentaar op deze zaak gegeven. De heer Lems en ook mr. R. J. Nelissen van de fraktie van de KVP, hebben de minister ge vraagd of de vaste commissie kan worden ingelicht. De heer Den Uyl zegt dat het on vermijdelijk consequenties moet heb ben voor de leiding en het eigendom van het bedrijf als de overheid er met geld van de gemeenschap jn gaat zit ten. Zie ook elders in dit blad PARIJS Het treinpersoneel van verscheidene depóts der Franse spoor wegen is vanmorgen een 24-uurssta- king begonnen om de eisen voor ho gere lonen en kortere werktijden te onderstrepen. In het Parijse verkeer met de buitenwijken reed 20 tot 50 procent van de treinen. Al vroeg ontstonden in Parijs gro te verkeersopstoppingen. De Fran se staatsspoorwegen hebben 30.000 man rijdend personeel. Het is nog niet precies bekend hoeveel hiervan staakt SP8IUK Men is daarom nog geen man, omdat men van het manne lijk geslacht is. SIRIUS „Ik stel alleen belang in grote vlin ders!" BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), constant. Zon en maan 12 september zon op 6.09, onder 19.03; maan op 6.44, onder 19.09; 19 sept. E.K. Goede raad aan ondernemers A/TEN kan de FME. de federatie van werkgevers in de metaal- en elektrotechnische industrie, een van de grootste en belangrijkste werk geversorganisaties in ons land. een frisse kijk op de sociaal-economi sche problemen in Nederland niet ontzeggen. In de ledenvergadering te Tiel ver klaarde voorzitter Sassen zich be reid, bepalingen in de cao op te ne men ter regeling van gevolgen van fusies en reorganisaties voor de be trokken werknemers. De tweede spreker, drs. S. C. Bak kenist, lid van de raad van bestuur van Koninklijke Zout-Organon NV. uitte geen verwijten aan het adres van de vakbeweging, maar verweet de ondernemers zich niet voldoende open en positief in te stellen ten op zichte van de maatschappelijke ont wikkeling. De ondernemers stellen zich geïsoleerd op, zijn eenzijdig, eng hartig en ouderwets. Dit zijn niet ónze woorden, maar die van de heer Bakkenist. Hij vroeg van de ondernemers beter tegenspel. Als men Iets afkeurt of verwerpt, moet daarvoor iets in de plaats gesteld worden. De heer Bakkenist heeft hier, dach ten wij, de goede toon geraakt. Via correcties op genoemde punten ra ken de ondernemers wezenlijk be trokken bij de maatschappelijke ont wikkeling, kunnen zij er invloed op uitoefenen, komen zij minder voor verrassingen te staan, en wijzen zij geen dingen af waarop later toch te ruggekomen moet worden. Zo stelde de heer Bakkenist nu reeds, dat de vakbewegingsmens, om de helft van het aantal commissarissen- plaatsen bij de ondernemingen te be zetten, door de regering wel niet over genomen zal worden maar wél ver wachtte hij inspraak en toezicht op het directiebeleid van de zijde van de werknemers. Enige nuchterheid en begrip voor het democratiseringsproces in het maat schappelijk leven zou de positie van de. ondernemers versterken in plaats van verzwakken. Tien maanden na 1 ongtransplantatie overleden BRUSSEL Een jonge Belg, op wie vorig jaar november in het aca demische ziekenhuis in Gent een long werd overgeplant, is gisteren overle den. Alois Vereecken, een 25-jarige metaalarbeiders, was de eerste mens die een longtransplantatie langer dan een maand overleefde. Eind mei werd in Brussel de twee de longtransplantatie verricht in Bel gië. De patiënt overleed enkele dagen later. 250 gram van 90 voor 80 niet te geloven voor die prijst DE BILT Droog weer met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit richtingen tus sen zuid en zuidoost. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. DE BILT In een groot deel van West-Europa wordt het weer thans beheerst door enkele lage drukgebieden. Een van deze sto ringen treffen we op de weer kaart boven Italië aan. Deze bracht hier op diverse plaatsen regen en onweersbuien. Voor het weer in ons land is van belang een storing die van morgen in het zeegebied rond Ierland lag. De bijbehorende fronten strekten zich uit over de Britse eilanden. Noord-Frank rijk en Spanje. Ons land bevond zich de afge lopen nacht aan de zuidwest flank van dit lagedrukgebied. Hierdoor was er een zwakke zuidelijke wind die vrij vochtige lucht aanvoerde waarin op di verse plaatsen in ons land mist ontstond. Voor het komende etmaal wordt verwacht dat een afsplit sing van het eerder genoemde lagedrukgebied naar het noord oosten zal wegtrekken. De lucht druk blijft echter laag ten zuiden van Ierland. Hierdoor blijft de wind in ons land uit zuidelijke richting waaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1