OPEL SERVICE BLIJFT IN KATWIJK VLEET Pas Valkenburger als je paardenmarkt meemaakt Raad Lisse over bejaardenzorg J. Hasenoot 40 jaar bij Verhagen N.V. Het Motorhuis Off. Opel-dealer Jhr. mr. Feith opent Katwijkse sporthal Burgemeester Van V Wout bij opening: Vrouw struikelde over stoeprand AUTORIJSCHOOL A-Z AUTOVERHUUR Vrachtwagen, bus, motor en luxe rijbewijs Vinkeweg 9 - Telef. 6219-3361 - Katwijk OP 27 SEPTEMBER Kerkelijk werk UK 158 VERLIET WERF in K'WIJK Visserij nieuws bij de NIEUWE lEIDSE COURANT VALKENBURG Voorafgegaan door Valkenburgs Harmonie maakten gis termorgen in twee open rijtuigen het burgemeestersgezin en de leden van het paardenmarktcomité een rytoer door het dorp. Hierna opende burgemeester Van 't Wout de 1022e paardenmarkt. Twee gedenkstenen, aan beide zjjden van de gemeente opgesteld, wijzen erop, dat Valkenburgs paardenmarkt en jaarmarkt iets bijzonder groots is, namelijk „Neerlands oudste paardenmarkt". Dat deze markt telkens plaats had, duidt er wel op dat de kracht en belang rijkheid van een volk en een plaats eeuwenlang werd gemeten naar het paard. Tegenwoordig komt het paard weer wat meer in de belangstelling. Door het paard en de aanvoer van deze viervoeters op de markt kan men ook de econo mische ontwikkeling van een bepaald gebied waarnemen. Werden in 1940 slechts enkele paarden aangevoerd, nu kan men spreken van honderdtallen. 1 zo weerspiegelt de economie zich in de aanvoer van paarden, veulens, pony's en ponyveulens. Daarom hulde aan het paardenmarktcomité, dat hierin haar j activiteiten beloond ziet. Burgemeester Van 't Wout had ge merkt dat iedere „vreemde", die in Valkenburg komt wonen pas Valken burger wordt als hij de paardenmarkt heeft meegemaakt. Hij hoopte dat hij en zijn vrouw na deze markt als echte Valkenburgers zullen worden aanvaard. Ook wilde hij de markt vergelijken met een nieuwjaarsdag; besluiten en beslissingen „doen we wel na de paardenmarkt". Hij ver klaarde deze paardenmarkt dan ook voor geopend, nadat hij de handela ren veel succes had toegewenst en de inwoners en alle belangstellenden een gelukkig nieuwjaar. Kinderspelen De heer C. Meurs, voorzitter van het paardenmarktcomité sprak hier na enkele woorden. Hij verwelkomde in het bijzonder de oud-burgemees ter van het dorp, de heer M. A. v. d. Have en zijn vrouw. De heren Rook en Van Leeuwen kregen sigaren aan geboden, ze maakten de paarden markt voor de 50ste maal mee. De trekking van de grote verloting van het comité had aan het eind van de morgen plaats: de hoofdprijs, een veulen (een vosje met witte benen) viel op lot 1541 in het bezit van Wijnhandel De Bruin te Valkenburg. Het ponyveulen werd gewonnen door een personeelslid van Abex n.v. •s Middags waren er kinderspelen op het plein van de lagere school aan de Broekweg. Uitslagen: jongens van 6 jaar (blok- jesrapen): 1 Piet Ooms; 2 Jaap van der Plas; 3 Harold den Tonkelaar; 4 Pieter de Winter; 5 Hans Peter Oesterholt. Meisjes van 6 jaar (vlaggetjes steken): 1 Henny Bult; 2 Elma van der Vijver; 3 Carla Zandbergen; 4 Katja Kern kamp; 5 Anneke van der Meij; jon gens van 7 jaar (balgooien): 1 Jan Willem Bult; 2 Kees van der Meij; 3 Maarten van der Meij: 4 Hans Imt- horn; 5 Vreek Kouwenhoven; meisjes 7 jaar (plankenrace): 1 Marga de Win ter; 2 Chrisna Rhijnsburger; 3 Dineke Zwanenburg; 4 Helen Domburg; 5 Niesje van Leeuwen; jongens 8 jaar (ballenrapen)1 Leo van Duyn; 2 Jan Hofman; 3 Dikkie Doldersum; 4 Henk van Delft; 5 Frans Imthorn; meisjes 8 ^aar (bal in korf); 1 Marijke de Haan; Officiële opening sivembad De Lis LISSE Hoewel het overdekte zwembad De Lis al enige weken wordt gebruikt, zal men het bad pas op zaterdag 20 september offi cieel openen. Hoe de burgemeester het bal zal openen is nog een verrassing. Na de officiële gedeelte, een reeks toe spraken, wordt een demonstratie kunstzwemmen gegeven door een groep uit Utrecht. 's Middags kan men het zwembad bezichtigen. Dan worden ook schoolzwemwedstrijden gehouden. 2 Dineke van der Westen; 3 Anneke Janssen; 4 Genine Postma; 5 Wilma van Dijk; jongens 9 jaar (zakkenlo- pen): 1 Gert van Es; 2 Henny Sweers; 3 Jan van Delft; 4 Rudi Owel; 5 Mar tin de Boer; meisjes 9 jaar (was op hangen): 1 Marga Haasbeek; 2 Corrie Slootweg; 3 Elsje Binnendijk; 4 Corrie van der Berg; jongens 10 jaar (auto pedrace): 1 Eric Revet; 2 Guus de Tonkelaar; 3 Sam van der Meij; 4 Hans van Dam; 5 Bob Owel; meisjes 10 jaar (op blokken lopen): 1 Liana de Jong; 2 Coby van Leeuwen; 3 Bet- sie van der Nagel; 4 Hetty de Heus; 5 Hanneke van Veen; jongens 11 jaar (oude broek, oude jas): 1 René Schip pers; 2 Kees van Es; 3 Wim Ooms; 4 Hans van Starkenburg; 5 Rian van der Meij; meisjes 11 jaar (tennisbal op le pel): 1 Saskia Bleijswijk; 2 Dineke Ooms; 3 Anja ten Haken; 4 Anja de Licht gewond PONY'S VERKOZEN DE VRIJHEID RIJNSBURG/KATWIJK Drie pony's verkozen vannacht de vrij heid. Zij doorbraken de zeer ge brekkige omheining van ten weiland aan de Noordwijkerweg in Rijnsburg. Twee van de drie pony's gingen op stap naar Katwijk. Daar zorg den zij voor de nodige trammelant toen een personenauto, bestuurd door de heer D. van E. uit Rijns burg, op de westelijke afrit van de provinciale weg naar de Hoornes- laan met de beide dieren in botsing kwam. De pony's liepen plotseling de weg over. Zij werden licht gewond overgebracht naar het politiebureau in Katwijk, waar zij in de loop van de ochtend werden weggehaald. Ook de pony die in Rijnsburg was achtergebleven liep een lichte ver wonding op. De oorzaak hiervan is nog niet gevonden. „Uit het weglopen van de pony's blijkt hoe belangrijk het is als een weiland van een goede afrastering is voorzien. Gelukkig liep het dit keer goed af, maar het had ook an ders gekund", aldus een politieman uit Rijnsburg. SASSENHEIM Gistermiddag om 5 uur struikelde een 50-jarige vrouw uit Noordwijk in de Hoofd straat, ter hoogte van de St. Pan- cratiuskerk, over de trottoirrand. Zij viel daarbij zo hard, dat zij per ambulance naar een Leids zieken huis moest worden gebracht. Ver moedelijk liep zij een heupfractuur op. L. v. d. ZWAN Met zeker succes voor U maar één adres 10 LESSEN V.A. 95.— IN FIAT 850, OPEL, V.W., DAF, HANOMAp (vracht). Vries; 5 Mary Noort; ringrijden meisjes en jongens van 12 jaar en ouder: 1 Kees Bos; 2 Willy de Boer: 3 Lyda Bruinsma. Onder grote belangstelling van het publiek en luide aansporingen werd om half 3 een kruiwagenrace met hin dernissen voor paren van 15 jaar en ouder gehouden op het Dorpshuisplein. Uitslag: 1 P v d Mey, 2 G Barnhoom, 3 H v d Nagel Azn, 4 H v d Nagel Hzn, 5 Koos Koudijs. Voor het prijsschieten voor heren van 17 jaar en ouder be stond eveneens veel animo. De beste prestaties werden geleverd door: 1 Hans v d Mey, 2 K Barnhoom, 3 A Oosterlee, 4 J v d Nagel, 5 P Mariens. Voor de avond had de Oranjevereni ging een bingospel op touw gezet. Er heerste een gezellige sfeer in het tot de laatste stoel bezette Dorpshuis. DONDERDAG 11 SEPTEMBER 1949 KATWIJK Zaterdag 27 septem ber zal jhr. mr. A. Feith, burge meester van Voorburg, in zijn kwa liteit van voorzitter van de Neder landse) S(port) F(ederatie), de nieuwe sporthal in Katwijk openen. De openingsplechtigheid begint om 2 uur, waarna om 2.45 uur door een keur van turnsters en turners een demonstratie zal worden ge geven. Om 3.30 uur zal een receptie worden gehouden. Met ingang van zaterdagavond 27 sept. zal een feestweek beginnen, waarin tal van sportevenementen voorkomen. Koninklijk zilver voor jubilaris RIJNSBURG „Het verheugt mij dat het H. M. de Koningin heeft be haagd u te onderscheiden met de zilveren medaille in de Orde van Oranje Nassau". Aldus besloot bur gemeester B. H. Koomans, toen hij in de raadzaal de heer J. Hasenoot, die zijn 40-jarig jubileum vierde bij drukkerij Verhagen toesprak. „U bent geen man geweest die van half werk hield, maar die zijn kwaliteiten in dienst heeft gesteld van de zaak waar hij in 1929 kwam. De groei daarvan is mede door uw onverdro ten arbeid, die soms meer dan nor male inspanning eiste, ontstaan". Nadat de burgemeester het ereme taal op de borst had gespeld, was het de heer Chr. Verhagen die de jubilaris toesprak: „Uw voorbeeld noodzaakte ons alle krachten in te spannen. Uw trouw en toewijding gaven de indruk dat u met ons be drijf „getrouwd" was. Een driehoeks verhouding, die overigens geen nare gevolgen heeft gehad". Een met de hand gekleurde en ge graveerde ets van „de Brittenburg" en de bekende „enveloppe", onder streepten de dank, waarbij voor me vrouw Hasenoot een bloemetje ge voegd werd. De zoon van de jubilaris die acht jaar met zijn vader in het zelfde be- Jeugddiensten in Lisse LISSE Het komende weekeinde zal in het teken staan van de ope ning van het jeugdwerk. De jeugd verbanden van de Chr. Geref. kerk hebben een aantrekkelijke opening van het winterwerk georganiseerd. In de Chr. Geref. kerk zal zondag middag ds. D. R. Biesma voorgaan, die een jeugdkreek zal houden over het onderwerp: „De grote levenskeus". Deze dienst zal wor den opgeluisterd door de medewer king van een trompettist. Na afloop van de dienst wordt de jeugd in gebouw Rehoboth ver wacht, waar een maaltijd wordt ge houden. In de Geref. kerk zal in de mor gendienst dr. E. de Vries uit Sche- veningen een jeugdpreek houden over het onderwerp „Wie zijn wij eigenlijk?" Het Geref. kerkkoor zingt. In de avonddienst van 7 uur zal de schrijver Sipke van der Land, uit Wassenaar, een jeudgonderwerp behandelen. Na de dienst wordt de jeugd in gebouw Salvatori ver wacht, waar met Sipke van der Land van gedachten kan worden gewisseld. Er wordt dinsdag en donderdag een jeugdavond gehouden met kie nen, volksdansen en paint-in. Za terdag is een grote puzzeltocht. Vanaf 11 september is onze werkplaats niet meer in „Skuytevaert" aan de Industrieweg. Op ons eigen terrein Ambachtsweg 1, staat nu een Romney loods. Het aantal medewerkers is inmiddels uitgebreid waardoor er VANAF HEDEN alle reparaties kunnen worden uitgevoerd. Ook onze afdeling verkoop is daar gevestigd. U bent welkom op ons nieuwe adres: AMBACHTSWEG 1, Industrieterrein 't Heem KATWIJK Ons telefoonnummer blijft 6324-01718 drijf samenwerkte wist dat deze een zeer ontwikkeld verantwoordelijk heidsbesef heeft. Hij releveerde dat, ondanks zijn drukke werk, de heer Hasenoot toch nog tijd en lust had zich voor kerkelijk werk in, te zet ten. Twintig jaar is hij bestuurslid geweest van de Confessionele Ver eniging in Katwijk. De laatste jaren is hij ouderling van de Hervormde Gemeente. Ds. Van Hunnik, collega's en vroe gere werkgevers, afgevaardigden van de O.V., van Flora" en „Spino za" en veel Rijnsburgers die zakelijk met de heer Hasenoot te maken had den toonden hun sympathie en waar dering. De jubilaris sprak tot slot woorden van dank. Schoolsport te Lisse LISSE De gemeentelijke com missie voor sport en recreatie en de harddraverij Lisse en Omstreken hebben het volgende sohoolsport- programma samengesteld. Zaterdag 20 sept.: zwemwedstrij den voor het voortgezet onderwijs, 13.30 uur in De Lis; maandag 22 sep tember: atletiekwedstrijden, 13.30 het voortgezet onderwijs in de Sporthal, 19 uur; woensdag 24 sep tember: atletekwedstrijden, 10.30 uur gemeentelijk sportpark: hand balwedstrijden in sporthal, 13.30 uur; korfbalwedstrijden in sporthal, 13.30 uur; zwemwedstrijden in De Lis, 13.30 uur; voetbalwedstrijden in sportpark, 13.30 uur. Sassem Troef in tweede seizoen SASSENHEIM Donderdag 18 september begint de bridgeclub „Sassem Troef" het nieuwe seizoen in gebouw De Ontmoeting. Er wordt gespeeld in drie groepen. De club gaat zijn tweede seizoen in. Er is nog plaats voor wedstrijd- bridgers en voor hen die gewoon een gezellig spelletje willen spelen. Men kan zich als lid aanmelden op de speelavonden, elke donderdag voor 20 uur, in De Ontmoeting of bij de secretaris, Merellaan 21, tel. 02532- 7131. SASSENHEIM De eerste mid dagbijeenkomst van de algemene be jaarden-sociëteit, die in Het Bruine Paard wordt gehouden, is op dinsdag 23 september om 2 uur. Burgerlijke stand Noordwijk NOORDWIJK Laurent, 2 v Monsenego, S S R en van Benadiba, G. Werterbaan 16; Jan Willem Pie ter, z v van der Voet, J en van van der Niet. J W, Zoutmanstraat 38. ONDERTROUWD: Vink, P A C J Jac Juchstraat 38 en Verbeek, H M S C, Langeveld 111; Rosdorff, L P A en van Duin, Abr van Royen- straat 3; van den Berg, C Jan Kloos- straat 60 en Brekelmans. P J, Tram- steeg 49; Bakker, S A, Leiden en Spierings. C H, Langevelderlaan 1. GETROUWD: Muller. R R J F H Dobbelmannduin 14 en Sassen, N A 's-Gravenhage. (voorlopig eigen adressen); Korbee, T Noordwijk en Ultee, LEE Amsterdam (toek adres Amsterdam. Zomerdijkstraat 711); Hoogeveen, A P F, Noordwijk en Potiek. L S. Noordwijk (toek adres Tramstceg 5); Schavemaker, C J M Warmond en van Egmond, C H Dob belmannduin 23 (toek adres; War mond, v d Wandestraat 23); van der Niet, H, Kerkhofpad 8 en Zand- voort, C M. Duinzicht 16 (toek adres Kerkhofpad 8); Mourit, A, Abr van Royenstraat 36 en van Hensbergen, E. Jan Kroonsweg 39 (toek adres Marijkestraat 12 zh); Zoetemelk. P M S F. Alkemade en Vink, W M P W. Jac Juchstraat 38 (toek adres: Marijkestraat 14); Plug, D. Sonne- veld 13 en Kruijer. G H B. Hoofd straat 103 (toek adres: Sonneveld 13); Ouwehand, W, Katwjjk en van den Berg, A H. Nic Barnhoornweg 22 (toek adres; Voorhout, Herenstraat 72); Gravekamp, A Valkenburg (ZH) en Duindam, M, Julianastraat 56 (toek adres: Valkenburg (ZH) Midden Joght 6; Van Vuurde, M J Alb Verweystraat 9 en Impeta, M A Prins Bernhardstraat 39 (toek adres Katwijk. Boulevard 53); Warmer dam, Th A, Lisse en Caspers, M C! C, Lageweg 51 (toek adres: Lageweg 51); van den Berg, LAM, Jac Juch straat 40 en de Ridder, M J, Jac Juchstraat 7 (voorlopig eigen adres sen). OVERLEDEN: van den Berg, Cla- sdna, Wilhelminastraat 15; Hiep, Ge- rardus, wvJC Beugelsdijk, Tram- steeg 8. Burgerlijke stand Oegstgeest OEGSTGEEST GEBOREN: Mir jam F d v A W Anholts en van E Heijboer; Philippus C z v C B Hom burg en van M van den Ham. ONDERTROUWD: C Schmal en A M Juffermans; F A de Wolff en H S Niessen; J F van Hartingsveldt en E J C Delfos; H A Mulder en M C C van Vollenhoven; J A G van Vrees wijk en P J M Witteman. GETROUWD: K F de Blois en J C Zandijk; F Hauwert en M A van Groeningen; J Zwaan en G J Snij ders; P T Greiner en H G Hofman; A Zwaveling en A M F Bloem; T Maaskant en C J Hoffmann; J K Querido en A M E Balt. OVERLEDEN: J Los; H T Chong; H B F L van der Roer, w v S Ver- heus. KATWIJK Vrijdagavond verga dert de jonge-lidmatenkring Noord in wijkgebouw De Hoeksteen. Ds. Hovius zal spreken over psalmen en gezangen in de kerk. KATWIJK Bij de machine fabriek Zwitser kwam dezer dagen de UK 158 „Willem Jacob" gereed. Eigenaar is Rederij Albert van Urk te Urk. Het schip is reeds vertrok ken naar IJmuiden, waar het vis- klaar zal worden gemaakt. Binnen kort zal de UK 158 aan de visserij gaan deelnemen. Na de zojuist uit Katwijk ver trokken UK 158 zullen binnenkort weer twee schepen bij machinefa briek Zwitser voor de wal komen. Eerst de motorviskotter WR 33 van Rederij H. Groen uit Katwijk, waar van de 330 pk hoofdmotor wordt vervangen door een van 600 pk. Het casco van de UK 268 wordt ge bouwd bij de Ceöp. Ver. Scheeps werf „Vooruit" in Zaandam. De UK 268 is 30 meter lang en bestemd voor de Rederij K. Romkes Zonen te Urlc Inmiddels is bij sdheepswerk „Voorwaarts" te West-Graftdijk de kiel gelegd voor de motorviskotter HD 79, die t-z.t. ook door machine fabriek Zwitser zal worden afge bouwd door Rederij F. Slot N.V. in Den Helder. LISSE Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen, vond gister avond de gemeenteraad ten aanzien van de subsidie voor het bejaarden- werk en de stichting van bejaardenwoningen en een dienstverlenings centrum. Geen bezwaar bestond tegen de subsidieverhoging volgens het voor stel van B. en W. De heeir G. van der Berg, fractievoorzitter van de KVP, sprak lovend over het con tact met de bejaarden en de guns tige subsidieregeling. Hij vond het wel bedenkelijk voor iedere bejaar dengroepering een vastbedrag van 500 als basisbedrag uit te keren en bovendien nog een bedrag per lid. Ook vroeg hij om een verdui delijking ingeval kleinere groepe ringen met minder dan 100 leden voor een subsidie in aanmerking zouden willen komen. Dan zou naar zijn mening een bedrag van 275 billijker zijn tegenover gro tere groeperingen. Het college zal hierover een na dere regeling treffen. De heer M. Montagne (ProL-Chr.) drong aan op intensievere contacten tussen B. en W. en de bejaarden. Er zijn immers nog veel meer bejaarden- belangen dan alleen op het finan ciële vlak. De heer Montagne for muleerde het standpunt van de be jaarden als volgt: men spreekt óver ons, maar handelt zónder ons. De voorzitter was het hiermee eens, maar wilde toch geen vaste regelingen treffen zoals een twee maandelijks contact met de be jaarden. „Het moet geen bevoog ding worden." De bejaarden heb ben immers ook hun eigen organi saties waarvan hulp kan worden verwacht. De heer H. Nieuwenhuis sprak als eerste over huisvesting en dienstverlening aan bejaarden. Hij vroeg zich af of er in de prak tijk bezwaren kunnen bestaan waardoor bepaalde mensen er in principe niet mee akkoord kun nen gaan. Stellen B. en W. nadere voorwaarden? Kan men uitgesloten worden? Past dit plan in het „gro te" bouwplan? Hij zag ook bezwa- Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Evelyne Lu cia d v W J Bekker en L M Mooij; Gert z v L Aandewiel en J Plium- graaff; Cynthia Francisca d v C Baart, en S J van Iterson: Martin Dirk z v A J Hobo en D J de Koo- ker; Richard Anthony z v R Hols- wilder en P J Ouwerkerk; Annelieze d v M A Verhagen en A C A de Jong; Johannes Jan Friso z v C Versluijs en A E A de Haas; Bob z v C van Bree en E_ J van der Toorn. Gehuwd: E Hofkes en M E van der Kooi. Overleden: R Overwijk 92 jaar man; D Oudshoorn 84 jaar man; P E Heemskerk 59 jaar man; A G Heenk 80 jaar wed van J H Mohr; M Zehner 77 jaar echtgenote van H U J van Grevenstein; J M van den Broek 68 jaar man; M Verheij 25 jaar echtgenote van R B F de Meij. ZOETERWOUDE In de tweede helft van juni ging de eerste paal de grond in voor de nieuwe katholieke Christus Dienaarkerk. Uitvoerder D. Hulsbos hoopt het gebouw in no' vember dicht te hebben. Academische examens LEIDEN, 10 september Rijksuniversi teit. Doet. ex. Ned recht: de heer F de Haas (Leiden) ren in o.a. bioscoopvoorstellingen. De heer Montagne (Prot.-Chr.) toonde zich verheugd met het voorstel. De kerken verstaan hier hun taak. De heer P. van Leeu wen (PvdA) bleek eveneens een voorstander. Alleen de „principieel geremden" zullen zich er buiten plaatsen, aldus de heer Van Leeuwen. De heer G. J. de Vos (VVD) was kort in zijn commentaar: „Fijn, dat heit voor iedereen is". Verder werd besloten, dat de gemeente-ambtenaren een duurte- toeslag krijgen van f 110 tot f260. Een voorstel allen f 140 te geven kreeg slechts drie stemmen voor. Hoos; en laag water Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE Vrijdag 12 september; hoogwater 3.36 en 15.55 uur; laagwater 11.53 en uur. KATWIJK De postduivenvereni ging „De Rijnmonders" hield een wedvlucht van Neufvilles (België). In concours waren 212 duiven. De af stand bedroeg 185 km. Gelost werd om 9.30 uur. Uitslag: C van Dijk 1 en 14, U Ver hoef 2 en 53; K Geyteman 3, 17, 29, 39, 42, 43, 44, 46 en 48; Gebr Geyte man 4, 8, 9, 10, 11, 18, 23, 24, 40 en 41; B Mulder 5 en 26; P de Mol 6, 16, 19 en 30; P Schaap 7 en 49, K Haasnoot 12; J Varkevisser 13, 31, 45, 47 en 51; H Krijgsman 15; J Zuijderduijn 20, 21, 22 en 37; C van Beelen 25, 32 en 38; H Tjebbes 27 en 34; D Parlevliet 28 en 36; T Guijt 33 en 50; J van der Guyten 35; J A Nijgh 52. SASSENHEIM Voor de brom fiets- en autopuzzelrit over 50 km die volgende week zal worden gehouden, kan men zich morgenavond tussen 7 en 9 uur in Het Bruine Paard laten inschrijven. Deze rit is voor leden van de Oranjevereniging. SASSENHEIM Volgende week wordt de jaarlijkse collecte voor het Prot. Interkerkelijk Thuisfront gehouden. SASSENHEIM De cursus Ver- keerssleutel van het Verbond voor Veilig Verkeer begint, als er voldoen de belangstelling voor bestaat, in de tweede helft van oktober, 's avonds in het gebouw Oosthaven aan de Parklaan. Men kan zich laten in schrijven bjj de heer V. d. Wees, Hoekstraat 30, tel. 7032, vóór 1 ok tober. Voeding en Genot 75 jaar LEIDEN Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan houdt de Algemene bedrijfsbond van arbeiders(sters) in de Voedings- en Genotmiddelen- bedrijven afdeling Leiden een re ceptie in het Antonius-clubhuis, Mare 43. op zaterdag 11 oktober 'smiddag van 4 tot 6 uur. IJMUIDEN De loggers en kotters b(j de routeboeien troffen de tong in een weinig vriendelijke stemming aan. De visjes toonden weinig be reidheid in de netten te zwemmen en bielden zich nors afzijdig. Meer dan twintig kilo kreeg men uit een trek niet te pakken. De schol gedroeg zich niet zo zuinig. Van deze vissoort haalden de vaartuigen door elkaar genomen zeven manden aan boord. Veel anders viel hier niet te bemach tigen. De tarbot was bijzonder schaars. Onder de Nederlandse kust wilde het evenmin vlotten. De schepen deden hun uiterste best om tot een redelijk succes te kunnen geraken maar het zat er niet in. De gul liet in toe nemende mate verstek gaan. Een trekje van acht manden hooops werd onder deze omstandigheden al als een prestatie van betekenis be schouwd. Overigens neemt het aantal sche pen, dat in deze omgeving bedrijvig is met de dag af. De schippers hebben het lang volgehouden, maar nu er werkelijk geen droog brood meer te verdienen is laat de een na de ander het afweten. In de Noord wenste de koolvis de dominerende positie nog niet op te geven. De treilers kregen weer heel wat in de netten. De kleine zwarte soort had duidelijk de overhand. Slechts enkele manden wit te koolvis konden de eentonigheid doorbreken. Kabeljauw, gul, wijtingen schelvis waren zeldzame verschijnin gen. De beste berichten kwamen binnen van de schepen in de buurt van 55 en 56 NB. Zij belaagden de schelvis niet tevergeefs. Na elke trek ken de hoeveelheid in de ruimen met een lekker beetje worden aangevuld Het bleef niet bij schelvis. Ook aan gul en wijting bemachtigde men aan vaardbare dagtotalen. Enkele vaar tuigen slaagden er in het assortiment uit te breiden met wat kleine haai en soms makreeL Wat er was. Aan de IJmuidense markt versche nen 30 vaartuigen. Zij hadden bjj elkaar 1130 kisten vis in de ruimen, waarvan 35 kisten schelvis, 3 kisten wijting, 5 kisten gul en kabeljauw, 15 kisten kleine gul, 830 kisten schol, 5 kisten schar, 4 kisten poontje», 85 kisten diversen, 3 kisten tarbot. 25 stuks stijve kabeljauw en 8000 kilo tong. Verder waren er 347 kleine kisten haring en 42 kleine kisten makreel. Ondanks de vrij geringe aanvoer kende de belangstelling voor de tong geen opleving. De beste notering was met f 5,68 voor de kleinmiddel. Deze soort was later voor f 5.20 per kilo te koop. De grote tong zat tussen f5,48 en f 5. De eentjes, nog niet zo lang geleden steeds favoriet, konden de kleinmiddel met een notering van f 5.41 tot f 5,13 niet bedreigen. De grootmiddel moest met een gemiddel de van f4,50 ook terrein prijsgeven. Pennen. BU de schelvis ging de meeste be langstelling uit naar de grootste soort. Hiervoor werd regelmatig f62 neer gelegd. Met een koers van f61 tot f 55 mocht de grootmiddel er ook best zijn. De pennen begonnen op f 56 goed. Later liep het niet zo best meer. Op de laatste ronde wenste de handel niet meer uit te leggen dan f31. De braadschelvis bleef met een notering van f32 tot f25 stevig boven het minimum. De kleinmiddel nam met een constante notering van f49 een mlddenmootpositie in. De grote gul zat met een constante koers van tachtig gulden stijf te paard. De kattencentrale moest van de kleine gul afblijven. Met een laagste notering van f45 was er voor deze instelling geen enkele eer te behalen. Voor de schol was de interesse iets geringer, maar met een hoogste bod van f62 voor de grote en grootmiddel was van een sterke terugval geen sprake. Ook de kleinmiddel en de schol 1 waren met een notering van f60 tot f51 nog steeds goed in trek. De schar belandde in de verkeerde hoek. Na een inzet van f25 werd op de laatste afslag niet meer betaald dan f 8. De gestripte wijting deed met een top van f31 zes gulden meer dan de dichte soort. De verse haring was alleen in de premiekistjes te koop. Dit leverde een gemiddelde van bijna vijftig gulden op. De goede kwaliteit makreel tekende voor een top van f56. De mindere soort bleef meestal op f 18 hangen. De kabeljauw was duur. Zowel voor de grote als de mid delsoort werd steeds f194 betaald. In Schevcningen. In Scheveningen werden aange voerd 10 kisten schelvis, 40 kisten wij ting, 30 kisten gul en kabeljauw, 850 kisten schol, 100 kisten diversen en 4500 kilo tong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17