VN* Assem Mee vooral een ontmoetingspunt 1 Pressiegroep kunstenaars op de barricaden Kromhoutfabriek wordt gesloten Prinsjesdagin New York Geen hoge verwachtingen Beslissing Hof van over het Justitie Jazz-seizoen prima geopend MÉÉR SUBSIDIE, MÉÉR INSPRAAK, MÉÉR WERK Ontslag voor 350 man WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 - Ouderlijke trots en kinderlijk plezier, en het lachende assisteren hun zoontje soms wel bij het hanteren van middelpunt van de vreugde was nu prins Maurits, die zijn trekwagentje, maar hij kan het dikwijls alleen al vandaag een soort gedenkdag viert: een jaar geleden af. En de tuin van Het Loo is ruim genoeg om er zor- werd hij gedoopt. Een gerede aanleiding voor fotograaf geloos in te dartelen. Straks, bij de geboorte van zijn Max Koot om er een soort mini-fotoreportage van te broertje (of zusje) zal hij zijn monopolie wel moeten maken. Prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven afstaan, maar daar maakt prins Maurits zich nu in geen geval zorgen over. ROTTERDAM Dinsdagavond hebben in de Rotterdamse Doelen on- i geveer 1300 jazz-liefhebbers genoten j van „The battle of the bands", een uniek jazz-concert waaraan drie top- orkesten hun medewerking verleen den. Het ma-ar liefst vier uur durende concert begon met een zeer geïnspi reerd optreden van de Kenny Clar- ke-Francy Boland big band. Dit orkest is de laatste jaren als een komeet naar de top gevlogen, misschien niet zo verwonderlijk want het orkest telt louter grote namen zoals de saxen Johnny Griffin, Ron nie Scott en Sahib Shihab, trompetist Benny Bailey, en verder Ake Persson (trombone), Jimmy Woode (bas) en natuurlijk leider-drummer Kenny Clarke. Het werd anderhalf uur jazz van de bovenste plank, zwaar swin gende explosies werden afgewisseld met gave solo's van o.a. Griffin en Bailey in Big's Groove, van de Zweed Persson en verder van Clarke in een daverend slotnummer. Dit met veel enthousiasme begroet te optreden werd gevolgd door een optreden van Boy Edgar's Big Band, qua stijl geheel anders (veel impro visaties). maar daarom niet minder indrukwekkend. Onder beheerste lei ding van pianist Boy Edgar liet deze uit 19 man bestaande formatie horen dat de Nederlandse jazz nog steeds leeft. 'Ül Altsaxofonist Piet Noordijk excel- I leerde met twee prima solo's, terwijl verder-Benny Bailey (alweer!) en de jonge trombonist Slide Hampton met gave muziek veel eer behaalden. Na de pauze volgde dan de Thad Jo- nes-Mel Lewis Big Band uit New York. Deze zeer professioneel spe- MD| lende formatie maakt voor de eerste keer een Europese tournee en is in Nederland waarschijnlijk minder be kend, wat jammer is, want dit orkest maakt zeer cleane (dikwijls subtiele) rr muziek. Trompetist Thad Jones bleek er echt zin in te hebben en liet rusti- I ge subtiele blues-muziek afwisselen NI met swingend „scheur"-werk. Het I publiek beloonde hem terecht met I een luid applaus. Al met al een zeer verrassende Jazz-avond met muziek die voortdu- fend op een bijzonder hoog niveau lag. Het jazz-seizoen is goed geopend, de wegblijvers hadden ongelijk. J. BODDAERT ETt VOOR Nederland is de 24ste zitting van de Algemene vergade ring der Verenigde Naties, die op 16 september te New York begint, vooral van belang omdat er in principe over mogelijke „verhuizing" van het Internationale Hof van Justitie kan worden beslist. Het Hof heeft nl. een amendement ingediend, waarvan aanvaarding zou betekenen, dat het binnen niet al te lange tijd zijn zetel buiten Nederland kan vestigen zij het niet zonder instem ming van de Algemene vergadering der V.N. Het amendement is een gevoelig punt voor Nederland, dat als gastheerland optreedt. Ons land kan zich beroepen op de traditie, die al onder de Volkenbond tot stand kwam. De regering heeft aangeboden, gratis 'terrein ter beschikking te stel len. waarop een nieuw gebouw kan worden neergezet, dat aan alle mo derne eisen voldoet. Ook wil zij een groot deel van de bouwkosten voor haar rekening nemen of financieren. Secretaris-generaal Oe Thant toonde er zich mee ingenomen, maar het Hof ging er niet op in. Zetel Langzaam maar zeker werd duide lijk, dat de leden van het gerechtshof Den Haag willen verlaten voorzo ver zij er wel eens aanwezig zijn voor langere duur. Zij zeggen dit niet openlijk, maar proberen nu via een juridische procedure hun vertrek naar elders (er wordt geen stad ge noemd) mogelijk te maken. Dit zou kunnen gebeuren als de Ver. Naties uitspreken, dat Den Haag niet dwingend is voorgeschreven als zetel van het Internationale Hof van justitie. Van de zijde van het gerechtshof beroept men zich op de gewoonte, dat internationale organisaties geen zetel krijgen voorgeschreven. Dit beroep is Leeftijdsgrens bij homofiele contacten DEN HAAG Het rapport van de commissie-Speijer over de al of niet wenselijkheid van handhaving van artikel 248 van het wetboek van strafhoek ten aanzien van van de leeftijdsgrens bij homofiele contacten zal worden gepubliceerd. Minister Polak van justitie heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het Kamer lid Daams(soc). Indien mogelijk zal gelijk met publicatie van dit rapport worden bekend gemaakt tot welke voorzieningen het rapport naar het oordeel van de regering aanleiding geeft. Mr. Daams had er in zijn vra gen op gewezen, dat de commis sie-Speijer unaniem tot verlaging van bedoelde leeftijdsgrens tot zestien jaar heeft geadviseerd. „Battle of the bands (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM Een pressiegroep bestaande uit beeldende kun stenaars, cabaretiers, litteratoren, tonelisten en beoefenaars van klank- en beeldcommunicatie heeft vanmiddag, woensdag, een pres sienota aangeboden aan wethouder drs. J. Reehorst van kunstzaken. De nota is het resultaat van vanaf februari gevoerde besprekin gen en beoogt ideeën te geven voor het verbeteren van het Rotter dams leefklimaat via de verschillende takken van kunst. De beeldende kunstenaars eisen in de nota een volledige integratie van de beeldende kunst in de samenle ving. Dit kan onder meer geschieden door hen inspraak te verlenen in de beleidsvoering. Om tot een levend kunstbeleid te komen vraagt het de pressiegroep een wethouder, speciaal voor kun sten en een duidelijker samenwerking tussen alle instanties die zich bezig houden met de uitvoering van het kunstbeleid en het betrekken van kunstenaars in het overleg in alle geledingen en op alle niveau's. Hun vertegenwoordigers zouden dan als specialisten moeten worden aange trokken en als zodanig worden geho noreerd. dat de beeldende kunst meer met architectuur, bestraling en beplan ting moet worden geintegreerd, dat de kunstenaar zo vroeg mogelijk moet worden betrokken bij bouw, be strating of beplanting om zijn op dracht zo goed mogelijk te kunnen volbrengen, dat opdrachten in het ka der van de percentageregeling voor namelijk moeten worden gegeven aan in Rotterdam of in naaste omge ving wonende of werkende kunste naars en dat de architecten in over eenstemming met de commissies kun stenaars uitnodigen een ontwerp te maken. Dit om „vriendjespolitiek" te voorkomen. Adviseurs Verfraaien Veel kritiek heeft de pressiegroep op het stadsbeeld van Rotterdam. Bij het verfraaien van wijken en ge bouwen wordt te weinig inspraak ge geven aan de kunstenaar die de op dracht uitvoert Ook worden in het kader van de percentage regeling steeds méér opdrachten gegeven aan niet in Rotterdam wonende en wer kende kunstenaars: 45 pet. van het totale budget van de percentagerege ling werd besteed aan opdrachten aan Rotterdamse kunstenaars. Te vens krijgen de Rotterdamse kunste naars de laatste jaren steeds kleinere opdrachten. De pressiegroep stelt dat voor de kunstenaar die een bouwwerk verfraait meer faciliteiten (ook finan cieel) aanwezig dienen te zijn, dat de overheid zoveel mogelijk kunstenaars van verschillende richtingen opdrach ten moet geven, om zo een eenvormi ge „kunstbeplanting" te voorkomen, Wat de wijkverfraaing betreft wil len de kunstenaars aangetrokken worden als adviseurs van de stede bouwkundigen en in de werkgroep die het gemeentebestuur ter zake ad viseert dienen kunstenaars mede zit ting te hebben naast stedebouwkundi gen en architecten uit het fonds stadsverfraaing, waaruit tot nog toe „l'Homme qui marche" van Rodin en „La Grande Musicienne" van Lau rens werden aangeschaft, zou veelvul- diger moeten worden geput, volgens de kunstenaars. Voorts pleiten zij voor een verre gaande democratisering van de rege ling complementaire Arbeidsvoorzie ning Beeldende Kunstenaars op het gebied van aankoopprijs en materia- lenvergoeding, en inspraak bij de be sluitvorming van de commissie. Ook een betere doorstroming van de com missieleden zou wenselijk zijn. Ook pleit de pressiegroep voor een verhoging van het aankoopbudget van de Rotterdamse Kunststichting en van meer openheid van de aan koopcommissie t.a.v. de kunstenaar. In deze commissie zouden drie kun stenaars zitting moeten hebben. Het tentoonstellingsbeleid zou even eens moeten worden verbeterd. Er zou een creatief centrum voor de jeugd moeten worden gesticht en op de scholen zou meer en beter plaats moeten worden ingeruimd voor kunstzinnig onderricht. Cabaret De sectie cabaret beperkt zich tot enkele wensen en suggesties: ten eer ste een duidelijkè activering van de programmatie van de Stichting Kunst voor de jeugd. Voorts pleit men voor een groot aantal wijkthea- tertjes. garantie- subsidie bij vrije voorstellingen van het beroepscaba ret in de gemeentetheaters, investe ringsvoorschotten voor cabaret-chan- tants, en een inpassing van de post cabaret op de gemeentelijke sub sidie-nota voor bijvoorbeeld 1 per jaar als erkenning Van het cabaret als vorm van kunstuiting. Van een bewust literair beleid was in Rotterdam geen sprake totdat er na een gesprek met de Rotterdamse Kunststichting plannen werden ont worpen voor literaire avonden en workshops voor amateurstilisten. Literatuur Om tot een bevredigend literair kli maat te komen eist men dat de kwestie van additionele honoraria en literaire opdrachten voor de in Rot terdam werkzame letterkundigen zo snel mogelijk wordt opgelost. Een tweede eis is het instellen van een prijs van ƒ10.000 voor een auteur, die niet alleen in het Rijnmondge bied werk. Dit in tegenstellingen tot de Anna Blamanprijs. Ten derde wil men een cultureel orgaan om liet kunstleven in het Rijnmondgebied in zijn breedste vorm te begeleiden, te volgen en te stimuleren. De leden van de sectie klank en beeld willen het vertonen van goede en belangwekkende films stimuleren, bijvoorbeeld door deze zelf te verto- echter ongegrond omdat er wel dege lijk duidelijke voorbeelden zijn van organisaties, die hun zetel statutair dwingend kregen voorgeschreven. Hiertoe behoren het Internationale Monetaire Fonds en de Wereldbank, die in Washington gevestigd zijn. Dit zal een zwak punt zijn in de verdedi ging van het amendement van het Hof. November Het zal wellicht nog tot november duren, voordat het probleem aan de orde komt. Daarbij is niet zeker, of het in plenaire zitting van de Alge mene vergadering of in de betrokken (juridische) commissie zal worden be handeld. Voor aanvaarding van het amendement is een meerderheid van tweederden nodig, inclusief de stem men van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad. Voor eventu ele ratificatie geldt eenzelfde bepa ling. Overigens kan het Hof dan nog niet bepalen, waar het zich zal vesti gen. Dat maakt tenslotte de Algeme ne vergadering uit, waarin de gega digden talrijk zijn. Een interessante bijkomstigheid is, dat waarschijnlijk de Nederlander Houben als president van de Juri dische commissie zal worden geko zen. Ook niet-leden van de Verenigde Naties, die destijds mede-oprichters van het Hof zijn geweest, kunnen aan de behandeling van en de stem ming over hét amendement deelne men. Hiertoe behoren Zwitserland, Monaco en San Marino. Van groot belang voor Nederland is ook de behandeling van het resultaat van de volksraadpleging op West-I- rian. Den Haag heeft voorzover bekend nog geen inzage gehad van de rapport van de Indonesische rege ring en secretaris-generaal Oe Thant (via diens vertegenwoordiger Ortiz Sanz, die ter plaatse was tijdens de voorbereiding en afwikkeling van de in 1962 overeengekomen volksraad pleging). Naar mag worden aangeno men zal de Nederlandse standpuntbe paling afhankelijk zijn van de strek king van deze rapporten. Ook in verband hiermee gaat mi nister Luns zelf naar New York. waar hij zijn Indonesische collega Maiik zal aantreffen. Omdat het ge woonte is, dat de Algemene vergade ring der VN haar zitting opent op de derde dinsdag van september, is het mr. Luns vrijwel nooit mogelijk ge weest, de opening van de Neder landse Staten-Generaal mee te ma ken. Nabije Oosten De 126 leden-staten zullen zich reeds bij het algemene debat bezig houden met talrijke problemen als het Nabije Oosten, Biafra en Noord-Ierland. Het is echter niet waarschijnlijk, dat ten aanzien hier van besluiten genomen worden. De besprekingen over de situatie in het Nabije Oosten bevinden zich in een impasse. Het probleem hooft thuis in cïe Veiligheidsraad, die er geen raad mee weet. omdat de vijf grote mo gendheden (in wezen Rusland en Amerika) het niet met elkaar eens kunnen worden. Een Arabisch suc ces in de Algemene vergadering zit er bepaald niet in. Biafra laat men graag over aan de organisatie van Afrikaanse staten. Dit is hét geval met secretaris-gene- nen op vrijdag, zaterdag en zondag. Daarnaast doet zij een aantal voor stellen omtrent de totstandkoming van een regionale omroep en het sti muleren van de grafische kunst, foto grafie e.d. ten behoeve van voorlich ting en onderwijs. De vertegenwoordigers van de sec tie toneel pleiten voor geregelde open discussies over het toneelbeleid, een andere samenstelling van het stichtingsbestuur van het Nieuw Rot- Het Vredespaleis te Den Haag zou zijn bestemming verliezen, als het Internationale Hof van justitie toe stemming zou krijgen, zijn zetel in een ander land te vestigen. raai Oe Thant. Het is niet anders met de Nederlandse regering, die herhaal delijk heeft laten weten, niet buiten genoemde organisatie om te willen handelen. Waarschijnlijk zal Nigeria de komende weken bereidheid tonen om tot onderhandelingen met de lei ders van Biafra te komen. Het zou daarmee vermijden, dat het probleem diepgaand in de VN-Assemblee wordt besproken. Wat Noord-Ierland aangaat: als zich geen schokkende dingen voor doen (bijv. wanneer de republiek Ier land e.r rechtstreeks bij betrokken zou raken) zal dit probleem niet op de agenda komen. De Assemblee zal er (terecht) van uitgaan, dat het hier een Britse binnenlandse aangelegen heid betreft. China De zetel van China zal onder punt 3 (geloofsbrieven) al aan de orde ko men. Het is vrijwel uitgesloten, dat Albanië en dertien andere landen er dit jaar in zullen slagen, de vertegen woordigers van Peking de plaatsen te doen innemen, die nog steeds door afgevaardigden van generaal Tsjang Kai-Sjek op Formosa worden bezet. Een voorstel om communistisch Chi na als permanent lid en nationa listisch China (Formosa) als gewoon lid te accepteren, zal ook dit jaar geen kans maken. Vorig jaar kon' men het zelfs niet eens worden over instelling van een commissie van on derzoek. Hét kiezen van de president van de Assemblee zal waarschijnlijk geen moeilijkheden opleveren. Aangeno men wordt dat Miss Brooks van Li beria, die geen onbekende is in het hoofdkwartier van de VN op geen verzet van betekenis zal stuiten met haar kandidatuur. Voor de vele vi- ce-presidentschappen is belangstel ling van de zijde van Malawi, Nige ria, Indonesië, Buiten-Mongolië, Joe goslavië, Luxemburg en Denemarken. Nederland ambieert het voorzit terschap van de Juridische commis sie waar ook Spanje het oog op liet vallen. Instelling Nederland zal ook tijdens de ko mende zitting geen opvallende rol spelen. Het is bekend, dat men in Den Haag ervan uitgaat, dat geen geforceerde pogingen gedaan moeten worden, voorstellen aangenomen te krijgen, die toch niet uitvoerbaar zijn. Een dergelijke handelwijze schaadt het toch al niet bijster grote prestige van de volkerenorganisatie. Om deze reden streeft ook de Veilig heidsraad meer dan voorheen naar compromis-oplossingen. Helaas slaagt de raad daar niet altijd even goed in. Het belang van de jaarlijkse As semblee-zittingen moet niet worden overschat. Wat via diplomatieke ka nalen niet bereikt kan worden, zal ook niet in de VN worden verwezen lijkt. Hét hoofdkwartier van de orga nisatie is zowel een uitlaatklep als een ontmoetingspunt. Wat in de wan delgangen wordt besproken en af gesproken is vaak belangrijker dan wat zich in de vergaderzalen afspeelt. Maar dat treedt dan ook niet dade lijk naar buiten. Intussen gaat het vele werk van de VN, dat niet de aandacht trekt omdat het niet sensa tioneel is, voort, ook als de Assem blee niet vergadert. Microstaten Het probleem der microstaten zal eveneens onopgelost blijven. Op voorstel van Amerika heeft de Vei ligheidsraad het in studie genomen. Als alle staatjes met slechts enkele duizenden inwoners als volwaardig lid van de VN moeten worden toege laten kan het ledental oplopen tot dicht bij de 200. Onaanvaardbaar is, dat zij dezelfde rechten zouden heb ben als de grote landen. De kleine landen zouden de dienst kunnen uit maken. Bovendien zou de organisatie onhanteerbaar worden. Het zal niet eenvoudig zijn een bevredigende op lossing te vinden. AMSTERDAM Kromhout Motorenfabriek, sinds 1966 onderdeel van VMF-Stork-Werkspoor, moet in de loop van het volgend jaar worden gesloten, zo heeft de directie van de groep Werkspoor- Amsterdam maandag aan de vakbonden en gisteren aan de onder nemingsraad en het personeel meegedeeld. Hierdoor zullen 350 werknemers ont- slagen moeten worden. Alleen de ser- fff tff. "mP <i>MMÉy vice-afdeling met rond vijftig man wordt gehandhaafd. Voor de ontsla- H^H genen is in overleg met de vakbon- den een afvloeiingsregeling getroffen. I I Deze regeling werd vastgesteld, toen eerder dit jaar het besluit viel de I I JH B, personeelsbezetting terug te brengen I I van 600 tot 435 man. VMF-Werkspoor in J|^f I geslaagd de Kromhout Motorenfa- U* I |H briek staande te houden. Het was niet langer verantwoord door te gaan met de enkele miljoenen guldens I Tf* verlies, die Kromhout leed door te- I ij genslagen op technisch gebied en door gewijzigde marktverhoudingen, aldus mr. F. O. J. Sickinghe, lid van de raad van bestuur. Weinig critisch De raad van bestuur is wel van mening, dat men bij enkele projecten in het VMF-concern te weinig critisch is geweest. De sluiting van de fabriek zal per juli 1970 afgewikkeld zijn. terdams Toneel, het instellen van I Met de afvloeiing van personeel zullen een centrum door research op toneel gebied, stimulering van het amateur toneel, de instelling van een centrum dat zich met theater -jeugd -school gaat bezighouden en een soort „vrije academie" voor dramatische expres- enige miljoenen guldens zijn ge moeid. Voor de heer J. de Jong, districtsbestuurder van de NW Me- taalbedrijfsbond in Amsterdam, was de aangekondigde sluiting geen ver rassing. „Al in mei hebben wij in ons Haal de prachtige kleuren van de herfst in huis. Dat kan nu. Want ze zijn er weer Chrysanten. Prachtige najaarsbloemen. Neem een bos mee. Chrysanten brengen sfeer! Volgend jaar gaan de hekken van Kromhout-motor enfabriek te Am sterdam voorgoed dicht en dit bete kent ontslag voor 350 werknemers. bondsorgaan twijfel uitgesproken over het voortbestaan van Kromhout in verband met de reorganisatie bij Werkspoor". Zijn teleurstelling over het feit, dat de vakorganisaties eerst maandag op de hoogte zijn gesteld, stak hij niet onder stoelen of banken. De sluiting heeft ook onder het Werkspoorpersoneel in Utrecht grote beroering gewekt. Bij velen bestaat de vrees, dat Werkspoor-Utrecht door liet uitblijven van voldoende orders ten dode is opgeschreven De Pvd A-Kamerleden Van Thijn en Wieldraaijer hebben de ministers Roolvink en De Block inmiddels vra gen gesteld over deze kwestie. Barnard miljoenste passagier in Praag PRAAG De Zuidafrikaanse chi rurg professor Christian Barnard is gisteren op het vliegveld van Praag verwelkomd als de miljoenste passa gier in 1969 van de Tsjechoslowaakse luchtvaartmaatschappij. Hij kreeg geschenken van de directie en werd toegejuicht op het vliegveld. Prof. Barnard is in Tsjechoslowa- kije om lezingen te houden over de techniek van hartoverplantingen en daarmee verband houdende immuno logische kwesties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9