Op het dak van Europa gaat veiligheid voor alles Geest van de middelbare school is te weinig jong Surinaamse post ontruimd na Guyanese beschieting OOG IN OOG MET DE RUSSEN MAY VEROORDEELT ACTIE WITTE KRUIS HIJ HOUDT HET BIJ POEDERS Aanbesteding gedeelte van Schelde-Rijn- verbindino Onderzoek naar democratie op lyceum Doden (19) bij rellen in Ghana Betoging tegen bijeenkomst NPD Geen hoop op bestand in Nigeria Ver v reemdijig WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 En IJ? Cachets of tabletten? Houd het in elk geval bij Witte Kruis: aktief tegen griep, verkoudheid en j pijnen. Witte kruis spaart boven- \dien de maagl (Van onze verslaggever Dick Ringlever) KIRKENES De stewardess van de SAS- Sun Viking kondigt het vriendelijk maar na drukkelijk aan: passagiers moeten de camera's gesloten houden; fotograferen is verboden. Waarom, is niemand helemaal duidelijk, want 4000 meter lager laten zich van horizon tot horizon alleen kale rotsen zien. Een grauw, ver laten en kil landschap, dat dit stukje Noord- Noorwegen stempelt tot een oord, dat een andere wereld toebehoort. Geen enkele aan wijzing van militaire aard. die het verbod lijkt te rechtvaardigen. Toch moeten ze er zijn. maar het grillige landschap met zijn fjorden, die diep het land ingaan, verbergt ze geheel. Olav Helset, commandant van „les enfants perdus". O DEN HAAG In het kader van de Schelde- Rijnverbinding heeft de dienst Deltawerken van de Rijkswa terstaat gisteren aanbesteed het ma ken van brugopritten, hoogwaterke ringen, grondbergingen en baggerwer- ken met bijkomende werken in de gemeenten Steenbergen, St. Philips- land, Nieuw-Vossemeer en Oud-Vos- semeer. Van de 43 inschrijvingen was de combinatie NV Jac. G. van Oord uit Utrecht met de SA Dragagas et Fils uit Brussel de laagste met een be drag van 14.827.000 exclusief b.t.w. Hoogste inschrijver was de Zwolse NV R. Bolt je met 21.200.000. Op het dak van West-Europa gaat veiligheid voor alles. Over de kracht van de noordelijke Navo-flank spreken militaire autoriteiten slechts in vage ter men. Waar zij de Russen dicht bij hun grenzen weten, zijn de Noren spaarzaam met inlichtin gen. Naast Turkije is Noorwegen immers het enige land, waar Navo-troepen oog in oog staan met de Russische strijdkrachten, al gaat het hier in het noorden dan maar om een 200 km lange grensstrook. Die grens: een onherbergzaam ge bied, dat meer gelijkenis vertoont met een maanlandschap, dan met een stukje West-Europa. Slechts een en kel dorp van houten huisjes breekt de eentonigheid van het eindeloze rotsplateau. Kirkenes met zijn 3000 inwoners is er het grootste van en het is daar, dat luitenant-kolonel Olav Helset het hoofdkwartier van zijn 500 man tel lend zuid-Varanger-garnizoen heeft gevestigd. Hij en zijn mannen zullen bij een aanval de eerste stoot moeten opvangen. Maar meer dan een symbolisch schild is het niet. Al zijn de 500 man, voor een groot deel vrijwilligers, goed getraind en uitgerust, tegen de 25.000 man grenstroepen aan de an dere kant van de grens zullen zij weinig kunnen uitrichten. Commandant Helset: „we zijn wat de Fransen noemen les enfants per dus en we maken ons geen enkele illusie. Als het ernst wordt, zullen we het zwaar te verduren krijgen, maar wc staan klaar om te vechten". Gesprekken Sn Hij haast zich echter er aan toe te voegen, dat de verstandhouding tus sen Noren en Russen in dit gebied i uitstekend is. Er bestaat geregeld contact tussen de Noorse en j Russische „border-commissioner" en 'zijn er problemen, dan worden deze •meestal .door een gesprek wel opge- lost. Voor deze ontmoetingen zijn strikte regels opgesteld. Hebben de Russen vragen, dan bellen zij via de „hot line" het Noorse conferentie-gebouw tje vlak bij het Russische dorp Bo- risgleb aan de grensrivier Pasvik voor een afspraak. In dat geval heeft de ontmoeting plaats op Noors ge bied. Hebben de Noren problemen, dan wordt het gesprek op Russisch territoir gehouden, in een kleine hou ten barak op een heuvel even over de grens. Dag en nacht wordt hier de telefoon bewaakt. Doorgaans worden de gesprekken eens in de week gevoerd, soms ook eenmaal per maand. Grote geschillen zijn er vrijwel nooit. Vaak gaat het om toeristen, die een visum willen hebben om naar het vier uur verwij derde Moermansk te rijden. Soms ook om kleine incidenten, zoals met de oude vrouw, die pal aan de grens woonde en elke dag luidkeels schold tegen de Russische grenswachten en dat eenmaal gepaard liet gaan met het demonstreren van haar ontblote zitvlak... Een gesprek daarover leidde tenslotte tot overplaatsing van de vrouw naar een bejaardentehuis. Commandant Helset: de bijeen komsten worden meestal in twee ge deelten gehouden. Het eerste is het officiële, het tweede het sociale. We drinken dan samen een borrel. Alleen na de Russische inval in Tsjechoslo- wakije hebben wij ons lange tijd be perkt tot het strikt officiële. Maar nu is de verhouding weer als vanouds". Waakzaam Ondanks alle vriendelijkheid blijft commandant Helset echter waak zaam. Alles wat afwijkt van het nor male betekent alarm. Eenmaal storm de hij midden in de nacht zijn huis uit omdat hij tanks meende te horen. Even later bleken het twee toeristen bussen te zijn... De voor de grenstroepen meest be nauwende gebeurtenis deed zich vo rig jaar voor toen de Russen tijdens de Navo-oefeningen in noord-Noor- wegen grote tankeenheden bij de grens samentrokken. Commandant Helset: „ze reden tot pal aan de grens. We dachten werkelijk, dat hel oorlog zou worden". Echte incidenten hebben zich ech ter nooit voorgedaan. Aan de slechts met grenspalen afgezette scheidslijn is het rustig, zij het, dat het een wat dreigende rust is. Een rust, die in stand wordt gehouden doordat beide partijen zich strikt aan de afspraken houden. Zo is een van die bepalingen, dat vanuit Noors gebied de came ra-lens niet op Russisch territoir mag worden gericht. Onzin, zeggen de Noren, de intelli gence weet alles. Alleen omdat de Russen er op staan, houden zij er zich aan. Men wil niet de indruk wekken te provoceren. De luchtmacht-Friendship, die on langs een groep Nederlandse journa listen naar het hoge noorden bracht, mocht zelfs niet op het vliegveld van het Noorse Kirkenes landen. Het laatste traject van Banak naar de grens moest per SAS worden gedaan omdat men bij een eventuele naviga- tiefout niet de kans wilde lopen, dat een militair toestel boven Russisch gebied zou komen. Men zou dat aan de andere kant kunnen uitleggen als een poging tot spionage, temeer om dat de Russen juist in het areaal achter de grens grote en belangrijke bases hebben, waaronder de marine basis in Moermansk. Spanning' Als het tot Noorwegen beho rende eiland Spitsbergen, waar No ren en Russen regelmatig samen gro te feesten houden (volgens een bila terale afspraak is het eiland voor de Russen vrij toegankelijk) is de situa tie in Kirkenes zeker niet. De 500 man van commandant Helset leven dagelijks in een zekere spanning. Zij voelen zich als het schild, dat in geval van nood de eerste klap moeten opvangen. Of zij daartoe op hun geïsoleerde voorpost in staat zullen zijn, kan worden be twijfeld. Maar, zoals commdant Helset het zegt, zij zullen vechten. De door de commandant zelf ge dichte „ballade van de groene baret" onderstreept zijn uitspraak in het laatste couplet van het helden-epos: „luister jullie Noren, voel je maar veilig en leef je gelukkig leven ach ter onze ruggen. Wij zullen jullie beschermen. Als we sterven, leg dan onze baret op onze graven en schrijf dan op onze steen „hij leefde zoals zijn baret hem verplichtte te leven". Op weg naar de ontmoeting. Op de voorgrond de Noorse dele gatie (tweede van links de „border-commissioner") en op de achtergrond de Russen. (Van onze onderwijsredacteur) LEIDEN, 9 sept. Van de middelbare school die zoveel jeugd herbergt, zou men eigenlijk verwachten dat ze zich bij de maat schappelijke ontwikkelingen in de voorhoede zou bewegen; in de manier waarop zij functioneert en in haar structuur holt de school echter achter de feiten aan. De middelbare school is voor een be langrijk deel van de jeugd de plaats waar men kennis maakt met de eisen en verwachtingen van de maatschappij. De opvatting dat de school vooral een aanpassende functie heeft, kon blijven voortleven zolang de leerlingenbevolking als onmondig, onmachtig en onwillig werd gezien. Maar als werkelijk gestreefd zou worden naar medezeggenschap van de leerlingen, zou die „socialise rende" functie van de scihool uitge hold worden. Dan zou de school meer een functie van maatschappij vernieuwing krijgen. Aldus drs. A W. M. Teulings en J. van der Burg in het verslag van een enquête die dit voorjaar werd gehouden onder leraren en leerlingen van hel Trini- tcitslyceum te Haarlem. Het Haarlemse lyseum heeft de voor ons land zeldzame en misschien wel unieke stap gedaan zijn leraren en leerlingen te laten enquêteren over onderwerpen die verband hou den met medezeggenschap en demo cratie op de middelbare school. De onderzoekers, verbonden aan het So ciologisch Instituut in Leiden, veron- Commandant Olav Helset in specteert een voorpost-eenheid. AKKRA In de Noordghanese stad Jendi zijn gisteren tijdens vechtpartijen tussen burgers en poli tie, gesteund door valschermtroepen, negentien mensen om het leven geko men. Volgens eerdere berichten wer den dertig mensen zwaar gewond. De ongeregeldheden ontstonden naar aanleiding van de verkiezing van een opperhoofd voor de Dagombastam. Politie en militairen werden vanuit een gebouw beschoten toen zij op weg waren naar het paleis van het stamhoofd om naar verborgen wa pens te zoeken. Bij een razzia zijn ongeveer duizend stamleden in hech tenis genomen. OLDENBURG Ongeveer drie duizend mensen hebben gisteravond in Oldenburg betoogd tegen een bij eenkomst van de uiterst rechtse NPD. waar voorzitter Adolf von Thadden het woord voerde. Ongeveer 350 politiemannen werden bekogeld met glasscherven, rotte eieren en verf. Het grootste gedeelte van de ongeveer 2400 aanwezigen in de zaal liet Von Thadden nauwelijks aan het woord. In spreekkoren riepen zij „sieg heil" en „Nazi's, eruit". Bij het begin van de rede van Von Thadden stonden ongeveer tweedui zend toehoorders als één man op en keerden het spreekgestoelte de rug toe. Na enkele minuten gingen zij weer zitten. ADDIS ABEBA De hoop op een bestand in de oorlog tussen Nigeria en Biafra is de bodem ingeslagen. Dit deelde gisteren op de topconferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid president Julius Nyerere van Tanzania mee. Hij verklaarde, dat andere Afri kaanse staatshoofden alleen maar een militaire oplossing van het conflict wensen. Nyerere heeft in de afgelo pen dagen in besprekingen met vele Afrikaanse leiders gepleit voor een staakt-het>-vuren, waardoor vre desbesprekingen op gang zouden ko men. Het probleem is, aldus Nyerere, dat de Nigerianen alleen willen praten als de Biafranen hun afscheiding on gedaan maken, terwijl Biafra zeker wil zijn van zijn veiligheid, voordat er een verenigd Nigeria tot stand komt. Als een inleiding op de actie ten bate van de revalidatie van het Surinaamse gehandicapte kind hebben gisterochtend de achtjarige Heinrich Peneux en de veertienjarige Ingrid Gevers op kasteel Drakensteyn prinses Beatrix en prins Claus een pop en een grammofoonplaatje, dat de actie moet ondersteunen, aangeboden. Het prinselijk paar wenste beide kinderendie aanvankelijk aar zelend, later ongedwongen de plannen uiteenzetten, succes met hun aktie. derstellen dat de gegevens die hierbij verkregen werden, in het algemeen kunnen gelden voor dé middelbare school in Nederland. Het verslag wijst op een spanning tussen de voorschriften en het gewen ste leerklimaat. De voorgeschreven leerstof blijft achter bij de huidige behoeften van de maatschappij. Voor al de leraren ervaren dit en het sterkst de jongeren onder hen; zij zijn „kennisverser" en ze waren niet betrokken bij de opstelling van de heersende wettelijke voorschriften. Er is ook een spanning tussen het leefklimaat op de school en de wijze waarop de jongere generatie buiten de school leeft. Wat zich bij de vrije tijdsbesteding ontwikkelt, verdraagt zich maar moeilijk met de levenswij ze die binnen het schoolverband wordt geëist. Schoolraad Zowel voor de jongere leraren als voor de oudere leerlingen belichaamt de oudere generatie de tegenstand tegen veranderingen. Die oudere ge neratie is sterk oververtegenwoor digd in de leidinggevende en machts posities in de maatschappij en in de middelbare school. In deze machtsver houding bestaat de kans dat de wen sen tot verandering van leef- en leer klimaat onvoldoende gehoord wor den en niet of te traag worden inge willigd. De taak van de besturenden. die voornamelijk tot de oudere generatie behoren, wordt erg moeilijk omdat deze mensen vorm moeten geven aan maatschappelijke ontwikkelingen waarvan zij de richting niet zelf meer bepalen of zelfs kunnen volgen. De kloof tussen de generaties kan in deze machtsverhoudingen niet meer gedicht worden door ..kommunikaat- sie", door overleg alleen omdat de exponenten van het oude en het nieu we leefklimaat eikaars taal maar nauwelijks verstaan. De Leidse onderzoekers menen dat op de middelbare school, evenals op de universiteit, de vraag naar mede zeggenschap en democratie in princi pe een totaal karakter draagt. Die vraag zal niet verdwijnen wanneer een paar concrete verlangens worden ingewilligd, want het gaat om het verwerkelijken van een nieuw leef- en leerklimaat. De structuren moeten hervormd worden, bijvoorbeeld door de instelling van een schoolraad. ..Middenstand" Bij het onderzoek op het Triniteits- lyceum (49 leraren en 653 leerlingen leverden een bruikbaar enquêtefor mulier in) bleken 82 procent van de docenten en 84 procent van de leer lingen voorstander van „democratise ring van het onderwijs", maar de gelijkgezindheid gaat niet erg diep. De meerderheid van de leraren zei met de huidige situatie tevreden of PARAMARIBO De Suri naamse defensiepolitie heeft gisteravond het kamp Spari in het betwiste gebied tussen Suri name en Guyana ontruimd. Deze maatregel werd door de rege ring in Paramaribo genomen nadat het kamp in de vroege ochtenduren was beschoten door Guyanese troepen. Er is tot terugtrekking besloten, omdat de bezetting van het kamp onvoldoende bewapend is. De politie mannen zijn naar een nabijgelegen eiland in de Surinamerivier gebracht. Op dit eiland zijn twintig Neder landse militairen gelegerd, die slechts van hun wapens gebruik mogen ma ken als Guyanese troepen dit niet betwiste gebied binnentrekken. Het incident ontstond toen een Guyanese patrouille uit het door Guyana bezette Tigri-kamp op een verkenningstocht oog in oog kwam te staan met manschappen van de Suri naamse defensiepolitie. Over en weer werd geschoten. Over doden of ge wonden is niets bekend. Premier May, die een reis naar het betwiste gebied annuleerde, heeft de Guyanese actie in een verklaring scherp veroordeeld. „Een dergelijke handeling is geheel in strijd met het internationaal gebruik dat gedurende diplomatiek overleg geen geweld wordt gebruikt", aldus de verklaring. Tijdens een onderhoud met de consul-generaal van Guyana heeft premier May met grote nadruk gewe zen op de ernst van de toestand. Hij waarschuwde dat eventuele conse quenties geheel voor rekening van de Guyanese regering zullen zijn. NIETS BEKEND De consul-generaal heeft na een te lefonisch onderhoud met premier zeer tevreden te zijn, dc meerderheid van de leerlingen echter „neutraal" of ontevreden. De leerlingen en een kleine categorie leraren zijn voor de mocratisering omdat zij medezeggen schap als een recht beschouwen. Over de belangrijkste doelstellin gen van de school wordt ook zeef verschillend geoordeeld. Bij 37 pro cent van de leraren staat kennisover dracht voorop, bij 35 procent persoon lijkheidsvorming en bij 27 procent ontwikkeling van het maatschappe lijk verantwoordelijkheidsbesef. Teu lings en Van der Burg geven als hun indruk dat vooral de oudere leraren tot de eerste categorie behoren. En het zijn vooral de ouderen die hun stempel op het karakter van de school drukken. Hieruit is te verklaren dat 80 pro cent van de leerlingen menen dat hun docenten in het algemeen de meeste nadruk leggen op kennisover dracht. Bij de leerlingen is de volgor de precies omgekeerd: maatschappe lijk verantwoordelijkheidsbesef 39 procent, persoonlijkheidsvorming 34 procent, kennisoverdracht 21 procent. Ongeveer de helft van de leerlingen vindt dat de expressievakken meer aandacht moeten krijgen. Bij de enquête moest men zich ook uitspreken over de feitelijke invloed van de verschillende groeperingen op school. 52 procent van de leerlingen en 67 procent van de leraren kennen aan de schoolleiding zeer veel in vloed toe; 28 procent van de leerlin gen en 31 procent van de leraren menen dat de leerlingen geen enkele invloed kunnen uitoefenen. Over de positie van de lerarenraad en de lera ren gezamenlijk zijn de opvattingen veel meer verdeeld. De leerlingen zien de school als een twee- klassen- maatschappij, ter wijl de leraren zich veel meer be schouwen als een „middenstand" tus sen de schoolleiding en de leerlingen in. De docenten vinden hun eigen overlegorgaan, de lerarenraad, van even weinig betekenis als de leerlin gen hun „parlement". De Leidse so ciologen zien op de school ongeveer dezelfde machtsverhoudingen als in het doorsnee bedrijf. De school is in dit opzicht een goede (of slechte!) leerschool voor het bedrijfsleven. Zowel de leraren als de leerlingen zien de „autocratische" machtsver houdingen als ongewenst; dat blijkt uit de antwoorden op de vraag hoe de invloeden verdeeld zouden moe ten zijn. De leerlingen willen uitein delijk naar jnedebeslissingsrecht van alle geledinffci op alle niveaus". Op de posities van schoolleiding en leraren wordt wel wat afgedongen, maar niet veel; men wil vooral een versterking van de invloed van de leerlingengroep. De leraren gaan hier in een heel eind mee. Waarom blijven de zaken dan zoals ze zijn De onderzoekers me nen dat de onvrede met de bestaande toestand als een ijsberg goeddeels on der de oppervlakte blijft. Men heeft ook het gevoel gevangen te zitten in een netwerk van regels en verplich tingen. opgesteld door mensen die on bereikbaar schijnen. Men zou kun nen zeggen dat leerling en leraar vaak even sterk van zichzelf en hun „arbeid" vervreemd raken als de ar beider in de fabriek, aldus het verslag. VANDALEN STFI.EN REDDINCSLIJNEN BLOEMENDAAL De afgelopen dagen zijn op het Bloemendaalse strand een aantal reddingsstokken verdwenen. Van een tiental andere stokken waren de tien tot 15 meter lange reddingslijnen afgesneden. Dit vandalisme kan ertoe leiden, dat mensen die in zee in nood verke ren, nu niet kunnen worden gehol pen. De stokken waren speciaal ge plaatst om niet-zwemmers de kans te geven mensen uit zee te helpen. Kendall gezegd dat in Guyanese re geringskringen niets bekend is over het incident. Kendall verzocht pre mier May de berichten uit West-Su- riname na te gaan op hun juistheid. Een regeringswoordvoerder in Den Haag heeft gisteravond bevestigd dat voorbereidend overleg tussen de Ko ninkrijksregering en de regering van Guyane gaande is ter oplossing van het grensgeschil. Ten aar: -ien van tijd en plaats van de onderhandelin gen is nog geen beslissing genomen. De Nederlandse regering blijft van mening dat het geschil via dioloma- tiek overleg moet worden opgelost.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7