Nederlanders in parlement Europa rechtstreeks kiezen V Oud twijfelde aan oprichting PvdA; deed tóch mee Prikkeldraad als Drie van de vier „vredeslinie" MEER NAAR STEMBUS Idee van Westerterp Kamerdos taboe Betvêgénd vi Voltooiing EEG heeft voorrang alles goed en wel 5 WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 Als drs. Westerterp zijn zin krijgt, zullen de Neder landers behalve voor gemeenteraad-, staten- en kamerverkiezingen, in 1974 ook voor de verkiezing van het Europees parlement naar de stembus gaan. •fe Nederland kan een kieskring vormen Geld voor onderzoek onder kiezers Tegelijk met de statenverkiezingen Het (beroeps)creatieve deel van de Nederlandse bevolking meent dat het beleid van de overheid inzake kunstzaken veelal getypeerd wordt door lauwe minzaamheid, dat een vruchtbaar exploiteren van de mogelijkheden in de weg staat. In Amsterdam is de beroepsvereniging van beeldende kunstenaars weer in actie gekomen: gisterochtend werd het Rijksmuseum bezet en het Stedelijk museum sloot daarop schielijk zijn poorten, waarna de kunstrebellen zich maar in de tuin ophielden. (Jirca acht overvalwagens hielden een voor de kunstenaars provocerend oogje in het zeil. Vandaag zou een gesprek met B. en W. van Amsterdam worden gehouden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het KVP-Tweede-Kamerlid drs. Th. E. Wester terp heeft in de Tweede Kamer het idee gelanceerd de Nederlandse vertegenwoordigers in het Europese parlement rechtstreeks door de Nederlandse bevolking te laten kiezen, tegelijk met de verkie zingen voor provinciale staten. Dat zou voor het eerst in 1974 kun nen gebeuren. Hoewel drs. Westerterp liet door schemeren, dat zijn fraktie hier over een initiatiefvoorstel bij de Ka mer wil indienen, vroeg hij de rege ring eerst geld beschikbaar te stellen voor het houden van een onderzoek onder de kiezers Het Verdrag van Rome kent een bepaling, waardoor rechtstreeks ver kiezingen voor nationale afgevaardig den mogelijk zijn. Nederland zou daarbij een kieskring kunnen vor men. Kandidaat mogen alleen leden van de Eerste en Tweede Kamer zijn. De Nederlandse „fraktie" in het Eu ropese parlement telt veertien leden. Momenteel worden die benoemd door de voorzitters van beide Kamers. Drs. Westerterp diende een motie in, waarin wordt aangedrongen op uit breiding van de beyoegdheden van het Europese parlement. De motie was mede-ondertekend door mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66), ir. H. Vredeling (soc.), mr. dr. C. Berkhou wer (lib.) en mr. C. A. Bos (chu). De motie bepleit ook een definitie ve regeling van de Europese land bouw financiering en het toekennen van eigen financiële middelen aan de Gemeenschap. Op de regering wordt een beroep gedaan een regeling voor BELFAST Britse militairen zullen een „vredeslinie" aanleg gen tussen het rooms-katholieke en het protestantse deel van Bel- Spel met vuur IrGYPTE heeft met de grootscheep- se aanval van Israëlische strijdkrachten een koekje van eigen deeg gekregen. Het heeft opnieuw kunnen leren, dat het niet onge straft vrijwel dagelijks bestands- e' schendingen kan plegen en doen als- of het daartoe het recht heeft. V Het is evenwel de vraag, of presi- dent Nasser zijn lesje geleerd heeft. e! Want Israël heeft bepaald niet voor het eerst krachtige vergeldingsmaat A regelen genomen. De tijd lijkt voor- e. bij. dal zulke acties tot terughou- m dendheid leiden. s| Hiermee is ook de zin van de aan- Hl val van gisteren aan de orde gesteld. ie Op zichzelf dient alle geweld, van ii( welke kant het ook komt, te wor- 'f den vermeden. Temeer, als mag worden aangenomen, dat het ave- 3 rechts zal werken. Israël is geneigd, de zaak anders te stellen. Het vreest, dat het uitblijven van krachtige tegenmaatregelen kan worden beschouwd als teken van zwakte. Voor de Arabische landen zou dit een aanmoediging kunnen zijn. Deze gedachtengang bleek in een vroeger stadium van het conflict juist te zijn: vandaag echter zijn de omstandigheden veranderd. Verne derende uitvallen als die van giste ren versterken alleen maar de hard nekkigheid om de vijand te vernieti gen. De Arabische leiders zijn niet voor rede vatbaar. Zij weigeren een ver gelijk met Israël en spelen daarmee dit land in de kaart. Want zolang geen oplossing is bereikt, heeft Is raël een reden om in de bezette ge bieden te blijven. Deze voortdurende aanwezigheid daar brengt het echter ook dagelijks in moeilijkheden. Zij dwingt bovendien de onderling sterk verdeelde Ara bische landen tot samenwerking. Niet langer slaagt Israël erin. ze tegen el kaar uit te spelen. Moskou zou de lont bij het kruitvat kunnen doven. Dat het dit nog niet heeft gedaan, kan betekenen dat geen onmiddellijk gevaar dreigt. Voorlo-j pig kunnen de Russen nog profite-1 ren van de verwarring. Ook al spc- len zij met vuur. fast. Dit heeft generaal sir Ian Freeland, opperbevelhebber van de in Noord-Ierland gelegerde Britse troepen gezegd. De scheidslijn zal worden gebouwd van hout en prikkeldraad. De Britse regering overweegt versterkingen naar Noord-Ierland te sturen ter verlichting van de druk op het contingent van 6.000 man Britse troepen daar. Het zou gaan om een bataljon van 600 tot 700 man. Meer dan de helft van de Britse militairen in Ulster is op het ogenblik in Bel fast, waar de spanning tussen de pro testanten en rooms-katholieken toe neemt. Moeilijkheden worden namelijk ge vreesd tussen katholieke en pro testantse toeschouwers bij de voet balwedstrijd Noord-Ierland Rusland in de kwalificatieronde voor het wereldkampioenschap, die woensdag wordt gespeeld. Vervroegd De explosieve politieke en godsdienstige situatie heeft er bijna toe geleid, dat de wedstrijd zou wor den afgelast. Deze beslissing zou het terugtrekken van Noord-Ierland in het toumooi om de wereldtitel ten gevolge hebben gehad. Het ministerie van binnenlandse zaken stelde oorspronkelijk als eis, dat het tijdstip van aanvang vijf uur zou worden vervroegd om de toeschouwers in de gelegenheid te stellen voor het donker thuis te zijn. De protestantse extremist ds. Ian Paisley heeft gisteren geen toegang gekregen tot het bureau van burge meester Lindsay van New-York. Hij kreeg te horen, dat de agenda van de burgemeester vol was. De predikant noemde dit een achterstelling van de protestanten, omdat Lindsay onlangs wel de rooms-katholieke afgevaardig de Bernadette Devlin had onvantgen. Prinsessen niet bij Prinsjesdag DEN HAAG Van de vier Prin sessen zal alleen Margriet de plechtig heden ter gelegenheid van de ope ning van de Staten-Generaal (vol gende week dinsdag) bijwonen. Prinses Beatrix zal niet aanwezig zijn omdat zij in oktober haar derde kind verwacht. Prinses Christina is zojuist naar Canada teruggekeerd en uiteraard zal ook prinses Irene ont breken. Koningin Juliana, prins Bernhard en prins Claus zullen in de Gouden Koets plaats nemen, die zoals gebrui kelijk om precies één uur van het paleis aan het Lange Voorhout ver trekt In het tweede rijtuig zitten prinses Margriet en Pieter van Vol lenhoven. Bij de afzetting zijn ongeveer 1700 militairen betrokken. Zes muziek korpsen zorgen voor de muzikale op luistering. Het muziekkorps van de troepenmacht in Suriname staat op gesteld aan de zijde van het Binnen hof tegenover de Ridderzaal. De sa luutschoten worden afgevuurd door een batterij van de 11e afdeling Rij dende Artillerie. Deze batterij bestaat uit zes stukken en staat opgesteld op het Malieveld. Voor het laatst in zijn loopbaan zal hoofdcommissaris J. H. A. K. Gual- thérie van Weezei van de Haagse politie te paard vóór de Koninklijke stoet rijden. In februari gaat de j hoofdcommissaris met peqsioen. landbouwfinanciering pas goed te keuren, als de Gemeenschap over die eigen middelen beschikt en de be voegdheden van het Europese parie zijn uitgebreid. Langdurig sprak de Kamer over de komende Europese topconferentie in Den Haag. die overigens nog niet he lemaal vaststaat, zei minister Luns van buitenlandse zaken. Nederland zal bepaalde voorwaarden aan die bijeenkomst stellen. Wat zijn dan die voorwaarden, wil den dr. W. J. Schuyt (kath.v.) mr. C. A. Bos (chu) drs. J. Boersma (arp) en ir. H. Vredeling (soc.) weten. De laatste vond, dat Nederland de aan wezigheid van de Europese commis sie op die top moet eisen. Mr. Van Mierlo pleitte voor de instelling van een commissie, die in- tergou vernementeeel overleg over po litieke en militaire samenwerking tussen de zes landen moet gaan voor bereiden. Drs. Westerterp bracht de fraude bij het afgeven van uitvoerrestituties aan de orde. Volgens dit Kamerlid is er in een jaar tijd voor bijna een half miljard gulden gefraudeerd. Minister Luns zegde de Kamer toe dat er voldoende waarborgen in het ultra-centrifuge-verdrag zullen wor den ingebouwd. Overigens maakte de bewindsman zich geen zorgen over West-Duitsland. Als de Bondsrepu bliek graag verrijkt uranium wil pro duceren, dat geschikt is voor de vér- vaardiging van kernwapens. Is het daar wetenschappelijk toe in staat. Het parlementaire tenue is nu ook voor Tweede-Kamervoorzitter mr. Van Thiel een zaak geworden voor ultrabuitengewone gebeurtenissen. Hier bergt hij zijn jacquet op in de garderobe. Ook de griffiers mogen „in burger" verschijnen, maar gis teren waren de boden in het Ka mergebouw nog gestoken in het ge bruikelijke deftige zwart. een biografische visie op prof. mi N. Samsom NV Alphen aan den Rijn (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Oud heeft werk verricht dat van betekenis zal blijven voor de struktuur van onze maatschappij. De inhoud, die aan onze demokratische spelregels moet worden gegeven is door zijn theoretische kennis en zijn praktische toepassing mede beïnvloed. Zijn werk in het parlement, waar hij een der grootsten was, heeft bijgedragen tot de belangstelling en daardoor tot de instandhouding van ons demokratisch bestel." Aldus het liberale Tweede- Kamerlid H. J. L. Vonhoff in zijn gisteren verschenen boek „Bewegend Verleden" over de eminente liberale staatsman prof. mr. P. J. Oud, lid van de Tweede Kamer, minister van Financiën, burgemeester van Rotterdam en minister van Staat. Het boek geeft een voor treffelijk beeld van Oud als par lementariër en partijman. Wel enkele onvolledigheden. Vonhoff schrijft zelf dat het beeld van een man als Oud, dat op papier groeit, een vertekend beeld is. Zeker als het wordt geschreven door een bewonderaar van Oud. Het leven van Oud wordt dan ook door een liberale bril opgediend. Niets over het persoonlijk leven van Oud, dat in een biografie toch thuishoort. Vandaar misschien de ondertiteling biogra fische visie? Vonhoff verdedigt Oud door dik en dun en waagt het niet te twijfelen aan het gelijk, dat Oud in liberale kringen altijd wilde hebben. Het' hoofdstuk oyer de Indonesische kwestie met de botsing tussen Oud en de liberale minister van buiten landse zaken Stikker, is daar een sprekend voorbeeld van. Aan de ene kant verweet Oud Stikker, dat deze zich niet hield aan partij afspraken, aan de andere kant verweet hij de'bewindsman dat deze zich als minister niet geheel onafhan kelijk instelde. In beide gevallen had Oud gelijk, schrijft Vonhoff. Geen kontakl Het conflict met Stikker was overi gens geheel te wijten aan de onder linge verstandhouding tussen beiden. Stikker was volgens Vonhoff volstrekt ongeïnteresseerd in die kleine problemen, die elk kamerlid wel eens met een bevriende minister wil bespreken. De motie van wantrouwen, het af treden van Stikker en de hele gang van zaken rond diens heengaan, is dan ook ongetwijfeld voortgesproten uit het gebrek aan tijdig kontakt tus sen de minister en de geestverwante kamerfractie. Naar Ouds opvattin gen, dus ook naar die van Vonhoff. moet dat geweten worden aan de omstandigheid, dat Stikker niet erg geïnteresseerd was in de partij zelf. Toch was Oud geen heilige, konsta- teert Vonhoff. Hij was als persoon lijkheid te markant, om geen uitsteeksels te hebben, waaraan men zich lelijk kon bezeren. Ook libera len. Dat ondervond minister Visser van Defensie in de kwestie-Van der Putten. Opvallend is dat Vonhoff Oud niet afvalt, hoewel hij zelf Indertijd als secretaris van de Amsterdamse afde ling heeft geprobeerd Oud en de Eerste Kamerfractie te verzoenen. Oud had daar geen behoefte aan. Hij had immers gelijk! „Vrijblijvend" Vonhoff somt veel eigenschappen van Oud op, die bij elkaar welhaast onverenigbaar lijken. Maar dat was nu juist het markante van Oud. „Zorg dat ik me niet voor je hoef te schamen", is de raad die de jonge Oud van zijn vader mee krijgt als hij de Tweede Kamer binnentreedt. En als hij het tot minister van Financiën brengt: „Dat had je me wel eens kunnen vragen, of je dit zou doen". Debatten over buitenlandse politiek interesseren Oud weinig: „Dat ont aard altijd in vrijblijvend gebabbel". Amusant is de onthulling, dat Colijn in 1939 geprobeerd heeft Oud, die toen burgemeester van Rotterdam was, in zijn kabinet te krijgen. Als het kabinet het eind van de rit niet zou halen dan zou Oud burgemeester van Amsterdam worden. Een promo tie. vond Colijn. Maar Oud trapte er niet in. Hij bleef in de Maasstad- Uitvoerig gaat Vonhoff in op de oprichting van de Partij van de Ar beid. Oud werkte aan de toetreding van de Vrijzinnig Demokratische Bond van harte mee, omdat hij daar in een mogelijkheid zag de politieke starheid van voor de oorlog te door breken. Twijfel Vonhoff onthuld, dat Oud echter vanaf het begin aan de PvdA heeft getwijfeld. Oorzaak daarvan was het verlangen van Oud de „grand old man" in de nieuwe partij te worden. Maar het socialisme, dat zich snel op de voorgrond drong, ruimde geen plaats in voor een man die het socia lisme afwees. 1572 Willem de Zwijger geniet in stilte van zijn glaasje "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgen» hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ]V/TOOIE tas heb je, zei ik be- wonderend. Je denkt dan goed te doen! Ze zuchtte echter: „Mooi is ie. maar ik vind het wel lastig. Zie ik had altijd één tas. Simpel, praktisch Als die kapot ging, nou dan een nieuwe. Eenmaal alles overladen en klaar. Maar nu heb ik er deze bij gekregen en wissel ik van tas. Pure ellende heb ik er al mee gehad „Iets vergeten bij het overladen?" „Erger. Zie je, door altijd één tas te gebruiken, wen je aan de hand greep. het gewicht. Nu ben ik, hoe zal ik het zeggen, de balans kwijt. De ene keer deze, lichter en toch groter dan die andere. Dan weer dat compacte geval. Ik heb er al een paar schoenzolen aan versleten Hoe kan een vrouw schoenzolen aan een tas verslijten? Het ging zo. Ze was op bezoek bij een vrien din. die net naar de kapper moest. Ze kletsten natuurlijk te lang, zodat in een ren afscheid moest worden genomen. Zo van „nou dag" en weg wezen. Van de vriendin wandelde ze naar kennissen, waar een verjaar dag was. Een kamer met visite. Toen wou ze haar neus snuiten en pakte de tas. Klep open... en daar was een volmaakt vreemde inhoud. Een slangenleren portefeuille, een goudglanzende sigarettenkoker Een minuut later was ze de kamer uit, mét tas. „Ben wat vergeten..." had ze geroepen en was terug gehold naar de vriendin. Gesloten huis, Naar de, gelukkig bekende, kapper. Nieuwe ias Vriendin onder de droogkap. Stame lend, hijgend verhaal: „Ik heb jouw tas meegenomen. Mijne staat vast bij jou thuis, mijn sleutels, alles zit er in...." De vriendin bekeek tas met be vreemde blik: „Nooit eerder gezien. Ik heb mijn tas gewoon hier bij me" en ze grabbelde naast haar stoel. Er ging een lichtje branden. Die volle kamer. Vele tassen.... Van wie had ze een tas gegapt? Terug naar de verjaardag. De gastvrouwe deed de deur open, ter wijl ze net op weg naar de keuken was. „Ha, ben je daar weer. ach help me even...." Er moeten bladen binnen gebracht worden en nog zoekend naar de woorden om het vreemd komen èn gaan èn komen te verklaren zette ze de tas in de gang op een tafeltje om de handen vrij te hebben voor de bladen met kopjes. In de kamer, ergens in een hoekje de eigen tas. Dan weer een bel. Gastvrouwe deed open. In de gang wat gilletjes en gelach. Blozend kwam een opge wonden mevrouw binnen. Iedereen riep: „Heb je hem?" Ze knikt en legt hakkelend uit: ..Sorry zeg, voor al het tumult. Zo stom van meik had die tas hele maal niet vergeten bij de bloemen winkel. Hij stond gewoon hier in de gang op dat kleine tafeltje „En toen", zei mijn vriendin be rouwvol, „heb ik helmaal niks ge zegd.... ik durfde niet Resultaat overleg: BONN Frankrijk en West-Duits- i land zijn het erover eens dat de in- I terne voltooiing van de EEG de on- misbare basis moet blijven voor een toekomstige politieke unie in Europa. Dit moet voorrang hebben boven onderhandelingen over toetreding van Engeland tot de EEG. Dit is de kern van het resultaat van het eerste overleg tussen de Franse president Pompidou en de Westduitse regeringsleider Kiesinger, dat gisteren in Bonn werd afgesloten. Frankrijk heeft zich nog niet wil len vastleggen op een datum voor de onderhandelingen met Engeland en andere landen, die tot de EEG willen toetreden. Deze datum zou mede moeten afhangen van de Europese topconferentie, die in november in Den Haag zal worden gehouden. Een ander resultaat van het overleg is dat Frankrijk zich bereid heeft ver klaard zijn plaats in de Westcuropese Unie weer in te nemen. De Franse boycot was een besluit van president De Gaulle. Verlaan: stop schietoefeningen op Vlieland DEN HAAG Het Tweede Ka merlid N. Verlaan (Boerenpartij) heeft minister Den Toom van de fensie gevraagd onmiddellijk maatre gelen te nemen tot stopzetting van schietoefeningen op Vlieland, waarbij concentraties van zeehonden en vo gels gevaar lopen. Het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft de minister even eens verzocht de schietoefeningen zo danig te houden, dat gevaar van neervallende granaten in het zeehon denreservaat Eijerlandse Gat abso luut vermeden wordt. Vonhoff Ouds loyaliteit ten opzichte van de Vrijz. Dem. Bond, waarin hij als po liticus groot geworden was en die hem voerde naar eervolle ambten als minister en burgemeester, hebben hem tot deze verkeerde keuze ge bracht, konstateert Vonhoff. „Bewegend Verleden" schenkt grote aandacht aan de oprich ting van de WD en het politie ke leiderschap van Oud. Hier manifesteerde Oud zich als par lementariër in hart en nieren, met groot gezag in de Kamer, maar ook als partijman. P. J. D. Posttarieven Tot mijn verbazing las ik uw com mentaar van 6 september, waarin u indirect pleit voor een terugkeer naar middeleeuwse toestanden. In de voor gaande eeuw is moeizaam een eind gekomen aan het systeem van particu liere postbestelling. Vooral het platte land heeft hiervan geprofiteerd, daar het eerst toen mogelijk werd tegen een uniform tarief iedere binnen landse bestemming te bereiken. Ver andering in dit systeem zou met name voor moeilijk bereikbare adressen een dusdanige verslechtering in de com municatie betekenen, dat er waarschijnlijk weer nieuwe probleem gebieden zouden ontstaan. Een methode van bijv. (één keer per week bestellen is dan nl. niet uitgeslo ten. Of is u mogelijk in de (ook in uw eigen bladen opgenomen) berichtge ving ontgaan dat de particuliere post- besteller in Leeuwarden o.m. stelde het niet onredelijk te vinden als een brief voor iemand in de Biesbosch een gulden port zou moeten kosten? M.i. zal de (zij het niet met zoveel woorden) door u bepleite mogelijkheid slechts kunnen leiden tot een afro ming van de postale werkzaamheden in de dichtbevolkte woongebieden. De rest is immers niet „aantrekkelijk". Moet dit dan voor die rest worden gecompenseerd via het belastingbiljet? Naar mijn mening ligt de problema tiek anders. Na 1945 zijn de posttarieven kunst matig laag gehouden, terwijl de alge hele prijsontwikkeling een heel ande re tendens had (en nog heeft). Bij een arbeidsintensief bedrijf als de post dienst moest dit onvermijdelijk leiden tot grote exploitatietekorten. Als voor beeld van deze lage tariefstelling wil ik het bijzonder lage nieuwsbladtarief noemen, dat goeddeels verantwoorde lijk is voor het exploitatietekort. Wanneer dan uiteindelijk een nood zakelijke aanpassing van de posttarie ven tot stand komt roept men allerwe- ge moord en brand. Maar men beseft niet dat het salarisbeleid van de rijksoverheid (in tegenstelling tot pro vincies en gemeenten) lange tijd heeft gemaakt dat geen personeel van vol doende gehalte kon worden aange trokken, dat er in de randstad ook.nu nog personeelstekort bij de postdienst bestaat en dat de zaak meermalen met kunst- en vliegwerk wordt gaande ge houden. War postbesteller vroeger een be geerde functie, tegenwoordig is dat beslist niet het geval, mede door de vele vroege-, late- en nachtdiensten, die een aanslag vormen op het ge zinsleven. Bij het door u „in hel algemeen belang" geadviseerde „aftasten van andere mogelijkheden" lijkt het mij noodzakelijk het vorenstaande vooral niet uit het oog te verliezen. Kruide nierspolitiek geeft hier geen oplos sing, evenmin als de bekende „slag-op-de-kop-van-jut". Den Haag P. dc Roos

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5