De Vroet voor zware keus: Wie moeten er afvallen...? Ondernemers: Wees minder eenzijdig HENK KIEL UITBLINKER IN ZEIST Lijn vliegtuig botst op lestoestel Bus Lïeef één meter boven water steken Toch meer wegvervoer naar Duitsland EGYPTISCH FRONT NIEUWE FASE? Geldmarkt krapper Dader overval bank Ommen gearresteerd PROTEST BRANDSTOFHANDELAREN Arie Kromhout gaat vrijwillig zitten Om kopje koiiie van 50 cent Prijsstop onding Post-Sercu weer voorop PTT geeft verhuizing door Gangmaker overleden CARASSO (70) OVERLEDEN Dodenherdenking blijft in Amsterdam WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 ^11 (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Arie de Vroet, de bondscoach van het Nederlands- amateurelftal, staat voor een bij zonder moeilijke taak. Vandaag of morgen immers, moet hfj be kend maken welke twaalf spe lers hy van de lijst van kandi daten voor de wedstrijd tegen Middlesex Wanderers, die dins dag in Sleeuwijk zal worden ge speeld, moet afvoeren. Geen gemakkelijke taak voor De Vroet, die gisteren in het Sportcen trum van de KNVB in Zeist, waar 28 van de 30 geselecteerde spelers in het veld kwamen Marijt (vakantie) en Smid (verhinderd) ontbraken niet veel wijzer zal zijn geworden. In feite lieten slechts Henk Kiel (Go Ahead) en Gerard Schinkel (DOVO) van de zaterdagvoetballers en Del- motte (Middelburg), Hoek (ZVV) en de gebroeders Van der Kerkhoff (MULO) een sterke indruk achter. Opmerkelijk is dat bij dit zestal, dat waarschijnlijk tot de laatste acht tien zal doordringen, de naam van een doelverdediger ontbreekt. Voor alle vier in Zeist aanwezige keepers gold dat 45 minuten te kort was om zich volledig waar te maken. Jan Westland (Huizen) maakte welis waar een betrouwbare indruk, een enkel slippertje bij hoge voorzetten van links daargelaten, maar blonk bepaald niet uit, terwijl Schippers (Veerse Boys) geen enele maal op de proef werd gesteld. Dit was ook het geval met Henk Schouten (Rijsoord), die slechts één maal, bij een vliegend schot van uit blinker Henk Kiel, handelend moest OMMEN De dader van de roof overval, die gisteren op het kantoor van de Amsterdam-Rotterdam bank in Ommen werd gepleegd, is aange houden. Het is de dertigjarige John ny J. De man heeft bij het eerste verhoor een volledige bekentenis af gelegd. Uit zijn verklaringen heeft men ge concludeerd dat hij de enige dader was. Aanvankelijk meende men, dat er twee mannen bij betrokken waren. De dader heeft met een karabijn vijf schoten gelost op waarnemend kas sier H. Boeve. Zijn toestand Is kri tiek. Een boer zag enkele kilometers buiten Ommen na de overval een verdachte figuur, die iets in het struikgewas gooide. Hij waarschuwde direct de politie, die de man even later aanhield. De karabijn werd in de struiken teruggevonden. Ambtenaren mogen weer lid worden van de CPN (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Beernink en staatssecretaris Van Veen van binnenlandse zaken willen het ver bod van ambtenaren, lid te zijn van zogenaamde verboden verenigingen, intrekken. Binnenkort zal bij de Tweede Kamer hierover een voorstel worden ingediend. Bij een ministeriële beschikking in 1952 werden vijf verenigingen voor ambtenaren verboden verklaard. Dat zijn: de Communistische Partij Ne derland, de Arbeidersbond voor Cul tuur, het Algemeen Nederlands Jeugdverbond, de Nederlandse Vrou wenbeweging en de Eenheidsvakcen trale, alle linkse en ultra-linkse or ganisaties. optreden. Van den Anker (SDO) ver dedigde zijn doel weliswaar met veel bravour, maar zag zijn kansen sterk dalen door een tweetal zwakke mo menten, die doelpunten opleverden van Henk Kiel en Soeterbeek (DESK). Dit waren tevens de enige doelpunten in dit oefenduel. Achterhoede? Zal het aanwijzen van doelverdedi- gers Dc Vroet wel enige hoofdbre kens kosten, bepaald moeilijker wordt het wanneer het over de ach terhoedespelers gaat. Aalt Kok (IJs- selmeervogels) speelde even rustig als altijd, maar kwam beslist snel heid en conditie tekort in de tweede speelperiode, terwijl Gijs Koelewijn (Spakenburg) voor de rust weliswaar Soeterboek volledig aan banden leg de, maar in de tweede helft weinig verweer had tegen de razendsnelle acties van Van der Kerkhoff. Van Kesteren (Noordwijk) speelde een solide partij, zonder echter tot de uitblinkers te behoren. En Schinkel (DOVO) tenslotte vertolkte als cen trale verdediger een uiterst betrouw bare partij. Van de zondagspelers voldeden Delmotte (Middelburg), ter wijl de beide Sparta '25-spelers Kui pers en Smits goede en slechte mo menten afwisselden. Mel (DCG) faal de volkomen. Op het middenveld Spelmoment uit de oefenwedstrijd die de geselecteerden voor het na tionale amateur elf tal, gisteren op het Sportcentrum van de KNVB in Zeist, speelden. kwam slechts Hoek (ZW) tot goede acties. Vooral Leget (UVS) viel hier tegen. De Wit (ZVV) en Spijker (Hengelo) vielen niet op. Wat de voorhoede spelers betreft behoeft De Vroet zich geen al te gro te zorgen te maken. Voor de rust wisten Henk Kiel en Tip (Enschede) elkaar herhaaldelijk via fraaie com binaties te vinden, terwijl na de rust de vleugelspelers C. en W. van der Kerkhoff zich uitstekend bij het in telligente spel van Kiel konden aan passen. Ries Hoeve (WOG) kon dit niet. Vooral voor de rust als rechtsbuiten maakte hij een zwakke indruk, terwijl hij ook na de rust als spitsspeler zijn draai niet kon vin den. Jan den Boer Toch miste, ondanks het soms aan trekkelijke aanvalsspei, de voorhoede een man van het kaliber Jan den Boer. Of Jan cr echter alsnog bij zal komen is na de door Arie de Vroet in Zeist gemaakte opmerking: „Jan speelt veel te passief. Hij speelt slechts twee van de negentig minuten echt mee", echter hoogst twijfelach tig Drs. Bakkenist in Tiel: (Van onze soc.-econ. redactie) TIEL De ondernemers boe ten aan gezag en invloed in. Dit komt, omdat zij zich geïsoleerd opstellen, de vraagstukken te eenzijdig benaderen, alleen van uit de enge ondernemersho^k, vanuit de ouderwetse onderne- mershoek, alleen vanuit het winststreven. Drs. S. C. Bakkenist, lid van de Raad van Bestuur van Koninklijke Zout-Organon N.V., riep vandaag in de algemene ledenvergadering van de Federatie metaal- en elektrotech nische industrie de ondernemers op, te proberen invloed terug te winnen. Dit kan volgens hem alleen, wanneer de ondernemers zich positief en open instellen ten opzichte van de maatschappij, waarin we vandaag le ven en werken. Dit betekent erkenning en aan vaarding van de verantwoordelijk heid van de ondernemer ten opzichte van aandeelhouders, werknemers en samenleving. Er moet tegenspel gele verd worden. Niet overal tegen zijn, maar iets anders in de plaats stellen van datgene wat men afkeurt of ver werpt. De ondernemers moeten mede in vloed uitoefenen op het denken, op de meningsvorming over sociale en maatschappelijke vraagstukken. De heer Bakkenist geloofde niet, (Van een onzer verslaggevers) HOOFDDORP De heer Arie Kromhout uit Hoofddorp is van daag in vrijwillige hechtenis ge gaan. De Hoofddorper weigerde indertijd 25 boete te betalen die hem door de economische politie rechter was opgelegd. Hij had in zijn wegrestaurant de prijs van een kopje koffie van 40 op 50 cent gebracht, wat overigens op een calculatiefout berustte. De heer Kromhout begon zijn weg restaurant nadat in zijn brandstoffen- handel geen droge boterham meer was te verdienen. „In dat kopje koffie zag ik aanleiding de aandacht van het pu bliek op de beroerde situatie waarin de brandstoffenhandel verkeert, te Vestigen", aldus de heer Kromhout. De aktiviteiten van de heer Krom hout hebben ertoe geleid dat zich de- iét dagen een groep van 60 veront ruste collega's, afkomstig uit Amster dam, Leiden, Dordrecht, de bollen streek en de Zaanstreek heeft ge vormd. Zij hebben al contact opgeno men met de ruim 5.000 collega's in heel het land om zo spoedig mogelijk te komen tot het beleggen van een protestvergadering. HULP „De overheid dient te beseffen dat hulp geboden moet worden aan de brandstoffenhandelaar die door de komst van het aardgas vrijwel geen mogelijkheid van bestaan meer heeft. De huidige maatregelen in het kader van het ontwikkelings- en sanerings fonds waren slechts bestemd voor een kleine groep ernstig gedupeerden. Wij zullen onze wensen wat betreft aangepaste maatregelen binnen tien dagen kenbaar maken", aldus de heer D. Leen uit Hoofddorp. Hij was tot voor kort provinciaal bestuurslid van de Nederlandse bond van brandstof handelaren. Deze organisatie is opge heven omdat een nieuwe organisatie zal worden gesticht. De brandstofhandelaren krijgen het steeds moeilijker en daarom heeft de heer Kromhout geweigerd het bedrag te betalen en is hij vandaag vrijwillig gaan „zitten". dat de regering in overeenstemming met het werknemersstandpunt in het concept-SER-advies over het onder nemingsrecht, de helft van het aantal leden van de raden van commissaris sen zal laten benoemen door de werknemers. Maar de heer Bakkenist vond het wel duidelijk, dat er inspraak komt en toezicht op het di rectiebeleid van de kant van dc werknemers. Ir. B. L. A. Sassen, algemeen voor zitter van de FME, noemde een abso lute prijsstop een onding. Hij noemde haar fnuikend voor het vertrouwen van het bedrijfsleven in de redelijk heid van het overheidsbeleid. In tal van bedrijven is de prijsstop schade lijk geweest voor de opbouw van de weerstandskracht om ook perioden van minder gunstige conjunctuur en structurele aanpassing te kunnen doorkomen. Er is geen ruimte voor een redelijk rendement en een soepe le commerciële politiek. Naar het oordeel van de FME-voorzitter zou er in de cao een regeling moeten worden opgenomen voor de sociale gevolgen van fusie en reorganisatie. Hij dacht aan de vraag, welke instanties moeten worden in gelicht en geraadpleegd en met welke belangen men speciaal rekening moet houden. Wat er materieel in concrete gevallen dient te gebeuren zal van geval tot geval bekéken moeten wor den. Een algemene regeling is hier niet mogelijk. De heer Sassen vroeg zich af, of voor bepaalde gevallen gemeenschap pelijke of gemeenschapsvoor zieningen getroffen moeten worden. Volgens hem hangt dit nauw samen met de visie op de doelstelling van de onderneming en het functioneren van het maatschappelijk bestel. Hij zag hier een taak voor de Raad voor de Arbeidsmarkt. De groeiende zelfstandigheid van de werknemer zal niet nalaten in vloed uit te oefenen op het functio neren van de onderneming, maar te vens liggen hier mogelijkheden. De heer Sassen zag het contact van leiding van de onderneming met de eigen werknemers als primair. De functie van de vakbeweging gaat zich meer en meer beperken tot de grote lijnen, de kritische, onafhankelijke tegenspeler van de ondernemingslei ding. Maar welke vorm van democra tie men ook kiest, aldus de heer Sas sen, nooit zal een instantie kunnen worden gemist, die de eindbeslissin gen neemt en de verantwoordelijk heid voor het ondernemingsbeleid in zijn totaliteit aanvaardt. Plaatsingsduiir van militairen OMMEN Minister Den Toom (defensie) is van mening, dat moet worden vastgehouden aan normale plaatsingsduur van Nederlandse mili tairen buiten ons land. De termijn is in het algemeen gesteld op drie jaar voor gehuwden, die hun gezin mee nemen alsmede voor ongehuwden en twee jaar voor gehuwden, die hun gezin achterlaten. INDIANAPOLIS BOGOTA By twee vliegtuigongelukken zijn gisteren in totaal 120 nijen- sen om het leven gekomen. Een DC-9 van de Amerikaanse, Al leghany Airlines kwam vijf kilome ter ten zuidoosten van Indianapolis 150 meter boven de grond in botsing met een door een leerling-vlieger be stuurd toestel. Alle 82 inzittenden van het lijntoestel, dat op weg was van Cincinnati naar Indianapolis, kwamen om het leven evenals deleerling-vlie- ger, die een solovlucht maakte. Hoe veel inzittenden het particuliere toe stel telde, is niet bekend. De politie meldde dat er geen overlevenden wa ren. Het ongeluk gebeurde op hiet mo ment dat het lijntoestel begon aan de landing op het vliegveld Wier Cook bij Indianapolis. In het oosten van Columbia stdrtte een Columbiaans passagiersvliegtuig, dat eigendom van het leger was, neer. In totaal kwamen 32 mensen om het leven, onder wie zeven kinde ren. het toestel was van Bogota op ren. Het toestel was van Bogota op lumbia. LONDEN 9/9 (ANP) De win naars van de Zesdaagse van Londen van vorig jaar, Peter Post en Patrick Sercu, hebben dinsdagochtend hun voorsprong op het Australische kop pel Lawrie en Gilmore vergroot tot vier punten. De Nederlands/Belgische combina tie heeft 104 punten, de Australiërs hebben 100 punten. Met nog twee dagen te rijden is de stand: 1 Post/Sercu 104 punten; 2 Lawrie/Gilmore (Aus) 100; 3 Porter/ Severeyns (GBr/Belg) 8; 4 Op een ronde: Kemper/Bugdahl (WD1) 47; 5 Op twee ronden: Lykke/Eugen (Den) 18; 6 Op drie ronden: Gowland/Van der Lans (Gbr/Ned) 89. DEN HAAG De PTT begint 1 oktober met een adresmutatie- dienst: wie verhuist, de veranderin gen op een door de PTT ontworpen verhuisbericht invult en daarby aan geeft aan welke overheidsinstanties en particuliere organisaties dit moet worden bericht, kan er dan van op aan dat deze gratis op de hoogte worden gesteld. De kaart betekent meteen voor PTT-zelf dat alle post automatisch naar het nieuwe adres wordt gezonden. Het betreft hier niet een ver vanging van de bekende PTT-kaar- ten van adreswijziging. Die blijven gangbaar, met name voor het door geven van verhuizing aan particu lieren. De mutatiedienst is speciaal bedoeld als een service om het grote adressenbestand waarover tal van overheidsinstanties en grote bedrij ven, dan wel organisaties beschik ken veel efficiënter bij te houden. Er komen in die bestanden veel fouten voor, doordat men bij verhui zing vergeet dit aan deze instanties te melden. Dit heeft weer allerlei on bestelbare post tot gevolg, met alle ellende van dien. PTT is van plan het publiek tevo ren met nadruk (ook via radio en tv) te wijzen op het bestaan van de adresmutatiedienst, zodat het er ook meteen zo breed mogelijk gebruik van gaat maken. Juist nu adressering hoe langer hoe meer via de computer geschiedt, kan de PTT op eenvoudige wijze, o.m. via ponskaarten, het nieuwe adres doorgeven. BLOIS Tijdens een derny wedstrijd in Blois is de Franse gang maker Fernand Wambst bij een on geluk om het leven gekomen. De gangmaker van de Tsjech Jiri Daler, Reverdi, kwam na een foutieve ma noeuvre ten val en sleurde Eddy Merckx met motorrijder Wambst met zich mee. Alle betrokkenen werden onmiddel lijk overgebracht naar het ziekenhuis van Blois, maar voor Wambst baatte medische hulp niet meer. Merckx liep een diepe wond aan zijn gezicht op en Reverdi een gebroken neus en een hoofdwond. Tegen lichtjniast Geen gewonde (Van onze correspondent) GOUDA Een zware licht mast heeft gisteren in Gouda waarschijnlijk een ramp voor komen. Een bus met ongeveer 25 passagiers van De Twee Pro vinciën, op weg van Gouda naar Schoonhoven, bleef, na de mast te hebben geramd, op één me- Ondanks de beperkingen (Van onze verkeersrcdacteur) ARNHEM Ondanks het in april vorig jaar door de Duit sers ingevoerde nieuwe vergun ningensysteem, dat Nederland se vervoerders sterk beperkte in hun aktiviteiten, is het naar en van Duitsland vervoerde ge wicht nog met 14,5 procent toe genomen. Dit werd vanmiddag meegedeeld door de heer E. van Donkelaar, voor zitter van de raad van beheer van de stichting Nederlandsche Internatio nale Wegvervoer Organisatie op de Volgens hem betekent dit echter niet, dat het met de Duitse maatrege len nog zo'n vaart niet loopt. Het is namelijk de vraag of dit vervoer mo gelijk is geweest binnen het raam van het vastgesteld contingent van 1950 vergunningen per dag. Dat dit niet het geval is, blijkt, aldus de voorzitter, uit een mededeling van het Duitse ministerie van verkeer, waarin wordt gezegd, dat van de 95.000 dagvergunningen, die vorig jaar werden afgegeven er 47.000 buiten de geldigheidsduur werden gebruikt. Men zal de Duitse maatregelen dan ook niet te optimistisch mogen beoor delen. De onderhandelingen daarover zijn nog niet afgesloten zodat het nog niet zeker is of en zo ja wanneer de ge vraagde verbeteringen hun effect zullen gaan sorteren. De heer Van Donkelaar merkte verder op, dat ondanks krachtig aan dringen de partners in de Benelux niet willen toestaan, dat de Neder landse vervoerders via België en Luxemburg aan het vervoer naar derde landen kunnen deelnemen, zo als dit voor de Belgische en Luxem- Vervolg van pag. 1 Het Egyptische leger maakt zich volgens haar schuldig aan voortdu rende agressie langs het Suez-kanaal. De afgelopen maand had het aanhou dend het bestand genegeerd door het uitvoeren van bombardementen, het overzetten van commando-groepen, beschieting van Israëlische militairen en alle andere soorten militaire ac ties. „Dat kon zo niet voortduren", aldus premier Meir. Waarnemers in Tel Aviv zien de actie als een maatregel om het Egyp tische front te ontregelen en de Egyptenaren er zodoende toe te brengen, elke gedachte aan een of fensief te laten varen. Nieuwe fase In tal van kringen bestaat de in druk dat er een nieuwe fase voor de deur staat in de Israëlische „af- schrik"-strategie. Israël zal naar men meent steeds harder gaan terug slaan om de uitputtingsoorlog voor de Arabische landen zo duur moge lijk te maken. Intussen waarschuwde het Volks front voor de bevryding van Pa lestina, dat het een algeheel offen sief zal beginnen tegen Israëlische en Joodse belangen in de hele we reld, hoeveel levens van buitenlan ders dat ook mag kosten. Naar vernomen werd van kringen in de omgeving van het front vorm den de aanslagen van tiener-com mando's maandag op Israëlische in stellingen in Den Haag, Brussel en Bonn slechts het einde van de eerste fase van de activiteit. Een woordvoerder van het front waarschuwde op een persconferentie, dat buitenlanders Israëlische vlieg tuigen en schepen moeten mijden. Israëlische burgers zouden niet wor den ontzien want „alle Israëliërs vormen een reserve voor het leger", aldus de woordvoerder. AMSTERDAM Op 70-jarige leef tijd is overleden de bekende beeldhou wer Frederico Antonio Carasso, oud docent aan de Jan van Eyckacademie. Carasso werd in Carignano in Italië geboren. Nadat hij een tijdlang in Parijs doorbracht, kwam hij in 1934 naar Am sterdam. waar hij sindsdien verbleef. De overleden beeldhouwer ontwierp onder meer het nationale monument voor de koopvaardij in Rotterdam, het verzetsmonument op het terrein van de Philipsfabrieken in Eindhoven en de Prometheusfiguur voor het Olym pisch Stadion in Amsterdam. Voornamelijk door zijn grote beschei denheid is Carasso wel eens de „grote onbekende van onze beeldhouwkunst" genoemd. Ondanks dat ging hij voor aan in de ontwikkeling van de beeld houwkunst. Niet op een extreme ma nier: zijn kunst was begrijpelijk en vanzelf spreken. burgse vervoerders in Nederland wel is toegestaan. Thans zijn er volgens de heer Van Donkelaar onderhandelingen gaande in de liberalisatie van het Benelux- over de invoering van de derde fasé vervoer. Hij vroeg zich af of het wer kelijk noodzakelijk is om maatrege len te treffen om deze derde fase te verwezenlijken, zolang een belangrijk deel van de tweede fase nog steeds niet is gerealiseerd. Groei Staatssecretaris Keyzer (verkeer en waterstaat) toonde aan de hand van cyfcrs aan hoe sterk het Nederland se internationale wegvervoer de laat ste jaren is gegroeid. Het Nederlandse beroepsgoederen- vervoer over de weg vervoerde in 1956 van en naar Nederland 1,7 mil joen ton (in 1968: 14,5 miljoen ton). Het aandeel in het totale grensover schrijdend goederenvervoer over de weg via de Nederlandse grenzen be droeg toen 48,2 procent (in 1968: 65.4 procent). De heer Keyzer vond het opmerke lijk, dat het wegvervoer ondanks alle belemmeringen tot zulke indruk wekkende prestaties is gekomen. Hij drong aan op een goede samenwer king tussen bedrijfsleven en overheid. We moeten er zeker rekening mee houden, dat zich in de toekomst on gekende mogelijkheden zullen voor doen, aldus de heer Keyzer. Snel antwoord regering DEN HAAG Minister-president De Jong heeft ontkend dat de re gering overweegt de nationale do denherdenking volgend jaar vart Amsterdam naar Rotterdam te ver plaatsen. Een officiële woordvoerder van de heer De Jong zei: „Het is nooit in het kabinet aan de orde ge weest. Er is zelfs nooit aan ge dacht". Dit betekent een voorlopig ant woord op de vragen van de so cialistische Kamerleden Den Uyl en Van Thijn, die, naar aanleiding van een persbericht, van de regering de nadrukkelijke verzekering vroegen dat iets dergelijks niet zou gebeu ren: het nationale krakter van de dodenherdenking bij het nationaal monument mag niet worden aange tast. De reactie van het Amsterdamse gemeentebestuur liet ook niets aan duidelijkheid te wensen: „Het leek ons zo'n onwaarschijnlijke zaak dat we niet eens contact met Den Haag hebben opgenomen om te informe ren of er in die richting gedacht werd". Het is vrij ongebruikelijk dat de regering vragen van Kamerleden laat beantwoorden via een officiële woordvoerder. Meestal moet het antwoord eerst overdacht en daarna nog eens in alle rust gedrukt wor den. Kennelijk vond de regering deze zaak belangrijk genoeg om een onmiddellijke ontkenning te pu bliceren. DEN HAAG De Tweede-Kamer leden Cornelissen en Assmann (KVP) hebben minister Bakker van verkeer en waterstaat vragen gesteld over de onrustbarende stijging van het aantal dodelijke ongelukken op spoorweg overgangen. De beide Kamerleden vragen welke maatregelen tot nu toe zijn genomen ter verdere beveiliging van spoorwegovergangen en of de minister een versnelde uitvoering van zijn programma voor beveiliging van spoorwegovergangen mogelijk acht. ter hoogte met de neus bove: het water van de Hollandses IJssel hangen. Het ongeluk liep daardoor goed al slechts de chauffeur en een passagie re liepen lichte verwondingen op. De bus raakte op de Goejanverwel- ledijk bij de Haastrechtsebrug me; het rechter voorwiel de hoge trottoir band. De bestuurder verloor macht over het stuur, waardoor he voertuig naar rechts schoot. Eerst te gen de lichtmast, die geheel wen vernield, en vervolgens naar benedei de hoge steile dijk af. Op de kade nauwelijks een meter boven het wa ter, bleef de bus steken. Er ontstond in de bus geen pa niek. Een paar mannelijke passagier; hielpen al spoedig de overige inzit tenden. overwegend vrouwen, op dt kant. Zeer snel waren brandweer, po litie en ambulances aanwezig. Enkele vrouwen vielen flauw. Zij konden echter met de anderen hun reis ver volgen. De lichtgewonden werden naar een ziekenhuis gebracht. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De cijfers van d weekbalans van de Nederlandse) bank zijn beïnvloed door de volgenk -transacties: 1. In verband met en terugbetaling in guldens aan het in ternationale monetaire fonds ontving de staat 127 miljoen van het fondi Deze gelden zijn aangewend voor al- lossing van schatkistpapier, dat in het verleden bij de bank was onder gebracht ter financiering van gul denstrekkingen. 2. De staat heeft voor ccn bedrag van 280 miljoen schatkistpapier, dat op grond van het met de bank gesloten seizoenarrange ment bij de bank was ondergebracht, vervroegd afgelost. De krapte van de geldmarkt wordt bijzonder getypeerd door het grote bedrag aan dure voorschotten dat de banken hebben opgenomen. Ditmaal weer voor 138 min waardoor de stand is gekomen op ruim ƒ736 min, een zeer hoog bedrag, hoewel nog beneden het record. De biljettencirculatie vertoont een flinke teruggang in aanmerking ne mende dat er deze maand voor ƒ253 min is uitgegaan, en thans reeds voor ƒ212 min is terug gekomen. In ieder geval is de circulatie weer beneden de negen miljard beland. Het saldo van de schatkist ad ƒ31.6 j min (dus tien min boven dat van de vorige week) is een moeilijk te be oordelen bedrag, gezien de vele ver plichtingen waarvoor het rijk heeft gestaan. Er moet dus wel voor flinke bedragen aan niet-cohier belastingen zijn binnengekomen. Het saldo van de banken is tot beneden tien min ingekrompen, mede een gevolg van de zware belastingafdrachten, die de banken hebben moeten financieren. Tevens hebben zij een bescheiden be drag van ƒ35 min aan dollars over gedragen aan de Ned. Bank, hetgeen men in bevoegde kringen veel te wei nig acht om enig effect te kunnen sorteren. Het gevolg is dan ook dat de geldmarkt uitermate krap is ge bleven en dat cle officiële callgeld- rente van 63/« pet, in feite niets meer met de markt te maken heeft. De marktprijs ligt daar reeds ver boven en de call-posten worden geacht te worden afgesloten tegen een rente van omstreeks acht en een half pet. Volgende week komt er, zoals gebrui kelijk in het midden van de maand, ƒ350 min in de markt uit de maande lijkse uitkering aan de gemeente, waarmee wellicht enig soelaas ontstaat. Activa: Goud Vord. in goud. Buit. betaalmiddelen Guldensvorder. od buitenl. Pap. in disconto Papier door bank gekocht Voorsch. en beien. Nederl. munten Passiva: Bankbiljetten 's Rijks schatkist Banken in Nederl. Andere ingezetenen "'"ken in buit. 8/0 1/9 fin duizenden gids.) 6.136.877 6.136.877 1.144.064 1,100.431 981.300 1.390.400 736 163 508.113 25.603 26.836 8.877.328 0.O88.9O8 31.605 21.480 9.880 19.233 48.829 55 891 149.148 A%»re n iet-Ingezet. 11.167 9.706 Saldi buit. geld 5.273 3.329 Totaal goud en deviezen 6.798.925 8.763 581 waarvan convertible 1.144 227 1.104 266 Dekkingspercentage 79.81 77.48

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 12