Wat is het geheim van een programma als Puroj Schilderijen tot leven in „Oorlog en vrede" Hoera, de Boertjes terug! Herdenking van Slag om Arnhem houdt De moord aart de V es tad reef CAROLINA YES WOENSDAG 10 SEPTEMBER 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. W1JCHGEL >BEF= Noodkreet )RÈSENTATOR Piet Pons en camera man Jan Huyskens hebben ons gis mond in een uitstekend stuk reportage- erk onverbiddelijk geconfronteerd met smartelijke uitzichtloosheid van de 30 uwen lang onderdrukte, uitgebuite en menselijk niveau vergeten Siciliaanse ■olking. Pet is niet het eerste schokkende beeld i( mij van dit zogenaamde „pittoreske land van Italië" kregen te zien. Maar >1 werd nu eens de binnenkant van deze agischc samenleving, waar zoveel maat- happelijk als geestelijk nog middel- se toestanden heersen, terdege aan- toond. In deze onvoorstelbare toestand kwam hl jaar geleden ds. Tullio Pi nay met internationale jongere vrijwilligers in t dorp Riesi, om geestelijke en sociule ilp te bieden. Hij werd niet met gejuich ontvangen: bevolking toonde zich wantrouwend, kogels van de maffia vlogen hem om oren. maar hij zette door, dwars tegen m tergende corruptie en tegemverking Hij boowde scholen en lokte de vrou- 9)i heel voorzichtig naar een bord uur hij onderwees, trachtte geloofsang- •n ueg te nemen, stichtte proefstations or landbouw en hoenderfokkerij, bij les gesteund door zijn geloofsgetrouwe ijwüligers. Terwijl de staatshulp door corruptie het niet verdivijnt en de rijke roomse rk niets doet, ploegt dit troepje voort Sicilië nieuwe hoop te geven.als er r geld blijft komen uit het builen- id. Deze>tv-uitzending van de NCRV moet >1 een krachtige stimulans vormen voor ijverig bijdragen aan de komende liecollecle giro 5166), aangezien dit oodnodige werk van ds. Vinay en de j'nen toch maar één van de 40 projecten welke in de opbrengst zullen delen. Laat op de avond had de uit Curasao ruggekeerde Henk Mochel nog een ge- rek met minister Bakker over de ver eende winst van de nieuwe arbeiders- irlij. De minister zei het telegram van n Smulders niet te hebben ontvangen, et hem daarin verweten „kolonialisme" temde hij onbegrijpelijk: Nederland rmijdt juist zoveel mogelijk inspraak de interne aangelegenheden en houdt leen toezicht op goede besteding van de •Idcn. De vakbeweging op Curasao moet ster- >.r worden en over de benoeming van de •r Jojickheer zei de minister „dat deze het gouverneurschap wel in ernstige irweging zal nemen". Opnieuw hippies Spanje uitgezet IBIZA De Spaanse autoriteiten .ebben gisteren opnieuw 27 hippies, nder wie één Nederlander, het land itgezet waarmee het aantal tot 147 gestegen. De jongeren werden ver- rijderd van de Baleareneilanden, op rond van gebrek aan bestaansmid- elen en landloperij. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM KRO's tv-pro- gramma Mik is een van die onbe grijpelijke verschijningen op de beeld buis waarmee een criticus geen raad 'weet. Zo te horen en te zien een ouderwets, vrij onnozel en overbodig stuk oubollig amusement... maar pas op, een kijkdichtheid van jewelste en waarderingscijfers tot in de top. Wat is het geheim van zulke program ma's? Eén mevrouw schrijft aan de KRO: „Waarom duurt Mik maar een uurtje? Waarom geen hele avond: als je uitgaat krijg je toch ook een avondvullend programma? Alstu blieft, maak er een hele avond van!" Bij de KRO kijken ze daar niet van op: de briefschrijfster is de eni ge niet, die vraagt om almaar méér Mik. Kees Schilperoort (die bij „De Boertjes van Buuten" de leiding heeft en dan Gait-Jan Kruutmoes heet) zegt: „Tja, ik weet het ook niet. Eigenlijk begrijp ik het niet. Ik sta daar folkloristisch als boer verkleed en het hele orkest heeft ook boeze roens aan en rooie zakdoeken om de hals en petjes op... Ik weet niet eens, of er nog wel boeren bestaan die zo gekleed gaan en die zich dan zo leu tig gedragen. Maar we trekken met dat programma nu al jarenlang het land door en altijd zijn de zalen stampvol. De mensen genieten zo ge weldig, dat ik er telkens weer door word getroffen. We worden zelf mee gesleept in die eigenlijk dik-ver- ouderde romantische sfeer, die nooit echt heeft bestaan en waar de men sen gek op blijven." „Staat het je nooit eens tegen, Kees?" „Als ik er aan denk vind ik het (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Omroeporkest, Promenade-orkest en Groot Omroep koor werken op woensdag 17 septem ber a.s. in Musis Sacrum in Arnhem mee aan het herdenkingsconcert voor de Slag om Arnhem (25 jaar geleden), waarin voor de pauze „In those days" in première wordt uitgevoerd. Radio en tv zijn er bij. „In those days" werd speciaal voor deze herdenking in opdracht van het Airborne Comité geschreven door de componist Hans Kox. De NOS-radio zendt het concert rechtstreeks uit op Hilversum I van 8.30 - 10.30 uur. In de pauze zijn er reportages van het bezoek dat geallieerde oud-strijders en nabestaanden van geallieerde ge vallenen aan ons land brengen. De NOS-televisie maakt opnamen van het werk en zendt die later op de avond, tussen 10.25 en 10.55 op Ned. 1 uit. Ria Valk is vanavond in Apel doorn, de „bakermat" van de Boertjes van Buuten, gaste in Mik. Zij zingt het liedje dat niet iedereen zo erg grappig vindt: „Op mijn vrijge zellen flat je", maar ook spontane Ria wordt veel vergeven. onmogelijk. Maar zo gauw ervaar ik de oprechte vreugde van het zaalpu- bliek of ik ben voor de zoveelste keer verloren. Dat taaltje wat ik spreek slaat natuurlijk ook nergens op, maar het publiek is er dol op." „Krijg je nu nooit eens kritiek van boe-ren, die dat onnozele imago wel eens kwijt willen?" „O nee, geen enkele echte boer ver eenzelvigt zich met deze legendari sche voorstellingen, geloof ik en dat is maar goed ook. Ik zie het als een stukje folklore dat door het publiek in leven wordt .gehouden... en hoe!" Misschien is dan juist dit het ge heim van Mik: een gemakkelijke, amusante vlucht uit de werkelijk heid, probleemloos genieten van een show die bij het consumeren geen enkele inspanning vraagt, in een sfeer die niemand boven de pet gaat en altijd geweldig gezellig is. Zo komt zo'n programma ook aan in de huiskamers. Er is geen sprake van, dat Mik een toevallige kijkdicht heid zou hebben: er moet opzettelijk voor worden ingeschakeld op Ned. 2, een gebaar dat nog altijd geen echte gewoonte is voor het gros van de kijkers. Vanavond is Mik weer terug op het scherm in de eerste van tien vierwekelijkse uitzendingen en hon derdduizenden zitten zich daarop vol verlangen te verheugen. Mag dat? Natuurlijk. Het geeft niets of het programma technisch niet zo best in elkaar zit, of Kees Schilperoort zich vergist, af en toe uit zijn „taaltje" valt en de wedstrijd (nu voor echtparen, te be ginnen op 22 oktober) niet feilloos leidt: aan Mik wordt alles, alles ver geven, omdat het er zo „natuurlijk" toegaat. De KRO voelt zich volledig verant woord om dat uur per 4 weken tot genoegen van zo vele kijkers voor de Mik- happening te geven. „Wie er van houdt is er gelukkig mee en wie er niet van houdt, moet gewoon niet kijken," meent de pro grammaleiding. En daarom start Mik vanavond weer onder de veelvuldige kijkers- kreet: „Hoera, de Boertjes zijn te rug!" MONSTER KIJKEN MET DE AVRO HILVERSUM Misschien is het jammer, om een einde te maken aan het eeuwenoude sprookje van „het monster van Loch Ness", dat altijd zo fijn opduikt in de komkommertijd van de kranten.... maar de Britse te levisie vindt het nu welletjes en zendt een expeditie uit die de waar heid aan het licht moet brengen: monster of verzinsel. De AVRO zorgt ervoor, dat wij kunnen meekijken naar het werk van de expeditie. Maandag a.s. is er een inleidend programma op de buis en in 5 of 6 tv-kwartieren zullen wij later actueel worden ingelicht. Het Schotse meer dat 38 km lang is en in het midden meer dan 200 m. diep, wordt onderzocht met een duik boot, radar en onderwater-camera's en als het monster zich dan nog niet laat zien, bestaat het niet. Of toch....? Hilversum I 402 m. NCRV 18.30 Nieuws.* 18.41 Actualltle- %n. N.o.s. 19.00 Kasteelcon- ce%^ Amsterdams Vocaal kwaï*^ met gitaar. 20.10 LlnicPftnks - rechts-rechts; links-rechts - links-rechts, documentaalr programma. 21.10 Op de rand van de tijd: poëzie en muziek. 21.30 Stereo: Internationale Gaudeaumus Muziekweek 1969: Sopraan en hobo. 22.10 Stereo: Scan. pro gramma over electronlca. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 Stereo: X. een sprong in het duister. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum n 298 m. VARA 18.00 Nieuws. 18.11 Actualitei ten. 18.20 Uitzending van De- mokraten '66. 18.30 Klink klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 19.35 Stereo: Tango rumba or kest met zangsolisten. 20.00 Stereo: Lichte grammofoonmu- ziek. 20.20 Country en Western muziek. 20.40 Buitenlands week overzicht 20.50 Stereo: Licht strijkorkest. 21.20 Stereo: Grammofoonplatenprogramma. interview met Ramses Shaf- ly. 22.30 Nieuws. 22.38 Actuali- tieten. 22.55 Stereo: Elektro nische muziek (gr.). 23.30 Ra dio Jazz Magzlne. 23.55—24.00 Nieuws. televisie Vanavond Nederland I. NOS: ll.M Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NOS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Re clame. NOS: 1907 Scala: infor matief programma. STER: 1956 Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. 20.20 Uit zending van de Katholieke Volkspartij. 20.30 Uitzending Stichting Socutera. NOS: 20.35 Kleur: De 2le eeuw: Kunnen wij het weer de baas?, docu mentair programma. 21.00 Kleur: Embryo, korte film over fazanten en hun broedsel. 21.10 Kleur: Oorlog en vrede, speelfilm (Deel II). TELEAC: 23.00 Cursus infor matie Filosofie. NOS: 23.05 23.10 Journaal. Nederland II. NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.56 Reclame. NOS: 19.00 Journaal. KRO: 19.03 MIK: muzikaal amuse mentsprogramma. STER: 19.56 Reclame. NOS: 20 00 Journaal. STER: 20.16 Reclame. KRO: 20.20 De Reporter, TV-serie. 21.10 Zelf doen: advlezenru- briek. 21.50 Brandpunt. NOS: 22.15 22.20 Journaal. BELGIë. Kanalen Nederlands: 2 en 10. 19.25 Zandmannetje. 19.30 Ver grootglas op de postzegel. 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 Zoeklicht. 19.55 Medede lingen en De Weerman. 20.00 Nieuws. 20.25 Doris Day-show (15). 20.50 Panorama. 21.35 Volksconcert. 22.10 Gastpro- gramma. Het vrije woord. 22.45 Nieuws. Grammofoonplatenporgramma Draadomroep vanavond Van 18—20 uur: Aufforde- rund zum Tanz: Sel. „Frau Lu- na": Treat for trumpets: Lo ve: Cin cln: Volare: Non vado a quella festa: Clao, clao bam- bina: Vous permettez monsieur: Free as a bird: Cot ton Candy: Un momento an- cora: Anema e core; Quando h sera: Arrivederci Roma: Nor vogllo nascondermi: Res roses for a blue lady: Java: Touch and go: Doble Whamir>- Raisins and almonds: Dyyanu: All or nothing at all: One mint Jullp. Hub's nub. HILVERSUM I .402 m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Stereo: Badlnerle: klassieke en moder ne muziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overwe ging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00—9.10 Gym nastiek voor de huisvrouw: 9.35 Waterstanden). N. O. S.: 10.00 Wat heeft dat kind. peda gogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevari eerd programma (12.15 Euro pees kampioenschap Roeien voor heren te Klagenfurt; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualiteiten). 14.00 Stereo: The Kllima Hawaiian? Show. 14.20 Stereo: Strijkkwartet. 15.00 Hervormde middagdienst. N. O. S.: 15.30 Bezigheden: magazine over liefhebberijen en vrijetijdsbesteding. 16.00 Nieuws. 16.02 Meer over min der: over mensen en dingen, die minder op de voorgrond treden. 17.30 Toeristische in formatie uit binnen- en bui tenland. NCRV: 17.45 Sportac- tualiteiten met Europees kam pioenschap Roeien voor heren te Klagenfurt. 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Koorzang: geestelijke liederenB. Harmonie-orkest. HILVERSUM H. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 Stereo: lichte grammofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: lichte grammo foonmuzlek (8.30—8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Stereo: klassieke ita- liaanse muziek (gr.). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. (11.00—11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw (om 11.55 Beursberichten.) 12.30 Toppers van toen (gr.) 13.00 Nieuws. 13.11 Radiojournaal. 13.30 Ste reo: 't Muzikantenuur: I. Vi ool en piano: II. Radlophllhar- monisch orkest met zangsollst; III. Pianorecital. 14.30 't Is historisch: over geschiedenis en archeologie. 15.02 Paul Vlaanderen en het Alex-mysterie. detective hoorspel. 15.29 Kwispel: quiz. 15.34 Nederlands Koorfestival 1969. 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Scala: I. Sopraan en piano: II. Klarinet en plano; III. Lichte muziek. 17.00 Lichte grammo foonmuzlek voor de Jeugd. 17.30 Voor de jeugd, plus 17.55 Mededelingen. HILVERSUM III 240 m en FM-kanalen. NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Mu ziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Licht Instrumen taal programma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws.) N. O. S.: 12.00 Nieuws. 12.03 Micronotities. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actu aliteiten. 13.08 Muziek van één tot twee. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-in 15.00 Nieuws. 15.03 Pop en countrymuziek. 16.00 Nieuws. (Tussen 16.00—17.00 uur kan het programma onderbo- ken worden voor een rechtstreekse N.O.S.-reportage van de Ronde van de Toe komst.) 16.03 Hitparade. 17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17.07—18.00 Verzoekplaten. TELEVISIE*! MORGEA NEDERLAND I NOS/NOT: 11.00—12.00 14.00—14.50 SchOOl-TV. .Lappie Loep en het geheim van de degenstok VANAVOND TE ZIEN 7.07 uur Scala. 8.35 uur De 21ste eeuw: „Kunnen wij het weer de baas?" 9.10 uur tweede deel speelfilm „Oorlog en vrede". IVnl. 2 KRO 7.03 uur Mik. 8.20 uur aflevering „De reporter". 9.10 uur rubriek Zelf doen. 9.50 uur Brandpunt VANAVOND TE HOREN Hilversum I NOS 8.10 uur discussie over „linksrechts 9.10 uur poëzie en muziek in „Op de rand van de tijd". Gaudeamus Muziekweek: concert van elek tronische muziek. 10.50 uur Iks, actueel magazine. Hilversum II VARA 8.00 uur gevarieerde lichte muziek. 8.50 uur Sttrijkorkest Bert Paige treedt op. 9.50 uur gesprek met Ramses Shaffy. 10.55 uur electronische muziek. 11.20 uur jazzmagazine. smetteloos zuiver Historische schilderijen schijnen tot leven te komen in de prachtige film „Oorlog en vrede", waarvan de NOS vanavond het tweede deel ver toont. Vijf miljoen gaven de Italia nen uit voor de verfilming van Tol stoi's roman, die machtige staaltjes van massaregie vergde voor enkele minuten scènes van optrekkende le gers en andere grote vertoningen waarmee de strijd tegen Napoleon gepaard ging. In dit tweede deel krijgt de mooie Russische Natasja zelf te maken met de oorlogsellende, die tot dan toe slechts op de achtergrond van haar vlinderleven als romantisch decor fungeerde. Audrey Hepburn krijgt alle kansen haar emotioneel talent te tonen in de spannende gebeurtenissen. Hier staat zij verbijsterd tussen gevallenen op een plek waarvan zij in haar be schermde leventje nooit had kunnen dromen. Zij leert de achtergrond van haar bestaan als barre werkelijkheid kennen. 65 HOOFDSTUK 6 „Als we langzaam lopen kunnen we er nu wel heen gaan", zei Timmermans. Hij had zijn horloge voortdurend in het oog gehouden en met elke minuut die verstreek was zijn onrust gestegen. Ze verlieten de plaats vanwaar ze het huis in zicht hadden gehouden. „Je loopt te vlug. Op die manier komen we er een paar minuten te vroeg", waarschuwde Terwindt. „Dat neem ik wel op me", antwoordde Timmermans, zon der zijn haastige stap te matigen. Bij het huis gekomen aarzelde hij even, toen liep hij resoluut naar de voordeur en drukte op de bel. Er volgde geen antwoord. Toen hij nog enige keren zonder succes gebeld had, bonsde hij hard met zijn vuist op de deur, maar ook hierop werd niet gereageerd. „Ik wist het wel", mompelde hij en begon de deur met de kolf van zijn revolver te bewerken. „Wacht maar, ik denk dat ik ons wel toegang kan verschaffen", zei Terwindt en haalde een instrument uit zijn zak te voorschijn. „Ik had die dingen voor alle zekerheid meegenomen toen we naar de Warmoesstraat gingen en nu komen ze nog eens goed van pas." „We hadden bij Verster langer aan moeten dringen om met hem mee te gaan", uitte Timmermans zijn bezorgdheid. „Alsof dat wat geholpen zou hebben. Hij weet even goed als ik dat we het met de beste wil van de wereld niet hadden kunnen verhinderen. Je hoeft jezelf wat dat betreft niets te verwijten", zei Terwindt. Hij was intussen het slot de baas geworden en duwde de deur open. Met de revolver in zijn hand en de veiligheidspal teruggeschoven stapte Timmermans langs hem heen naar binnen. Terwindt bleef weifelend staan, in tweestrijd of hij Versters bevel om buiten te blijven zou opvolgen, of met Hans mee zou gaan. Op dat ogenblik hoorde hij Timmermans' verschrikte uitroep en hij haastte zich naar hem toe. De lucht van chloroform kwam hem tegemoet. „Gooi de ramen open, Koert", riep Timmermans die Versters lichaam in de leunstoel zag liggen en snel naar hem toeging. Hij tilde de slap neerhangende arm op en voelde de pols. „Goddank, hij leeft", zei hij met een diepe zucht van opluchting. De avondlucht die naar binnen stroomde begon de bedwelmende geur van chloroform te verdrijven. Terwindt boog zich over het meisje en luisterde naar haar rustige ademhaling. „Dat hippie mankeert niets", zei hij, zich weer oprichtend. Timmermans had intussen zijn aandacht op de tussendeur gericht. „Ga opzij staan, Koert", waarschuwde hij zacht, „dan gooi ik deze deur open." Hij stond al met zijn hand om de kruk en wachtte tot Terwindt zich tegen de wand ernaast had gedrukt, waarna hij met een ferme duw de deur naar het aangrenzend vertrek wijd open smeet, gelijktijdig opzij stap pend en zich eveneens tegen de wand drukkend. Een paar seconden bleven zij scherp luisterend staan, maar toen niets de stilte verbrak tastte Timmermans snel, maar voorzichtig naar de schakelaar langs het deurkozijn en knipte het licht aan. Het bleek een soort alkoof te zijn die blijkbaar voor allerlei doeleinden gebruikt werd. Er stond een ijzeren ledi kant, voorzien van een opgevouwen deken en een hoofdkus sen op een versleten matras. Tegenover de kamerdeur was een zinken gootsteen waarin een lekkende kraan met trage regelmaat druppels water liet vallen. Ernaast stond een klein tafeltje met een gasstel en op een plank daarboven stonden enige kopjes, een paar borden en een paar pannen naast diverse toiletbenodigdheden. Het was snel bekeken; beider blik vestigde zich op de deur naast het ledikant waarna zij ook deze met de nodige voorzorg openden. In de smalle, donkere gang die voor hen lag konden ze, door het achter hen in de alkoof brandende licht vaag de omtrekken van een omhoogleidende trap onderscheiden. „Hij moet naar boven zijn gegaan", fluisterde Terwindt. In gebukte houding vloog hij zo vlug mogelijk naar de zijkant van de trap. Hij stak zijn hand waarin hij zijn zaklantaarn hield, tussen de spijlen van de leuning door, knipte het licht aan en liet het omhoog schijnen. Er was geen mens te zien en geen geluid te horen. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1317: „Kom mee, brig- ges!" riep smidje Verholen, die zo langzamerhand goed de weg wist in het warnet van straten en steegjes in het oude havenkwartier van Gravendrecht. „Kom mee, dit slop je door! Dan lopen we zó op het binnen plaatsje achter de Swarte Piraet af. En daar vinden we die oude rommelschuur óók nog!" „Ach meneer, dat verhaal over de roversbende in die rommel schuur dateert van jaaaren her", zei brigadier Kleuntjes. „En ik garandeer U. dat daar nog niks veranderd is!" riep de smid uit. „Loetje Saloe heeft voor meer dan een miljoen gestolen. En nou wed ik om wat U maar wilt, dat-ie de buit verborgen heeft in die oude kelders onder de rommelschuur! We moeten er pijlsnel op af, brigges, want Loetje is vast niet van plan zo'n grote buit zonder slag of stoot uit handen te geven! En wat is de schurk met Gozwijn van 1 Uylen van plan!?" „U kon warempel wel eens gelijk hebben", gromde de „mepper", die zijn mephout reeds terhand genomen had. Onvervaard stortte hij zich het binnenplaatsje op, doch nauwelijks had hij daar een voet gezet, of rat-tat-tat-tat! Een regen van kogels gierde hem om de oren. Eentje ervan doorboorde zelfs zijn sierlijke helm en sloeg grote gaten, zowel aan de voor als aan de achterkant. „MIJN HELM!" brulde de brigges, die zeer ehecht was aan zijn krijgshaftige hoofddeksel. Intussen was er gelukkig ook reeds hulp onderweg. Een overvalcommando van vastberaden politiemannen daverde in een jeepje door de nauwe straatjes van oud-Gravendrecht, op weg naar de „Swarte Piraet" 21. Toen Jaap Schraap, in de kelder van het herenhuis, zijn spaargeldjes in het nieuwverworven kistje had ui edaan, liep hij met de kist naar buiten. Hij keek schichtig 1 >m zich heen, toen hij de kist in de door Lappie gegraven fril liet zakken. „Ziezo, wie een kuil graaft, laat er een «der gebruik van maken... hi, hi, hi". Met de schep gooide ''j de kuil dicht en plaatste er enige struiken op. „Goed erstoppen betekent, goed camoufleren". Hij deed een >aar passen achteruit en bekeek zijn werk met een ernstig •Wicht. „Dat zal niemand vinden, tijdens mijn afwezig heid," zei hij tevreden. Toen liep hij het huis weer in, pakte enkele spulletje in een rode zakdoek, die hij vervol gens aan een stok bevestigde en verliet zijn woning netjes door de voordeur... Ook Lappie en Jonas verlieten hun huisje. Lappie liep naar de boot, die hen naar een andere kant van de gracht zou brengen, terwijl Jonas de deur zorgvuldig afsloot. Jonas roeide en even later liep het tweetal in de richting van zeedijkerwijk, een vissersplaatsje aan de zee, met een bescheiden haven...

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11