Begroting PvdA krijgt toch fiat Verkeer in week-end eist armgard veel doden en gewonden Heilige oorlog breidt uit Liefde tot God geen naasten liefde HAAGSE COMEDIE MET EEN FUIFJE i snel I Veel kritiek op Vondeling BEZORGDE BRIEF Progressieve concentratie mèt de ARP Goed spel van Henk van Ulsen Auto rijdt in op groep Duitse jongens lil BIJ CHIO deze krant behoort tot Het Kwartet Jongens heroven doofstomme man Bliksem- aanval Docenten worden opgeleid voor het verleden Vocalistenconcours: Maria Slatinaru zingt zich naar triomf Bezorgdheid over de visserij door deze krant veel weten: I Cgeen lange stukken I 7 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dr. A. Vonde ling, voorzitter van de PvdA, j heeft het zaterdag op de partij- vergadering in Utrecht net ge haald. Na veel verzet en met grote tegenzin keurde de partij raad de begroting goed, die een I tekort vertoont van 500.000 gul- den. (Van onze kerkredactie) DJOKJAKARTA Binnen twee jaar hebben moslims in Indonesië veertig kerken ver- woest. Het missieblad BIJEEN drukt in zijn septembernummer een brief af van dr. J. W. M. Bakker uit Djokjakarta, waarin deze stelt, dat de verhouding tussen moslims en christenen in 1 Indonesië slechter wordt. De j vanuit de moskee geleide heili ge oorlog breidt zich uit en de rechtszekerheid verdwijnt. 1 I Althans, dat is de mening van dr. I .7. W. M. Bakker, die men niet moet I verwarren met de gereformeerde dr. D. Bakker, die eveneens in Djokja karta werkt. Dr. J. W. M. Bakker schrijft: „Met het vernielen en verbranden van de protestantse kerk in de wijk Slipi te Djakarta op 28 mei steeg het totaal aantal kerken cn gebouwen van mis sie en zending, dat sedert 1 oktober 1967 door Indonesische moslims ver woest is, tot veertig. De vernielingen verliepen alle volgens een bijna klassiek geworden schema. Gebed Een geestvervoerde (men zei vroe ger fanatieke) hadji trommelt zijn aanhang bij elkaar tot een salat (ge bed) in de moskee. Als door dat ge bed een inwendig vuur is ontstoken, wordt het buiten, met behulp van benzine, omgezet in ander vuur. Het blijft niettemin een religieuze bezigheid; de commando's worden vanuit de moskee geleid, de ver woesting wordt begeleid met een re frein: Allahoe Akbar (God is groot). Beschrijving van soortgelijke tafe relen vindt men bij een Arabische auteur van 1321, Al Azhari geheten. Gelijke enscenering, gelijk verloop, behalve de benzine. Maar ook, en dat verschil is belangrijker, behalve het ingrijpen van de autoriteiten. De sul tan van Egypte onder wiens bestuur de door Azhari gerapporteerde bran- j den plaats hadden, gaf bevel alle schuldigen te pakken cn op te han gen. Intimidatie In Indonesië gaan de brandstich ters vrij uit. Intimidaties tegen de po litie, die soms van te voren ai op de hoogte is van de plannen, maken dat hij juist ten tonele verschijnt als er alleen nog wat smeulend vuur over is. Dat men de schuldigen niet op hangt toont vooruitgang in de mede menselijkheid; door geen enkele brandstichter te straffen verdwijnt de rechtzekerheid; dat is achteruit- gang. Zolang deze heilige wandaden ver buiten Java gebeurden, waar wegens de ontreddering van het verkeer geen buitenlanders komen, liet de justitie verstek gaan. Nu echter dit geweld naar Java. ja zelfs naar de hoofdstad overslaat, zit de regering er wel mee in. De goede naam van Indonesië is I ermee gemoeid, en de investeringen en het toerisme. Zo is dan pas bij de 39e ver woesting, die van de kerk en school van Djatibarang op 17 januari, de eerste arrestatie verricht. Maar de islam-pers in zijn reactie op deze gebeurtenissen zorgt wel dat de waakvlam steeds blijft branden: „Wij dulden niet, dat het hier tot een tweede Biafra wordt, waar de Nigeri- aanse bevolking door een christen- minderheid wordt geterroriseerd!" De partijraad deed dat echter niet eerder dan nadat dr. A. Vondeling had moeten beloven binnenkort een nota in te dienen, waarin het finan ciële beleid van de partij nader uit gestippeld wordt. In deze nota zal dr. Vondeling dui delijk de lijn moeten aangeven, die de partij in de toekomst gaat volgen. De voorzitter heeft de keus uit twee mogelijkheden, de partij gaat zich in de toekomst meer richten op het voe ren van akties, wat ledenwinst tot gevolg heeft, öf de PvdA blijft de par tij, die meer belang hecht aan poli tieke scholing van haar leden. Voort zetting van het huidige beleid zal ongetwijfeld nog meer leden kosten. Nieuw Links Vooral de aanhangers van Nieuw Links willen van de PvdA een aktie- partij maken. De meerderheid in het partijbestuur voelt daar echter (nog) weinig voor. Vandaar het verzoek van Vonde ling aan alle ih openbare funkties gekozen PvdA'ers per man minstens zes leden te werven. Bovendien moe ten de „rijke" leden meer bijdragen. Dr. Vondeling hoopt dat deze akties een winst van 7.000 leden tot gevolg zullen hebben. De partij telt thans ruim 113.000 leden. De begroting gaat echter uit van 120.000 leden. PPR-voorzitter verwacht: (Van parlementsredactie) DEN HAAG Mr. E. Jur- gens, voorzitter van de Politieke Partij Radikalen, verwacht on danks het terugtreden van de PSP een Progressief Akkoord met D'66 en ARP. Een groot deel van het topkader van de ARP zal volgens mr. Jurgens uit die partij treden, ,als een confessio neel blok wordt gevormd. „Dit topkader is voor elke party van levensbelang", zegt mr. Jurgens in een interview in het blad van het NKV, Ruim Zicht. „De ARP recru- teert dat kader voornamelijk uit VU- krlngen en het CNV. Met name de VU-mensen pikken een confessionele concentratie niet. Het is nu zelfs al zo, dat wjj in de VU een grotere aan hang hebben dan de ARP". Een enquête heeft uitgewezen, dat één-derde van de Nederlandse kie zers nog geen keuze bepaald heeft. De PPR-voorzitter verwacht, dat een groot deel hiervan op een progres sieve concentratie zal stemmen., Als de PPR minder dan tien zetels haalt, zal de partij zich willen aan sluiten bij een progressieve volks partij, zoals NW-voorzitter Kloos die al eens heeft geschetst. Mr. Jurgens is teleurgesteld over de houding van het NKV en CNV. Hij voelt zich door deze vakbonden „in de steek gelaten". ROME Wie het vurigst God beljjdt, is het minst bereid zijn liefde voor de naaste in de prak tijk te brengen. Volgens de Ame rikaanse socioloog James D. Davidson van de Purdue-uni- versiteit is dat de conclusie die getrokken moet worden uit een enquête die hij heeft gehouden. Hij deelde dit mede op een con ferentie over de sociologie van de godsdienst in Rome. De enquête werd gehouden in de Amerikaanse staat Indiana in het ge bied van de steden South Bend en Mishawaka niet ver van Chicago. De leden van gemeenten van metho disten en baptisten werden onder vraagd. Davidson ging uit van de stelling dat tegenwoordig mensen op twee manieren gelovig kunnen zijn. Ze kunnen een verticaal geloof bezitten, dat geheel gericht is op liefde tot God, geloof in Christus, aandacht en belangstelling voor dogma's en con fessies. Horizontaal De andere wijze van geloven is het .horizontaal geloof". Dat bestaat dan hoofdzakelijk uit liefde voor de naaste zoals die tot uiting komt in werk voor de gemeenschap, aandacht voor de armen en steun aan de strijd tegen de rassenwaan. Davidson is tot de conclusie geko men dat de mensen die zeggen God het meeste lief te hebben, het minste geneigd zijn andere mensen te hel pen. De meeste mensen, zei Davidson, zijn mensen die zowel horizontaal als verticaal geloven. Humanisten en on gelovigen storten zich het vlugst in sociaal werk. Davidson stelde de mensen allerlei vragen waarmee zij punten behaal den. Uit de uitslag blijkt dat als de punten zeèr hoog oplopen aan de ene kant, ze zeer laag zakken aan de an dere. Degenen die het minste doen aan sociaal werk, zijn volgens deze enquête de fundamentalisten. Irriteren De socioloog gelooft dat de con clusies van de enquête priesters en predikanten zullen irriteren omdat zij zo vaak uitgaan van de gedachte dat liefde tot God automatisch zal leiden tot liefde voor de naaste. Reeds eerder is een dergelijke en quête gehouden door de Amerikaanse socioloog M. Rokeach. Hij omschreef de conclusie als volgt: „De personen die het sterkste in de verlossing gelo ven, tonen het minste mededogen met negers, armen en protesterende studenten." DEN HAAG „Begin er niet aan", is de les die er van „Jon gens onder elkaar", het toneel stuk van Mart Crowley, uitgaat. Het stuk geeft namelijk een ver jaardagsfuif in een homosek sueel milieu weer. Nu helt men tegenwoordig over naar de mening, dat homo seksualiteit niet iets is, waaraan je op een goede dag begint, maar iets dat je al hebt. Daarom is zo'n raad van begin er niet aan, een beetje een slag in de lucht. Het stuk van Mart Crowley, als toneelstuk niet zo erg best, wil een soort Virginia Woolf onder homofie len zijn. Daarmee zijn meteen twee dingen gezegd: ten eerste de figuren zijn er om elkaar dood te pesten en ten tweede: zoiets komt niet alleen onder homofielen voor. Het stuk als zodanig brengt je niet verder t.a.v. de vraag of mensen-pesten wezenlijk tot de homofilie behoort, of nader gepre ciseerd of homofilie wezenlijk uit loopt op zelfvernietiging. Het stuk biedt je wat dat betreft niet meer dan een kijkje in de homo fiele wereld en dan nog een eenzijdig kijkje, want ik kan me niet inden ken, dat het pleidooi voor de homofi lie in bijv. het zojuist verschenen boekje „synoodkreet" een pleidooi wil zijn voor een dergelijk milieu. Gradaties Als kijkje in zo'n milieu biedt het stuk homofilie in diverse gradaties en degradaties. De acht heren die hier bij elkaar zijn om de verjaardag van hun vriend Harold te vieren zijn dan ook zeer verschillend. Daar is de uitbundige, maar ook zo tere Emory (iets geweldigs van Henk van Ulsen), die over een ervaring uit zijn jeugd nóóit meer heen is geko men, evenmin als Bernard de Neger (gespeeld door André Beyde), maar daar zijn ook het echtpaar Hank (Carl van der Plas), een in vele op zichten onkreukbaar man, en zijn trouweloze Larry (Manfred de Graaf), die het maar bij één niet kan laten en dat gpeft veel verdriet. Dan is er de homofiel om den bro de, de pittige Cowboy die door Emory als verjaardagspresentje voor Harold (Eric van Ingen) wordt meegebracht. Harold (een oudere homofiel van Joodse afkomst} heeft zijn ho moseksualiteit gècultiveerd en heeft er (wellicht als enige in het stuk) mee leren leven. Tenslotte is er. nog de neuroticus Donald (Jaap Wieringa), die onder psychiatrische handen is en, de hoofdfiguur van het stuk, de gecom pliceerde Michael (Guido de Moor) te wiens huize het feest gegeven wordt. Deze Michael is de meest labiele persoon. Hij lijdt onder zijn aanleg, wil er wel vanaf, maar schept er als reactie genoegen in zijn medegenoten te jennen. Hij is de pendant van Vir ginia Woolf. De schrijver laat de intrigue van zijn stuk hieruit voortkomen, dat hij een „normale" vriend van Michael, de getrouwde huisvader Alan (Kees Coolen) onuitgenodigd op bezoek laat komen. Dit geeft uiteraard botsingen, zeker bij het telefoonspelletje, dat Michael arrangeert; ieder moet zijn eerste grote liefde bellen. Als de huisvader Alan aan de beurt is, sug gereert Michael, dat deze vroeger een verhouding heeft gehad met een hun allen bekende, maar niet aanwe zige vriend en hij dwingt Alan deze op te bellen. Alan belt evenwel zijn eigen vrouw op en dit is voor Mi chael te veel. In een angstaanval zakt hij in elkaar. Het is niet goed duidelijk, waarom Alan op bezoek kwam. Had hij ruzie met zijn vrouw? Heeft hij toch ho mofiele neigingen? Het komt er niet uit en zo blijft er veel in dit stuk, dat niet duidelijk wordt. Het stuk is dramatisch niet goed gebouwd, maar het geeft wel een beeld van bepaalde homofielen en dit heeft regisseur Wim van Rooij er goed uit weten te krijgen: de types waren goed, maar Mat Crowley weet dramatisch met zijn type niet veel raad. Jammer was, dat er vaak zo ondui delijk werd gesproken. Ook dit is iets waar een regisseur op letten moet. Het stuk haalt bij lange na het il lustere heterosexuele voorbeeld Vir ginia Woolf niet, maar het heeft wel ermee gemeen, dat degenen die er geen behoefte aan hebben (om welke reden dan ook) het kwaad in leven den lijve te zien voorgesteld worden, het maar links moeten laten liggen. Voor anderen is het wellicht dienstig met een bepaald homoseksueel milieu geconfronteerd te worden, maar dan met de nodige kritische stellingname. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers WOENSDRECHT Bij een bot sing met een vrachtauto zijn zater dagmorgen vroeg de amateurwiel renners L. Schrauwens en II. Bol ders uit Ossendrecht om het leven gekomen. Op rijksweg 58 raakte hun auto door onverklaarbare oorzaak op de linkerweghelft waar juist de vrachtwagen, waarvan de bestuur der ongedeerd bleef, naderde. TEXEL Ter hoogte van hoeve Duinoord op Texel reed zaterdag avond een personenauto met volle snelheid in op een groep van vijf Duitse jongens (in leeftijd variëren de van elf tot dertien jaar), die met de fiets aan de had aan de kant van de weg liepen. Een jongen werd op slag gedood, een tweede werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis in Den Helder vervoerd waar hij in de loop van do nacht overleed. De auto reed met dimlicht. De jongens behoorden tot een groep van 55 leeftijdgenoten, die op Texel kampeerden. Ze waren allen af komstig uit Brühl, bij Keulen. TERNEUZEN De 20-jarige Ma ria R. de Schepper uit Terneuzen kwam vrijdagavond om het leven toen zij op de weg AxelTerneuzen met haar personenauto tegen een in de berm vastgeraakte vrachtwa gen botste en enkele malen over de kop sloeg. De vrouw, die gehuwd was, overleed ter plaats aan de zware verwondingen. Zes gewonden SUSTEREN Bij een botsing tussen twee personenauto's op de rijksweg RoermondSittard raakten zondagavond zes mensen gewond, van wie twee ernstig. Het ongeluk gebeurde na een foutieve inhaal manoeuvre- De gewonden (allen tussen de 22 en 25 jaar) waren af komstig uit Weert, Leveroij, Roggel en Roermond. De chauffeur van de auto, die de botsing veroorzaakte, bleef ongedeerd. AMSTELVEEN De 20-jarige A. J. M. Schouten uit Amstelveen werd zaterdagavond gedood, toen hij in zijn personenauto met grote snel heid links door een bocht kwam en frontaal op een vrachtauto botste. De twee inzittenden van de vracht auto en de drie passagiers in de personenauto raakten allen gewond. AMSTERDAM De 65-.jarige bromfietser T. Goemaat is overle den aan dp verwondingen die hy opliep bij een botsing met een busje op het Dappersplein in Amsterdam. Doordat het slachtoffer geen voor rang verleende, werd hij geschept en tegen een geparkeerde auto ge slingerd. Uit de bocht DIESSEN Zondagmiddag is in Diessen een personenauto, bestuurd door de 28-jarige J. H. M. Smul ders uit Mierlo-hout, uit de bocht gevlogen- De bestuurder, die alleen in de auto zat. overleed ter plaatse. HEERLEN De 52-jarige kleer maker J. Kern uit Kerkrade is in de nacht van zaterdag op zondag overleden aan de verwondingen, die hij had opgelopen nadat hij met zijn auto in botsing was gekomen met een andere auto, die geen voorrang verleende. Beide bestuurders reden hun auto naar een minder drukke straat om de schade op te nemen. Toen de heer Kern uit zijn wagen stapte, werd hij gegrepen door een passerende vrachtauto, bestuurd door een 25-jarige inwoner van Heerlen. Met zware verwondingen werd hij naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij later overleed. Snijbranders LEER De 27-jarige chauffeur van een vrachtauto uit Delfzijl is gistermorgen in Heer (Neder-Sak- sen) in een scherpe bocht een boe renhuis binnengereden doordat hy de macht over het stuur verloor. Hij moest met snijbranders uit zijn cabine worden bevrijd. Met zware verwondingen werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Drie in de voorkamer slapende kinderen ble ven ongedeerd. De ouders hadden juist het huis verlaten om de koeien te gaan melken. INSBRUCK De 45-jarige H. C. van Melle uit Zuidzande (Zeeuw- Vlaanderen) is zaterdag tijdens een wandeling in de Oetz-vallei in Ti- rol in elkaar gezakt en overleden. De doodsoorzaak is nog niet vast gesteld- DUBLIN Aan boord van hel Nederlandse vrachtschip Coenraad K. is vannacht brand uitgebroken. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het 454-ton metende schip was van Glasgow naar Rotterdam onderweg met een lading schroot Rotterdam een week lang in. de ban van de paardesport trekt in dit naseizoen nog vele bin nen- en buitenlandse toeristen. Ook prinses Armgard, prins Bernhards moeder, die de laatste tijd zich wei nig in het openbaar vertoonde, kon de verleiding niet weerstaan, om ook eens een kijkje te nemen bij de CHIO-manifestaties in het Kralingse Bos. Ook Rome kampt zo af en toe met de problemen van de moderne civilisatie: de omgeving van de Italiaanse hoofdstad is zaterdagochtend opgeschrikt door ean ontploffing van een tank met 600.000 liter ruwe olie in de havenplaats Fiumicino. Ditmaal is blikseminslag de oor zaak van de ramp. Bij de brand, waarbij ook verscheidene andere tanks mee in vlammen opgingen is ruim vipr miljoen liter (Li bische?) olie verloren gegaan. Na de brand was er een open plek van chaos en ravage. Klacht r.k. leergangen (Van onze onderwljsredacteur) TILBURG Terwijl het voortge zet onderwijs overal in beweging ia, blijven wij voortgaan met een versteende beroepsopleiding voor le raren. Voor experimenten van enige betekenis is geen ruimte. De keuze, indeling en benadering van de stof zijn zo verouderd dat de opleiding en onderwijspraktijk steeds verder uit elkaar groeien; er worden docenten opgeleid voor een situatie die niet meer bestaat. Dit zei drs. M. H. Jac. Zeijen, rector van de Katho lieke Leergangen, in zijn rede bij de opening van het studiejaar. De examinering is gebaseerd op een beoordelingssysteem dat uitgaat van de oude denkfout, dat men alleen objectief zou kunnen zijn als men de kandidaat niet kent en niet onderwe zen heeft, zo betoogde de rector. De studenten van de Leergangen hebben nog geen fractie van de faciliteiten die universiteitsstudenten krijgen in de vorm van tentamina en meer exa mensessies per jaar. Het is merkwaardig hoe integer, objectief en deskundig een mens in Nederland wordt zodra hij een be noeming aan een universiteit aan vaard heeft, en hoe groot het gevaar van ondeskundigheid, partijdige sub jectiviteit en oneerlijke praktijken wordt geacht als men buiten de uni versiteit meewerkt aan een leraarsop leiding. Om het oordeel van het op leidingsinstituut over capaciteiten, studieresultaten, inzet en karakter van de examenkandidaat wordt niet gevraagd, aldus de heer Zeijen. VENLO Drie jongens hebben zaternacht de 54-jarige doofstomme A. M. op de Maaskade te Venlo mishandeld en beroofd. Het slachtoffer werd door de jongens naar de Maaskade meegetroond waarna zij hem mishandelden en hem vervolgens twee gouden zegelringen, een polshorloge en portemonnee afhandig maakten. De man moest met verwondingen aan het hoofd naar het ziekenhuis wor den gebracht. DEN BOSCH De 31-jarige Roemeense operasopraan Maria Slatinaru heeft het internatio nale vocalistenconcours gewon nen. Zij kreeg niet alleen de Aaltje Noorderwierprijs, maar tevens de prijs van de stad 's-Hertogenbosch voor de beste vocalist (e) van het gehele con cours. Inderdaad een prachtige, uitmuntend geschoolde stem, die op de druk bezochte finale van zaterdag schitterde in aria's van Handel, Wagner en Massenet. De jury: Manus Willemse. voorzitter, Erna Spoorenberg en Tom Brand (Ne derland), Kammersanger Anton Der- mota (Oostenrijk), Jeanne Deroubaix (België), Otakar Kraus (Tsjechoslowa- kije), Maria Stader (Zwitserland) en Alexander Young (Engeland), kende in deze groep hoge vrouwenstemmen een tweede prijs toe aan de Amerikaanse Leslie Johnson. Haar landgenote Klesie Kelly en de Zuidslavische Branka Be- retovac kregen eervolle vermeldingen. Bij de alten en mezzo's ging een eer ste prijs de Kathleen Ferrierprijs naar de' Deense liederzangeres Else Paaske. Haar werd eveneens een radio recital aangeboden. Aubert Waber De enige Nederlander in de finale, waarin 20 van de 76 zangers en zange ressen waren overgebleven, was de Maastrichtse bas Hubert Waber, leer ling van Leo Ketelaars. Verleden jaar kreeg Waber de aanmoedigingsprijs van Toonkunst. Dat blijkt te hebben gehol pen, want o.a. zijn doorleefde vertol king van de dood van Boris uit Mous- Vrgskys Boris Goudonov leverde hem thans een tweede prijs op. Tevens ontving hij de prijs van de Vrienden van het lied, recht gevende op een viertal recitals. Hij zal dan echter wel zijn operagebaren tijdens het zingen van de liederen achterwege moeten laten. Ook een tweede prijs in deze catego rie lage mannenstemmen kreeg de Ca nadees Maurice Brown, o.a. voor een briljante Orff-aria uit Die Kluge. De in Wenen wonende Amerikaanse negerbariton Walker Wyatt kreeg de Jos Orelioprijs, de eerste prijs dus. Niet in de eerste plaats voor zijn zin gen in deze laatste ronde van zaterdag,, toen hij minder waarmaakte dan in de halve finale en in de voorselectie. Ove rigens een zeer begaafd vocalist! Dat is de winnaar van de tweede prijs bij de tenoren, de Duitser Karl Markus, eveneens. Deze intelligente zanger, leerling van de Keulse peda goog en oratoriumzanger Heinz Mar ten. was niet voor de eerste maal in ons land. Enkele jaren geleden zong hij met de Haagse sopraan Kaja Borris een Wolf-recital op de Pier. Toen was hij echter bariton. Een opmerkelijke om scholing. De Australiër Anthony Roden kreeg bij de tenoren een eervolle vermel ding en een radio-recital. Dat laatste was ook het geval met de Zwitserse zangeressen Barbara Martig-Tüllcr cn Sylvia Suri, alsook met de reeds ge noemde Deense alt Else Paaske. Nog meer prijzen Den Bosch was dit jaar niet alleen gul met toelatingen tot de demi-finale, waarin precies de helft van de 76 kan didaten terechtkwam, er werden ook veel prijzen toegekend. De bariton John Bröcheler uit Vaals kreeg de aan moedigingsprijs van Toonkunst, Wolf gang Schone (Duitsland) de 500.— van de ambassade van zijn land. Zijn landgenoot Hans-Georg Ahrens mag de negende Internationale zomercursus voor vocalisten in Vught gaan volgen. De Canadese mezzo Geneviève Per- reault kreeg de Prijs van de Stichting Nederlandse Muziekbelangen. groot 1000.—, voor haar vertolking van het lied van Henriëtte Bosmans Somplainte du Petit Cheval blanc. De Australische sopraan Geraldine Hacket-Jones kreeg een radio-recital aangeboden. Zaterdagavond reikte de burgemees ter van Den Bosch, mr. G. M. J. W. van de Ven. in een feestelijke bijeen komst ten stadhuize de prijzen en on derscheidingen uit. Hij noemde en roemde gelukkig wel de beide con coursbegeleiders, George van Renesse en Gérard van Blerk, die bergen werk hebben verzet en zeker hadden ver diend. dat voorzitter Manus Willemsen hen in zijn slotrede in de Bossche schouwburg zou hebben geprezen. Het zestiende Internationale vocalis tenconcours Is organisatorisch en ar tistiek zeer goed verlopen. Het peil lag aanmerkelijk hoger dan vorige ja ren, maar bepaalde uitschieters waren er weer niet. De jury heeft het uitste kend gedaan. Toch zou het willicht aanbeveling verdienen terug te keren tot een jury waarin ook byv. een opc- ra-intendant, een dirigent of een regis seur zitting heeft. F.D. DEN OEVER De Stichting van de Nederlandse Visserij heeft haar ernstige bezorgdheid geuit over de toekomst van de visserij. Op een bij eenkomst in Den Oever zei de heer D. F. E. Meerburg, voorzitter van de stichting, dat de visserij de morele en financiële steun nodig heeft van het hele Nederlandse volk. De ondenemers en kleine' zelfstan digen in de visserij zullen, gezien hun individualistische instelling, tot het uiterste gaan om hun bedrijf overeind te houden, maar in de posi tie waarin ze zich nu bevinden kun nen ze de strijd niet alleen voeren. De visserij is niet alleen een zaak van de vissers, vond de heer Meer burg. Het verdwijnen ervan zou verstrekkender gevolgen hebben dan het overschakelen van een aantal vissers naar andere delen van het bedrijfsleven. Een zich van zee afwenden van Nederland zou een vernauwing van de instelling van ons hele land ten opzichte van een groter wordende wereld met zich brengen, en dat zou in de toekomst voor de totaliteit van onze bevolking nadelige gevolgen op leveren. De secretaris van de stichting, drs. H. A. H. Boelams Kranenburg, vroeg de visserij te steunen met een verbe terend minimumprijsbeleid, versterkt door financiële bijdragen in de ega lisatiefondsen en door handelspolitie ke maatregelen. De samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven moet niet beperkt bliiven tot incidenteel overleg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7