Amerikaanse ambassadeur: blij dat ontvoerders woord hielden Commentaar Aangeboren afwijkingen zijn te bestrijden Uit de 1 se hof geplukt Voorzitter NPD pleit voor „arbeidsdienst" „Bevrijding van het volk zal doorgaan" Vrijheids' prijs Hoofdkleur van nieuwe collectie Bij Heymans bloeit de winter rozenrood CHARME IN RUIT Wilde stakingen in Roergebied Verkeersvliegers willen staking 5 MAANDAG 8 SEPTEMBER 196» •fe Regering voldeed aan ultimatum •fc Politieke gevangenen eerder vrij Hier dertien (van de vijftien) geboeide politieke gevangenen waaronder een vrouw in Rio de Janeiro, voor hun ver trek naar de vrijheid, in dit ge val Mexico. Zij vormen de los prijs voor de ontvoerde Ameri kaanse ambassadeur in Brazilië, Burke Elbrick, die inmiddels is vrijgelaten. Na de afwikkeling van de „ruil" tracht nu de Bra ziliaanse politiemacht de ver blijfplaats van de ontvoerders op het spoor te komen. RIO DE JANEIRO De ont voerde Amerikaanse ambassa deur in Brazilië, C. Burke El brick, is gisteravond in vrijheid gesteld. Zijn vrijlating kwam precies vier uur na de landing in Mexico van het vliegtuig met de 15 politieke gevangenen. De Bra ziliaanse regering had deze ge vangenen in het vliegtuig laten zetten om te voeldoen aan een ultimatum van de ontvoerders. De ontvoerders hadden laten weten, dat de Amerikaanse ambassadeur te rechtgesteld zou worden, als de 15 niet uit Brazilië zouden vertrekken. Elbrick gaf later een verklaring uit, waarin hij zei blij te zijn, dat de ont voerders hun woord hebben gehouden en de Braziliaanse regering bedankte voor de maatregelen, die tot zijn vrij lating hebben geleid. Schram Hij zag er bleek uit toen hij uit een taxi stapte en zyn woning inging. Hij had een flinke schram op zijn wang, die gemaakt is, zo vertelde Elbrick, met een revolver toen hij bij zijn ontvoe ring in een andere auto moest stap pen. Direct na zijn aankomst begon de Braziliaanse politie een grote opspo ringsactie. Alle toegangswegen naar Rio zijn geblokkeerd, auto's werden aangehouden en gecontroleerd. De chauffeur van de taxi, waarin de am bassadeur terugkeerde, is gearresteerd. Het schijnt echter, dat hij Elbrick toe vallig heeft opgepikt toén de ambas sadeur zich in de wijk „Barba da C. BURKE ELBRICK Methoden TN bepaalde kringen valt de neiging waar te nemen, gebeurtenissen die niet door de beugel kunnen, min of meer goed te praten door op fou ten bij anderen te wyzen. Het duideiykst trad dit verschynsel aan de dag, toen Tsjechoslowakye onder aanvoering van de Russen on der de voet werd gelopen. Een daad die men niet vóór mogelijk had ge houden. Veroordeling van dit schandeiyk ge beuren ging gepaard met een uitval naar de Navo, waarvan het bestaan mede aanleiding zou zün geweest tot het onderdrukken van de Tsjechoslo- waakse vryheidsdrang. Arabische bestandsschendingen wor den veelal goed gepraat met de op merking, dat de Israëli's ook niet zul ke beste jongens zün, ook al omdat zy niet zonder meer bezet gebied wil len verlaten. Luchtpiratery ontlokt eveneens geen felle reacties in genoemde kringen, zolang zy enige sympathie kunnen opbrengen voor de zaak die de daders zeggen te verdedigen. De ontvoering van de Amerikaanse ambassadeur in Brazilië, die ver moord zou worden als niet snel aan belangryke politieke eisen werd vol daan. heeft ook al rechtvaardiging gevonden. Zy zou een les zyn voor de militaire dictators in Brazilië en voor de Ame rikanen, als medeverantwoordeiyk voor de onderdrukking en het sociale onrecht in het land. We menen, dat hier sprake is van een afstompend rechtsgevoel, dat beheerst wordt door (soms zeker ook in dit geval begrypeiyke) vooroordelen. En dat, terwyi men onrecht zegt te bestryden. Methoden als deze dienen onder alle omstandigheden te worden veroor deeld. Gebeurt dit niet, dan ontkomt de Internationale samenleving niet f san de wettten van het oerwoud, waar niemand meer veilig is. Tyurca" bevond. De chauffeur herken de de ambassadeur van gepubliceerde foto's en besloot hem mee te nemen. Boerenleger In een laatste boodschap verklaarden de ontvoerders, dat zij hun strijd voor „de volledige bevryding van het Bra ziliaanse volk met alle hun ten dien ste staande middelen zullen voortzet ten. De guerillastryd in de steden '.al geïntensiveerd worden en voorts zal er een boerenleger worden gevormd voor de bevryding van het volk". Zy zeg gen verder, dat zy niets tegen Elbrick persoonlijk hebben, maar dat hij een vertegenwoordiger is van „de bazen" zoals de Amerikanen in Brazilië wor den genoemd. Twaalf officieren van de Braziliaan se parachutistenbrigade zijn zondag nacht gearresteerd wegens ophitsing tot muiterij, zo is in Rio vernomen. Val schermtroepen zouden het nationale radiostation van de regering hebben bezet en een manifest tegen de aan de macht zijnde junta voorgelezen. De ambassadeur van Costa Rica in Nicaragua heeft een brief ontvangen, waarin hij met de dood wordt bedreigd als Costa Rica niet onmiddellijk een guerrillastrijder van Nicaragua vrijlaat, die vorige week werd gearresteerd. Dr. Veringa: te veel versnippering (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nog maar en kele jaren geleden leek een aan pak op grote schaal van aange boren afwijkingen nog iets voor de verre toekomst. Thans zijn er al enkele mogelijkheden gevon den. Maar er zijn er zo'n dui zendtal. De vooruitgang, die de laatste ja ren werd geboekt rechtvaardigt ech ter de verwachting, dat de verworg- ven kennis in de nabije toekomst op grote schaal kan worden toegepast. Wanneer nieuwe technieken zullen worden ontwikkeld bij de bestrijding van deze afwijkingen zullen deze verstrekkende gevolgen hebben. Deze nuchtere, maar ook veelbelo vende woorden zijn van dr. Basil O' Connor, de beroemde en op velerlei wijze geëerde Amerikaan (hij ont ving vele eredoctoraten in de rechtsgeleerdheid) die grote organisa torische verdiensten heeft op het ge bied van gezondheidsorganisaties. Hij sprak als erevoorzitter bij de opening van het derde internationale congres voor aangeboren afwijkingen, dat in het Congresgebouw te Den Haag is begonnen. Het aantal medici dat zich met de ze sector bezighoudt, groeit snel. nu men zich realiseert dat een effectieve bestrijdingswijze mogelijk is, zo zei hij. Ook het aantal instituten op dit terrein neemt toe. Nog maar een ge neratie terug kon men dit op de vin gers van één hand tellen; nu loopt het aantal tegen de 600. Rode hond Hij illustreert de voortgang door te memorer'en, dat nog maar enkele maanden geleden een vaccin tegen rode hond voor gebruik- gereed kwam. Dit volgde op de ontwikkeling van een vaccin tegen de rhesusziekte. Zo mogelijk nog belangrijker acht te hij de mogelijkheid om met be hulp van een speciale naald cellen van het ongeboren kind buiten het lichaam te brengen, een techniek, die perspectieven opent om afwijkingen te ontdekken en te identificeren. Verder konden vele tot voor kort onbekende aangeboren stofwisse lingsziekten worden geanalyseerd. Men kon zo een begin maken met het vinden van methoden om de ellendi ge gevolgen die deze ziekten voor lichaam of geest, of beide kunnen hebben, te bestrijden. Ook worden methoden ontwikkeld voor het ontdekken van dragers van zieke genen en die deze ziekten kun nen overbrengen. Met grote precisie kunnen thans de onregelmatigheden in de chromosomen die bepaalde af wijkingen kunnen veroorzaken wor den gefotografeerd en in kaart ge bracht. De softenon-affaire heeft geleid tot grotere waakzaamheid en een gezond wantrouwen tegenover alle produk- ten, waarvan de werking bij het on- of pasgeboren kind niet bekend is. Voorkómen Ten slotte is de aanval geopend op de structuur van de erfelijkheid, een van de grootste mysteries in de na tuur. Meer bekendheid daarmee zal immers kunnen leiden op het moge lijk voorkomen van aangeboren af wijkingen. De officiële opening van het con gres, dat tot zaterdag zal duren werd verricht door minister dr. G. H. Ve ringa van Onderwijs en Wetenschap pen. Hij legde de nadruk op het be ter functioneren van de samenwer king op dit medische deelgebied, waartoe het congres kan dienstbaar zijn. Door de spreiding van de vele on derzoekingen ontwikkelt zich immers een situatie waardoor zelfs onderzoe kers op verwante terreinen vreemd tegenover elkaar komen te staan. Hoe ver zijn bijvoorbeeld de beoefe naren van de moleculaire biologie, de virologie en de biochemie niet ver wijderd van de klinische onderzoe kers? Vervreemding Hier speelt het probleem van de steeds verdergaande specialisatie in de wetenschappen, die op tal van ter reinen kan leiden tot versnippering en vervreemding, waardoor de voor uitgang onnodig wordt geremd. Deze zaak klemt temeer, omdat het De meneer op de receptie was me volkomen vreemd. Maar hij keek me door de mensenhagen zo doordringend aan, dat ik me ongemakkelijk ging voelen. Bovendien zag ik dat hij verwoede pogingen deed de ruggenrijen te doen wijken en zijn weg naar mij te zoeken. Daar ik minstens zo klem stond als hij," was er geen ontkomen aan. Hij pardonde zich door de menigte en naderde steeds meer. Lachte daarbij zo be moedigend en blij in mijn richting, dat ik maar terug ging grijnzen. Intussen naarstig gravend in mijn herinnering, waar ik deze man ooit ontmoet kon hebben! Op drie passen afstand van elkaar besloot ik het op de joviale toer te gooi en en dan maar te hopen dat hij een woord van identifica tie zou geven. Op één stap afstand keek ik hem recht in de ogen en toen.... verzonk de hele recep tiezaal, het buffet met de heerlijkheden en schare feestelingen.... Hij was geen meneer! Hij was niemand an ders dan Kees; Kees die op de lagere school achter me zat en MOR mijn vlechten in de inktpot stopte; Kees die voorzei en Kees die eens een hele stapel klappertjes liet ontploffen juist toen in de geschiede nisles de meester, met verve uitriep: „En Verdun werd platgeschoten..." BOEM... deden de klapper tjes en wij gillend de banken uit... Ik rook de met carbol besprenkelde houten vloer, de Die Kees! duffe lucht van de gangen, waar natte regencapes droog den... Ik zag de rijen banken met de kerven en inktvlekken en hoorde het gerommel in de houten kastjes, waar de blau we schriften altijd weer be- ezelsoord uit te voorschijn kwamen.... Wat hij zag weet ik niet, maar we riepen wel allebei hetzelfde, allebei even onheb belijk: „Wat doe jij hier?" Het was tenslotte een deftige receptie en wie denkt nu van een makker uit de oude dorpsschool, dat die het ooit zo ver schopt om netjes aan gedaan naar deftige recepties te zullen gaan? Ik vertelde hem. dat ik er was omdat het mijn brood is stukkies in de krant te schrij ven, waarop hij zich herinner de vroeger afschriften van mijn opstellen te hebben ge maakt, met dien verstande dat hij mijn ongebreidelde fan tasie beknotte en in sobere za kelijke zinnen weergaf. De onderwijzer was volgens hem volkomen partijdig, want zijn produkt werd prompt met minder punten gewaardeerd en dat „terwijl ik jouw ge klets juist weg gelaten heb..." Hij bleek een groot expor teur geworden te zijn en ont wikkelingslanden te voorzien van allerlei hoogst nuttig ge rei. Dit bracht me onmiddel lijk terug tot de papiertjes met sommenantwoorden, die hij onder de bank doorsmok- kelde en de vreselijke dag, dat ik me vergiste in het overschrijven, zodat alle ant woorden bij de verkeerde som stonden Werkelijk het was een har telijk, maar ook leerzaam weerzien... hier gaat om hulp aan de zieke en gebrekkige mens. Uitwisseling van inzichten en ervaringen is daarom van vitaal belang. De minister hoopte daarom dat de conferentie tot een blijvende communicatie tussen de specialisaties op het gebied van de aangeboren afwijkingen zal leiden. Na nog enkele inleidende toespra ken ging het congres aan het werk, dat zeer systematisch is opgezet en in feite de gehele fundamentele proble matiek van de aangeboren afwijkin gen bestrijkt. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Parijs mag dan somber doen met bruinen en grijzen, bij Max Heymans bloeit de winter rozenrood. Max Heymans kiest elk seizoen één hoofdkleur voor zijn collectie. Een kleur, die hij mooi vindt; een kleur waardoor hij geïnspi reerd wordt. En dat totaal onaf hankelijk van wat Parijs dicteert, zoals hij ook in zijn ontwerpen onafhankelijk is van grillen en voorschriften. En toch zijn de kleren van zijn collectie heel modieus en zelfs bege renswaardig al weet men, dat ze slechts te betalen zijn door een „hap py few". Alle kleuren rood, waarin de rozen bloeien dus, daarnaast wat grijzen, wit en leverl '.ur en voor de vrouw, die chic de stad in wil, is er het correcte donkerblauw. Geen broekpakken met mannelijke lijn voor de vrouwelijke vrouw van Heymans. Liever langlijvige koker jurkjes met een speelse volant of plooirand of ensembles in deze stijl met mantels van de tunieklengte. Slank De jurken hebben een col en lange mouwen, wat de slanke silhouet nog versterkt. Naast de effen materialen vee] ruiten, waarbij dan een effen voering en blouse behoort wanneer het tailleurs betreft. Is de tailleur effen dan voering en blouse in prach tige jerseys met Perzische dessins of voor de avond van brocaat. De lange mantels hebben enigszins een A-lijn, zoals die met een heel diepe plooi van het schouderstuk af in warm grijs, met een interieur van grijswit te jersey in kashmirdessin... Een schoonheid! Vertellen we nog, dat bij Heymans de sjaals lang zijn als elders, maar niet van grof breiwerk doch zwierig De jeugdige lijnen van Max Hey mans: laag aangezet en schuinge- knipt, licht klokkend rokdeel, hier bij marine-beige-wit geblokte wol len mantel met bijbehorende das en baret. gemaakt van hetzelfde materiaal als de mantel. Er worden dikwijls gedra peerde turbans met lange zwierende slippen gedragen gemaakt uit jersey of mousseline. Naast materialen van beroemde Franse huizen glanzend mooie cor duroy van Van iHeek en katoenen brokaat van Menko. In de avond wor den de vrouwen bij Heymans heel vorstelijk bijvoorbeeld in een rood satijnen vloerlange mantel gedragen op een satijnen rok met brokaat blou se. De bruid droeg een robe van wit matelassé met goud doorweven in een bloemmotief. De overslag rok was van voren beduidend korter dan achter en onder de hoge col was een heel diep split, dat wel een tikkeltje ondeugend leek. DUISBURG Meer dan 15.000 Westduitse arbeiders in de metaalsec tor hebben na oproepen tot wilde stakingen het werk neergelegd. De stakingen moeten looneisen onder steunen. Zij begonnen dinsdag en hebben inmiddels tot resultaat gehad, dat vakbondsleiders voor het nieuwe looncontract een loonsverhoging van veertien procent zullen eisen. De arbeiders voeren het argument aan, dat de staalmaatschappijen gro te winsten maken en willen nu een loonsverhoging, waardoor zij een ho gere basis krijgen voor de onderhan delingen over de nieuwe contracten. Wilde stakingen zijn een zeldzaam heid in West-Duitsland, dat jaarlijks het laagste aantal verloren manuren heeft van alle Westeuropese landen. PARIJS Als de Verenigde Na ties niet snel optreden tegen kapers van vliegtuigen, kan een wereldom vattende staking van vliegers uitbre ken. Dit heeft gezagvoerder N. Nico- laieff, woordvoerder van de interna tionale federatie van verkeersvlie gers gisteren in Parijs gezegd. Volgens hem is het wachten nu op antwoord van de 52 aangesloten ver enigingen op het voorstel tot staking. Deze gaat in als Syrië weigert de twee Israëliërs uit te leveren, die on langs na het kapen van een vliegtuig niet mochten vertrekken. Inmiddels zijn opnieuw vliegtui gen gekaapt: twee DC3's van de Ecuadoriaanse luchtmacht. Een lid van de bemanning van een der toe stellen, die trachtte de kapers te ontwapenen, is vermoord. De pi loten kregen opdracht naar Cuba te vliegen, maar de toestellen hadden niet voldoende brandstof en laad den in de Colombiaanse stad Tu- maco om bij te tanken. Na het bij tanken stegen de toestellen weer op op weg naar Cuba. 9 MÜNCHEN Prins Konrad van Beieren, kleinzoon van keizer Frans Josef de eerste van Oostenrijk, is za terdag op 86-jarige leeftijd in Hin- terstein overleden. IN NAVOLGING VAN HITLER DÜSSELDORF De leider van de extreem-rechtse National Democratische Partei Deutsch- lands, Adolf von Thadden, heeft zaterdag tijdens een verkiezings bijeenkomst in Bonn gepleit voor herinvoering 'van de ver plichte „Arbeitsdienst". Deze werd in de oorlogsjaren door Hitier ingestled voor jongeman nen, die vrijstelling hadden van militaire dienst. Von Thadden wil alle jongeman nen, die niet bij de strijdkrachten worden ingelijfd, verplichten tot de Arbeidsdienst toe te treden. Ook meisjes zouden bij de wet moeten worden verplicht tot een vorm van dienstplicht, „sociaal jaar" genaamd. „S1EG HEIL De toespraak van de NPD - leider werd herhaaldelijk met kreten als „Sieg heil" verstoord. Tevoren had den 2500 demonstranten getracht de verkiezingsbijeenkomst van de NPD die door 2000 mensen werd bijge woond, onmogelijk te maken. Dankzij snel ingrijpen vande politie, was de rust snel hersteld. Zondag kreeg Von Thadden en zijn aanhangers het in Bonn nog moei lijker. De partijleider werd uitgeflo ten toen hij het podium in de Beetho ven hal betrad. „Nazi's, verdwijn uit Bonn" riepen de jonge demonstran ten. Er ontstonden vechtpartijen toen de ordedienst van de NPD de beto gers op afstand trachtte te houden. Von Thadden werd op het podium beschermd door een haag van politie mensen. ARRESTATIES De politie moest later een einde maken aan de vechtpartijen. Zeker 24 mensen, van wie een lid van de ordedienst, werden gearresteerd. Op een persconferentie herhaalde Von Thadden later dat hij zeker op acht tot twaalf procent van de stemmen rekent. „Wat vanaf nu tot aan de verkiezingsdag (28 september) ge beurt, kan dit percentage alleen maar hoger maken". De partijleider venvacht hevige kri tiek in het buitenland als de NPD er inderdaad in slaagt een vertegen woordiging in de Bondsdag te krij gen. „Maar dat zal binnen veertien dagen voorbij zijn", aldus Von Thad den. Fotomateriaal Uit uw artikel over de handelsoor log in foto- en filmmateriaal blijkt dat dc Bond van Nederlandse fotode tailhandelaren nu met een zgn. keur merk willen komen, omdat er zaken zijn die goedkoper fotomateriaal kun nen leveren. Persoonlijk heb ik verschillende merken films gebruikt (zowel kleur als zwartwit) en zij hebben alle hun verschillende eigenschappen. De be kende merken, die zo lekker hoog in prijs liggen, hebben alle hun eigen „kleur" en daarom vindt al naar gelang de smaak de één het ene merk beter dan het andere. Met de onbekende merken is het precies zo. De handelaren hebben niets tegen deze merken, maar zij val len over het winstpercentage. Evenzo met de afwerking: zij hebben bezwaar tegen prijzen voor het afdrukken, die 20 tot 25 pet. onder „normaal" liggen. Zijn deze handelaren echter niet zélf te duur? Waarom geven zij aan fictieve fotoclubs wel 10 tot 20 pro cent? Wat er aan afdrukken verdiend wordt kan ik een beetje beoordelen, daar ik er zelf al ettelijke duizenden gemaakt heb. De fotodetailhandelaren zouden er beter aan doen ook goedko per te gaan werken. Rotterdam G. W. Govers Oorlogsmisdadigers (9) Willy Lages loopt al rustig rond in zijn woonplaats in Duitsland (een groot schandaal) en nu wil men blijkbaar ook de andere drie oorlogs misdadigers in Breda nog laten gaan. is dat recht tegenover onze gevallen mensen? Het was beter geweest in dien ze de kogel gekregen hadden. Onze koningin kan tegenover haar overleden moeder en tegenover alle weduwen van onze gevallen verzets strijders en de in leven zijnde gebro ken strijders deze straf nooit on gedaan maken. Velen van hen onder vinden nog elke dag de gevolgen, dat ze in handen van deze schurken zijn gevallen. Omdat het recht bij de nazi's zoele was, hebben wij genade voor recht laten gelden en de doodstraf omgezet in levenslang. Niet In 24 jaar. Alphen a. d. Rijn A. Somsca

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5