Hervormden maken teveel ernst met de tucht Ie Veldtioven kerkee eeic JAMES PIKE DOOR DORST OMGEKOMEN IN DE WOESTIJN Rhodesia-zending hoopt kliniek te stichten En gereformeerden te weinig Een woord voor vandaag Dr. Okke Jager: Samen naar iets nieuws Uw probleem is het onze... de echte griepbestrijder Jf™}IG C7/i//{/ï//i/i//ie f' deze krant behoort tot Het Kwartet BEROEPINGSWERÏ1 STAMLEDEN AL MET BOUW BEGONNEN Westerse landei erkennen Libië Hervormden en gereformeerden vinden elkaar MA'AiNDAG 8 SEPTEMBER 1969 „De Heer is nabij", waarschuwt Paulus aan de gemeente van Philippi in hoofdstuk 4 vers 6. Er is een tijd geweest dat die woorden mij angst aanjoegen. Want de komst van de Heer is immers een verschrikkelijk iets. Dan daalt er vuur van de hemel. Dan scheuren de bergen. Dan verbergen de mensen zich in hun angst in de holen van de aarde. Dan verbrandt een derde van de wereld. Dan regeert de dood. Dan opent de hel haar muil. Als tiener kreeg ik eens een boekje van de zevende dags-ad- ventisten. Daar stond een heel luguber plaatje in over de komst van de Heer. Het heeft me maanden lang nachtmer ries bezorgd. Maar was dat wel de juiste exegese? ,£)e Heer is nabij", zegt Paulus en hij laat die woorden volgen op de oproep: „Ver blijdt u." Hij geeft de reden aan waarom we ons mogen ver blijden. Wees blij, want de Heer is nabij. Dat zegt hij. Een kind is ziek. De moeder heeft lang bij het bedje gezeten, maar er moet gewerkt worden. Verontschuldigend zegt ze: Nu moet ik toch ook weer aan het werk gaan. Het kind zegt: Dat is niet erg, als ik maar weet dat u in de buurt blijft. Dat bedoelt Paulus. De Heer is nabij. De Heer is bij Zijn kinderen in de buurt. Iedere keer komt Hij even om het hoekje kijken, hoe ze het maken. Hij komt ieder uur, elk ogenblik tot met Hem de eeuwige morgen aanbreekt. Hij is nabij, omdat Hij de altijd komende Heer is. We lezen vandaag: Handelingen 16 25-40. LUNTEREN De enige kwestie, die hervormd en gereformeerd nog scheidt, is volgens dr. Okke Jager de leervrjjheid. Maar hy zoekt de oplossing precies andersom dan meestal gesteld wordt. De hervormden moeten minder ernst en de gereformeerden moeten meer ernst met de tucht maken, zei hij zaterdag op het congres, dat de SSR-reünisten hielden over het thema „Hervormd- Gereformeerd, één of gescheiden?" Velen zijn diep teleurgesteld in de officiële organen van de kerk, aldus ds. Jager. Zij hebben al lang een eigen oecumene en achten het gesprek tussen christenen en mar xisten nodiger dan dat tussen her vormden en gereformeerden. Maar juist ook terwille daarvan moet naar de institutaire hervormd-gerefor- meerde hereniging worden toege werkt. Dr. Jager zag dat niet door twee bestaande kerken aan elkaar te plak ken, maar door vanuit beide kerken te komen tot iets nieuws. Schijngevechten Vele schijngevechten liggen achter Drie ven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Wat is het adres van gene raal Montgomery? Antwoord: Lord B. L. Montgome ry, Islington Mill, Alton Hants, Eng land. Vraag: Welke rechten e.d. moet ik betalen bij de invoer van een goede gebruikte bromfiets en een brom fiets bestemd voor de sloop, uit Duitsland? Welke papieren moet ik invullen en waar kan ik die krij gen? Antwoord: Beide kunt u vrij in voeren. Daarvoor moet u aan de grens bij de Duitse douane een DDL-formulier invullen. Wel moet u 12 pet BTW betalen, waarvoor u zich kunt wenden tot de douane. Als het druk is, kan het gebeuren dat u een formulier moet invullen, waarna men bij u thuis komt. Hierbij wordt rekening gehouden met de factuur- waarde bij aankoop. Vraag: Mijn ouders slapen al ja ren in een houten ledikant met ijze ren spiraal. De laatste tijd kraakt het ledikant als men zich hierin draait, erbarmelijk. Antwoord: -Dat kan veroorzaakt worden doordat de matras wat aan de grote kant is en wringt tegen de wanden of doordat de bevestigings- schroeven niet vastzitten. De spiraal maakt dan een schurende beweging op het hout. Dit geeft een „laag" geluid,» terwijl de spiraal een „hoog" geluid veroorzaakt Als u de matrassen eruit neemt, kan u door het ledikant te bewegen nagaan, waar de oorzaak ligt. Zijn de schroeven de oorzaak, dan moet u deze aandraaien. Wat talkpoeder strooien tussen de verbindingspun ten, kan in het andere geval veel verbetering brengen. In de derde plaats kan het geluid komen van de latten waarop de spi raal rust. Kijk eens na of deze wel stevig aan de kanten vastzitten. Ook in dit geval kan talkpoeder nuttig zijn. Hulp van lezer: Naar aanleiding van uw antwoord inzake de lengte van de maten van vierkante roeden en ellen in een koopcontract van ongeveer 1840, moet ik opmerken dat de vierkante el toen een vier kante meter was, en de vierkante roede 100 vierkante meter. U kan dit vinden in de Wet van 21 au gustus 1816, staatsbladnummer 34 en in het Koninklijk besluit van 29 maart 1817, staatsblad nummer 15 waarin o.a. staat dat geen contract meer geldig is tenzij in deze vast gestelde maten gesteld. De huidige lengtemaat meter werd toen el genoemd, een vier kante el was toen een centiare en een vierkante roe een are. Dit kan van belang zijn voor huizen die zich nu nog in familiebezit bevinden. Vraag: In mijn kamer heb ik een salonkast van palissanderhout. Nu heb ik in mijn ijver om dit meubel zo mooi mogelijk te houden deze kast waarschijnlijk te veel bewertct met een vloeistof die volgens de verkoper en de aankondiging op het etiket speciaal voor palissanderhout geschikt was. Er zijn vlekken op de deurtjes gekomen, die het geheel ontsieren. Met wrijvèn kan ik ze er niet af krijgen. Antwoord: Om de rest niet te ontsieren is het beste de deurtjes eruit te nemen en deze te behande len met een verdunde ammoniakop- lossing tot alle was, enz. eraf is. Na het drogen de deurtjes goed glad polijsten met heel fijne staalwol, doch niet met schuurpapier. Dan zet u de deurtjes in blanke meubellak, waardoor de nervatuur van het hout beter uitkomt. U kan dan om over eenstemming met de kleur van de kast te bereiken ook gekleurde lak gebruiken. Alleen de vlekken be handelen is knoeiwerk. pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets JERUZALEM James Pike is omgekomen in de woestijn, 55 kilometer ten zuiden van Je richo. Terwijl spiritistische vrienden zijn vrouw nog hoop gaven, omdat zij hem „zagen" in een grot, lag zijn levenloos lichaam al dagen op een rots in de verzengende hitte. De man die in de schijnwerpers van de publiciteit eenzaam leefde is eenzaam gestorven. Samen met zijn derde vrouw reis de hij door Israël om materiaal te verzamelen voor een nieuw boek. In de eenzame woestijn ten zuiden van Jericho kregen ze motorpech. Ze pro beerden te voet de weg naar de be woonde wereld terug te vinden. Samen hadden ze .al verscheidene dagen gelopen toen zijn krachten het begaven. Zijn vrouw (31) ging verder om hulp te halen. Drie kilometer van de plaats waar ze uit elkaar gingen is zijn lichaam op een rots aangetrof fen. Hij had kleren in de omgeving neergegooid in de hoop dat ze een Horizontaal: 1. vreemde taal, 5. stap, 10. munt in China, 11. we tenschap die zich met het oor bezig houdt, 13. tegenstelling van west, 15. onbekende, 16. in de beste kleren, 20. meisjesnaam, 22. opstootje, 23. uit roep, 25. rangtelwoord, 26. vette aardsoort, 27. voorvoegsel, 28. gevan genis, 30. tijdrekening, 31. han- delstrein in de woestijn, 34. assistent engineer (afk), 35. kaasworm, 37. wih- kelweek, 41. boom, 42. bloem, 43. kleine inham, beekje. Verticaal: 1. Z.O. schiereiland der Ver. Staten, 2. rivier (Spaans), 3. re kening, 4. sint (afk), 5. scheik. ele ment (afk), 6. ontgonnen land, 7. landbouwwerktuig, 8. plaats in N. Brab., 9. telwoord, 12. laagte in de Sahara. 14. naam van een voetbal club, 17. strijdperk, 18. stad ten Z. van Rembang, 19: luchtvaart maatschappij in België, 21. filosoof (meerv), 24. aan planten en bloemen ontleend versieringsmotief, 29. voor zetsel, 32. verstand, 33. water in N. Brabant, 34. grove wollen stof, 36. rivier in Engeland, 38. atmosfeer (afk), 39. bijwoord, 40. pers. voor naamwoord. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. kier, 4. tolker, 9. adé, 10. hop, 11. era, 12. ransel, 14. aren, 15. die, 16. alk, 17. Aa, 19. krakeel, 22. Sam, 24. lak, 25. rap. 27. kamelot, 30. ka. 32. non, 33. ore, 35. stil, 37. gratie, 39. Lee. 40. aad, 41. Ede, 42. arrest, 43. snel. Vert. 1. karkas 2 Ida 3. eend 4. tol, 5. op, 6. kerker, 7. ere, 8. rang, 10. Heerlen, 13. sik. 14. ale, 16. akkoord, 18. aak, 20. aal, 21. lak, 23. manier, 26. paneel, 28. mol, 29. tra, 31. asla, 34. eten, 36. ter, 37. gat, 38. Ide, 40. as ons, zoals dat tussen fundamenta lisme en modernisme en dat tussen een rechtzinnigheid' en een vrijzin nigheid die beide tekort deden aan het mens-zijn van Christus. Het gaat niet om autonomie of heteronomie, voor of tegen de volkskerk, het pastorale of het profetische. Dr. Ja ger noemde vele voorbeelden van valse dilemma's, simplifikaties en ka rikaturale voorstellingen, die de ver houdingen ten onrechte vertroebelen. Het probleem, dat nog gebleven is, is dat van de leervrijheid en de daar mee samenhangende leertucht. Dr. Jager vond, dat de hervormden de tucht zo zwaar opvatten (eschato logisch toegespitst), dat zij die niet durven toepassen. Zij hebben een te groot geloof (het getuigenis van de kerk zal zijn doel niet missen), te veel hoop (de dwalin gen verdwijnen vanzelf) en te veel liefde (voor de dwaalleraren). De leus „samen ziek, samen ge zond" omzeilt het probleem, dat,alles draait om zieken, die zich kerngezond voelen, maar anderen ziek maken. Gemakkelijk De gereformeerden maken het zich te gemakkelijk: processen zonder di aloog, lastige mensen wegwerken, binding aan drie formulieren, dogma tisme als toeschouwers-houding. spoor zouden vormen voor reddings ploegen. Eenheid Samen met Eugene Carson Blake, nu secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken heeft deze oud bisschop in de jaren vijftig de stoot j gegeven tot de grootste fusiepogin gen die ooit op kerkelijk gebied zijn j ondernomen. Hij was toen nog episco- I paals bisschop van San Francisco. Op een enkele uitzondering na zijn de grootste protestantse kerken van Amerika zoals die van de methodis ten, de presbyterianen en de epicopa- len bij de eenheidsbesprekingen be trokken. Maar Pike heeft er nimmer een rol van betekenis in vervuld. In tegendeel: hij heeft de kerk verlaten. Aan het begin van de jaren zestig kwam hij in conflict met zijn kerk, omdat hij zich weigerde te conforme ren aan de leer. Een aanklacht van 15 geestelijken trok in 1961 veel aan dacht. Crisis Toch zou hij niet om die reden bulten de muren van de kerk ge raakt zijn, als hij niet tevens in een geloofscrisis was gekomen. Twee maal eindigde zijn huwelijk in echt scheiding. En zijn zoon pleegde zelf moord. In een trieste afscheidspreek in San Francisco zei hij „het bestaan van een almachtig, algoed en alwetend God niet te kunnen bevestigen". Begin dit jaar keerde hij de kerk definitief de rug toe. Maar toen was hij al weer herhaaldelijk in het nieuws geweest, omdat hij steun ge zocht had bij spiritisten die zeiden hem in contact met zijn zoon te kun nen brengen. Dat besluit viel samen met zijn derde huwelijk, dit maal met Dianne Kennedy met wie hij een boek over zijn spiritistische ervarin gen schreef onder de titel: „De an dere zijde". Hij bracht een aantal weken in Israël door om met zijn jonge vrouw materiaal te verzamelen voor een boek over het leven van Christus. Nadat zijn vrouw na dagen eindelijk de bewoonde wereld weer bereikte hebben honderden militairen, poli tieagenten en burgers naar hem ge zocht. Maar hun hulp kwam voor de 56-jarige oud-bisschop te laat. Black Pom er-leider in Londense cel LONDEN Robert Franklin Wil liams, leider van Black Power, die acht jaar geleden uit de VS vluchtte, zit sinds vrijdag in Londen in de gevangenis, aldus deelde het Engelse ministerie van binnenlandse zaken mee. Williams, die sinds zijn vlucht on der meer in Cuba en China verbleef, werd vrijdag op de Londense luchthar ven Heatrow gearresteerd. Waar hij vandaan kwam was niet bekend. Hij was van plan weer naar Amerika te gaan. Het weer in Europa weer max. t. n.sl. gist. Amsterdam onbew. 19 0 Brussel mist 21 0 Frankfort onbew 23 0 Genève z. bew. 0.3 Innsbruck mist 23 0 Kopenhagen mist 19 Locarno geh. bew. 21 4 Londen geh. bew. 19 Luxemburg onbew. 22 Madrid 1. bew. 24 0 Majorca 1. bew. 27 0 Milnchen onbew. 21 0 Nice zw. bew. 21 0 Parijs half bew. 24 0 half bew. 0 Wenen zw. bew. 23 0 Zürich mist 18 0 In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Kortom, hervormden en gerefor meerden zijn allebei de bijbelse tucht kwijtgeraakt. Twee verlegenheden samenvoegen is nog geen oplossing. Samen moeten zij de grens vaststellen tussen „de andere waar heid" (ketterij) en „de waarheid an ders" (modaliteit) en tussen negatieve en positieve tolerantie. Juist wie geen dwingend leer wil, moet hen die wel dwang uitoefenen (dat doen de dwaalleraren!), dwingen tot zwijgen. Tenslotte pleitte dr. Jager er voor, dat tijdens de voorbereidingen voor de hervormd-gereformeerde hereni ging al vele takken van dienst zou den worden samengesmolten. DR. OKKE JAGER niet plakken I NED. HERV. KERK Beroepen te Den Haag (jeugdpred.); J. Visser, pred. voor buitengew. werk. zaamheden. Middelbaar Scholieremverk aldaar. Aangenomen naar Amsterdam (Prin- sessekerkgem.): L. A. Bodaan, koop. vaardijpred. met standpl. Amsterdam. Bedankt voor 's Grevelduin-Capelle; J. P. Verkade te Nieuwe-Tonge; vooi Harkstede: J. Roebers te Ee (Fr.). Benoemd tot pred. voor het bejaar- denpastoraal te Scheveningen: E. van Bruggen, studentenpred. te Rotterdam GEREF, KERKEN Beroepen te Winterswijk: S. de Lan ge te Deventer. Aangenomen naar Bodegraven-Nie werbrug (vac. R. v. d. Berg): L. Bui tenhuis te Oosterwolde. Bedankt voor Amsterdam-noord: v. Dalen te Rotterdam-Overschie. UNIE V. BAPT. GEM. Aangenomen de benoeming tot lan deL functionaris voor provinciale, re .gionale en plaatselijke vormgeving i h. open jeugdwerk (CJV) te Amster dam: H. D. Dekker, justitiepred. te Zutfen. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het werk van de vorig jaar gestichte Rhodesia- zending maakte goede voort gang. Op de eerste landelijke bij eenkomst, die zaterdag in Tivoli gehouden werd, konden de plan nen toegelicht worden, om in het noorden van Rhodesië een me dische zendingspost te stichten. De zendeling van deze organisatie, de heer J. D. van Woerden, was aan wezig om te vertellen over zijn werk. Van zijn huis „Anathoth", niet ver van Boelawayo, uit reist hij door Rhodesië om bijbels en reformato rische lectuur te verspreiden. Hij heeft de steun van verschil lende Afrikanen, zoals Jonathan, die bezig is met een vertaling van het Nieuwe Testament in de Nambya- taal en meester Amos Jikystja. Op een van hun reizen kwamen zij bij de Sjankwe-stam van opperhoofd Sai in de Zambezi-vallei. Het dichtst bijzijnde ziekenhuis voor deze mensen ligt op 225 kilometer afstand. .Juist was een vrouw gestorven, ach terop een oude fiets waarmee haar man nog geprobeerd had haar naar het ziekenhuis te brengen. Het opperhoofd vroeg Van Woer den om een kliniek, terwijl hij tevens toestemming gaf voor zending en bij belverspreiding. Stenen Toen Van Woerden het verzoek nog in beraad had, zag hij bij een volgend bezoek, dat de stamleden op bevel van het opperhoofd al ijverig bezig waren om stenen te bakken voor de kliniek. Hij hoopt, dat er voor de regentijd, die in oktober be gint, een eenvoudig gebouw zal staan. Het gouvernement en de districtscommandant hebben hun me dewerking toegezegd. Of het plan 2al kunnen doorgaan, hangt behalve van de financiën ook daarvan af, of men twee ver pleegsters in Nederland bereid zal kunnen vinden, om er heen te gaan. Met één verpleegster is men reeds in bespreking. Op den duur zou men dan ook een administrateur willen aanstellen. Na het openingswoord door de voorzitter, de heer L. de Boer te Urk werd op deze dag verder gesproken door ds. E. du Marchie van Voort- hui jsen, oud-gereformeerd predikant te Urk, ds. A. Uitslag, vrij-oud-gere- formeerd te Oldebroek, ds. J. W. Kloof (vrij-) oud-gereformeerd te Gouda en de heer L. van der Sluys, hervormd godsdienstonderwijzer te Kollum. Vertaling Verder was er ook ds. T. H. Brown, secretaris van de Trinita rian Bible Society. in Engeland,waaïmee de Stichting tot handhaving van de Sta tenvertaling samenwerkt. Dit ge nootschap helpt zendeling Van Woer den en zijn medewerkers bij het werk van bijbelvertaling en bijbel verspreiding. Ds. Brown vertelde over zijn bij- belbenootschap en wees op het grote gevaar van onzuivere bijbelvertalin gen, juist op het zendingsveld. Hij riep op de krachten te bundelen om te zorgen dat zuivere vertalingen beschikbaar zijn. Namens de Rhodesië-zending wen hem door de heer De Boer eei cheque van duizend gulden overhan digd. Circa twaalfhonderd mensen be zochten deze samenkomst. De eollee ten brachten bijna 14.000 gulden oi TRIPOLI De Verenigde Stater Groot Britannië, Frankrijk en Itali hebben het nieuwe revolutionaire b< wind in Libië erkend. De vier reg< ringen maakten dit zaterdag kort n elkaar bekend. Inmiddels is volgen de Italiaanse radio het leven in Libi weer normaal. De afgezette koning Idris heeft vei klaard naar Libië te willen terugke ren „als gewoon burger of als kt ning". Hij verblijft met zijn gevolg het vakantie-oord Kammena Vour in midden-Griekenland voor een me dische behandeling. Senator Dirksen overleden WASHINGTON De Amerikaan se republikeinse senator Everel Dirksen is gisteren op 73-jarig leeftijd overleden. Hij was leidf van de republikeinse fractie. Eni( dagen geleden was hij geopereei aan een kwaadaardig gezwel aan c longen. In 1950 werd hij tot senator gekt zen. Daarvoor was hij zestien jaa lid van het huis van afgevaardig den. door drs. N. Scheps VELDHOVEN De hervormde gemeente heeft het initiatief genomen. Ds. H. Nobel, hervormd predikant van Veldhoven, vervult ook het pastoraat in de psychiatrische in richting en kan niet al het gemeentewerk doen. Daarom werd tot nu toe een deel van het werk door een andere hervormde predi kant verricht. Toen deze niet meer beschik baar was, vroeg de hervormde wykgemeente zich af of een gereformeerde predikant zijn taak niet kon overnemen. Dat zegt drs. Th. Vollenhoven, gereformeerd pre dikant in Eindhoven, als hij vertelt waarom hij gistermorgen ook intrede heeft gedaan in de her vormde gemeente van Veldhoven. Daarmede is hij de eerste predikant in Nederland die. een officië le status heeft gekregen bij een hervormde ge meente en een gereformeerde kerk. Drs. Vollenhoven werd in 1966 predikant bij de gereformeerde kerk van Eindhoven. Daaronder res sorteert ook Veldhoven. Toen de hervormde wijkge- meente van Veldhoven ging denken aan samenwer king met de gereformeerden, moesten de hervorm den zich wenden tot de gereformeerde kerk van Eindhoven. SAMEN OPTREKKEN Ook deze voelde er wel voor en zeker de leden die in Veldhoven woonden. Daar hebben zich de laatste jaren veel jonge gezinnen gevestigd. Zo ontstond een vorm van samenwerking. In andere gemeenten helpen hervormde en gere formeerde predikanten elkaar ook wel. Zij vervan gen elkaar bijvoorbeeld bij ziekte en in de vakan- tietijd. Dat gebeurt vooral in het zuiden. Maar Veldhoven is de eerste gemeente waar de her vormde gemeente en de gereformeerde kerk samen officieel de verantwoordelijkheid dragen voor het pastorale werk van dezelfde predikant. Drs. Vollenhoven ziet deze samenwerking als een stap naar de vorming van één gemeente. Als hier geen vervolg op zou komen, zegt hij, zou het toch eigenlijk maar geknutsel zijn. We horen bij elkaar en we willen bij elkaar horen. De samenwerking zal, naar we hopen, steeds verder voortschrijden. NIET VERANTWOORD Dit betekent niet dat drs. Vollenhoven overal de scheiding tussen de hervormden ee gereformeerden DS. H. NOBEL, ongegrond acht. Er zijn gemeenten waar de tegen stellingen erg groot zijn. De verschillen tussen de modaliteiten in de Hervormde Kerk zelf zijn al groot. Men denke aan de Gereformeerde Bond en de vrijzinnige modaliteit. Maar in Veldhoven beho ren de leden van de beide kerken, zoals uit de vele contacten blijkt, al volledig bij elkaar. Daar is de scheiding dus niet meer verantwoord. Natuurlijk rijzen er dan wel vragen. Hervormden van verschillende modaliteit kunnen zich in Veldho ven vestigen. Kunnen gereformeerden en vrijzinni gen aan één avondmaal zitten? Nu zijn het hier in Veldhoven twee afzonderlijke gemeenten. Er is nog) niet één protestantse ge meente. Drs. Vollenhoven noemt het een „personele unie". In de regel worden er dus ook afzonderlijke kerkdiensten gehouden. Zes keer in een jaar kom1 men bijeen in een gemeenschappelijke dienst. Ver der ruilen ds. Nobel en drs. Vollenhoven elfmaal per jaar. Maar dan worden er geen sacrament bediend. Er staat dus nog niet één avondmaalstal Maar men wil toch wel naar een eenheid grof en, waarbij men elkaar vindt in één gemeen rondom één tafel. Maar, aldus drs. Vollenhovf men kan zich afvragen of iemand die vrijzinnig 1 aan deze viering van het avondmaal zou meedoi Wie er wel aan wil deelnemen, is daar zelf veran woordelijk voor. Het formulier laadt een enorh verantwoordelijkheid op de gemeente. Selectee men zich zelf niet? En in de Gereformeerde Ke ken staan er toch ook vraagtekens achter de tucl Behalve deze principiële vraagstukken kwami er ook praktische zaken aan de orde. In well houding staat drs. Vollenhoven tot de hervormi gemeente. Hij wordt er geen predikant van, ma verleent bijstand in het pastoraat. Ook wordt t geen lid van deze gemeente en hij kan dus geen 1 van de kerkeraad zijn. Hij is adviserend lid gewo den. De beide gemeenten behoren ided tot hun eigf kerkverband en dat brengt consequenties mt Maar er ligt bij de gereformeerde synode een bri van de hervormde, waarin op een nauwer same! gaan wordt aangedrongen. Als die tot stand z< komen, wordt het voor plaatselijke gemeenten <x makkelijker in een of andere vorm de eenheid d men ervaart, te realiseren. In Veldhoven is het nu al gelukt en de kerkèlijl vergaderingen hebben er de vereiste medewerkii a,an verleend. Ook financieel maakte men een ove eenkomst. De hervormde gemeente betaalt een de de van het salaris van de predikant. WERKZAAMHEDEN Er is uiteraard een verdeling van werkzaamhi den gemaakt. Behalve de pastorale zorgen voor ii ongeveer 500 gereformeerden van Veldhoven, hed drs. Vollenhoven die ook nog voor 100 hervormd gezinnen." Verder verricht hij al het jeugdwerk, di gecombineerd is. Ook geeft hij gezamenlijk catecü saties. Bovendien zal het kringwerk zijn aandal vragen. Gedurende de vijftien jaar dat drs. Vollenhovfl predikant is, heeft hij al heel wat contacten iw leden van andere kerken gehad, bij voorbeeld tofj hij luohtmachtpredikant op de vliegbasis Eindm ven was. Hij heeft ook als luchtmachtpredikaj gewerkt op Nieuw-Guinea, waar een Evangelie Christelijke kerk is. Het zal hem dus niet zo mod lijk vallen vertrouwd te raken met de bijzondej situatie waarin hij verkeert als predikant van tvn kerken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2