MILITAIREN IN ACTIE NA SCHIETPARTIJ Commentaar VS beraden zich over vredesplan Noord -Y ietnam Belfast weer onrustig Opnieuw executies van Twee echtparen komen in brandende anto 0111 spionnen m Irak Het Kwartet Onafhankelijkheid voor Antillen, eist Nita Antillen Oppositie in de PSP tegen uittreden Progressief Akkoord Studenten drongen vergadering van curatoren binnen Kettingbotsing bij Nijkerk: 0NDERZ ETTEGEL OF PLACE-MAT (RITA) Nieuwe Leidse Courant Maandag 8 september 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Mieatti Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Barricades in straten en op pleinen Aansloffen niet benzinebommen WINKELS GEPLUNDERD Groepen rooms-katholieken en protestanten hebben de afgelopen nacht in Belfast minstens acht gebouwen, waaronder een hotel, in brand gestoken met benzinebommen. Ook zijn winkels geplunderd. BELFAST Britse troepen zijn vanmorgen vroeg de Noordierse hoofdstad Belfast binnengetrokken nadat op tal van plaatsen in de stad aanslagen met benzinebommen waren gepleegd. Verscheidene gebouwen werden in brand gestoken. Bij een schietpartij in een van de protestantse wijken vielen een dode en enkele gewonden. Na een lange (en zonnige) va- rantie in Nederland is de jongste toch ter van het Oranjegezin, prin ts Christinaweer naar Canada ver trokken, want ook voor haar begint het nieuwe seizoen. Koningin Julia- ia bracht haar dochter zelf naar het vliegveld Schiphol. DEN HAAG Het Frente Obrero. dat bij de verkiezingen op de Neder landse Antillen drie van de 22 zetels heeft behaald, zal voor alles streven naar het beleggen van een ronde ta felconferentie met als enige onder werp onafhankelijkheid voor de An- illen. Dit heeft de Antilliaanse vakbonds- eider en een der voormannen van iet front, Nita, zaterdag verklaard. .Voor het eerst hebben de Antilliaan- le arbeiders een duidelijke overwin- üng behaald," aldus Nita. Op een demonstratieve bijeen- comst van het landelijk actiecomité van Antillianen in Nederland, zon- agmiddag in Krasnapolsky in Am sterdam, is een motie aangenomen, vaarin wordt geprotesteerd tegen iet ontslag van 500 mijnwerkers op Curacao en het gevangen houden van ie journalist Stanly Brown en vak- londsleider Godett. Voorts wordt in de motie gezegd. »t de Nederlandse en Antilliaanse egeringen primair de verantwoorde- jkheid dragen voor wantoestanden #p de Antillen, daar zij de koloniale verhoudingen handhaven. Oorzaken van de wantoestanden moeten wor- len gezocht in het extreem kapitalis- ische economische systeem, dat zich nanifesteert in zeer lage lonen, zeer age winst- en inkomstenbelasting, af wezigheid van vermogensbelasting en de afwezigheid van sociale voor- tieningen voor de arbeidende bcvol- Een bewijs van de toenemende on rust in Belfast was ook de oprich ting van meer dan dertig nieuwe bar ricades in straten en op pleinen. Maar tot een openlijk treffen kwam het niet: de drieduizend Britse mili tairen wisten beide partijen geschei den te houden. De brandweer kon de meeste branden blussen voordat er grote schade werd aangericht. De politie is er nog niet in ge slaagd „Radio-Oranje" op te sporen. Via dit radiostation, dat ergens in Belfast staat, worden de protestan ten aangespoord het heft in eigen handen te nemen „om zich te verde digen tegen de rooms-katholieke hor den". VERZOEK Tom Caldwell, een lid van het Noordierse parlement voor de par tij van de Unionisten, he,eft de rege ring van Ulster verzocht een uit gaansverbod voor de avonduren af te kondigen met het oog op de on geregeldheden van de laatste drie dagen. De schietpartij deed zich voor in AUoa Street, een gemengde wijk in het westelijke deel van de stad. En kele mannen stonden voor een win kel te praten toen uit een voorbijrij dende auto schoten werden afge vuurd. Een van de mannen was op slag dood. Gisteren wierpen militairen traan gasgranaten naar een menigte van drieduizend joelende protestanten, die zich een weg wilden banen naar het rooms-katholieke stadsdeel. Dat gebeurde nadat protestanten een r.k. familie hadden uitgejouwd. Het ge zin gooide de meubels uit hun wo ning in Doverstreet, waar zowel pro testanten als rooms-katholieken wo nen. Na een confrontatie van twee uur werd overeenstemming bereikt met de betogers, dat de barricaden zouden worden gesloopt. VN Intussen heeft de regering van de republiek Ierland de Verenigde Na ties verzocht de situatie in Noord- Ierland te bespreken. Ambassadeur Cremin hoofd van de Ierse delegatie bij de Verenigde Naties wil dat Oe Thant deze kwestie op de agenda plaatst als „een punt van belangrijke en dringende aard". De nieuwe zitting van de VN begint volgende week dinsdag. In een toelichting wordt gezegd, dat Ierland van mening is, „dat er een eind moet komen aan de discri minatie in dat gebied opdat het ge vaar voor een ernstige internationale wrijving tussen Ierland en het Ver enigd Koninkrijk wordt vermeden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ruim veertig leden van de PSP hebben zaterdag in Utrecht vergaderd over de kandidaat stelling voor het nieuwe bestuur van de party, dat op het congres in okto= ber moet worden gekozen. De veertig zijn allen voorstanders van het deelnemen van de PSP in een progressieve concentratie. Zij betreu ren dan ook het uittreden van de par tij uit de werkgroep Progressief Ak koord. Men wil een sterker bestuur, dat in de toekomst zal optreden tegen leden van de partij, die tegen de partijde mocratie handelen, zoals bij de kwestie Noorderwier. Eén van de ini tiatiefnemers van de bijeenkomst was oud-voorzitter Vogt. Ook de leden die naar aanleiding van de kwestie-Noor derwier uit het bestuur traden, namen aan de discussie deel. versie Nu de charmante kruistocht van Bernadette Devlin door de Verenigde Staten, waar zij een pleidooi hield voor de rooms- katholieke minderheid in haar vaderland Noord-Ierland, ab rupt is afgebroken, probeert de militante ds, lan Paisley op zijn manier haar argumenten te ont zenuwen. De predikant bij zijn aankomst op het vliegveld van Philadelphia. Inmiddels is in beider land van herkomst de (gewapende) vrede weer ver stoord WASHINGTON De Verenigde Staten beraden zich over een nieuw vredesinitiatief van Noord-Vietnam. Dit heeft de Amerikaan se vice-president, Spiro Agnew, gisteren in een vraaggesprek voor de televisie gezegd. Er is wel wat over aan zonne- flarden, helaas niet al te buitenspo rig, om het traditionele kleur en- spektakel, dat het Aalsmeerse bloe mencorso is, de nodige stimulansen te geven, maar zo heel erg nodig was het niet: want de praalwagens, waarop ongebreideld met bloemen- schoon werd gemanipuleerd, was zonder zon toch nog een majestueus schouwspel, dat duizenden en nog eens duizenden op de been bracht. Hij wilde geen nadere bijzonder heden geven omdat „de kwestie in een bijzonder delicaat stadium is gekomen. Er zijn nieuwe ontwikke lingen. die ons zeer hoopvol stem men", aldus Agnew. Van werkelijk optimisme is volgens Agnew geen sprake, „maar er is beweging en ini tiatief waar zo lang geen initiatieven zijn genomen". Waarnemers menen dat Agnew de aandacht wil afleiden van de weige ring van Zuid-Vietnam het drie da gen durend Vietcong-bestand, wegens de dood van Ho Tsji Minh, in acht te nemen. Deze onverwachte weigering lokte felle kritiek uit van de Ame rikaanse delegatieleider in Parijs, Averell Uarriman, die er bij zijn re gering op aandrong president Ngoe- jen van Thieu alsnog te bewegen het bestand in acht te nemen. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Een actiegroep van studenten der r.k. universiteit is za terdagmiddag een vergadering van het college van curatoren binnengedrongen, die gehouden werd in de kamer van de president-curator, prof. dr. A. G. M. van Melsen. De studenten wilden dis cussiëren over de nota die de curato ren hebben samengesteld over de struc tuur van de universiteit. Prof. Van Melsen weigerde op het verlangen van de (ongeveer 25) stu denten in te gaan. Wel was hij bereid een beperkte delegatie van de studenten tot de vergadering toe te laten, maar daarmee gingen de studenten niet ak koord. Zij bleven in de kamer, waarop de voorzitter de vergadering voortijdig sloot. FR is aan de Nederlandse Antillen zowel sociaal als politiek nog wel iets te doen. Het eerste is gebleken tijdens de schokkende mei-gebeurtenissen, waardoor ook wij hier in het oude Nederland bijzonder zijn opge schrikt. En hoe het er politiek in elkaar zit. daarvan is iets gebleken uit de de zer dagen gehouden verkiezingen. Een verward beeld, met een leidende partij, de Democratische, die wel lang de meerderheid heeft gehad maar niet tot een indrukwekkend beleid in staat is gebleken, en die nu wel de machtigste is gebleven maar niettemin enkele veren heeft moeten laten. Daartegenover een verdeelde en dus tamelijk machteloze oppositie. De be tekenis van de jongste verkiezingen schuilt vooral hierin, dat ze enkele toch niet onbelangrijke verschuivin gen te zien hebben gegeven. Die wij zen bovendien op een onmiskenbare radicalisering. Men kan daarover treuren, en dat ls op zichzelf een nuttige bezigheid mits het er niet bij blijft. Nuttiger is wanneer men zich ginds en hier gaat afvragen hoe het zo gekomen is, en vooral hoe het nu verder moet. Wij hier in Nederland zijn namelijk nog op een bepaalde wijze met de Antillen verbonden. Daar heeft men ginds meer profijt van dan wij hier. Maar we zijn wel geïnteresseerd, ze ker óók in de politieke en sociale si tuaties. Een actuele vraag waarvoor onze re gering staat is, wie er nu gouverneur moet worden. Er is geen ruime keus. Moet het, ook na deze verkiezings uitslag, de heer Jonckheer zijn? Indien men al vóór deze verkiezin gen dat gevoelen was toegedaan, dan is na de verkiezingen enige aarze ling op dit punt toch op zijn minst verklaarbaar. Want de heer Jonckheer is een ty pische representant van de partij die met niet opzienbarend resultaat de leiding heeft gehad en die nu in de ze verkiezingen haar tol in zetels heeft moeten betalen. Al met al worden wij hier in Neder land tegenwoordig dus wel met de neus op de toestand ginds gedrukt. Eerst in mei bij die onlusten. En thans opnieuw, nu de stembus heeft gesproken. GROESBEEK Bij een ontploffing in het dorp Breedeweg te G roesbeek bij Nijmegen is zaterdagmiddag een 12-jarige jongen ernstig gewond ge raakt. De knaap was in de tuin bij het ouderlijk huis bezig met een schop, toen zich plotseling een explosie voor deed. Vermoed wordt dat een brisant bom tot ontploffing kwam. Bijna 25 jaar geleden lag bij Groesbeek het grootste mijnenveld van Europa. Veiligheid NIJKERK Vier mensen zijn gisteravond bij een ketting botsing op rijksweg 28 bij Nij kerk in hun personenauto ver brand. De slachtoffers zijn twee echtparen uit Amsterdam. Een nu kunt u kiezen wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! imendcn sen Bureau van dit blad Ik geef op als nieuweabonnee: De Zuidvietnamse regering liet gisteren weten dat men de wapens niet zou neerleggen, om de veiligheid van de burgers te waarborgen. „Nog nooit hebben de communisten zich aan enigerlei vorm van een bestand gehouden. Zij hebben daarentegen tijdens voorgaande bestanden hun sabotage-acties uitgebreid. Bovendien zijn sinds de dood van Ho Tsji Minh hun vijandelijkheden nog toegeno men", aldus een communiqué van premier Thieu. Met deze mededeling werd de hoop op een mogelijke verlenging van het bestand en een doorbreken van de impasse bij de besprekingen in Pa rijs de bodem ingeslagen. Waarne mers meenden dat een algemeen staakt het-vuren een gebaar van goede wil tegenover de nieuwe lei ders in Hanoi had kunnen zijn. Vandaag wezen besprekingen in Saigon erop dat er toch een bestand in acht genomen zou worden. In elk geval waren de Amerikaanse bom bardementen tot het uiterste beperkt Hoewel het bestand gisteravond om zes uur (Ned. tijd) inging, deed de Vietcong hevige aanvallen op Ame rikaanse stellingen in het gebied van BAGDAD In Irak zijn drie mensen terechtgesteld wegens spionage voor Israël en de Amerikaanse geheime dienst (CIA). Dit is vanmorgen door radio-Bagdad bekendgemaakt. De executies zijn vanochtend vroeg uitgevoerd. Twee burgers stierven aan de galg, de derde een soldaat kreeg de kogel. Het is niet bekend of de terechtgestelden Joden zijn. Het aantal wegens beweerde spionageactiviteiten terechtgestelde mensen in Irak is met deze executies gestegen tot 54. Onder hen bevonden zich elf Joden. betaalt: par kwartaal par maand als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PIACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Couront, Antwoordnummer 267, Leiden. andere vrouw raakte ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde gisteravond om kwart over acht, toen ongeveer veertig auto's bij een gecompliceer de kettingbotsing betrokken raak ten. De auto. waarin de vier slacht offers zaten, werd van achteren aan I gereden. Een hevige steekvlam sloeg uit de wagen, die binnen de 1 kortst mogelijke lijd in lichterlaaie stond. De vier doden zijn H. J. Evas (54), zijn vrouw E. H. Evas-Lang (54) en j Da Nang. Zestien Amerikanen wer- het echtpaar H. Burgers. den gedood en 155 gewond, terwijl aan Vieteong-zijde 250 militairen j zouden zijn gesneuveld. Collectief Volgens het dagblad Nhan Dan, het officiële Noord Vietnamese partij- orgaan, is in Hanoi een „collectieve leiding" gevormd. Wie daartoe be horen werd niet bekend gemaakt. Van een op handen zijnde madhts- strijd is volgens het blad geen sprake. In Hanoi namen gisteren duizenden afscheid van Ho Tsji Minh, terwijl de stem van de overleden president via de geluidsband te horen was. Het stoffelijke overschot ligt in een gla zen kist. In een afzonderlijke doos was het schoeisel, dat Ho lsji Minh altyd droeg, te zien. De Russische premier Kosygin legde een krans aan de baar. Hij voerde later besprekingen met de Noordvietnamese leiders. Afgewezen minnaar schiet meisje en vader dood PALERMO Een teleurgestelde i Siciliaan heeft zaterdag de vrouw die hem had afgewezen en haar vader doodgeschoten, toen het meisje op het punt stond naar de kerk te gaan om met een ander te trouwen. De 1 moordenaar vluchtte na zijn daad en stak zichzelf later in brand. Het meisje zou juist in haar witte bruidsjurk haar huis verlaten toen de afgewezen minnaar het huis bin nenstormde. Hij trok een pistool en begon te schieten. Het meisje werd door vijf kogels getroffen. Haar va der kreeg een kogel in de borst. Men moet de mensen niet leren wat ze moeten denken, maar hoe ze moeten denken. LICHTENBERG „U kunt het misschien heter zelf op spelden." Zon eu maan 9 september zon op 6.04, onder 19.09: maan op 2.58, onder 18.37; 11 sept. N.M. tiyy Ufrrn DE BILT Het zonnige weer gedurende het weekeinde werd veroorzaakt door een hogedruk- gebied, dat zich van de Britse eilanden over onze omgeving tot Polen uitstrekte. De middagtemperaturen be reikten in ons land waarden van omstreeks negentien graden. Boven Zuid-Europa en het wes telijk deel van de Middellandse Zee bevond zich een lagedrukge bied, dat vooral in Zuid-Frank rijk plaatselijk regen- en on weersbuien bracht. De as van het hogedrukgebied verplaatst zich het komende et maal onder invloed van een de pressie bij IJsland in zuidelijke richting over ons land naar het Alpengebied. Voor morgen wordt samenhangend hiermee droog en vrij zonnig weer verwacht Vannacht kan zich evenwel in het binnenland hier en daar mist vormen. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9; Min. temp.: omstreeks nor maal; Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog et maal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1