Mexico bleef ijle illusie Georg Kessler: conditie van Polen gaf doorslag Arbiter Placek: ik maakte geen fout... De Stand °olen sloegen keihard toe Henk Wery miste penalty. ISRAËL DURFDE HET NIET MW-DOS 2-0 Uitsl a g en Standen Totocijfers m IW>6f GOURANT 13 MAANDAG 8 SEPTEMBER 1*6* Suurbier, Pleun Strikde Pool zottysik en Jan van Bever en. De stand m groep 8 van de voorronden van het wereldkam pioenschap iioetbal ós nu: 1 Bulgarije 3 3 0 0 6 82 2 Nederland 5 3 0 2 6 8—4 3 Polen 4 2 0 2 4 11— 7 4 Luxemburg 4 0 0 4 0 216 De drie trainers, die een levensbelang hadden by de wedstryd Polen tegen Nederland, gaven een eenstemmig oordeel over het beeld van de wedstryd. Zowel de Nederlander Georg Kessler, de Pool Ryszard Kon- sequizc en de Bulgaar Stefan Boskov vonden dat Nederland voor rust mogelijkheden heeft gehad en dat Polen in de tweede helft vooral dank zij een betere conditie zijn slag heeft kunnen slaan. Slechts de nuances zyn enigszins verschillend, maar die zyn sterk afhankelijk van de be nadering van de betrokken trainer. Vanzelfsprekend dat Kessler met Nederlandse en Konseqizc met Pool se ogen ziet en oordeelt, de me ning van Stefan Boskov van de Bul garen, die nog geen verliespunt in de voorronden hebben opgelopen tegen Nederland en Polen ieder vier, als het meest objectief. Dit vertelde Bos kov: .,Na tien minuten dacht ik Polen nt deze wedstrijd gemakkelijk win- i. Nederland slaagde erin met wel- rwogen voetbal uit de greep van z i tegenstander te komen en zij hebben daarna het beeld van de eerste helft bepaald. Polen raakte vol- CHORZOW Een zwaar oordeel over Henk Wery vellen is gemak- dyk. Het zou echter onredelijk zyn. Onder verschrikkelijk zware druk. >gen minuten voor tyd met een achterstand van 12, moest hij een rafschop tegen Polen nemen. Op Wery rustte een enorme last, zijn ze- «rheid was niet gestimuleerd door een duidelijke rechtvaardigheid de strafschop, want anders dan een geschenk van de Tsjechische hei dsr echt er Ivan Placek was bet niet. Die strafschop was ook geen meer of minder logisc c uitvloeisel van lange reeks van aanvallen.die incorrect gestopt waren en om wraak Wery kan nauwelijks de emotie van een revanche gedachte bvoeld hebben, want er was geen echte aanleiding voor de wel heel \pare straf na een misschien kleine overtreding van Kostka tegen eenstra. Wery moest „koud" achter de bal gaan staan, geestelijk niet Üdoende geladen. [In Zeist was geoefend op het van strafschoppen. Groot I de eerste plaats en Israël wa ll de aangewezen mensen voor ït uitvoeren van een eventuele :afschop. Toen het in Chorzow ver was, bleek Groot door een nieblessure niet in staat de straf- hop te nemen en Israel durfde et Daarom moest een beroep op enk Wery gedaan worden, kort or tijd, levensgroot achter het iel oprijzend wees het scorebord stand 21 voor Polen aan. Ne ll minuten nog slechts had de ok achter Kostka vol te tikken, ery heeft de bal net naast de chterdoelpaal geschoten. Hij left gefaald op een moment dat et makkelijk te zeggen is dat ;n internationaal niet mag mis- n. Het zij zo. Henk Wery heeft ai gat geschoten in de Mexico- usies, maar volgens recht en re- iijkheid was Polen, nadat Ne- niand voor rust kansen had la- n liggen op een grotere voor rong dan 10, de betere ploeg. Polen heeft het geluk gehad van ri gelijkmaker, waarvan de zuiver- fd op zijn minst twijfelachtig was. derland mocht dan de kracht ont- kkeld hebben om de Polen te erstaan zelden zal een Neder - ïds elftal zo overtuigend hebben speeld als in die periode maar derland kon geen tegenslag ver- rken. Die hardheid ontbrak in Nederlands elftal. Tot het mo- int waarop het goed ging stond er n hechte formatie, na de eerste [enslag was alle zelfvertrouwen rdwenen. Scheidsrechter Placek voor buitenspel van Jaroszik nnen fluiten, maar het zou tame- gezocht zijn om aan zo'n onge- :kig moment de nederlaag op te ogen, om net als in Sofia de fout 1 scheidsrechter Anderson, die bij stand 00 een strafschop tegen f, als reden aan te wijzen voor uitblijven van de overwinning, zeker in Chorzov binnen bereik geweest. Voortreffelijk Voor de rust heeft Nederland W-treffelijk gevoetbald, met een ure waar de Polen na hun begin- ensief van schrokken en met een cerheid en een gemak die zelfs g betere ploegen uit hun spel zou bben gehaald. Bij de rustige op- uw van de aanvallen werd soms tfs de la'koniek en autoritair ge- ndeld. Maar als Moulijn of Van inegem een bal verspeelden, inden de voortreffelijke Rijnders de goed spelende Groot het weer orde te maken, stopten Eijken- oek en Israël de Polen af en de ikele keren, dat ook dat niet lukte, onde Jan van Be veren zijn onge- enaarde klasse. De Poolse storm, die meteen was gse t-oken, luwde ook snel, al oest de verdediging, waarin Pleun rik een regelrechte aanwinst eek, af en toe hoekschoppen weg ren. De Polen waren een enkele eer dreigend, maar zelden echt ge- sarlijk. Na vijf minuten 'had Henk 'ery Nederland al een voorsprong unnen geven. De Feijenoorder, die en goede neus heeft voor de piek en waar de kansen liggen, schoot h afwerker te kort na een sublieme ombinatie tussen Groot en Hane- em. Zo dicht als Wery bij het 'oolse doel was gekomen zijn de 'olen nooit bij Jan van Beveren eweest, de Nederlandse doelman was met enkele 'afstandsschoten van Dejna, Lubanski en Faber net lek ker op temperatuur gekomen. Kostka, in het andere doel, was door de vertragend spelende Neder landers nog niet belaagd, Wery had immens naast geschoten, toen Van Hanegem en Rijnders in de Poolse achterhoede een opening voor Cruyff vonden. De Amsterdamnier schoof de 'bal door naar Wery, die fel door lopend de nog niet ingespeelde doel man Kostka overblufte, de bal vlak voor hem aantikte en het net trof. Het was een verrassingsaanval, die de Poolse zekerheid onmiddellijk ondermijnde. Het Nederlandse elftal kreeg na die openingstreffer in de achttiende minuut een vaste greep op het spel. Moulijn groeide naar een betere vorm, Van Hanegem speelde iets feller en sneller en Cruyff bood Wery vrij kort na het doelpunt een unieke kans om de stand op 20 te brengen. Na een schitterende solo plaatste de Ajacied de bal precies op het hoofd van de op enkele meters volkomen vrij voor het doel staande Wery, maar Wery kopte recht vooruit en boven dien over de lat. Breekpunt Die gemiste kans bleek later een breekpunt in de Nederlandse over macht, die langzaam minder spre kend en overtuigend werd. Een kwartier voor rust demonstreerde de terugval van Nederland zich het duidelijkst na een blunder van Suur bier. Niemand kon hem corrigeren en Lubanski kreeg een vrije door tocht naar het doel van Van Beve ren, die op onbegrijpelijke manier de gelijkmaker voorkwam. Van Beve ren kon de bal echter niet onder controle krijgen en moest nog eens Willy Quadakkers Op redelijk peil staande wed strijd, waarbij al snel bleek dat MVV de betere ploeg was. De Maastrichtse formatie dankte dit aan het knappe spel van de van Holland Sport overgenomen Wim Reijers, alsmede aan het duo Heij- nenPrins. Aan de andere kant was Cor Adelaar een zwoeger, die bijna een doelpunt maakte, maar arbiter Sjef Dorpmans zag over het hoofd dat de bal de lijn reeds gepasseerd was. Willy Brokamp gaf MVV na rust de leiding en Willy Quadakkers zorgde voor het andere doelpunt toen keeper Henk van Ledden de bal uit zijn handen liet vallen. in een wanhoopsreactie handelen om ook Faber de kans te ontnemen. Het waren de enige keren, dat de Poolse schutterij echt gevaarlijk was en ook in het begin van de tweede helft zag het er niet echt somber uit. Weliswaar begonnen de Polen opnieuw met een stormachtig offensief, maar weer ving de achter hoede de aanvallen aardig op. Het kostte echter wat meer moeite. Coach Ryszrd Konsewicz had Faber vervangen door Jaroszik, die veel meer vaart in de aanval bracht en op het middenveld slaagden Dejna en Schmidt er volledig in de Neder landse opbouw te verstoren, iets, dat hen voor rust niet gelullet was. Nederland kon dn die eerste tien minuten van de tweede helft nau welijks meer dan breken, maar om dat het zo afdoende gebeurde, viel de Poolse ploeg al snel terug in zijn pogingen van afstand, waarmee Van Beveren geen onoverkomelijke moeite 'had. Toch besliste zo'n af standsschot de wedstrijd. Een kogel van Lulbanski werd door een Neder landse voet van richting veranderd en de bal sprong naar invaller links buiten Jaroszik. Op het moment dat Lubanski schoot, stond Jarsosik buitenspel. Daarover is geen twijfel mogelijk. Over de hinderlijkheid van deze buitensipelpositie werd door alle Nederlanders positief geoordeeld. Scheidsrechter Placek zag het echter anders redeneerde, dat de door een verdediger aangeraakte bal een niet hinderlijke buitenspelpositie opheft en liet doorspelen, Jaroszik trok een paar meter door met de bal en schoot Polen naast de Nederlanders. Jan van Beveren had geen enkele kans op de schuiver van de Poolse vleugelspeler. Gehaast Nederland schrok en schakelde gehaast over op een meer aanval lende speelwijze, die fataal werd. •Roggeveen kwam in het veld voor Moulijn om de aanvalskracht te vergroten, het hielp echter niet. Het alles-of-niets-voetbal leverde alleen Rijnders een kans op, maar hij schoot van de linkervleugel voor het doel langs. Het aanvalsritme van Nederland uit de eerste helft was verdwenen. De spelers konden el kaar niet meer vinden zoals voor rust en Schmidt en Dejna plus de vaak veel te gTof attaquerende Szoltysik braken de achties gewoon lijk vroeg af. Tien minuten na de gelijkmaker vond de voortreffelijke Dejna op links waar Suurbier als verdediger een zwakke indruk maakte) een ongedekte Lubanski, die van vrijwel dezelfde plaats als Jaroszik Van Beveren voor de tweede keer geen enkele hoop liet, 2—1. Nederland had op dat moment de wedstrijd verloren, maar de ploeg bezat de moed en de onverzettelijk heid om door te gaan en kreeg een kwartier voor tijd een stimulans toen Wietze Veenstra de aan zijn linker knie geblesseerde Van Hane- gen verving. In tegenstelling tot Roggeveen, die in de vleugellam geworden voorhoede, waar een be wuste lijn in de actie ontbrak, zelden aan bod kwam, was Veenstra uiterst waardevol. Hij begon met Markc, van een derde Pools doelpunt af te houden en drukte samen met Rijn ders de Poolse muur, die op het middeenveld zo lang vrijwel ondoor dringbaar was geweest, geleidelijk terug. Israel ging mee in de aanval, aanvoerder Eykenbroek zocht in het vijandelijk strafschopgebied naar kansen tijdens het wanhoopsoffen sief, maar het was allemaal ver geefse moeite. Tot Wietze Veenstra het negen minuten voor tijd pro beerde. Hij glipte tussen Szadkowski en Wrazy door. maar kon de bal bij deze slalom niet goed aan de voet houden. Kostka kwam uit zijn doel, wierp zich voor de PSV'er,, die daardoor kansloos leek. Ook d«t Poolse aanvoerder-doelman kon de bal echter niet onder controle hou den en in een poging hem in zijn macht te krijgen, gooide hij zich langs de voeten van Veenstra op nieuw naar de bal. Veenstra werd uit zijn evenwicht gebracht, strui kelde en de scheidsrechter floot. Niet voor een overtreding van de Nederlander, die stevig, maar zeker niet grof was doorgegaan, maar voor een fout van de doelman, die be wust niets anders had gedaan, dan een poging de bal te spelen. Strafschopeen geschenk. De Polen protesteerden, veel min der hevig dan de Nederlanders overigens na de gelijkmaker, maar Ivan Placek bleef rustig op zijn standpunt en op de strafschopstip staan. Wery heeft de kans op de gelijkmakerdiie Nederland noch Polen echt zou hebben geholpen, en het uitzicht om misschien meer voor Nederland, niet kun nen realiserenNiemand zal dat erger hebben gevonden dan de man zelf, die de moeilijkste van de vier kansen die hij in de wed strijd kreeg, gebruikte en drie ge makkelijker gelegenheden voorbij Het gaan ninMiiiiiiMiiiMiHifimiifnHiFiin'iwmfmfPffwmfmfir Fel duel tussen Henk Wery en Deyna. Scheidsrechter Placek maakte van zyn omstreden beslissingen geen groot probleem: „ik heb gefloten voor wat ik heb gezien en volgens my pakte Kotska de Nederlander vast. Het Poolse doelpunt was goed. -De man ontving de bal van een te genstander en dan is er geen sprake van buitenspel. Ik vind van mezelf dal ik gedaan heb wat ik moest doen en terugdenkend geloof ik niet aan wijsbare fouten te hebben gemaakt". „Natuurlijk was het buitenspel", vond aanvoerder Eykenbroek, „die scheidsrechter heeft het feit dat een van ons de bal heeft a; igeraakt al leen maar aangehaald om zijn fout goed te maken. Hij mag dankbaar zijn dat hij zo'n uitvlucht heeft. Hij had natuurlijk moeten fluiten, want toen de bal werd gespeeld stond Ja- rosik zeker twee meter buitenspel". Wietze Veenstra over zijn straf schop: „het was een krijgertje". „Ik had veel eerder verwacht dat er te gen mij zou worden gefloten". Pleun Strik over zijn debuut: „In de eerste vijf minuten heb ik het verschrikkelijk moeilijk gehad tegen Markc, maar toen ik was ingespeeld en eraan gewend geloof ik het goed te hebben gedaan". Sjaak Roggeveen: „Ik wist niet wat ik zag toen Veenstra die strafschop kreeg. Had ik hem eerder verdiend toen ik op een verschrikkelijke ma nier in de rug werd gelopen. Het was overigens erg moeilijk om alleen het laatste half uur te mogen meedoen. Je komt in een ploeg die uit zijn ritme is en dan doe je de hele tijd nauwelijks iets anders dan zoeken en zwerven van de ene vleugel naar de andere". Jan van Beveren: „Het is ver schrikkelijk om te verliezen als je zo dichtbij bent geweest. Ik ga er nog liever met 50 onderdoor, dan weet je tenminste dat je kansloos was, zo als bij die twee doelpunten, waarvan de eerste natuurlijk buitenspel was". ledig van slag af ook door de uitste kend spelende Israel, Eykenbroek en Rijnders. In de tweede helft kwam Nederland duidelijk conditie tekort, zelfs een sterspeler als Cruyff die in een aantal acties in de eerste helft had geschitterd, viel terug naar de middelmatigheid van de meeste Ne derlanders. Over de gehele wedstrijd gezien had Nederland zijn beste spelers in de achterhoede en Polen Lubanski, Marko en na de rust Jarosik in de voorhoede. De strafschop, die gegeven werd was een fout van de scheids rechter". Uitstekend Georg Kessler: „In de eerste helft heeft Nederland uitstekend gespeeld, maar juist toen zijn er kansen ge mist die internationals niet voorbij mogen laten gaan. De Polen zijn de tweede helft net zo begonnen als de eerste en ik had dat verwacht. In de rust heb ik mijn ploeg daarvoor ge waarschuwd en gezegd dat indien wij het tien minuten of een kwartier zou den volhouden, hun aanvalsdrift zou verflauwen. Dat is niet gelukt door de gelijkmaker.die uit duidelijke bui tenspelpositie werd gescoord. Jarosik stond hinderlijk. Na dat doelpunt heeft Nederland va-banque gespeeld. Ik herinner mij een interland wed strijd tegen Hongarije in Rotterdam waarbij de Hongaren met 02 ach terkwamen maar toch met hun eigen spel doorgingen en tot 22 ophaal den. Die kracht hebben wij niet. Als ik nog eens voor deze wedstrijd zou komen te staan zou ik taktisch weer hetzelfde spelen. In de eerste helft ging het uitstekend en de gevaarlijke Deyna is nauwelijks tot schieten ge komen- In het begin heeft Moulijn zich veel te veel van de bal laten dringen, hoewel hij zich daarna voor treffelijk herstelde. In de tweede helft begon het weer net zo en na de ge lijkmaker meende ik geen risico's te mogen nemen. Ik heb toen direct Roggeveen ingezet, die fysiek sterker is en ook internationale ervaring heeft. Voor de wedstrijd heb ik mijn spelers attent gemaakt op de condi tie van de Polen. Men heeft alles gedaan om dat te compenseren. Daarvoor heb ik het Nederlands elftal mijn complimenten gegeven. Ik vond Pleun Strik zonder meer een aanwinst voor het elftal. Suur bier wil ik geen verwijten maken. Doordat wij van onze taktiek af stapten na de gelijkmaker, en daar voor ook al enigszins werd hij her haaldelijk met twee tegenstanders geconfronteerd. En dat is een last die vrijwel niet te verwerken is. Ik was verbaasd over de strafschop die wij kregen, ik had eerder ver wacht dat de scheidsrechter tegen Veenstra zou hebben gefloten. On begrijpelijk vond ik dat de scheids rechter aanvaardde dat het publiek herhaaldelijk door de microfonist tot aanmoedigingen werd ge stimuleerd. Dat is sinds 1958 door de Fifa verboden". Meer vaart Ryszard Konsewicz: Het is net zo'n wedstrijd geweest als in Rotter dam, alleen was het omgekeerd. Daar hebben wij verdedigd en heeft Neder land voornamelijk aanvallend ge speeld maar hier was Nederland de verdedigende partij. Wij hadden ech ter geen goed antwoord op hun spel- vertragingen, waardoor zij met hun technische kwaliteiten in de eerste helft het initiatief hebben kunnen ne men. Bovendien waren wij in die pe riode niet zo goed. Schmidt en Deyna, die de taak hadden de Nederlandse acties op het middenveld te versto ren konden die opdracht niet aan. Zij slaagden er niet in een muur op te trekken voor de echte verdedigers- Na de rust met Jarosik in het veld hebben zij een klasse beter gespeeld. Jarosik bracht meer vaart in de voor hoede en de ruimte werd veel en veel Het tweede Poolse doelpunt door Lubanski gescoord. Op de foto v.l.n.r.: Rinus Israel, Hans Eykenbroek, Lubanski en Pleun Strik. Eredivisie MWDOS 2-0 Eerste divisie Vole wijekersVitesse 2—2 VolendamHVC 1—0 RCHVeendam 2—0 Helm. SportCambuur 1—1 DPCFSC 2—4) HeraclesDen Bosch j 0—0 ExcelsirFortuna VL 3—2 Willem IIGraafschap 2—1 Elinkwyk'Blauw Wit 00 T weede divisie GooilandNO AD 0—0 EDO—PEC 1—2 LimburgiaAGOW 1 2—2 EindhovenVW 3-0 HeerenveenRoda JC 10 RBC—Hermes DVS 1—1 BaronieSC Drente 1—0 VeloxWapeningen 1-0 Eredivisie Feijenoord 4 4 0 0 8 13—3 Ajax 4 4 0 0 8 114 Holland Sport 4 3 1 0 7 74 NAC 4 3 0 1 6 5—4 Haarlem 4 1 3 0 5 5—3 PSV 4 2 1 1 5 6—4 Sparta 4 2 1 1 5 8—7 MW 5 1 3 1 5 5—4 SW 4 2 0 2 4 7—6 Telstar 4 2 0 2 4 4—4 FC Twente 4 2 0 2 4 7—7 NEC 4 2 0 2 4 5—6 ADO 4 1 1 2 3 6—7 Go Ahead 4 1 1 2 3 3—5 DWS 4 1 0 3 2 4—9 AZ'67 4 0 1 3 1 0—3 GVAV 4 0 0 4 0 1—9 DOS 5 0 0 5 0 2-10 Eerste divisie Willem H 4 3 1 0 7 9—5 DFC 4 3 1 0 7 6—2 FSC 4 3 0 1 6 4—3 Blautw Wit 4 1 3 0 5 7—5 FC Den Bosch 3 1 2 0 4 3—0 Volendam 4 2 0 2 4 6—4 Volewijckers 4 1 2 1 4 6—5 HVC 4 1 2 1 4 2—2 Excelsior 4 1 2 1 4 7—7 Veendam 4 1 2 1 4 4—5 Elinkwijk 4 1 2 1 4 2—3 Fortuna VI. 4 1 1 2 3 5—6 SC Cambuur 4 1 1 2 3 6—7 Vitesse 4 0 3 1 3 4—5 Heracles 4 1 1 2 3 2—4 Helmond Sp 3 0 2 1 2 2—3 RCH 4 1 0 3 2 2—8 Graafschap 4 0 1 3 1 5—8 Tweede divisie PEC 3 3 0 0 6 7—3 Velox 3 2 1 0 5 6—2 Hermes DVS 4 2 1 1 5 12—5 Eindhoven 4 2 1 1 5 6—3 Baronie 4 1 3 0 5 5-4 RBC 4 1 3 0 5 2—1 Limburgia 4 2 1 1 5 6—9 Heerenveen 4 2 0 2 4 8—6 AGOW 4 1 2 1 4 6—6 Wageningen 4 1 1 2 3 4—5 VW 4 1 1 2 3 14 SC Drenthe 4 1 1 2 3 2—5 Gooiland 2 0 2 0 2 2—2 ZFC 3 1 0 2 2 2—3 EDO 4 0 2 2 2 2—3 Roda JC 4 0 2 2 2 2—6 NOAD 3 0 1 2 1 2—5 Polen—Nederland 1 RCHVeendam 1 Helmond SportSC Cambuur 3 DFC—FSC 1 HeraclesFC Den Bosch 3 ExcelsiorFortuna VI. 1 Willem IIDe Graafschap 1 ElinkwijkBlauw Wit 3 EDO—PEC 2 HeerenveenRoda JC 1 RBC—Hermes DVS 3 De BaronieDrente 1 VeloxWageningen 1 Een van de vele fraaie reddin gen van doelman Jan van Be veren. Op de foto v.l.Tur.: Wim beter gebruikt en toen haalden ook Deyna en Schmidt het verwachte peil- Na de gelijkmaker stond een andere Poolse ploeg in het veld. De jongens hadden toen weer volledig geloof in eigen kunnen. Conditioneel is Nederland mij te gengevallen. zij wilden ook na de rust wel aanvallen maar konden het gewoon niet meer. Ik kan niet oor delen of de gelijkmaker buitenspel is geweest, onze spelersbank was schuin achter eigen doel, ik zat er dus een heel veld van af. Die strafschop leek mij niet juist

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13