Hollandse lerares ging in Kameroen boekhouden leren Commissaris Maat: Geintje agent niet serieus nemen Nieuw vlaggeschip van de Duitse Fordlijn Je staat met een zeephoofd VECHTPARTIJ IN NICOLAIKERK Chrysler investeerde 1,5 miljard gulden Porsche mei top van 200 kilometer OVERVAL OM MANUSCRIPT Om het avontuur99 moet je niet gaan RENAULT-10 MET 1300 CC MOTOR Nog sportievere versie BMW Automatische transmissie bij de SAAB In oktober Fiat 128 in ons land 9 VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 Dra. E. J. W. Fopma De acute nood waarin op het Collége Evangé- lique, Libamba, Kameroen, moet worden voor zien is heel prozaïsch. De installatie voor eigen stroomopwekking is oud, der dagen zat en op en hangt met allerlei draden aan elkaar. Is het wonder dat men daar in Kameroen hoopt op een goede opbrengst van de Uniecollecte in Hol land? Want dan komt een nieuwe installatie binnen de korst mogelijke tijd. U weet, dat die collecte van 8 tot 15 september gehouden wordt. Herhaaldelijk is er sprake van kortsluiting, waardoor school en omliggende woningen zon der licht en ook zonder water komen te zitten. De energie wordt namelijk ook gebruikt om drinkwater uit een nabijgelegen riviertje te ma ken. Draait de zaak weer, dan is dat nog geen on verdeeld succes. Vooral niet voor de school- medewerkers die het ongeluk hebben in een wo ning aan het eind van het circuit te zitten. Dat levert daar dan ook al onder „normale omstan digheden" gloeiende spijkers in plaats van echt brandende elektrische lampen op. Werken bij kaarslicht of petroleumlamp, wat de laatste tijd nogal eens voorkomt, heeft in de tropen nog andere consequenties dan bij ons. De vele insecten die anders om het elektrische licht circuleren, komen dan op werkhoogte bij de mensen, met alle vervelende gevolgen van dienGa daar maar eens corrigeren of je les sen voorbereiden. Of: je komt thuis na een lange, stoffige rit uit de hoofdstad (in heel Kameroen is maar 500 km asfaltweg). Je zult eens lekker onder de douche. Maar het ding laat het afweten. Of, zoals mejuf frouw Fopma vertelde, je bent je haar aan het wassen, staat met een zeephoofd en zal de zaak nu es lekker afspoelenEnfin, u kunt zich zo een en ander voorstellen. Laten we dit ongerief en nog veel andere no den bij het christelijk onderwijs over de gehele wereld maar eens flink aanpakken. U weet het gironummer van de Uniecollecte toch? Het is 5166, ten name van Unie School en Evangelie in Den Haag. AMSTELVEEN Twee dagen voor ze (letterlijk) weer naar Ka meroen uitvloog, ontving ze ons in de vertrekdrukte op haar flat. „Ze" is drs. E. J. W. Fopma, lerares scheikunde, die vier jaar geleden haar welvarend bestaan aan een Nederlandse middelbare school in ruilde voor een baan aan een soortgelijke instelling in Kameroen, waar je met wat minder genoegen moet nemen. Beweegredenen? Dat is mijn stijl niet zo om daarover te mediteren. Je leest ineens over behoefte aan docen ten voor b-vakken in ontwikke lingslanden. Je overweegt: ik ben on getrouwd, 't zou best kunnen. Waar om zou ik niet? Zo werd het via de bekende bemiddelende instantie „Dienst over Grenzen" in Utrecht: Kameroen. Nee, ik ben echt niet vanwege „het avontuur" gegaan. Ik wist wel beter, kende Afrika al enigszins omdat mijn vader er beroepshalve contacten mee had en ik er zelf ook al eens was geweest. Een betrekkelijk kleine schoolsa- menleving in de rimboe met een klein inkomen, altijd dezelfde gezich ten en onder vrij primitieve omstan digheden kan op den duur behoorlijk eentonig worden. Werkelijk: vanwege de „romantiek" moet je niet gaan. Trouw Aan de andere kant krijg je ook weer veel diepgaander contacten. Met collega's die je blijken te liggen èn met leerlingen, van wie velen me tijdens mijn verlof hier spontaan voortdurend op de hoogte hielden van het reilen en zeilen op school. Die school: het Collége Evangélique in het zuiden van het Frans spreken de Kameroen. Gebouwen en dienst woningen staan in Libamba, onge veer 90 km van de hoofdstad Ya oundé. Het is een zevenjarige, mid delbare opleiding, gelijkwaardig aan die in Frankrijk. Mét internaat, want de leerlingen komen uit de meest af gelegen dorpen, vaak vele honderden Bij schrijver: BRUSSEL De 32-jarige Neder landse schrijver Gerard Kreuger, die Indertijd in het nieuws is geweest door een beschuldiging van plagiaat aan het adres van Jan Cremer, is in België het slachtoffer geworden van een overval, die volgens hem ver band houdt met een nieuw boek dat hij aan het schrijven is. Kreuger, die al een half jaar bij Nederlandse vrienden in Kapellen- bosch bij Antwerpen woont, werkt aan een roman over de Nederlandse society. Daarin behandelt hij op hu moristische wijze enkele schandalen. Druk aan het werk werd Gerard Kreuger woensdagnacht door twee personen met een pistool belaagd in het huis van zijn gastheer. Zij eisten het manuscript op. Omdat dit bij de uitgever was, werd hij op een stoel vastgebonden. Al eerder werden dreigementen aan zijn adres geuit. Na alles overhoop gegooid te hebben vertrokken de inbrekers. kilometers ver (Kameroen is dertien maal zo groot als Nederland). De school is een kwart eeuw gele den tot stand gekomen door een ge zamenlijk initiatief van de Ameri kaanse presbyteriaanse zending, die er al sinds 1890 werkte, en de Franse protestantse zending, officieel: de so- ciété des Missions Evangéliques de Pa ris. Door die laatste organisatie is drs. Fopman ook uitgezonden. Er zijn zo'n vierhonderd leerlingen. De aanvraag is bijzonder groot, dus moeten de toelatingseisen zwaar zijn. De school heeft dertig leefkrachten. Directeur is een Kameroenees. Het docentenkorps kent vrij veel officieel onbevoegden, soms oud-leerlingen die nog maar een deel van het schoolpro gramma afwerkten. Echtgenotes van docenten worden doorgaans ook snel bij het onderwijs ingeschakeld. Deze categorie geeft dan les in de lagere leerjaren. Wildvreemd Zelf ben ik, zegt mejuffrouw Fop ma, behalve lerares schei- en natuur kunde, ook tot boekhoudster van de school gepromoveerd, een taak waar ik wildvreemd tegenover stond, maar die ik, dank zij training door een Nederlander uit Yaoundé (het lelijke eendje waarover zij beschikt kwam nu goed van pas) nu behoorlijk aan kan. Een heterogeen gezelschap dus, die docenten, van wie tien Kameroene zen en de overigen Fransen, Ameri kanen, Engelsen, Duitsers, Nederlan ders. De leraren worden doorgaans door de hen uitzendende landen be taald. Dat kan soms tot merkwaardige si tuaties leiden. Zo verdienden de Amerikanen tot voor kort heel veel meer en ze hadden ook allemaal een eigen wagen (die je in zo'n land bit ter hard nodig blijkt te hebben), ter wijl de meeste anderen het samen met één wagentje moesten doen. De salarissen zijn nu meer genivelleerd. Het witte kerkje op het terrein van het College Evangélique van Libamba behoort met enkele woningen, die een Franse ar chitect ontwierp, tot de moderne accenten van het school- en internaatcomplex. Kort verband Er is ook onder de leerkrachten veel verloop. Zo komen veel Fransen over omdat er in hun land een alter natieve dienstplicht bestaat (ze kun nen dus in een ontwikkelingsland gaan werken in plaats van hun mili taire dienstplicht thuis te vervullen). Dit betekent voor die categorie: na twee jaar zwaaien ze weer af. Som migen, blijven nog korter. In dit deel van Kameroen is de helft van de bevolking gechristia- niseerd; er is ook praktisch overal basisonderwijs. De financiering van de school komt op ingewikkelde manier tot stand. Voor de exploitatie zijn de bronnen: een kwart staatssubsidie, de helft schoolgelden en de resterende 25 pro cent giften (Nederland). Voor uitbrei ding (investeringen) komen bijdragen uit Amerika (de presbyterianen) en uit Frankrijk (van de overheid daar). Schoolgeld betalen is verplicht. Dat moet wel, „anders kunnen we niet draaien". Het is aandoenlijk om te bemerken hoe vaders en moeders, broers en zusters, ja ook ooms en tantes hun geld bijeenschrapen om de cursus voor een jongen of meisje te betalen. Eliteschool Ondanks alle problemen is de kwa liteit van het onderwijs aan het Collége Evangélique goed en zijn de percentages geslaagden hoog. Het is kwalitatief een eliteschool. Jammer is, dat de ontwikkeling van het land nog niet zo ver is gevorderd dat alle afgestudeerden het geleerde iit prak tijk kunnen brengen. Er is vooral be hoefte aan meer technisch onderwijs. Hoe dan ook: we bouwen mee aan het vergroten van de Kameroenese intelligentsia, zegt drs. Fopma. Dat die bijdrage van pas komt, blijkt ook uit de manier waarop het land zich langzaam maar zeker ont wikkelt. Vooral het korps over heidsdienaren krijgt een steeds hoger gehalte, wat zich weer uit in een steeds vaardiger en doelmatiger bestuur. UTRECHT - Een in burger geklede politie agent, die zich gistermiddag lange tijd als kunste naar heeft uitgegeven, is er de oorzaak van dat het in de Nicolaikerk in Utrecht gistermiddag tot ernstige ongeregeldheden is gekomen. De man zichzelf noemende J. G. W. A. van Voorst tot Voorst uit Putten zal bij de commissaris van politie in Utrecht op het matje geroepen worden. Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. Bij voorbaat zei commissaris H. C. Maat al in het gebeurde op dit moment weinig strafbaars te kunnen ontdekken. „Laten we het niet al te serieus zien, maar meer als een lolletje om vragen- stelers snel te kunnen pareren". Onrust Het gebeurde allemaal bij de ope ning van de tentoonstelling „Neder landse Beeldhouwkunst '64 - "69". Bij de moeilijkheden, die ontstonden na dat in de kerk al grote onrust ver oorzaakt was omdat niet alle kunste naars werden toegelaten, werden drie mensen licht gewond. De vechtpartij in de kerk tussen Utrechtse en Amsterdamse kunste naars, was reeds voorafgegaan door een felle discussie in het kerkportaal. Hieraan nam „Van Voorst tot Voorst" intensief deel. Hij wilde de toegang van een tiental kunstenaars tot de Nicolaikerk tegengaan. De rede die de directrice van het Centraal Museum waar de ten toonstelling wordt gehouden me juffrouw dr. M. E. Houtzager, voor ruim honderd genodigden hield, werd onderbroken toen hel driftige kluwen uit het portaal de kerk in rolde. Schrijver H. Anten uit Utrecht zou door de „beeldhouwer" uit Putten zijn geslagen. Zowel binnen als buiten was het binnen de kortste tijd vechten gebla zen. „Van Voorst tot Voorst" werd twintig meter weggesleurd de kunstenaars begonnen aan zijn kunstenaarschap te twijfelen waarna adjudant P. J. E. Schouten hem ontzette. De kerkdeuren werden gesloten, niemand mocht er meer in of uit. Strafklacht Schrijver H. Anten is van plan een strafklacht in te dienen tegen de agent in burger, omdat hij hem zou hebben verwond. „Van Voorst tot Voorst" had nog geprobeerd de ge moederen te sussen. De Utrechtse kruidenierstoestand, zoals zij dat noemden, zou ergens anders uitvoerig ter sprake kunnen komen. In een pamflet hadden de kunste naars hun grieven al geuit tegen het ontbreken van een bruikleenvergoe ding. De wethouder van culturele za ken in Utrecht, de heer H. van der Vlist, verklaarde later een principieel voorstander te zijn van een toeken ning van bruikleenvergoedingen, zo wel aan kunstenaars als eigenaars van kunstwerken. Op de van 11 tot 21 september te houden automobieltentoon stelling te Frankfurt de eerste van het nieuwe seizoen zal Ford het vlaggeschip van zjjn Duitse lijn, de 26 M, aan het publiek tonen. immiimmiimnimmmiimiiniiruininiinciimiiiHiimnmnHimmiTTmiirn.il Rijgenot is 't meest Op de VOOr- grond tredende kenmerk van de 26M, die alles biedt wat de automo bilist zich maar wensen kan. Hiertoe behoren stuurbekrachtiging, een verwarmde achterruit en zittingen, die speciaal ontworpen werden om de vermoeidheid te bestrijden, wel ke lange ritten meestal tot gevolg hebben. De goede eigenschappen van de V-6 motoren, die tot zulk een groot succes in de 2,3 liter versie hebben geleid, zijn verder ontwikkeld in een krachtbron met een inhoud van 2,6 liter en een vermogen van 125 pk. De topsnelheid bedraagt volgens de fabriek 175 kilometer per uur. De 1970 uitvoering van de Renault 10 heeft een 1300 cc motor gekregen. Dit is ongetwijfeld de belangrijkste wijziging, die Renault in zijn model len van het volgend jaar heeft aan gebracht. De 5 pk vermogenswinst, die de nieuwe R 10 gekregen heeft, is niet het enige pluspunt. De grotere cilin derinhoud heeft tot gevolg dat de trekkracht toegenomen is. Minder schakelen dus en feller accelereren. De topsnelheid bleef ongeveer ge lijk, maar de rij-souplesse is belang rijk verbeterd. Rechtsachter is de aanduiding „1300" aangebracht, die het verschil aangeeft tussen het ou de en het nieuwe model. Van de Renault 10 is thans ook een uitvoe ring met automatische transmissie leverbaar, zij 't dat deze nog is uit gerust met de 1108 cc motor. De prijs van de R10 met 1300 cc motor is ƒ5.995.-. Exportstop Trabant en Wartburg Oost-Duitsland heeft de export van Wartburg- en Trabant-auto's naar West-Europa stopgezet. Dit omdat de ministerraad heeft beslo ten, dat beide ondernemingen zich in het vervolg zelf zullen moeten bedruipen. Tot nu toe werden door de straat niet onaanzienlijke subsidies verstrekt voor de uitvoer van beide merken omdat men er westerse va luta mee terugverdiende. Als reden voor de stopzetting geeft men ook de stijgende export naar landen achter het ijzeren gor dijn aan, waarbij hogere prijzen (tot viermaal die in het westen) kunnen worden berekend. De importrice, De Binckhorst in Den Haag, heeft meegedeeld, dat de fabrieken wél onderdelen zullen blijven verstrekken. Achtci lindermotor bij de Mercedes Een geheel nieuwe achtcilinder motor in V-vorm zal voortaan in de Mercedes 300 SE Coupé en Cabriolet, alsook in de 280 MSE sportmodellen worden gemonteerd. De krachtbron heeft een vermogen van 200 pk en is goed voor een topsnelheid van 210 kilometer per uur. De uitlaatgassen zijn „schoner" geworden dank zij een systeem van brandstofinjectie, dat elektronisch werkt. Als extra is een vijfversnel lingsbak leverbaar. Nieuw De wagen is leverbaar als twee- deurs- of vierdeursmodel en met een automatische of met een met de hand bediende versnellingsbak. De 9.5 inch diafragmakoppeling is van een geheel nieuwe conceptie. In Frankfurt zal ook de nieuwe vierdeurs versie van de Ford Escort worden getoond. Sinds de introduc tie in februari 1968 zijn er alleen in Europa 300.000 Escorts verkocht. Een super Capri zal op de auto mobieltentoonstelling eveneens zijn debuut maken. Het gaat om een wa gen met een 2,3 liter V6 motor, die 125 pk levert. De topsnelheid zou 190 kilometer per uur bedragen. Op de Fordstand van de Frank furter show zullen alle nieuwe Amerikaanse 1970'er modellen staan. Hiertoe behoren de Mustang Mach I, de Fairlane Torino GT, de Thun- derbird en de Lincoln Continental Mark III. De introduktie van deze modellen geschiedt in de Verenigde Staten pas een week later. Voor- en achteraanzicht van de Ford 'SM. De Chrysler Corporation heeft een recordbedrag van meer dan 1,5 mil jard gulden geïnvesteerd in de pro- duktie van zijn 1970-modclIcn. In dit bedrag zijn niet alleen de kosten van ontwerp, stilering en tcstst be grepen, maar ook die, welke moesten worden gemaakt voor het wijzigen der gereedschapsmachines en voor de invoering van nieuwe veiligheidsvoorzieningen. De heer Lynn Townsend, voorzit ter van de maatschappij, verklaarde dat Chrysler zich zal inspannen voor 1970 een reeks modellen op de markt te brengen, die een record aan verscheidenheid biedt. Tot de modellen, die vooral de Ameri kaanse jongeren zullen aanspreken, behoren Dodge Challenger, de Ply mouth Barricuda en de Sport Coupé versie van de Plymouth Valiant. De heer Townsend meende dat de Amerikaanse automobielindustrie tegen 1980 15 miljoen personen- en vrachtwagens per jaar zal produ ceren voor binnenlands gebruik. Daarnaast zullen er nog eens 40 mil joen eenheden voor de wereldmarkt worden aangemaakt. het donker, en behoeft geen zaklan taarn te gebruiken om z'n voordeur te bereiken. De tijdschakelaar werd overigens ontwikkeld door de afdeling ruimte vaart van de Chrysler Corporation, die de Saturnus 1 B raketten voor het Apollo-maanproject bouwt KLEIN De nieuwe Plymouth-, Dodge- en Chrysler ,1970-modellen kunnen worden uitgerust met een vertraagd uitdovingssysteem voor de koplam pen. Deze tijdschakelaar, die nauwe lijks groter is dan een luci fersdoosje, zorgt ervoor dat het grote licht nog 90 seconden blijft branden nadat het contact afgesloten werd. Voordeel: de automobilist, die z'n wagen 's avonds of 's nachts voor z'n huis parkeert, staat niet meteen in Het nieuws van BMW voor 1970 is de 2000 TI 1 (viercilinder, vierdeurs), die een nog sportievere versie is van de 2000 Tilux. De prijs van de wagen is, voor Nederland althans, nog niet bekend. Wel is door de importeur meegedeeld dat de prijs van de 2002 Automatic 12.656 gulden bedraagt (inclusief BTW). De BMW 2000 TI I (de tweede I staat voor injectie) heeft een motor met benzine-inspuiting, die een ver mogen van 130 pk levert. Dit is 10 pk meer dan bij de gewone tweeli ter krachtbron. De topsnelheid steeg van 180 tot 185 kilometer per uur. doch het brandstofverbruik ligt over het gehele toerengebied rond 5 tot 8 procent lager. De 1970 Dodge Challenger. Begin 1970 zal Saab uitkomen met het type 99E Automatic, dat naast de bestaande 99 zal worden gevoerd. De nieuwe versie heeft een automa tische transmissie, terwijl de krachtbron met een elektronisch brandstof-inspuitsysteem (Bosch) is uitgerust. De vermogenswinst bedraagt 10 pk. Met de 99 R Automatic wordt een hoger brandstofrendement ge haald, waarbij minder luchtveront reiniging optreedt De lang verwachte en veel besproken VW-Porsche 914 is uit. Wolfsburg heeft zijn nieuwe sport wagen in nieuwe jas gepresenteerd en daarmee officieel gemaakt, wal al geruime tijd bekend was. (Het gaat om een sportwagen, die geheel van het vertrouwde Porsche-model afwijkt. Dat blijkt al op het eerste gezicht. De 914 is strakker en beter gestyleerd. Maar het meest kenmerkende verschil is, dat de motor naar voren werd geschoven. Hij bevindt zich in de 914 even achter het midden, wat een betere wegligging betekent en meer bagageruimte. De koffers kunnen nu zowel voor in als achterin worden geborgen. Samen hebben deze ruimten een in houd van 450 liter. Een duidelijke verbetering vergeleken met de an dere Porsches. De 914 wordt geproduceerd in twee uitvoeringen: de versie met VW-motor (de zojuist geïntroduceer de 1.7 liter motor met electronische benzine-inspuiting), goed voor een door de fabriek opgegeven top van 180 km., en de versie met een zes-ci linder Porsche tweeliter krachtbron die een top van 200 levert. De prijs van de eerste is ƒ14.975 (van de luxe 800 gulden meer), van de zes-cilinder 25000. De attracties op de Fiat stand in Frankfurt zijn de voor 't eerst bui ten Italië te exposeren nieuwe crea ties: de 128 en de 130. De 128 is een voorwiel-aangedre ven, typisch sportieve Fiat met een 1116 cc krachtbron van 55 pk. In oktober a.s. zal hij in Nederland le verbaar zijn. De prijs zal rond de 6.000 gulden liggen. De 130 is een comfortabele, zesci- I linder directiewagen met een auto matische versnellingsbak in stan daard uitvoering en een 2800 cc, 140 pk motor. Het tijdstip van verschij nen op de Nederlandse markt is nog niet bekend. De prijs zal ongeveer 20.000 gulden bedragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9