ONTVOERDERS VS STELLEN GEZANT EISEN Commentaar Prij gezin zen voor weer estegen <le efteling Crita) F okker-dir ecteur naar goedkopere Vraag jager REGIME STUIT OP VEEL WEERSTAND IÜ3 BOOT I J Kom Het Kwartet Prins Claus 43 èn eens anders Brazilië in rep en roer SPREUK HET WEER j Zonperioden advocaatbowls JAMIN Wie van cle vier? ONDERZfTTfGEL^rffJ OF PLACE-MATk™, u kiezen DE HUISHOUDSHOW L E I D ATO groenoordhal leiden willem de zwijgerlaan Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 5 september 1969 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Hieuwt Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (ivvanjijpneii rrijlatois UrivS publiceren R10 DE JANEIRO De Braziliaanse autoriteiten stellen verwoede pogingen in het werk om de veiligheid van de gisteren ontvoerde Amerikaanse ambassadeur. Charles B. Elbrick, te waar borgen. Vernomen is dat de regering de voorwaarden voor de vrij lating van Elbriek heeft aangenomen. Morgen icordt prins Claus 43 jaar fin dat betekent: de gebruikelijke fo to in de krant. Ditmaal dan toch maar eens een andere dan we ge wend zijn: de mannelijk-knappe prins met (wat wij noemen in de taal van onze beschaving) de goed-ver- zorgde haren. Hij is er niets minder knap om. Alleen misschien wat jon gensachtiger...Nou, en? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het prijsndexcjjfer van de gezinsconsumptie, zoals dit maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld, steeg (na juni op juli gedaald te aün van 127.1 tot 126.0) in augustus tot 126,7. Deze stijging werd in hoofdzaak ver oorzaakt door het gedeeltelijk verdwij nen van de uitverkoopeffect dat in cie vorige maand in belangrijke mate bij droeg tot een daling van het index cijfer. Voor kleding en schoeisel steeg het indexcijfer in verband hiermee wan 120,9 tot 125,1. Ook vvoor woningtex tiel werd een stijging, waargenomen. Het indexcijfer voor voeding gaf een stijging te zien wan 121,6 tot 122,0. Voor aardappelen, groenten en fruit liep het indexcijfer vrij sterk op. Daar- tegenovver stonden prijsdalingen voor suiker, margarine en niet-alcoholhou- dende dranken. Verder werden nog dalingen gere gistreerd voor bloemen en tweedehands auto's terwijl de kapperstarieven om hoog gingen. Zo zou vandaag via alle kran ten en radio- en televisiestations de tekst worden gepubliceerd van de brief, die de ontvoerders in de wagen van de ambassadeur hebben achtergelaten. Hoewel de regering het niet met zoveel woorden heeft ge zegd, menen waarnemers dat ze ook aan de tweede voorwaarde het vrijlaten van vijftien ge vangenen zal voldoen. De beslissing zou gisteravond nog zijn genomen tijdens een spoedzitting op het Braziliaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hieraan namen onder meer de drie ministers van de junta deel. De zitting werd gehouden nadat de autoriteiten met de Ameri kaanse zaakgelastigde William Belton hadden gesproken. Deze had de wens te kennen gegeven dat alles zou wor den gedaan om het leven van de am bassadeur te redden. De twee voorwaarden die de ont voerders hebben gesteld, luiden: vijftien politieke gevangenen moe ten worden vrijgelaten en overge bracht worden naar Algerije. Chili of Mexico; de brief van de ontvoerders, die in de wagen van de ambassadeur was achtergelaten en die de vorm had van een politiek manifest, moet let terlijk aan het Braziliaanse volk worden overgebracht. Vermoord'' Aan deze voorwaarden hadden de ontvoerders nog toegevoegd: „De dic tatuur krijgt 48 uur de tijd om in het openbaar te antwoorden of ze deze voarwaarden accepteert. Als het ant woord positief is, zullen we een lijst met namen van vijftien gevangenen publiceren en *op een veilige plaats wachten we 24 uur op die vrijlating. Als het antwoord negatief is, of als er helemaal geen antwoord komt, zal de heer Elbrick worden vermoord". Het ultimatum van de ontvoerders loopt vanavond 6 uur Nederlandse tijd af. De ontvoering is enkele weken ge leden hoewel niet met. zoveel woorden aangekondigd. In een proclamatie op 15 augustus maakte het „Revolutionaire commando van Brazilië" (van het terroristenduo Carlos Marighela en Carlos Lamarca) bekend dat hun handlangers weldra een „zeer spectaculaire coup" zouden ondernemen. Voor vervolg zie pag. 2 attracties voor o«'ii toegangs|llïJS in LAGE PRIJZEN O© heeft U een 00 prachtige 2-deurs mahonie hang/legkast. Verder keuze uit meer dan 600 modellen. DE KASTENSPECIALIST Hoogl. Kerkgr. 49. hk. Nieuwstraat Telefoon 01710 - 33078. Bezoekt LANGEZAAL'S GROTE SHOW STADSGEHOORZAAL GEOPEND VAN 10 UUR V.M. TOT 11 UUR N.M. TOEGANG VRIJ. Meubelen - Wasautomaten - Gasverwarming enz. Gezondheid is datgene wat )e het gevoel geeft, dat het nu de mooiste tijd van het jaar ADAMS „Wat ik aan het iloeu ben. Ik De- graaf mijn oude vyainl een fles levertraan." Zon en maan 6 september zon op 5.59. onder 19.16; maan op onder 17.36; 11 sept. N.M. DE BILT Droog weer met wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. In de nacht plaatselijk mist. Meest zwakke wind uit noordelijke richting en weinig verandering in temperatuur. DE BILT Een hogedruk- gebied strekt zich uil van de Azoren via de Britse eilanden en ons land tot in Polen. Op de noordflank van dit systeem trek ken oceaanstoringen via het noordelijk deel van de Noordzee naar het oosten. Zij veroorzaken voornamelijk in Schotland en de Scandinavische landen licht wis selvallig weer. In onze omgeving echter is de aktiviteit belangrijk kleiner en beperkt zich in hoofdzaak tot een tijdelijke toeneming van de be wolking. Tijdens helder weer daalde de temperatuur de afge lopen nacht op meerdere plaatsen in ons land tot 6 graden, in Twente zelfs tot 4. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 4 tot 11; min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Barometerstand: Heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. Kroonprinses Margretha van Dene marken en haar echtgenoot Prins Hendrik woonden (mei de Kopen- liaagse society) een liefdadigheidsbal bij in de Amerikaanse ambassade-in de Deense hoofdstad. Het is een geijkte en lucratieve methode, de lijdende medemens op een feestelijke manier bij te staan en de opbrengst van de „party" zal dan ook onge twijfeld de verwachtingen hebben overtroffen. Het ging er meer dan vrolijk aan toe: tijdens een uitgelaten dans tilde Prins Hendrik zijn vrouiv (met mankracht) in de hoogte 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijst Na de dood vau president Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam is liet (waarschijnlijk meer voor Saigon en Washington dan voor Hanoi) een brandende vraag, wie hem op zal volgen. Politieke speculanten in Saigon geloven in elk geval in een hevige strijd achter de schermen. Maar mis schien vindt men een compro mis in een figuur, die wel niet zo op de voorgrond staat, maar zich onder (nauwe) controle wil stellen van hfit i-iermanschap (van links naar rechts) premier Pham Van Dong, partijsecretaris generaal Le Duan, voorzitter van de nationale vergadering Tru- ong Tsjinh en minister van de defensie Vo Nguyen Giap. Weinig kans AMSTERDAM Nu de Ne derlandse regering om budget taire redenen heeft besloten zich uit de MRCA-club, die een nieu we Europese straaljager gaat ontwikkelen, terug te trekken, heeft ook Fokker zich uit deze internationale produktiegroep teruggetrokken. Nederlandse medewerkers in deze groep Frits Diepen van Fokker- was mededirecteur en een hoofdoffi cier van de Koninklijke Luchtmacht was door dit wapen tijdelijk als lei dinggevende functionaris aan de pro duktiegroep afgestaan zullen bin nenkort alle banden met het MRCA project hebben verbroken. Echter blijft Fokker, zij het dan indirect, toch nog betrokken bij de ontwikkeling van het nieuwe jacht vliegtuig, de Panther, waarin het MRCA-project voorziet. Immers: de Vereinigte Fluchtechnische Werke, waarmee Fokker sinds kort nauw sa menwerkt zit stevig in MRCA en wel voor 35 procent van het Duitse aan deel. Het ligt in de bedoeling dat in Nederland bij Fokker een deel van die 35 procent wordt uitgevoerd.' Overigens gelooft Fokker-directeur Diepen, dat er naast MRCA grote be hoefte is aan een kleinere Europese straaljagerclub, die naar het ontwik kelen van een goedkopere straalja ger streeft. Daarvoor zal een flinke markt zijn omdat in feite alleen grote landen zich een machine als de Pan ther kunnen permitteren. Zoals ge meld wordt op internationaal rege ringsniveau nagegaan of tot oprich ting van zo'n tweede club kan wor den gekomen. Over een heel andere zaak: de pro- duktie van de F-27 en de F-28 deel de de heer Diepen mee dat er voort durend bestellingen binnenkomen. Van het laatstgenoemde type zijn thans 27 toestellen besteld. Het ziet er naar uit dat de F-27 gedurende nog een reeks van jaren in produktie zal blijven. Nog elke maand worden ruim drie Friendships gefabriceerd. Van de F-28 worden er dit jaar 11 en volgend jaar 18 gefabriceerd. Nog voor het eind van dit jaar verwacht de heer Diepen 30 bestellingen en een twintigtal opties op dit toestel. De maximum jaarproduktie van de F-28 "zal in 1971 op 24 kunnen komen. De directie van Fokker verwacht deze ongeveer 14 jaar vol te kunnen houden. tirtnr oort kuualifo voor een kwaliteits w piano of orgel kijken en vergelijken bij BOOT in Bodegraven Vliegvelden Libië nog dicht BEIROET Vier dagen na de onbloedige staatsgreep in Libië zijn de vliegvelden van het land nog steeds gesloten. Waarnemers maken hieruit op dat het nieuwe regime op weerstanden is ge stuit. De eerste doelen van een militaire staatsgreep zijn de communicatie middelen, zoals radiozenders en vliegvelden. Zodra zij de macht in handen hebben stellen zij de vlieg velden weer open en laten zij journa listen toe. in feite een openbare ver klaring dat de nieuwe regering ver trouwt op eigen stabiliteit. Buiten landse journalisten hebben evenwel nog geen visa kunnen krijgen. iHet officiële Libische persbureau deelde gisteren overigens mee dat de nieuwe machthebbers het volledig gezag in hel hele land uitoefenen en een „ongekende steun van het volk genieten". In Londen zijn berichten binnenge komen dal in bepaalde delen van Li bië wordt gevochten. De stammen in de woestijn zijn volgens Londense kranten trouw gebleven aan koning Idris. De (ex-)koning is gisteren uit Turkije in de Griekse badplaats Ka- mena Vourla aangekomen. Volgens het persbureau voor het Nabije Oosten is kolonel Aboe Schweirib niet de voorzitter van de „Libische revolutionaire raad". De „sterke man" van het regime zou achter de schermen willen blijven. Als tweede communistische land heeft de Sowjetunie gisteren het nieuwe bewind in Libië erkend. Éér der deed Oost-Duitsland het al. De Britse regering heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van koning Idris om hem met geweld weer op de troon te brengen. Kort tevoren had Irak Engeland gewaarschuwd, dat het zich niet meest mengen in de binnenlandse aangelegenheden van Libië. U zult er een unieke collectie electronische orgels en piano's aantreffen van vele merken, modellen en prijzen. betalingsspreiding inruilen franco levering landelijke service-dienst enzovoort HARTELIJK WELKOM BIJ ORGEL- EN PIANOHANOEL Kerkstraat 2-28 BODEGRAVEN Telefoon 01726-2541 HET kiesrecht is. zeker in ons land. altijd een kluifje geweest voor staatsrechtgeleerden. Een kluifje ook in die zin. dat er over de keuze van een systeem altijd discussie is geweest. Zoals bekend, is bij ons voor de Tweede Kamer sinds lang afscheid genomen van het dusgenaamde districtenstelsel. Terecht, menen wij. Daanoor hebben wc gekregen het huidige stelsel van de evenre dige vertegenwoordiging. Toegegeven: ook dit stelsel heeft zijn bezwaren, maar welk heeft die niet? Voor ons besef biedt het nog de zuiverste weerspiegeling van de politieke geschakeerdheid onder ons volk. Wij achten het daarbij bijvoorbeeld van belang, dat .hei ook de kleinere partijen een moge lijkheid biedt. Niet dat we over de aanwezigheid van alle kleine partijen verrukt zijn. Maar het staatsrecht is er niet om gevoelens van verrukking op te roepen; biedt het de mogelijkheid, dan is dal meegenomen. Hei staatsrecht heeft wèl tot taak om Ihet stelsel te zoeken en in regels vast te leggen, krachtens .hetwelk de behoefte en .hei recht van het volk om zich, ook in zijn gescha keerdheid, een vertegenwoordiging te kiezen zoveel mogelijk worden geëerbiedigd. Daar moet dan ook niet aan wor den „gemanipuleerd", ook niet langs de weg van dit of dat kies stelsel. Uit een land als Engeland weten we, hoe weinig bij naleving van een districtenstelsel de uitslag naar zcteltal kan corresponderen met de cijfers zelf. Het is ons bekendy dat in moeilijk heden bij kabinetsformaties, zoals die bij ons niet onbekend zijn, wel een reden wordt gezien om aan een ander kiesstelsel dan dat van de evenredigheid de voorkeur te ge ven. Wij menen echter de gerecht vaardigheid van het gekozen mid del om die moeilijkheden te ver kleinen tc moeten betwisten. De kabinetsformaties vormen een probleem op zichzelf, al hangt het soms. misschien zelfs dikwijls, met de verkiezingsuitslag samen. Maar dan ligt) de oorzaak van .het pro bleem ih feite bij de kiezer, die dan ook maar niet al te erg moet klagen. Het komt bij dit alles in wezen aan op een gezond politiek besef. Die gezondheid kan door een reeks van oorzaken worden aangetast. Ook door .het volk aan te praten dat het aan ziekte lijdende is. Naar onze indruk gebeurt dit laatste tegenwoordig nogal eens. Dan wordt, soms zelf met enige gretigheid, het bestaan van onbe hagen geconstateerd door wie mis schien voordien zelf dat gevoel van onbehagen heeft opgewekt. Wij kunnen de indruk niet van ons afzetten, dal veel bestaand onbeha gen deze bijzondere, dus tevens on natuurlijke, ontstaansgrond heeft. En uiteraard roept het eenmaal ontstane gevoel van onbehagen vervolgens om voorzieningen. Naar sommiger oordeel blijkbaar desnoods langs de weg van ingreep in ons kiesstelsel. Wij vragen ons echter in gemoede af, of men dan niet op het ver keerde spoor zit. Vervanging van het evenredig kiesrecht, dat we dus op dit ogenblik hebben en dat bil lijke garanties inhoudt voor een zuivere weergave van wat in ons volk aan overtuiging leeft, door bijvoorbeeld een districtenstelsel is eigenlijk een vorm van paternalise- ring, waarvan men mocht aanne men dat het in deze tijd nauwelijks nog aanvaardbaar zou worden ge oordeeld. We geven het. zonder verdriet overigens, dan ook weinig kans. wal u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzandan aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: alt beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: De Rotterdammer, Antwoordnummer 364, Rotterdam vtut SOcuuj. Ym 7sept.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1