Krappe middelen op Expo PANORAMA! Wat rechter doet, doen anderen ook RUIM 2.300 MAN MINDER WERKLOOS Gelovigen nogal agressief tegen de homofielen Tegen collectief ontslag ONDERZOEK WIJST UIT: WENSEN VOOR UNICEF Mr. Cals: Kunstenaars geen bijkomstigheid Bouwkosten zeer hoog Spoorwegen gaan vliegreizen verkopen Samenzang VAKBONDEN OVER ONTWERP WERKSTAKING: VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1969 Natuurlijk moet men het Neder landse publiek zo nu en dan op de hoogte houden van de wereld tentoonstelling Expo-70 in Osaka, Japan, al is een reis erheen een exclusief privilege van enkelen. Tijdens een persconferentie gisteren in Amsterdam werd vooral de gang van zaken rondom de Nederlandse inzending uit de doeken gedaan. Er was aanvankelijk wat rumoer over de daar te exposeren kunstwerken, maar het probleem schijnt te zijn opgelost, tenminste volgens de com missaris-generaal van de Nederlandse Expo-afdeling mr. J. M. L. Th. Cals, hier bij de maquette van het Nederlandse paviljoen. Bijenkorfs directeur H. Isaac treedt af AMSTERDAM De algemeen di recteur van de Bijenkorf in Amster dam, de heer H. Isaac, zal 1 oktober zijn functie neerleggen. Tot zijn 65ste jaar (midden 1971) blijft hij in de raad van bestuur. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De Stichting Wereldtentoonstelling Osaka 1970 moet nogal woekeren met de 12 miljoen gulden, die Den Haag voor de bouw en de inrichting van een Nederlands paviljoen te/ beschikking heeft gesteld. Hoewel 't om hetzelfde bedrag gaat als in 1967 voor de Nederlandse Ex- po-bijdrage in Montreal werd uitge geven, kan men er aanzienlijk min der mee doen, omdat Japan veel duurder is dan Canada. Oud-premier Cals, tegenwoordig minister van staat en commissa ris-generaal van de afdeling Neder land van de Stichting Wereldten toonstelling Osaka 1970 lichtte dit gistermiddag toe op een persconfe rentie, die het organiserende comité in het Amsterdamse internationale congrescentrum had belegd. Hij zei dat de bouwkosten zestig procent hoger waren dan in Montre al, terwijl de vervoerskosten het driedubbele bedroegen. Ook het dure hotelverblijf en het taal- en verta lingsprobleem hadden een kostenver hogend effect. Niettemin zegde mr. Cals toe dat de Stichting binnen het door Den Haag aangegeven budget zou blijven. Dit was gelukt omdat diverse onder delen werden gewijzigd of geschrapt. DEINING De krappe financiële middelen wa ren er mede oorzaak van dat twee voorontwerpen van aangetrokken Nederlandse artiesten moesten wor den afgekeurd. In de wereld van beeldende kunstenaars is hierover nogal wat deining ontstaan. Het be leid van mr. Cals op dit punt werd onlangs in een open brief bekri tiseerd. *SV Op de wereldtentoonstelling van Osaka volgend jaar kan Nederland wel niet wedijveren met de reuzenexposanten zoals Rusland en Amerika, maar men wil toch trachten een eigen visie te tonen: alle progressiviteit in handel en economie dient dan ook in specifiek Nederlands karakter te worden getoond. Met de bouw van het vaderlandse paviljoen in Osaka is men een (heel) eind gevorderd. DEN HAAG In augustus is het aantal werklozen met niet minder dan 2.300 man gedaald tot 32.500. Ter vergelijking: vorig jaar omstreeks deze tijd waren 45.900 mannen zonder werk. Vooral onder de metaalarbeiders is het aantal werklozen sterk ge daald (1.000). UTRECHT Het reisbureau van de Nederlandse Spoorwegen, Trans NV, organiseert het komend win terseizoen op beperkte schaal toe ristische vliegreizen. Trans NV IHast zich alleen met de verkoop van de reizen bij de tien vestigingen op sta tions. Het NS-reisbureau betrekt de rei zen van drie grote touroperators. De verkoop is vooral gericht op Majorca, de Spaanse kust en de Canarische eilanden. Er worden zowel reizen in hotels en pensions als in appartemen ten aangeboden. De verkoop begint eind september. Tot nu toe beperkten de activitei ten van de Trans NV zich tot de verkoop van internationale plaatsbe wijzen voor treinreizen, het pakket toeristische treinreizen van de NS, de reizen van de Stoomvaartmij. Zee land, van de Franse toeristenservice en van de rederij Ketel. Het Spoorwegreisbureau beschouwt de uitbreiding met vliegreizen als een aanpassing aan de ontwikkeling van de reismarkt. Bij de vrouwen doet zich de omge keerde situatie voor. Eind augustus waren er 7.500 vrouwen werkloos te gen 6.700 een maand geleden. Het is gebruikelijk dat in augustus het aan tal werkloze vrouwen stijgt. De werkloosheid onder mannen was procentueel het grootst in Drente en Groningen met resp. 1.8 en 1.7 procent van de mannelijke be roepsbevolking. Het laagste werk loosheidspercentage vertoont Utrecht (0.7), gevolgd door Noord- en Zuid-Holland en Zeeland. Overigens is de werkloosheid niet in alle provincies gedaald. Zuid-Hol land vormde hierop een (ongunstige) uitzondering. Eind augustus stonden voorts 3.600 jongens van 14 tot 18 jaar als werk loos geregistreerd. Dit aantal is lager dan een maand geleden en ook lager dan vorig jaar augustus. In enkele beroepsgroepen steeg het aantal werk lozen: bij handels- en kantoorperso neel, horecapersoneel en de minder geschikten. De laatste wees er op dat het „to taal irreëel" was te eisen dat de ar tistieke en niet de budgettaire maatstaven moesten prevaleren. Als deze stelregel was nagevolgd, zouden er maar een paar kunstenaars aan bod zijn gekomen, omdat er voor de anderen dan geen geld meer was. „Kunstenaars", zo stelde de heer Cals, „waren voor het bestuur van de stichting geen bijkomstigheid". Slechts de ontwerpen van twee van hen konden om technische of budget taire redenen niet worden aanvaard. Twee anderen, wier inzendingen aan vankelijk waren afgewezen, kregen daarentegen alsnog een opdracht. De kunstenaars, die een bijdrage aan het Nederlandse paviljoen zullen leveren, zijn Peter Struycken, Woody van Amen, Frans Peeters, Re Staak- man en Tajiri. Bovendien krijgt een bronzen plastiek van koningin Julia na van de hand van Charlotte van Pallandt een plaats in het paviljoen. De bouw van het Nederlandse pa viljoen op de wereldtentoonstelling in Osaka verloopt geheel volgens schema. Op 15 juli j.l. werd het sta len skelet voltooid en op 1 september waren alle geprefabriceerde vloeren gelegd. Eind augustus werden vier voor het gebouw bestemde roltrap pen gemonteerd. Medio oktober zal het gebouw glasdicht zijn, waarna met de afwerking van het in- en exterieur kan worden begonnen. DUIVENTILLEN Op 28 oktober zullen de vier dui ventillen boven het paviljoen met 200 duiven worden bevolkt. Op 10 maart 1970 zullen de kooien worden geo pend, waarna de duiven vrij kunnen rondvliegen. Het paviljoen is ontworpen door de architecten prof. J. B. Bakema (ar chitectenbureau Va?n den Broek en Bakema, Rotterdam) en ir. C. Weeber (architectenbureau ir. C. Weeber, Ca- pelle aan den IJssel). Het heeft een capaciteit van v 3.000 bezoekers per uur, terwijl de dagcapaciteit van het bijbehorende restaurant met terras eveneens 3.000 bedraagt. De realisering van de filmische presentatie van Nederland is op 't ogenblik in volle gang. Tot nog toe is door het filmteam onder leiding van regisseur en producent Jan Vrijman ongeveer de helft van het totale aan tal benodigde film (36.000 meter) op genomen. Het filmgebeuren zal met toepas sing van de zogenaamde multiple- screentechniek op 15 film en 10 di- aschermen worden geprojecteerd, waarvan de grootste een oppervlakte van 100 vierkante meter heeft. De onderwerpen, die in zogenaam de informatie-units worden belicht, zijn de ruimtelijke ordening in Ne derland. Nederland en het water, Ne derland als distributiecentrum voor Europa, de Nederlandse industrie, Amsterdam en de vlieghaven Schip hol, Rotterdam en Europoort, en ar chitectuur en stedebouw. BEELDENSPEL De historische realties tussen Ne derland en Japan zullen in de letter lijke zin van het woord worden weerspiegeld. In het paviljoen is na melijk een zaal geprojecteerd van 15 bij 15 meter, waarvan de 3,5 meter hoge wanden geheel met door- zichtspiegels zullen worden bekleed. Wie deze spiegelzaal betreedt, krijgt een soort beeldenspel uit het verle den te zien, die zichtbaar blijft te midden van hedendaagse Neder landse mannen, vrouwen en kinde ren. De presentatie van Suriname en de Nederlandse Antillen zal op een veertigtal schermen worden ver toond. Zij zullen een gevariëerd beeld geven van de Rijksdelen zoals fotograaf Carel Blazer dit ter plaatse heeft gezien. De nationale dag valt op 1 april: een merkwaardige datum in het Ne derlandse volksbestaan. Het staat nu reeds vast dat koningin Juliana de Expo '70 niet zal bezoeken, maar het koninkliik huis zal wel door een van zijn andere leden vertegenwoordigd zijn. De hoge vervoers- en ver blijfskosten zullen het niet mo gelijk maken het Concertge bouworkest naar Osaka te sturen (in 1967 trad het 120 man tellende orkest wel op de we reldtentoonstelling in Montreal op). Er wordt naar andere mo gelijkheden gezocht om de Ne- derlanse vlag op de Expo 70 toch de nodige fleur en kleur te kunnen geven. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Ruim de helft van de Nederlandse bevolking keurt alle sexuele handelingen van ouderen met minderjarigen af ongeacht of het om hetero- dan wel om homosexuele rela ties gaat. De minimumleeftyd stelt men op twintig jaar. By de kerkelyk-meelevenden is de agressiviteit tegen homo- sexuelen groter dan by de niet- kerkelyke bevolking. Rooms- katholieken zyn doorgaans ver draagzamer dan protestanten. Het onverdraagzaamst zyn de gereformeerden. Dat zijn de belangrijkste conclusies uit het rapport „Meningen over ho- mosexuelen", dat gisteren is gepubli ceerd. Hierin zijn de resultaten ver werkt van een onderzoek naar de beeldvorming en de houding van de meerderjarige Nederlander omfrent homosexualiteit en homofielen. Dit onderzoek werd in 1965 door de toenmalige staatssecretaris van maatschappelijk werk, de heer C. E- gas, opgedragen aan de Stichting tot bevordering sociaal onderzoek min derheden. Het onderzoek is in 1966 en 1967 uitgevoerd. Hoewel de opinievorming van de bevolking de laatste twee jaar, vooral door de vloed van infor matie via radio, tv en dagb'laden is gewijzigd, menen de opstellers toch, dat de gegevens niet zijn verouderd. Het onderzoek is uitgevoerd door een steekproef onder 1671 Nederlan ders, representatief voor de gehele bevolking. „Niet-weters" Ruim 60 procent bleek in staat te zijn een juiste omschrijving te geven van de term homosexualiteit, 29 pro cent kan dat niet, maar wist wel waar het om ging en 10 procent wist niet wat homofilie betekent, ook niet nadat het hun was uitgelegd. Het bleek, dat zich onder deze „niet-weters" een meer dan normaal percentage mensen boven de 50 jaar bevond met in het algemeen een la gere opleiding en een minder toleran te houding ten opzichte van andere maatschappelijke verschijnselen. De ze groep staat minder open voor in formatie van buiten. Van de ondervraagden was 28 pro cent van mening dat een homosexu- eel voor zijn of haar homosexualiteit moet uitkomen, 13 procent vindt dat dit van de omgeving afhangt. Bijna de helft van de ondervraag den veronderstelde dat in de homo fiele relaties alleen sprake is van louter lichamelijk kontak't, bijna 20 procent dacht, dat homosexuelen al leen maar oog hebben voor minderja rigen, terwijl bijna de helft meende dat homofielen zich ook aangetrok- ken voelen tot leden van het andere geslacht. Bisexualiteit Opvallend groot is het aantal mensen, dat denkt dat bisexualiteit en het kontakt met minderjarigen een grote rol spelen. Dit vertekende beeld vindt men vooral bij ouderen en kerkelijk-meelevenden. De helft blijkt wel eens een ho- mosexueel te hebben ontmoet, zij het dat ruim twintig procent daar later pas achter kwam. De overgrote meerderheid maakt geen enkel verschil tussen het plegen van hetero- en homosexuele hande lingen met minderjarigen. De mini mumleeftijd acht men 20 jaar, dat is lager dan de wet de homosexuele jongere toestaat (21 jaar). Uit vragen die homosexualiteit, le vensbeschouwing en kerkelijke akti- viteiten met elkaar in verband bren gen bleek dat men in de praktijk aktieve homosexualiteit en deelname aan het kerkelijk leven moeilijk te verenigen acht. Men verwacht de meest tolerante houding bij de hu manisten en de rooms-katholieken, de minst-tolerante bij de gerefor meerden. De rooms-katholieken spre ken openlijker over homosexuelen dan de gereformeerden. Ze zijn ook beter voorgelicht. Grote verschillen in opvatting kwamen aan het licht tussen .rooms-katholieken en pro testanten enerzijds en buitenkerkelij ken anderzijds. Voorlichting beter Het rapport bepleit een betere voorlichting, vooral van die groepen van de bevolking die hun afkeer van homosexuelen niet onder stoelen of banken steken. De steekproef stelde hen daarin gelijk: ruim 70 procent van de ondervraagden meent, dat men de jeugd al vroeg moet voorlich ten, ook over homosexualiteit. De beste leeftijd daarvoor acht men der tien of veertien jaar. Slechts 8 procent bleek over ho mosexualiteit te zijn voorgelicht. Personen met een lagere opleiding vonden dat er nog te weinig informa tie wordt verstrekt. Ten slotte merkt hel rapport op dat de meest-tolerante Nederlanders te vinden zijn bij aanhangers van D'66, KVP, VVD. PSP en bij hen die geen politieke voorkeur hebben. Min der verdraagzaam zijn ook de jonge ren van 21 tot 25 jaar. Rita Reys en Liesbeth List (links) hebben gisteren tijdens een (vrolijke) receptie in Am stelveen hun nieuwe langspeel platen gepresenteerd. Hier het vocale duo in een fleurige om lijsting met de platen Liesbeth List zingt Jacques Brei en Rita Reys Today. Een heterogene combinatie misschien, maar bei den hebben altijd gezorgd voor een orgineel reportoire op de hen eigen onnavolgbare wijze ge zongen: voor velen nieuwe aan winsten voor de discotheek. DEN HAAG Vijftig regionale comité's zijn weer begonnen met de verkoop van de Unicef-wenskaarten en de eerste Nederlandse versie van de Unicef agenda. Vorig jaar zijn over de gehele we.rcld 58 miljoen kaarten verkocht. Dit leverde Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, netto 3.75 miljoen dollar op. Minister Polak over manoeuvres (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De werkne mers blijven bij hun bezwaren tegen dat onderdeel in het wets ontwerp werkstaking, dat de werkgevers de vrije hand geeft stakers collectief te ontslaan. Op de hearing van de vaste Tweede- Kamercommissie lieten de vak bonden duidelijk doorschemeren, dit ontslag niet te zullen accep teren. Ook dc door de werkgevers voor gestelde afkoelingsperiode vond geen genade ih werknemersogen. Dc werk gevers kwamen hun voorstel nog eens verdedigen. Het gaat hun, zo bleek gisteren, niet om een door het bedrijfsleven ingestelde afkoelingspe riode, maar om een ingrijpen door de overheid. De werkgevers voelen zich door dit wetsontwerp in een hoek gedrongen. Door de collectieve staking krijgen de werknemers een wapen in de han den gedrukt, waar tegen de werkge vers geen eigen machtsmiddelen kun nen stellen. Het machtsevenwicht wordt daar door verbroken. Vandaar de wens van de werkgevers op een bepaald moment tot uitsluiting van loon en arbeid over te gaan. Ondermijning gezag Het Gereformeerd Maatschappelijk Verbond is in principe tegenstander van het stakingsrecht en stak dat tij dens de hearing niet onder stoelen of banken. Deze organisatie stelt de persoon lijke verantwoordelijkheid van de ar beider boven de collectiviteit van dc vakbonden. Mejuffrouw II. van Leeuwen (ar), bijgestaan door de pacifist Gortzak, bestreed de opvatting van het Ver bond, dat deze wet het gezag van de overheid zou ondermijnen. In ons land zijn 1.400.000 kaarten af- j genomen. Voor de eerste maal hebben drie I Nederlandse kunstenaars bijdragen geleverd voor de kaarten en de agen da. Het zijn Fiep Westendorp, Céline Leopold en Paul Citroen. In de ontwikkelingslanden leven ongeveer een miljard kinderen bene den de 15 jaar, terwijl hun aantal jaarlijks met circa 2Vs pet. toeneemt. Unicef steunt* daarom ook de plannen tot geboortebeperking, omdat de kin deren zelf de dupe van de grote be volkingsgroei zijn. Zonder uitbreiding van het appa raat of verhoging van administratie ve kosten kan Unicef gemakkelijk en doelmatig het dubbele bedrag beste den, dat thans tot zijn beschikking staat. In 1968 werd 43,5 miljoen dol lar ontvangen en 45,8 dollar besteed, zodat 2,3 miljoen te kort was. Een der gebieden waar Unicef me de zeer actief is, zijn Biafra en Nige ria. Hier is reeds voor 60 miljoen gulden aan voedsel en medicamenten geleverd. Kort geleden is een actie gestart ter bestrijding van tubercu lose. Vesrder zijn kontakten gelegd met de regering van Noord-Vietnam. In Zuid-Vietnam lopen reeds lange tijd programma's. De wenskaarten kosten 5,per doos van tien (dubbele) kaarten en enveloppen. De agenda's zijn f 7,50 per stuk. Dlj)N HAAG De manoeuvres van de Haarlemse rechter R. zijn volgens minister mr. C. H. F. Polak van justitie in de recht spraak niet hoogst ongebruike lijk. De bewindsman meent uit het verloop van de strafzaak te gen de rechter, die er van wordt verdacht in februari 1968 onder invloed een dodelijk ongeluk te hebben veroorzaakt, alleen maar gesproken kan worden van een veelheid aan incidenten. Mr. Polak antwoord hiermee op schriftelijke vragen van hel Eerste Kamerlid mr. Van Wijk (psp), die er onder meer naar had geinformeerd waarom deze strafzaak zo lang voortsleept. De minister van justitie merkt op dat ook andere verdachten die door hun beroep met de rechtsgang vertrouwd zijn. van de gehanteerde middelen gebruik plegen te maken. Schijn Het indienen van een be zwaarschrift tegen een dagvaarding bijvoorbeeld is beslist niet uitzonder lijk. Omdat het voor ieder duidelijk zal zijn, dat de wet geen rechtsmid delen kan onthouden aan personen die bijzonder met de wet bekend zijn. kan de bewindsman niet aanne men. dat de schijn zou zijn gewekt dat leden van de rechterlijke macht bijzondere rechten hebben. Op de vraag of inmiddels voorzie ningen zijn getroffen met betrekking tot de financiële belangen van de na bestaanden van het slachtoffer ant woordt minister Polak dat dit niet het geval is. Over de beschuldigingen van de Haarlemse rechter jegens de politie, lijkt het hem niet juist op dit ogenblik zijn zienswijze kenbaar te maken. Vervolging In antwoord op vragen van me- vTouw mr. Singer-Dekker, socia listisch Tweede Kamerlid, doet de •minister van justitie de toezegging dat, indien het onderzoek strafbare feiten aan het licht brengt betreffen de de beschuldigingen, het openbaar ministerie over verdere vervolging zal beslissen. De vervolging zal voor de arrondis sementsrechtbank in Den Haag ge beuren. De Hoge Raad heeft dit be paald. Mr. R. kreeg op 28 februari 1968 het proces-verbaal in handen, waarin de oorzaak van een dodelijk ongeval ten laste werd gelegd. Op 4 juni werd een gerechtelijk vooron derzoek gevorderd. De rechter-com- missaris verhoorde de verdachte vier maal. De terechtzitting ging op 28 januari 1969 niet door omdat een be zwaarschrift was ingediend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13