MACHTSSTRIJD IN HANOI de post heeft 'n pakje voor u.. als u 'n nieuwe abonné li BTW niet in juli maar in oktober 1970 hoger Crita) Kapel scherp veroordeeld Noord-Vietnam rouwt week na dood Ho (79) Het Kwartet Meisje komt om in vlammen Studenten in opstand If~ l! Elsevier citeert99 uit Troonrede Dr. KOETS OVER ALTE KAMERADEN JAMIN Geen DE HUISHOUDSHOW L E I DATO willem de zwijgerlaan vutSOcutfjMn 7sept.- Nieuwe Leidse Courant Donderdag 4 september 19ó9 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur METCONG VASTBESLOTEN De delegatie van de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam (Vietcong) in Parijs, zei vanmorgen dat na de dood van Ho het Zuidvietnamese volk, onder leiding van het Nationale Bevrijdingsfront en de voorlopige revolu tionaire regering, meer dan ooit vastbe sloten is „het heilige verzet tegen de Amerikaanse agressor tot de eindover winning voort te zetten". Mogelijk tlrientanschup rtrin tie leiding Nieuwe president slechts „scheidsrechter" HO TSJ1 MINH Generaal Giap, die in 1954 de Franse strijdkrachten tot de af tocht dwong, is tegenstander van vrede door onderhandelingen in Zuid-Vietnam. Nu Ho Tsji Minh is weggevallen zal hij zich geducht weren. HAULERWIJK In de Drentse gemeente Norg is vannacht het boer derijtje van de familie Hollemans af gebrand. De brand, waarvan de oorzaak nog niet bekend is, kostte het leven van de zestienjarige dochter Emmy. PARIJS De Noordvietnamese delegatie bij de Parijse vredes besprekingen beeft vanmorgen uitstel van de vergadering verzocht tot volgende week. De reden was het overlijden van de sinds enkele weken ernstig zieke Noordvietnamese president. Ho Tsji Minh (79) stierf gistermorgen om kwart voor tien plaat selijke tijd na een „plotselinge en hevige hartaanval", meldde Radio-Hanoi. In Noord-Vietnam is een week nationale rouw af gekondigd. De studenten in Japan hebben iueer eens van zich laten horen. De foto bewijst dat het er in Tokio feller aan toe gaat dan in Nederland: de politie met traan gasgranaten in actie tegen mo- lotov-coktails gooiende studen ten, die de Waseda-universiteit bezet houden. Het communiqué van het over lijdensbericht, dat radio-Hanoi we reldkundig maakte, was ondertekend door het centrale comité van de Noordvietnamese nationale vergade ring, de raad van ministers en het presidium van het centrale comité van het Vietnamese vaderlandse front. Meegedeeld werd dat Ho een staatsbegrafenis zal krijgen. De militaire deskundigen in Washington en Saigon menen dat de voorstanders van de „harde" en van de „gematigde" lijn in Noord-Viet nam het eens zijn over de in de afge lopen maanden in Zuid-Vietnam ge volgde taktiek van korte krachtige aanvallen op doelen waarna snel het contact met de geallieerde troepen wordt verbroken. Sinds het bloedige „TET"offensief van vorig jaar hebben de Noordviet- namezen en de Vietcong vrijwel geen géregeldè slagen meer geleverd. Een eerste reactie uit Washington en Saigon op de dood van Ho was, dat deze vermoedelijk in de nabije Een gezellige verrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen.. plaats: - betaalt: per kwartaal per maand ik geef op als nieuwe abonnee: e Mijn naam S straat: plaats: als beloning voor nrtjn oVfrviteif klos ik C^ONDERZETTCjGEL/^□NDEKSERVET^^ J Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. toekomst van weinig invloed zal zijn op de militaire situatie in Vietnam. Richtlijnen De mogelijke vervangers van Ho zullen stellig politieke en militaire richtlijnen geven, terwijl de nieuwe president slechts de algemene leiding zal hebben en als „scheidsrechter" zal optreden. Xoean Thoey zal de Noordvietna mese delegatie in Parijs blijven lei den en hij zal wel dezelfde instruc ties krijgen. Wel zullen in Nöord-Vietnam zelf het een en ander veranderen. Er wordt een strijd over zijn opvolging verwacht. Volgens de grondwet zal vice-president Ton Doec-thang (81) het presidentschap moeten waarne men tot de nationale vergadering een nieuwe president heeft gekozen. Kans In Saigon worden deze namen ge noemd: Le Doean, eerste partijsecre taris, voorstander van een harde po litiek. Hij zou de meeste kans maken vanwege zijn zuidelijke politiek. Voorts Troeong Tsjinh, voorzitter van het permanente comité van de nationale vergadering. Zijn gezond heid is echter niet zo best. En ten slotte Pham Van Dong, der de in de hiërarchie en tevens pre mier. Hij wordt als voorstander beschouwd van de Moskou-politiek. Het is ook niet uitgesloten dat een driemanschap optreedt. Generaal Giap, minister van defensie en opperbevelhebber van de strijdkrachten, wordt niet direct als een kanshebber be schouwd, maar hij kan wel een groot aandeel hebben in de keu ze van een nieuw staatshoofd. Als voorstander van een harde koers in de oorlogvoering, kan Giap rekenen op de steun van Troeong Tsjinh. BELFAST Groepen protestantse extremisten zijn vanmorgen vroeg begonnen het zuidelijke deel van Belfast te barricaderen door auto's omver te werpen. De politie heeft bestuurders van vrachtauto's aange raden bepaalde wijken te mijden om dat de kans bestond dat hun wagens werden „gevorderd" om als versper ring te dienen. Waakzaamheid TVTAAR schatting van minister De Block zal in 1969 het prijsindex cijfer met niet meer dan 7 tot 7' a pet. stjjgen. Wie de ontwikkeling op prjjzenge- bied in ons land dit jaar niet heeft bijgehouden, wrijft zich misschien de ogen uit bij deze opmerking. *:ici meer dan 7 tot 7XA pet. is een onge looflijk hoog percentage voor een jaarlijkse prijsstijging. De mededeling dat het niet meer zal worden dan dat doet bijna lachwekkend aan. Maar ook degenen die de ontwikke ling goed hebben gevolgd zullen moe ten vaststellen, dat het by die 7 tot 7V£ pet. behoort te blijven. Een ver dere styging zou moeilyk verteerbaar zijn voor de consument. De loonstijging ligt voor dit jaar tussen de 7 en 8 pet. Komt de ver wachting van de minister uit, dan zijn de lonen dit jaar dus nauwelijks reëel verbeterd. Een verdere stijging van de prijzen als gevolg van het opheffen van de prjjsstop met ingang van vandaag en het invoeren van een pryzenbeschikking die doorbe rekening van bepaalde kostenstij gingen in de prijzen toelaat mag niet meebrengen, dat de prijzen over het hele jaar genomen meer dan IVi pet. hoger worden. Deze zaak is ernstig, omdat bij een verdere prijsstijging de afspraken in de SER over lonen en prijzen ook voor 1970 op losse schroeven zouden komen te staan. Er wordt hier en daar binnen de vakbeweging al gemopperd over het vastleggen in het halfjaarlijks eco nomisch SER-rapport van de 5 pel. loonstijging in 1970. Waakzaamheid aan het prijzenfront blijft daarom dringend geboden, wil men de economische ontwikkeling voor 1970 in kalmer vaarwater leiden. Ook de ondernemers zullen dit In hun eigen belang moeten beseffen. Een nieuwe golf van loonsverhogin gen in 1970 die gemiddeld de 5 pet. te boven gaat zou de inflatie opnieuw aanwakkeren. Niemand heeft daar belang bij. Het jaar 1969 heeft ons dit wel geleerd. Het bedrijfsleven zou door nieuwe prijsstijgingen weer een prjjsstop uitlokken en de werk nemers zullen hun hogere lonen toch weer afgeroomd zien door prijsstij gingen. Zelfbeheersing op loon- en prijs gebied dient daarom het belang van iedereen. De Economische Controle dienst, die zich het afgelopen jaar be hoorlijk van zyn taak heeft gekweten, zal in zijn activiteiten niet mogen ver slappen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Volgens drs. F. A. Hoogendijk, hoofdredacteur van Elseviers Weekblad, zal de regering de Tweede Kamer voor stellen de BTW niet per 1 juli te verhogen, maar per 1 oktober van het volgend jaar. In het nieuwe nummer van het weekblad schrijft drs. Hoogendijk erin geslaagd te zijn een concept van de Troonrede te bemachtigen. Hij citeert daaruit: Op een totaalbegroting van 27,6 miljard gulden kan minister Witte- veen volgend jaar slechts 1250 mil joen gulden besteden aan nieuwe zaken. De belastingcorrectie zal der halve voor tweederde worden door gevoerd en zal 600 miljoen van de schatkist vergen. Kinderbijslag De kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen zal worden gewijzigd. Kleine zelfstandigen, die minder dan 8000 per jaar verdienen, hebben recht op kinderbijslag. Thans ligt de grens bij 6000 gulden. Minister Schut van volkshuis vesting en ruimtelijke ordening krijgt geld om individuele huursub sidies te verlenen, nu de Sociaal- Economische raad de regering heeft aangeraden de huren niet per 1 ja nuari 1970 te verhogen. Deze minister zal volgend jaar meer premiewoningen dan dit jaar gaan subsidiëren. Er zullen in 1970 45.000 woningwetwoningen worden gebouwd. Mijnnota Binnenkort verschijnt de twee de mijnnota voor Zuid-Limburg. De achtste medische faculteit komt in Maastricht en niet in Bra bant of Twente. Er komt een nieuwe wet op de ondernemingsraden in de bedrijven. De premie AOW zal vijftien cent per week hoger worden. De regering zal na de verkie zingen op Curacao en op de Neder landse Antillen voorstellen, een ge sprek te beginnen over wijziging of opheffing van het Statuut. Opening Bezoekt LANGEZAAL'S GROTE SHOW STADSGEHOORZAAL GEOPEND VAN 10 UUR V.M. TOT 11 UUR N.M. TOEGANG VRIJ. Meubelen - Wasautomaten - Gasverwarming enz. Koningin Juliana en prins Bern- hard zullen bij de opening van de Stalen-Generaal nog slechts de eni gen zijn die plaats zullen nemen op een troonzetel. Op verzoek van een aantal Kamerleden is besloten tot ver eenvoudiging van de gehele ceremo nie op de derde dinsdag in septem ber. Vorig jaar namen de andere leden van het oninklijk Huis al plaats in de zaal. Nu zullen ook de leden van de hofhouding niet meer achter de troonzetels staan. De Kamerleden waren van mening dat het accent te veel op de hofhouding kwam te liggen. Bovendien werd het uitzicht op de Koningin door de in een halve cir kel staande leden der hofhouding belemmerd. Bij de intrede in de Sta- ten-Generaal zullen de Koningin en de Prins slechts, worden vergezeld door de commissie van in- en uit geleide. In voorgaande jaren gingen de leden van de hofhouding vooraf. Zij rijden ook niet meer mee in de stoet. De komst van de Koningin zal niet meer wordefi aangekondigd door de ceremoniemeester van het Ko ninklijk Huis maar door de voorzit ter van de Verenigde Vergadering. SPREUK De eer is het uiterlijk ge weten en het geweten is de innerlijke eer. SCHOPENHAUER AMSTERDAM Het optreden van de Amsterdamse Politiekapel is door de loco-burgemeester van de hoofdstad, dr. P. J. Koets, scherp veroordeeld. Hij deed dat in zijn functie als waarnemend hoofd van de politie gistermiddag in de gemeente raad (burgemeester J. Samkalden is met vakantie). De Politiekapel had zondag medewerking verleend aan een verkiezingsbijeenkomst van de CDU in Dortmund. Dr. Koets sprak van „eigengereid optreden". De kapel maakte haar entree met „Alte Kameraden" en besloot met „Deutschland über Alles". „Er is hier wat gebeurd dat in hoge mate moet worden betreurd en wat nooit meer zal mogen gebeuren," zei dr. Koets. Hij deelde mee -dat de beslissing over het optreden was genomen door een hoofdinspecteur buiten medeweten van de korpsleiding of de burge meester. „Er is," zei de loco-burgemeester, „in deze zaak een reeks oordeelfou- ten gemaakt, die ik scherp wil afkeu ren. Er is nu ook vastgesteld dat de kapel slechts in het buitenland mag optreden na verkregen toestemming van de hoofdcommissaris en dat deze toestemming ook nodig is voor bin nenlands optreden, anders dan vol gens de normale routine." „Ik heb hem er al voor in de hoek gezet." Zod eu maan 5 september zon op 5.58, onder 19.19; maan op 23.23, onder 16.58; 11 sept. N.M. morgen koffie- cognacbonbons t SO gram van 95 voor 85 Ijiet te geloven voor die prijs! LACE PRIJZEN /QQ heeft U een prachtige 2-deurs mahonie hang/legkast. Verder keuze uit meer dan 600 modellen. DE KASTENSPECIALIST Hoogl. Kerkgr. 49. hk. Nieuwstraat Telefoon 01710 - 33078. *1*1 Jrw wijziging DE BILT Om een hoge- drukgebied, dat zich uitstrekt van de Azoren naar de Britse eilanden en dat iets in betekenis is afgenomen, trok de afgelopen nacht een zwak front over ons land naar het zuiden. De gemeten regenhoeveelheden waren echter zeer gering. Inmiddels is een depressie aangekomen boven het zee gebied tussen IJsland en Noor wegen en trekt verder oost waarts. Een bij deze depressie behorend frontensysteem in de omgeving van Schotland ver plaatst zich het komende etmaal naar het zuidoosten naar de Noordzee en zal ook het weer in ons land beïnvloeden. De actiyiteit van dit frontensysteem is eveneens klein, zodat er in het algemene weerbeeld weinig verandering zal komen. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 3 tot 10. Min. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76,4 cin (1018 millibar), constant.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1