MEER MELK NAAR DE ONTWIKKELINGSLANDEN Commentaar Algemene prijsstop niet opgeheven, wel verzacht Op rijksbegroting '75 35 miljoen uittrekken Uitstel onderzoek in zaak-Kennedy Hanoi iets soepeler? -i =i -I Het Kwartet luivruatiounlv hulp i 'ruutj wordt tjrotor Leven dit jaar bijna aeht procent duurder Kaarten-' weg Nederlandse onderzoekers gered Dercle fcise naar geheel vrijlaten NA BEZWAREN ADVOCATEN ONDERZETTEGEL^rf^ OF PLACE-MAT nu kunt u kiezen —l Medische zorg SPRitlK JAMIN DE HUISHOUDSHOW LEI D groenbordhal leiden willem de zwijgerlaan vtJtiOcuiCj.% 7sept. Nieuwe Leidse Coeramit Woensdag 3 september 1969 - 50ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische Zaken heeft de vaste Tweede-Kamercommissie van economische zaken gistermiddag meegedeeld dat de totale kosten van het levensonderhoud dit jaar met 7,5 procent zullen stijgen. Dat is ruim een half procent meer dan was geraamd. De laatste raming van het ministe rie lag drie procent hoger dan de stijging die het Centraal Planbureau voor dit "jaar had geraamd, name lijk 4,5 procent. Hoewel het indexcijfer over augus tus nog niet bekend is, verwacht men dat dit zeker de vijf procent zal zijn gepasseerd. Eind juli be droeg de stijging 4,9 procent. DEN HAAG Op de Nederlandse Rijksbegroting moeten posten worden opgenomen om de zuivelhulp aan ontwikkelingslanden uit te breiden. Dit schrijft de commissie „zuivel en hulp aan de ont wikkelingslanden" in een vandaag verschenen rapport. De commissie doet vier voorstellen: verhoging van de multilaterale hulp aan het wereldvoedselpro gramma van 13 miljoen gulden in 1959 tot 35 miljoen in 1975. een begin maken met zuivelhulp via nationale charitatieve orga nisaties, waarvoor op de be grotingspost in 1975 35 miljoen gulden beschikbaar moet worden gesteld. per jaar anderhalf tot vyf mil joen gulden uittrekken voor zui velhulp in noodsituaties. Er zullen wel enkele computers onvolledige proviand te wachten staan, nu duizenden computer- kaarten, veelal in niet verwerk bare staat meer, langs de rijks weg 26 tussen Den Bosch en Utrecht, ter hoogte van IJssel- stein, liggen. Een vrachtauto, die de kaarten moest afleveren, verloor een deel van zijn lading. Had de chauffeur iets tegen computers? NEW YORK Een hefschroef- vliegtuig van de Amerikaanse kust wacht heeft twaalf Nederlandse on derzoekers gered van de kust van Groenland. De mannen hadden drie keer ge probeerd met een kleine boot naar Kulusuk op Groenland te varen, maar moesten wegens slecht weer en zware ijsgang telkens weer terug. Vanuit Angmassalik werd een beroep gedaan op de kustwacht. Het toestel moest vier maal heen en weer vliegen om de expeditiele den naar Kulusuk over te brengen. De namen van de gredenen zouden zijn: Louis van den Berg, Peter van Ilookeren, Henk Hoving, Holgen van Lookeren, dr. T. N. van Lookeren Campagne, Michael Malotaux, Allard van Melle, dr. J. Nodijk, Ewout Rey- rist. Martin Schmitz, George Waller- stein en Franz Ziffer. Enkele dagen geleden heeft de kot ter Westwind vijf leden van een Poolexpeditie van de universiteit van Londen gered, die waren gestrand aan de voet van de gletsjer De Fran ce. Nog geen dag later nam de kotter Red Bud acht Zwitserse bergbeklim mers aan boord, nadat hun boot vast was komen te zitten in het ijs bij een berg in de omgeving van Kulusuk. het onderzoek naar de aanpas sing van zuivelprodukten aan voedingsgewoonten in ontwikke lingslanden stimuleren. Daartoe dienen teams van deskundigen in ontwikkelingslanden te wor den ingezet. Vanaf 1970 is hier voor jaarlyks vijf miljoen gul den nodig. Vraag (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Tegen de ver wachting in heeft minister De Block van Economische zaken be sloten de algemene prijsstop niet op te heffen, maar te verzachten. Hierdoor mogen de ondernemers externe kosten in hun prijzen doorberekenen. Tot de externe kosten rekent de bewindsman de kosten van de grondstoffen, halffabrikaten, vracht tarieven, advertentiekosten, ac cijnsverhogingen, tariefsverhogingen van de overheid, onderhoudskosten en de BTW. Deze „nacalculatiebeschikking" houdt echter ook in, dat verlaging van de externe kosten in de prijzen moeten worden doorberekend. On dernemingen, die nog geen ontheffing van de algemene prijsmaatregelen verleend, dienen zich te richten op het prijsniveau van 14 maart van dit jaar. Alle andere ondernemingen moeten uitgaan van het niveau op 1 september. De verzachting van de prijsstop gaat morgen in. Minister De Block maakte dit be kend, nadat hij met de vaste Twee de-Kamercommissie voor econo mische zaken had gesproken. Ook heeft de bewindsman gistermiddag een onderhoud gehftd met de zoge naamde prijzencommissie uit het be drijfsleven. Minister De Block beschouwt de verzachting van de prijsstop als de derde fase op weg naar het geheel vrijlaten van de prijzen. Als blijkt dat de verzachting resultaat heeft op geleverd, zullen de ondernemers in de toekomst alleen nog maar hun prijsverhogingen moeten melden. Overhaast De werkgevers hebben inmiddels positief op het besluit van de be windsman gereageerd. De werkgevers vinden de verzachting een „gerecht vaardigde stap op weg naar een nor maal prijsbeleid". De vakbonden daarentegen vinden de maatregel van de bewindsman te „overhaast" geno men, vooral omdat hij de cijfers van de maand augustus niet heeft willen afwachten. Bezoekt LANGEZAAL'S GROTE SHOW STADSGEHOORZAAL GEOPEND VAN 10 UUR V.M. TOT 11 UUR N.M. TOEGANG VRIJ. Meubelen Wasautomaten Gasverwarming enz. Hoewel reeds in het SER-advies is gesproken over een verzachtende prijsstop is het volgens het CNV toch de vraag of de prijzen zich zullen handhaven. Er bestaat reëel gevaar voor prjjssljjgingen. Het CNV begrijpt de minister niet goed. Het laatste prijsindexcijfer da teert van juli en ligt ten opzichte van 1968 ongeveer 7.2 procent hoger. Deze vakcentrale vindt dat de minister be ter op het cijfer over augustus had kunnen wachten. Bovendien dreigt naar het oordeel van het CNV nog het gevaar dat de prijzen nu gaan „doorschieten". Het CNV acht het dan ook gewenst dat er een zeker meldingssysteem wordt in gevoerd. Het NW is evenmin gelukkig met de maatregel. Ook deze vakcentrale verwacht dat de prijzen zullen stij gen, indien de economische controle dienst de zaak niet goed in de hand kan houden. De commissie „zuivel en hulp aan ontwikkelingslanden", die werd ge leid door ir. C. Staf, werd in 1968 in gesteld door het Produktschap voor zuivel en het het Landbouwschap. Uit het rapport blijkt dat er in 1975 in de ontwikkelingslanden een koop krachtige vraag zal zijn van 20 mil joen ton melk per jaar. Ook is er dan behoefte aan melkprodukten voor 40 miljoen per jaar. Voor rampen en dergelijke zal jaarlijks 200.000 tot 800.000 ton melk beschikbaar moeten zijn. De commissie meent dat de nood zakelijke uitbreiding van de zuivel hulp, waarvoor de Verenigde Staten tot nog toe het grootste aandeel le veren, zoveel mogelijk op internatio naal niveau moet worden versterkt. Nederland zal moeten blijven-streven naar uitbreiding van dezuivelhulp via het ereldvoedselprogramma, een internationale zuivelovereenkomst en de EEG. Daartoe dient een nationaal hulpprogramma te worden opgesteld met e enomvang, die gebaseerd is op het aandeel van Nederland in een eventueel internationaal hulppro gramma. Onmogelijk De EEG moet volgens de commis sie in 1975 tien miljoen ton melk voor ontwikkelingslanden ter be schikking stellen. Nederlandw zou daarvan acht tot tien procent moe ten financieren. De commissie acht dit een onmogelijke opgave, omdat de produktiecapaciteit in de EEG on toereikend is. Zy gaat uit van een EEG-bydrage van vier miljoen ton melk en zuivel produkten. waarvan Nederland 400.000 ton voor zyn rekening zal moeten nemen. De commissie meent dat er voldoende mogelijkheden zyn om nog dit jaar met deze omvangrijke zuivelhulp te beginnen. President Ho Tsji-minh, grond vester van de N oordvietnamese republiek, is ernstig ziek: Radio Hanoi, die de bevolking van minuut tot minuut op de hoogte houdt van de toestand van de leider, meldde gistermorgen dat de zieke achteruit gaat en dat artsen dag en nacht bij hem waken. Overal vn Noord- Vietnam leeft men mee met liet het staatshoofd, voor velen het symbool van vrijheid en door z'ijn volk als een vader op handen gedragen. PARIJS Noord-Vietnam zou niet langer eisen dat Amerika zijn troe pen volledig en onvoorwaardelijk uit Vietnam terugtrekt. Gisteren zei het hoofd van de Noordvietnamese onderhande lingsdelegatie in Parijs, Xoean Thoey, dat een „snelle en aanzien lijke" terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam, bijvoorbeeld 100.000 man, van invloed zou kunnen zijn op de vredesonder handelingen. Als de VS daartoe over gaan, aldus Thoey, zullen wij de toestand in dat licht bezien. waf u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft Inzenden aan Bureau van dit blad k Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand Mijn naam plaats: als beloning voor mijn aktiviteii kies ik 1 ONDERZET-TEGEL 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. BOSTON Het gerechtelijk onderzoek in de zaak-Kennedy naar de dood van de 28-jarige Mary Jo Kopechne, dat vandaag zou beginnen, is voorlopig uit gesteld. De advocaten van senator Edward Kennedy hadden verscheidene be zwaren ingediend. Rechter Reardon heeft zijn collega Boyle van de recht bank in Edgartown opdracht gegeven aan het hooggerechtshof in Massa chusetts een volledig verslag over de ze zaak uit te brengen, met copieën van de procedures die al zijn verricht en de lijst van journalisten die bij het begin van het onderzoek zouden worden toegelaten. De advocaten van Edward Kenne dy hadden Reardon erop attent ge maakt dat hun cliënt het middelpunt van de enorme publiciteit rond deze zaak is geworden. Ze hebben tevens geprotesteerd tegen het feit dat de rechter van Edgartown hun had ge weigerd de getuigen tijdens het openbaar verhoor te ondervragen, wat volgens hen een schending van de rechten van hun cliënt is. Reardon heeft bepaald dat de vol ledige rechtbank van het hoogge rechtshof van Massachusetts eerst bijeen moet zijn geweest om de be zwaren van de advocaten te onder zoeken. Dat gebeurt pas in oktober. LAGE PRIJZEN /QQ heeftU een prachtige 2-denrs mahonie hang/legkast. Verder keuze uit meer dan 600 modellen. DE KASTENSPECIALIST Hoogl. Kerkgr. 49 hk. Nieuwstraat Telefoon 01710—33078 "jVlEMAND zal kunnen ontkennen dat de kosten voor de volks gezondheid in ons land in een hoog tempo stijgen. De ziekenfondsver zekeringen. waarbij 70 pet van onze bevolking betrokken is, zag in de afgelopen vier jaar haar uitgaven stijgen van 1.3 naar 2,2 miljard gul den: in vier jaar dus een stijging van 60 a 70 pot. Logisch, dat men zich hierbij de vraag stelt: is deze exorbitante kos tenstijging normaal te verklaren en verantwoord, of kan er op de een of andere manier worden ingegrepen, zodat de kostenstijging vermindert en de gezondheidszorg hieronder toch niet te lijden heeft. Deze vraag wordt al enige tijd door velen gesteld. Ook bij het departe ment van sociale zaken en volksge zondheid heeft men ingezien dat deze ontwikkeling op den duur niet vol te houden is, en de minister heeft de Sociaal-Economische Raad om advies gevraagd over een eventueel goed kopere organisatie van de gezond heidszorg. Een feit is, dat bij de uitvoering van de medische verzorging van ons volk de prikkel tot winst ontbreekt. Er is vrijwel niemand betrokken bij de uitvoering van de medische zorg die zich uit eigen belang geroepen voelt zo goedkoop mogelijk te wer ken. In het particuliere bedrijfsleven is deze prikkel over het algemeen sterk aanwezig. De vraag rijst nu: is er geen systeem denkbaar, waarbij de uitvoering van de medische zorg goedkoper wordt. Eigenlijk betwijfelt ook niemand dat het goedkoper kan. maar niemand weet hoe het dan pre cies zou moeten. Het belang dat het goedkoper wordt is nochtans evident. Zouden de kos ten in de toekomst op dezelfde wijze blijven stijgen, dan zou dit het ern stige gevolg kunnen hebben, dat op den duur uit financiële overwegingen aan de medische voorzieningen ge knabbeld gaat worden. Uitzetting van de financiële lasten is immers niet tot in het oneindige mo gelijk. Alles moet betaald worden, en voor elke verzekering moet een even redige premie worden opgebracht. Zowel de ziekenfondsverzekering ais de particuliere ziektekostenverzeke ring staat hier voor een groot pro bleem. Vele onzekere factoren maakten het tot nog toe moeilijk in te grijpen. Bepaalde declaraties van medische specialisten lijken op het eerste ge zicht bijzonder hoog, maar niet valt zonder meer te stellen dat deze de claraties te hoog zijn. Hiervoor is een nader onderzoek nodig. De ziekenhuiskosten stijgen angst wekkend. Opmerkelijk daarbij is, dal de ziekenhuisleningen steeds wordeu uitgeschreven tegen rentepercentages die het normale peil te boven gaan. Is dit noodzakelijk? Organisatorisch is de gezondheids zorg bijzonder ingewikkeld; men is geneigd om te stellen, dat het alle maal veel eenvoudiger en daardoor goedkoper kan. Moeten de medici: ook voor ziekenfondspatiënten per verrichting betaald worden? Moet er in de ziekenfondsverzekering een eigen risico worden ingebouwd? Al lemaal vragen, die hier en daar al eerder gesteld zijn, maar waarover het laatste woord nog niet is ge sproken. Spoed is hier echter geboden, zeker ten aanzien van het advies, dat de SER voorbereidt. Bezuiniging zal. waar mogelijk, snel tot stand moeten komen, ook als alle belanghebbenden hier niet gelukkig mee zullen zijn. Hoe langer bezuinigingen op zich la ten wachten, hoe groter immers de kans dat op den duur de kwaliteit van de gezondheidszorg te lijden krijgt onder te zwaar drukkende fi nanciële lasten. „Ik zal een poosje geen les heli- ben. De lerares sprong het raam uit, toen ik speelde." Zod en maan 4 september zon op 5.56, onder 19.21; maan op 22.28, onder 16.06; 11 sept. N.M. Het genoegen kan op een illusie steunen, maar het geluk rust op de waarheid. CHAMFORT HrT mgigp DE BILT Vrij veel bewol king met voornamelijk in het noorden van het land kans op een regenbui. Zwakke tot matige wind uit noordelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Een gebied met hoge barometerstanden, dat zich uitstrekt van de Azoren via de Britse eilanden naar onze omge ving, heeft het afgelopen etmaal het weer in ons land beheerst. In de avond en nacht loste de bewolking voor een groot deel op waardoor de temperaturen op enkele plaatsen tot 5 graden daalden. Het gebied van hoge- luchtdruk neemt boven West- Europa in betekenis af. waarbij een storing welke zich thans nog boven het noordelijk deel van de Noordzee bevindt, zich naar het zuidwesten verplaatst. Hierdoor zal voornamelijk in het noordoosten van het land de bewolking toenemen en be staat er een kans dat er plaatse lijk een regenbuitje valt. Het blijft ook morgen koel weer. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), dalend. morgen koffie- cognacbonbons 110 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijst

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1