anders dan andere Geen verzet tegen coup Stijl en lijn in collectie Holthaus Geen vervolging tegen man, die moeder doodde Instituut onderzoekt overheidsuitgaven Dertien premières op Nationaal filmfestijn Literair talent krijgt kans in Rotterdam Internationale Gaudeamus muziekweek H andtekeningen en bezetting Oirschotse hei 80 miljoen constante kwaliteit Ter beschikkingstelling voor Cor D. Particuliere Rekenkamer Van 10-13 september in Laren Reservisten uit de tijd? Haanstra en Tati uiteen Schade Franse devaluatie VREUGDE IN STRATEN VAN LIBIË ENGELSE WAPENS VOOR IRAK FIAT SCHORST 15.000 MAN 11 WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1969 ROTTERDAM In samenwerki g met de Nederlandse Omroepstich- ting organiseert de Stichting Gau deamus, het internationaal bekende centrum voor hedendaagse muziek te Bilthovcn, weer een muziekweek. waaraan onder andere het Radio Ka merorkest, het Omroep Kamerkoor, het Klein Radio-Koor, het Radio Bla zers Ensemble, het Nederlands slag werk Ensemble en het Gaudeamus Kwartet zullen meewerken. Op 5 september wordt deze mu ziekweek geopend met een concert in de Geertekerk te Utrecht. Zater dag 6 september is er een concert in de Waalse Kerk te Amsterdam, zon dag 7 september geeft het Radio Ka mer Orkest onder leiding van Francis Travis een concert in de KRO-studio te Hilversum. Hier wordt woensdag 10 september een concert van elec- tronische muziek gegeven, en op dinsdag 9 september concerteert de „Gruppe 8" uit Keulen in de kleine zaal van het Concertgdbouw te Amsterdam. In Rotterdam worden twee concer ten gegeven in de grote zaal van De Doelen: op maandag 8 september met werken van Burton Beerman, Iannis Xenakis, Norbert Linke, Vinko Glo- bokar en Hans Otte, en op donderdag 11 september met werken van Ma riano Etkin, Azio Corghi, Tristan Keuris, Jos Kunst en Heinz Martin Lonquich, uitgevoerd door het Utrechts Symfonie Orkest onder lei ding van Paul Hupperts. Als afsluiting van de Muziekweek biedt het gemeentebestuur van Hil versum op vrijdag 12 september een ontvangst aan in het Raadhuis, waar burgemeester Dr. P. J. Platteel de prijzen van het Internationaal Gau deamus Componisten Concours zal uitreiken, die door een internationale jury zijn toegekend. Er zijn 119 partituren ingezonden, afkomstig uit 24 landen. Hiervan werden er 17 voor uitvoering in de Muziekweek vrijgegeven, waarvan vier van onze landgenoten Joep Straesser, Jos Kunst en Tristan Keu ris. Er worden 40 werken uitgevoerd, waarbij 20 wereldpremières zijn en waarvan een groot deel voor het eerst in ons land wordt uitgevoerd. EINDHOVEN De voorgenomen uitbreiding van militaire oefenter reinen in de omgeving van Eindho ven (Oirschot) verontrust duizenden bewoners in dit gedeelte van Bra bant. Er is een handtekeningactie georganiseerd door een actiecomité. Morgen zullen 40.000 handtekenin gen aan minister Schut (Ruimtelijke Ordening) op diens departement worden overhandigd. Scholieren zijn verder van plan op dinsdag 9 september de Oirschot se hei te bezetten. Dit is weer een initiatief van Feniks, de school krant van de rk. academie voor on derwijzers en onderwijzeressen. Daartoe heeft de redactie van Fe niks diverse scholen voor voortge zet onderwijs benaderd. De bedoe ling is, dat een optocht zich in de binnenstad van Eindhoven formeert om vervolgens naar ,,de plaats des onheils" te vertrekken. tie blijft voor rekening van de heer Tati. Ter voortzetting van de co-pro- ductie is de filmproductie onderne ming Bert Haanstra Films N.V. met de Franse co-producent Robert Dorf- mann Les Films Corona overeenge- gekomen in technisch en administra tief opzicht te blijven samenwerken. De cameralieden Eddy van der Enden en Anton van Munster blijven aan de film medewerken. DEN HAAG De gevolgen van de devaluatie van de Franse frank met 11,1 procent zullen voor ons land on der meer resulteren in het slechter worden van de lopende rekening van de betalingsbalans met 80 miljoen gulden. Maxi-mantels met bijpassende pantalon en gecombineerd met grojgebreide mutsjes en lange sjaal uit de collectie Dick Holt haus. caballero Toneelspeelster en TV-actrice Petra Laseur 25 stuks f 1.75 EEN Ed. LAURENS PRODUKT (Van onze parlenientsredactie) DEN HAAG Sinds gisteren onderzoekt de Stichting Instituut voor Onderzoek van Overheidsuit gaven het huishoudboekje van de overheid op mogelijke „verkeerde*' uitgaven. Het is echter niet de be doeling van deze „particuliere Re kenkamer" de regering hij elke geconstateerde fout op de vingers te tikken. Dat is ook niet dc doelstelling van de stichting. „Wij willen geen pres siegroep worden", verklaarde het bestuurslid van de stichting, prof. dr. C. J. Oort. De belangrijkste taak van de stichting is het wetenschappelijk onderzoek van overheidsuitgaven „te verrichten en te bevorderen". De laatste jaren zijn de over heidsuitgaven zeer sterk gestegen. Gaf de regering omstreeks 1910 nog maar tien procent van het nationaal inkomen uit, de laatste jaren schom melt dit bedrag al rond de veertig procent. Bezorgdheid Daardoor is een algemene bezorgd heid ontstaan over de overheidsuitga ven. Men is niet zozeer ongerust over de hoogte van de uitgaven zelf, als wel over de vraag of die veertig pro cent wel doelmatig wordt besteed. De stichting wil nu gaan onderzoe ken of al het geld op de plaats komt, waarvoor de overheid het heeft bestemd. De laatste tien jaar zijn, vooral in het buitenland, methoden ontwikkeld om de argumenten pro en contra overheidsuitgaven (voor allerlei ta ken) te toetsen. Deze beslissing zal vaak mede afhankelijk zijn van een politieke keuze. Deze moet gebaseerd zijn op inzicht in de kwaliteit van de argumenten en in het belastingoffer. De werkzaamheden van het insti tuut zullen onder andere bevatten: documentatie, het zelfstandig of in opdracht van derden verrichten en publiceren van onderzoek, het orga- Vraag aan ministers: DEN HAAG Bij de reservisten van verkeersgroepen der rijkspolitic is in enkele plaatsen de indruk ontstaan, dat men bij het be roepskorps weinig behoefte meer voelt aan de reservisten. Nationaal gezien is de behoefte eveneens afge nomen. Drs. H. A. Schuring (chu) heeft de minister Beernink (binnenlandse za ken) en Polak (justitie) vragen hiero ver gesteld. In zijn toelichting wordt met name gesteld hoe het staat met de behoefte aan reservepolitie en de geoefendheid van de korpsen. Boven dien vraagt hij de beide bewindslie den naar de wenselijkheid van hel voortbestaan van de reservisten. niseren van studiebijeenkomsten, het verlenen van diensten aan hen, die financiën doceren. Het werk zal worden gefinancierd door donateurs van de stichting. Dat zijn reeds de Nederlandse Bank, de Bank voor Nederlandse Gemeenten, bedrijven, vakcentrales, andere orga nisaties uit het bedrijfsleven en instellingen voor wetenschappelijk onderwijs. Met de wetenschappelijke bureaus van de politieke partijen wordt samengewerkt op basis van uitwisseling van publicaties (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM Niet minder dan dertien korte films en speelfilms uit binnen- en buitenland zullen van 1013 september in de Singer Con certzaal in Laren hun première bele ven tijdens het door de Stichting Filmcentrum en het Nederlands Film instituut georganiseerde Nationaal Filmfestijn 1969. In totaal worden meer dan veertig films vertoond. Vorig jaar werd eenzelfde evene ment met groot succes gehouden voor vertegenwoordigers uit het soci aal-cultureel werk en andere krin gen. De films komen alle ter beschikking van het sociaal-cultureel werk. De burgemeester van Laren zal het filmfestival woensdagmorgen 10 sep tember openen, waarna de eerste vertoningen voor ons land zal volgen van de Joegoslavische films „Deze dag" en „De Worm" van Zlatko Grgic en de speelfilm „En de dagen gingen voorbij" van Nedeljko Dragic. 's A- vonds volgen de premières van de films „Hulp voor onbehuisden" en „Kristal', gemaakt door leerlingen van de Nederlandse filmacademie en de Bulgaarse speelfilm „Omweg naar morgen" van Grisha Ostrovsky en Todor Stoyanov. De Russische en de Canadese cinematografie komen don derdag 11 september aan bod met respectievelijk „IJshockeywedstrijd" en „Burchten aan het strand" van J. Bronstein en A. Widigiris en „De verscheurde stilte" van Morton Par ker. Vrijdag 12 september staat in het teken van de Poolse film: „De de monstrant" van Miroslav Kyowicsz, „Circusartiesten' van Marian Mar- zynski en „Kooien" en „Laterna Ma- gica" van Miroslav Kyowicz. 's A- vonds vermeldt het programma de vertoning van „Gorilla" en „Opera Cordis" van Dusan Vukotic en „Het zevende continent" van dezelfde ci neast. Het filmfestijn wordt zaterdagavond 13 september besloten met een her- vertoning van Vittorio de Sica's neo- realististische speelfilm „Wonder in Milaan", waarna de onderscheidingen de Gouden Eekhoorns worden uitgereikt. Het publiek treedt in de sector speelfilm op als jury. Tijdens het filmfestijn wordt in het Singer Museum een tentoonstelling gehouden van foto's van de Ameri kaan John Taylor, hoofd van de af deling film en visuele kunsten van de Wereldraad van Kerken. Enkele on der zijn supervisie gemaakte films zijn opgenomen in het programma van het Filmfestijn. Op 11 september krijgt Taylor een prijs uitgereikt voor zijn film „Homo Homini", die vorig jaar door een internationale ju ry werd bekroond als de film, die de gedachte van de rechten van de mens het best tot uitdrukking bracht. dan te bedenken, dat Holthaus straks nog met een bontcollectie komt èn ieder seizoen een he rencollectie èn een confectiecol- lectie uitbrehgt! Gelukkig behoeven we niet te zeggen dat dit te veel van het goede is, want steeds weer weet deze ont werper verrassende effecten te vin den. Verrassend was de kokerslanke lijn in heel korte jurkjes met rechte belijning, veelal door dubbel gestikte naden. Simpeler kon het niet en toch apart. Krijgen de lange lijven een kort rokstrookje dan is dat geplooid of klokkend, maar dat vermag nau welijks de strakke lijn te breken. Ro be manteaus zijn bovendien met een rits middenvoor gesloten en kraag loos. Zijn er knoopsluitingen dan door rijtjes knopen die met lusjes sluiten en zo geplaatst zijn, dat ze half onder het overslagpand (of een zakklepje) verdwijnen. In dit genre ook lange mouwloze vesten of mantels, zo zeven achtste lang, die over japon of broekpak ge dragen worden. Rechte mantels met duidelijke (doch naadloze) taille, veelal met dubbele rij knopen en kleine kraag jes behorend bij japonnen in dezelfde belijning. Daarnaast mannelijke maxijassen van tweed met forse zak ken en liefst gedragen op lange pan talon. Broekpakken met iets uitlopende pijpen en de tunieken, alweer in de rechte belijning. Veel tweeds, ruiten en composés. Broekpakken in brocaat ook voor de avond met tunieken, die bijna tot de enkels reikten. Alleen in de „zigeuner"'-jurken van brocaat mousseline in rembrandtieke kleuren laat Holthaus de strakke lij nen los en was er een gedwarrel van rokken en sjaals. Veel aandacht was besteed aan versieringen zoals grote camelia's van plastic, die wel beeldhouwwerken leken: brede ceintuurs met grote me talen gespen; meterslange gebreide sjaals of enorme driekante omslag doeken van fluweel, ceintuurs met kwasten van struisveer, wollen mutsen, herenhoeden en zigeunerin- nendoekjes al dan niet met afhan gende slippen. Een collectie, die het uitricht op de winter beslist opvrolijkt. AMSTERDAM Het is tussen de cineast Bert Haanstra en de Franse filmer en acteur Jacques Tati tot een conflict gekomen tijdens de regie van de Tati productie „Yes, mr Hulot" waarvoor Tati het scenario heeft ge schreven en waarin hij zelf de hoofd rol speelt. Derhalve heeft Bert Haan stra zich. in overleg met betrokkenen, in het bijzonder met de co-produ cent, de heer Robert Dorfmann, uit de regie teruggetrokken. Tijdens de eerste opnamefase, wel ke met een volledige Nederlandse staf in ons land is voltooid, bleek reeds dat de voorgenomen samen werking tussen de genoemde heren niet te verwezenlijken viel. De breuk werd al lang vooruit ge voeld als gevolg van de afwijkende opvattingen van beide cineasten inza ke de humor. Tati wilde steeds meer in de regiestoel van Haanstra zitten. Hij is geen vlotte werker, moet veel hebben van repetities voor de eigen lijke opnamen en steunt graag op im provisatie tijdens de wording van de film. Dit is niet bepaald de juiste sfeer waarin Haanstra kan aarden, zodat de terugtrekking van de laatste onver mijdelijk werd. De inbreng van Haanstra kan uiter aard niet meer ongedaan gemaakt worden doch de rest van de produc- (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Uiterst voorzich tig en vriendelijk betoonde de Rot terdamse rechtbank zich dinsdag voor de 38-jarige Cornelis D„ een de biele man. Hij had nooit veel last gegeven, maar op 22 april wond hij zich der mate op over een verzoek van zijn moeder een huishoudelijk karweitje te verrichten, dat hij een breekijzer pakte en haar daarmee op het hoofd sloeg. Zij overleed kort daarop. Het woord doodslag werd door de offi cier, mr. J. D. de Jong, niet genoemd, het feit werd omschreven als „een ernstige zaak". Mr. De Jong achtte de doodslag bewezen. Hij vroeg ontslag van rechtsvervolging, omdat Cornelis D. blijkens een psychiatrisch rapport volledig ontoerekenbaar moet worden geacht. De officier vroeg onmiddellijke op name in een psychiatrisch ziekenhuis, waar het verblijf niet langer dan een jaar mag duren, en terbeschik kingstelling van de regering. Om het vertrek van Cornelis D. uit het Rot terdamse huis van bewaring te bespoedigen, deed de rechtbank met een uitspraak, conform de eis van de officier. De man had vier jaar geleden een jaar doorgebracht in het Deltazieken- DAMASCUS De staats greep in Libië is verricht door een groep jonge officieren van het leger, de luchtmacht en de vloot, die zichzelf „de organisatie van vrije unionistische officie ren" noemt. De staatsgreep bin nen twee uur uitgevoerd. Dit meldt de correspondent van het Egyptische persagentschap voor het Midden-Oosten in het eerste tele gram uit Libië na de machtsomwen teling. Troepen en tanks uit legerkampen op 104 kilometer van Tripoli trokken 's morgens om 2 uur naar de stad op, waar ze twee uur later aankwamen. Tanks omsingelden het koninklijk paleis, het hoofdkwartier van het le ger en de veiligheidsdiensten bezet ten de Libische radio. KROONPRINS Tegen 5 uur hadden de rebellen volgens de Egyptische correspondent de hoofdstad volledig in handen. Kroonprins Hassan el Reda, gene- raal-majoor Senoussi Sjamseddin, chef-staf van het leger, en gene- raal-majoor Salem ben Taleb, chef van de veiligheidsdienst, werden ge arresteerd. Een uur later kwam de leider van de coup, kolonel Saad Eddin Abbou Chouireb, voor de radio om deze bekend te maken. Volgens het persbureau waren er op straat tone len te zien waarbij de mensen open lijk van hun vreugde blijk gaven. ONTWAPENEN Gezegd werd dat het primaire doel van de leiders van de staatsgreep was om de mobiele politie, die trouw was aan de afgezette koning Idris, te ontwapenen. Deze politiemacht was het sterkste en best uitgeruste korps van Libië, dat de koning zelf had opgebouwd om zijn troon te bescher men. Maar deze eenheden gaven zich onmiddellijk over toen de tanks hun kampen omsingelden, aldus de cor respondent. De leiders van de luchtmacht heb ben vijf uur na de staatsgreep hun trouw toegezegd aan het nieuwe re giem. Zij mochten toen naar hun ba ses gaan en later vlogen vliegtuigen van de Libische luchtmacht boven Tripoli. Tezelfdertijd sloot zich Benghazi, op een na de grootste stad van het land, zich bij de revolte aan. Toen kondigden de leiders van de coup de republiek af. Onder de gelukstele grammen aan de nieuwe leiders be vond zich er een van het Volksfront ter bevrijding van Palestina. De Libische nationale revolutionai re raad is van plan het land rechtstreeks te -regeren zonder, voor het ogenblik, de vorming van een kabinet. LONDEN Engeland onderhan delt met Irak over wapenleveran ties voor meer dan 850 miljoen gul den, meldt de Daily Express. Gedurende enige maanden werden in Londen en Bagdad geheime be sprekingen gehouden over de ver koop van de Lighting straaljagers en gerichte afweerprojectielen. Deze onderhandelingen hadden de officiële steun van de Engelse re gering. huis, waaruit hij werd ontslagen om dat het niet waarschijnlijk leek dat hij een gevaar voor zijn omgeving zou opleveren. Hij werd door zijn moeder ver zorgd. Begin dit jaar verzocht zij op name voor haar zoon. Wegens plaatsgebrek in psychiatrische inrich tingen werd hij op een wachtlijst ge plaatst. De president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles, die eerst nog even over wogen had om de zaak met gesloten deuren te behandelen (het betrof hier een debiele man) maar na overleg met de mederechters de openbaar heid koos op voorwaarde dat er zo weinig mogelijk gezegd zou worden, sprak de verdachte in voor hem be grijpelijke termen toe. Hij zei hem dat het beter voor hem zou zijn als hij werd overgebracht naar een beschermde omgeving, waar anderen hem behulpzaam zouden zijn. „Zo kan het niet", aldus mr. Jolles, „stel dat er weer zo'n uitbarsting komt." Cornelis D. betuigde zijn spijt over wat gebeurd was. Zei van zich zelf geschrokken te zijn en in het vervolg wel uit te kijken. Hij was het eens met iedereen die een zieken huis voor hem de beste omgeving vond. Het huis van bewaring bevalt hem niet zo best. 'Ook de psychiater die een rapport over hem heeft uitgebracht, acht het raadzaam zo snel mogelijk de forma liteiten, die aan een opname in een inrichting voorafgaan, te vervullen. Door de onmiddellijke uitspraak van de rechtbank en de afstand van ho ger beroep van verdachte en officier kon daar nog gisteren mee worden begonnen. TURIJN De directie van de Fiat automobielfabrieken heeft 15.000 ar beiders voor onbepaalde tijd geschorst in verband met een staking bij de fabrieken. Als het werk niet binnen 48 uur wordt hervat, zal de schorsing wor den gewijzigd in ontslag. De vakbonden hebben inmiddels geantwoord met een staking van twee uur als de maatregel niet onge daan wordt gemaakt. De directie wil door deze maatregel wantrouwen scheppen tussen de vak bonden en de arbeiders. Binnenkort zullen nieuwe arbeidsovereenkomsten tot stand moeten komen, aldus de bonden. ROTTERDAM De Rotterdamse Kunststichting wil de literaire activi teiten in de Maasstad gaan stimule ren. Dit gaat men proberen door on der meer het regelmatig organiseren van letterkundige manifestaties, en door de oprichting van een workshop voor amateur-stilisten. Aanvankelijk heeft men hierover ruggespraak gevoerd met auteurs, die of afkomstig zijn uit Rotterdam, of er wonen, of zeer geïnteresseerd zijn in deze stad. Martin Mooy, Bob den Uijl, Hans Wap en Jacobus Bos vormen het on langs opgerichte proza- cn poëziese- cretariaat van de R.K.S. en hebben voor dit seizoen reeds zes literaire avonden vastgelegd. Tijdens deze avonden zal naast de literatuur ook aandacht worden besteed aan licht- en geluidsprojec ties, film, muziek, toneel e.d. Deze avonden worden de eerste of de tweede woensdag van de maand ge houden, gewoonlijk in De Lantaren, behalve de eerste avond, 10 septem ber die plaatsvindt in het Piccolothe ater. Daar komt Hugo Raes nieuw ongepubliceerd werk voorlezen en te vens brengt hij licht- en geluidspro- jekties met muzikale begeleiding. DICHTERSHOW Op 8 oktober is er in de Lantaren een dichtershow met Hans Wap, Ju les Deelder, Cees Buddingh, Riekus Waskowsky, Simon Vinkenoog en Hans Vlek. De popgroep Brainbox zorgt voor de muzikale omlijsting en misschien komen uit Engeland enkele Liverpool Poets. Op 12 november vullen de mede werkers aan het tijdschrift Barbar- ber de avond, in januari komt er een avond uitsluitend voor amateurs, en omstreeks mei wordt zowel een Inter nationale Schrijversbijeenkomst als een Internationaal Poëziefestival ge organiseerd. Hoewel drs. A. J. van der Staay, direkteur van de R.K.S. daar nog weinig zinnigs over kon vertellen. In het raam van de letterkundige workshop worden amateurschrijvers opgeroepen hun manuscripten pro za of poëzie in te zenden. Deze worden beoordeeld door Bob den Ujjl, Herman Moscoviter en Cees Budding en teruggezonden, voorzien van een kritisch commentaar. De in zender betaalt als tegemoetkoming in de kosten 25. Eventueel zullen, als er werk van hoge kwaliteit wordt aangeboden, per jaar zes boekjes worden uitgebracht. Overigens wil men extra aandacht gaan vestigen op schilderende schrij vers ofwel schrijvende schilders. In februari komt er een tentoonstelling van de schrijver-schilder Louis Paul Boon in de Doelen. Tevens wordt daar dan een filmpje vertoond, waar in Boon de hoofdrol speelt. Ook Leo Vroman heeft zijn medewerking toegezegd. Minister De Block van economische zaken heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld. Voor een gedeelte beïnvloedt de devaluatie de mutaties van 1969 al; voor een ander deel zullen de gevol gen pas in 1970 en latere jaren te merken zijn. Minister De Block heeft meege deeld, dat er van wordt uitgegaan dat het prijspeil van de Franse export in guldens met 5 procent zal dalen. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Charlotte Kohier, Conny Stuart, Jasperine de Jong, Erik Herfst en de fami lie Orlow zaten zoals gebruike lijk op de eerste rij bij de pre mière van Dick Holthaus' cou- ture-collectie. Een collectie van een honderddertig modellen. En

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11