lallaghan maakt haast met Lervormingen Noord-Ierland Yerseke blijft centrum mossel- en oestercultuur ii EE7 Zes dagen met twee Najaarsbeurs satellieten iKm i D!LAAT5T^AGEN uurw n IA i±. Shirley Temple benoemd hij Verenigde Naties TWAALF GEVANGENEN VRIJ Bezoek groot succes Inlichtingen uit de computer Concurrentiestrijd in voorbehoedsmiddelen Stolwijk directeur van Conservatorium Wolshow in Den Bosch Aankledino van de woniiio Laatste antraciet naar museum Als nieuw plan wordt aanvaard v :m Vergoeding alles goed en wel Positief 5 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 T De protestantse regering in Belfast heeft gisteren twaalf I rooms-katholieke activisten, die sinds de onlusten werden vast gehouden, vrijgelaten. Er zijn geen politieke gevangenen" meer in arrest in Noord-Ierland. ■fe Einde aan discriminatie katholieken Britse minister wil „scheidsrechter,, BELFAST Binnenkort zal in Noord-Ierland een aantal Britse functionarissen worden gestationeerd, die maatregelen gaan voorbereiden om een einde te maken aan de discriminatie van rooms-katholieken bij het zoeken naar woninge en werk. Dit heeft de Engelse minister van binnenlandse zaken, James Calla- ghan, meegedeeld na een driedaags bezoek aan Noord-Ierland. )e Franse zangeres Frida Boccara die vorig jaar op het Eurovisie- ongfestival in Madrid' in Lenny .uhr haar muzikale evenknie vond- kroheert op het ogenblik in ons land ,epat inspiratie op te doen en zal o.m. verscheidene radio- en tv-pro- ramma's meewerken. Als gidse in .msterdam fungeerde niemand min er dan „rivale" Lenny Kuhr. Beide angeressen vermaken zich uitste- end in het nu niet meer zo zonnige lmsterdamop de foto Lenny (links) n Frida als rasechte „toeristen" in de hoofdstad. ALPHEN A. D. RIJN Registers, ncyclopedieën, telefoonboeken en poorboekjes zullen op den duur ver wijnen. Dit is althans de mening r ran dr. ir. G. C. J. F. Nielen, verbon den aan Philips, die gisteren in Al- i then aan den Rijn sprak over „De omputer en het boek". Inlichtingen van exacte aard zul- en, zo zei hij ,in de naaste toekomst r >ver enige tientallen jaren) niet ïeer uit „een boekje" komen, maar lit computers. Hij noemde dit „geen e ferre projectie", al zal wel moeten rorden voldaan aan de voorwaarde, at een ieder de mogelijkheid zal loeten hebben om computers „op te oepen". Dr. Nielen, die een toekomstvisie ntwikkelde, stelde zich op het landpunt, dat de computers snel oedkoper zullen worden. De prijs al zich over tien jaren, zo becijferde lij, nog slechts eenachtste' van de luidige kostprijs bedragen en over wintig jaar zal zich een nog verder- aande daling van de kostprijs voor- loen. De taak van de uitgever zal een ïheel andere worden. Hij zal zich lezig gaan houden met de program- lering van computers en met de or- [anisatie van computersystemen. „De itgever wordt ingever", aldus de ïeer Nielen. Hij hield zijn gehoor voor, dat niet nder de ocmputerinvloed zullen val- en belleterie en die uitgaven, die ipvallen door schoonheid. Ook recla- als een uiting van iets wat we' an een ander willen presenteren, onder dat hij daarom gevraagd leeft, zal gedrukt blijven. De Britse minister heeft ook voorgesteld een „religieuze scheidsrechter of ombudsman" te benoemen om de geschillen tussen rooms-katholieken en protestanten op te lossen. Hij deed dit op een bijeenkomst met leden van Noordierse, protes tantse Unionisten. Callaghan heeft er bij de Noordier se regering op aan gedrongen het parlement eerder bijeen te roepen om ide hervormingen te bespreken. Het reces loopt af op 14 oktober. Het gaat hem vooral om wijziging van het kiesstelsel. Callaghan wil dat het systeem van „een man een stem" in Noord- Ierland versneld in wer king treedt. INLIJVING Voorstellen tot algehele inlijving van Noord- Ierland bij de rooms- katholieke republiek Ierland wees hij van de hand. „Dit zou 500.000 katho lieken tevreden stellen, maar het zou angst en spanning veroorzaken bij een miljoen protestanten", zo zei de minister. Callaghan is er tijdens zijn bezoek aan Noord- Ierland, dat een groot succes is geworden, in geslaagd zo wel de protestanten als de katholie ken tegemoet te komen. Tot de rooms- katholieken zei hij, dat zij in de toekomst eerlijk zullen worden be handeld bij de toewijzing van werk en woonruimte. De protestanten ver zekerde hij dat Noord- Ierland altijd deel zal blijven uitmaken van het Verenigd Koninkrijk en niet van de rooms- katholieke republiek Ierland. De Britse minister deelde bij zijn teugkeer naar Londen ook mee dat zijn regering een kwart miljoen pond (2.150.000 gulden) in het fonds voor 'de slachtoffers in Noord-Ierland zal storten. IN VREDE Hij zei ten slotte dat de „grote meerderheid van de bevolking in vre de wil leven. Tijdens zijn bezoeken aan de gebieden waar zich onlusten hebben voorgedaan had hij „vrees, UTRECHT Nu de wet op het gebruik van voorbehoedsmiddelen is aangenomen zijn fabrikanten een fel le concurrentiestrijd begonnen om de plaatsing van automaten in cafetaria's, hotels en winkels. Voor zeer gunstig geachte plaatsen worden volgens insiders grote bedra gen neergeteld. Fabrikanten rekenen namelijk op verhoogde verkoopresul taten, omdat door deze nieuwe me thode van aanbieding in vele geval len „drempelvrees" zal zijn opgehe ven. Overigens is deze strijd onderdeel van een al langere tijd bestaande concurrentie. Bij het afnemen van een bepaalde hoeveelheid tegelijk zijn sommige producenten gewoon om „extraatjes" te geven, bijvoor beeld in de vorm van een autopech- lamp of sleepkabels. spanning en wezenlijke grieven" ont moet. In Detroit (Michigan) verklaarde Bernadett Devlin dat zij met haar optreden op de barricades haar ambtseed had geschonden. „Ik word misschien berispt door het Lager huis. maar het spijt mij niet. want de Engelse regering heeft haar eed aan het volk ook geschonden." Bernadette is in de Verenigde Sta ten om geld te verzamelen voor de dakloze rooms- katholieken in Noor d-Ierland. ROTTERDAM Tot direc teur van het Rotterdams Con- j servatorium is benoemd de heer Kees Stolwijk. Hiermede is hij, na een interimperiode, de defini tieve opvolger van George Stam, aan wie, zoals bekend, geruime tijd geleden op diens verzoek om gezondheidsredenen ontslag is verleend. Kees Stolwijk is reeds sinds 1956 aan het Conservato rium verbonden als leraar sol fège en algemene muziekleer en als leider van de koorklasse. Ir. C. van Roo\en J onderscheiden I DEN HAAG Ir. C. van Rooyen heeft bij zijn afscheid als directeur van het rijksinstituut voor de drink watervoorziening een zeldzame on- i derscheiding gekregen: de legpen ning van de minister van Sociale Za- j ken en Volksgezondheid. Deze pen- j ning wordt bij uitzondering toege- i kend aan hen die zich bijzonder ver- dienstelijk hebben gemaakt op o.m. j het terrein van de volksgezondheid. Staatssecretaris dr. R. J. H. Krui- singa overhandigde de onderschei ding aan de directeur, die wegens pensionering het instituut heeft verla ten. De verdiensten van ir. Van Rooij- en, die ook in het gereformeerd ker kelijk leven van Voorburg een be kende figuur is, liggen onder meer ziening in z.g. onrendabele gebieden. Ook voor de drinkwaterleiding in door oorlog getroffen streken is zijn arbeid van blijvende betekenis. Tal van publikaties op het terrein der drinkwatervoorziening heeft de heer Van Roöijen het licht doen zien. I Sinds 1940 was hij aan het instituut verbonden; na 1958 als directeur. In de Brabanthallen in Den Bosch staan nu wollige pronk stukken te kust en te keur, want het puikje van het Nederlandse schapendom is tijdens de jaar lijkse fokschapen dag hier te zien: met kennersblikken wor den de (Texelse) schapen ge keurd, o.a. op vlezigheid en de kwaliteit van de wol. Expl osie kluis APELDOORN De politie van Apeldoorn is verwonderd over het uitblijven van alarm bij de kuiskraak in het gebouw van Ons Belang in Klarenbeek. Het opblazen van deze kluis waarbij deze dwars door een muur sloeg is met enorm lawaai ge paard gegaan, maar geen der omwo nenden heeft alarm geslagen of ook ma£r in het minst gereageerd. En dit terwijl de brandkast dwars door de muur van het gebouw vloog. (Van een onzer redacteuren) UTRECHT Morgen opent voor de laatste keer in de Vredenburgge- bouwen de Najaarsbeurs. Zij gaat vergezeld van twee satellieten, de 5e Internationale vakbeurs voor vloerbe dekking en woningtextiel „Inter De cor" en de halfjaarlijkse Verlichtings- beurs, die evenals de grote zuster tot 5 september duren, maar op de Croe- selaan zijn ondergebracht. Met de Najaarsbeurs komt een ein de aan een vele jaren lange traditie: het Vredenburg als middelpunt van beursactiviteiten. ><4 Op deze tekening is de pijpleiding aangegeven lopend van een plek buitengaats achter de toekomstige Ooster- scheldedam naar de gemeente Yerseke op Zuid-Beveland. K jk KERKRADE De laatste wagon steenkolen uid de oudste mijn van Nederland, de „Domaniale" is gistermiddag gedolven en opge haald. Dit na acht eeuwen produktie, want het tsaren de toenmalige monniken van de abdij Rolduc, die het eerst met ontginning be gonnen. Enkele jaren geleden telde de „Domaniale" nog 3000 man personeel. Thans zijn dat er nog 400 waarvan er 250 met vervroegd pensioen gaan en de overigen geholpen zullen worden aan een nieuwe werkkring. De laatste wagon anthraciet krijgt, zo is het plan, een plaats in een op te richten mijnbouwkundig museum. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE Een pijpleiding van 35 km lengte aansluitend op een „zoutwaterpakhuis" daar mee kan de gemeente Yerseke blijven wat het is; Westeuropa's grootste handelscentrum voor mosselen, oesters en kreeften. Ook na de afsluiting van de Oosterschelde in 1978, waar door de oestercultuur ten dode is opgeschreven. „Een idee. waar aanvankelijk over gelachen werd", vertelde gistermor gen burgemeester mr. C. Pijl Hoge- weg. Maar een door de gemeente in gestelde werkgroep heeft nu gerap porteerd, dat het de moeite waard zou zijn om een uitgebreide studie te maken van de mogelijkheid van een dergelijk project. Het project komt erop neer. dat vanuit zee water wordt aangevoerd naar een aantal bassins in de directe omgeving van Yerseke. Het idee is niet helemaal nieuw: in Yerseke zijn al bedrijven, die er zo'n buisleiding in het klein op na houden. Nu de uitslag van de voorlopige studie positief is. heeft het gemeente bestuur de minister van verkeer en waterstaat gevraagd de kosten van studie en uitwerking te willen ver goeden op grond van de toekomstige Deltaschadewet. De werkgroep, die c!e voorstudie maakte, stond onder voorzitterschap van burgemeester Pijl Hogeweg en bestond verder uit dr. A. Grijns, vis serij bacterioloog, drs. P. Kuiper, eco noom en secretaris van de vereniging „De Mosselhandel", en technici van de Grontmij NV. Gerekend wordt met een buislei ding die afhankelijk van de plaats van het gemaal voor de zeewaterin- laat en van de bassins maximaal 35 km lang zal worden. Er moeten twee buizen komen van kunststof ander materiaal zou worden aangetast door het zeewater om moeilijkheden van verstopping te voorkomen. Er is rekening mee gehouden, dat op de plek' waar het zeewater de leidingen wordt ingepompt verontrei niging kan voorkomen, bijvoorbeeld door olie.* Daarom komt het zoute water bij Yerseke eerst terecht in een voorraadbassin, waarin voor zes tot acht uur water kan worden op geslagen. Het zoute water stroomt dan door de oesterbassins, vervolgens door de mosselbassins en dan door de kreef tenparken. Deze volgorde is gekozen omdat oesters geen vuil afstoten, mosselen wel, terwijl kreeften geen last hebben van vuil. Daarna ver dwijnt het water door de riool persleiding van Yerseke naar de Westerschelde, die over twee jaar ge reed kan zijn. Burgemeester Pijl Hogeweg ver wacht van Den Haag een bijdrage van ten minste de helft van de aan- legkosten. Als de buisleiding er niet zou komen, zou het rijk volgens de nieuwe Deltaschadewet de ver plaatsing van de bedrijven in Yerse ke moeten bekostigen. Voor de exploitatie wordt gedacht aan een NV, waarin rijk, provincie en gemeente zouden deelnemen. „Het bedrijfsleven in Yerseke staat posi tief tegenover het plan", vertelde de burgemeester. „Men wil graag met zijn ondernemingen in Yerseke blij ven." Gerekend wordt op een effi ciëntere bedrijfsvoering, waardoor de kosten van mosselen met een vierde kunnen worden gedrukt. Het is de bedoeling in de toekomst de mosselen in containers van de Waddenzee naar Yerseke te brengen. Hierdoor zal minder beschadiging optreden. Volgend voorjaar wordt het nieu we Beatrixgebouw op de Croeselaan geopend en dan verhuist alles voor goed naar dat terrein. De Utrechtse beursmanifestaties vertonen een sterke groei, het aantal vakbeurzen neemt vlug toe na een tijd van teruggang naar de algemene manifestatie. Telde men er in 1960 10. dit jaar zijn het er 30. Het af scheid van de verouderde expositie ruimte aan het Vredenburg valt niet te zwaar, omdat het Beatrixgebouw, modern van opzet, veel beter aan de behoeften zal voldoen. Bovendien zal in 1970 de overdekte tentoonstellings capaciteit met. in totaal 82.000 m2 netto ruimte juist verdubbeld zijn ten opzichte van 1960. De omzet, die in 1960 ƒ4.5 miljoen bedroeg, zal in 1970 kunnen groeien tot plm. 27 miljoen. Zoals gebruikelijk draagt de Na jaarsbeurs het karakter van een con- sumptiebeurs. Aanwezig zijn de groe pen kantoorbehoeften en papierwa ren, kunstnijverheid en luxe artike len, optiek, koffers- en lederwaren, huishoudelijke artikelen in grote va riatie, glas, kristal en aardewerk, huishoudelijke hout- en metaalwa ren, rokersbenodigdheden, goud, zil ver en uurwerken, speelgoed en feest artikelen alsmede etalage-, winkel- en reclame-artikelen. Bij dit alles hangt aan het einde van de zomer alweer volop de win tersfeer: bij de mode- artikelen in leer en leerwaren worden dc kleuren voor het koude seizoen getoond, op de speelgoedafdeling zou men zich Sinterklaas kunnen voorstellen en bij de feestartikelen is het kakelbont kerstfeest. Van de nouveauté's is het zoals gewoonlijk afwachten, wat men er in de Nederlandse winkels van terugvindt. Inderdaad spreekt uit het beursaanbod weer de welvaartsge richtheid, maar voorspellingen over grote kooplust kunnen niet worden gedaan, ook met het oog op vermin derde voldaanheid over enkele re cente vakbeurzen. Terughoudendheid in aankopen is mogelijk, ook al is het aanbod rijk en gevarieerd genoeg. Men hoopt niette min op goede belangstelling uit bin nen- en buitenland en flinke beursij- ver, nu de schrik van de BTW aan het tanen is. Aan de Inter Decor in de Bernhal en de Marijkehal op het Croese- laanterrein nemen 130 binnen- en buitenlandse firma's deel. De buiten landse vertegenwoordiging (25 in to taal) komt uit België, West-Duits- land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Hongarije. Finland. Portugal en Ita lië. Belangstellenden kunnen te kust en te keur gaan op het gebied van alle soorten moderne en klassieke vloerbedekking, van woningtextiel compleet met matrassen en gordijn stoffen, van plaids, kussens, slaapzak ken enz. De Verlichtingsbeurs heeft zich in de enkele jaren van haar bestaan ontwikkeld tot een toonaangevend evenement op het terrein van inte rieurverlichting. Nu zullen ongeveer 70 exposanten met een keur van bin nen- en buitenlandse produkten, waaronder allerlei nieuwe modellen, aanwezig zijn. Alle beurzen zullen dagelijks open zijn van 9-6 uur, maar de Verlich tingsbeurs doet er drie avonden bij en wel op maandag, dinsdag en woensdag van 7 tot 10 uur. Zoals gebruikelijk zullen er ter beurze nevenactiviteiten zijn. Een daarvan is de uitreiking van certifica ten door de stichting Gulden Vorm, die produkten bekroont welke niet al leen voldoen aan goede vorm, maar ook aan hoge eisen van doel matigheid en technische deugdzaam heid. Dergelijke produkten worden gezocht in de branche industriële en ambachtelijke voorwerpen voor huis- en eetkamergebruik en uitgevoerd in aardewerk, porselein, glas, kristal, zil ver, pleet, roestvrij staal, tin en ko per. De inzender die het hoogste aan tal punten behaalt, krijgt de Jaar beurstrofee. Kevh-vertnoyen Het plan van Sjaloom om het ver mogen van de Nederlandse kerken te liquideren en aan de noden van de wereld te besteden is geniaal, maar helaas twintig eeuwen te laat. Er wa ren toen wel particulieren die hun landerijen verkochten en de opbrengst bestemden voor de noden van de we reld (Handelingen 4 en 5). maar tot een doeltreffende oecumenische bewe ging kwam het niet. Gelukkig hebben wij in Nederland nu een confessioneel vermogen van zeven miljard opgespaard. Als we dat zouden verdelen onder pak-weg één miljard noodlijdende wereldlingen dan hebben zij een aardige start voor hun verdere welvaart en wij kunnen dan onze geestelijken rijst in India of aard appelen in Biafra laten verbouwen. De vrijkomende 500 miljoen van onze kerkelijke exploitatie kunnen we daar dan elk jaar nog eens tegenaan gooien voor kunstmest. Grandioos! Daar nemen we dan maar een bor reltje op en een goeie sigaar, want stel je voor dat we dat niet deden! In 1968 hebben we in Nederland voor onge veer 2.5 miljard aan tabak en alcohol genuttigd. Als we die 2.5 miljard per jaar aan de noden van de wereld zou den besteden dan bleven wij immers zitten met massale werkloosheid in de genotmiddelensector. Dan was het in brouwerijen, distilleerderijen en ta bakverwerkende industrieën geïnvesteerde miljardenkapitaal waar deloos geworden. Bovendien vloeit van de 2.5 miljard nu jaarlijks 1.5 miljard aan accijns in 's rijks schatkust en dat is nog niet eens de helft van onze militaire uitga ven. Moeten we dan onze officieren, onderofficieren en manschappen rijst en aardappelen laten planten? En onze Leopardtanks omsmeden tot land bouwtrekkers en onze Starfighters tot maaidorsers? Dat klinkt wel oud-testamentisch (Jesaja 2), maar nee, dan toch maar liever de kerk om zeep. Dan kunnen we tenminste onze handen in onschuld wassen.... Brielle Abram Pouwelse De totale kosten van het project worden geschat op 39 miljoen gulden, gesplitst in 17'/s miljoen voor de buisleiding en 21 miljoen voor aan- en afvoergemalen, bassins en andere bouwwerken. De exploitatiekosten worden geschat op ö'/s miljoen per jaar. WASHINGTON President Nixon heeft de vroegere filmster Shirley Temple, nu mevrouw Black, een vrouw van hoge intelligentie, die zich met name op sociaal gebied beweegt, benoemd tot lid van de Amerikaanse af vaardiging in de VN. Zij krijgt de rang van ambassadeur. Deze benoeming van de thans 41-jarige heeft insiders niet verbaasd. Zij was vorig jaar republikeins kandidaat voor het Huis van Afgevaardigden, maar haalde de streep toen niet De delegatie bestaat uit vijf vertegenwoor digers. Voorzitter is Charles Yost, permanent vertegenwoordiger van Washing ton bij de volkerenorganisatie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5