Boot in moeilijkheden Mavom Alphen geopend Openbaar vervoer ook dwingende zaak voor het gemeentebestuur AVONDCURSUSSEN De Leid se veemarkt De praktijk van P. J. Meijst, arts te Hazerswoude, A. J. Bosch, arts. P. J. Meijst, arts te Hazerswoude Onbekende vrouw op straat overleden Dr. Cramer blijft bij ontslagaanbod Postkantoor Z.-West 8 september open ALPHENS VORMINGSCENTRUM I Benoemingen Lei universiteit Gemeenteraad Nieuwkoc akkoord met woningbou ZATERDAG 30 AUGUSTUS ALPHEN Gistermiddag heeft burgemeester Gallas het nieuwe ge bouw van de Mavom aan de Euro pasingel geopend. Het bedrijf specia liseert lich in de vervaardiging en levering van produkten voor de chemische oppervlaktebehandeling van metalen. In 1938 opgericht door de heer A. Thomassen sr., begon de Mavom in Schiedam in een oude destilleerderij haar activiteiten. Het was een tijd van pionieren, want in die dagen was op dit gebied nog weinig bekend en beperkte de toepassing van het fosfateren zich hoofdzakelijk tot de automobiel- en rijwielindustrie. De oorlog verbrak alle contacten met Amerika, zodat men alleen ver der moest gaan, wat door gebrek aan grondstoffen al snel moeilijk heden gaf. In 1944 moest men nood gedwongen sluiten, maar in mei 1945 kon het bedrijf weer langzaam aan de slag. In 1952 was het zover gegroeid, dat de Schiedamse vestiging te klein werd. Grotere bedrijfsruimte vond men na lang zoeken in Leiden, in de voormalige Zoutkeet. Hier kwam het bedrijf zodanig tot ontplooiing dat in 1965 plannen gemaakt moes ten worden voor opnieuw verhuizen en eventueel nieuwbouw. Het laat ste bleek het meest aantrekkelijk. De plannen werden met voortva rendheid uitgewerkt. De architect D. T. van Manen en de aannemer de fa. Noorlander hebben een fraai en doelmatig gebouw gerealiseerd, waarin het prettig en efficiënt wer ken is. Kantoor en fabriek Het kantoorgebouw, waarin ook het laboratorium is ondergebracht, bestaat uit een betonskelet, op de begane grond afgedekt met glaspui en en op de verdieping met een ge metselde borstwering van wit ge glazuurde steen. Op de begane grond bevinden zich de receptie, garderobe, 2 spreekkamers, een ver gaderzaal voor 20 personen en het laboratorium, dat 150 m2 beslaat. Het laboratorium bestaat uit 2 af delingen, nl. het analytisch gedeelte voor de produktie-controle en een aparte ruimte voor proefbehande- lingen, waarin dompel, en sproei- processen op het gebied van metaal reiniging en metaalbescherming worden uitgevoerd. Op de verdieping zijn de administratie, de (tekenka mer. de directiekantoren en een spreekkamer. Het fabrieksgebouw staat apart van het kantoorgebouw en is door een gang met het laboratorium ver bonden. De constructie bestaat uit betonkolommen met wanden van kalkzandsteenblokken en een hou ten dakconstructie. Deze materialen zijn gekozen vanwege het geringe onderhoud en de goede bestendig heid tegen de verwerkte chemica liën. Aan de buitenzijde zijn de ge vels bekleed met 2-zijdig gelakte ge profileerde aluminium platen. De vloer bestaat ten gerieve van de vorkheftrucks, die een vlakke vloer vereisen, uit betonplaten. Op het buitenterrein een overdekte los- en laadruimte, waaronder tevens de vuilw atertanks. Tot en met 4 september wordt in het gazon van de Mavom een aantal metalen kunstwerken van de Rot terdamse beeldhouwer Gust Romijn geëxposeerd. Omdat de Mavom chemische pro dukten voor metaalreiniging, me taalbewerking en metaalbescher ming vervaardigt, is het geen toeval dat men op de gedachte kwam 'kunst in staal' te exposeren. LEIDEN Vergeleken bij enkele weken geleden is het voor wat betreft het weer nog al wat veranderd. Men kan zelfs vaststellen van het ene uiter ste in het andere. Toen warm, nu niet alleen te nat (hetgeen wel de grasgroei bevorderde), maar ook te koud, zodat dit een druk bracht in de stemming van de handel. In het begin van de week waren de verwachtingen, dat de aanvoer zou toenemen, maar de vele en goede buien van de nacht van donderdag op vrijdag, maakte het bijkans onmogelijk de dieren uit de weide te halen. Voor al de aanvoer van wolvee viel tegen. Door deze oorzaken was de handel redelijk tot goed en vele noteringen lagen hoger dan vorige week. Gebruiksvee had te lijden onder de natte weiden, terwijl het nog maar augustus is en men liever nog geen vee afstaat, in de hoop, dat de komende dagen de zon weer gaat schijnen; er is dan weer gras genoeg. De aanvoer was iets minder dan vorige week: handel in melkkoeien matig, terwijl de vare-koeien het ook maar matig deden. De huidige korte aanvoer van Jong vee is de oorzaak, dat de handel rede lijk verloopt, maar de kwaliteitsver schillen spelen een grote rol. Slachtvee: Runderen zowel als vette kalveren hoger in prijs. Slachtrunderen: De vakanties zijn zal ingaande 1 september 1969 worden voortgezet door Spr. uren en tel. no's blijven ongewijzigd. heeft het voornemen afscheid te nemen van zijn patiënten op maandag 15 september 1969 's avonds van half acht tot negen uur in het herv. ver.-gebouw, Raadhuisplein. nu wel ten einde en er is meer sprake van een ordelijke afname, Toch blijft de verkoop van rundvlees beneden de maat. Dank zij de kleine aanvoer was de handel vlotter, maar daarbij dient te worden aangetekend, dat dit vooral tot uiting kwam bij de goede kwalit- teiten. Hoogste notering f5,25. Vette kalveren: vlug verkocht tegen f 0,10 hogere notering van vorige week. In de week van 18-22 augustus nam Duitsland 607, Itali 887 en Frankrijk 219 vette kalveren af. Wolvee: De fokschapen deden het iets minder. Daarentegen de vette lammeren iets beter. De devaluatie van de Franse frank heeft meer in vloed dan aanvankelijk werd verwacht. Toch blijven de schapen duur. Varkens: De prijzen van de slacht- varkens zijn de afgelopen weken wat gestegen. Ook deze week kwam er nog eens f0.05 per kg overheen. De vraag (voor export) is groter dan het aanbod en de prijzen in de omliggende landen dringen de prijzen de hoogte in. De biggen en lichte varkens (gisteren een redelijke aanvoer) waren in sa menhang met het prijsverloop van de slachtvarkens redelijk duur. Geiten: Nog weer groter dan twee weken geleden. Groot genoeg nu voor de vraag. Toch brengt een goede geit nog ruim f 100 op. Kaasmarkt Kaas: Er werden gisteren 2 Goudse en 5 Leidse partijen aangevoerd. De Goudse extra kwaliteit liep op tot f 4.40 per kg en de Leidse le kwaliteit tot f 4,23 per kg. De handel was goed. LEIDEN Gisteravond om 6 uur is een omstreeks 60-jarige vrouw, die op haar fiets op de De Sitterlaan reed. aan een hartaanval overleden. De identiteit van de vrouw is bij de politie niet bekend. De vrouw heeft grijzend haar, is 1.68 m lang en droeg een blauwe jas, een blauwe japon en een meerkleu- rige sjaal. Ondanks sympathieën geen overgang naar de R.K. Kerk LEIDEN Dr. A. W. Cramer, re monstrants redikant te Leiden, ver klaarde ons gisteravond, dat hij de monstrants predikant te Leiden, ver gadering van volgende week zal mee delen dat hij, ondanks zijn sympa thieën voor het rooms-katholicisme, bereid is toch haar predikant te blij ven. Zijn overwegen om rooms- katholiek te worden heeft niet tot het besluit geleid naar deze kerk over te gaan. Zijn ontslagaanbod handhaaft hij echter om, zoals wij gisteren al meld den, de gemeente de vrijheid te ge ven een voorganger te verkiezen bij wie de stabiliteit in de gemeente mis schien beter is gegarandeerd. LEIDEN Op maandag 8 sep tember zal het postkantoor Leiden Bevrijdingsplein in dienst worden gesteld voor alle post-, telegraaf- en telefoonzaken, die tot dusver in de caravan op het plein konden wor den afgehandeld. De openstellingstijden zijn: van maandag t.m. vrijdag 8.3017 uur, zaterdags gesloten. De zelfbedde- ningsrudmte van dit kantoor zal dag en nacht geopend zijn. In deze ruimte kan het publiek telefoneren, post zegels kopen, brieven en pakjes ter post bezorgen en postbussen lichten. Romijn exposeert in Alphen ALPHEN Ter gelegenheid van de openstelling van het nieu we bedrijfsgebouw van de N.V. Mavom (Maatschappij voor me taalbewerking) exposeert beeld- hoiiwer Gust Romijn voor het gebouw, zowel als daar binnen een aantal staalobjekten. Romijn, in 1922 te Noordwijkerhout ge boren en nu wonende in Rotter dam, is behalve beeldhouwer ook graficus en schilder. Hij is een man van zijn tijd. Zelf zegt hij als kunstenaar dicht bij de industrie te staan en daarom graag te spreken van het „industriële land schap". De laatste jaren bouwt hij zijn objecten dan ook veelal op uit bodems van ketels, lasbochten en lei dingen. Het is moeilijk te zeggen waar bij Romijn de „constructie" ophoudt en de „kunst" begint. Men kan dan ook van mening verschillen of soortgelijk werk onder het begrip kunst valt te ordenen. Velen zullen daar moeite mee hebben. Aan de andere kant doen Romijns' objecten het in de ruimte voortreffelijk, maar ze moeten daarbij wel gezien worden in een spel van licht en schaduw. Helaas is dat op deze tentoonstelling niet het geval. De objecten blyven staan tot 4 september. WILLEM PRINS NOORD WIJK 5 september 8 uur komt de raad bijeen i.v.m. het 30-jarig raadslidmaatschap van de heer J. van Leeuwen. Kamer van Koophandel Leiden: LEIDEN De Kamer van Koophandel heeft positieve waardering voor de parkeernota 1969. In het byzonder geldt dit de analyse van het Leids parkeervraagstuk en de gegeven lijnen tot verbetering van de situatie binnen het raam van de beperkte mogelijkheden daartoe. In het algemeen is de Kamer van mening dat het vervoer en verkeer waar van het parkeren als een onderdeel moet worden gezien zich in de praktyk en in de laatste tyd ook in de discussies ontwikkelen tot een agglomeratie-aangelegenheid. Ervan uitgaande, dat een vergroot par- keeraanbod nimmer zal kunnen voldoen aan de behoefte aan parkeer gelegenheid, zal naast elk plan dat verlichting van de parkeernood beoogt, de plaats van het openbaar vervoer centraal blyven staan. Niet duidelijk is volgens de Ka mer, of in de huidige parkeercapa- citeit van 4000 plaatsen de buiten het zakencentrum gelegen plaatsen aan Rapenburg, Pieterskerkhof, Kaiserstraat enz. zijn begrepen. Het zou een bijdrage tot een dui delijke discussie zijn, indien de af standsbeoordeling in het onderha vige gebied niet zou worden over gelaten aan een gevoelsmatige en uit dien hoofde veelal onjuiste benadering. Een duidelijk aan geven van enkele afstanden in me ters (b.v. Station - Korevaarstraat e.d.) kan verhelderend werken, evenals de afstand in meters tus sen de geprojecteerde parkeergara ges tot een bepaald centraal punt. Garages Gezien de in de nota naar vo ren gebrachte betekenis van par keergarages voor de city, zal een berekening van de totale winkel- en kantooroppervlakte (Amsterdam neemt als parkeernorm 2 plaatsen per 100 m2 winkeloppervlakte aan) kunnen leiden tot een duidelijker aangeven van de nodige parkeer- capaciteit en de mate waarin par keergarages in deze behoefte zou den kunnen voorzien. Uiteraard roept het begrip par keergarage, naast die van exploita tie-, vragen op omtrent het ge wenste type, systeem en de nodige opstelruimte. Aangezien de city en het blauwe- zonegebied elkaar niet dekken, komt het de Kamer voor dat een vrije parkeergelegenheid op het Sta tionsplein e.o. door de langpar- keerders zal worden bezet, waar bij dan het Schuttersveld voor be talende kort-parkeerders ongunstig is gelegen voor het bezoek aan de city. Evenzo zal de omgeving van de molen de Valk, die buiten de blau we zone valt, een ongunstige wer king hebben op de functie van het Schuttei-sveld als parkeergelegen heid. Zolang er in of aan de rand van de city nog gelegenheid zal zijn tot vrij parkeren, zal deze mo gelijkheid slechts extra verkeer ver oorzaken dat op zoek is naar een vrije plaats. De Kamer meent, dat wanneer men de city als een functioneel en duidelijk omschreven gebied han teert en aanvaardt, de consequen tie daarvan moet zijn, dat dit ge bied ook als blauwe zone wordt aanvaard, voorzover verkeerstech nisch niet een wacht- of stopverbod nodig is. Belangrijk is dat een juiste rela tie wordt gevonden tussen het ta rief van de parkeermeters en dat van de geprojecteerde 7 parkeerter reinen. Het nadeel dat sommige van deze 7 punten op grotere loopaf stand van de city zijn gelegen, kan door de tariefstelling gecompen seerd worden voor de middel-lang en lang parkeerders. Een sluitende exploitatie van al leen particulier te bouwen parkeer garages zal de eerste jaren in Lei den nauwelijks mogelijk zijn. Actieve benadering Een tweede punt is de beïnvloe ding van de parkeerbehoefte door de bevordering van het openbaar vervoer. Het beïnvloeden van de parkeerbehoefte door een kwanti tatieve en kwalitatieve verbetering Aanvang september. PRAKT. VOOR VOLWASSENEN ALGEMENE ONTWIKKELING NED. TAAI EN CORRESPONDENTIE CONVERSATIELESSEN - ENGELS - DUITS - FRANS - SPAANS BEGINNERS EN GEVORDERDEN DIT JAAR ALLEEN BEGINNERS Eén lesavond per week. Moderne methoden. Bevoegde leraren. Minimum leeftijd 18 jaar. AANMELDINGEN en inlichtingen bij de dir. H. Tukker. Parelstraat 23, Alphen-Noord, telefoon 5829, of op één der OPENINGSAVONDEN, dinsdag 2 en donderdag 4 september a.s. van 7—8 uur in de Ichthusschool, St. Joris- plein 4. ALPHEN Zoals wij gisteren reeds meldden zijn er bij de scheeps werven De Vooruitgang en De In dustrie van D. en Joh. Boot te Al phen aan den Rijn moeilijkheden ontstaan wegens een tekort aan fi nanciën. Orders hebben beide wer ven nog wel voor vele maanden, maar de financiering van deze op drachten is moeilijk rondt te krij gen. Vooral de bouw van het grote Rijnpassagiersschip voor rekening van Rederij Zwaag te Amsterdam blijkt een grote verliespost voor het bedryf op te leveren. Het schip maakt dezer dagen een proefvaart op Rijn en Brasem, waar enkele motorische proeven werden genomen die tot tevredenheid van directie en personeel verliepeo. Op de foto: A. de scheepsbouw- werf „De Industrie" aan de Oude Rijn. van het openbaar vervoer is een onmisbaar complement voor een zinvolle aanpak van het parkeer vraagstuk. De Kamer is van me ning, dat de bevordering van het openbaar vervoer op korte termijn even noodzakelijk is als op langere termijn. Een actiele benadering van dit vraagstuk door het gemeente bestuur is een dwingende zaak. De functie van de gemeentegrenzen is op dit stuk zo gering geworden, dat binnen een agglomeratie als de Leidse nauwelijks van interlocaal vervoer meer kan worden gespro ken. Een derde punt is de parkeerge legenheid voor de bewoners van de city. De ontheffing zou zich moe ten beperken tot een aangewezen plaats per woning zo dicht mogelijk bij de woning, uitgezonderd de ty pische winkelstraten die (reeds) door een stop/wachtverbod worden geregeld. Wanneer dit bezetten van deze hoogwaardige parkeerplaatsen economisch gezien voor de betrok kenen niet verantwoord zou zijn (men kan het parkeren tussen 19 en 8 uur vrij laten), dan kan behalve voor parkeerplaatsen bui ten de blauwe zone het gebruik van de 7 geprojecteerde garages c.q. terreinen tegen een geredu ceerd maandtarief worden gestimu leerd. Het sterk ontsierend gebruik van kleine sloopterreinen kan dan worden voorkomen. Een vierde punt betreft het la den en lossen en het parkeren van bedrijfsauto's. Op korte termijn zal voor de straten waar een wacht- stopverbod geldt, een ontheffing voor laden en lossen in de morgen uren moeten voorkomen, dat een onmogelijke situatie wordt gescha pen. Tenslotte waagt de Kamer aan dacht voor de functie van de taxi. LEIDEN Prof. dr. P. W. gewoon hoogleraar in de ecor sche en sociale geschiedenis a: Nederlandse Economische school te Rotterdam, is aan de se Universiteit benoemd tot bi gewoon hoogleraar in de ecot sohe geschiedenis. Dr. H. van der Laan, wetens* pelijk hoofdmedewerker Leidse Sterrewacht, is benoem gewoon lector in de radio-asti mie aan de Leidse Universite: Dr. H. O. Voorma, wetenschc lijk medewerker eerste klass het Biochemisch Laboratorium de Leidse Universiteit, is ben* tot gewoon lector in de bioeh aan deze universiteit. M. Oudhof ver gemeentedien ALPHEN Na ruim 36 jj hebben gewerkt in dienst van meente, heeft de heer M. Oudh dens een bijeenkomst in het gei tehuis afscheid genomen in vei met het bereiken van de pen< gerechtigde leeftyd. De heer Oudhof was hoofd mies-B en werkzaam als registi In een toespraak zei secretar H. v. d. Top, dat „de loods het gaat verlaten". De chef van de afdeling, de J. Constandse, prees vooral de wichtigheid van de heer Oudh diens prettige omgang met de i ga's. Hij bood een serie klas platen aan. De heer P. Koren sprak namei Bindingsorganisatie van het gen tepersoneel en bood een plate aan. Ook de chef van de afdelii nanciën, de heer H. van Kesl getuigde van zijn waardering het werk van de heer Oudhof. Collega's overhandigden even platenbonnen. Zij noemden de Oudhof een goed collega, die gemist zal worden. LEIMUIDEN De jeugdverei gen G.J.V., C.J.V. en K.J.K. or seren een jeugdweek van maa 1 tot en met zaterdag 6 septembei jeugdweek is voor de gehele j van Leimuiden bestemd. Progran maandag: opening met jeugdd in de hervormde kerk (20 uur), dag: sport en spelavond in School de Bijbel (19.30 uur, donderdag „Straat-terreur" (20 uur) met nt loop discussie, vrijdag: mini-kt in de zaal van de heer V. d. (19 uur), zaterdag: beat-avond medewerking van „The Ranger in de zaal van de heer V. d. Poe uur). NIEUWKOOP Bij de aanvang van de raadsvergadering, ontspon zich direkt een discussie met betrek king tot de notulen van de vorige raadsvergadering en daarnaast over de notulering in het algemeen. De heer Stoppelenburg was het niet eens over de wyze waarop de kwestie grondverhuur in plan west wat door de raad toen was afgestemd genotuleerd was. Hy stipuleerde dat locoburgemeester E. H. v. Dam had verklaard, dat b. en w. by af stemming aan geen ander plan me dewerking zouden verlenen, dat niet in de notulen was opgenomen. De heer V. Dam bevestigde een der gelijke opmerking te hebben gelan ceerd. Eén en ander werd alsnog aan de notulen toegevoegd. Voor de heer De Vreugd was het aanleiding op te merken, dat er al meer iets aan de notulering haperde. Hij vroeg hierin verbetering te brengen en stelde voor een proef te nemen met een bandop name-apparaat. De burgemeester was het hier niet mee eens. Een woorde lijk verslag zou, zoals de burgemees ter opmerkte, „de grootst mogelijke onzin" vermelden. De raad besloot tot verkoop van grond in west aan Eurowoningen voor f 153.400. Voorts verleende de raad goedkeuring voor de bouw van 25 woningwetwoningen in west, waarvan stichtingskosten f 148.925,40 zullen bedragen en waarvoor de bouwkosten op f 915.339,31 worden geraamd. De huur van de te bouwen woningen zal f 40.80 tot f 43.05 per week zyn. De heer De Vreugd vroeg er vooral op toe te zien dat variatie in de bouwtypen zal worden ge bracht. Aanbesteding Ten behoeve van de brandweer werd een krediet van f 16.000 gevo teerd ondermeer voor de aankoop van een ladderwagen. De raad gaf zonder discussie zijn fiat aan een nieuwe politieverorde ning. De Kennedylaan zal worden door getrokken tot onder aan de Hogedijk waarvan de kosten worden geraamd op f 135.000. De heer Markman be pleitte een openbare aanbesteding, waar tegenover de voorzitter stelde dat de ervaring heeft geleerd dat on derhandse aanbesteding veelal de beste resultaten oplevert. De heer De Vreugd vroeg of het wel juist is nu een aanzienlijke uitgave te doen. terwijl nog geenszins vast staat dat de definitieve overbrugging over de ringvaart mag worden gebouwd. De burgemeester deelde mee dat het een zeer langdurige procedure is, maar dat ten slotte, wellicht over één of twee jaar toestemming zal worden verkregen. Als laatste agendapunt kwam het voorstel aan de orde om in plan „west" grond te verkopen voor het stichten van een noodwinkel. Hier mee werd recht gedaan aan de eer ste gegadigde. De raad ging hiermee akkoord. Rondvraag Van de rondvraag maakte de heer Stoppelenburg gebruik om te infor meren naar het plan van b. en w. over de organisatie van een „bur geravond". Het ligt in de bedoeling deze binnen afzienbare tijd te hou den. Er zal eerst een enquête wor den gehouden om te informeren naar de belangstelling daarvoor en waar voor men zich interesseert. De Pieterse vroeg maatregelen tol; betering van de bocht in de Aq weg waar al verschillende onge ken zijn gebeurd. Dit zal worden i keken. De ligging van de weg plaatse zal onder de loupe wo genomen. De heer De Vreugd vroeg naa uitslag van het onderzoek van verkeerssituatie in de Fuursti Burgemeester Van Montfoort de mee dat het resultaat hiervan is, voorlopig geen bijzondere maatn len zullen worden getroffen. De heer De Jong vestigde er aandacht op dat het fietspad i Alphen geen veilige weg voor schoolkinderen is. De burgemee zei dat de gemeente hier weinig kan doen, omdat het een provine weg is. BOEIEND CONCEh VAN WIM v. BEE LEIDEN Er bestond gisterav veel belangstelling voor het con< dat de organist van de Gronii Martini-kerk in de Pieterskerk Zoals wij al bij een vroegere genheid vaststelden wordt het van Wim van Beek, leerling Adriaan Engels, door grote vaan heid en muzikaal inzicht merkt. Zijn verklankingen zijn steeds boeiend van registratie gaaf. Soms misschien wat traag een tikje schools, soms zou men van het artistieke vuur willen ei ren dat grote vertolkers op hun hoor weten over te brengen. Nu vonden wij de inzet op het gramma niet helemaal bemoi gend: de Partita over psalm 8 Anton v. d. Horst, is misschien knap contrapuntisch werkstuk i een mooie, dorische melodie, zij ook aan langdradigheid en geza heid, vooral wanneer de compc zijn stokpaardje ten tonele voert „modus conjunctus" bijv. in vierde onderdeel. Deze 8-tonige der van hele en halve toonschre bezit weinig mogelijkheden en ml al gauw een naargeestige indrul Een koraalbewerking ,tO wie t tig o wie flüchtig" van Georg en Bachs' bewerking van Viva •concert in d uit op. 3 voerden gelukkig naar weldadiger oor Het trio in Es van Bachs begat leerling Krebs vormde een belq lijk en goed geregistreerd intern zo, waarna het sluitstuk, Bachs te Praeludium en fuga in Es uit derde deel van de Klavierüb voor een grandioos hoogtepunt a de. Na afloop werd zelfs geapplau seerd, een zeldzame gebeurtenis deze kerkruimte. Dr. J. van der LEIMUIDEN Schaakliefhebb kunnen dinsdag 2 september om 20 uur in de kantine van fa. Beuk Zn, dr. Stapenseastraat 19, Leirai den. terecht, want dan start schaakclub „De Doorzetters" haar club-avonden. De jeugd van tot 15 jaar kan zaterdagmiddag september meedoen aan een jeugdschaakwedstrijden. waarbij jeugdschaakdiploma uitgereikt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 4