Synodekreet de voor vraagt alternatief kerkbouwactie Commentaar Geen besluiten Lunteren ui Kweekschool De Driestal in Gouda bestaat 25 jaai Een woord voor vandaag Hearing op gereformeerde synode Ds. Eerhart! (74) overleden BEROEPÏNGSWERK Overvallers van Raiffeisenbank in arrest Suiker Nachtkaars Alternatief Geen daad Nieuwe school al weer veel te klein koningin naam Leerlingen uit hele lancl ramp adoptie mislukt mammoet naar muis ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 ..Wij zijn burgers van het rijk van de hemelenschrijft Pau- lus aan de gemeente van Philippi. We hebben in de afgelopen dagen gezien dat we de hemel niet in de ruimte om ons heen moeten zoeken. De hemel vormt, of letterlijker: de hemelen vormen een totaal andere werkelijkheid of werkelijkheden. De werkelijkheid is niet gebonden aan de aardse materieof, zoals de bijbel zegt, de aardse stof. Daarom spreekt de bijbel ook over een „nieuw lichaam". Dat ontdekken we al in de volgende woorden van Paulus in Phi- lippenzen 3 20. Uit die hemelen verwachten wij de Here Jezus Christus als verlosser „die ons vernederd lichaam ver anderen zal, zodat het aan Zijn verheerlijkt lichaam gelijk vormig wordt." Uit deze wereld van de stof, of de materie, treden we die an dere werkelijkheid binnen van de wereld van Gods Geest. Met een telescoop kunnen we ver in de ruimte kijken, maar niet in die hemelen. Met een microscoop kunnen we tot in de vas te stof doordringen, maar niet tot in de hemelen. Er is eigen lijk geen enkele mogelijkheid om vanuit deze wereld van ma terie in die wereld van de geest te blikken. En toch is er een brug. Jezus Christus vormt de verbindingsschakel. Hij is niet uit de ruimte tot ons gekomen dan zou hij net zo aards zijn als wij mensen maar uit de hemelen. En Hij zal opnieuw komen om ons op te halen. Wanneer komt Hij? Als onze opdracht in deze stoffelijke we reld is vervuld. Als wij hier iedereen hebben gewaarschuwd dat die andere wereld er ook is en dflt God rekenschap vraagt van ons leven op aarde. We lezen vandaag: Handelingen 13:2641. We lezen morgen: Handelingen 13:4252. Diakenconferentié (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Er zijn mensen die het een gewetenszaak vinden om niet aan de nieuwe kerkbouwaktie deel te nemen, zeiden de jongeren van Synoodkreet bij het laatste onderwerp, dat gisteren op de synodale „hearing" aan de orde kwam: de komende kerk bouw aktie. Nu kerken bouwen „die gewoonlijk slechts twee uur gebruikt worden" heeft tot gevolg „een situatie bij nieuwbouw, die nu nog dertig jaar gecontinueerd worden zal". Zo zeggen deze jongeren. De kerkbouw pint ons vast op de structuren van het verleden, menen deze Amsterdammers. Daarom vroegen zij: „Laat een kerk bouwaktie uitgesteld worden tot er meer zicht is op de herstruc turering, tot we weten welke kerkelijke huisvesting we in de toe komst nodig hebben, tot het duidelijk is welke prioriteitenstructuur we in de kerkelijke financiën moeten hanteren." Experiment yOOR het eerst heeft de gerefor meerde synode gisteren mensen die kritisch tegenover haar werk staan de gelegenhetid gegeven om zich rustig uit te spreken. Praeses dr. Kunst noemde het een experiment. Ieder vroeg zich af hoe het zou gaan. Op die vraag is on» antwoord, dat het een geslaagd ex periment was dat mislukt is. Die mislukking kan niet aan de sy nodeleden verweten worden. Zij heb ben zeer aandachtig en vaak met instemming s geluisterd naar hun gasten. De mislukking kan ook niet aan de kritische gasten verweten worden. Zij lieten zich niet door emotionaliteit tot wilde leuzen verleiden, m gaven een bijzonder hoogstaande, doordachte bijdrage, en dat geldt voor de mannen van het Gerefor meerd Vredesberaad, de vrouwen van de Bond van Gereformeerde Vrouwenverenigingen, zowel als voor de jongeren van Synoodkreet. De mislukking moet geweten worden aan het feit, dat de goede gasten op het verkeerde moment zijn uitgeno digd. Een „hearing" die niet uitmondt in besluitvorming laat noodzakelijker wijs een wat flauwe smaak In de mond na. De synode zal op al de onderwerpen die gisteren aan de orde kwamen nog terugkomen. Zeker zal dan wat ge zegd is toch nog zijn vrucht dragen, maar in de beslotenheid van een nor male synodezitting, zonder de heftig geïnteresseerde jongeren, vrouwen en mannen. Dit gaf het gevoel, dat ze straks bij de besluitvorming toch er buiten zullen staan. Dit bezwaar kan opgeheven worden. Na deze ervaring zou het een wijs be sluit zijn in het vervolg een derge lijke „hearing" per onderwerp te hou den. Alleen die op de één of andere ma nier zich in het bijzonder betrokken weten bij een bepaald onderwerp zouden het recht moeten hebben zich te uiten en de synodeleden voor te lichten. Daarna zou de synode dan in de aan wezigheid van al deze adviseurs haar besluit moeten nemen. Dat zou dan een besluit zijn waarbij veel meer mensen zich betrokken weten. (Van een onzer verslaggeefsters) HILLEGOM In de leeftijd van 74 jaar is donderdag overleden de hervormde emeritus predikant ds. J. P. E. C. Eerhard te Hillegom. Ds. Eerhard werd 18 juli 1895 in Den Haag geboren. In Leiden stu deerde hij theologie. Hij begon als predikant in Kethel in 1925. Daarna stond hij te Workum in 1930, tot hij in 1933 naar zijn laatste standplaats Hillegom vertrok. Twintig jaar lang tot zijn emeritaat om gezond heidsredenen in 1953 diende hij deze gemeente. De begrafenis is maandag 1 sep tember op de Algemene Begraaf plaats te Hillegom, na een rouw dienst in de hervormde kerk aldaar, die om twee uur begint Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nijkerk: G. H. v. Koo ien te Delft. Bedankt voor Ouddorp (Z.H.): J. P. Verkade te Nieuwe Tonge. Geref. Kerken (vrijgem.) Beroepen te Delfzijl: J. J. Wildeboer t« Winschoten ANTWERPEN De Belgische po litie heeft vijf jongemannen aange houden, waarvan enkelen worden verdacht dinsdag jl. de roofoverval op de Raiffeisenbbank te Eemnes te hebben gepleegd. Onder hen bevindt ziah de 23-jarige Martin van E. uit Baarn, die reeds een grote straflijst heeft en gevangen zat voor roofovervallen op het station in Soest, een benzinepomp in Roosen daal en het station in Voorburg. Tij dens de overval in Eemnes was Martin met proefverlof. Maar voor het geval de kerkbouw aktie toch doorgaat, vragen zij: „Geef hun die niet aan de nieuwe kerk bouwaktie deel kunnen nemen en toch loyaal lid van de Gereformeer de Kerken willen zijn, een alterna tief doel in het kader van de aktie." Zij willen dat de SSK (Stichting Steun Kerkbouw) op de formulieren gelegenheid geeft ook geld te schen ken voor iets anders dan voor de tachtig nieuwe kerken in de komende vijf jaar gebouwd moeten worden. Als mogelijkheden suggereren de Amsterdamse jongeren een doel op het gebied van herstructurering in de kerken, of een doel op het terrein van de zending, of de akttie X-IJ, één pro cent van het jaarinkomen van de mensen voor ontwikkelingshulp. Structuren De verleiding is groot om te veel te )schrijven )over één onderwerp, maar veel meer naar mijn gevoel te veel onderwerpen stonden op de agenda. Er werd gesproken over oorlog en vrede, over het echtscheidingsvraag- stuk en over de nieuwe structuren van de kerk. Vaak wordt jongeren verweten dat zij wel tegen de oude structuren trappen, maar niet aan geven hoe de nieuwe structuren er uit moeten zien. De jongeren van Sy noodkreet kunnen daarvan niet wor den beschuldigd. Spreker Noorda gaf duidelijk aan hoe de kerk van de toekomst er naar zijn mening moet uitzien. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Kritische jongeren uit Amsterdam, kerkelijk meeleven de vrouwen en leden van het Ge reformeerde Vredesberaad hebben gisteren op de Gereformeerde Sy node hun mening vrij kunnen uiten. De synode hield, zoals dat tegen woordig met een modern woord heet, een „haering". Er werden veel*woorden gespro ken die het citeren waard waren: Dr. Okke Jager sprekend namens het Gereformeerde Vredesberaad zei: „Als we niet eenzijdig ont wapenen, moeten we elk middel (of wapen) accepteren dat de an der accepteert. Geeft de bijbel ons daar het recht toe?" Mevrouw J. G. KraayeveldWou ters, presidente van de Bond van Gereformeerde Vrouwverenigingen, verzocht de synode: „Schuif ons niet die onderwerpen toe, die specifiek vrouwelijk genoemd worden. Wij willen over alle onderwerpen mee praten". meerd Vredesberaad dat oproept tot eenzijdige ontwapening. Van vrede, zei de heer Van der Put, is er in de wereld nog geen sprake. De wereld wordt nog steeds gekenmerkt door zelfontplooiing ten koste van de ander. De enige op lossing voor de bewapeningswed loop achtte hij dat de veiligheids stelsels van Oost- en West-Europa in plaats van tegenover elkaar te staan elkaar gaan aanvullen, meer complementaar en minder antago nistisch zoals hij het noemde. Maar dat kan alleen als Rusland zijn politiek van isolement prijs geeft. En de jongeren van „Synood kreet" verzochten bij monde van G. H. van Apeldoorn een studiecom missie te benoemen die het suiker beleid van de EEG kritisch moet toetsen, opdat de synode daarna haar oordeel aan de overheid be kend kan maken. Toch was aan het slot niet ieder een tevreden over dit synodale ex periment. Velen hadden zich er kennelijk meer van voorgesteld. Prof. dr. H. M. Kuitert stak dan ook zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken: „We hebben al leen maar gepraat", klaagde hij. „We hebben geen enkel besluit ge nomen, zelfs heeft de synode niet besloten deel te nemen aan de sui keractie. die gericht is tegen het „protectionistische" suikerbeleid van de EEG Volgens dr. Jager kunnen we de j impasse alleen doorbreken „als één i partij het initiatief neemt zoals God dat deed met ons: wij leven van het unilaterale, het eenzijdige van de verzoening. Eenzijdige af schaffing van onwettige wapens is een realistisch alternatief, al be zorgt het wellicht op korte termijn heel wat nadeel aan de partij die het initiatief neemt Maar dat na deel staat in geen enkele verhou ding tot de gevolgen van een kern oorlog, die een misdaad is tegen God en de mensen". Namens de deputaten die het vraagstuk van oorlog en vrede be studeren sprak de heer L. van der Put die heel helder de Navo-poli- tiek uiteenzette. Daarmee wekte hij ongewild de indruk dat er een scherpe tegenstelling is tussen de deputaten enerzijds, die de Navo- politiek steunen en het Gerefor- •Ook ten aanzien van dit punt ontbrak weer de tijd om tot een diepgaande confrontatie te komen. De meningen bleven los tegenover elkaar staan. En zo bleef het ken merk van dit experiment dat er vinnig werd gesproken, maar niet samen werd gepraat. Juist omdat het niet de bedoeling was om aan het eind spijkers met koppen te slaan, ging dit unieke experiment een beetje als een nachtkaars uit, zodat prof. Kuitert zeker namens velen verklaar de: „Er is competent gesproken, maar de synode heeft geen enkele daad gesteld." Het synodale bestuur moet zich ge heel beperken tot de interne organi satie. De synode vormt „Management" van de kerk. Daarnaast moet er een spreek- en daadstructuur komen. Dat kan het best door het vormen van cel len zei hij in de trant van het Ge reformeerd Vredesberaad, die zich moeten werpen op de studie van be paalde onderwerpen en daarover na mens de plaatselijke kerken dan moeten kunnen spreken. De nieuwe structuren, zei hij, behoeven niet for meel bepaald te worden. Oorlog en vrede In de ochtendbijeenkomst kwam het vraagstuk van oorlog en vrede aan de orde. De voorzitter van het vre desberaad, prof. dr. J. Verkuijl, sprak niet omdat hij tevens adviseur van de synode is. Het onderwerp daarom in geleid door dr. Okke Jager. Wij zijn op onze hoede, zei hij voor gedachten die in de mode zijn, maar niet uit het evangelie opdoemen. Er bestaat geen rechtvaardige oorlog meer, want iedere oorlog betekent zelfmoord. Daarom kan er ook geen sprabe zijn van een verdedigings oorlog. „Als wij tot zo'n massale moord en zelfmoord niet bereid zijn en er toch mee dreigen is dit irratio neel en immoreel. Het gaat er veel eer om dat we op een andere wijze te werv gaan." Met nadruk weet hij een „revolutie per girobiljet" af. Merkwaardig was dat de jongeren, bij monde van drs. M. J. Faber, helemaal niet inhaakten op die uitspraak over de noodzaak van een mentaliteitsverandering. Bij na kreeg ik het gevoel dat dr. Van Klinken niet begrepen werd omdat hij niet het woord stuctuurverandering gebruikte. Financiën Drs. Faber stapte meteen weer over naar de financiële toestand van de kerken. Hij wilde op de kortst moge lijke termijn dat zowel de plaatselij ke kerken als de landelijke organen hun boeken open optafel leggen, op dat zal blijken welk deel der kerk voor zichzelf gebruik en wel deel voor ontwikkelingsgebieden. Even noemde iemand een verhou ding van 95 en 5 procent. Dr. Weij- land kon echter de cijfers van 1967 noemen. In dat jaar gaven de plaatse lijke kerken en landelijke organen samen 62 miljoen gulden uit. Daarvan ging 19 miljoen gulden, of 30 pet. naar zending, werelddiakonaat en evan gelisatie. De synode van dit jaar krijgt te maken met een landelijke begroting van in totaal 4,5 miljoen gulden. Maar voor het werelddiakonaat geldt eenbudget van 4 en voor de zending een budget van 6 miljoen gulden. Maar we komen er niet met dit j»eld, de jonge staten kunnen alleen geholpen worden als we totaal an deren, politieke en economische maat regelen nemen, zei G. J. van Apel doorn. Zijn noodkreet wil dat de kerken pich tegenhouden met dit probleem. Maar vooral door gebrek aan tijd kwam noch de mentaliteitsveran dering, genoemd door dr. Van Klin ken. noch de structuurverandering die de jongeren willen uit de verf. Vergelijk ik deze ontmoeting van de synode echter met de hervormde Nederland en Israël Géén land ter wereld doet zoveel voor het Joodse volk als Nederland. Voor de Joden in Israël, die het goed der vaderen beschermen. Voor de onderdrukte Joden in het Nabije Oosten, die bescherming zoeken binnen de poorten van Zion. Hebt u al een bijdrage gestort op gironummer 23434 Collectieve Israël Actie Johannes Vermeerstraat 22, Amsterdam. synode, die de jongeren van de ak tie 66 - 2000 ontving, dan moet wor den geconstateerd dat de bijdrage van deze jongeren hier op een veel hoger niveau lag. Op de hervormde synode hebben de jongeren nauwe lijks een echte eigen bijdrage gele verd. Hier wel. En toch kwam het onderwerp dat hen het meeste interesseerde het minste uit de verf. Dat betrof de noodzakelijke verandering van de structuren van de kerk. Ze begon nen nog voor iemand iets had kun nen zeggen al met een poging om de structuren van het synodale verga deren te veranderen. „Kunnen we niét al deze tafels opzij gooien en een grote kring maken met de mi crofoon in het midden", vroeg Sij- bold J. Noorda. „Wij vinden het maar lastig dat ieder via de kathe der moet spreken." Voorzitter dr. P. G. Kunst wimpel de het voorstel gauw af, ook al zag de Utrechtse predikant ds. H. Schut er wel iets in. De praeses was bang dat te veel tijd verloren zou gaan. En toch was het gevolg van zijn af wijzing van dit hoogst onprakti sche voorstel dat er vele toespra ken werden gehouden vanaf die ka theder, maar dat er geen flitsende discussie op gang kwam. Ontwikkelingshulp Eigenlijk had een gesprek over de structuren op gang moeten komen tijdens het gesprek over de ontwik kelingshulp, meenden de jongeren. Zowel de gereformeerde dames als de Amsterdamse jeugd wilden over die hulp of zoals dat tegenwoordig heet de ontwikkelingssamenwerking praten. De vrouwen kregen het eerst de microfoon. Mevrouw D. Bauer-Hoogendijk uit Bennekom had tal van wensen. Het belangrijkst vond zij dat er pittige informatiemateriaal zou komen voor groepsgesprekken over dit onder werp. Haar laatste opmerking was dat n landelijke collectée per jaar niet voldoende is, maar dat de ont wikkelingsgebieden recht hebben op regelmatige bijdragen van gemeen teleden aan het werelddiakonaat. Aan dr. J. van Klinken, die haar beantwoordde, lag het niet dat het gesprek telkens weer op geld terecht kwam. Hij legde alle nadruk op de noodzaak van een mentaliteitsver andering. Dat we geven is goed, zei hij, maar niet genoeg. Het gaat er veeleer om dat we op een andere wijze gaan existeren. over gastarbeider! UTRECHT Veel diakon ieën vi den geconfronteerd met vraagstuk van de buitenlandse we nemers, maar telkens weer bli men niet te weten, hoe hierop gei geerd moet worden. Daarom organiseren de genei] diakonale raad van de Nederlant Hervormde Kerk en het algemeen! akonaal bureau van de Gereform» de Kerken 24 en 25 oktober op Blije Werelt te Lunteren een we conferentie voor diakenen over j concrete taken, die er voor de j meen te ten aanzien van de gastartj ders liggen. Opgave algemeen dia} naai bureau, Koningslaan 7, Utree P. KUYT wonderlijk uitgeholpen fOUDA „Terugziende op de ze 25 jaar heb ik helemaal geen reden om te zeggen: Nu heb ik dat of dat bereikt. Daarvoor zijn wij te vaak en te wonder lijk uitgeholpen." Dit zegt de heer P. Kuijt (59), directeur van de jubilerende kweekschool (thans „scholenge meenschap") De Driestar. In de ze 25 jaar heeft de Driestar zich een grote plaats verworven in de Gereformeerde Gemeenten, de Gereformeerde Bond en ver wante groeperingen. In 1944 werd begonnen met zes leerlingen. In 1954, toen de school verhuisde van Krabben- dijke naar Gouda, waren dat er 75. Op het ogenblik telt De Drie star 745 leerlingen, waarvan slechts 300 uit de omgeving. De rest komt uit heel Nederland en is in vier internaten gehuisvest. Wat beweegt de ouders, om zich deze opoffering te getroosten? Wat is het bijzondere van De Driestar? De heer Kuijt: „De koningin is eens hier in Gouda geweest. Ik was toen nog lid van de gemeenteraad. Zij reed hier voorbij en toen zei de burgemeester: Hier staat De Driestar. toen stonden we in een groot gezel schap en tot mijn grote ontzetting kwam de burgemeester naar me toe. De koningin wilde me wat vragen. „Wat bedoelt umet De Driestar. Ik weet, dat ze uit Krabbendijke komt", zei ze. Ik heb toen geantwoord: Majesteit, u weet, dat er onder ons Nederlandse volk toch altijd nog een aantal men sen is, die twee kenmerken hebben. Ten eerste, zij gaan uit van een on- derwerpelijke prediking. Ten tweede, zij kunnen niet overal mee mee. Dat kan een kwestie zijn van traditie, van consciëntieovertuiging. Het kan ook een kwestie zijn van weerhou dende genade en goedheid van God. Dat geeft ze wel eens moeilijkheden, om een positieve houding aan te ne men ten opzichte van het maatschap pelijk leven. Wij zien het als onze taak, om jon ge mensen van deze tijd zich op nieuw bewust te maken van de bete kenis van de beginselen en de daar mee verband houdende levensstijl van de Reformatie, om ze vandaaruit te brengen tot een zekere her nieuwde inbreng in kerkelijk leven, gezinsleven, staatkundig leven, maat schappelijk leven. Daaraan hebben wij ook onze naam De Driestar te danken: een school, die vanuit de beginselen van Schrift en belijdenis dienstbaar wil zijn aan gezin, kerk en staat, het maatschappelijk leven inbegrepen. De koningin was voor dit ant woord zeer erkentelijk. Wij zijn begonnen in Krabbendijke. Wij hadden daar een ULO-school. In 1944 kwamen daarvan de eerste leer lingen af. Daar waren er zes van, die onderwijzer wilden worden en vroe gen, of het niet mogelijk was, dat aan de school te doen. Vroeger had ik uit liefhebberij ook al eens opgeleid tot onderwijzer. Ty pische omstandigheid: in Bergen op Zoom werd toen juist een onderwij zersopleiding opgeheven. Ik ben daar gaan praten en heb de boeken en de werkwijze overgenomen. In de kringen van de hervormd- gereformeerden en de Gereformeerde Gemeenten werd heel sterk de be hoefte aan een eigen onderwijzersop- (Van een onzer redacteuren) leiding gevoeld. Ds. I. Kievit en ds. G. H. Kersten hebben er heel veel met mij over gesproken. En zo zijn we begonnen ongesubsidieerd, staats examen en met zes leerlingen. Ik had nooit gedacht, dat dat een kweekschool zou worden. Voor deze cursus bleek grote be langstelling. Al heel gauw kwamen er jongelui van buiten Zeeland, die in de kost moesten met alle bezwa ren vandien. In 1950 kregen we een heel mooi jongensinternaat cn een meisjesinternaat. De gedachte om een kweekschool te worden, is eigenlijk pas levend geworden door de ramp van '53. Wij moesten evacueren. Toen kwam er een oproep over de radio (moet u rekenen, ze hadden altijd erg laatdun kend over die opleiding van Krabben dijke gedaan, al hadden we bij de staatsexamens uitstekende resulta ten), dat de leerlingen van De Driestar geplaatst konden worden op alle kweekscholen in ons land en daar normaal examens konden doen. Dat was wat. In één week waren wij alle leerlingen kwijt. Toen belde mijn oud- directeur, prof. mr. dr. L. W. G. Scholten, direc teur van de Rehoboth- kweekschool te Utrecht, mij op: „Jongen, dat kan zo niet. Kom maar naar Utrecht. Ik zorg voor een gebouw." Zo kon twaalf dagen na de ramp de school in Utrecht worden heropend. En ik vind het nog altijd een wonder: alle leerlingen (125) zijn teruggekomen, hoewel ze nu staatsexamen moesten doen. r Wij zijn daar twee maanden ge weest en toen is de gedachte gerezen, om de school te verplaatsen naar het centrum van het land. Dat was niet eenvoudig. Zeeland was erg aan de School gehecht, had er veel voor ge daan. En ik was ook erg aan Zeeland gehecht. Die noodzaak van verplaatsing bleek inderdaad aanwezig te zijn. We kregen in september '53 vrijwel geen leerlingen meer van buitenaf. Die wa ren doodsbenauwd om naar het rampgebied te gaan. Toen ontmoette ik in november '53 op het station in Utrecht een hoofdin specteur van de onderwijzersoplei ding. Hij zei: 'Jullie hebben zolang zitten tobben, ongesubsidieerd, er is nu een mogelijkheid geopend, om je school te laten adopteren. Wat lag er meer voor de hand. dan dat ik naar prof. Scholten ging of hij ons wilde adoüteren. Daar werd toen als eis gesteld, dat de bestuurssamenstelling zou veran deren. In Krabbendijke ging de school uit van het plaatselijk school bestuur van de gereformeerde ge meente. De school moest een interker kelijk karakter krijgen met ook gere formeerden er bij. Ik heb toen ge zegd: Dat .zou niet billijk zijn tegeno ver de menen, die de school in leven hebben gehouden. De gereformeer den hebben hun kweekscholen. Deze mensen niet en zij hebben er heel veel voor over gehad. Zo kon de adoDtie niet doorgaan. Uiteindelijk was er een christelijke kweekschool bereid ons te adopteren, maar onder voorwaarde dat we uit Zeeland zouden gaan, gezien de po sitie van de christelijke kweekschool in Middelburg. Toen hebben we Gouda gekozen, omdat we hier een voor onze school goed geestelijk klimaat hadden. Te gelijk kreeg toen de school een inter kerkelijk karakter, doordat vormd-gereformeerden (die ni het grootste deel van de leerlin leveren), christelijke gereformeerj en oud-gereformeerden in het stuur werden opgenomen. In september 1954 zijn we zo 1 in Gouda opnieuw begonnen. En tl maakten op het laatste ogenblik! kweekscholen in de omtrek bezwT" Zij vreesden, dat het hun leerlin zou kosten. Onzin achteraf, iedere kweekschool zit propvol. 1 daardoor is de adoptie niét doo( gaan. Zodoende hebben wij toen op fifl cieel gebied de moeilijkste tijd gemaakt in de hele 25 jaar. Wij ven op eigen rekening, en dat tei we juist bevoegde leraars ha< aangetrokken. Wanneer ooit gebleken is, dat een volk in Nederland is, dat act de school staat, dan is dat toen ge) j ken. Driehonderdduizend guldenL er toen gekomen, tot de laatste (L bijeengebracht in de vorm van gilp en collecten. gi Toen heeft minister Cals zich «T de school ontfermd. In 1955 wém we erkend, mochten we zelf exarr. j afnemen en met terugwerkt, kracht vanaf 1 januari 1956 heb^{ we subsidie gekregen. jr Wij kregen toen te maken metL' mammoetwet. Ik heb geprobeerdL goede dingen daaruit te halenC spontaan toe te.passen. Mij heeft jf soonlijk steeds voor ogen gestaan school die voldoet aan de eisen gesteld worden, met behoud vani beginselen en die onderwijskundig zien stimulet-end werkt in de richtii van een juiste vernieuwing van fc: onderwijs. En ik dacht ook wel, h dit gelukt is. Door de mammoetwet verv» eerste leerkring. De eerste twee 1 sen maakten plaats voor 4 en 5 I|[j VO. Dat had voor ons het grote E zwaar, dat de beïnvloeding vanfc leerlingen op De Driestar korter worden. Daarom begonnen wij fa HAVO-top (vierde en vijfde klfc Wij hebben een volledige HAVOp een atheneum aangevraagd. i Om de top gevuld te krijgen h 1 ben we eerst gedacht aan de m< lijke weg van drie ongesubsidiee lagere HAVO- klassen. Maar als derbouw hebben we toch maar MAVO- school gesticht, die w< volgens het ivo- systeem (individi voortgezet onderwijs). Dat is 1 enorm succes geworden. On het og blik hebben we 272 IVO-leerlin in twee leerjaren. Onder hen is behoorlijk gedeelte, dat naar de 11 VO en de kweekschool wil. Met de personeelsvoorziening h ben we geen moeilijkheden (we h ben nu 48 leerkrachten), maar i de huisvesting des te meer. Het ni we gebouw, dat we in 1965 in bruik namen, (acht leslokalen en 1 vaklokalen) was toen al te klein. Nu zijn we zover, dat ik enl weken geleden acht klassen n huis moest sturen, omdat er g plaats was. Wjj peven nu les op a verschillende plaatsen in Gom Voor de bouw van een nieuwe vl gel met twintig lokalen is overei stemming bereikt met de gemeen Het huisvestingsprobleem geeft heer Kuijt aanleiding om te zegg Wij zijn wel een jubilerende sch< maar we zitten behoorlijk in knoei. Aan het jubileum Is maandag augustus aandacht geschonken op „kweekschooldag". Zaterdag 6 se tember is er een dag voor de oi leerlingen. rvielL ree kii

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2