TJITS VEENSTRA BIJBEL GEEN ENCYCLOPEDIE r is weernetseKieoee r-r.-rr-= bridge •SMAAK NEEMT AF BIJ OUDER WORDEN Snelklaartaart dialoog De moord aan de Vestadreef Mijn eerste baan KEUZE neemt haar schrijversschap hoogst serieus ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Het Friese meisje wist één ding heel zeker: ze wilde schrijfster worden. In het kleine dorp waren slechts twee mogelijkheden voorhanden toen zij van de lagere school kwam de huishoudschool of de kweek. Dus koos zij de kweek. In 1946 werd ze onderwijzeres in Harkema- Opeinde. Nu lacht ze: ,,Ik ben een veel te grote individua list om veertig kinderen tegelijk onder de duim te hou den." Daaruit spreekt een nuchtere zelfkennis en gevoel voor hu mor, op een droge manier. Zo hebben ook de lezeressen van het maanldblad 'Moeder' Tjits Veenstra, want over haar gaat het, leren kennen. Zij schrijft een heldere stijl, christelijk zon der dierbaar te zijn. Tussen de lagere schoolkinderen van Har- kema-Opeinde en het eindredac- tcurschap onder directe lei ding van professor J. Waterink lagen de jaren waarin ze ploeterde om haar Ideaal te ver wezenlijken. In 1952 begon ze als leerling journaliste bij 'het Deventer Dag blad. Ze kreeg daarvoor 155 per maand in het handje en werd geacht te werken van "s morgens zeven tot 's avonds laat, maar ze leerde het vak. Eerder had zij al links en rechts verhalen geplaatst gekre gen. Haar eerste verhaal verscheen in de kinderrubriek van ons zondagsblad. Na het redacteurschap van "Moeder" vestigde ze zich zelf standig in Zeist, waar ze weinig verdiende. „Nu leef ik van de pen", zegt ze eenvoudig. Dat be tekent dat er intussen twintig kinderboeken op haar naam staan. Haar beste boek vindt ze "Peter het Bergindiaantje", waarvoor ze een reis naar Ve nezuela maakte. Het kwam uit bij Callenbach. Dezelfde uitgever zorgde voor haar verhalenbundel „Er was eens...", die dit jaar in het Duits verschijnt. Bij Van Goor zit het jongensboek „Ontvoering per charter" dat eveneens in het Duits werd vertaald. Haar nieuwste boek is een meisjesro man dat ook door een. man gele zen kan worden: „Wat is er toch, Frank?" (187 blz. Gloria reeks ƒ4.90, anders ƒ6.90, Uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle). Op de flap zette de uitgever: „Een boek uit de har de realiteit van het leven". Dat is wel wat teveel gezegd, want het verhaal berust op louter fantasie al is het waar dat vele verlovingen stuk lopen. Liesbet. apothekersassistente, is dolgelukkig als haar verloof de Frank een flinke opslag van zijn baas krijgt. Dan hoeft ze niet langer op kamers te wonen en krijgen hun trouwplannen vaste vorm. Haar ouders zijn namelijk in Congo. Frank koopt een auto, daarna een flat; het is te mooi om waar te zijn. Hij dreigt Liesbet met geheimhou ding. Zij begint argwaan te koesteren en niet ten onrechte. Het draait zelfs op een ontvoe ring van Liesbet uit en aan het eind is zij de hoofdpersoon in een dramatische ontknoping. Dit meisjesboek is dus eens van een heel ander genre „ze krijgen elkaar niet", met toch een blij, open slot dat iets aan de fantasie van de lezer overlaat. „Komt er een vervolg op?" vroegen we Tjits Veenstra. Ze aarzelt, vindt het niet haar bes te boek. Toch zit het in het geliefde schrijfsters als Wilma en mevrouw Van Renes-Bol- dingh overleden zijn, zijn er wel anderen die de fakkel over nemen? Temeer, nu èen christe lijke roman niet persé meer een bekeringsgeschiedenis behoeft te zijn? „Anna Mertens was heel goed", zegt Tjits bedachtzaam, zij is helaas onlangs overleden. Met haar was ik goed bevriend. Marianne Colijn is aardig op een speciale manier die je moet waarderen. Dan vind ik Jaap Zijlstra wel goed, erg dichter lijk. O ja, ik heb contacten ge noeg in „eigen" kring. Co van der Steen Pijpers bijvoor beeld". „Weet je, Corrie Blei, die krijgt het in haar vingers" voor spelt Tjits. Krijgt Tjits Veenstra wel eens brieven van lezers "Nooit" bekent ze en dat is verwonder lijk. Misschien is Tjits, zij woont nu in de nieuwe wijk Alexan- derstad in Rotterdam) teveel de nuchtere Friezin die moeilijk (haar) gevoelens prijsgeeft? Het kan best, al hoeven de tranen er niet af te druipen! Jeanne de Vlieger NODIG VOOR DE KORST: 2 koppen cornflakes, 1 eetl. suiker, 1'/2 eetl. zach te margarine. VOOR DE VULLING: '/2 pakje Mon Choukaas, 1 eetl. melk, sap van een halve citroen, mespunt zout, 1 in stukjes gesneden banaan, 10 in stukjes gesne den Franse vruchtjes, I. slagroom, ruim drie eetl. suiker. Maak de vlokken fijn en meng ze met de suiker cn margarine. Druk het mengsel gelijkmatig uit op de bodem van een pan of bakvorm (10 x 10 cm), laat het goed afkoelen (gebruik bijvoor beeld het metalen laatje van de koel kast). Klop voor de vulling de eerste vier ingrediënten tot een smeuiige massa, eventueel met een electrische mixer. Roer er de banaan en de vruchtenstuk jes door. Klop de slagroom met de lepelgewijs toegevoegde suiker stijf. Schep ze door het banaanmengsel en verdeel de massa over de korst. Laat het geheel goed afkoelen en garneer met extra banaanplakjes en vruchtjes. Veel jongeren zijn omstreeks deze tijd hun eerste baan binnengestapt. Kwamen jullie makkelijk aan de slag? Hoe bevalt de over gang van school naar het bedrijfsleven? Moet je, om iets in je beroep te bereiken, erbij studeren, wie betaalt dat en kun je er tijd voor vinden? Hoe kwam je in die baan terecht? Schrijf eens tot lering ende vermaeck in Dia loog. Ook aan jongelui die een vakantiebaan hadden, stellen we plaatsruimte ter beschik king en ouderen die smakelijk ,en kort) willen vertellen van hun eerste baan! Schrijf ons uw belevenissen. Graag op de linkerhoek van de enveloppe „Dialoog" ver melden en in uw brief de keuze van het pakje dat u tegemoet kunt zien na plaatsing: De dokter zegt 1, 2, Tipparade of een verrassing. Verschillende keren kan men tijdens het afspelen van een contract of tijdens het te genspel een keuze hebben te doen uit twee mogelijkheden. Parate kennis en een juist in zicht in de kaartverdeling zullen ongetwijfeld van dienst zijn bij het bepalen van de te spelen kaart. Vandaag dan ook twee spellen, waarin de gevolgen van die keuze worden aangesneden. Het eerste spel resulteerde in een 4 ^-con tract, door West te spelen, nadat hij met 1 <s? de bieding had geopend. H 6 5 3 9 S 2 O A 10 9 4 2 9 A AV2 TT""J B 1094 C? H 8 6 4 3 w O V1° <>3 Z O HB876 *AH72 V 6 87 C? A B 7 O V 5 B 10 8 5 4 3 Nu troffen West en Oost het niet met de kaartverdeling, die niet ongunstiger had kun nen zijn. Na <6 A van Noord kiest hij natuur lijk 9, die voor de vrouw van Oost wordt. Ook wanneer hij eerst in 4> snijdt is down gaan niet te voorkomen (speelt hij troef dan slaat Zuid de aas en vervolgt met «I», die wordt ingetroefd), want dan komt Noord aan doen maken. Men zie bijvoorbeeld A in de eerste slag en pas daarna O- 63 <3 1094 O HB32 V B 7 6 A H 1087 s? A V 8 5 2 O A 6 4 8 A A 9 5 4 2 6 O 1095 4» H 9 5 4 slag, die een lage troef terugspeelt waardoor hij alsnog zijn introever maakt op van Zuid. Ook bij andere speelwijzen is het toch bij na waterdicht contract niet te redden. De kaartverdeling staat dat niet toe. Een frappant spelverloop kan zich in het tweede voorbeeld voordoen. Zuid moet uit komen tegen 4 4» van Oost, dat niet is down te spelen, wanneer de keuze van Zuid in de eerste slag ten minste de Juiste is, nl. 7. Een foutieve uitkomst kan Oost zelfs 6 4» VB C> HB73 O V 8 7 A 10 3 2 West komt nu aan slag en speelt troef heer en aas, waarna in succesvol wordt gesneden. West vervolgt met <?A Oost loost een en laat een lage 0? introeven. Oost doet hetzelfde met een lage na eerst de heer te hebben gespeeld. De cross-ruff is goed voor klein slem in Men ziet wat de gevolgen kunnen zijn van een onjuiste uit komst. Overigens kwam dit tweede spel voor tij dens de bridgemarathon In Katwijk aan Zee, twee weken geleden. Het 24 uur durende evenement was een doorslaand succes. De erwtensoep die groot- noeder vroeger maakte, het joerenbrood dat je bij tante eten kreeg, de cake die loeder bakte, zoiets proef anagerziekte 61reft ook vrouw Managerziekte komt evenveel voor bij zakenlieden als bij,.... huisvrouwen. Niet degene die het hardst werkt, maar zij die onder sterke druk van Ide tijd staat, wordt ziek. Deze ziekte ontstaat doordat men tegelijkertijd aan verschil lende dingen moet denken en verschillende dingen moet doen. Dat geldt evengoed voor -de huisvrouw die te zwaar be- Iast is, door inwoning, flatbewo- ning (denk om de buren!) zorg om moeder of schoonmoeder, i laar „baan erbij". Zij klaagt over depressies en J deze zijn terug te voeren tot Thet gevoel steeds meer te moe iten doen en het misschien niet j meer te kunnen bolwerken. Hartkloppingen en lüuizelighcid J zijn symptomen. De behande ling bestaat vaak uit een veran dering van leefklimaat. Wij hopen dat deze mooie zo mer tot een zorgelozer leven heeft geleid, zodat we met opge ruimd hart en hoofd herfst en jwinter tegemoet kunnen gaan. j) Bekijk eens hoe u uw leef wijze kunt veranderen als u dat gejaagde gevoel kent eventueel in overleg met uw i* huisarts. je toch tegenwoordig niet meer! U kent dergelijke klachten, meestal komen ze uit de mond van bejaarde mensen. Waren de maaltij den vroeger werkelijk zo veel beter? Hebben ouderen minder interesse in het eten-van-nu? Studies hebben aangetoond dat de smaakveranderingen die ouderen waarnemen, hun oor sprong vinden in het afnemen van de eigen smaakzin. Dit is een van de physiologische wijzi gingen die horen bij het proces van het ouderworden. De afbraak van de smaakpa pillen begint omstreeks het 45e levensjaar en het neemt ver sneld toe na de leeftijd der ster ken. Door vermindering van eet lust en andere factoren het is niet altijd makkelijk meer je potje te koken, ongezellig om alleen te eten, je verbruikt min der energie en hebt dus niet zo'n trek zijn ouderen vaak in meerdere of mindere mate ondervoed. Speciaal geldt dit de bestanddelen kalk, vitamine C, ijzer en riboflavine, een vita mine B. Onze „smaakzones" liggen aan de binnenkant van de wan gen, op de lippen, aan onder kant van de tong, midden bo venop de tong en aan de tonsil- len. Daar voltrekt zich dus ook het smaakverlies. Een kind heeft op al deze plaatsen door gaans goed ontwikkelde smaak papillen. Ouderen mogen minder eten, maar zij dienen een voldoende variëteit aan voedingsstoffen tot zich te nemen. Een goed uitgebalanceerd dieet bevat eiwitten, niet teveel koolhydra ten, weinig vet, bij voorkeur be staande uit onverzadigde vet ten, veel vitaminen en minera len. Ouderen zien er daardoor beter uit, zullen zich beter voe len, bouwen een grotere weer stand op tegen infecties en li chamelijk letsel. Begin de dag met een goed ontbijt dat reeds eenderde ver tegenwoordigt van het totaal aan voedsel voor de hele dag. Lief kijkbuisvolkje, van 1 —september af kunnen we weer mc<dagelijks de Fabeltjeskrant ezen. Cocki Goudsmit (foto) ^heeft de dieren allemaal al op- getrommeld, met de bood- ,n schap dat zo meteen het bui- tenbos en het binnenbos en tiet te vergeten het enge bos - al zit Bor de Wolf daar meestal in zijn eentje weer vrij is voor hun activiteiten. Het is te hopen dat de schildpad zich wegens zijn beurse schild niet verhaal, dat er voor Liesbet een heel nieuw perspectief wenkt. „Misschien later", wim pelt Tjits Veenstra af, ze moet er eerst afstand van nemen. In- tussen staan andere meisjesboe ken op stapel. Tjits Veenstra neemt haar schrijversschap hoogst serieus. Ze is lid van de vakgroep letteren en penning- meesteresse van de Bond van Christelijke Kunstenaars. Ik leg haar de vraag voor die een lezeres al eens stelde: Nu ..Ik ben maar een gewone huisvrouw, kan de ont wikkeling die de laatste jaren aan de gang is, niet meer volgen. Ik kan alleen zeggen wat is God goed dat Hij de mens zoveel wijsheid geeft dat zoiets tot stand kan komen", aldus mevrouw H. N. -S te N. Zij vraagt zich af of het geld goed besteed is, het i.s alleen het grote „ik": wie is het eerst op de maan? Zij wil het geld ook liever voor hongerende kinderen uittrekken maar, veronderstelt deze lezeres: een ding is mogelijk, terwijl ze aan de maan bezig zijn, blijft er misschien een derde wereldoorlog uit. Ze hebben het er erg druk mee en het kost veel geld. Wim G. te Nwl. vraagt zich af in hoever er bij de geplaatste reacties van lezers sprake is van eschato logische conclusies die getrokken worden om een gevoel van veiligheid en orde te creëren in bepaalde kringen. Een Essenen-beweging of een heilige profe tische onrust a la Jeremia? Hij krijgt de indruk, dat er ..te veel geheerst wordt" over de bijbel. Elke tekst moet dan maar waar zijn en uitgelegd worden (in de praktijk zoals het in de kraam te pas komt). Hebben we oog voor de cultuurhistorische achtergrond van de bijbel? Lees de brieven van Paulus. Een vrouw had in die dagen niet veel te zeggen. Niemand zal hieruit de conclusie trekken: de vrouwen allemaal zwijgen. De bijbel is geen encyclopedie, maar een heilsgeschiedenis. Ook geen boek om veiligheid en orde te garanderen, maar een boek dat vraagt om bestaande strukturen in de Heer te beleven. eeuwen geleden, hoe kan je een zo'n oud boek ter hand nemen om anno 1969 een maanrels te veroor delen? Alleen om het feit dat er niets van in hun boek beschreven staat. Deze mensen leven met hun verstand nog In het stenen tijdperk." „Iedere technische uitvinding heeft stof doen op waaien. Denk aan trein, auto en vliegtuig. Het was duivels, werd er gezegd. Ook nu Is er veel kritiek op de maanreis" constateert mevrouw R.O. - L te R. Een volgende geslacht zal het reisje naar de maan heel gewoon vinden. Is het „zonde" als de mens zoiets groots kan presteren? De mens mag uit de schepping halen wat hij kan. Iets anders is: wordt het gebruikt tot heil der mensheid of loopt het uit op haar ondergang? Wat de kapitaalverslinding betreft: laten we ons eens afvragen wat we zélf doen voor armen en behoeftigen." Mevrouw G. v. d. H. gelooft, dat de Heer in Zijn eindeloze goedheid deze maanreis heeft doen geluk ken om de menselijke nieuwsgierigheid te bevredigen. Of we ooit profijt mogen trekken van de maan? Dat deden we al voor de ruimtevaart. Vooral in de oor logsjaren, wat hebben we toen de maan gewaardeerd. De heer A.V. te R. is geschrokken van de schrij vers die de ruimtevaart met bijbelteksten te lijf gaan: „Dan vraag ik mij af: mensen waar zit jullie verstand toch? Het bijbelboek handelt over een tijd van vele t B U B B B a'S iuffrouw Ooievaar het hoort, 'A. u a m mm m *1% —4 B m JÊn neemt ze hem meteen mee naar de meer zo appelig voelt en dat Jodo- cus dat eeuwige nagelbijten nu ei- delijk eens heeft afgeleerd. En zou Meindert het paard weer zijn zon dagse tuig moeten aantrekken om te gaan collecteren voor de be hoeftige dieren van het buitenbos? Een geheimpje willen we ver klappen: we gaan kennismaken met een nieuw persoon dat zijn Intrede doet. Het is Monfert de mol, maarsnaveltjes toe, want vast aangerend om zijn pels uit te stoffen. Er zal zelfs nog een tweede nieu weling verschijnen. Veel plezier dus, en: oogjes open in Fabeltjesland. 56 „Ja, met Koert Terwindt. Is de commissaris aanwezig?.- Ja, graag. Ja...? Mooi zo. Wil je mij dan even doorverbin den?" hoorde Verster hem zeggen. Daarna volgde een gesprek tussen de commissaris en Terwindt met het gevolg dat Verster dadelijk daarop in een run vertrok en binnen een uur weer terug was met het zozeer verlangde bewijs in zijn bezit. „Kerel, wat ben ik je dankbaar," zei hij enthousiast. „Ik ga nu onmiddellijk naar dat adres en je zou me dan een gewel dig groot plezier doen als je mee wilde gaan." „Ik heb anders 'n verrekte honger...." protesteerde Ter windt, maar hij lachte erbij zodat Verster begreep dat dit hem niet zou weerhouden van de partij te zijn. „Ik houd je dan later vrij voor een lekker etentje, goed?" vroeg hij glimlachend. Terwindt trok een grimas. „Vooruit dan maar en dan zal ik voorde zekerheid wat attributen van mijn eerzaam beroep meenemen," antwoord de hij grinnikend. Hij ging naar een kast en zocht tussen diverse voorwerpen die daar op een plank lagen en waarvan hij er enkele in zijn zakken liet verdwijnen. „Bewaar me, dat lijken wel inbrekerswerktuigen," zei Verster verbaasd. „Jullie verbrijzelen soms een deur als dat noodzakelijk is, ik doe dat in zo'n geval op een gemakkelijker manier," antwoordde Terwindt lachend. Verster glimlachte, maar ging er niet verder op in. Ze verlieten het vertrek en reden even later in de richting van de Warmoesstraat. Op het Oude Kerksplein parkeerden ze de wagen en gingen te voet naar het opgegeven adres. Bijna onmiddellijk nadat ze gebeld hadden werd de deur geopend door een wouw van tegen de zestig, gekleed in een niet meer schone, rose blouse en een grijze rok vol vlekken die beide om haar dikke lichaam spanden. Haar haren, grijs bij de wortels en voor de rest hoogblond waren tot een fantastisch gekruld kapsel bewerkt waardoor haar gezicht met de zware make-up deed denken aan een poppekop. Het geheel leverde een beeld dat geen twijfel aan haar vroeger beroep overliet. In het verlepte gezicht vielen de ogen op die groot en helder bruin waren en hun jeugdige glans hadden behouden. Bij het zien van de twee keurig geklede heren glimlachte ze uitnodigend. „Goedemiddag heren. Wou u mij spreken of geldt uw bezoek iemand anders?" vroeg ze met een schorre, maar niet onprettige stem. „Misschien mogen we even binnenkomen? We zullen u niet te lang ophouden," zei Verster op innemende manier en eveneens glimlachend. Een korte aarzeling, toen trad zij achteruit om hen te laten passeren. „Komt u dan maar." Ze opende de deur van een kamer en liet hen voorgaan. Het vertrek dat zij betra den lag aan de achterkant van het huis. Het was kleinburger lijk ingericht tot een soort salon of ontvangkamer. De twee smalle ramen gaven uitzicht op een met donkere tegels geplaveid plaatsje waar enige kisten en een paar vuilnisem mers stonden. De ruiten waren vuil en de vitrage die ervoor hing groezelig. Het rook er naar verschaald bier, sigaretten en goedkope parfum, vermengd met een vislucht die vanaf het binnenplaatsje door de, een handbreed opgeschoven, ra men naar binnen scheen te komen. „Gaat u zitten, heren." Ze trok een paar stoelen iets van de tafel vandaan en vlijde haar dikke lichaam op een derde tussen hen in, vanwaar zij hen nieuwsgierig en enigszins wantrouwend zat op te nemen, maar zij kon hen niet thuis brengen. Van aanzien kende zij zowat alle agenten en de meeste inspecteurs van dit rayon. Zij meende, maar was er niet zeker van een van deze twee wel eens vluchtig gezien te hebben al kon zij zich niet herinneren waar en wanneer. In geen geval waren ze van de prinsemarijhier uit de buurt, dacht ze gerustgesteld. (WORDT VERVOLGD) „Vrienden, laat ons de handen ineen slaan," zegt juffrouw Ooievaar, Zoef de Haas („Ik ben het snelste dier") is alweer weggezoefd om het Braamstruiksebinnenpad het verkeer te regelen. -£$■ Myra Hamster stelt voor: „Zullen we even naar de jongens van Bever gaan met een lekker kopje eikeltjeskoffie?" „Zouden ze niet liever een glaasje rozebotteltjeslimonade lusten?", twijfelt haar zus. >wieke de Vos kraait: „Hatsekiedee, lekkere hapjes...." „Stil nou", meneer de Raaf, „Daar komt dat vervelende mens van ooievaar Stop ze weg. Zij met d'r eieren met nopjes -£> „Ja, geef dat waterpomptangetje eens even aan", mompelt Ed Bever, „dan zal ik dat boutje er eens even inmoeren." „Laat dat voertuig nou even staan", zegt Willem, „Want het is schaftpauze. Die spoedklus kan wel even wachten." WgBBBM I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17