Tussen Kimbangisten NAAR EEN JAKOBUSKERK Afrika Kostbare historie zoekt eigen vorm voor Evangelie DEZE WEEK Gezegd Voor twee miljoen op de bud MONSIEUR Mireille eindelijk in levende lijve' ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1769 De schrijver Gerard Kornelia van het Reve kreeg niet alleen de Staatsprijs voor Letterkunde maar ook een zoen van minister Klompé... Verder deed de Amrobank een bod op de Groningse Creditbank terwijl de Bank voor Nederlandse gemeenten een acht procents le ning gaat uitgeven. De giro komt binnenkort met betaalkaarten waarmee men aankopen in win kels e.d. kan verrekenen. Ben Korsten, bekend adviseur public relations, overleed op 55-jarige leeftijd; de re monstrantse prof. G. i. Sirks werd 82 jaar. De gereformeerde synode heeft haar eerste verga- derweek achter de rug. Voor het eerst behoorde een vrouw tot de afgevsardigden. Applaus an bloemen vielen haar ten deal. Ik ben helemaal niet met en thousiasme lid van de PvdA. Op ilch genomen wije Ik een christelijke politieke partijforma- tfe af. De huidige partijverhou dingen zijn voor mi] onbevredi gend en wel omdat geen van de grote politieke partijen een dui delijk gezicht heeft (dr. J. I. •weke»). Ik zeg het nu maar met mijn eigen woorden: de oosterse kerk heeft zich wel de Johanneskerk genoemd; de westerse, rooms-kafholieke kerk is natuurlijk de Petruskerk; de kerken van de reformatie kunnen gevoegelijk Pauluskerken heten. Maar als zij Gollwitzer zijn zin geven, moeten zij zich bekeren en Jakobuskerk worden. De brief van Jakobus, die strooien brief (Luther), steen des aanstoots voor radicale genade-theo logen, bijna verachtelijk in de canon een plaats ontzegd, wordt door Gollwitzer tot verbazing der beschouwers ten hoofd des hoeks gelegd. Prof. H. Gollwitzer 2 Naar aanleiding van H. Gollwitzer. De rijke chriate- nen en de arme Lazarus, De consequenties van Uppsala; uitg. Boekencentrum N.V., 's-Gravenhage, 130 blz., s f 5.90. De auteur drukt zich voorzichti ger uit: „Naast Paulus heeft Jako bus zijn legitieme plaats in het Nieuwe Testament en hij on derstreept wat ook Paulus heeft getuigd" (bl. 30). Gollwitzer is een te gerijpt theoloog om zich schul dig te maken aan simplificaties als die waarmee ik dit artikel ben be gonnen. Maar de strekking van zijn boekje liegt er niet om. Ik zal een kleine reeks uitspraken voor u citeren. „Een geloof dat niet diep In de samenleving ingrijpende verande ringen hier beneden, op aarde, tot gevolg heeft, Is een privé aangele genheid en wordt daarom els irre levant en ongevaarlijk sedert lang getolereerd" (15). „De kerk i« eo ipso missionair" (19). „Wij allen profiteren van de ko loniale vergrijpen van onze voor ouders, oogsten de vruchten daar van dus ook de vruchten van de haat" (20). „Daarom bevinden wij ons momenteel in een tijd van zeer noodzakelijke, voor het in zicht in de nieuwe dimensies van het bijbels evangelie zeer positie ve, 'ont-indlvidualisering van het christendom", waarover de katho lieke theoloog Johann Baptist Metz onlangs schreef, dat ze even nodig was als de ontmythologisering" (31). „Men jaagt een hersenschim na, als men boven de partijen wil staan" (43). „De geweldige opgave van de strijd tegen de op ons afstormende honger Is een door God geschonken gelegenheid voor plaatselijke oecumene" (53/4). „Het gaat er dus In feite om dat men de strijd tegen de honger en het verlangen naar de vrede onder de volken volstrekt op de eerste plaats laat komen en de belangen van de machtige groepen In in dustrie en handel daarbij ten ach ter stelt" (77). „Voorlopig gaat het erom, het anti-revolutionaire dogma, dat se dert de tijd van Constantijn de kerk heeft beheerst en haar tegen alle pretentie dat zij boven de par tijen stond in, tot bondgenoot heeft gemaakt van conservatisme en contra-revolutie, te doorbreken" (80). „Wie tegenover de oorlog een niet-pacifistische houding aan neemt en tegenover de revolutie wel, houdt er een dubbele moraal op na" (82). „Bestaan er werkelijk rechtvaardige oorlogen, dan zijn er ook rechtvaardige oorlogen" (83). De kerk moet een econo- mi8ch-politieke pressiegroep wor den tegen de concentraties van bezit en macht en ten voordele van de vernederden en verdrukten. Zij kan daarbij gerust samenwer ken met alle goedwillende huma nisten. Vrijheid kan alleen de vrij heid zijn van allen of de vrijheid van niemand. Gelukkig is de jeugd door berusting nog niet aangetast Zij weigert de wereld te accepte ren zoals ze is. „Wij moeten ons trainen in vormen van samenleving die vrij zijn van overheersing van de een door de ander" (104). „Het gaat niet enkel om het stil len van de honger. Het gaat om emancipatie en vermensell|king van de samenleving" (109). „De geautomatiseerde maatschappij, wil ze een humane maatschappij zijn, kan alleen socialistisch zijn" (112). „Want de christenheid, oud geworden, wordt door niets zo be zocht en geremd als door een geest van berusting" (120). Aan de andere kant citeert Goll witzer met instemming de uit spraak van de buitengewone syno de van de Evangelische Kerk van West-Berlljn In juni 1968: „Iden- tificerlng van het evangelie met een politiek programma en het an nexeren van de kerk voor een be paalde politieke gerichtheid moet zorgvuldig worden vermeden" (115). Hij moge een drijver zijn, doordrijven wil hij niet. Er is hem veel aan gelegen de empirische kerken niet van zich te vervreem den en ze voor zijn standpunt te winnen door een zo rustig moge lijk betoog. Maar intussenl Op de achter kant van het boekje leest men: „Revolutie, democratisering en so cialisme worden thema's van de christelijke theologie en christe lijke praktijk." Het klinkt bijna als een theologisch weerbericht en het weer komt eenvoudig over je. Er Is hier echter meer aan de hand dan het meegaan met een nieuwe stroming omdat men nu eenmaal van zijn tijd moet zijn. Aan het eind van de Constantljnse periode Immers vraagt de kerk zich af: wat nu? Gollwitzer geeft daarop een uitvoerig en gedocu menteerd antwoord. Wat mij opvalt is dat hij voorbij gaat aan de prealabele vraag: wat is kerk? Hij gaat eenvoudig uit van de bestaande toestand, van kerk- instituten die een Instituut In het kwadraat hebben gevormd: de we reldraad. De empirische kerken moeten zich bekeren tot hun oco- nomisch-politieke taak. Dat is een soort revolutie naar buiten. Maar moet er niet eerst in de kerk een interne verandering olaatsvinden? Als ik lees over de ont-indivldualisering van het christendom, gaat er bij mij een rood lampje branden. Als ik lees over bondgenootschap met .goed willende humanisten, voel ik er gens miskenning van het wezen der kerk. Gollwitzers boekje is voor mij een voortreffelijk pleidooi voor een christelijke politiek-radlcale partij. Als zo'n partij er was. werd ik er onmiddellijk lid van. Maar ligt dit alles op de weg van het kerklnsti- tuut?l In plaats van geleerd door de ervaringen van de Constantijnse periode het kerk- instituut te reduceren tot de kern van zijn wezen, krijgt het door Gollwitzer lasten opgelegd, te zwaar om te dragen. De kerk moet niet menen boven de partijen te kunnen staan, zegt de auteur. Akkoord: ze moet tus sen de partijen in staan. Wat in de kerk gezegd wordt, moet zonder aanzien des persoons waar zijn en dicht blijven bij de kern van de evanqelische boodschap De christenen moeten dan In het da gelijks leven die beginselen in de praktijk brengen, maar: naar eigen Inzicht en op eigen risico. Een christelijke partij kan haar weg gaan met vallen en opstaan; verschil van inzicht zal in de prak tijk altijd leiden tot verschil in op treden. Dit is begrijpelijk en mis schien zelfs gezond. Natuurlijk moet men Gollwitzers boekje zien als een reactie op lu therse en piëtistische opvattingen en praktijken in zijn eigen omge ving. Ook komt men diep onder de indruk van zijn echt-chrlstelijke be wogenheid met de nood van de wereld, die min of meer plotseling en levensgroot in ons gezichtsveld Is komen te staan. Bovendien sig naleert hij de zonden in de com munistische wereld evenzeer als die in onze westerse samenleving. Hij onderschat evenwel de ge compliceerdheid van de maatschappelijke verschijnselen, de boosheid ook In het hart van de goedwillende humanist, laat staan christen, de demonie speci aal in de kerkelijke samenleving. Ik zeg dit niet om te vluchten in passiviteit, Integendeel, maar om de christelijke activiteit vrije armslag te geven en haar niet te belasten met de zorg voor het prestige van een kerkinstituut. We moeten blijven onderschei den tussen kerk en christenen. Een kerk die partij wordt verliest haar vleugels. DR. C. RIJNSDORR Eindelijk is dan toch de jeugdserie „Floris van Rozenmongt" klaar. Naar verluidt heeft de NOS er in de loop der jaren want zo mogen we het langzamer hand wel noemen ongeveer twee mil joen voor uitgegeven, als het niet meer is. Verkoop aan andere landen moet lt uitgaven dekken. Zondag 5 oktober II de eerste aflevering op de buis enl* volgen er nog elf. Het is een kostbaarh val; wij hopen, dat het te zien en tej leven valt aan het geheel. Sedert de vorige eeuw is het evangelie met grote Ijver gepredikt in zwart Afrika ten zuiden van de Sahara. Zendelingen zijn de ontdekkingsreizigers op de voet gevolgd. Soms waren beiden in één per soon verenigd, zoals in de grote Livingstone. Deze evangelieprediking heeft belangrijke gevolgen ge had. Vele miljoenen Afrikanen zijn tot het chris tendom overgegaan. De spanning In het Nabije Oosten is in de afgelopen week eerder toe- dan afgenomen. Be kend werd dat een sterke Sow- jetvloot in het oostelijke deel van de Middellandse Zee oefent En koning Hoessein van Jorda nië deed er nog een cchepje bo venop door te verklaren dat een nieuwe oorlog onvermijdelijk ia. Vermoedelijk zal op korte termijn •en kelelne Arabische topconfe rentie worden gehouden, waar aan Egypte, Jordanië, Syrië en Irak zullen deelnemen. Een Australische boer blijkt de Al Aksa-moskee in brand te heb ben gestoken, die het begin was van de nieuwe hetze tegen laraël. Ook werden 1n Bagdad vijftien mensen ter dood ge bracht wegens spionage voor Israël. Tot de Britse pogingen om vre de te stichten In Noord-lerland behoort het bezoek dat de mi nister van binnenlandse zaken ■an Ulster brengt. Hij eprak daar met de militante de. Paisley, aan wie de minister verzocht een an dere houding ten aanzien van de rooms-katholieke minderheid aan te nemen. Een groot aantal Amerikaanse troepen zal uit Thailand worden teruggetrokken; Zuid-Vietnam' kreeg een nieuwe premier als opvolger van Tran Van Hoeong; de Zambiase vice-premier Kap- wepwe heeft zijn ontslagaanvra ge onder druk van president Ka- oenda ingetrokken; Biafra telde zi|n doden: twee miljoen; de ac tie tegen de „liberalen" in Tsje- choslowakije wordt steeds hevi ger. Worden Dubcek en verd? NPD-leider von Thadden riep weerstanden op In het Duitse Nordhorn. In one land ontstond enig ru moer rondom de secretaris-gene raal van het ministerie van de fensie, de heer Peijnenburg, die op eigen houtje 150 marechaus sees in gereedheid liet brengen om naar Suriname te worden gestuurd. Leraren van tientallen VWO- •n HAVO-scholen gaan op 12 de mammoetwet De PSP beslist vandaag of zij nog langer van het Progressief Akkoord (PAK) deel wil uitmaken. 100.000 VOLT We hadden deze zomer een songfestival „Singing Europe '69" in Scheveningen. De tijd gaat snel, het liedjesfestijn dat veel kritiek ondervond, is al bijna vergeten. Verscheidene omroepen maakten echter opnamen van de grote sterren, die 's avonds na de wedstrijd optraden. De KRO pikte er Gilbert Bécaud uit en legde zijn show vast op de band. Morgenavond kunt U horen en zien, hoe succesvol de be faamde chansonnier zich presenteerde in oude en nieuwe liedjes, daarmee eens te meer zijn bijnaam „Monsieur 100.000 volt" waarmakend. Het verhaal is historisch en speelt in een van de minst be kende perioden van onze vader landse geschiedenis, zo rondom 1500, toen Karei van Gelre een vijftig jaar durende strijd voer de tegen de toenmalige Heer der Lage' Landen, de Bourgon diër Philips de Schone (die ge trouwd was met Johanna de Waanzinnige en zo akelig aan zijn eind kwam). Schrijver Gerard Soeteman heeft geprobeerd de serie te verlevendigen met allerlei voor die tijd typische zaken. Hij heeft het gezocht in een nauw gezette nabootsing van de kle dij, de woningen, ambachten, de stand van de medische we tenschap, het bijgeloof, de be wapening, de rechtspraak, bondgenootschappen enz. Elke aflevering verwijst naar nog bestaande historische ge bouwen, landschappen, museumbezit, lectuur e.d., om de sfeer zo goed mogelijk weer te geven. De in het verhaal voorkomen de personen zijn o.a. Phijips de Schone (Dries Smit), Karei van Gelre (Tom van Beek), Maarten van Rossum (Hans Culeman), Jeroen Bosch (Ton Kuyl) en Lange Pier (Hans Boskamp), die door Gelre werd benoemd tot koning van Sneek en Heerser van de Suyder See, maar in werkelijkheid een beruchte zeeschuimer was. De rol van Floris is toever trouwd aan Rutger Hauer. In totaal treden ongeveer 45 ac teurs en actrices op, onder wie verscheidene zeer bekende, zo- Rutger Hauer als Floris van Rozenmongt als Henk van Ulsen, Ida Bons, Willy Ruys en Eric Herfst. Paul Verhoeven regisseerde deze serie van twaalf maal een half uur, waarbij het niet óp kon: alles was mogelijk, alles was toegestaan, op geld werd niet gekeken. Dat kon, omdat de NOS re kende met goede export en daarvan zal het ook wel komen, want er wordt al onderhandeld met Schotland, Nieuw Zeeland, Canada en Australië, nadat er Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad om Frankrijks beroemdste ster van de lichte muze, Mireille Mathieu, in Ne derland te krijgen. Haar im presario beschermt haar tegen te veel contracten, maar toen zij eenmaal was verschenen op het Grand Gala, was het ijs gebro ken. Misschien ligt het ook wel aan het feit, dat haar platen niet direct wegvliegen uit de Nederlandse winkels: een beet je propaganda voor zichzelf kan zij wel gebruiken. Mireille heeft er geen zin meer in, een „tweede Piaf" te zijn: zij wil liever een eerste „Mireille" wezen en daarin heeft zij gelijk. Hoe haar repertoire nu is, kunt U vanavond bij de AVRO beluisteren tijdens een van haar shows die in het Amster damse Concertgebouw zijn op genomen. in Groot Brittannië een Engi nasynchronisatie is gemaal Verder zijn nog tal van B pese landen, 'die de NOS lie nog niet wil noemen, geïnte seerd. De kosten zullen er op manier wel uitkomen. Dick Passchier wei in oude (NCRV) doen Vanavond is Dick PasscJi weer bij de NCRV-televisïe oude doen tijdens een intern onale vijfkamp in beheni heid. We zullen echter de cl mante Vlaamse Regine Cl waert missen. De quiz, te zien op Ned. 1 een voorproefje van het spek kei dat de NCRV deze win op touw gaat zetten. „Bering maal internationaal" isdeü want er komen vertegenwoa gers van de gemeenten Beril in Limburg en Beringen in I gië, in Zwitserland, Luxemb en Duitsland. Zij bestrijden elkaar kracht, snelheid en behenc heid en laten aldus een spor ve vijfkamp zien. Een zwak punt in de zen dingsactiviteit is echter ge weest dat de vormen waar in het evangelie gebracht werd, sterk Westers waren. Er werd te weinig aanslui ting gezocht bij de eigen Afrikaanse cultuur en zo bleven kerk en evangelie vaak vreemde elementen binnen het geheel van die cultuur. Hiertegen is een duide lijke reactie gekomen in het ontstaan van talloze sepa ratistische kerken en secten, die zich van de zendings kerken hebben afgesplitst. Overal stonden profetische figuren op, die een „Afri kaans" evangelie predikten en vaak duizenden volge lingen aantrokken. Eén van die Afrikaanse profe ten Is Simon Kimbangoe ge weest. Zijn openbaar optre den in de toenmalige Belgische Congo, duurde bijzonder kort, namelijk van maart tot novem ber 1921. Daarna werd hij door het koloniale bestuur gearres- een bezoek te brengen aan een kerkdienst van de Kimbangis ten. We werden begeleid door onze landgenoot Van der Poort, die aan de Université Libre do ceert. De verwelkoming was aller hartelijkst. Rondom het kerkge bouw was een wacht opgesteld in groen-witte uniformen. Gedu rende de hele dienst bleven de wachters in de gloeiende zon op hun post. We vroegen voorzichtig of het geoorloofd was, de dienst bij te wonen. Onmiddellijk kwam een Frans-sprekend ge meentelid naar ons toe, die ons tot onze verrassing naar een soort eregestoelte leidde recht tegenover de preekstoel. De kerk was eenvoudig maar efficiënt: een dak op palen met daartussen halve muren. Bij het betreden moesten we onze schoenen uitdoen, ze werden door een ander gemeentelid met ons mee gedragen en naast ons neergezet. Het eerste gedeelte van de eredienst bestond voornamelijk uit het zingen van Franse gees telijke liederen door twee ko ren. De liederen waren van een zeer evangelische inhoud. Het was de zondag na Hemel vaartsdag en de predikant hield zich aan het kerkelijk jaar door te preken over de laatste ver- Het kerkje van de Kimbangisten, waar buitenlandse bezoekers harte lijk welkom zijn. teerd en tot zijn dood in 1950 gevangen gehouden. Niettemin heeft zijn optreden een diepe indruk gemaakt. Er is in de Congo een Kim- bangistische kerk ontstaan die enkele honderdduizenden leden telt. Toen ik (dit jaar) namens de Vrije Universiteit een bezoek bracht aan de Université Libre du Congo te Kisangani (het vroegere Stanleyville) heb ik de kans aangegrepen om samen met mijn reisgenoot de heer Van Noord (secretaris van het bureau buitenland van de VV) zen van het Lukas-evangelie. De inhoud van de preek (voor ons in het Frans vertaald) was in de aanvang en aan het slot zeer orthodox: Jezus is voor ons gestorven en opgestaan, hij is ten hemel gevaren en heeft ons de Geest gegeven met het bevel zijn evangelie over de he le wereld te verspreiden. Merkwaardigerwijze kwam er in het midden een kort ge deelte over Simon Kimbangoe voor. Dat kwam hierop neer: ook Simon Kimbangoe is opge staan en ten hemel gevaren. Tij- De provinciale vertegenwoor diger hield vervolgens een kor te toespraak. Daarna wachtte ons een nieuwe verrassing: de eerder genoemde jongeman kwam naar ons toe en vroeg mij de verzamelde gemeente toe te spreken. Het was niet zo eenvoudig de juiste woorden voor deze toespraak te vinden, maar omdat mijn boodschap zin voor zin uit het Frans in de regionale taal werd vertaald, had ik tijd om al sprekende rustig na te denken. Ik heb eerst uitgelegd waar om wij in Kisangani aanwezig waren, namelijk ter bevestiging van de groeiende samenwer king tussen de Vrije Univer siteit te Amsterdam en de Vrije Universiteit van de Congo. Ver volgens heb ik gezegd uit de De produktie van de serie was niet gering: er waren 150 opnamedagen mee gemoeid. Er werd gefilmd in de kastelen Doornenburg, Hernen en Loe- vestein alsmede in Brugge, want de Belgen deelden in het werk. door prof. dr. D. C. Mulder Hoogleraar in de geschiedenis en de fenomenologie der niet- christelijke godsdiensten dens zijn leven heeft hij veel wonderen verricht, maar de autoriteiten hebben niet in hem willen geloven en hebben hem vele jaren gevangen gehouden. Doch zie, nu wordt zijn boodschap overal verspreid en zijn gemeente telt honderddui zenden leden. Zelfs buitenlan ders stellen er prijs op om onze kerkdiensten bij te wonen. Na de preek trad een enthou siaste jongeman naar voren, die de gasten verwelkomde. Als eersten werden de beide verte genwoordigers van de Vrije Uni versiteit verzocht om op te staan. De gemeente klapte ons tot driemaal toe en een koor zong een welkomstlied. Daarna werden nog andere gasten be groet, onder wie als voornaam ste de provinciale vertegenwoor diger van het „geestelijke hoofd" der Kimbangisten, welk laatste ambt in handen is van een zoon van Simon zelf. preek te hebben gehoord over het geloof der aanwezigen in de opstanding en hemelvaart van de Heer Jezus Christus. Allen die in deze opgestane Heer ge loven, zijn één in hem. Daarom gaf ik de hartelijke groeten van de christenen uit Nederland aan hun broeders en zusters hier in dit kerkgebouw. De dienst eindigde met de ze- gengroet. We kregen na afloop nog volop gelegenheid om in en buiten het kerkgebouw foto's te nemen en werden tenslotte har telijk uitgeleid tot de plaats waar onze auto geparkeerd stond. Al met al was deze kerk dienst toch wel een heel bijzon dere belevenis en vooral ook een leerzame ervaring. In het algemeen hebben namelijk de zendingsinstanties en de uit hun werk voortgekomen ker ken zich sterk kritisch tegeno ver de separatistische groepen opgesteld. Ze hebben hen be schuldigd van terugval in het heidendom, ze hebben geen oecumenische omgang met hen willen hebben en zo hebben ze juist hun separatisme versterkt. In die houding begint enige kentering te komen. Het bezoek aan de Kimbangisten te Kisan gani heeft me gesterkt in de overtuiging dat de „gevestigde" kerken hun separatistische broe ders met open harten moeten tegemoet treden. Het valt immers niet te ont kennen dat hoezeer soms ge mengd met wonderlijke afdwa lingen de kern van het evan gelie ginds niet wordt verlooch end. En duidelijk was ook de bereidheid van de andere kant om een toegestoken hand aan te nemen. Juist door de separatistische bewegingen ^p te nemen in het oecumenisch verkeer wordt hun separatisme afgezwakt. Overigens hebben deze bewegin gen een belangrijke bijdrage te leveren aan het zoeken van A- frikaanse vormen voor een evan gelische inhoud en zo aan de verworteling van het even- gelie in de bodem van Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14