SLAG OM ENGELAND Een kunstoog voor blinden Roden wenst eigen satelliet voor verkenning Melkweg HEROÏSCH HERHAALD Door DICK RINGLEVER BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Da Duitse armada op wa naar Engeland. Görlng volgt c toestellen door de kijker. Duitse aanval op een Britse ba sis. In allerijl wordt een Spit- fire-vlieger in zijn cockpit geholpen om de vijand achterna te gaan. Ruim een half jaar geleden is de aanval ingezet op het teerste lichaamsdeel dat de mens heeft en daarom ook het moeilijkst te herstellen bjj een afw^king: het oog. Twee artsen verbonden aan het Addenbrookes Ziekenhuis te Cambridge (Engeland), prof. dr. G. Brindley en dr. W. S. Lewin, plaatsen toen een aantal kleine electroden in de hersenen van een 52-jarige blinde vrouw en voerden er daarna een zwak electrisch stroompje doorheen. Het gevolg was dat de patiënt lichtpuntjes kon zien. ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1949 Tot nu toe zijn de onderzoekers terughou dend geweest om voorspellingen te doen om trent mogelijke toepassingen van dit experi ment. Maar het is voor vele ingewijden dui delijk dat het uiteindelijk leidt tot de ont wikkeling van een miniatuur tv-camera die, direct verbonden met de hersenen, voor blin den kan fungeren als een -kunstoog. Dit hopen dr. Brindley en dr. Lewin met terdaad in de naaste toekomst te verwezenlij ken. Zij hebben al geruime tijd met hun patiënte, die hiervoor haar volle medewer king verleende, geëxperimenteerd om meer informatie te verkrijgen over het benodigde systeem voor het langs kunstmatige weg ver kregen gezichtsvermogen. De operatie bij een tweede patiënt is in voorbereiding. Dit zijn echter zeer omvang rijke ingrepen. Bij hun eerste patiënte plaatsten de twee Britse artsen 80 kleine ra dio-ontvangers (tbv de electrische stroom) tussen hoofdhuid en schedel. Deze waren ver bonden met 74 platina electroden die contact maakten met dat deel van de hersenen dat verantwoordelijk is voor het gezichtsvermo gen. Toen er een miniem electrisch stroompje via de ontvangers naar de electroden werd gezonden werd de patiënte zich bewust dat zij een lichtpuntje zag. De 'tot dusver verkregen informatie, geeft de artsen hoop dat zij de electroden zo kun nen plaatsen dat een blinde patiënt na stimu latie door electrische stroom letters kan waarnemen. Thans kan een blinde alleen lezen via het brailleschrift. Het moet echter mogelijk zijn letters om te zetten in specifieke stroomstoot- jes die de hersencellen activeren, zodat de blinde zonder z'n handen te gebruiken even eens een boek kan lezen. Gezien de ervaringen die men heeft op gedaan met het brailleschrift, geloven de deskundigen dat de training om de letters te zien geen onoverkomelijk bezwaar is. Een dergelijke „leesmachine", die gevoed wordt door een band met daarop de impulsen beho rend bij bepaalde letters, is een eerste stap op weg naar het herstel van het gezichtsver mogen van blinden. Dit moet resulteren in een kleine, op een soort bril gemonteerde tv-camera, die dé in drukken van buiten omzet in electrische stroompjes en de hersenen activeert. Het is duidelijk dat de hersenen die verantwoorde lijk zijn voor de beeldgewaarwording, intact dienen te zijn. Het moderne hersenonderzoek levert een belangrijke bijdrage tot oplossing van de vele problemen. Noodzakelijk is het namelijk te weten hoe elke hersencel meewerkt bij het ontwerpen van een visueel beeld. De patiënte in het Addenbrookes Ziekenhuis is hierbij zeer behulpzaam door nauwkeurig te vertellen wat zij ziet bij electrische stimulatie van de hersencellen. Waarschijnlijk zal het niet zo heel erg lang meer duren dat de „gezichtsprotesen" (dure) werkelijkheid zijn. PAUL VAN LANGSTRAAT Een groot deel van de opna men werd gemaakt in Spanje. Vrijwel alle Duitse scènes wer den er gefilmd. In San Sebasti- aan werden opnamen gemaakt van de bombardementen op Berlijn en het vliegveld Tabla- da bij Sevilla werd gebruikt als thuishaven voor de Duitse toestellen. Men ziet er ook in de figuur van de Duitse acteur Hein Riess rijksmaarschalk Göring de toestellen inspecte ren. Hij is een van de centrale personen in deze film, zoals de maarschalk dat ook was tijdens de „Blitzkrieg". Gevleugeld werden zijn woorden tot het Duitse volk na dat de luchtstrijd naar een cli max was gegroeid: „Als er ook maar één bom op Berlijn valt, mag u mij voortaan Meier noe men..." Al gauw daarna kon het Duitse volk dat. Want nadat een Duitse bommenwerper bij vergissing op 24 augustus 1940 zijn bommenlast midden in Londen had laten vallen, sloe gen de Britten met 81 bommen werpers de dag daarop direct toe in de Duitse hoofdstad... De locaties in Engeland wa ren in hoofdzaak de originele RAF-vliegvelden: Duxford, North Weald, Debden, Northolt en Hawkinge, waar opnieuw de Rolls-Merlin-Spitfire motoren ronkten en het geratel van de machinegeweren weerklonk. Het niet meer gebruikte Dux- ford-vliegveld moest hiervoor ten koste van drie ton geheel worden verbouwd. Er waren trouwens meer technische voorzieningen nodig. Zo werden vele van de opgelap te Duitse toestellen, evenals de Britse in de oorlog, voorzien van Rolls Royce Meriin-moto- ren. Behalve voor Air Chief Marshal Sir Hugh Dowding (naast Ohurchill de grote man achter de slag) die vanuit zijn rolstoel de activiteiten ga desloeg, waren de opnamen ook een attractie voor het publiek. Elke dag wanneer er werd ge filmd, stonden de toeschouwers rijendrk aan de randen van de vliegvelden. Want in Engeland leeft de slag, een kwart eeuw na de oorlog, nog steeds en wordt zij gezien aLs een van de belangrijkste wapenfeiten uit de Britse historié. Het moet voor velen dan ook veelbeteke nende herinneringen hebben opgeroepen toen de formaties Messerschmitts over de witte klippen van Dover kwamen aanstormen en hun weg zochten naar de Britse vliegvelden. Behalve de vliegers heeft ook een groot aantal Britse en Duitse acteurs aan de film mee gewerkt, o.a. Sir Laurence Oli vier, Trevor Howard en Curt Jürgens. Een speciale medewerker was Péter Townsend, in de oorlog group-captain bij een squa dron Hurricanes en nu een van de adviseurs. Hij was trouwens ook bij de opnamen aanwezig omdat hij bezig is met zijn boek over de slag: „A duel of Eagles". Zijn commentaar op de film: „Het geheel berust op histo rische feiten, het is een waar heidsgetrouw document gewor den". Een van zijn conclusies van de slag is, dat zij het einde be tekende van de „gentleman warfare". „Ik herinner me, dat ik het erg belangrijk vond ook in de oorlog als gentleman op te tre den. Toen ik een Heinkel neerschoot boven Whitby, de eerste Heinkel, die boven Enge land werd neergehaald, kwam de piloot er veilig uit, maar de boordschutter was ernstig ge wond. De volgende dag ging ik hem in het hospitaal opzoeken. Zijn benen waren verbrijzeld. Je probeerde je niet persoonlijk verantwoordelijk te voelen, maar het was moeilijk. Die gunner was een aardige vent en ik bezoek hem en zijn vrouw nog steeds als Ik in Duitsland ben". -N- De handen zijn voor de blinde nog altijd de belangrijkste „communicatiemiddelen". Zal daaraan wel dra een „gezichtsprotese" worden toegevoegd? Na drie jaar van voorbereidingen en een jaar lang filmen staaf „Englands finest hour" op hot celluloid: op 15 september gaat in Londen de film „Battle of Britain" (Slag om Engeland) in première, tien dagen later gevolgd door de Nederlandse première in Amsterdams Tuschinski. Een monster-produktie van James Bond-specialist Harry Saltzman, die waarheidsgetrouw de heroïsche luchtgevechten in de spannende zestien weken in het najaar van 1940 tussen de Royal Air Force en de Duitse Luftwaffe weergeeft. Een geheel op de historie gebaseerd filmdocument over een periode, die voor Hitier het begin van het einde werd. Meteen overweldigende macht (vijf tegen één) de strijd in gegaan, Icwam de Luftwaffe van Herman Göring er vier maanden later totaal verslagen uit. Superioriteit van beman ningen en materiaal hadden de Britten doen zegevieren en de aanzet gegeven voor de uit eindelijke overwinning. Hitier moest zijn „Operatie Zee leeuw", de invasie van Enge land, definitief uitstellen. Chur- doende had, besloot regisseur Guy Hamilton ze in de Pine- wood-studio's na te bouwen. Er verrezen drie enorme tenten, waar al snel met de aan de lopende band vervaardigde toestellen, Britse zowel als Duitse, een splinternieuwe luchtvloot ontstond. Het bemannen van de toestel len leverde minden problemen op omdat de Spaanse lucht macht bereid was piloten af te staan en de Amerikaanse Con federate Air Force, een vereni ging van ex-oorlogsvliegers, eveneens medewerking verleen de. De ontbrekende bemannin gen werden geleverd door de Britse luchtmacht, die hiervoor straaljagerpiloten een speciale opleiding gaf. De astronomen van de Kapteyn-sterrenwacht in het Drentse Roden houden zich druk bezig met de mogelijkheden van de ruimtevaarttechniek. Het „sterrenkijken" was in het verleden een bezigheid die vanaf de grond moest worden beoefend, waardoor men sterk werd gehinderd door de aardse damp kring die het licht maar in beperkt» mat» doorlaat. De sterren kundigen van de Groningse universiteit gaan nu echter ook meeprofiteren van de nieuwe technologieën die in het kader van het Apollo-project zijn ontwikkeld. -if Adviseur Peter Townsend weer achter de knuppel, nu in de cockpit van de B-25 Mitchell-bom- menwerper. die tijdens de opnamen werd gebruikt om de luchtoperaties te filmen. problemen op te lossen. Grootste daarvan: het bij el kaar brengen van de 120 vlieg tuigen, de Messerschmitts 109, de Heinkels 111, de Stuka's, de t roemruchte Spitfires en de Hurricanes. Met de Duitse toestellen had men niet zoveel moeite. Vele ervan dienden nog bij de Spaanse luchtmacht. Maar met de Britse vliegtuigen was het moeilijker. Men heeft ze uit al lerlei musea en uit particuliere collecties uit alle delen van de wereld moeten halen. Toen men er nog niet vol- De Slag om Engeland op cel luloid tot leven brengen: Voor producer, regisseur en 2000 me dewerkers was dat een bijna onuitvoerbare opdracht. Zoveel problemen doken tijdens de voorbereidingen op, dat Hamil ton op een gegeven moment schertste: „het lijkt gemakke lijker de hele Tweede Wereld oorlog opnieuw te laten begin nen en een gedeelte ervan ge woon te filmen..." Vooral het filmen uit de lucht van aanstormende en duelleren de vliegtuigen was een karwei, dat niet dan met grote moeite kon worden geklaard. Daarvoor moest een B-25 Mitchell-bom- menwerper geheel worden om gebouwd. In neus-staart en bo- venkoepel werden camera's ge plaatst en ook in het bommen- luik werden voorzieningen ge troffen: er werd een camera aan een zwenkarm aangebracht zodat ook buiten het toestel kon worden gefilmd. Van de piloten eisten de op namen een langdurige oefening. Zij moesten veel gedisciplineer- der formatievliegen dan ooit in de oorlog gebeurde om binnen het gezichtsveld van de came ra's te blijven. Soms moest men voor één meter film twee maan den oefenen. „Hermann Göring" inspecteert op het Spaanse vliegveld Ta- blada zijn „onoverwinnelijke" lucht vloot. chill had het eerste duel ge wonnen. Bijna veertig miljoen gulden heeft de „Slag om Engeland" United Artists gekost om alle De Roder sterrenwacht vijf jaar oud is nog een „ouder wetse" optische kijker, in te genstelling tot de radio-sterren wacht die in Dwingeloo staat en de enorme radio-telescoop die bij Westerbork in aanbouw is. De drie sterrenwachten in Drente vullen el kaar uitstekend aan. Roden en Dwingeloo hebben hetzelfde „werkgebied", namelijk de Melk weg, maar ze benaderen de ruimte langs verschillende wegen. In Dwingeloo vangt men de radio- stralen op van het in het heelal aanwezige gas, met de bedoeling op deze wijze meer te weten te komen over de structuur van het melkwegstelsel. Ook de Kap teyn-sterrenwacht in Roden onder zoekt deze structuur maar doet dit via het observeren van de vaste hemellichamen. Om dit beter te kunnen doen, gaat men zich door middel van ruimtevaarttechnieken buiten de dampkring of aan de rand daarvan bewegen. De belangrijkste onder neming hierbij is wel de ontwikke ling van een Astronomische Ne derlandse Satelliet, het z.g. Ans-project, waarbij ook de Utrechtse astronomen betrokken zijn. De bedoeling is dat de ANS in 1974 door de NASA wordt gelan ceerd. Maar zekerheid daarover bestaat nog niet, want eerst zal de minister van economische zaken er zijn goedkeuring aan moeten ge ven. De beslissing wordt eind dit jaar verwacht. Dit project zal der tig miljoen gulden kosten. ..Het ontwikkelen van zo'n pro ject is geen eenvoudige zaak. Als wij als astronomen er alleen achter stonden, kregen we de onderne ming er niet door. We hebben ech ter steun gekregen van een mach tiger lichaam, de Nederlandse in dustrie. Als deze Industrie Inschreef op ruimtevaartprojecten, kreeg ze steeds geen kans omdat de Nederlanders op dit gebied geen enkele ervaring hebben", al dus professor dr. 1. Borgman, hoogleraar-directeur van de Kap teyn-sterrenwacht. Enige mogelijkheid om wel erva ring op te doen, is het ontwikkelen van een eigen Nederlands produkt. Wanneer de Nederlandse regering er mee akkoord gaat zal de satel liet worden gebouwd door Fokker en Philips. Volgens het huidige plan krijgt de satelliet twee zonne panelen die voor de electrische energie van de electronische appa ratuur moeten zorgen. De satelliet krijgt een baan die zal worden gelanceerd door de NASA. Deze organisatie verricht dergelijke lanceringen In het ge heel niet of volkomen gratis. Voor waarde is dan dat de satelliet ook voor de Amerikanen waardevolle gegevens verzamelt, waardoor Amerika zelf niet een dergelijke satelliet hoeft te bouwen. Dit bespaart hen een aanzienlijke som geld. Het experiment dat Nederland voor ogen staat, blijkt voor de VS Inderdaad van belang. Voorlopig is ons land akkoord gegaan met het verzoek om ook nog een Ame rikaans pakket in te bouwen. „Door aan de dampkring te ontsnappen, kunnen we ultraviolet licht waarnemen, wat vooral van belang Is voor de observatie van zeer hete bronnen", aldus profes sor Borgman. Hij zegt dat Neder land het eerste kleine land is dat zich aan zo'n experiment waagt. De Groningse sterrenkundigen zijn ook nog bezig met een ander experiment door de ontwikkeling van een ballongondel. Dit project onderneemt men voor de bestude ring van de Infra rood-straling. De eerste ballongondel, voorzien van een telescoop met een diameter van dertig centimeter, is in mei in over de polen loopt en zal eens Zuid-Frankrijk gelanceerd. Heie per twaalf uur Nederland passeren maal zonder haperen is het niet op een hoogte van 500 kilometer. verlopen door de extreem lage De apparatuur bestaat uit drie pak- temperaturen in de bovenste lucht- ketten. Twee hiervan zijn van lagen, waardoor enkele mecha- respectievelijk Utrecht en Gronin- nisch bewegende delen het niet gen, die elk een eigen experiment deden. hebben uitgedokterd. In de Kapteyn-sterrenwacht Groningen gaat zich richten op heeft men nu echter een vrieskast enkele verafgelegen hete sterren opgesteld, die temperaturen „le en Utrecht neemt de zon voor zijn vert" van 65 graden beneden nul. rekening. Telkens wanneer de sa- Professor Borgman hoopt dat nog teiliet over Nederland komt, zal er dit jaar een tweede ballon met de een nieuw waarnemingsprogramma in eigen laboratoria ontwikkelde aan worden opgedragen. apparatuur de lucht in kan. Het Is Het derde pakket betreft een de bedoeling dat dit In de toe- Amerikaans experiment. Dit hangt komst drie tot vier keer gebeurt, samen met het feit dat de satelliet J. SLOOTHAAK

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13