r Uitvoering Mammoetwet: elk jaar extra miljoenen Koerspeil op Amsterdamse effectenbeurs stabiel ffRNI j 05AM ILDVHMSICÊH0 NARQaKlHO POVm IU It-Mil ROiVO] SOtltlllMU V 11 I R leen sensaties op Forest Hills Verstoorders taptoe als biechtelingen Haagse Comedie start met vrolijk kleingoed Grosheide: begin is gemaakt Nationale feestdag Wereldrecord Roland Matthes Olympische film in première FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Huivelijk- op-hoog- niveau Kabine ts humor Maria Gommers moet rusten u ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1969 Het neer in Europa (Van onze onderwijsredacteur) GRONINGEN, Mijn beleid is erop gericht elk jaar opnieuw vele extra miljoenen beschikbaar te stellen voor de uitvoering van de Mammoetwet. Het kan nog een aantal jaren duren voor deze wet zo is inge voerd als nu door de meest en thousiasten wordt gewenst, maar er is een jaar geleden in ieder geval een begin gemaakt met de zo verlangde vernieuwing van het voortgezet onderwijs. Dit zei staatssecretaris Grosheide giste- De eerste secretaris van het cen trale comité van de Slowaakse communistische partij, Stefan Sajjovsky (achter de microfoon) heeft gisteren in Banska Bys trica de bijeenkomst geopend ter herdenking van de 25ste verjaardag van de Slowaaltse opstand tegen de nazi's. Op de foto van links naar rechts: I. Mikhailov (hoofd van de Bulgaarse delegatie), Alexander Dubcek, S. Gaspar (Hongarije), O. Cernik, K. Hazurow (Sowjet unie) en Gustav Husak, die later de Russische invasie een vriend schappelijke daad noemde. FOREST HILLS Op de derde dag van het open tennistornooi om de kampioenschappen van de Verenigde Staten bleven verrassingen uit. By de dames bereikten de meeste geplaatsten zonder moeite de laatste zestien. Titelverdedigster Verginia Wade (Gbr.) rekende binnen het uur af met de pas 18-jarige onbekende Ameri- jkaanse speelster Connie Capozzi (6-1 6-l).Billie Jean King (VS) deed er iets langer over tegen haar landgenote Marylin Aschner (6-3 6-4), maar Ro- ;mary Casals stuitte op hevige te genstand van de ongeplaatste Austra- ische Leslye Bowrey. Bij de stand 6-3 4-6 brak de pauze aan. .i.kleine Amerikaanse professional benutte d? rustpauze door een.douche te nemen en van kleding te verwisse len. Voordat zij weer op de baan ver scheen lesje ze haar dorst met wat sodawater en dat werkte kennelijk zo verfrissend dat zij haar eerste service beurt op love won en vervolgens de opslag van haar tegenstandster door brak. Rosie Calsals serveerde daarna de partij uit (6-2). MAKKELIJKER „Okker-bedwinger" Mark Cox had het in de tweede ronde gemakkely- ker dan tegen de Nederlandse be roepsspeler. De lange, blonde Brit moest aantreden tegen zyn landge noot Peter Curtis en hy besliste dit duel met 7-9 6-3 6-3 6-3. Voor Owen Davidson, die op de eerste dag de Zuidafrikaan Cliff Drysdale had ver slagen, was de Zweed Ova Bengtsson een onoverkomelyke hindernis (10-8 1-6 3-6 4-6). BERLIJN De Oostduitse zwem mer Roland Matthes heeft in Oost- Berlyn een nieuw wereldrecord ge vestigd op de 200 meter rugslag: 2 minuten en 6,4 seconde. Matthes, die 18 jaar oud is, ver beterde daarbij het op naam van de Amerikaan Garry Hall staande we reldrecord met 0.2 seconde. Hij is nu wereldkampioen op de 100 en de 200 meter rugslag. Het eer ste record brak hij op 23 augustus toen hij zijn eigen record met even eens 0.2 seconde verbeterde en het op 57,8 seconde bracht. Piet de Wit nam revanche APELDOORN Piet de Wit heeft gisteravond op de Adelaarsbaan in Apeldoorn de revanche van het we reldkampioenschap achter grote mo toren gewonnen. De Wit versloeg in de zeer span nende finale Theo Verschuren (Bel), wereldkampioen Jaap Oudkerk en Norman Hill (Eng). De eerste manche werd gewonnen door Verschueren de tweede door Jaap Oudkerk. In de derde en beslissende manche toonde De Wit zich de sterkste. MEXICO-STAD Precies tien maanden na de sluitingsceremonie van de Olympische Spelen 1968 is donderdagavond in Mexico-Stad de Olympische film in premiere gegaan. Meer nog dan zijn Japanse kollega Kon Ichiakawa, die de film Tokio '64 regisseerde, heeft de Mexicaan Al berto Isaac de nadruk gelegd op het menselijk gebeuren in en om de sport. De twee en een half uur du rende kleurenfilm is geen sportrepor- tage: van slechts weinig evenemen ten wordt een gedetailleerd verslag gegeven. De sfeer van de strijd om centimeters en seconden, van de men selijke triomf en teleurstelling heeft Isaac echter op vaak gevoelige en humoristische wijze getroffen. W- Het koerspeil op de Amster damse effectenbeurs heeft zich deze week behoorlijk kunnen handhaven. Er vonden van de zijde van het publiek voorzich tig enige aankopen plaats, ter wijl de baisse tot dekking over ging. Van de internationals trad Unilever op de voorgrond. De Bank voor Ned. Gemeenten kwam met een acht procents le ning aan de markt, terwijl een ziekenhuis zelfs acht en een half procent voor een geldlening moet betalen. De Newyorkse beurs, die maandag wegens een feestdag gesloten is, heeft deze week kalm gereageerd op de politieke toestand in het Nabije Oosten. President Nixon heeft inzake zijn strijd tegen de inflatie ver klaard, dat er hoopvolle tekenen zijn, die wijzen op succes in deze strijd. De extra tien procent belas ting zal echter wel verlengd moeten worden van eind 1969 tot half 1970, maar de groothandelsprijzen stijgen minder, er treedt een stabilisatie op in het prijspeil van duurzame con- Een weddenschap om een (gra tis) huwelijksreportage leidde ertoe, dat Zutfen gisteren een spectaculaire huwelijksplechtig heid beleefde. Na lang oefenen het bruidspaar Truus Heuve- link en J. Stael is in geen geval verbonden aan een steltloop- club kon het „waagstuk" vlekkeloos worden ondernomen. De publieke belangstelling die deze hoog-en-droog-affaire trok, was overweldigend: bijna de ge hele IJsselstad was present. Een trouw auto trok (ongezien) ach ter het langbenig paar aan, voor het geval dat er iets mocht mis gaan, maar alles ging volgens het programma. Het paar zal zich wel opgelucht hebben gevoeld, toen zij op hoge poten bij het stadhuis arriveerden en „ont stelt" de trouwzaal konden bin nengaan sumptiegoederen, terwijl de federale uitgaven sterk besnoeid zijn. Het is nog te vroeg om nu al vast te stellen, dat president Nixon de infalatie in zijn land bedwongen heeft. We denken aan de oorlog in Vietnam, die zoveel geld verslindt Overigens heeft het departement van economische zaken nog pas ver klaard, dat de inflatie zeker het hele jaar de Amerikaanse economie zou beheersen. Rolinco Nog meer gereserveerd oordeelt de directie van het beleggingsfonds Ro linco. Naar dit oordeel gaat het niet om een proces van maanden, maar van jaren om een oververhitte eco nomie op verantwoorde wijze af te koelen. Aan de ene kant menen wij, zal men niet willen terugvallen in een grote recessie, die politiek onver koopbaar zou zijn en werklooshed tot gevolg zou hebben, aan de andere kant moeten de afremmende maatre gelen toch zodanig invloed uitoefe nen, dat de inflatore tendenzen terug wijken. Tussen deze twee gevaren moet het regeringsbeleid uitgestip peld worden. Dat bij Rolinco en ook andere be leggingsfondsen veel liquide midde len worden aangehouden, heeft tot doel „van ongetwijfeld komende gele genheden om voordelig in de aande- lensector te stappen" gebruik te ma ken. De internationals hebben zich deze week goed kunnen handhaven, waar bij Unilever zeker op de voorgrond trad. Dit fonds verbeterde van 100 tot 106.80, dus 34 punten. Men vraagt ter beurze naar de achter grond van deze koers verbetering. We zouden eerst willen wijzen op de be langrijke daling, welke Unilever ach ter de rug heeft Men achtte in finan ciële kringen de teleurstellende cij fers der icwartaalsstaten voldoende in de koers verdisconteerd. Prijshoudend Kon. Olie kon een kleine koers winst behalen, maar verder waren de andere internationale aandelen, ook Kon. Zout Organon, hoogstens prijshoudend. Alleen ons nationaal luchtvaartfonds kwam van ƒ194 op ƒ205. Op 11 september a.s. zal de Kon. Shell het interim dividend be kendmaken. Over het vorig boekjaar werd ƒ3.25 voorlopig uitgekeerd en het ziet er naar uit, dat een onveran derde uitkering zal plaats vinden, daar men rekening moet houden met de 12V» procent bonus, waarmede het aandelenkapitaal verhoogd is. Verder heeft de „Ned. Bankinstel ling voor Waarden belast met vrucht gebruik en periodieke uitkeringen", zoals de volledige naam luidt van deze onderneming, een bod gekregen op d# aandelen van 375 pet. in con tanten van de zijde van een andere grote bank, nl. Mees Hope. Vorige week noteerde dit fonds 340 pet. Men kan zich afvragen, wat de grote ban ken beweegt om een bod uit te bren gen op bovengenoemde ondernemin gen. Bij de Gron. Ind. Crediet Bank ligt het wel in de lijn, daar de Amro- bank zioh al op het gebied van finan cieringen beweegt via de dochteron dernemingen „Mahuko" en „Finata Bank". Onroerend goed Mees Hope heeft vermoedelijk een bod op de aand. Bankinstelling uitgebracht vanwege de ƒ20 miljoen liquide middelen, welke aanwezig zijn, terwijl daarnaast reeds 1.7 mil joen aand. van de ƒ7 miljoen in het bezit van genoemde bank is. In de Bankinstelling zit verder nog een 40 miljoen onroerend goed. De aand. Ver. Ned. Uitgeversbedrij ven waren vast gestemd vanwege het tussentijds bericht inzake een ver dere groei in het eerste halfjaar. Men verwacht een gunstig jaar, gezien de stijgende omzetten in de verkoop van boeken en drukwerk voor derden. Vo rige week noteerden deze aand. ƒ217, gisteren liep de notering op tot 230, een verbetering van 65 punten. Gist— Brocades kwam ook hoger en wel van ƒ109 tot ƒ113.80. Kabels verbe terden van 275 tot 288 pet. Lening De beleggingsmarkt heeft zich vrij goed weten te houden na de aankon- ren bij de opening van een nieuw christelijk gymnasium in Gro ningen. De staatssecretaris verklaarde er begrip voor te hebben dat vele lera ren teleurgesteld zijn omdat zij één jaar na de invoering van de Mam moetwet nog niet alles hebben kun nen bereiken wat hen als ideaal voor ogen staat. Hij wees er echter op dat sinds 1 augustus 1968 de gemiddelde klassebezetting verlaagd Is. Dit werkt in de komende jaren verder door. Voor taakuren en diensturen van leraren en rectoren zijn tientallen miljoenen beschikbaar gesteld. De rechtspositie is in vele gevallen aan zienlijk verbeterd, de exploitatiever goeding van mavo-scholen flink ver hoogd. Met de modernisering van de leer- en hulpmiddelen van de scho len is een begin gemaakt. Talenpractica Om echter een idee te geven' van wat een totale modernisering zou kos ten, deelde de staatssecretaris mee dat het aanschaffen van talenpracti ca voor alle scholen van voortge zet onderwijs op een bedrag van één honderd miljoen zou komen dat is ongeveer driekwart van de kosten van het indammen van de Lauwers- zee. Grosheide wees er bovendien op dat de leerlingen van vwo en havo al bijzonder bevoorrecht worden boven de andere jongeren, die 75 tot 80 procent van ons volk vormen. Het bedrag dat het Nederlandse volk aan vwo en havo besteedt, is een veel voud van de uitgaven die gedaan worden voor jongeren die op jeug dige leeftijd gaan werken. De 20 tot 25 procent krijgen een preferent aan deel in de nationale welvaart In de komende jaren zal voor het onder wijs in zijn gehéél een evenwichtig systeem van voorzieningen opge bouwd moeten worden. Eenheid Het openen van een afzonderlijk gymnasium weerhield de staatssecre taris niet van uitspraken over het openbreken van de categorale school: „Voor ieder die aan elke leerling, onafhankelijk van zijn sociale her komst, de beste kans wil bieden, is het duidelijk dat meer dan voorheen de eenheid van het gehele voortgezet onderwijs nadruk moet krijgen. Het opsplitsen van het voortgezet onder wijs in onderwijskundig ver van el kaar verwijderde en veelal op sociale gronden bepaalde structuren moet tot de voorbije tijd worden gerekend. Dit ideaal leidt tot de vorming van geïntegreerde scholengemeenschap pen". n.sL Eist. zw.bew zw bcw zw.bcw. h.bew. mist Kopenhagen regen onbew. zw.bcw. zw.bcw. Madrid zw.bew. Majorca onweer Nice zw.bew. 24 0 18 l.bew. 24 Wenen 18 0 Zürich mist 15 Ook voor ons ministerieel team is het vakantieseizoen voorbij en de wekelijkse kabinetszittingen kunnen weer voltallig worden gehouden. Op de foto verlaten de ministers Polak, Witteveen en Roolvink lachend de vergader zaal in het Haagse Binnenhof... Veertig luidsprekers lagen klaar diging, dat de Bank voor Ned. Ge meenten met een 8 procents 25-jarige lening a pari kwam. Er werd een dergelijke lening al verwacht. Opmer kelijk was alleen, dat ditmaal geen bedrag der lening is bekend ge maakt Na sluiting der inschrijving wordt dat vastgesteld. Op deze Wijze kan men eerst zien, welke belangstel ling er voor de emissie bestaat. Het is duidelijk, dat de centrale gemeente- bank nog veel geld kan gebruiken en graag een grote lening wil plaatsen. Het is nog nooit in de geschiedenis der Bank voor Ned. Gemeenten voor gekomen. dat men met een rentetype van acht procent moest komen. Het is tekenend voor de tijd, waarin wij leven! DEN HAAG De Haagse Co medie is het nieuwe toneelseizoen begonnen met wat vrolijk klein goed van het komische toneel schrijversduo Barillet en Gredy, van wie men eerder Cactus- bloem en Veertig Karaats heeft gespeeld. Thans was „4 anders" aan de beurt. Zoals de titel reeds doet vermoeden een verzameling van vier korte stuk jes, die allemaal om ongeveer het zelfde draaien en ten doel hebben prettig amusement te verschaffen. Min of meer is men daarin geslaagd: d.w.z. de eerste twee waren „min", de laatste twee waren „meer" en zo zat er in de pretentieloze to neelavond van de Haagse Comedie toch nog een climax. Het eerste stuk je heette: de lamp van Calle, en ging over een echtpaar dat na de schei ding toch nog zoveel goede herinne ringen heeft dat het bijna opnieuw was aangekomen, maar ja... Betty Het tweede stukje heette: Betty de la Ponche, en dat vertoont wat meer gewicht. Het gaat over een heer die met een meisje wil trouwen dat zijn dochter wel had kunnen zijn... Het derde; Toreador, geeft de bele venissen van een miljardaire weer met een toevallig voor haar bezig zijnde huisschilder. Dit stukje ging meer kleur vertonen. Na de pauze kwam het klapstuk: Vrolijk Kersfeest, en dat had zelfs zoveel kwaliteiten dat men van een echt blijspel zou kunnen spreken. Prettig Het geheel is echter niet veel meer dan vingeroefeningen van twee lucht- haritige schrijvende lieden. Daar zit wel eens iets aardigs tussen en dat moet men dan maar nemen. Dan vormt het prettig amusement. In alle stukjes waren Myra Ward en Paul Steenbergen de hoofdfiguren en dat waren zij vier maal anders, maar vier maal meer dan uitstekend. Zij werden onder regie van Ko van Dijk terzijde gestaan door Roelof den Ambtman, Wiebe Brandsma en Da- ra Mohr. Het aardige decor van Hep van Delft kon vier maal goede diensten bewijzen. Ev. Grolle. (Van een onzer verslaggevers) DELFT Delftse politie heeft op het nippertje kunnen voor komen, dat Taptoe Delft door luidruchtige klanken uit een veertigtal luidsprekers verstoord zou worden. Gisteravond heeft de politie in de Sint Jozefskerk aan de Burgwal een grote hoe veelheid luidsprekers en accu's in beslag genomen. De appara tuur was verstopt in de toren van de kerk. Een avond eender, donderdag, had de politie de heime plaats van dit „anti-taptoemateriaal" al ontdekt. Zij wachtte echter een gunstig moment af om tot arrestaties over te kunnen gaan. Het kerkgebouw werd nauwlettend in het oog gehouden. Opvallend was het aantal jongeren, dat volgens de politiemensen gisteravond plotseling behoefte aan de biecht bleek te heb ben. Merkwaardig was het ook, dat de meesten van hen met volle tassen In de Marijkéhal in Utrecht kan men zich op de hoogte stellen, hoe de verschillende ontwerpers zich het wonen van morgen den ken. Zo wordt hier de visie van prof. J. C. Colombe uit Milaan met stoffen uit textielvezels uit de doeken gedaan. Op de foto de hoogleraar bij zijn ontwerp, een zg. ziteenheid: in het midden van de vierkante bak een bar en erboven een hangende kolom voor verlichting, tv en boekber- ging. Een uiterst efficiënt en poëtisch geheel, maar de prijs zullen we maar niet vermelden. I de stoepen beklommen om even later het bedehuis zonder, of met lege tas sen, te verlaten. Arrestatie Om half tien ging de politie over tot de arrestatie van een 25-jarige student in een studentenflat aan de- Roland Holstlaan. Bij nader onder zoek werd daar een hoeveelheid ge luidsbandjes en zendapparatuur in beslag genomen. De politie, die met 175 man perso neel avond aan avond in touw is om de veiligheid rond Taptoe Delft te garanderen, verwacht dat nog meer arrestaties zullen volgen. SITTARD De Limburgse atlete Maria Gommers, een van de grote Nederlandse troeven voor de Euro pese kampioenschappen in Athene, heeft haar training moeten onderbre ken. De ex- wereldrecordhoudster op de 1500 meter kreeg maandag plotse ling last van haar voet en was niet in staat ook maar een klein gedeelte van haar normale programma af te werken. Aanvankelijk vreesde men voor een breuk van het middenvoetsbeen tje. doch de vrijdag geraadpleegde artsen De Jongste en Strikwerda konstateerden een inwendige kneu zing en schreven vijf dagen absolute trainingsrust voor. Dit betekent, dat Maria Gommers, die in Athene zowel op de 800 als op de 1500 meter wil uitkomen, in totaal tien dagen is uitgeschakeld, een ge dwongen rustperiode, die, met de kampioenschappen in het zeer nabije vooruitzicht (16 tot en met 21 septem ber) wel uitermate ongelegen komt. De Rooms-Katholieke Kerk in Joe goslavië noteert een ongewoon grote animo voor het priesterschap. Sinds 1966 is het aantal wijdingen met veertig procent gestegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11