voor één CNV - bond pleit grote werknemersbank Periodiek onderzoek bij bejaarden nodig Geheim plan over ABC-wapens in Russische handen? Moeilijkheden tussen Ottenbros en Vissers Bundeling van kracht Financiële vuist RECHTS SPRAAK Invloed vergroten door druk van miljarden Helpsters van Panagoelis veroordeeld Ajax verloor Piet Olofsen goed op dreef Tom Okker werd uitgeschakeld door Mark Cox Schoenen voor 1970 zijn blokstevig Moeilijkheden bij Aviolanda Woensdrecht BAYERN M KOPLOPER Engels voetbal 9 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 3e behandeling in de Griekse gevan genis is perfect, want mevrouw Lngheliki Mangakis, echtgenote van de 47-jarige prof. Mangakis, die op 5 juli op een eiland in de Egeische ee werd gearresteerdwerd gisteren door een rechtbank in Athene zij 'werd beschuldigd valse geruchten te iebben verspreid door openlijk te terklaren dat haar man in de gevan genis werd gemarteld conform de eis tot vier jaar cel veroordeeld. UTRECHT De Nederlandse christelijke agrarische bedi'jjfsbond bepleit een spoedige bundeling van de financiële kracht van alle loon- en salaristrekkenden in een werknemersbank. „De tjjd is aangebroken dat de hele vakbeweging zich in eendrach tige samenwerking opmaakt om de invloed der werknemers op het maatschappelijk en economisch bestel belangrijk te verstevigen en te vergroten", aldus de NCAB in zijn blad Samenwerking. ATHENE Een Griekse krijgs raad in Athene heeft drie vrouwen tot :vangenisstraffen variërend van acht iaanden tot een jaar veroordeeld 'egens hulpverlening aan Alexandros anagoelis. Deze ontsnapte op 5 juni .t een gevangenis waar hij verbleef ia wegens samenzwering tot omver 'erping van het kolonelsbewind en ;n mislukte aanslag op premier Pa- idopoelos ter dood te zijn veroor- teeld. Vier dagen later werd hij in in flat te' Athene aangehouden. De 38-jarige Anastassia Melas, een icht van Panagoelis, kreeg een jaar /egens het huisvesten van de ont snapte ter dood veroordeelde. Een elfde vonnis werd uitgesproken over en andere verwant van Panagoelis, 50-jarige Agheliki Horti, terwijl aar moeder tot acht maanden werd eroordeeld. Deze CNV-bond vraagt zich af waarom er wel een boerenleenbank en een middenstandsbank bestaan, maar geen werknemersbank. In de komende jaren, aldus de NCAB, moeten ingrijpende, recht vaardige veranderingen plaatsvinden in de sociaal-economische verhoudin gen en daarvoor is de inspanning van alle werknemers in ons land onmis baar, temeer omdat de werkgevers zich steeds weer verzetten en zich kennelijk willen b 1 ij v e n verzetten tegen wezenlijke veranderingen in de maatschappelijke orde. Miljardendruk „Meermalen is gebleken dat enige druk uitermate gewenst is en in de huidige omstandigheden zou een der gelijke druk ontstaan als de werkne mers op zo kort mogelijke termijn hun financiële belangen stevig zou den bundelen", aldus de NCAB. De bond die meent dat daarover niet geringschattend mag worden ge dacht, want een zeer groot deel van de miljarden, die omgaan bij de han dels- en spaarbanken en bij de finan- cierings- en verzekeringsmaatschap pijen, is afkomstig uit de portemon nees van de werknemers. Eén grote werknemersbank bete kent volgens de bond een uitermate sterke concentratie, die met de poten tiële beschikking over vele miljoenen guldens grote invloed zal kunnen uit oefenen op de economische en maat schappelijke gang van zaken in ons land, om over de geweldige mogelijk heden van een Europese werknemers bank nog maar te zwijgen Beleid H$t beleid van de gewenste werk nemersbank zou zich, voor wat de in komsten betreft, volgens de NCAB hoofdzakelijk moeten richten op het verwerven van spaargelden der werk nemers tegen een aantrekkelijke ren tevergoeding, het eveneens op gun stige condities beheren van tijde lijk geblokkeerd spaarloon, het cre- eren van goed renderende beleggings fondsen voor de werknemers, het be vorderen van de reeds in gang zijn de ontwikkeling om lonen en salaris sen uit te betalen via de bank (in dit geval uiteraard de werknemersbank) en het beheren van pensioen- en ver zekeringsgelden. De bank dient haar activiteiten, al dus het NCAB-plan, hoofdzakelijk te ontplooien ten dienste van de werk nemers en wel op het gebied van spa ren, beleggen, verzekeren, het ver strekken van leningen en hypotheken, bevordering van eigen woningbezit enz. Daarbij zal er bewust naar moeten worden gestreefd om het huidige sys teem te doorbreken, waarbij „met spaargeld van werknemers een be leid wordt gevoerd, waarvan deze werknemers door de hoge rentevoet zelf de dupe worden". Aandelen Medewerking huisarts vereist UTRECHT Periodiek ge- leeskundig onderzoek bij be- aarden is zeer aanbevelens waardig omdat de kans, bij hen iekten te ontdekken, groter is lan bij jongeren. Toch is er nog iauwelijks sprake van werkelijk leriodiek preventief onderzoek lij bejaarden, terwijl dit voor uigelingen, kleuters en school- :inderen al jaren gemeengoed is. )e voornaamste oorzaak daar van is tijdgebrek van de arts. Dit schrijft dr. C. W. A. van den Dool lit Stolwjjk in een speciaal „bejaar- ennummer" van het blad Gezond- eidszorg van het Groene Kruis. Vol- ens dr. Van den Dool zjjn de enkele eriaters niet in staat de meer dan en miljoen bejaarden in ons land pe- iodick te onderzoeken. Voor de ruim 4000 huisartsen zou iet nog wel te doen zijn, maar zij ijn vaak overbelaste figuren, die een kans zien ook nog eens drie tot ier bejaarden per week te onder- oeken. Dit is nodig willen alle be- aarden één maal per jaar aan de öeurt komen. Dr. Van den Dool schrijft dat een ïengelose arts bij een onderzoek van 41 bejaarden 700 afwijkingen heeft econstateerd. Daarvan waren er 300 iog niet bekend. Bij de 1,2 miljoen Nederlandse bejaarden zouden 500.000 'behandelbare afwijkingen kunnen /orden opgespoord. Onderzoek Volgens dr. Van den Dool raad pleegt 60 tot 80 procent van de Ne derlandse bejaarden per jaar een arts. Als deze een uitgebreid onderzoek zou doen, zou hij veel ziekelijke afwijkin gen kunnen ontdekken. De overige 20 procent zou dan na twee jaar kun nen worden opgeroepen voor een on derzoek. In zjjn gemeente Stolwijk stelt dr. Van den Dool in samenwerking met twee wijkverpleegsters van het Groe ne Kruis, al preventieve periodieke onderzoeken bij bejaarden in. Een weigering mee te werken komt haast nooit voor. Een belangrijk deel van het beleid moet daarnaast naar het oordeel van de NCAB gericht zijn op het ver werven van invloed in zoveel moge lijk ondernemingen. Dat kan door middel van aankoop van aandelen, waardoor werknemersvertegenwoor digers toegang verkrijgen tot de aan deelhoudersvergaderingen en daarin ook een stem hebben. Daarmee wil de NCAB, zo wordt geschreven, niet suggereren dat de vakbeweging desnoods maar bepaal de bedrijven moet overnemen. „Maar alleen al de mogelijkheid daartoe en dus de dreiging ervan zal de geza menlijke werknemers een machtig wapen in handen geven". Voor het toekomstig beleid van de vakbeweging ontbreekt de vuist, al dus de CNV-bond. „Een financiële vuist zou wel eens een belangwek kende bijdrage kunnen betekenen aan de noodzakelijke verwezenlijking van een aantal essentiële verlangens van de werknemers. Gefundeerde kri tiek van werkgeverszijde op dit plan lijkt ons onmogelijk, want waarom zouden de werknemers geen gebruik maken van dezelfde machtsmiddelen als waarover de werkgevers zelf nu al eeuwenlang beschikken?" ARP BRABANT: Drie van Breda vrijheid geven DEN BOSCH In het AR-comité Brabant, na de vakantie voor het eerst in vergadering bijeen, is aan dacht geschonken ,aan de onlusten in Ierland, de eventuele invrijheid stelling van de drie oorlogsmisdadi gers te Breda en aan de vestiging van de achtste medische faculteit. Het provinciaal comité betreurt ten zeerste het discriminerende op treden van protestanten in Ierland en is van oordeel dat de gebeurte nissen in flagrante strijd zijn met de evangelische verdraagzaamheid. De suggestie van de minister van justitie ten aanzien van de oorlogs misdadigers vindt het provinciaal comité aanvaardbaar. Het pleit voor het spoedig openen van de mogelijk heid de drie Duitsers in vrijheid te stellen Ten slotte spreekt het comité zijn verontrusting uit over persberichten aangaande de achtste medische fa culteit. Het comité houdt onverkort vast aan het samen met de Brabant se CHU in de campagne voor de laatste statenverkiezingen naar vo ren gebrachte programmapunt, dat Brabant recht heeft op een volwaar dige universiteit en dat de achtste medische faculteit daar een belang rijk deel van uitmaakt. TURIJN Ajax heeft gisteren avond in Turijn met 21 verloren van Juventus. Met de rust was de stand nog 0—0. Henk groot gaf Ajax in de 50ste minuut de leiding. Krol hielp de Italianen in de 61e minuut aan de gelijkmaker door in eigen doel te schieten. Vieri scoorde in de 76ste minuut het winnende doelpunt.. Er waren 45.000 toeschouwers. Oorlogsmisdadigers (2) Wat is het jammer dat de drie Duitse oorlogsmisdadigers in Breda niet 24 jaar geleden de kogel hebben gehad. Nu zitten we er nog mee. Ik begrijp niet hoe ds. A. H. Knottnerus hier genade voor recht wil laten gel den. Bedenk toch wat die monsters hebben gedaan. Ze zijn het leven niet waard. „Wie uwer zonder zonde is' heeft hier helemaal niets mee te maken. Het recht moet zijn loop hebben. Wanneer moet de overheid dan het zwaard dra gen? Helemaal niet meer? Dat is ook niet bijbels. Laat er van de nazi's nie mand overblijven. Pernis N. J. Hoogendorp Oorlogsmisdadigers (3) Het sentimentele artikel van ds. Knottnerus heeft mij verbaasd. Hij kent toch wel vers 6 van Genesis 9 en de brief van Paulus aan de Romeinen, in het bijzonder hoofdstuk 13? De Nederlandse rechter had de doodstraf uitgesproken. Dit vonnis had nooit door sentimentele gevoelens in gevangenisstraf moeten worden veran derd. Daarmee is het beeld Gods aan gerand. Al het sentimenteel gedoe van de mensen is onbijbels, onwaarachtig. Leidschcndam H. v.d .Meij Boveneen serie stevige schoenen in nieuwe stijl: geheel links de doorloophak. Beneden: de bottines, die onder het broekpak gedragen worden. Ze zijn enkelhoog en hebben een elastische inzet. Oorlogsmisdadigers (4) Het opschrift boven het artikel van ds. Knottnerus („Langzame doodstraf recht. Deze schurken waren immers recht. Deze schrurken waren immers ter dood veroordeeld, maar zijn door gratie tot levenslang veroordeeld. Hoe kan ds. Knottnerus dat onbillijk vinden? Ze hebben reeds gratie ont vangen, hetgeen al een grote genade is. Sentimentaliteit past niet t.a.v. misdadigers, die er geen been in zagen om duizenden mannen, vrouwen en kinderen op liederlijke wijze de dood in te jagen. Ds. Knottnerus moet Romeinen 13 eens lezen. Dan zou hij niet proberen het Nederlandse volk voor het karre tje van oorlogsmisdadigers te spannen, maar het recht het Recht laten. Wemeldinge R. van Berghem Jetje Manuhua dertig jaar, ge huwd met F. Sihasale heeft op 2 augustusvermoedelijk overspan nen, de echtelijke woning in Leerdam verlaten. Ze zou in Amsterdam en Utrecht zijn gesignaleerd. Signale ment: lang 1,60 m, vrij flink postuur, zwart lang haar. Een ongeluk wordt niet uitgesloten geacht. UTRECHT Tijdens nationale at letiekwedstrijden in Utrecht heeft Piet Olofsen van Hollandia het speerwerpen gewonnen met een resultaat van 70 meter en 80 centime ter. Slechts 20 cm beneden zijn beste seizoenprestatie. De tijden op de loopnummers werden ongunstig beïn vloed door de zware baan. De voornaamste uitslagen zijn: Dames: 800 meter: I. Ina Scholte (AVG'26) 2.11,7. Verspringen: 1. Corrie Bakker (Hellas) 3,97 m. 200 meter: l. wilma van den Berg (De Keien) 24,8 sec. Heren: 100 meter: 1. de Boer (Zeemacht) 10.9 sec. 400 meter: 1. Rudo Lievense (Fortls) 48,3 sec., 2. Sjouke Tel (GVAV) 48.9 sec. 3000 meter: 1. Piet Beelen (De Spartaan) 8.34.0. Speerwerpen: 1. Plet Olofsen (Hollandia) 70,80 meter. ENGIEN (B) De 25-jarige Bel gische profrenner Jos Mathy is ver ongelukt toen hij met zijn auto te rugkeerde van een kriterium. Zijn wagen raakte van de weg en reed in een sloot in de omgeving van Engien. Mathy was getrouwd en laat twee kinderen achter. Hij werd in 1964 beroepsrenner. Wielrennen De toestand van de Bel gische beroepsrenner José Samyn. die maandag tijdens een wedstrijd in Zingen ten val kwam, is zeer zorgelijk. Samyn botste tegen een overstekende toeschouwer op. De Belg ligt in het ziekenhuis van Gent. STUTTGART Het opzien barende geheime document over plannen voor het gebruik van wapens voor massale ver nietiging, dat een onbekende afzender deze week aan ver scheidene Europese en Ameri kaanse tijdschriften heeft ge zonden, is waarschijnlijk door verraad bij een Amerikaanse ambtelijke instantie in handen van de Russen gekomen. Het plan, gelanceerd onder het co denummer 10-1, heeft betrekking op het gebruik van kernwapens, biolo gische en bacteriologische wapens in geval van oorlog in West- en Cen- traal-Europa. Enkele weken geleden Is in het Eu ropese hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger in Heidelberg een ern stig geval van spionage ontdekt. Ser geant Attardi, die toegang had tot geheime stukken, werd gearresteerd FOREST HILLS Het optreden van Tom Okker in het enkelspel van het tweede open tornooi om de ten- nistitels van de Verenigde Staten te Forest Hills is van korte duur ge weest. Okker, die als vijfde geplaatst en vorig jaar in de finale van de Amerikaan Arthur Ashe verloor, had de openingspartij van het tornooi ge loot tegen de Britse daviscupspeler Mark Cox. Twee uur en één minuut nadat Oe Thant, secretaris-generaal van de den had gesproken, liep Okker ont goocheld van de baan: de amateur Cox had hem verslagen met 79 63 0—6 6=4 9—7. De Australiërs Rod Laver. op jacht naar zijn tweede „grand slam" en Ken Rosewall, respectievelijk als - eerste en zesde geplaatst, lieten zich niet verrassen en plaatsten zich bij de laatste vier en zestig (tweede ron de). Laver ondervond geen te genstand, van betekenis van de Mexi caan Luis Garcia 62 64 62, i Rosewall daarentegen moest alles ge- I ven om de Zuidafrikaan Peter Cra- I mer van zich af te houden 6=2 5—7 1 6—4 4—6 6—4. Als het zo doorgaat, zal Nederland binnenkort geen artiest meer over hebben, want de (vakantie)uittocht van kunstenaars naar de Nieuwe Wereld gaat onafgebroken voort: gistermiddag vertrokken er vijf naar Montreal voor een toernee van tien voorstellingen door Canada. Het waren de Wama's, Berrie Kievits en Gerard Walden met pianist Wim Bosch. En aangezien Schiphol een belastingvrije winkel huisvest, lieten ze zich een paar buiten kansjes niet ontgaan. Tenminste (van links naar rechts) de Wama's. Berrie Kievits en Gerard Walden sloegen wel het een en ander in DEN HAAG Harm Ottenbros zal niet deelnemen met de Willem n-ploeg aan de Tour du Nord, die van 3 tot 7 september in Noord-Frankrijk verreden zal wor den. De wereldkampioen weigerde het hem aangeboden contract op grond van het feit dat 6380 gulden te weinig is voor een renner in de re genboogtrui. Ottenbros zei desgevraagd dat het rijden van een aantal criteria hem veel meer zal opleveren. Daarmee is het eerste conflict tussen Ottenbros en ploegleider Ton Vissers gerezen. Volgens insiders zullen er meer vol gen. Zoals bekend kreeg de renner uit Hoogerheide na het behalen van de wereldtitel een forse salarisverhoging aangeboden door Willem II. Caballe- ro, het andere grote Nederlandse sportieve merk, dat wat de grote in ternationale wedstrijden betreft bui tenspel gehouden werd, heeft er alle belangen bij Ottenbros te contracte ren. Een vorstelijk aanbod was er het gevolg van, omdat Frans van der En- de zich op het standpunt stelt dat buitenlandse organisatoren graag de wereldkampioen op hun parcours zullen willen hebben. Het grote bezwaar is evenwel dat Ottenbros reeds een contract bij Wil lem II tekende. Met de mogelijkheid nog meer munt uit zijn regenboog te slaan, heeft hij het contract inmid dels opgestuurd naar Mr. Janssen Van Raay. Wellicht zal deze bekende deskundige in sportzaken een hiaat in het contract ontdekken. In dat ge val zal Ottenbros volgend jaar zeker voor Caballero rijden. Ottenoros zelf reed gisteravond een avondcriterium in Essen. Achter de Belgen Debal, Huysmans en Nassen legde hij beslag op een vierde plaats. -t- (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Het is hoogst merkwaardig, dat de schoenenmode voor de vrouw elke wankelmoedigheid heeft af gelegd. Geen smalle hoge wiebel- hakjes, geen pijnlijke puntige tenen meer. Integendeel: de schoenen zij blokstevig, de hak ken als palen en elastiek zorgt voor een praktische en comfor tabele sluiting. Modehistorici beweren, dat alle on gemakken in de mode voor vrouwen altijd expres zijn aangebracht om de vrouw te verhinderen al te zelfstandig en vrij te zijn. Welnu dan bewijst de huidige schoenenmode hoezeer de vrouw van nu zich van al deze be lemmeringen bevrijd heeft. Ze moet wel met stevige pas door het leven gaan op de schoen van 1970, die het Modecentrum voor de schoen en lederbranche gisteren toonde tij dens een show in het Apollo-hotel. Kantig en dik De hakken zijn het bestuderen waard. Ze zijn kantig en dik, soms is het grondvlak belangrijk groter dan de kant, die tegen de schoen zit: an dere keren loopt de hak juist aan de schoenkant ver, tot de bal van de voet, door. De zool is breed; breder dan de schoen en heeft daarom een extra (dikwijls gekleurd) randje tus sen zool en schoenleer. Altijd is de wreet hoog opgesneden en zwaar ver sierd met veters, knopen, enorme ges pen, kleppen en strikken. Door de hoge lijn is de instap ver nauwd, evenals bij de bottines, daar om wordt op alle mogelijke manieren elastiek in de schoen verwerkt. Zelfs zijn er flinke zijpanden van. Nieuw is dit niet, de herenschoenen van wel eer hadden het zelfde systeem en daar deze bottines voor de vrouw be doeld zijn om bij een broekpak te dra onder verdenking van spioïiage voor de Russen. Fotokopie Aangenomen wordt dat hij de Rus sen een fotokopie van een Ameri kaans plan tot gebruik van ABC- wapens in West- en Oost-Europa in handen had gespeeld. De sergeant is inmiddels veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Heidelberg ontkent dat de veroorde ling van de sergeant iets te makep heeft met het plan 10-1 over ABO- wapens. Vermoed wordt dat de Russen vér*- antwoordelijk zijn voor het verzen den van de geheime documenten naar enkele tijdschriften. Daarbij is de naam Wendland gebruikt. In een ano niem begeleidend schrijven bij het plan 10-1, dat het Westduitse week blad Stern is toegezonden, wordt op gemerkt dat Wendland ontsteld was over het feit dat de Amerikanen ABC-wapens zouden kunnen gebrul- ken. «.v iV-^ Zelfmoord A Om die reden had de generaSTTn- pieën aan de onbekende afzender ge geven. Wendland pleegde zelfmoord op 8 oktober 1968. Hij was plaatsver vangend hoofd van de Westduitse in lichtingendienst. Het over de post gezonden geheïJne document 10-1 is authentiek en in elk geval ouder dan vjjf jaar. Volgens Stern bevat het gedetailleerde gege vens over troepensterkten en wapen depots, over plannen voor zee- en luchtoperaties en het gebruik van ABC-wapens. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Bij het vliegtuig bouwbedrijf Aviolanda in Woens- drecht heerst ongerustheid over de toekomst van de onderneming. Sinds oktober is het militaire vliegveld Woensdrecht gesloten en over nieuwe plannen is nog niets bekend. Komt er op korte termijn geen op lossing dan staat de werkgelegen heid van 400 van de 650 werkne mers op het spel. Aviolanda belastte zich de afge lopen vijf jaar vooral met de repa raties van burger vliegtuigen, maar de ondernemingsraad vreest dat het bedrijf in Woensdrecht niet als reparatie-eenheid gehandhaafd zal kunnen worden nu het militaire vliegveld is gesloten. De ondernemingsraad ziet echter voor de toekomst nog grote mo gelijkheden wanneer autoriteiten in Den Haag meer medewerking ver lenen dan tot nog toe het geval was. Het vliegveld zou moeten wor den opengesteld voor de burger luchtvaart. Verlenging en verzwaring van de startbaan zouden dit mogelijk ma ken. Hiervoor is achtti enmiljoen fulden nodig, een bedrag dat de on- ernemingsraad niet te groot vindt wanneer men let op de bedragen die de overheid in de Nederlandse zeehavens investeert. Dat op Woens drecht de belanghebbenden voor de financië zouden moeten op draaien. vindt de raad een onjuist standpunt. Lesbedrijf Voort meent de raad, dat het KLM-lesbedrijf belangstelling heeft voor Woensdrecht, omdat Schiphol te druk is geworden om te lessen. Op Woensdrecht zou het lesbe drijf voor Aviolanda ook belang rijk reparatiewerk kunnen mee brengen. Zou het vliegveld Woens drecht bestemd worden voor de burgerluchtvaart en voor hetKLM- lesbedrijf, dan zou het aantal ar beidsplaatsen bij Aviolanda haar het oordeel van de ondernemings raad nog kunnen oplopen tot ca. 1500 man in plaats van de dreigen de afvloeiing waarvan nu sprake is. De ondernemingsraad doet een beroep op de minister van verkeer en waterstaat nog tijdig het belang van het vliegveld Woensdrecht te onderkennen en de betekenis hier van voor de werkgelegenheid van de vestiging van Aviolanda duide lijk onder ogen te zien. MÜNCHEN Bayern München heeft gisterenavond in een wedstrijd voor de Bundesliga met 2—1 gewon nen van Eintracht Frankfurt. Bayern, dat met Eintracht Frankfurt een wedstrijd meer heeft gespeeld dan de andere clubs in de Bundesliga, is nu lijstaanvoerder. -r. league zijn gespeeld lulden: Crystal Palace Liverpool i—3. Manchester United °~°V- SouthamPlon - Ipswich 4—2 stoke - Conventry 2-0, Sunderland Manchester City 0-4, Tottenham Chelsea l—i, Wolverhampton Derby gen, is deze greep in de historie beslist niet onlogisch. Intussen hebben de heren nu beslag gelegd op het privilege van de vrouw om ook overdag lakschoenen te dra gen. Dit lak is transparant aange bracht op het leer. waardoor de na tuurlijke nerf zichtbaar blijft. Zwart en diepbruin lak overheersen, fel rood is vrijwel de enige concurrent. De laarzen kwamen er wat karig af in deze show, de meeste waren knie- lang, soepel en met schuimrubber ge voerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9