Wraak van Tsjechoslowaakse arbeiders op Volksmilitie Oppositie gebelgd over gereedhouden troepen se hof geplukt Britse tractie voor NS Samen naar de maan» Popgroep Bee Gees is uit elkaar Hetze tegen liberalen worclt feller Russische onderscheiding voor Husak Maanstof is Minister treedt af onschadelijk GEEN MARECHAUSSEE NAAR SURINAME tt Schrijfster Erika Mann overleden 1 lytusepidemie l m lunesie Nog bosbranden in Frankrijk Veel meer gif in de Rijn Kapwepwe blijft aan Tricia Nixon gaat vooruit Frankrijk leent van IMF een miljard dollar September 1 5 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 Aan het politieke front in Tsjechoslowakije lijken nieuwe zuiveringen nabij. De hetze tegen figuren als Duhcek en Smrkovsky wordt steeds feller. Binnenkort zullen zes zg. E-locs van de Britse spoor wegen, die op het Engelse net overbodig zijn geworden, hun diensten doen op Nederlandse trajecten. De machines zullen, na drastische verbouwing, nog wel tien jaar mee kunnen gaan. Het is een zaak van efficiency: voor de Britten èn voor de Nederlandse Spoorwegen, die door de aankoop een aanzienlijk be drag voor eerstéhandse locomotieven bespaard hebben. pli Ie iDE JONG 1 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De oppositie- gÉ partijen zijn teleurgesteld over 11 het antwoord van minister-pre- Isident De Jong over het gereed houden van een detachement marechaussee voor „VN- en Ko- ninkrijkstaken". „Dit is het toppunt van ongeloof waardigheid", zo reageerde de PvdA- fractielcider drs. J. den Uyl. Hij zal voorlopig geen verdere stappen ne men. Het ging hem bij het stellen van vragen aan de premier in de eerste plaats om de verzekering dat de Nederlandse troepenmacht in Su riname niet zal worden uitgebreid, ondanks de toenemende spanning tussen Suriname en het buurland tuyana over het grensgeschil. Premier De Jong gaf de oppositie- eider die verzekering gistermiddag, enkele uren nadat Den Uyl de vra gen had gesteld. Toonde de premier :ich gistermiddag „ontzet en ver- jolgen" over het eigenmachtig op treden van de secretaris-generaal van het ministerie van defensie, in tijn antwoord aan de PvdA-fractie- voorzitter zei hij dat het normaal is een kleine troepenmacht gereed te W. ïouden voor tropendienst. S GEEN STRAF U De minister-president zei uitdruk- Éfkehjk dat de regering geen discipli- haire maatregelen zal nemen tegen de secretaris-generaal, drs. G. H. J. hl. Peijnenburg, hoewel de minister president erkent dat deze het de- marechaussee op eigen houtje voor tropendienst in gereed heid liet brengen. S De gespannen verhouding tussen Suriname en Guyana werd door de leer Peijnenburg uitdrukkelijk ge noemd. Premier De Jong spreekt hran het „verkeerd de nadruk leggen ,°>p de spanning rond Suriname". Achteraf blijkt dat ook de comman dant van de marechaussee eigen- ïachtig is opgetreden door in de in- jtructiebrief aan de betrokken onder de gespannen toestand na te vermelden. isl va ZÜRICH De schrijfster Erika Mann, dochter van de Duitse auteur Thomas Mann, is woensdag op 63-ja- deige leeftijd in een ziekenhuis te Zü- déich overleden. Behalve boeken schreef moij filmscenario's en vele artikelen joor Amerikaanse kranten. In 1933 zij naar Zwitserland, waar het literaire cabaret „Die Pfeffer- fnühle" oprichtte, dat internationale tkendheid kreeg door de scherpe kri tiek op het nationaal-socialisme. Na mie dood van haar beroemde vader zij een boek aan hem. m O 1 'gnp AKEN Een 27-jarige vrouw uit liken is gisteren overleden aan tyfus een vakantie in Tunesië. Het is eerste slachtoffer van een ty- ;-epidemie in Tunesië. Drie En- lelsen, twaalf Westduitsers en vier fwitsers hebben na een bezoek aan stfflammamet in Tunesië tyfus gekre- len. PEYNENBURG Vorig jaar beloofde de regering de Verenigde Naties doorlopend een strijdmacht gereed te houden voor eventuele vredestaken van de vol kerenorganisatie. Achteraf is geble ken dat deze strijdmacht niet geheel paraat was. Zo waren de manschap pen nog niet gevaccineerd. KORTE TERMIJN De heer Peijnenburg heeft daarop de order gegeven 147 marechaussees onverwijld in gereedheid te brengen vc uitzending op korte termijn, Waarom de gespannen verhouding tussen Suriname en Guyana op het toneel werd gevoerd, liet de premier in het midden. De heer Peijnenburg heeft blijkbaar de nadruk te veel op de „Koninkrijkstaken" gelegd en daarbij onmiddellijk gedacht aan Suriname. De heer De Jong deelde niet mee, waarom de troepen dan na het grensincident tussen Suriname en Guyana in gereedheid werden ge bracht. Een woordvoerder van het minis terie van defensie deelde mee, dat de secretaris-generaal van het mi nisterie beter het' kabinet van zijn maatregelen op de hoogte had kun nen stellen. Hoewel de heer Peijnen burg formeel gelijk schijnt te heb ben, had dan veel narigheid kun nen worden voorkomen. „TE KIJK" „De regering heeft zich wel te kijk gezet" reageerde drs. Den Uyl gisteravond. „Omdat het kabinet zijn oorspronkelijke bedoelingen heeft teruggedraaid, heeft het ka binet het gezicht verloren", aldus drs. Den Uyl. Ook de andere oppositiepartijen waren ontstemd over het eigen machtig optreden van de secreta ris-generaal en het uitblijven van maatregelen tegen hem. De PPR wilde gistermorgen zelfs de Kamer in spoedzitting bijeen laten roepen om over de kwestie te discussiëren. Maar later besloot het radicale Ka merlid drs. P. J. Janssen de zaak af te wachten. Het antwoord van premier De Jong vond hij onbe vredigend. Het in gereedheid brengen van dit detachement komt politiek ge zien op een zeer ongelukkig tijdstip, meende drs. Janssen. Nederland wekt zo de indruk, achter die Su rinaamse groeperingen te gaan staan die het geschil met Guyana willen verscherpen. Drs. Visser (D '66) twijfelde aan de bevoegdheid van de secretaris generaal van het ministerie. Hij vreest dat de maatregelen een ver dere escalatie meebrengen. VERRAST Woordvoerders van de vier rege ringspartijen lieten doorschemeren, dat zij totaal verrast waren door de maatregelen van het ministerie. Overigens nam men genoegen met het antwoord van minister-presi dent De Jong. Bij geen van de vier partijen be staat behoefte de discussie over wijziging of opheffing van het Ko ninkrijkstatuut weer op te rake len. Volgens de regeringspartijen is dit niet het juiste moment om over Statuutwijziging te gaan spreken. De fracties nemen daarmee het zelfde standpunt in als tijdens het debat over de onlusten op Curasao, eind mei. Overigens schijnt een deel van de KVP-fractie wel voor stander te zijn van Statuutwijzi ging. Men meent echter dat het niet de taak van Nederland is het ini tiatief te nemen. Dat behoort aan Suriname en de Nederlandse An tillen toe. Nu in beide Rijksdelen verkie zingen worden voorbereid, lijkt het ondenkbaar dat de kwestie van het Statuut op korte termijnweer aan de orde zal worden gesteld. De oppositiepartijen hebben steeds gesteld, dat het Statuut zo snel mo gelijk moet worden gewijzigd of opgeheven. Daarmee voorkomt men, dat ons land telkens weer in po litieke problemen valt, die naar buiten toe de indruk wekken, dat Nederland een koloniaal bewind voert. Family Affair Goed nieuws voor de liefhebbers (en liefhebsters) van familieseries: de KRO is bezig met de opnamen van Tot de dood ons scheidt, de beleve nissen van een eenvoudig Engels dokwerkersgezin. Als voorproef een scène uit het stuk: in afwachting van de viering van oud-en-nieuw zit de familie rondom de tafel te monopo- ly-en en daar hoort in dit geval soep met sliertjes bij. Van links naar rechts: Mieke Verstraete (moeder), Hans Tiemeijer (vader), Trudy Labij (dochter) en Wim Zomer (zoon). HOUSTON Maanstof is onscha delijk voor levende wezens. Dit is vast komen te staan na inenting van dieren en planten met maanstof. Alle bestanddelen bleven normaal func tioneren. Het onderzoek van andere ingeënte dieren wordt nog voortgezet. Op 12 september begint de verzen ding van bussen met steentjes en maanstof naar 142 geleerden op de gehele wereld. MARSEILLE Zuid-Frankrijk wordt nog steeds door bosbranden geteisterd. Meer dan achthonderd hectare bos in de oostelijke Pyre neeën zijn verwoest. Het vuur was er vannacht nog niet bedwongen. De hevigste brand ontstond in het gebied ten noorden van Saint-Ra- phaël en Saint-Tropez. Kampeerterrei nen en woningen moesten worden ontruimd. De brand woedde over 400 hectare. Rond Nice woedden zes branden. Woningen worden nog niet bedreigd De vrees bestond, dat als de mistral niet spoedig zou verdwijnen, de bosbranden vandaag rampzalige afmetingen zouden aannemen. FRANKFORT Niet vier tot vijf, maar minstens twintig ton van het insectenbestrijdingsmiddel Endosul- fan heeft eind juni de vergiftiging van de Rijn veroorzaakt. Dit heeft de Westduitse chemische fabriek Hoechst in Frankfort bekendge maakt. Als gevolg van de vergiftiging trad massale vissterfte op. Alle pogingen om te achterhalen wie het gif in de Rijn heeft gestort, bleven nog zonder succes. Vast is ko men te staan dat Hoechst de vergifti ging niet heeft veroorzaakt PRAAG T&jechoslowaakse fabrieksarbeiders terroriseren le den van de volksmilitie, die vorige week de politie hebben gehol pen bij het neerslaan van betogingen. Dit meldt het dagblad van de communistische partij in Praag,, Rude Pravo. Een lijst met namen van de leden van de volksmilitie, die samenwerkten met de politie, is opgehangen in de Praagse fabriek Autovi Vrchlabi. In een andere fabriek hebben arbeiders gevraagd de leden van de volksmilitie te ontslaan. Het is niet bekend wat de arbei ders de leden van de volksmilitie precies in de weg hebben gelegd. Rude Pravo schrijft dat de politie alle gevallen van terreur aan een nauwkeurig onderzoek onderwerpt. Het blad meldt verder dat in een fabriek in Brno op de klerenkasten van de leden van de volksmilitie galgen waren geschilderd. In Ceske Budejovice zouden zij zijn uitge scholden. De volksmilitie wordt gevormd door communistische fabrieksarbeiders. Het zijn hulptroepen van de politie en het leger. Duizenden leden van de volksmilitie namen, gekleed in werk pakken, deel aan de charges van de LOESAKA De Zambiaanse poli ticus Simon Kapwepwe heeft zijn ontslagaanvrage als vice mi nister-president ingetrokken. Hij blijft tot het einde van zijn ambtster mijn, in augustus volgend jaar, aan. Kapwepwe kwam op zijn besluit terug na een gesprek met president Kaunda, die hem weer een plaats had gegeven in zijn gereorganiseerde regering. Eerder had de president het centrale comité van zijn Verenigde Nationale Onafhankelijkheidspartij ontbonden en opdracht gegeven nieu we partijstatuten op te stellen. Aan deze ontwikkeling waren berichten over een machtsstrijd aan de top van de partij voorafgegaan. SAN CLEMENTE Tricia Nixon, de oudste dochter van de Ameri kaanse president, die eergisteravond plotseling in het ziekenhuis werd op genomen, gaat goed vooruit. Vermoe delijk zal zij binnen enkele dagen het Walter-Reedziekenhuis in Washing ton kunnen verlaten. Tricia (23) was daarin opgenomen omdat ze al enkele dagen buikklach ten had. politie bij het uiteenslaan van de demonstranten tijdens de herdenking van de Russische invasie, vorige week. Afgetreden De als liberaal bekend staande Tsjechische minister van onderwijs, Bezdicek, is gisteren afgetreden. Hij diende zijn ontslag in op een bijeen komst van de Tsjechische Nationale Raad, het parlement van Tsjechië. Het presidium van de Raad heeft professor Jaromir Hrbek benoemd tot zijn opvolger. Bezdicek is vaak door conservatieven aangevallen wegens zijn anti-Russische opvattingen. Hij is de tweede liberale minister, die uit de Tsjechische regering is getre den. In juli trad de minister van cul tuur, Galuska, af. Gelijktijdig met het nieuws van het aftreden van de Tsjechische mi nister van onderwijs werd bekend dat onderwijzers en leraren op de scholen opdracht hebben gekregen tijdens de lessen sterk de nadruk te leggen op de traditionele banden van Tsjechoslowakije met de Sowjetunie. Onderscheiding De leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Gustav Husak is onderscheiden met de Orde van Lenin „als erkenning voor zijn grote verdiensten en heldhaftigheid tijdens de opstand van de Slowaken tegen het Nazibewind in 1944". President Svoboda verleende Husak gisteren bovendien de hoogste onder scheiding - „held van de Tsjechoslo waakse socialistische republiek". Hij kreeg deze onderscheiding samen met de schrijver Novomesky. Post- huum werd de titel toegekend aan Jan Sverma. een nationale figuur in Slowakije. Husak, Novomesky en Sverma behoorden tot de leiders van de opstand tegen de Duitsers. Het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken heeft bij de Britse, Amerikaanse en Oostenrijkse vertegenwoordigingen in Praag ge protesteerd tegen de verslagen van hun land over de gebeurtenissen in Tsjechoslowakije tijdens de herden king van de Russische troepeninval. PARIJS Frankrijk heeft het Internationale Monetaire Fonds ge vraagd zijn contingent van een mil jard dollar in het fonds te mogen opnemen. Als Frankrijk op het fonds trekt, zal dat voor het eerst zijn sedert de devaluatie van 1958 in het begin van het bewind van de Gaulle. De terugvloeiing van kapitaal naar Frankrijk na de devaluatie is niet zo snel verlopen als de ver wachting was. Bovendien zal Frank rijk een buffer voor zijn reserves moeten vormen voordat eind sep tember, zoals wordt verwacht, weer kapitaal in West-Duitsland zal bin nenstromen, zo werd in IMF-krin- gen opgemerkt. Dat kapitaal zo traag terugkomt, heeft twee oorzaken: de handel met het buitenland en de terug houdendheid om kapitaal terug te halen zolang er nog zware devie- zenbeperkingen en de mogelijkheid van een revaluatie van de West duitse mark bestaat. DOOR September heeft zich niet alleen aangekondigd met verkoudheden, vergane bloemenpracht en het op breken van de reeds nutteloos ge worden strandtenten. Dat zijn dit jaar toevallige ver schijnselen. Den Haag kent heel andere symptomen. Voor het eerst waren maandag de ministers weer allemaal terug van vakantie samen in Des Indes; kwam de Eerste Kamer gis teren bijeen na wat schaarse zomerweken. Maar dat blijft toch min of meer verborgen voor de argeloos wandelende Hagenaars. Neen, het teken voor het publiek, dat september nadert, rijdt fier en frank door de straten. Het is, vrijwel elke ochtend, het span paarden, dat in training is om op de derde dinsdag van september de Gouden Koets te trekken. Die Gouden Koets blijft elk jaar een mysterie. Die wordt binnens- muurs gehouden in de Koninklijke Stallen. 364 en een halve dag van het jaar. De paarden trekken een veel een voudiger, maar bijzonder vreemd voertuigje. Misschien is er een officiële naam voor, maar die weet ik niet. Mij doet het denken aan een in gekorte, vierkante Jan Plezier, maar dan zonder dak boven de open zijden. Oneerbiediger moet ik ook wel eens denken aan een super de lu xe mestkar maar dan zonder kiep- mechanisme. Dat super de luxe komt door het glanzende lakwerk, heel donker roodbruin met zwart, dat spiegelt als was het voor een televisiereclame. Dwars door het drukste ver keer draven de paarden hun rond jes en blokjes om. En dan weten de Hagenaars dat de herfst in aan tocht is. Vrouwelijk Den Haag beleeft de wisseling der seizoenen apart. Keurig naar inhoud van de porte- monnaie verdeeld over de mode shows. De heel chique waar het niet duur genoeg kan toegaan en de gezellige prijslachertjes. Je komt er nooit achter, waar men nu eigen lijk het meeste plezier heeft. Op de chique dweept het publiek. Men slaakt er kleine kreetjes, men wenkt er als op een veiling zo be scheiden naar de verkoopsters en voelt zich het meest gevleid, wan neer de meester-ontwerper zelf een amicaal blijk van herkenning geeft. Daarmee immers is men tot vriend-van-het-huis en dus tot ka pitaalkrachtig koopster erkend. Men klap en roept oei en aai. De prijzen worden onverbloemd mee gedeeld en eindigen altijd op het getal 95 Vijfennegentig cent, wel te ver staan. Op die shows ritselen overigens de namen van de Parijse ontwer pers als confètti over de hoofden. Een wit laarsje is altijd van Cour- règes, al stond de machine in ons eigen Waalwijk; een jurkje met een ovale plak er op heet Cardin al zat er een Volendams meisje op te stikken. En op beide zitten de stillen, die alleen maar kijken en in het ge heugen prenten.En straks de eigen vlugge vingers gebruiken by het namaken. Maar het heerlijkst kondigt sep tember zich aan in de parken, waar de rozenbottels beginnen op te gloeien en de lijsterbes rood ben gelt, wachtend op de herfstzon, die toch wel weer komen zal Iedere aangelegenheid wordt gretig aangegrepen om toch maar iets van de ruimtevaart in het geding te brengen. Zo zal in Parijs over enkele dagen een grote radio- en televisietentoonstelling worden geopend, waar de ruim tevaart zo nauw verbonden aan radio en tv centraal staat. Twee jonge „astronauten" dromen hier van hun reis naar en op de maan tijdens een voorbezichtiging. Een spectaculaire droom, die toch maar werkelijkheid is geworden LONDEN De Brits-Australische popgroep de „Bee Gees' is uit elkaar. Oorspronkelijk bestond de groep uit twee Australiërs en de drie Engelse broers Gibb, maar later slechts uit twee broers Gibb en één Australiër. Colin Petersen. Barry en Maurice Gibb hebben be kend gemaakt dat zij hun samenwer king met de drummer Colin Petersen hebben gestaakt. Petersen zei dat hij „met stomheid was geslagen" en dat hij zijn rechtskundige adviseurs zou inschakelen. Enkele maanden geleden verliet de tweelingbroer van Maurice, Robin, de groep na onenigheid. Deze boekt' nu grote successen als solozanger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5