H)K BETAALKAART GIRO De II Commentaren ^kamers ziitial Commando-eenheid dringt diep door in Egypte Het Kwartet pas Cennedy wil CoïltClTltG bstdhïlg tot vrijwillig f100 gegarandeerd Onrust over marechaussee getuigen keizerin Farah n verwachting Vermiste meisjes zijn terecht HBV de rest volgt snel. volgende «eekwordtjh«t S«e modehuis ean Witteveen teeste M geopend. U hoort er nog van Overval op bank in Den Dolder Overheid steunt onderzoek naar multiple sclerose REGEN! Mortieraanval op regionaal hoofdkwartier IS m bokkepootjes JAMIN DE HUISHOUDSHOW LEI DATO ^"rTde zwIjgé^iaSn Nieuwe JLeidse Courant Donderdag 28 augustus 1969 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen ireeteur: F. Diemer oofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebieven mijn hert in teghenspoet!" Dfdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. f 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur postgiro TH G LLC ASSEN Lvyitintativhvtvijjs in vorm van yiropas iteschenniny tvyvn onvoldoend saltlo DEN HAAG Grote onrust is in politiek Den Haag ontstaan na het bekend worden van het gereedhou den van een detachement marchaus- see, in verband met „VN- en Ko- n ink rijkst aken". „Ongeloofwaardig" vindt PvdA- fractieleider Den Uyl dit antwoord van de premier. Hij zal (voorlopig) nog geen verdere stappen onderne men. Overigens was premier De Jong nogal boos over het feit dat de secre taris-generaal van defensie op eigen houtje opdracht had gegeven aan 147 marchaussees zich gereed te houden voor mogelijke uitzending. Voor vervolg zie pag. 5 OSTON Se- >r Edward Ken- y zal vrijwillig getuigenis af ten tijdens het ichtelijk onder- i naar de dsoorzaak van secretaresse ry Jo Kopech- dat op 3 scp- ber begint. Dit ben Kennedy's ocaten meegc- Id nadat een iter had verklaard dat hij Iven- y zo nodig zou dagvaarden. senator heeft eerder een reis Europa afgezegd om beschik te zijn bij het onderzoek. Mary Kopechne verdronk op 19 juli in auto waarmee Kennedy haar na feestje weg zou brengen. Senator il tot een voorwaardelijke straf tordeeld omdat hij het ongeluk en uur te laat meldde. fcHERAN Keizerin Farah (30) Perzië is in verwachting van r vierde kind. De geboorte wordt anuari of februari verwacht OSNABRüCK In de buurt van abrück is gisteren de 98ste Start- ;ter van de Westduitse luchtmacht rgestort. De 29-jarige piloot kwam het leven. In totaal zijn 52 piloten [ekomen bij ongelukken met ilduitse Starf'ghters. Met dc invoering van dit nieuwe betaalmiddel wil dc girodienst hei dienstbetoon tegenover de rekening houders verder verbeteren. De betaal kaart en de giropas zyn met name bedoeld om de verkoper van artikelen een bepaalde bescherming te bieden tegen het overigens in de praktijk betrekkelijk geringe risico, dat de koper onvoldoende saldo bij de post giro heeft. In gebruik De bekende blauwe girokaart en ook de kascheque voor het opnemen van contant geld, die beide een grote omvang hebben bereikt, blijven nor maal in omloop en in gebruik. De blauwe kaart kan blijven fungeren als normaal contant betaalmiddel, overal waar tussen winkelier en klant een zodanige relatie bestaat dat de AALTE Het sirids zondag 17 ustus vermiste meisje Maria den k uit Oss is gisteravond in Raalte C de politie aangehouden. Zij was gezelschap van een vriendinnetje, tveneens 16-jarige Betsy van Haa- uit Berghem. Beide meisjes, die een kermisbezoek op de bewuste 3ag niet thuis waren gekomen. |3en gisteravond nog door hun ers afgehaald. Hi DEN HAAG De postgiro komt binnenkort met giro betaalkaarten en giropassen. De girobetaalkaart is een door de Postcheque- en girodienst tot een bedrag van 100 gegaran deerde oversebrijvingskaart, waarmee de rekeninghouder zijn aankopen in winkels e.d. contant kan betalen. De giropas is bet legitimatiebewijs van de rekeninghouder. Hij bevat zijn postre keningnummer, naam en bandtekening ter vergelijking met deze gegevens op de girobetaalkaart. giro-garantie niet nodig wordt geacht. In de tweede helft van september sluit de postgiro de omvangrijke voor bereidingen tot deze nieuwe dienst verlening af. In de eerste helft van oktober ontvangen alle 1.300.000 klan ten van de postgiro schriftelijk vol ledig informatie over het nieuwe be taalmiddel. In oktober begint de postgiro met het toezenden aan zijn rekeninghou ders van aanvraagformulieren en wel gemiddeld zo'n 25.000 per werkdag. Dc directie van de Postcheque- en Girodienst verwacht ongeveer vier maanden nodig te hebben om alle klanten van een aanvraagformulier te voorzien. Reeds begin november kun nen de eerste aanvragers de betaal kaarten en een giropas hebben ont vangen en met het nieuwe betaal middel gaan werken. In dc loop van het eerste kwartaal 1970 zal de hele operatie kunnen zijn voltooid. Echtgenote Voor een girobetaalkaart en een giropas komen die particuliere re keninghouders in aanmerking, die hebben bewezen een geoorloofd ge bruik van hun postrekening te ma ken. Ook voor hun gemachtigden, zoals echtgenoten, kan een giropas worden aangevraagd. De winkelier die met het nieuwe betaalmiddel gaat werken, kan rekenen op snelle afwerking. De verrekening tussen hem en de Post cheque en girodienst geschiedt door bijschrijving van het totale bedrag der ingezonden girokaarten op zijn postrekening. De rekeninghouder krijgt op zijn aanvraag een giropas en twintig girobetaalkaarten met een garantie tot 100 per kaart toegezonden. Hij hoeft zich geen zorgen te ma ken over 't opraken van zijn voor raad girobetaalkaarten, want na de achttiende kaart stuurt de post giro hem (tenzij hij een negatief saldo heeft) automatisch weer twintig nieuwe girokaarten. De re keninghouder verbindt zich. giro betaalkaarten slechts af te geven indien hij over voldoende tegoed beschikt. De garantie die de postgiro aan de winkelier biedt, strekt zich, zoals gezegd uit tot een maximum van 100 per kaart. De postgiro heeft er uiteraard geen bezwaar tegen dat aan de toonbank met goedvinden van de winkelier be taalkaarten boven 100 worden uitgeschreven, maar de garantie van de zijde van de postgiro gaai niet verder dan 100. iiuh 640 gulden DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezond heid, dr. R. J. H. Kruisinga heeft zich bereid verklaard de uitzending van twee deskundigen voor een on derzoek naar multiple sclerose finan cieel mogelijk te maken. Multiple sclerose is een ziekte, die zich kenmerkt door toenemende ver lamming van de ledematen, waarbij tevens spastische verschijnselen op treden. Nagegaan zal worden hoe dit on derzoek onder auspiciën van TNO ge bracht kan worden. Tussen de buien door viel er vandaag nog best wat te genieten op straat, al moet je een bespiegelende geest hebben om de schoon heid in een waterplas te ontdekken. Maar waren tenminste hele kwartieren met een zeer hélder-blauwe lucht, en de zon deed echt weer zomers aan. Even weer een her innering, die zon, aan de wekenlange vakan- tietijd, toen het mooie weer maar niet kapot te krijgen was. Zo krijgen we deze zomer wel alles in overvloed: na de warme juli een augus tusmaand, die wel tot de nutste van de eeuw zal gaan behoren. Met alles wat daarbij hoort, onderlopende kelders, wegzakkende wegen, verrottende tarweoogs ten, verregende late va kanties. We zijn de enigen niet in Europa: het lijkt of in een groot deel van de wereld het weer van streek is. Dat zal wel komen door dc na weeën van de cycloon Camille, die de Ameri kaanse zuidkusten beukte en vervolgens de luchtdrukverdeling bo ven de Atlantische oceaan in het honderd schopte. Ze zeggen dat na een natte augustus meestal een droge september volgt. Maar voorlopig kunnen we ons in de plassen spiegelen, voor zover de passerende auto's ons die plassen niet in hel gezicht gooien. Prijzenchaos TEL AVIV Een Israëlische commando-eenheid is gister avond hel Nijldal binnengedron gen en heeft een regionaal hoofd kwartier van het Egyptische leger met mortieren beschoten. De militaire Israëlische woordvoer der. die dit meedeelde, zei dat de aan val was uitgevoerd na „ontelbare schendingen van het staakt-het-vu- ren door de Egyptenaren". De een heid keerde ongedeerd terug, ver telde hij. Het Is de eerste keer dat een Is raëlisch commando zover op Egyp tisch grondgebied is doorgedrongen. Het hoofdkwartier van het Zuid- Egyptische front ligt bij liet stadje j Mankabad, tien kilometer ten westen Volgens Israël waren hier terroris tische bases gevestigd. Ook de grootste Palestijnse verzets organisatie, El Fatach, is het niet eens met de inhoud van de resolutie. Gemeend wordt dat er iets in had moeten staan over de bezetting door Israël van Arabisch gebied. Embargo Franse regeringskringen zeiden gisteren niets te weten van een ver andering in het Franse wapenembar go ten aanzien van Israël, Volgens sommige berichten zou Frankrijk be gin augustus de leveringen hebben hervat. Dit zou het einde betekenen van het door De Gaulle in januari af gekondigde embargo. Koning Hoessein van Jordanië gaat volgens het persbureau voor het Na bije Oosten begin volgende week naar Egypte voor politiek overleg met president Nasser. CANS land dreigt langzaam maar ze ker in een prijzenchaos te be landen. Prijzen van artikelen als brood, suiker, melk, en thans ook appels, worden gebruikt om het pu bliek naar de winkels te lokken, waarbij men hoopt ook andere arti kelen dan deze beneden inkoopsprijs aangeboden produkten aan dc man te brengen. Het is niet erg, wanoneer het publiek in deze tijd met als gevolg van de btw gestegen prijzen ook kan profiteren van extra lage prijzen. Maar deze ontwikkeling moet wel maatschappelijk verantwoord zijn. Anders is het een hard gelag voor gespecialiseerde detaillisten, op een dergelijke onbeantwoordbare wijze concurrentie te worden aangedaan. Wat immers te denken van de war me bakker, de fruitdetaillist, de fruitteler en -pachter, de melkhandel enz.? Deze detaillisten kunnen min der makkelijk uitwijken naar ande re artikelen om hun assortiment met enkele lage prijzen extra aanlokke lijk te maken. Het „prijsstunten" met bepaalde ar tikelen is alleen mogelijk, wanneer men op andere artikelen liet verlies weer terugwint en men bovendien nog een winstmarge overhoudt waar van de zaak kan draaien. Een aanvaardbaarder concurrentie- methode zou zijn, wanneer de win kelbedrijven hun prijzen over de he le linie zo scherp mogelijk calculeer den, waarbij elke individuele prijs voor de betrokken detaillist toch nog verantwoord blijft. Bij de huidige gang van zaken krij gen bepaalde speciaalzaken, met na me de bakkerijen, met grote moei lijkheden te kampen, zulks als ge volg van concurrentiemethoden die de werkelijke prijsverhoudingen ver sluieren en vervalsen. De regeling bijvoorbeeld voor de minimum brood prijs, die staatssecretaris Van Son heeft mogelijk gemaakt, blijkt in de praktijk onvoldoende. Gelukkiger is dc adviesaanvrage waarmee de staatssecretaris thans naar de SER is gestapt. Hij vraagt de bevoegdheid om minimumprijzen te mogen afkondigen. Deze ontwik keling gaat in een goede richting; jammer alleen dat de heer Van Son deze stap eerst thans doet. De moei lijkheden in het bedrijfsleven deden zich allang voor. Waarschijnlijk zal het SER-advies bovendien nog geruime tijd op zich laten wachten, en intussen neemt de prijzen- en cadeauchaos grotere vor men aan. Het gaat hier om een concurrentie vervalsend. maatschappij-ontwrich tend proces, waarvan bonafide en ca pabele ondernemers-zakenlieden, die hun bedrijf deskundig op een op het publick belang gerichte wijze leiden, in hun bestaan bedreigd worden. Daarom behoort hier door de over heid, die het algemeen belang heeft te dienen en kortsluitingen in de sa menleving tegen te gaan, alsnog zo snel mogelijk gehandeld te worden. 2S0 gram van 118 voor 108 niet te geloven voor die prijst LOENEN A/D VECHT Bij op-" ruimingswerkzaamheden in Loenen aan de Vecht zijn gisteren rond twaalf uur twee gedetineerde militai ren weggelopen. Het zijn de 22-jarige W. van de V. uit Utrecht en de 22-ja- rige F. P. uit Eist. Zij maakten deel uit van militairen uit het depot voor discipline in Nieuwersluis. De Kon. Marechaussee heeft het onderzoek in handen. Men vleit degenen die men vreest. TSJECHOW DEN DOI.DF.R Gistermiddag rond half drie is een overval ge pleegd op een bijkantoor van Vlaer en Co. in Den Dolder. Een man van ongeveer 35 jaar, gekleed in een don kere, lange, leren jas en met een mo torhelm op, stapte het gebouw bin nen waar op dat moment alleen dc beheerder aanwezig was. Onder bedreiging met een pistool en met een sjaal voor de mond eiste hij geld. De beheerder gaf hem 580 gulden en een betaalcheque, ter waarde van zestig gulden bestemd voor de Nederlandse Spoorwegen. De filiaalhouder wist de man ervan te overtuigen dat niet meer geld aan wezig was waarna de overvaller ervan door ging in een Citroën, die bleek te zijn gestolen in Amsterdam. Hij is nog steeds voortvluchtig. van Asyoet. Egypte meldt niets van een com mando-overval. Gezegd wordt dat j een bommenwerper vannacht een I aanval uitvoerde op een opleidings- i kamp in Mankabad. Bij deze aanval zijn geen slachtoffers gevallen en is er geen materiële schade aangericht. Resolutie Door het optreden van Israël te veroordelen zonder rechtstreeks te verwijzen naar de overvallen vanuit Libanon, heeft de Veiligheidsraad weer eens de zaak waar het om gaat, terzijde gelaten. Dit is de reactie van Israël op de veroordeling door de Veiligheidsraad van de luchtaanval op dorpen in het zuiden van Libanon op 11 augustus. W- tl* ws.&wmmmm Aanhoudend koel weer met een wisselende bewolking en en kele buien. Overwegend matige noordwestelijke wind. DE BILT In de algemene luchtdrukverdeling komt nog maar weinig verandering. Een krachtig nogedrukgebied hand haaft zich ten zuidwesten van Ierland, terwijl de luchtdruk laag blijft boven Zuid-Scandina- vië en de Balkan. Als gevolg van deze situatie bevindt zich boven de Noordzee en de Britse eilanden een noord westelijke stroming, waarmee koude en onstabiele lucht naar ons land wordt getransporteerd. In deze stroming trok gisteren een storing mee van het zee gebied ten noorden van Schot land naar de Duitse Bocht. Hier door nam bij ons de noordweste lijke wind aan de kust tijdelijk tot krachtig of hard toe. Vooruitzichten voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7; Min.temp.0 tot 4 graden on der normaal; Max.temp.0 tot 5 graden on der normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Strandweer Aan het slechte strandweer dat bijzonder hardnekkig is, komt nog geen einde. Ook mor gen een noordwestelijke stro ming met nog enkele buien, af gewisseld door opklaringen. Te krachtige noordwesten wind. Koel, 15 a 16 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: waarschijnlijk tijdens het weekeinde een lang zame verbetering. Barometerstand: heden 10 uur 75.2 cm (1003 millibar). Zon en maan 29 augustus zon op 5.46, onder 19.34; maan op 20.13, onder 8.18; 3 sept L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1