iJodcfi in Irak wordt het even onmogelijk gemaakt ADO krijgt het moeilijk in de lichtstad bij PSY Kettingbrieven-rage naar Randstad overgeslagen Losonczy: zelfs 2000 doden doen me niets FREELAND PLEIT VOOR B-SPECIALS Volledige fusie van twee Friese bladen KANS OP TIEN MILLE WINST MAAR ALLEEN IN THEORIE Organisaties doen beroep op regering INSPRAAK- WIJK „Heilige" raketten f'' Internationaal modecentrum in Amsterdam Felle brand in financiële wijk in Londen St.-Bernardpas geblokkeerd NIEUWE LEIDSE COURANT 11 DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1969 Geen twijfel aan schuld brand WENEN „Zelfs 2000 doden doen me niets, zolang ik in staat ben in opstand te komen tegen Canada". Dit zei Colman Losonczy tegen de Weense •ppolitie, die hem verhoorde in verband met brandstichting in de Canadese ambassade, welke aan twee mensen het leven eiste. In de koffer van de Canadees is een brief gevonden aan de regering in Ot tawa met in het Frans gestelde leuzen als „leve vrij Quebec", „leve de Re volutie" en „weg met het imperialis me". Ook zijn documenten gevonden waarin Losonczy zich zeer onvrien delijk uitlaat over Canada en Oosten rijk. In een brief aan het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken legt Losonczy voorts de beweegrede nen uit die hem tot de aanslag heb ben gebracht. „Ik heb slechts één doelzoveel mogelijk Brits-Canadezen te doden. Canada, is evenals de Ver enigde Staten, een kapitalistische dic tatuur. Mijn aanval is van te voren aldus de brief. Volgens de Weense politie bestaat er geen twijfel aan Losonczys I schuld. Een ooggetuige herkende de Canadees bij confrontatie direct. Hij had gezien dat Losonczy een molötov-cocktail had geworpen. LOSONCZY beraamd en goed voorberéfd" r - (Van een medewerker) 'AMSTERDAM Opnieuw liebben Nederlandse Joodse en idet-Joodse organisaties een be- oep gedaan op de regering van jrak de kleine groep Joden in liet land de gelegenheid te geven emigreren. In andere landen eveneens dergelijke oproe ien uitgegaan. I Reeds in april 1951 riep de Neder- Imdse Hervormde Kerk op tot hulp lm de Iraakse Joden omdat de rege- Ing in Bagdad toen had bepaald dat li 15 mei 1951 geen Joden het land leer mochten verlaten. Volgens Bag- lid mogen de Joden het land wel uit, jiaar de vijftienhonderd van de veeduizend Joden die nog in Irak Jonen en een uitreisvisum hebben langevraagd, konden dit papier niet ■rijgen. lHet is begrijpelijk dat de Joden Jak willen verlaten. De laatste laanden zijn velen achter gesloten luren ter dood veroordeeld, van ze- lin is bekend dat zij zonder proces J de gevangenis zijn vermoord. An- Iren zijn gekidnapt. Drie weken ge leden werd een Joodse man in de straten van Bagdad vermoord. De 50 Joodse scholen die in 1948 in Bagdad waren, zijn alle gesloten. Van de 26 synagogen is er nog een open. EINDE De Joden staan aan bepalingen bloot, die herinneringen oproepen aan de maatregelen uit na zi-Duitsland. In feite werd twintig In Wageningen mogen gewone burgers zowaar iets inbrengen in de architectonische structuur van nieuwe wijken. Gisteren kon men zich door een „proeve van inspraak" een beeld vormen van de opzet van een deel van het zg. Nudeplan. Bij dit experi ment is gebruik gemaakt van een maquette, waarin een inge nieuze tv-installatie kan bewe gen, zodat het net lijkt of men, naar het scherm kijkend, door de maquette loopt Bemadette ivïl boycot Engeland IELFAST Generaal Free- 3, bevelhebber van de Britse tpen in Noord-Ierland, heeft eravond gezegd dat er geen ake van is dat hij de Noord- e reserve-politie, de zoge- pide B-specials, wil ontwape- of ontbinden. Hij pleitte voor In aan de B-specials, die fel 'den gehaat door de rooms- holieken, en dankte hen voor bewaken van belangrijke in in Noord-ierland tij- de onlusten. s Britse minister van binnen- se zaken. James Callaghan, heeft iren in Belfast een lang onder- I l gehad met premier Chichester- k van Noord-Ierland. j> van het gesprek zei Cal- l d£t hij een onderzoek zou la ten instellen naar de aard van het traangas, dat door de Noordierse politie tegen katholieke rebellen in Londonderry is gebruikt. Volgens sommige berichten zou er gas zijn ge bruikt, dat schadelijker is dan het gewoonlijk tegen burgers gebruikte traangas. Burgerivetten Vérstrekkende wetten met betrek king tot de burgerwetten waarbij de voorziening: één man, één stem zullen waarschijnlijk een goede kans maken in Ulster. De Noordierse minister voor ont wikkeling Bradford zou zijn goed keuring gegeven hebben aan voor stellen tot uitbreiding van de be staande wetgeving tijdens het diner, dat Callaghan gisteravond een aan tal Noordierse vertegenwoordigers heeft aangeboden. Het diner, waarvoor lieden uit de jaar geleden een definitief einde ge maakt aan een Joodse gemeenschap, die de oudste ter wereld was. Zij werd met die uit het historische Ba- bylonië vereenzelvigd. Weliswaar hadden de Joden te lijden van de discriminerende bepalingen die in Islamitische landen voor Joden ge bruikelijk waren, maar lijfsgevaar hadden zij niet te duchten. In 1949, nadat Irak de strijd had aangebonden met de jonge staat Israël zonder later als enig Ara bisch land een wapenstilstand te sluiten berichtten ooggetuigen „dat de Joden in Irak in staat van paniek zijn". Ze werden in de straten van de Iraakse steden mishandeld en ontslagen uit alle openbare ambten. In oktober 1949 bood de Iraakse regering vertegenwoordigers van een op bezoek zijnde economische missie van de Verenigde Naties honderddui zend Joden aan in ruil voor evenzo- vele Arabische vluchtelingen. De Jo den zouden al hun bezittingen moe ten achterlaten. De regering van Israël accepteerde de ruil. Maar toen schrok Irak voor het aanbod terug. Het stelde geen belang in de Ara bische vluchtelingen. Een eenvoudiger weg werd gevon den: de Joden werd het bestaan in het land onmogelijk gemaakt. In de cember 1949 braken onder de 160.000 Joden van Irak nieuwe pogroms uit. Duizenden Joden werden gevangen genomen op beschuldiging van „spio nage voor het Zionisme", een beschuldiging die ook thans zo luidt. Nieuwe maatregelen tegen de Joden werden van kracht. Hun banktegoe den werden bevroren, hun eigendom men in beslag genomen. VN Via de Verenigde Naties werd be reikt dat de Joden via Cyprus naar Israël konden gaan. De Iraakse rege ring ontnam de wegtrekkenden de Iraakse nationaliteit; zij mochten niet meer dan vijftig kilo bagage meenemen. Tienduizenden Joden werden brodeloos en straatarm, van Irak naar Israël overgebracht met gecharterde vliegtuigen in de actie Ali Baba, ook wel de actie Toverta- pijt genoemd. Het was Israël dat voor de kosten opkwam, en ook deze Joodse vluchte lingen uit een Arabisch land een nieuw bestaan verschafte. Na 15 mei 1951 mochten geen Joden Irak meer uit. De omstreeks twee duizend die waren gebleven, werden als gijze laars beschouwd. Hun bewegingsvrij heid opgelegd; ze zijn afgesneden van telefoon en kunnen geen werk vin den. De schamele rest van de oudste Joodse wereld is vogelvrij. Hierop heeft Israël herhaaldelijk de aan dacht van de Verenigde Naties ge vestigd: De VN oordeelden dat de gijzelaars van het Iraakse regime tot een „Iraakse binnenlandse aangele genheid" behoren. verschillende partijen in Noord- Ierland waren uitgenodigd, blijkt een diplomatiek succes te zijn gewor den voor Callaghan, die zelf uit Ul ster geboortig is. Het beginsel van gelijke stemrech ten zal, als het in de wet komt, een belangrijke stap vooruit zijn op de weg die moet leiden tot het verdwij nen van godsdienstgeschillen die Noord-Ierland aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Bernadette De 22-jarige Noordierse afgevaar digde naar het Britse parlement, Ber nadette Devlin, heeft gisteren in Los Angeles opgeroepen tot een boycot van Britse producten, „teneinde de politici van Westminster te dwingen een eind te maken aan de geweld pleging en de discriminatie in Noord- Ierland ten nadele van de rooms- katholieken". Volgens Bernadette is de strijd in Noord-Ierland niet zozeer een strijd tussen katholieken en protestanten, dan wel een klassenstrijd. Zij voor ziet een nieuwe opstand in Ulster. In bezet gebied bij Jeruzalem hebben Israëlische patrouilles een guerrillavestinkje gevonden, waar een volledige raketinstalla tie (van Egyptisch-Tsjechische makelij) werd buitgemaakt. Door een onverhoeds mankement kon het geval niet zo functione ren als de Arabieren het had den gewild. Toch slaagden de guerrilla's erin een aantal raket ten (de eerste sinds juni 1967) op Jeruzalem af te vuren. Op de foto bewaken Israëlische mili tairen de zestien buitgemaakte raketbruggen. - AMSTERDAM Zeventien impor- teurs van dameskleding hebben zich' verenigd in het Internationale Mode centrum. Zij hebben met hun show rooms intrek genomen in een modern gebouw van drie verdiepingen aan de Delfslandselaan in Amsterdam-West. Daarmee wordt een dienst bewezen aan de detaillisten, die niet langer de ingewikkelde tocht langs de Amster damse grachten behoeven te onder nemen om de collecties te bezichtigen. In totaal vertegenwoordigen de im porteurs achtennegentig fabrikanten uit o.m. Engeland, België, Frankrijk, Duitsland, Amerika, Zweden, Israël en Italië, die in Nederland per jaar zo'n tachtig miljoen gulden omzetten. k Vandaag wordt het I.M.C. officieel geopend in aanwezigheid van ver scheidene ambassadeurs. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Met een „briefje van tienduizend" in het vooruitzicht gesteld hebben honderdduizenden in Nederland zich weer aan de kettingbrief gewaagd. In het voorjaar aarzelend in Noord-Holland begonnen, heeft het spel thans de omvang van een rage aangenomen, die dagelijks honderden in spanning naar de postbode met de voorgespiegelde stapels postwissels doet uitzien. Want in tegenstelling tot vorige kettingbrie ven-acties, die ansicht kaarten als inzet had den, gaat het ditmaal om geld. Om forse be dragen zelfs, als ieder een zijn verplichtingen nakomt. De brieven worden aangeboden door van M het buitenland uit ope- ffl rerende Nederlanders: |g| twee in Duitsland, -een in Zweden en een in H Antwerpen. Ze werken met een even een voudig als beproefd systeem. De deelnemer koopt de brief voor een tientje, maakt per post wissel 13,75 over aan de bovenste naam op de lijst van zes, vult zijn naam op de zevende plaats in en stopt vijf gulden in de voorbe drukte envelop voor de organisator. Tezamen met wat postzegels kost dat hem precies 31 gulden. Voor deze investering ontvangt hij dan van de organisator drie nieuwe brieven, die hij op zijn beurt aan kennissen voor een tientje per stuk moet verkopen. Wanneer hij daarin slaagt, ontvangt hij dus weer 30 gulden zodat zijn eigen kosten uiteindelijk een gulden bedragen. Omhoog Vanaf het moment, waarop hij aan zjjn verplichtingen heeft voldaan, speelt hjj mee in het spel en schuift langzaam van de zevendde plaats naar de bovenste om dan op zijn beurt de postwissel in ontvangst te nemen. In theorie zal hij dan 10.023,75 krijgen, zjjnde 729 (drie tot de zesde macht) maal 13,75. Wiskundig is er geen speld tussen te krijgen. Wanneer iedereen, die een brief koopt ook weer doorverkoopt, komt die tien mille er gegarandeerd. Maar in de praktijk loopt het vaak anders. Omdat velen er nogal huive rig tegenover staan, slaagt niet iedere deelnemer er in zijn brieven te verkopen en daardoor zal dan een schakel in de ketting breken. In de praktijk is het dan ook nog niet gebeurd, dat iemand die 729 postwissels in zijn bus vond. Maar in de meeste gevallen komt wel een deel van het geld binnen, bedragen, variërend van enkele honderden gul dens tot enkele duizenden. Een deelnemer uit Alkmaar had binnen vijf weken al 60 postwissels 825,terwijl familieleden enkele duizenden guldens ontvingen. Aansporing Van Noordholland is de rage de laatste maanden met kracht naar de Randstad overgeslagen. In de grote steden tellen de roulettebrieven-acties al vele duizenden deelnemers en ook hier zijn merkwaardige resultaten ge- „U houdt hier als het ware 10.000 gulden in handen", schryven de brie ven. Gegarandeerd, maar alleen als iedereen meedoet boekt. Hier en daar doen zelfs hele kantoren mee, als de aanvankelijke aarzeling door succes van collega's ineens omslaat in hartstocht. Want dat is een aanmoediging om mee te doen: door de bovenste naam van het lijstje van zes te bellen en te vragen of hij geld binnenkrijgt, kan men zich ervan overtuigen, dat het systeem werkt. En wie dan van een bouwvakker verneemt, dat hij zojuist een aardig tweedehands wa gentje van zijn postwissels heeft aan geschaft, aarzelt meestal niet lang met het invullen van zijn eigen naam Een andere aansporing om de ketting voort te zetten is het feit, dat men door verkoop van de brieven zo goed als geheel uit de kosten komt. Uiteraard zijn het vooral de orga nisatoren zelf, die van deze acties de grootste winsten opstrijken. Bij iedere verkoop ontvangen zij immers vijf gulden. Daar moeten zij weliswaar hun personeel van betalen, dat de omvangrijke administratie verricht (het bureau in Antwerpen gaat hier voor nu computers aanschaffen), maar er blijft altijd voldoende over om het saldo op de bankrekening snel te doen groeien. De deelnemers zijn daar minder zeker van, al zullen zij nooit grote verliezen lijden. En als iedere scha kel doorverkoopt aan kennissen van wie hij weet, dat zij hun brieven straks kwijt kunnen, heeft hij zelfs een zeer redelijke kans op een aar dig winstje. Eindeloos Komt er nooit een einde aan de ketting? In theorie inderdaad. Wan neer de actie onbeperkt zou door gaan, wordt op een zeker moment een verzadigingspunt bereikt. Wan neer het systeem echter succes heeft, ligt het voor de hand, dat deel nemers twee of meermalen gaan meedoen en zo elkaar financierend een gooi doen naar nieuwe win sten. Dit zou échter wél betekenen, dat zeer hoge eisen van de administratie worden geëist: wanneer er miljoe nen gaan meedoen, zal dit ongetwij feld gaan leiden tot vertragingen. Zover ris men vooralsnog niet. De omloopsnelheid van de brieven blijft redelijk. Binnen twee weken nadat men heeft betaald ontvangt men meestal al de drie te verkopen brie ven. En de praktijk is tot nu toe, dat binnen drie maanden de eerste postwissels beginnen binnen te stro men, als ze tenminste komen t Gcrn actie De justitie heeft tot nu toe nauwe lijks ingegrepen. Weliswaar is enige tijd de administratie van een in Alk maar opererend bureau in beslag genomen en zagen honderden hun postwissels in rook opgaan, maar sinds de bureaus domicilie in het bui tenland hebben gekozen is niets on dernomen om de rage te stoppen. Het lijkt ook niet waarschijnlijk, dat de Wet op de Kansspelen justitie een wapen in handen kan geven om dat de deelnemer zelf overwegende invloed op het eindresultaat kan uit oefenen. Volgens de Haagse politie is er geen enkele aanleiding in te grijpen zolang er geen klachten binnen komen. De Rotterdamse politie vol staat met te zeggen, dat de zaak in studie is en dat volgende maand procureurs-generaal bijeenkomen om de zaak te bespreken. Mogelijk zal hier een proef proces uitvoortkomen. Maar om dat dit zeer lange tijd kan duren (de zaak komt dan waarschijn lijk tenslotte voor de Hoge Raad) zullen de kettingspelers voorlopig nog vrij spel hebben. En een kans op een winstje, als tenminste de ketting niet voor tijdig afbreekt. Want ook dat is mogelijk. Invullen en maar hopen, dat men snel opklimt op de lyst van zes. Polen-Nederland in Chorzow DEN HAAG De wedstrijd Polen Nederland wordt 7 september gespeeld in het Sileziëstadion in Chorzow. De Koninklijke Neder landse Voetbal Bond, die begin deze week officieel by de FIFA had ge protesteerd omdat de Poolse bond in gebreke was gebleven met verstrek ken van inlichtingen omtrent de plaats waar gespeeld zou worden en de onderbrenging van het elftal, is woensdag telegrafisch en telefonisch volledig op de hoogte gebracht. De wedstrijd in Chorzow, die gespeeld wordt voor de voorronden van het wereldkampioenschap voet bal, begint 's middags om vier uur. De ontmoeting wordt geleid door de Tsjechische scheidsrechter Iwan Pla- cekeet. Hij zal worden geassisteerd door zijn landgenoten Slama en Re- haj. LONDEN Een felle, onder grondse brand heeft gisteren grote schade aangericht in het Londense financiële district. De brand ontstond door explosies in het ondergrondse electriciteitsnet. Deze werden veroor zaakt door een storing in een. onder gronds schakelhuis in de kelder van een kantoorgebouw. Steekvlammen en zwarte rookko lommen gaven de wijk het aanzien als tijdens een bombardement. Som mige bankiers in The City namen overhaast de vlucht, dozen met geld en documenten in hun armen. Ook de Londense beurs, de „stock exchange", had van de explosies te lijden. Er kwam rook uit de vloer. Verscheidene mensen vertrokken overhaast. Redactiestaven zijn het eens LEEUWARDEN De redac tieleden van de Friese Koerier en de Leeuwarder Courant heb ben zich uitgesproken voor een volledige fusie, zo mogelijk per 1 oktober. Beide bladen worden thans in het zelfde bedrijf, onder dezelfde direc tie, maar in volledige reactionele on afhankelijkheid van elkaar vervaar digd. Het besluit tot de fusie is het resultaat van intensief overleg tussen hoofdredacteur Laurens ten Cate van DEN HAAG Na drie competitiedagen hebben slechts Ajax en Feyenoord nog geen puntenverlies. Wat het komende programma betreft lykt het erop dat de beide koplopers zich weinig zorgen be hoeven te maken. Fejjenoord ontvangt in de kuip het niet zo sterk geachte DWS. Een overwinning voor de Rotterdammers lijkt een uitgemaakte zaak. Ajax krijgt het Nijmeegse NEC op visite. De blessure van Johan Cruyff, opgelopen tijdens het duel met Spar ta, valt mee. Volgens dokter Rolink zal het vrijwel zeker zijn dat de lang harige spitsspeler van de partij kan zijn. Georg Kessler is daar ook mee gebaat, want Cruyffs geblesseerde enkel werd alom in den lande al als een excuus gezien om niet in Oran jes treffen met Polen op 7 septem ber mee te behoeven doen. Op Houtrust treedt Holland Sport aan tegen MW. Waarschijnlijk zon der door een gescheurde dijspier aan het linkerbeen geplaagde Paul Rood nat, maar wellicht mét Janotka. Een moeilijke opgave voor de formatie van Cor van der Hart. Ook al omdat MW reeds herhaaldelijk bewees tot goede tegenstand in staat te zijn. ADO heeft de pech dat PSV bak zeil moest halen bij het zwak geachte SVV. Kurt Linder zal zeker een da nig woordje gebabbeld hebben. Maar omdat hetzelfde van een ook al onte vreden ADO-trainer Jezek gezegd kan worden, lijkt het een spannende strijd te worden in Eindhoven. NAC krijgt de kans zich te rehabi literen tegen GVAV voor de smade lijke 04 nederlaag tegen Feijenoord. DOS moet erop rekenen dat de vier de nederlaag in successie voor de deur staat. Telstar bewees in ieder geval tegen FC Twente dat men kan voetballen. Voor SW zal ook al niet veel eer te behalen zijn bij FC Twente. Temeer omdat de ploeg van Kees Rijvers na de recente zege op DWS opnieuw een zege zal willen be halen. Haarlem ontmoet Go Ahead. De debutant leed tot nu toe geen neder laag en Go Ahead lijkt na het ver trek van Nico -Rijnders en Wietze Veenstra danig verzwakt We hou den het op Haarlem. Sparta zal het gedeukte prestige willen opvijzelen ten koste van AZ'67. Meer clubs zijn evenwel gestrui keld bij de stugge Noordhqllandse club Polen heeft gisteren te Lodz Noorwegen in een vriendschappelijke wedstrijd verslagen met 6 tegen 1. De ruststand was 5 tegen 1. de Friese Koerier en de beide hood- redacteuren van de Leeuwarder Cou rant, de heren Noordmans en Even huis. In een verklaring van „wilsover eenstemming" wordt gezegd dat de technische verzorging van beide bla den in de huidige vorm en bij het huidige groeitempo in de naaste toe komst op onoverkomenlijke moeilijk heden zal stuiten. De huidige situatie legt een rem op de noodzakelijke en mogelijke expansie van beide bladen, zo wordt opgemerkt. De heer Stallinga, directeur van de NV Friesche Pers, heeft geen com mentaar op de voorstellen van de beide redactiestaven willen geven. Commissarissen en directie hebben nog geen beslissing genomen, zei hij. OUD De Leeuwarder Courant is een van de oudste in Nederland verschijnende dagbladen. De Leeuwarder Courant werd opgericht in 1752, oorspronke lijk als weekblad .later twee- en driemaal per week verschijnend, tot dat het blad in 1879 dagelijks verscheen. Zij heeft ruim 63.500 abonnees. De Friese koerier, voortzetting van een der illegale koerieren, had van 1945 tot 1952 de naam Heerenveense koerier en nam daarna de naam Friese koerier aan. Hoofdredacteur tot 1 september 1952 waren de heer S. J. van der Schaaf en Fedde Schu- rer, daarna Fedde Schurer alleen. Na de pensionering van Fedde Schurer 1963 werd de heer L. O. ten Cate tot hoofdredacteur benoemd. De Friese Koerier, met ongeveer 21.000 abonnees, heeft zijn meeste lezers in Zuid- en midden-Friesland Noord west-Overijssel en Zuidwest-Drenthe. MARTIGNY - De Sint Bernard- pas, een van de belangrijkste weg verbindingen tussen Zwitserland en Italië, is als gevolg van zware sneeuwval geblokkeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11