AR-Kamerlid is verontrust over grote fraude in EEG CANADEES STICHT BRAND: 2 DODEN Noren dreven bijna zeven uur rond Uit de Haagse hof geplukt Volgende maand komt rapport »l mU Grote schade in Wenen Dubcek Hioet zich geheel terugtrekken WIE ZIJN THE BOOTS? Schipbreuk op Waddenzee Tricia Nixon (23) naar ziekenhuis Encyclopedie over bedrijfseconomie 1*4 WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 •fe Beschuldiging Duitse afgevaardigde •fe 400 miljoen gulden achtergehouden Een pyromaan met politieke in slag de Canadees van Hon gaarse afkomst Kolman Losonca heeft gisteren brand gesticht in de vertrekken van de handels missie van de Canadese ambas sade in Wenen, gevestigd op de vierde verdieping van een kan toorgebouw. Het vuur drong door tot de bovenliggende ver diepingen. Na twee uur wist de brandweer de uitslaande brand te bedwingen. Tussen de resten van het meubilair vond men de verkoolde lijken van twee Oos tenrijkse employés. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/BRUSSEL Volgende maand zal de commissie voor de financiën en begroting uit het Europese parlement een rapport uitbrengen over mogelijk gepleegde fraude bij de EEG. Dan zal bekend worden of de beschuldiging van de Westduitse CDU-afge- vaardigde Aicbner over gepleegde fraude tot een bedrag van minstens 400 miljoen gulden op waarheid berust of dat het de zoveelste storm in het glas EEG-water is. Volle evangelie (slot ke Met belangstelling volgde ik de b(discussie over het „voor" en ..tegen" dvan kerken en zgn. volle-evangelie-ge- leenten. Zo'n discussie kan wel nuttig maar is in wezen toch vrij zin loos als we niet beginnen met de over- ;uiging (en dus: de erkenning), dat nu [eenmaal onmogelijk alle mensen hun ;eloof op precies dezelfde manier kun- ïen uiten en beleven. Laten we dankbaar zijn dat er zo veel verschillende mogelijkheden zijn om in al die persoonlijke behoeften te voorzien. Eén kerk met één soort orde, tén soort prediking en één soort litur- gie is beslist niet te realiseren en dat K." s ook niet nodig. •r We zouden in de zgn. oecumene al een heel eind op weg zijn, indien wij ve >ver-en-weer nu eens tot erkenning in in verdraagzaamheid van eikaars n verschillende!) behoeften kwamen. orDan zouden we tot de geweldige ont- lekking komen, dat wij als christenen en kerken, die allen dezelfde Heer be- ijden, elkaar aanvullend nodig heb- >en. Dan zou de doorwerking van het zo rijke evangelie vólle kansen krij- ee ;en! 1 Gouda S. Hngendijk r Maanreis slot) Z v€ De één stelde dat er onmogelijk J v 150.000 dieren in de ark van No,ach J tonden en de ander antwoordde: bij ïod zijn alle dingen mogelijk. Op de- e manier schept men wel een nooit .J lindigende reeks van twisten (ook iver de zin van maanreizen e.d.), want 1 iaartoe biedt de bijbel op bijna elke iladzijde stof. -1 Ik zou bijv. het vraagstuk nog wel rsWat kunnen aandikken. Had Noach hooi en stro voor de planteneters aan boord en vlees voor de carnivoren? lad hij personeel genoeg voor het uit- nesten? Hoe was de luchtverversing jeregeld? Ging het inderdaad om zo'n h' !50.000 dieren of bevatte de ark v<slechts een lading genetisch materiaal. Waaruit zich na het droogvallen van c le aarde opnieuw allerlei variëteiten tonden ontwikkelen? Of was de zondvloed slechts een re- [ionaal verschijnsel, zoals de bijbel ivel meer spreekt over de hele wereld, terwijl in feite slechts dat gedeelte wordt bedoeld dat in de situatie van het verhaal een rol speelt? Zo ging er gebod uit van keizer Augustus dat ^,de hele wereld" beschreven moest vorden, maar niemand neemt aan dat j lij ook de Chinezen, de Perziërs, de n', ndianen of de Friezen en Bataven s leeft geregistreerd. Het is duidelijk: B zo kan men doorgaan tot in het on eindige. We moeten letten op het taalgebruik - 'an de bijbel en beseffen, dat dit is langepast aan de tijd van het verhaal.- Kortgene D. v.d. Boogaard WENEN Bjj een aanslag op de Canadese ambassade in Wenen, waarbij een grote brand onstond, zijn gistermiddag twee mensen om het leven gekomen. 32 mensen raakten gewond, van wie vier ernstig. De brand ontstond door ontploffen de molotov-cocktails, die naar binnen werden geworpen door de 47-jarige Colman Losoney. een Canadees van Hongaarse afkomst. De dader meldde zich gisteravond bij de politie. Hij weigerde -de reden voor zijn daad te noemen. Losoney is in Tsjechoslowakije ge boren. Al jong emigreerden zijn ou ders, die Hongaren waren, naar Ca nada. In 1967 ging Losoney naar Oostenrijk, waar hij op de Canadese ambassade te kennen gaf zijn Cana dese nationaliteit te willen opgeven. Dit lukte hem niet. OPWINDING Hij raakte daarover zo in opwin ding dat de politie er bij werd ge haald. Deze gelastte hem terug te gaan naar Canada. Het is niet bekend wanneer Losoney weer in Wenen is teruggekeerd. Hij maakte zijn molo tov-cocktails op zijn hotelkamer. De brand ontstond in de ont vangsthal op de vierde verdieping van een verzekeringsgebouw, waarin de Canadese ambassade is gevestigd. De lijken van twee Oostenrijkse em ployés werden geborgen. LADDERS Talrijke mensen werden door de Weense brandweer met ladders in veiligheid gebracht. De brand breid de zich uit tot de zevende verdieping en richtte ook schade aan in de Zweedse ambassade, die daar even eens is gevestigd. Ook andere kanto ren leden schade door de brand. Het vrij nieuwe kantoorgebouw aan het Donau-kanaal zag er uit als na een bomaanval. Op straat lagen binnen een straal van dertig meter wrakstukken en glasscherven. Wat is het geval: in de EEG wordt j gewerkt met landbouwrestituties. Ex porteurs van bepaalde landbouwpro- dukten krijgen subsidie op produk- j ten, die ze naar landen buiten de i EEG exporteren. Deze subsidje is noodzakelijk om het verschil tussen de EEG-prijzen en die van de wereldmarkt te over bruggen. De laatste prijzen liggen nog al eens lager dan die in de EEG. Zonder subsidie zouden bepaalde landbouwprodukten onverkoopbaar zijn. De zes landen in de EEG betalen deze subsidies en krijgen dat geld later weer terug uit het landbouw fonds van de gemeenschap. De lidsta ten controleren zelf of de subsidies wel terecht worden verleend. Verbazing Er is echter een tweede controle en wel door de EEG-controlecommissie. In deze commissie zitten zes onafhan kelijke deskundigen uit de lidstaten, bijgestaan door een staf van enkele tientallen ambtenaren. Tot ieders te vredenheid. Tenminste, dat dacht men. Wie schetst de verbazing van het AR- Tweede-Kamerlid, dr. C. Boertien, toen tijdens een vergadering in Brussel van de commissie financiën en begro ting, begin juli. de Westduitser Aich- ner met zijn beschuldiging op de proppen kwam. De heer Boertien: „Ik ben plaats vervangend lid van de commissie. Mijn KVP-collega Brouwer was ver hinderd en zo viel ik midden in een discussie over de jaarstukken 1967 (Die waren overigens vrij laat). „Mijn collega Aichner kwam daar met de konkrete beschuldiging dat er op grote schaal werd gefraudeerd: minstens 400 miljoen gulden in één jaar. „Ik zag in een dergelijke beschuldi ging aanleiding voor een grondig on derzoek. Met name naar de manier waarop gecontroleerd wordt. De EEG-controle-commissie had er zich namelijk over beklaagd, dat de lidsta ten te weinig medewerking aan de. commissie verlenen. Vreemde zaak „De geruchten over fraude was ook deze commissie ter ore gekomen en zij stelde een onderzoek in. Van i bepaalde lidstaten (Aichner noemde 1 geen namen) kreeg de commissie te 1 horen: wij controleren zelf. Deze lid- j staten wilden geen nadere inlichtin gen geven. Dat zou in strijd zijn met hun geheimhoudingsplicht, was het I argument. „Ook klaagde de commissie dat zij j j over te weinig personeel beschikt om j een doelmatige controle uit te kun- j nen voeren. Toch keurde men de jaarstukken goed. „Ik vond dat een beetje een vreemde zaak. Ik ben wel geen ac countant, maar ik heb lang genoeg in die kringen verkeerd om te weten dat dit naar Nederlandse opvattingen onmogelijk samen kan gaan. Hoe kun je een goedkeurende verklaring afgeven met zodanig voorbehoud, dat het goedkeurende karakter van die verklaring teniet wordt gedaan? „Weliswaar is de EEG geen Neder lands accountantskantoor, maar ik vindt wel. dat dit niet samen kan gaan. Als je fraude vermoedt en geen controle kan uitoefenen moet je ui terst voorzichtig zijn met het afgeven van goedkeuringsverklaringen. „De commissie financiën en begro ting vond dat ook en besloot een onderzoek in te stellen. Wat er ook tevoorschijn komt, ik vind dat je pas verder mag gaan als dit tot klaar- heid is gebracht." (Nu de gedachtenwisseling over zin e'Jen toelaatbaarheid van reizen naar de tmaan merkwaardigerwijze dreigt 'j Kit te lopen op een uitzichtloze discus- j lie over de ark van Noach, menen wij er goed aan te doen de serie Maan- Feis" met bovenstaande inzending te besluiten. Redactie). Zondag jl. verliet de achttienjarige M. Th. ten Brok haar ouderlijke woning te Oss. Signalement: 1,65 meter lang, tenger postuur, donker blond glad lang haar, draagt beige- bruine corduroy lange mantel met gestreepte rits over de lengte van de jas en aan de mouwen, oudroze effen jurk en oranje schoenen. Politicus eist: O PRAAG Radio-Praag heeft gis teravond een rede uitgezonden van de voorzitter van de communistische partijafdeling van een fabriek in Pec- ky, Frantisek Bedrna, waarin wordt geëist dat Alexander Dubcek zich ge heel uit het politieke leven terug trekt. In het verleden is vaak geble ken dat zuiveringen in de Tsjechi sche partijtop beginnen met een zorg vuldig voorbereide eis van een politi cus, die weinig bekend is. Dubcek is nog steeds lid van het elf leden tellende presidium van de partij. Smrkovsky. die ook bijzonder fel werd gehekeld, is in april uit het presidium gezet. Opvallend was dat Dubcek en Smrkovsky gisteren niet aanwezig waren bij de herdenking van de op stand van de Slowaken in augustus 1944. Husak en andere pro-Russische leiders waren er wel, evenals de Rus sische oorlogsheld, maarschalk Tomis- jenko. De heer Boertien vindt het plegen van fraude bij landbouwrestituties op zich zelf niets nieuws. Dat is al tijd al geprobeerd, ook in Nederland. Wat hem schokte was de konkrete beschuldiging van Aichner dat dit „grapje" de EEG in één jaar 400 mil joen gulden heeft gekost. Hij neemt overigens niet zonder meer aan, dat er fraude is gepleegd. Maar 400 miljoen gulden is een te hoog bedrag om de zaak maar op z'n beloop te laten. •Het AR-kamerlid is er van over tuigd, dat in Nederland niet is gefrau deerd. De Nederlandse controle is zeer streng. Met des te meer overtui ging eist hij maatregelen, als het on derzoek Aichner in het gelijk stelt. Wordt er inderdaad op grote schaal gefraudeerd, dan zal de contro- lecomissie van de EEG meer bevoegd heden moeten krijgen. Er moet een samenspel komen tussen deze com missie en de controlerende instanties van de zes lidstaten om te voorko men dat documenten worden ver valst (wat een klein kunstje is, vindt de heer Boertien). Meer invloed Deze kwestie hangt nauw samen met de wens van het Europese parle ment, dat dit vertegenwoordigende li chaam rechtstreeks moet worden ge kozen. In maart nam het parlement een resolutie aan, waarin wordt ge dreigd met stappen bij het Europese Hof als de ministerraad niet snel een beslissing hierover neemt. Met rechtstreekse verkiezingen, moeten ook de bevoegdheden van het parlement worden uitgebreid, waardoor men meer vat krijgt op de Europese instanties. Misschien kan men dan voorkomen dat commissies rapporten goedkeuren en tegelijk ar gumenten voor afkeuring aandragen. DEN HAAG Is de beatgrocp The Act of Love gerechtigd op te treden onder de naam The Boots? Vi ce-president mr. G. Philipse van de Haagse rechtbank zal hierover dinsdag zijn oordeel uitspreken. De zanger-drummer-saxofo nist-organist Jacques Eckhardt had tegen de leider van The Act of Love, de heer H. Morcus. een kort geding aangespannen. Eckhardt had tot fe bruari van dit jaar met een groep onder de naam The Boots in West-Duitsland opgetreden en enkele grammofoonplaten gemaakt, die hoge plaatsen op de hitparade bereikten. De groep The Boots was opgericht door manager H. J. Westerhof. In maart ging Eckhardt op zoek naar nieuwe begeleiders. Enige tijd gele den bemerkte hij dat in diverse plaatsen in het land een groep onder de naam (en onder leiding van Westerhof) The Boots optrad. De heer Morcus zei gisteren voor de rechtbank dat hij meende dat niet Eckhardt gerechtigd was de naam The Boots voor een nieuwe groep te gebruiken. Alleen de manager kon de naam The Boots overdragen, betoog de hij. Eeva Mannseth, Trygve Ellingsen (midden) en Fred G. Bergen- sen bespreken wat hun verder te doen staat, na hun (behouden) aankomst in de haven van Deljzijl. Achter hen een van de be manningsleden van de Alexander Gogel. WASHINGTON Tricia Nixon, de 23-jarige dochter van de Ameri kaanse president is gisteren onver wacht in het Walter Reed Army-hos- pitaal opgenomen met buikklachten. Een eerste onderzoek door dr. Stanley Bear, assistent-arts van het Witte Huis. had nog geen resultaat. Een zegsman van het ziekenhuis zei dat Nixons oudste dochter ter observatie was opgenomen en dal hij niet in staat was nadere inlichtingen te geven. Mevrouw Gerry van der Heuvel, secretaresse van mevrouw Nixon voor perszaken, verklaarde in San Clemente (Californië), dat Tricia zich al enkele dagen niet goed voelde. Ze had het alleen tegen een dienstmeisje van het Witte Huis gezegd. Mevrouw Nixon telefoneerde gister avond met haar dochter vanuit San Clemente. DELFZIJL Onbekendheid met het wad is er de oorzaak van geweest dat Ton Thormodsen (42), Trygve Ellingsen (28), Fred. G. Bergersen (22) en Eeva Mannseth uit Oslo, gister nacht schipbreuk hebben ge leden. Hun boot „Christiane" zonk vlak boven de Groningse kust en alleen de twee masten steken nog boven het water uit. Berging van het tien a elf meter lange vaartuig lijkt een moeilijke zaak. Volkomen berooid zelfs zonder papieren is het viertal na een uren durende zwerftocht in een dinky gistermorgen op de douane boot „Alexander Gogel" de haven van Delfzijl binnen gevaren. De No ren waren op het wad verdwaald bij het zoeken naar de Duitse havenstad Emden. Eeva Mannseth (34), het enige vrou welijke bemanningslid, zegt: „Ik ben geen moment in paniek geweest. Het ergste vond ik nog toen we merkten dat de boot lek was". De lekkage moet zijn ontstaan doordat het schip verkeerd op de hoge golven kwam te liggen, waardoor de kiel is gaan wer ken. ..Kapitein" Ton Thormodsen had het jacht zelf gebouwd. „Ik heb er vier jaar aan gewerkt", vertelde hij gistermorgen in Delfzijl. Pikdonker Het viertal kon nog tijdig in de dinky komen voordat het jacht onder de golven verdween. Geen van hen heeft de boot echter zien zinken, doordat het pikdonker was. Door de harde wind en hoge golven viel er met het rubbervlot niets te beginnen. „Er waren een paar kleine roeispa nen bij. maar daar kon je niets mee doen en de boot stond trouwens ook steeds vol water", vertelde Eeva Mannseth. „Koud hebben we het ech ter niet gehad, het water was lekker warm". Het viertal heeft bijna zeven uur rondgedobberd voordat hun dinky werd opgemerkt door dc vissers B. P. Bus en .1. Th. Zijlstra van de vissersboot UQ2 „Bercrëd Jan" uit Us- quert. Er was toen al geruime tijd naar hen gezocht door een vliegtuig en een helikopter van de marine luchtvaartdienst en twee Duitse heli kopters. Vuurpijlen Men wist dat er iets aan de han$ moest zijn doordat vier vuurpijlen waren opgemerkt De reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder *-* tij delijk gestationeerd op Lauwersoog omdat de „Gebr. Luden" bij een werf ligt is er ook nog op uitgetrokken, maar kon op een gegeven moment niet verder in verband met een zand bank. De vier schipbreukelingen werden naderhand van de vissersboot overge zet in de douaneboot die rechtstreeks met hen naar Delfzijl voer De Noren waren drie weken gele den uit Oslo vertrokken. Twee van hen zouden een reis van tien maan den maken naar de Westindische eilanden en artikelen schrijven voor een Noors weekblad. Eeva Mannseth (studente politieke en sociale weten schappen) en Bergersen zou in Frankrijk van boord gaan. DOOR ';;f "'•v -";'' Al jarenlang had hij elke dag het zelfde plekje om de auto tijdens de werkuren neer te zetten. Toegege ven, hij ging dan ook vroeg van huis. net voor het spitsuur en voor de horde van luie haasters losbrak. Tot de dag kwam, dat er een an dere wagen stond! Een hele straat verder moest hij voor er een open plek was want de dag-aan-dag par keerders zijn als forenzen, die in de trein hun vaste plekje hebben. De toevallige reiziger die het waagt er te gaan zitten, wordt figuurlijk en soms zelfs letterlijk weggekeken. Maar een blikken auto laat zich niet wegkijken; die staat er en trekt zich verder nergens iets van aan... Ook de volgende en de daaropvol gende dag stond de wagen er. Het was geen toevallige passant maar een kantoorman als hij. die alleen iets vroeger ter plekke verscheen. Heel zijn dagprogramma ver vroegde hij tien minuten onder pro test van zijn vrouw en geweeklaag der kinderen, want hij wenste een gezamenlijk ontbijt en dus moest ie dereen die tien minuten eerder op Toen hij bij zijn plekje kwam. zag hij er net de ander indraaien... On danks die wanbof voelde hij toch een gevoel van overwinning. Nu im mers wist hij hoe laat de ander kwam. Niets lette hem in het ver volg nog tien minuten eerder te ko men... Het familieprotest werd massaal, maat Pa's gezag en argumenten wonnen het. Drie dagen ging het goed. Toen stond de andere wagen er weer... Thuis kwam de revolutie... voor het eerst in" zijn gelukkig gezinsle ven- moest hij alleen ontbijten. Om Overwinning kwart over zeven stapte hij in de auto en reed door stille straten in recordtempo stadwaarts. Om half acht had hij zijn eigen parkeer plaats veroverd. Drie lege kwartieren lagen voor- hem. Eerder dan de verplichte tijd zijn werkstoel opzoeken, had weinig zin. Tot acht uur bezetten de werksters ijverig het gebouw. De eerste dag rookte hij een paar sigaretten en wachtte: de tweede probeerde hij een meegenomen boek te lezen, maar hij vond het onge makkelijk en ongezellig en haatte de parkeerplaatsbedreiger. Iedere ochtend was er het korte ogenblik dat de man hem aankeek, wanneer hij kwam aanrijden en langs moest gaan. Na vier ochtenden had zijn con current zijn aankomsttijd door en arriveerden ze op de seconde gelijk, ieder van een kant. Hij won het nog net. maar het was geen triomf meer. Morgen im mers zou de ander er beslist nog vroeger zijn. En een uur in de wachtauto. dat kon hij niet verdra gen. Toen schoot hem de oplossing te binnen., als hij nou toch zo vroeg weg moest, kon hij een stille tram nemen en een stuk lopen. Zijn vrouw vragen hem "s mid dags op te halen, al was het maar voor een stuk... Nu wandelt hij 's morgens langs die andere auto met een glimlach, want een keer heeft hij gezien hoe de man achter het stuur zat te dut ten. „Uitgeput door het vroege opstaan", fantaseerde hij... nieuwe uitgave (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Iedereen die zich met bedrijfseconomie moet of wil be zighouden. kan vanaf vandaag ge bruik maken van een overzichtelijke, fraaie „encyclopedie van de bedrijfse conomie". Onder leiding van hoordre- dakteur prof. dr. A. Mey, heeft een staf van 30 vooraanstaande weten schapsmensen en ruim 250 medewer kers vele jaren geleden de tanden gezet in de enorme kluif, om de ver ouderde eerste encyclopedie der be drijf shuishoudkunde te vervangen. Docenten van alle academische in stellingen werden aangezocht Thans is het eerste deel verschenen van de serie van zes, die eind 1970 geheel afgerond moet zijn, Hollandse chauffeurs in Duitsland beboet DUSSELDORF Meer dan twee- vestigd. Er deden zich geen inciden- chauffeurs zijn in de Westduitse plaats Kleef veroordeeld tot een boe te van 500 Mark. Zij hadden sinds juni vorig jaar grote hoeveelheden dieselolie vanuit Nederland naar West-Duitsland gesmokkeld. Het to-, taal aantal gevallen van oliesmokkel naar West-Duitsland bedraagt vol gens de politie tweeduizend. Behalve de Nederlanders werden twee Oostenrijkse vrachtwagenchauffeurs tot een geldboete veroordeeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5