'DE CAMP' WORDT CULTUREEL Koelhuis contra omwonenden Ij.Pleintjes kunnen al vrij snel worden aangelegd 45 Stede bouw van Gemeentewerken ontwierp mooi schetsplan Jongen (10 jaar) uit Ter Aar e Camp uit 14de eeuw dodelijk gewond Drs. Drewes over leden Mendelssohn Trio concerteert in Leiderdorp AUTO SLIPTE Brand gesticht in Canadese ambassade Overval op bank mislukt Wt LEtDSE COURANT WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1969 (Van een onzer verslaggevers) jv d| LEIDEN Het gemeentebestuur van Leiden is van u» plan het gedeelte van de binnenstad dat bekend is onder Bij de naam „De Camp", begrensd door Lange Mare en 5 Turfmarkt enerzijds en Haarlemmerstraat en Oude Vest a'anderzijds, opnieuw tot leven te brengen. Nadat het de ^mogelijkheden voor vernieuwing van de Camp zorgvul- j^dig had bestudeerd, heeft de afdeling Stedebouw van Gemeentewerken een schetsplan opgesteld. Het schetsplan houdt een aantal voorwaarden in voor de nieuwe [bestemming van de Camp. Het doel is de waardevolle, maar in slechte I staat verkerende monumentale gebouwen in een passende omgeving te handhaven, zodat de Camp van overwegend culturele betekenis wordt. ,Een gelukkige omstandigheid is de minimale betekenis van hel gebied als woonoord; slechts veertien gezinnen vinden er nu nog onderdak. De hofjes zouden, gezien het toekomstige karakter ongeschonden kun nen blijven. Eveneens in tact blijven de korte en nauwe straatjes. Het grote aantal krotten, dat tegenwoordig dienst doét als pakhuis of opslag plaats, zal echter mettertijd worden gesloopt. Monumenten Hoezeer de cultuur de nadruk krijgt in de „nieuwe" Camp blijkt wel uit de bestemming van de monumenten Zo wordt het oude HCarmeli'tes-senkloos.ter cultureel cen- t trum van K. en O. Het Caecilia- gasthuis zal worden ingericht als medisch-historisdh museum. ten toonstellingsruimte en huisvest in gs- mogelij'klheid voor kunstenaars.. Ver der komt er parkeergelegenheid voor bezoekers, waarvoor een twee tal pleintjes is bestemd Opdat het doorgaande verkeer kan worden geweerd, komt de oost-westverbin ding kronkelend langs de beziens- waardigheden en de pleinen te ^liggen. Van een doorlopende rechte weg zal geen sprake zijn. Wel zal de in- en uitgang aan de Turfmarkt wordén verbreed. Tevens zijn in het mogelijkheden opengelaten woor het bevoorradmgsverkeer ten ■wienste van de winkels aan de Haarlemmerstraat. ;5 Ruimte en sloop Er is in het schetsplan nog een £antal punten, waarmee rekening gehouden. Hoewel aan de Harte- trugkerk nog geen toekomstige be stemming is gegeven, kan het ge- *ouw als stadsbibliotheek dienst ben of een andere culturele functie "krijgen. ^et Elisabethgasthuishof, dat mo menteel wordt gerestaureerd, zal worden gebruikt voor het onder- n brengen van minder-valtde be- L] jaarden. Evenals voor het Caeci- liagasthuis en het Carmelitessen- klooster geldt voor het Elisabeth- 1 gasthuishof, dat het meer aan een open ruimte moet komen te liggen met een zo mogelijk aangepaste ten westen van de Vrouwenkerk- koorsta-aat de oude school annex gymnastiekzaal, de groentewinkel en de resterende woningen aan de Lange Vrouwensteeg worden ge sloopt. Begrensd door de duidelijk zichtbare muurresten van de Vrou wenkerk zal een verhoogd plateau met banken en groen worden aan gelegd. Pleintjes Het nieuwe karakter van de Camp *-^5 wordt volgens het schetsplan be paald door een aantal intieme pleintjes. Het meest westelijke bevindt zich langs de zuidgevel van het gerestaureerde Elisabeth gasthuishof. waar de Caeciliastraat omheen zal worden geleid. Vrijwel aansluitend ligt 'n meer vierkant plein van de Lijsbethsteeg tot het Caeciliagasthuis. Dit plein zal mogelijkheden tot parkeren bieden. Oostelijk van het Caeciliagasthuis zal een langwerpig pleintje worden aangelegd, speciaal met het oog op de toegankelijkheid van het toe komstige K. en O.-complex. Ook hier zal geparkeerd kunnen worden, wellicht alleen 's avonds. Deze pleinen kunnen vrij snel worden aangelegd; alleen de afbraak van de plaatselijke krotten dient hiervoor ter hand te worden genomen. Uitbreiding Het plan voorziet ook in de moge lijkheid van nieuwbouw. Zo zal het huidige Stevenshof enige uit breiding kunnen ondergaan. Aan de Ursulasteeg is ruimte gelaten voor eventuele nieuwbouw van de bestaande katholieke scholen, waardoor de gevelwand aan de Haarlemmerstraat kan worden afgesloten. Tevens zou het school plein kunnen worden vergroot. Door afbraak van panden tussen de Korte en de Lange Agnieten- straat komt terrein vrij voor enkele winkelpaviljoens met vele gebruiks mogelijkheden. Voor huisvesting van bejaarden of voor aangepaste bedrijfsbebouwinig zou de Dolhuis- stee? kunnen worden afgesloten Zoals de toekomstige Camp er gaat ititzien: 1. Elisabethgast- huishof met pleintje2. Caecilia gasthuis of Boerhaavezalen met pleintje3. K en O-complex (Carmelitessenklooster)4. de tegenwoordige schouwburg 5. „Vrouwenkerkplateau" achter poffertjeszaak Haarlemmer straat; 6. Hartebrugkerk; 7. Marekerk; 8 pleintje nabij Sionshof. A. Haarlemmerstraat. B. Mare; C. Oude Vest; D. Turf markt. illtlllllllllllllHllllllllilllllllllilllliilliilllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIII door nieuwbouw aan de Vrouwen- kerksteeg. In tegenstelling tot de beheers commissie van het Sionshof, die niet bepaald terughoudend tegen op heffing van dit hofje staat, hebben de ontwerpers van het schetsplan wel rekening gehouden met het voortbestaan van dit hof. In het schetsplan zijn geen koffie bars, cafeetjes en een terras op het „Vrouwenkerkplateau" geprojec teerd. Daar drt niet tot de compe tentie van de overheid behoort, worden de vele mogelijkheden op dit terrein aan de burgerij zelf over gelaten. De naam De Camp is een afkorting van de Vrouwen- camp, omstreeks de helft van de veertiende eeuw een nieu we uitbreiding van de oude vesting tussen Rapenburg en Apothekersdijk. Van de toen gebouwde kerk, de Onze Lieve Vrouwenkerk zijn nu nog dui delijk herkenbare muurrestan ten te vinden rond het plein van de voormalige Titus Brandsmaschool aan het Vrou wenkerkhof. Er werden ook kloosters gebouwd: het Cae ciliagasthuis ofwel de Boer haavezalen en het Carmeli- tessenklooster tussen Oude Vest (naast de.hwidige schouw burg) en Caeciliastraat. In de Camp staan vijf hofjes: het Sionshof uit 1487, het Stevenshof uit dezelfde pe riode. het Elisabethgasthuishof uit ca. 1623 met daaraan ver bonden het Hof van Zessen, de' Groeneveldstichting uit 1682 en het Coninckshof uit 1773. Met de Reformatie in de zestiende eeuw kregen de grote rooms-katholieke gebouwen een andere bestemming. Het Caeciliagasthuis werd dolhuis of pesthuis. In het later als ziekenhuis omgebouwde ge bouw werkte de beroemde Leidse geneesheer Herman Boerhaave. Nog niet lang ge leden diende het voor huis vesting van dakloze gezinnen. De naam. Caeciliabarakken werd veelvuldig gebruikt. Door de onbestemdheid van de buurt heeft de Camp altijd een wat bedenkelijke naam gehad. TER AAR Dinsdagmiddag rond half vijf is de tienjarige Rob van Ar- kcl op de Kerkweg dodelijk veronge lukt. Op zijn fiets kwam hij uit school; ter hoogte van het Tuincentrum stond een auto geparkeerd, waarvoor ook een tractor moest stoppen. De jongen passeerde de stilstaande trac tor en kwam daardoor op de andere weghelft. Vanuit de richting Korteraar kwam een personenauto bestuurd door de heer G. v. K. uit Langeraar, die een botsing niet meer kon voorkomen. Waarschijnlijk heeft de jongen de auto nog opgemerkt en getracht te remmen. HU kwam echter vlak voor de auto te vallen. Het slachtoffer werd naar een zie kenhuis overgebracht maar bleek bU aankomst te zyn overleden. LEIDEN Op 63-jarige leeftijd is drs. J. H. Drewes overleden- De heer Drewes die in Amsterdam werd ge boren. heeft talrijke functies vervuld aan bijzondere lagere onderwijsin stellingen in achtereenvolgens Bode graven, Zaandam, Amsterdam, Lei den (O.m. aan de gereformeerde ulo school Hooglandse Kerkgracht) en Voorburg. Verder was hij leraar aan het Stedelijk Gymnasium in Leiden vanaf 1948. Ook is hij enige tijd als leraar werkzaam geweest aan de „over- bruggings-HBS", uitgaande van de stichting ter bevordering van het onderwijs aan uit het voormalige Ned. Indië gerepatrieerde kinderen in de periode 1947-1949. Tevens heeft hij lesuren gegeven aan het Rem- brandtlyceum. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Gerarda Pe- tronella, dv A. M. Wesselman en A. E. T. Groen; Dennis Jacobus, zv H. P. Stuifzand en A. D. M. Tetteroo; Mark, zv P. L. de Jong en A. de Pee; Marcel, zv. A. M. de Nijs en G. Webbers; Sandra Adriana Euge nie, dv P. H. Haverkamp en P. Smit; Petrus Johannes, zv P. M. Ouwer- kerk en J. G. H. Hermans; Dorien. zv P. Mieloo en G. C. van Zoen; Adrianus Hendrikus. zv J. C. Lange- veld en H. A. Rijkelijkhuizen. Gehuwd: K. H. Schmal en A. J. M. Deckers; P. Schuitemaker en E. E. Schipaanboord. Hinderivetzitting in Benthuizen BENTHUIZEN De ten gemeen tehuize gehouden openbare hinder wetzitting over het koelhuis had wel belangstelling. Er was een aan vrage ingediend wegens verande ring van inrichting en de omwonen de bewoners van het Oranje-Nas- saupiantsoen en de Prins Claus- omgeving. Het Caeciliagasthuis M krijgt nog een andere betekenis: '4 de binnentuin wordt toegankelijk voor het publiek en zal gelegen- heid bieden voor het tentoonstel- len van plastieken, e.d. rI Om een passende overgang van Jet winkelcentrum naar deze cul- wele omgeving te krijgen, zullen straat waren daarmee niet gelukkig. Iedereen die bezwaren wilde aan voeren, was daartoe in de gelegen heid. Een grroot aantal omwonen den had zijn belangen gedele geerd aan de heer Jansma, die ais woordvoerder optrad en de bezwa ren uiteenzette, terwijl de bedrijfs voerder van het koelhuis, de heer K. D. C. van Straalen (raadslid van Bleiswijk) de bezwaren mocht weerleggen, dan wel begrip voor zMn situatie vragen. Duidelijk stond voorop, dat het hier geen persoonlijke zaak betrof. Enerzijds de broodwinning van de heer Van Straalen, aan de andere kant de investering, die voor „wo nen in Benthuizen" was gedaan. Hoewel men zeker niet de sluiting van het koelhuis van de ene dag op de andere verlangt, wilden de omwonenden wel weten, hoelang de geluidshinder nog zou duren. De heer Van Straalen zette uiteen in de gemeente Zoetermeer een nieuw koelhuis te willen stichten, maar op problemen van planologische aard te zijn gestuit. Dat zal nog wel enige tijd kosten. „Het koelhuis zal uit sluitend voor het aardappelareaal worden gebezigd en niet meer voor graszaad en uien. De luiken zullen dichtblijven. waardoor de geluids hinder tot het minimum zal wor den beperkt. LEIDERDORP Vrijdag 5 sep tember. kwart over acht geeft het „Mendelsshon Trio" bestaande uit Jan van der Meer (piano). Henny Ravestein (viool) en Elias Arizouren (cello) een uitvoering in de Schep- pingskerk aan de Van Poelgeestlaan. Uitgevoerd worden pianotrio's van Mozart, Ravel en Smetana. Jan van der Meer (met de fluitist Koos Verheul vomt hij een befaamd duo), in Leiden tevens gewaardeerd als koordirigent. Henny Ravestein (eindexamen cum laude Kon. Con servatorium Den Haag, waarna ver dere studie in New York) en Elias Arizouren (sinds enige jaren in Ne derland gevestigd, was o.a. leerling van Gaspar Cassado) formeerden hun ensemble twee jaar geleden. Het concert gaat vooraf aan een concertreis naar Zwitserland in de tweede helft van september. Het Trio zal dan o.a. optreden tijdens een in dat land zeer bekend Muziek Fes tival NIEUW-VENNEP Het college van b. en w. van Haarlemmermeer stelt de gemeenteraad voor het ont- werp-bestemmingsplan „Nieuw-Ven- nep-Kagertocht" in behandeling te nemen. Er is een nieuw plan gereed voor het tussen de Oosterdreef en de Ka gertocht in Nieuw-Vennep-zuid ge legen gebied. In het plan komt on dermeer een spoorwegstation voor. De Boerhaavezalen of het Cae ciliagasthuis wordt medisch- historisch centrum. tentoon stellingsruimte en huisvestings gelegenheid voor kunstenaars. LEIDEN Op de Churchill- laan reed gisteravond om vijf voor acht een 22-jarige Leidenaar met grote snelheid. Nabij de Kennedy- laan raakte zijn auto in een slip, draaide enkele keren om zijn as en kwam tegen een lantaarnpaal tot stilstand. De auto was totaal vernield, de lantaarnpaal was af geknapt. De man is met een her senschudding per EHD naar het Diaconessenhuis vervoerd. LEIDEN Een 5-jarig jongetje is gisteren met hoofdletsel naar het Diaconessenhuis eebracht nadat hij was aangereden op de Burggra- vcnlaan. Het kind rende onverhoeds de rijweg op en werd geschept door een personenauto. Bud in inton-sl u if-i n Ie Voorschoten VOORSCHOTEN Badminton vereniging JEVBC '66 organiseert za terdag 30 en zondag 31 augustus een badminton-stuif-in in de Adegeest- gymnastiekzaal aan de Rosinedreef 28. Het ligt in de bedoeling ieder die badminton bedrijft bekend te maken met deze sport, die in zaal of sport hal wordt gespeeld. Zaterdag is de zaal open van 9 tot 12 en van 19 tot 22 uur; zondag van 10 en 13 en van 14 tot 18 uur. WENEN Een onbekende, waar schijnlijk een geestelijk gestoorde heeft gisteren met benzinebommen brand gesticht in de handelsmissie van de Canadese ambassade in We nen, gevestigd op de vierde verdie- (Van onze correspondent) EEMNES Vier gewapende lang harige jongelui hebben gistermorgen geprobeerd een overval te plegen op de kas van de raiffeisenbank in Eehi- nes. De overval mislukte doordat de be heerder met zyn blote arm een ven ster insloeg, waardoor de alarmschei in werking trad. De man liep hierbij verwondingen op aan zijn arm. Het viertal ging op de vlucht in een bruingrijze Citroen ID. ping van een groot kantoorgebouw. Het vuur drong door tot twee boven liggende etages. De brandweer, die honderd man had ingezet, heeft ge wonden uit het gebouw gehaald. Er is minstens één dode. Volgens het persbureau AP waren het er vier. Riskante onderneming Burgemeester Keijzer, die deze zitting voorzat, toonde zich ver heugd. dat partijen elkaar hadden gevonden, maar dat desondanks de hinderwetprocedure zou moeten worden voortgezet. „Het gaat hier om een koelhuis, waarvoor in de ja ren vijfig een hinderwetvergunning is verleend. Door omstandigheden is een verandering van inrichting (motoren) aangebracht, waardoor een nieuwe vergunning behoorde te worden aangevraagd. Ondanks zeer veel aandrang is hiermee zeer lang gewacht. De heer Van Straalen meende, dat alles in kannen en kruiken was en dat bleek niet zo te zijn. Doch a] zou tijdig de vergun ning zijn verkregen, nochtans is een ieder in de gelegenheid bezwaren in te brengen en indien de klachten gegrond zyn. dienen aanvullende voorwaarden te worden opgelegd. De uitvoering van de hinderwet is dan ook in een bebouwing, die in de jaren vijftig totaal niet was te voor zien, een hachelijke zaak. want een bedrijf word daardoor een riskante onderneming, zoals ook nu is geble ken". Ingebroken in zelfbedieningszaak LEIDEN In de nacht van maandag op dinsdag is ingebroken in een zelfbedieningszaak aan het Vijfmeiplein. De inbrekers kwamen via een tuimelraam binnen en na men plm. 250 gulden mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3