DAG STAKING LERAREN Commentaren Sportbijlage Nasser leiders voor door gematigde de knieën Goedkope filters op markt BEROEP OP FRANSEN Wet tegen misleiding onsument in de maak Zeker 25 oud-nazi's onderzettegel«ï£W of place-mat nu kunt u kiezen Het Kwartet ij iraiiiK HET WEER Eis: mede beslissen ïchtpaar in ivijn gestort Sympathie Tientallen scholen in actie betrokken Geen Arabische topconferentie GEHARDS HOOFT* PRIJS Uitkering voor aow-trekkers STRIJD OM GUNST VAN ROKERS chocolade JAMIN Hard Meisje kreeg kunstmatige longslagaders Nieuwe Leidls e Courant Woensdag 27 augustus 1969 50ste {aargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen M/71 m "'We Lel [I jofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De vertwijfeling begint vaak daar, waar de twijfel ophoudt. S1R1US „Sorry., sloeg ik te liard?" DE BILT Half tol zwaar bewolkt met nu èn dan buien. Matige tot krachtige, aan de kust mogelijk tijdelijk harde wind, in hoofdzaak noordwestelijk. Weinig verandering in temperatuur. DE BILT Ten zuidwesten van Ierland bevindt zich nog steeds de kern van een krachtig hogedrukgebied. Boven het zui delijke deel van de Oostzee is intussen een diepe depressie aangekomen. Deze depressie, die de afge- open 24 uur van het Balkan- gebied noordwaarts trekt, nam geleidelijk in diepte toe. Plaatselijk bracht deze depres sie in Polen ruim 50 millimeter regen. Een oude depressie bij Denemarken werd in het eerder jenoemd lagedrukgebied opge- ïomen. Bij deze druk verdeling ;taat er boven West-Europa een ïoordwestelijke luchtstroming waarmee koude en onstabiele ucht via de Noordzee naar onze ingeving wordt gevoerd en vaarin plaatselijk flinke buien voorkomen. In deze noordwestelijke stro lling trekt het komende etmaal sen depressie mee, die vanmor- ;en ongeveer 200 kilometer ten «orden van Schotland lag, naar iet zuidoosten en zal over of flak langs ons land komen, zo- üat het ook morgen wisselvallig weer zal zijn. De koele onstabiele noordwes- elijke stroming gaat morgen wat fnemen. Toch nog een buien- :ans. Matige tot vrij krachtige westenwind. Temperatuur onge- eer 16 a 17 graden, zeewater 18 raden. Vooruitzichten: Tegen het week - inde langzaam stabieler met wat ïeer opklaringen. Barometerstand: heden 10 uur 5.6 cm (1008 millibar), constant. Zon en maan 28 augustus zon op 5.45, onder 9.37; maan op 20.02, onder 6.52; sept. L.K. RIANcON Twee Nederlandse isten zijn gisteren op de Col d'I- rd (2360 meter) in de Franse Al om het leven gekomen toen zij hun auto uit de bocht vlogen en :en vijftig meter diep ravijn stort- De slachtoffers zijn d.r. H. W. J. zijn echtgenote mevrouw -Visser. Maatregelen voor financieel herstel PARIJS De Franse regering zal volgende week woensdag haar pro gramma vaststellen voor het econo mische en financiële herstel van Frankrijk. Er zouden drie maatrege len worden overwogen: aanmoediging aan het publiek tot sparen; beperking van de kredietverle ning; besnoeiing van de begroting. Deze beperkingen, vooral nodig na de devaluatie op 8 augustus met 12,5 procent, zullen vergezeld gaan van maatregelen ten gunste van de minst bedeelden. Op de Fransen, die hun vakantie ternauwernood achter de rug hebben, zal naar president Pompidou nu reeds heeft laten weten, een beroep worden gedaan hun inspanningen te verdubbelen en zich „van de rede lijke kant te laten zien". Staatssecretaris vraagt SER advies an onze parlenientsredactie) )EN HAAG Staatssecreta- drs. L. J. M. van Son van inomische zaken heeft de So il Economische Raad advies raagd over wettelijke maat- elen, die moeten voorkomen de consument door uitver- en, prijsaanduidingen en het van cadeaus wordt mis- Tevens wil de regering het van de SER over een otnwerp, dat de minister phtigt prijzenoorlogen, zoals angs om de suiker, te door ken door het afkondigen van teds eerder heeft een commissie, lid door prof. dr. J. Zijlstra, en door prof. mr. W. J. Slagter, de een rapport aangeboden dat basis moest dienen voor een tsontwerp. Deze commissie ad- terde de minister een raamwet in licnen, die betrekking zou moeten hebben op alle problemen, die met een ordelijk economisch verkeer te maken hebben. Voor vervolg zie pagina 2 piëren. Men wenst o.a. openbaarheid van het overleg. Voor vervolg zie pag. 2 (Van onze onderwjjsredacteur) UTRECHT Leraren van tientallen VWO- en HAVO-scholen, die medebeslissingsrecht willen bij het onderwijsbeleid, hebben besloten vrijdag 12 september tot demonstratiedag van het onge noegen over de uitwerking van de Mammoetwet te maken. Voor de wijze waarop men zijn bezwaren zal uiten, zjjn geen bindende af spraken gemaakt. Op de ene school zullen alleen do centen actie voeren, op de andere worden ook de leerlingen erbij be trokken. Als leerlingen willen sta ken, hebben ze er uiteindelijk het recht toe, meent de initiatiefnemer van de actie, drs. A. Gordijn, maar hij zou het onjuist vinden leerlingen van scholen, die niet achter de actie staan, tot staking aan te zetten. Vertegenwoordigers van 72 scholen uit alle delen van het land (Texel, Maastricht, Goes, enz.) hadden gister avond gevolg gegeven aan een uitno diging van leraren van het Henge lose Twickelcollege om zich in Utrecht te beraden over een gezamen lijke actie. De vergadering heette niet openbaar, maar was het in feite wel. De groep misnoegden ziet in het regeringsbeleid onvoldoende perspec tief en vindt van de andere kant dat de Raad van Leraren te weinig effec tief werkt. Men had in Utrecht wel een waarnemer van de Raad willen accepteren wanneer de voorzitter, drs. H. Michielsen, niet in een inter view had gezegd dat hij de zaak van de jonge extremisten in de achterban wel in goede banen zou leiden. Mis plaatst paternalisme, aldus de heer Gordijn. Men sprak zich gisteren uit voor eisen van een overlegorgaan, dat het onderwijsbeleid mede bepaalt. Op de vraag of dit niet een doublure zou worden van het onderwijsoverleg in Lochcm antwoordde de heer Gordijn, dat men de mankementen van de huidige constructies niet hoeft te co- Vandaag (of morgen) is het jaar lijkse sportnummer bij de krant ingesloten. De zaterdag-amateur- competitiè van de KNVB start za terdag a.s. Er staat een belangrijk seizoen voor de deur, vooral bü de tweede klassers. In de sportbijlage pagina's vol met informatie en daarnaast nog tal van andere bij dragen. NPD-kandidaten voor Duitse Bondsdag BONN On der de NPD-kan- didaten die aan de komende Bondsdagverkie zingen meedoen bevinden zich minstens 25 oud nazi's. Voor de machtsovername door Hitler in 1933 waren zij al lid van diens par tij (NSDAP). De meesten van hen hebben deel uitgemaakt van rechtse groeperingen van na de oor log, die in de Bondsrepubliek zijn verboden. Op de NPD-lijsten staan volgens het Duitse ministerie van binnen landse zaken 5 overheidsfunctiona rissen (onder wie 28 hoofdambtena ren en officieren, 43 academici en 24 zakenlieden. Voorzitter Schmidt van de Sociaal democratische partij zei gisteren op een verkiezingsbijeenkomst in Ham burg dat alleen een uit sociaal-de mocraten bestaande bondsregering stappen zal ondernemen om de NPD te laten verbieden. Maar een verbod alleen kan het gevaar niet keren. Wij moeten geestelijke afweerkrachten ontwikkelen, zei hij. NPD-leider Adolf von Thadden sprak gisteren op een bijeenkomst in Nordhorn, die uitliep op demonstra ties en vechtpartijen. LS-redacteur Huib Goudriaan vertelt hierover op pagina Ook in Offenbach kwam het tot KAIRO De Arabische mi nisters van buitenlandse zaken, die in de Egyptische hoofdstad bijeen waren in verband met de brand in de Al-Aksa-moskee in Jeruzalem, hebben zich uitge sproken voor het houden van een islamitische topconferentie. Daarmee hebben de gematigde lei ders in de Arabische wereld onder leiding van koning Feisal van Saoe- di-Arabië, de overwinning behaald. Een voorstel van koning Hoessein van Jordanië om een uitsluitend Ara bische topbijeenkomst te organiseren, werd aangewezen omdat men kenne lijk bang was voor een nieuw mili tair avonturr. Opmerkelijk is dat president Nas ser van Egypte, die meestal optreedt als leider van de militante groep in de Arabische wereld, nu de kant koos van de gematigde Feisal, die al jaren de tegenspeler van Nasser is. Nasser zou van oordeel zijn dat de besluiten van een islamitische confe rentie, ook al zouden deze een be perkte strekking hebben, meer in druk zullen maken op de buitenwe reld, met name op Amerika. Aan de andere kant krijgt Nasser op de islamitische top (waarop veer tig landen uit het Nabije Oosten, Afri ka en Azië vertegenwoordigd zullen zijn) toch de gelegenhei. art met GRONINGEN De Amsterdam-Rot terdam Bank heeft een bod van 270 procent gedaan op de aandelen van de Gro'Viger Industriële Crediet Bank met instemming van commissarissen en directie van deze bank. De overneming vloeit voort uit besprekingen tussen de financieringsbanken Muhako en Finata (beide deel uitmakend van het Amro- bankconcern) en de GICB. zijn Arabische collega's het ge meenschappelijk beleid tegenover Israël te bespreken. Intussen zal de Arabische defensie raad plannen bestuderen „om alle Arabische hulpbronnen te mobilise ren tegen de Israëlische agressie en de Palestijnse revolutie te verster ken". Voorts zal de raad zich bezighou den met het verschaffen van wapens aan de Palestijnen, het waarborgen van hun vrijheid van handelen en het versterken van het verzet in de door Israël bezette gebieden. DOODSTRAF De in Kairo wonende Syriër Mo hammed El-Kodsi is vanmorgen we gens spionage voor Israël door een militaire rechtbank in Egypte ter dood veroordeeld. Het is lang geleden dat in Kairo de doodstraf werd uit gesproken. De Britse Times meldt vandaag dat in Engeland een groep Israëlische ge heime agenten is gevormd „die de in Londen opererende Arabische terro ristische organisaties zouden moeten penetreren". Het doel van deze ope ratie zou zijn het verzamelen van inlichtingen over de aanslagen op Israëlische bedrijven en organisaties. Voor Gerard Kornelis van het Reve was het gisteren een hoog tepunt in zijn creatieve carrière, toen minister Klompé in haar hoedanigheid van minister van cultuur, recreatie en maatschap pelijk werk hem in het Muider- slot de staatsprijs voor letter kunde (P. C. Hooftprijs) uit reikte. Na deze officiële hande ling kon er wel een onofficieel gebaar aan te pas komen: de schrijver bedankte de minister met een kus op beide wangen. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Minister Roolvink heeft een wetsontwerp ingediend tot verlening van een uitkering-ineens aan trekkers van een aow-pensioen, een aww-pensioen of -uitkering en de trek kers van een uitkering krachtens de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsver zekering. Voor gehuwde bejaarden bedraagt de uitkering ineens 65, voor alleenstaan den bejaarden 45, voor weduwen met kinderen 65, voor weduwen zonder kinderen 45. wezen tot 10 jaar 15. wezen van 10 tot 16 jaar 20 en voor wezen van 16 tot 27 jaar 30. Voor de WAO: een procent van de jaaruitkering per 1 september 1969. BONN De Westduitse bondskan selier Kiesinger heeft geen enkel of ficieel of officieus contact met de Russen voor een eventueel bezoek aan Moskou vóór de Duitse verkiezingen. ongeregeldheden. Parlementsvoor zitter Kai Uwe von Hassel werd op een vergadering van de CDU het spreken vrijwel onmogelijk gemaakt. In spreekkoren werd „Hassel is een fascist" aangeheven. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nieuwe merken filtersigaretten komen op de markt in de prijsklasse die de laatste tijd erg populair is: 25 voor 1.40. De Scheveningse importeur Blok (Lexington) komt met het merk Pointer en de fabrikant Laurens (o.a. de goedkope Mantano) met de filtersigaret Tivoli. Het is, nadat de nieuwe prijs klasse van 1.40 voor 25 sigaretten een half jaar geleden ontstond, zeer duidelijk geworden dat veel siga rettenrokers de prijsklasse van 1.75 te gortig vinden en op zoek zijn naar goedkopere merken van goede kwaliteit. De nieuwe merken verwacht wordt dat er nog meer komen dingen naar de gunsten van die zoekers. Tot op heden bestond er in de prijsklasse van 1.40 nog geen filtersigaret. In het buitenland is de belang stelling voor de filters de afge lopen jaren sterk gestegen. In West-Duitsland bijvoorbeeld wor den ze overwegend gerookt. In Ne derland is het aandeel van filters een derde van de totale produktie en het stijgt voortdurend. Ook Niemeijer zou met een nieuw filtermerk in deze prijsklasse op de markt komen, terwijl ook andere producenten plannen zouden heb ben. Nieuw bij dit alles is, dat de me langes in de Engelse richting gaan. Filters en veranderende smaakge- woonten schijnen samen tc hangen met het nu algemeen doordringend besef dat inhalerend sigaretten roken schadelijk voor de gezond heid is. Zij die dit roken niet willen nalaten .hebben belangstelling voor filtersigaretten van een lichtere soort, omdat deze minder schade lijk zouden zijn. Het jaarverbruik van sigaretten bedraagt in ons land 270 miljard stuks. melk (krakelingen I bloemen kattetongen puur eikeblaadjes pastilles morgen ISO gram van 124 voor 109 niet te geloven voor die prijs! (ANZE sympathie is ditmaal aller eerst voor de beide leden voor de ARP van de Eerste Kamer de he ren Algra en Elfferich, alsmede voor de beide leden daar van de Boeren partij. Zij hebben gisteren gestemd tegen de mogelijkheid van vrije verkoop van anticonceptiemiddelen voor al le leeftijden. Een wetsvoorstel dat wij menen te moeten betreuren. Niet dat wij de overheid de rol toebedeeld willen zien van allerwegen als beschermster op te treden. Evenmin echter ligt het op haar weg om bepaalde zaken te gaan vergemakkelijken. En dat heeft de regering gedaan door nadrukkelijk deze wijziging in onze bestaande wetgeving aan de orde te stellen, een wijziging die nu ook de instemming heeft gekregen van de overgrote meerderheid der Eerste Kamer. Er wordt tegenwoordig nogal vlot kritiek geoefend op wat, soms te gemakkelijk, wordt aangeduid als bevoogding. Welnu, er zal inderdaad wel een brok bevoogding zijn dat ver vallen kan, maar het riskante in zulk een situatie is, dat men tegelijk af stand doet van een brok eigen ver antwoordelijkheid. En dat kan ook de overheid gelden. Enkele Kamerleden hebben niet kun nen meegaan. Wij kunnen dat begrij pen. JN het openbare leven blijken nu en dan harde besluiten genomen te kunnen worden, waarvan men zich afvraagt of ze billijk zijn en recht doen wedervaren aan de betrokkene. Zulk een besluit is door de meerder heid van het VARA-bestuur geno men jegens de bekende radiocom mentator Meyer Sluyser. Hij had een eigen geluid ook let terlijk. Wij hebben wel eens moeite gehad met het „ik wens u smakelijk eten", dat hij ook op somber gestem de beschouwingen liet volgen. Tenzij hij hiermee ook van ziin beschou wingen de betrekkelijkheid wilde onderstrepen. Maar ook naar inhoud was het een eigen geluid, bovendien een dat zich als regel best horen liet en dat niet zelden een verhelderende kijk gaf op een actueel gebeuren. Intussen was insiders reeds bekend, dat in eigen kring tegen zijn variant binnen het socialistische denken in toenemende mate bezwaren waren gaan rijzen. Men noemt hem een pro- Amerikaan en een anti-communist. En nu wordt hem het zwijgen opge legd. Wij voor ons zijn geneigd hierin een verarming te zien xan ons nationale radiopalet, waarop voor ons Meyer Sluyser best mocht voorkomen. Ook bij meningsverschillen, die zich ten aanzien van hem stellig hebben voorgedaan, laten wij hem daarom vandaag gaarne delen in onze sym pathie. Operatie prof. Barnard KAAPSTAD Professor Barnard van het Groote Schuurziekenhuis in Kaapstad heeft gisteren kunstmatige longslagaders geplaatst in het li chaam van een achtjarig meisje uit een Italiaans dorpje bij Milaan. Het meisje had geen slagaders tussen hart en longen. Zij was eerder door de beste Italiaanse, Zwitserse en Britse hartchirurgen behandeld. De reis naar Zuid-Afrika, die bekostigd werd door de inwoners van het dorp waar ze woonde en de werkgever van haar moeder was haar laatste hoop. wat u wilt hebben als u 'n nieuwe abonnee opgeeft! Inzenden aan Bureau van dit blad Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt: per kwartaal per maand plaats: als beloning voor mijn aktiviteit kies ik 1 ONDERZET-TEGEl 1 PLACE-MAT Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Couranf, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1