PvdA: Geef progressieve concentratie een kans „Vlootbewegingen Russen blijven niet onopgemerkt" Vice-president van Zambia afgetreden Op vleu KRITIEK BAKKERS OP STUNTPRIJZEN gse hof geplukt VS: NIET NODELOOS ONGERUST Werkgroep Progressief Akkoord gaat door Ultimatum van PSP loopt zaterdag af Machtsstrijd in ISoord-Rhodesië JBroodl voor één cent GELEIDELIJKE OPHEFFING VAN PRIJSSTOP Bezwaarde SGP-ers vergaderen weer Monsterfilm over luchtslag om Engeland MieLaarde DINSDAG 54 AUGUSTUS 1949 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Partij van de Ar beid zal het bestuur van de Pacifistisch-socialistische partij vragen het overleg over de vorming van een progressieve concentratie tot 1 oktober de kans te geven. Dit is Simon Kapwepwe, 47 jaar oud, vroeger onderwijzer, studeerde in India en Amerika, werd minister van landbouw, van binnenlandse en later van buitenlandse zaken nu afgetreden als vice-president van Zambia. Dit is de officiële reactie van de party op het „ultimatum" van de PSP, dat zaterdag „afloopt". Op die dag zul len het hoofdbestuur en de partyraad van de PSP beslissen of men zal door gaan met het gesprek, dan wel dat de party zich zal terugtrekken. Volgens het PvdA-bestuur, dat gister avond in Amsterdam vergaderde, moe ten de deelnemers aan het gesprek tussen PSP, PPR en PvdA tot 1 okto ber de gelegenheid krijgen hun ge- LOESAKA President Kaoenda van Zambia (Noord- Rhodesië) heeft gisteren het cen trale comité van de -Verenigde Nationale Onafhankelijkheids- partij ontbonden en de bureaus van de voorzitter en de vice- I voorzitter afgeschaft. IHy maakte dit voor radio en tv he kend, enige uren nadat vice-president Kapwepwe, die de regeringsparty heeft opgericht, was afgetreden. Kaoenda blijft de partij leiden. Hij deed een hartstochtelijk beroep op de bevolking hem te steunen. Volgens de president streven enkele partijleiders groepsbelangen na, maar hU noemde niet de naam van Kapwepwe. Verrassing Er zullen nieuwe partijstatuten wor den opgesteld. Als ze gereed zyn, zul- j len er verkiezingen worden gehouden. Het aftreden van Kapwepwe en de maatregelen van Kaoenda bevestiging van de berichten, dat er een machtsstryd aan de gang is in Zam bia. Dit zou ai het geval zyn geweest, toen de president twee weken geleden de verrassende aankondiging deed, dat de staat een belang van 51 procent in de kopermynen zou overnemen. Verkiezingen De aankondiging van Kapwepwe om af te treden, kwam gisteren als een verrassing. Hij blijft lid van „zyn" partij en ook parlementslid. Waarne mers geloven dat de stap van Kap wepwe vèrreikende gevolgen kan heb ben, gelet op de machtsstrijd in Zam bia. De 47-jarige Kapwepwe heeft de re putatie, niet bang te zijn om zijn me ning te zeggen. Hij noemde zelf zijn ontslag een daad van onzelfzuchtigheid om moeilijkheden en mogelijk bloed vergieten te voorkomen. Overigens be tuigde hij zijn trouw aan de president. I sprek over een linkse concentratie af te ronden, ondanks de toezegging in januari, dat reeds vóór het reces voor- 1 stellen op tafel zouden worden gelegd, f De PvdA verwacht voor 1 oktober een serie concrete voorstellen van de werk groep, waarin ook individuele leden van de ARP en van D'66 zitting heb ben. Delegaties Het bestuur is er voorstander van dat delegaties uit de drie partijen „de stand van zaken" gaan opnemen. Ove rigens blijft de Partij van de Arbeid van mening, dat de deelnemers aan het gesprek de vrije hand moeten hebben. Gisteravond vergaderde ook de Werk groep Progressief Akkoord over de ge- vaariyke situatie die is ontstaan, nu de PSP zaterdag al gaat beslissen over het al dan niet doorgaan van het PAK. De werkgroep kondigde aan dat men aan de slag blijft, ongeacht de beslissing van de PSP. De leden van de werkgroep blijven op hun standpunt staan dat de ver schillende standpunten van hun par tijen geen enkele invloed mogen hebben op het verloop van het gesprek, omdat allen er individueel aan deelnemen. De houding van de PvdA-Tweede-Kamer- fractie bij het debat over het Maagden huis en Curagao, kan daarom geen en kele invloed hebben op het verloop van het gesprek, ondanks de bewering van de PSP. dat dit wel zo is. Verkiezingen Het argument van de PSP, dat het nu al byna te laat is om nog In Maastricht woedt een broodoor log: een van de partijen biedt een brood aan voor 1 cent bij aankoop van een pond kaas. Een succes, tarnt om bij liet beleg het brood toe te krijgen is wel uniek. De huisvrouwen reageren dan ook veelal meer dan geestdriftig. Resolutie Ik teken protest aan tegen de (on langs in uw blad gepubliceerde) reso lutie van de Wereldraad van kerken over de Palestijnse vluchtelingen en Israël. Deze resolutie is beledigend voor Israël. Als- de heren van de wereldraad zich zo nodig met politiek bezig wil len houden, waarom zoeken ze het dan niet dichter bij huis? Zij zouden ook eens een resolutie aan kunnen nemen lover de door Portugal nog steeds ge voerde koloniale oorlog, waarvan jaar lijks duizenden Afrikanen het slacht offer zijn. Om over ds. Paisley nog maar te zwijgen. Rotterdam P. Taktor Oorloysmisdfidiyers De voormalige oorlogsmisdadiger Wernher von Braun wordt nog steeds bejubeld en geëerd. Is men vergeten dat hem eens een ontzaglijke slaven- menigte ter beschikking stond om de V 2's te bouwen, hetgeen aan 51.0001 mensen het leven kostte? Von Braun gaat door. nu in Ameri-i ka, wellicht om in 1975 op de maanj een V 3-installatie te kunnen bouwen,, waarmee men in staat is in één slag miljoenen mensen te doden. Zo lang zo'n man nog op vrije voe ten rondloopt en geëerd wordt, wat voor nut heeft het dan nog de drie oorlogsmisdadigers in Breda langer gevangen te houden? Zij hebben hun straf gehad en zullen heus geen kwaad meer doen. Rotterdam C. H. J. IJzelenbergi Jeugdfestival Uw krant heeft een negatief artikel; geplaatst over het jeugdfestival Ar- tisjop in Mijnsheerenland, waarbij duidelijk werd gemikt op de conserva tieve lezers. De verslaggever heeft al leen opgemerkt wat burgemeester Van Walsum „verzuchtte" en hij heeft zich verre gehouden van hetgeen anderen hem wél over het totaalbeeld van het festival hadden kunnen zeggen. Over de opmerking van burge meester Van Walsum kan ik alleen maar verbaasd zijn. Het gaat mijn verwachtingen te bo ven dat er werkelijk iemand is die meent, dat de gemaakte toestanden door de deelnemers als „toekomst" zijn bedoeld, temeer daar er door hen met het toekomst-thema is gespeeld, hetgeen zeker een manier is om in contact te komen met het ondrwero. Overigens lijkt mij de persoonlijke mening van iemand over de toekomst niet van belang voor de beoordeling van een jeugdfestival met dit onder werp. Oud-Beijerland L. Plomp samen de gemeenteraads- en Sta tenverkiezingen van volgend jaar in te gaan, vindt de werkgroep on juist. Bij de oprichting van de groep in januari is duidelijk afgesproken, dat het gesprek op de Tweede-Ka merverkiezingen van 1971 zou wor den gericht. Binnenkort zal de wergroep een rapport uitbrengen, waarin de pun ten zullen ivorden opgenomen, waarover de drie deelnemende par tijen het eens zouden kunnen wor den. De laatste rapporten van de subcommissie komen volgende maand uit. Dit betekent, dat het PSP-be- stuur zich zaterdag vrijwel zeker uit het overleg zal moeten terug trekken. De partij heeft immers steeds gesteld, dat voor 30 augustus concrete voorstellen op tafel moes ten komen. Overigens zal het eventuele uit treden van de PSP geen enkel ge volg hebben voor de werkgroep zelf. De twee deelnemende PSP'-ers hebben gisteravond namelyk be sloten het gesprek voort te zetten, wat hun partij zaterdag ook mag besluiten. Predikanten Het hoofdbestuur van de PvdA besprak gisteravond ook de brief van de zes predikanten, die ver ontrust zijn over de toenemende verdeeldheid in de partij. De do minees krijgen een uitnodiging om eens te komen praten. Het hoofdbestuur besloot ten slotte begin volgend jaar in Groningen een congres te organiseren over gemeentepolitiek. Op dit congres kan dan tevens de' inkomens- en vermogenspolitiek worden behan deld, die er bij het congres in maart wegens tijdgebrek bij inge schoten was. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister De Block van Economische zaken is een voor stander van een geleideiyk afbreken van de prRsstop. Als de prysindexcy- fers over augustus het toelaten, zal de minister de prysstop op z'n vroegst in september vervangen door een over gangsregeling. Volgend jaar treedt dan de Wet meldingsplicht prysverhogin- gen in werking. Dat de minister er weinig voor voelt de prijsstop direct op te heffen, is een gevolg van het advies van de Sociaal- Economische Raad Volgens dit advies moeten zowel de lonen als de prijzen strak in de hand worden gehouden. Dat kan geschieden met een calcula tiebeschikking met zeer strenge richt- lynen. De KLM breidt zijn luchtvloot uit en biedt binnenkort meer service en gemak aan meer passagiers. Voor aflevering in 1972 en 1973 zijn er zes vliegtuigen van het type Douglas DC-10-30 besteld (foto boven), Deze machine is vooral uitstekend voor de lange en middellange afstanden: er is plaatsruimte voor 263 passagiers. Ook zijn er zes Boeings 747 B in bestelling. Deze komen in 1971 en 1972 in dienst. Het zijn grootse toestellen. De Boeing kan liefst 350 personen vervoeren (foto onder). (Vervolg van pagina 1) De Verenigde Staten willen zich niet nodeloos ongerust ma ken, maar de bewegingen van j de Russische vloot in het oosten van de Middellandse Zee kun- nen gewoon niet onopgemerkt i blijven. Dit zei gisteren de Amerikaanse woordvoerder Mc Closkey. Vorige week maandag omvatte de vloot, vol gens gegeven van de NAVO, G5 schepen, waarbij het geweldige heli- kopterdekschip Moskwa. Zr zijn ver der 26 gevechtsschepen, 26 ondersteu- nings- en inlichtingenschepen en acht tot tien duikboten. Meivin Laird, Amerika's mi nister van defensie, vertelde dat 125 Sowjetoorlogsschepen de Middel landse Zee, de Indische Oceaan en de Atlantische Oceaan doorkruisen. De samenwerking tussen Rusland en Amerika om de spanning in het Fel protest in Zwolle ZWOLLE „Ons dagelijks brood wordt te grabbel gegooid door lieden die het brood voor belachelijk lage prijzen aanbieden. U zult het allen met ons eens zijn dat het zo niet langer kan." Dit riep de zeer geëmotioneerde bakker R. J. van Ark uit Epe, vice- voorzitter van de Nederlandse bak- kersbond en voorzitter van de afde ling Gelderland van deze organisatie, We zijn er aan gewend, dat ze altijd iets vergeet. Daarom waarschuwen we haar altijd: „Heb je alles? Niets vergeten,,,,?" Ze grabbelt dan in paniek om zich heen: tas, map papieren, parapluie, het pakje dat onderweg vlug ge kocht is, de boodschappentas.... Rei zen we met haar in de trein, dan verbieden we haar iets in het net te deponeren, want dan zijn we er he lemaal zeker van, dat het vergeten wordt. Het gebeurt dan ook dikwijls, dat we allemaal met beladen schoten zitten en ook wel. dat een van ons met een van haar spullen thuis komt. De laatste tijd echter kon ze nog wel eens kriegel reageren op onze bevoogding en we gingen al geloven, dat onze opvoeding voltooid was. Het was wat moeilijk, maar op onze beurt leerden we haar met rust te laten en de eigen zaakjes te rege len. Gisteren waren we weer op het appèl. En zaal vol collega's, waar van we velen in lang niet gezien hadden. Een gezellige plichtsvervul ling en een lange napraat om alle privénieuwtjes uit te wisselen. Eindelijk toch braken we op. Plukten tasjes en papieren bij el kaar, haalden mantels en hoeden en weer andere tassen uit de gardero- Op de stoep ontdekten we dat het goot en besloten tot een gezamenlijke taxi, die op wenkafstand klaar stond. Net opende de chauffeur hoffelijk het portier en wilden wij van onder de beschermende luifel in de wagen rennen toen zij riep: „Mijn para pluie...". Weg was ze, het gebouw weer in. We wachtten in de taxi. Vroegen Vergeten de chauffeur mèt ons te wachten, even maar.... Maar het even werd een onmogelijk lange tijd en de man zag de winst van de rit verloren gaan. Dreigde weg te rijden of eiste dat we zoüden uitstappen. Klanten genoeg.... We gooiden het op een akkoord en beloofden hem de wachtprijs te be talen. maar vonden dat toch wel jammer van het geld. Dus stapte ook ik maar weer uit en ging eens bij de garderobe kij ken. waar ik haar aantrof in een opgewonden gesprek met de dame achter de toog. Er hing geen mantel meer. Ieder een was weg. Er hing ook geen pa rapluie meer.... De dame van de gar derobe vond het sneu. Maar hoe ze ook achter en opzij keek, ze kon geen parapluie te voorschijn tove ren. Vakkundig legde ze het systeem uit, hoe een onbevoegde behalve de mantel een parapluie kon meene men. „Maar die parapluie was nieuw, een mooie lange met een zilverkleu rige haak.... die neem je toch niet zo maar per ongeluk mee?" De dame van de garderobe wist wel beter, er werd zoveel per ongeluk of niet meegenomen. De wereld was in haar ogen door en door boos en de mens een onbetrouwbaar wezen. Ik stond er wat lummelig bij. De parapluie was weg, dat was het eni ge duidelijke en straks zou de taxi ook weg zijn of onbetaalbaar.... „Kom nou...., drong ik. Toen liet ze in haar zenuwen haar map papieren vallen. Ik raapte snel.., reikte aan en zag.,., een zilveren haak om haar arm.... Achter het lange boodschappennet hing daar de parapluie.... De garderobe dame veranderde op slag van houding. Zo van „aha die dame Een gulden fooi deed alles weer veranderen.... „Waar was ie nou?", vroegen ze in de taxi. „O, ergens" zeiden we uit één mond..!. uit tijdens de protestvergadering, die de vijf provinciale bakkersbonden in het noorden en oosten van het land gisteravond in Zwolle hielden. De heer Van Ark leverde vooral felle kritiek op de grootwinkelbedrij ven die het brood als verkoopstunt aan de man brengen voor een prijs die vaak onder de zeventig cent ligt. Te laag Het KVP-Kamerlid, A. J. W. Krosse uit Deventer, voorzitter van de landelijke bakkerijstichting, zei blij te zijn met de minimumprijs voor brood, die onlangs op 71 cent werd gesteld. Toch vond hij deze prijs nog te laag. Hij zei het te be treuren dat de staatssecretaris van economische zaken de motie tot in voering van een minimumbroodprijs, die hij met steun van de vijf rege ringspartijen heeft ingediend en die werd aanvaard, niet juist uitvoert. Ook was hij van oordeel dat de huidige ontheffingsregeling voor de minimumbroodprijs niet voldoet. Ont heffing wordt te viug verleend. Als oplossing zag de heer Krosse een con structieve gedachtenwisseling van al le belanghebbende bakkers. Aan het slot van de vergadering werd besloten een telegram te sturen naar de minister van economische zaken. Daarin wordt geprotesteerd te gen de manier, waarop de minimum broodprijs tot uitvoering wordt ge bracht De bakkers zeggen In de bijvoor- j baat toegestane ontheffingsregeling een ernstige bedreiging van hun be- I staan te zien. Ze diringen er bij de minister met klem op aan de motie overeenkomstig de aan de Tweede I Kamer gedane toezegging loyaal uit te voeren. UTRECHT Enkele splinter partijtjes in Utrecht die hooit een zetel in de raad zouden kunnen be machtigen, hebben zich verenigd on der de naam Recht voor allen. De groep zal aan de raadsverkiezingen 1 van 1970 deelnemen. Recht voor allen, waartoe behoren Stadsbelang. Bond van wereldbur- gers, Behoud Utrecht natuurschoon en de Republikeinse partij, gaat zich I richten tot arbeiders, studenten, I kleine middenstanders en vooral de 1 zg. kelder- en straatjeugd. Nabije Oosten te verminderen, is op l niets uitgelopen. Maar de twee we- I reldmachten hebben, aldus Mc j Closkey. wellicht niet alles gedaan wat zij konden om een oplossing van de ernstige crisis te bespoedigen, hoewel er duidelijk een goede wil was van Moskou en Washington. Michael Rohen, de Australiër die de brand in de Al Aksamoskee in Jeruzalem heeft gesticht, zal voor j half september terechtstaan. Tijdens het proces, dat openbaar zal zijn, kan l hij tot maximaal 25 jaar gevangenis- I straf worden veroordeeld. De Israëlische permanente afge vaardigde bij de VN, Tekoah, heeft er in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad de nadruk op ge legd dat de moskee onder uitsluitend beheer en bewaking staat van een Mohammedaans lichaam, de WAFK. De Israëlische regering is bereid de WAFK alle techniscche en materiële steun te verlenen om de schade te herstellen. WAARSCHUWING Mosje Carmel, de Israëlische mi nister van vervoer, heeft gisteravond de Arabieren laten weten dat hun kantoren in de wereld even kwetsbaar zijn als dat van de ZIM in Londen, waar gisteren een bom ontplofte. Twee vrouwen raak ten hierbij gewond. In de buurt van een dorp bij He- bron zijn gisteren de lijken van vier vermoorde Arabieren gevonden. Ver- i der werden sporen ontdekt van het i wegslepen van een vijfde lijk. Zon dagavond was de ontvoering van de vijf mannen, onder wie de burge meester van het dorp Hoelkah, aan de Israëlische autoriteiten gemeld. Men meent de moord te moeten toeschrijven aan Palestijnse orga nisaties. UTRECHT e=> Aanstaande zaterdag belegt het „comité van bezwaarden" in de SGP een tweede landelijke ver gadering in „De Glashof" te Leer dam. Aanvang twee uur. Op deze vergadering zal de ontwik keling in de SGP worden besproken. IHet comité zal verslag uitbrengen van de besprekingen met het hoofd bestuur en er komen bepaalde voor stellen. Ds. M. van Beek uit Opheus- den zal een slotwoord spreken. SOESTERBERG Een nieuwe monumentale oorlogsfilm gaat 25 september in Amsterdams Tuschinskt in première: The Battle of Britain, een monsterproduktie, die United Ar tists een kleine 40 miljoen gulden heeft gekost. De film geeft een beeld van de heroïsche strijd, die Britse vliegers in 1940 leverden tegen een aanvankelijk overmachtige Luftwaf fe. Algemeen adviseur voor de film was Peter Townsend, die als Hurri- cane-piloot aan de luchtslag actief heeft deelgenomen, en dus aanwijzin gen kon geven voor een waarheidsge trouwe weergave. Zijn commentaar gisteren op een persbijeenkomst op de basis Soesterberg: „deze film geeft een nagenoeg historisch beeld van wat zich in 1940 in de lucht heeft afgespeeld". Grootste probleem voor regisseur Guy Hamilton was het bijeenbrengen van de 120 toestellen: Spitfires, Hur ricanes, Messerschmitts 109 en Hein- kels 111. De Duitse toestellen werden voor het grootste deel verkregen van de Spaanse luchtmacht, die er nog steeds een aantal van gebruikt. De Britse toestellen kwamen vooral uit Engeland. Sommige toestellen moesten opnieuw worden gebouwd. In totaal werd aan deze monster film, die op 15 september in Londen in première gaat door 2000 personen deelgenomen. Een minuscule planeet, onze goede (oude) aarde, maar toch wel een fascinerend gezicht, deze foto vanaf een afstand van 70.000 km. gemaakt door het automatische ruimtestation Zond-7. In het midden ziet men de Kaspische Zee, ten oosten daarvan het gebied van de Mid- denaziatische sowjetrepubliek. Eveneens zijn zichtbaar het noordoostelijke deel van Afrika en het zuidwesten van Azië. Nederland is of net niet te zien ofwel van zo'n mikroskopische „allure", dat het haast onvoor stelbaar is dat daar zoveel men sen zich over zoveel problemen het hoofd breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7