Hulp Westerse landen betogers tegen invasie aan PROTEST TEGEN NAZI-VERLEDEN VAN KIESINGER Onderzoek misdaden in oorlog gestaakt Paus vroeg gratie voor tevergeefs spionnen Actie-Biafra in Punnerend Russen nodigen Kiesinger uit Bejaarde man (88) ua Laaiend verzet OE THANT: ERNSTIG BEZORGD dageil dood gevonden delen ten gunste van de vijftien mensen die gistermorgen in Bag dad werden terechtgesteld we gens spionage. Volgens de Osser- vatore Romano heeft de aposto lisch nuntius in Bagdad een ver zoek om clementie bij de Iraakse autoriteiten ingediend. Mireille M. is overspannen Olie op Franse stranden COBMECTHOE COBETCKO- MOHrOJTbCKOE KOMMIOHMKE „Geheim ABGWAPENS plan" [X EUROPA DINSDAG 26 AUGUSTUS 1969 Leden van verschillende organisaties voor gelijke burgerrechten in Ame rika hebben knokploegen gevormd, die herhaaldelijk aanwezig zijn bij bouwwerken waar te weinig werk voor negers zou zijn. Op de foto een van deze knokploegen bij de bouw van een stadion in Pittsburg. De bouwvakkers namen wijselijk een dag vrij om een botsing te voorkomen. PURMEREND Begaan met het lot van de Biafranen is men in Pur- merend tot acties overgegaan. Een hervormd gemeentelid heeft daartoe de eerste stappen gezet. Hij heeft zijn medekerkgangers achter zich ge kregen en contact met andere kerk genootschappen in zijn woonplaats gezocht, evenals met alle hervormde kerkeraden in ons land. Een telegram vergezeld van een uitgebreide brief heeft de kerkeraad van hervormd Purmerend aan de sy node van de Hervormde kerk gezon den. Daarin wordt de synode ver zocht er bij de Nederlandse regering met klem op aan te dringen, dat al :r6 het mogelijke zal worden gedaan om een spoedige wapenstilstand tussen Nigeria en Biafra te bewerken. i Ook wil men, dat de regering daadwerkelijk zal bevorderen, dat de aanvoer van voldoende voedsel en l medicamenten in Biafra op de kortst mogelijke termijn zal worden hervat en gegarandeerd. ni In twee hervormde Purmerendse kerken waren fotomateriaal af komstig van de hervormde zending in Oegstgeest en kranteknipsels uit- j gestald, zodat de kerkgangers nauwer ill bij de zaak-Biafra betrokken waren, ;®f die men op deze bescheiden wijze wil J helpen oplossen. HILDESHEIM Enkele hon derden jeugdige demonstranten hebben de Westduitse bonds kanselier Kiesinger gisteravond met boe-geroep ontvangen in I Hildesheim. Zij protesteerden tegen het nazi-verleden van de bondskanselier. Elf betogers werden gearresteerd, omdat zij tomaten en eieren, gevuld met verf, naar het hoofd van Kiesinger gooiden. De betogers hadden zich verzameld bij het stadhuis van Hildesheim toen de bondskanselier daar aankwam voor de ceremoniële tekening van het gastenboek van de stad. Ze droegen rode vlaggen en borden met an- ti-Kiesinger leuzen. Kiesinger sprak in Hildesheim een politieke vergade ring van de christen-democratische unie toe met het oog op de verkiezin gen die op 28 september worden ge houden. Geen bedreiging In een interview met de Süddeutsche Zeitung uit München zegt Kiesinger dat de nationaal-de- mocratische partij (NPD) geen be- j dreiging vormt voor het Westduitse j politieke systeem. „Ik ben overtuigd j van de politieke wijsheid van het i Duitse volk. Een dergelijke partij zou slechts succes van betekenis kunnen boeken als de binnenlandse politieke situatie zou lijken op die aan het einde van de republiek van Weimar", aldus Kiesinger. Hij gaf wel toe dat de NPD een bedreiging is voor de Westduitse positie in 'de buitenlandse politiek „omdat Duitsland soms nog steeds wordt beoordeeld naar het Hlt- ler-tijdperk en niet naar het demo cratisch bestel van na de Tweede Wereldoorlog". BONN De Russische regering heeft de Westduitse bondskanselier Kiesinger uitgenodigd voor een offi cieel bezoek aan Moskou. Van be trouwbare zijde in Bonn werd verno men dat Kiesinger in ieder geval niet meer voor de verkiezingen van 28 september naar Rusland zal gaan. PRAAG De Tsjechische onderminister van binnenlandse zaken, Jan Majer, heeft de westelijke landen openlijk beschuldigd van hulp aan „contrarevolutionaire en anti-socialistische krachten" bij de anti-Russische demonstraties van de vorige week. Hij zei dat de betogers met pistolen en machinegeweren hadden geschoten en liet doorschemeren dat westerse geheime agenten waren betrokken bij de betogingen. „De leden van de veiligheidstroe pen konden in deze situatie niet an ders doen dan gebruik maken van gummiknuppels, traangas en water kanonnen om de demonstranten te verspreiden", aldus Majer. De Tsjechische onderminister ver telde op een persconferentie voor hoofdredacteuren ook dat de betogin gen goed waren georganiseerd en sys tematisch werden geleid. Volgens Ma jer waren gedetailleerde aanvalsplan nen enkele dagen voor de onlusten in de buitenlandse pers gepubliceerd. PAMFLETTEN Hij verklaarde dat verschillende pamfletten, die opriepen tot stakin gen, betogingen en zelfs terreur niet aansloegen bij het grootste gedeelte Wiesenthal beschuldigt Duitsers WENEN Simon Wiesenthal, 1 hoofd van het documentatiecen trum van het verbond van Jood- C se vervolgden, meent dat de Duitse justitie zich niet meer u| druk maakt om misdaden die de j Duitse Wehrmacht in de oorlog Jj pleegde. Hij zei dit in verband 4 met het doodschieten van 260 Ita- .a liaanse krijgsgevangenen op het d Griekse eiland Cefalonia in sep- I tember 1943. Uit een brief van de Duitse openba- 0 re aanklager, dr. Hcsse, blijkt dat II het onderzoek in deze zaak is ge staakt omdat de verantwoordelijke mi litairen dood zijn, aldus Wiesenthal. Volgens Wiesenthal is deze mis daad niet door de Gestapo of de SS gepleegd, maar door officieren van het Duitse leger. Hij vindt het vreemd dat men geen „schuldigen heeft kunnen vinden". „De zaak van de Duitse hulpbisschop Defregger staat niet alleen", zei Wiesenthal gis teren in Wenen. Krijgsgevangenen Hij heeft de Duitse autoriteiten in juli 1964 op de hoogte gebracht van het neerschieten van de Italiaanse krijgsgevangenen. Op 24 september 1943 werden 260 officieren met hun commandant, generaal Gandin, dood geschoten. De Duitsers hadden dit gedaan uit wraak op een grote Italiaanse ge vechtsdivisie, die zich had overgege ven aan de Geallieerden. Ook haal den zij tientallen gewonde Italiaanse militairen uit het veldhospitaal om ze dood te schieten. Dit zelfde ge beurde enkele dagen later met zeven tien Italiaanse matrozen. Bormann De terechtstellingen werden vol gens Wiesenthal uitgevoerd op per soonlijk bevel van Hitiers plaatsver vanger Martin Bormann. Drs. Hesse heeft Wiesenthal geschreven dat alle militairen, die verantwoordelijk zijn voor de executies, in de oorlog zijn gesneuveld. van de bevolking. „De gebeurtenis sen van 19 tot en met 21 augustus waren een politieke overwinning voor de nieuwe leiding van de partij in de strijd tegen rechtse en antiso cialistische krachten", aldus Majer. In totaal blijken 3690 mensen, on der wie 78 buitenlanders, tijdens de wanordelijkheden van vorige week te zijn opgepakt. Daarvan werden 1893 betogers in arrest gesteld. Het aantal buitenlanders dat werd opge sloten is niet bekend. Onder de 72 buitenlanders die aan een verhoor werden onderworpen, waren negen tien Amerikanen, twee Nederlanders, negen Westduitsers, acht Fransen, ze ven Italianen en twee Zwitsers. GEWOND Uit de cijfers blijkt dat meer poli tiemensen zijn gewond dan demon stranten. Volgens het ministerie van binnenlandse zaken liepen 184 politie mannen, 31 militiemannen en 31 sol daten verwondingen op. Het partijorgaan Rude Pravo be schuldigt de Tsjechische ziekenhui zen ervan dat gewonde burgers veel beter werden behandeld dan politie mannen en militairen. Een officier van het leger klaagt in het blad dat de medici zich uitsloofden voor op roerkraaiers, die slechts een snufje traangas naar binnen hadden gekre gen, terwijl zij de gewonde agenten en militairen aan hun lot overlieten. Na een korte periode van schijnbare rust is kei vuur aan de Rivièra weer opge laaid. De hevigheid van de bosbranden neemt een ongekende omvang aan. Met man en macht worden de vlammen be- dwongen o.m. met een nieuwe wapen, een speciale Catalinavliegboot, die vanuit de lucht enorme hoeveelheden water op de brandende bossen werpt. NICE Op de heuvels achter Can nes in Frankrijk zijn gisteren drie nieuwe bosbranden uitgebroken, toen elders aan de Riviera hevige branden die 4000 hectare bos hadden verwoest, uitdoofden. VATICAANSTAD Paus j - j - - - - - - I paulus heeft getracht te bemid- ALMELO De 88-jarige J J. Vahstal uit Almelo blijkt al dagen lang in de hal van zijn woning te hebben gelegen. Zondagavond werd hij dood aangetroffen. De radio in de kamer stond nog aan. De man woon de alleen. Buren hadden de politie gewaarschuwd, omdat men al enkele dagen geen teken van leven in het huis van de bejaarde man had waar- Zes politiemannen en militairen werden door een vuurpeloton gedood PARIJS De Franse zangeres Mi reille Mathieu, die vorige week nog op trad in de Rotterdamse Doelen, is ern stig overspannen. Zij moet langdurig rust nemen. Haar tournee door Spanje heeft ze moeten afzeggen. Het gaat de laatste tijd niet zo goed met Mireille Mathieu. De eigen ~tljl, die zij, nadat zij is opgehouden met het Imiteren van Edith Piaf, tracht op te bouwen, wordt door de Fransen niet geaccepteerd. Hierom trad zij de laat ste tijd veel in het buitenland op. Speciaal voor de dames die in hun meedogen ook hun vehikel be trekken en dit geldt in het bijzonder voor het komende winterse weer werd deze ge breide „pullover" voor de VW ge- mankt. Tien man waren zegge en schrijve tien vol le dagen bezig met het maken van de „jum per" die op fraaie wijze deukjes en kras jes aan het oog onttrekt en negen burgers opgehangen, omdat zy hadden gespioneerd voor de Ame rikaanse inlichtingendienst en voor Israël. Dit meldde rirdio Bagdad na de terechtstelling. Het was de tweede keer dat de Paus tevergeefs stappen deed bij de Arabische leiders om gratie te vra gen voor Joden en andere spionnen, die ter dood werden veroordeeld. In januari deed de Paus een oproep de levens te sparen van veertien Irake zen onder wie negen Joden die eveneens wegens spionage werden op gehangen. Aan deze oproep werd geen gehoor gegeven. Vrede In een verklaring in de Osservato- re Romano wordt de executie streng veroordeeld. „De schaduw van deze nieuwe doodstraffen drukt zwaar op een mensheid, die reeds overhoop ligt met de vele verschrikkingen in deze wereld. Zij onderstrepen de noodzaak vrede te stichten, zodat het tragische gewicht van pijn en dood waaronder de wereld gebukt gaat. nog niet erger wordt." Oe Thant De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Oe Thant, heeft de regering van Irak zondagavond mee gedeeld „erpstig bezorgd te zijn over de internationale reacties op de te rechtstelling, die mogelijk konden volgen. Deze executie", aldus Thant, „zou de spanning en het gevaar in het Nabije Oosten kunnen vergroten. Ze vormen een ernstige bedreiging voor de vrede". ST. BRIEUC Vannacht is op het strand van St. Brieuc olie aan gespoeld afkomstig uit een Franse tanker, die verleden week een aanva ring had. Militairen helpen de olie van het strand te verwijderen. Zelfbediening Het zit in de lucht, overaL Discussie bij Rotterdamse studen ten: je zou veel meer zelf je studie moeten kunnen inrichten, een eigen verantwoordelijkheid moeten heb ben voor wat je doet, eventueel ook heel ongewone studie-objecten met elkaar moeten kunnen combi neren. Gaat dat? Ja. bij dat wat je interesse heeft, werkt het onder wijs op zijn gunstigst. Discussie op een vakantiecursus scheikunde, eigenlijk een congres, in het conferentieoord Woudscho- ten: aan de ene kant leraren die hun lessen grotendeels volgens een vooraf opgesteld jaarplan geven; daartegenover andere docenten die helemaal willen uitgaan van de vragen die de leerlingen stellen en de waarnemingen waarmee ze ko men aandragen. De tweede groep leraren kan niet vooraf zeggen wat in een les be handeld zal worden; er kan ook niet een leergang in de gebruike lijke/betekenis van het woord wor den opgebouwd. Maar men acht het bij deze werkwijze zeker wél mogelijk te beoordelen welke leer lingen In staat zullen zijn tot we tenschappelijk denken en wanneer en daar draait het toch om wan neer iemand naar de universiteit gaat. Ik ben er op Woudschoten met bij geweest, maar ik hoor van een insider dat de docenten die van een bestaande leergang of een bepaald leerboek uitgaan, nog allerminst overtuigd werden door de voor beelden van de nieuwe didactiek waarmee zij kennis maakten. Deze mensen zijn „geblokkeerd", menen de vernieuwers maar men blijft met elkaar in gesprek. Voor de buitenstaander is tref fend dat die kwestie van je eigen weg kiezen en zo min mogelijk geïntroctrineerd" willen worden op allerlei plaatsen tegelijk en toch vaak helemaal los van elkaar aan dc orde is gekomen. Na uitgebreid geredeneer over wetsvoorzieningen zitten we nu tegen die zefbedie- ning in het onderwijs nog wat on wennig aan te kijken. Maar het thema is wel zo interessant. Haagse lolly Er zijn van die kwesties die die in het onderwijs blijven hangen als een zeurende kiespijn. Aan ieder die het nog niet wist, heeft de mi nister zelf verteld dat „audio-visu- ele hulpmiddelen bij een oordeel kundig gebruik een belangrijke bij drage kunnen leveren tot de ver groting van de doelmatigheid van het onderwijs". Dat stond in de Prioriteitennota van het vorig jaar. Kort nadat dit stuk verschenen was, begon een nieuwe regeling voor de omroepbijdragen te draai en, waardoor het onderwijs niet langer was vrijgesteld van het be talen van kijk- en luistergeld. Op zichzelf genomen misschien geen onlogische zaak als de scholen het geld dat ze van CRM moeten betalen, terug zouden krij gen van O. en W. Maar dat is er niet bij. Toen de Onderwijzersfe deratie over deze zaak bij O. en W. aan de bel trok, was het antwoord (in maart jl.) dat gewacht werd op de regeling van de totaliteit van de audio-visuele media op de scholen. (Merkwaardig eigenlijk dat we het met zijn allen aan de onderwij zersbonden overlaten op te komen voor het onderwijs aan onze kinde ren). Nu zou men die „totaliteitsver- wachting" nog met enige gelaten heid kunnen ondergaan wanneer het alleen om het kijk- en luister geld ging: voor die 75 en 24 gulden is doorgaans wel een gaatje te vin den. Maar het zit met de hele be- door Ton Elias nadering van de kosten van een hulpmiddel als schooltelevisie niet goed. Kort na het prille begin van de school-TV is al de vraag aan de orde gekomen wie de toestellen voor de scholen moest betalen en daarvoor is nog steeds geen slui tende regeling getroffen. Heel vaak komen er ouderfondsen aan te pas; in vele plaatsen kan men bij de gemeentelijke overheid aanklop pen. maar in andere kan dat niet (even prikken naar de werking van de democratie: wéét de lezer welk standpunt zijn eigen gemeente hierbij inneemt?) Van de circa 12.500 scholen in basis- en voortgezet onderwijs zijn er thans 1350 aangesloten bij de NOT; daarnaast kijken er nog circa 250 naar de schooltelevisie zonder dat ze officieel meedoen. Er zit een flinke groei in de belangstelling: het vorig jaar waren er nog maar 800 scholen bij de Nederlandse On derwijs Televisie aangesloten; kri tische opmerkingen ontbreken niet, maar de uitzendingen worden over het algemeen gewaardeerd. Toch is met dit al de rol die dit hulpmiddel in het onderwijs speelt, nog maar heel bescheiden. Dat komt o.a. doordat men er in Den Haag financieel niet aan schijnt te durven. De zaak heeft belangrijk maar wordt nog steeds afgedaan met het toesteken van een lolly: wacht maar op een regeling van de totaliteit wat dat ook moge zijn. Theologie Rectoren, directeuren en school decanen kunnen binnenkort deel nemen aan een conferentie over „Theologie in de maatschappij". Een mooi onderwerp, maar deze of gene zou er zich best eens over kunnen verwonderen dat naast het Oriëntatiecentrum voor Kerkelijke Roepingen als organisator van de conferentie genoemd wordt: het Contactcentrum Bedrijfsleven On derwijs. Waarom maakt het be drijfsleven zich druk over de theo logie? De verklaring dat deze CBO-conferentie er maar één is uit een lange rij van besprekingen over alle mogelijke onderwerpen, zal studenten-activiisten die overal invloeden van de grole concerns signaleren, vermoedelijk niet be vredigen. Misschien wel wat de Leicfee hoogleraar dr. W. Brand schreef toen hij in ESB een „economische hiërarchie van de wetenschappen" trachtte op te stellen: de economie is in de theologie niet geïnteres seerd tenzij aangetoond kan wor den dat abituriënten van deze stu dierichting de spaarzin en het ar beidsethos van de bevolking bevor deren. Prof. Brand zag er maar van af dat de theologie in vroeger tijden het geloof in economische vooruit gang en verbetering van het lot der mensheid niet weinig ge dwarsboomd heeft. En verder vertelde prof. dr. J. Schuyer, campus-decaan van de Twentse TH, dat er toen de nieuwe mensa op Drienerlo tot stand kwam, uit de kring van de jongste studenten geluiden kwamen: waar om nou toch zo'n groet gebouw. Het antwoord luidde dat die mensa nu juist zus en zo was uitgevallen na besprekingen met studenten die geen klein gebouw wilden hebben. De volgende generatie zal toch altijd weer andere wensen hebben dan de vorige. Straks krijgen de geëngageerde studenten van nu die de medezeggenschap verwerkelij ken, nog hevige verwijten van jon geren die zich verzetten tegen al lerlei inspraak, zijnde een manipu latie van hun vrijetijdsbesteding. SSSiaJl lilustratie uit leerlingenwerkboekbij schooltelevisielessen over de Sow jetunie, BONN Dit is een geheim plan, genaamd 10-1. Het handelt over het gebruik van kernwa pens, biologische en bacteriolo gische wapens in Europa, indien een oorlog zou uitbreken. Het wordt u toegezonden op verzoek van generaal Horst Wendland. Dit Is de kern van een begelei dende brief bU een zogenaamd ge heim plan, dat aan redacties van grote Europese weekbladen la toege zonden (in Frankrjjk, Italië, West- Duitsland en Engeland). Generaal Wendland was plaatsvervangend hoofd van de Westduitse inlichtingen dienst en heeft zich onlangs van het leven beroofd. Het blad Stern heeft deze myste rieuze zaak nader onderzocht en rap porteert dat een zegsman bij het Navo-hoofdkwartier de echtheid van dit plan niet wilde uitsluiten. An dere deskundigen, o.m. Amerikaanse militaire kringen in West-Duitsland, zeiden nimmer van het bestaan van plan 10-1 te hebben vernomen. In de begeleidende brief, die ook Stern ontving, wordt verder gezegd dat Wendland toegang had tot ge heime documenten. Deze hadden hem gesterkt in de mening dat de Ameri kanen in geval van oorlog gebruik zouden kunnen gaan maken van abc- wapenen. Stern meent, dat afdrukken van het document ook in Oost-Duits- land zijn terechtgekomen. Het Amerikaanse ministerie van defensie weigerde commentaar. Al leen herinnerde het eraan, dat Ame rika geen bacteriologische wapens buiten de VS heeft opgeslagen en dit land ze nooit zal gebruiken, tenzij een vijandelijk land dat eerder zou doen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5