STERKE SOWJETVLOOT OEFENT BU ISRAËL le post leeft 'n •pakje ivoor u.. als u 'n nieuwe abonné Commentaar Scheepswerven willen uit Zuid-Limburg personeel Het Kwartet Mees en Hope koopt Bank Bel. Waarde SPANNING ROND ISRAËL Inter- rode oorlog KLM vliegt rechtstreeks naar New York Weinig ruimte voor algehele liberalisatie Stichting schoolt oud-mijnwerkers om Prins Charles schenkt staat helft inkomen Kredietbeperking in Zwitserland Voorwaardelijke straf voor Beate Klarsfeld Defensie Vrouw (30) door kolendamp gedood SPftÉilK (rita) HET WEER Wisselvallig DE HUISHOUDSHOW LEIDATO willem de zwijgerlaan ■vmiOcuic,.% 7sept. Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 26 augustus 1969 51ste jaargang Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen nlBQihfi Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De commandant van het Australische vliegdekschip Melbourne, kapitein John P. Stevenson (hier met zijn vrouw bij het verlaten van het ge rechtsgebouw in Sydney) is door een krijgsraad vrijgesproken: hij was beschuldigd van achteloosheid waar door zijn schip en een Amerikaanse duikbootjager tijdens een oefening in juni botsten. Er kwamen 74 Amerikanen bij dit ongeluk om. ROTTERDAM De bank Mees en Hope heeft meegedeeld alle uitstaan de aandelen en oprichtersbewijzen in de Nederlandsche bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en periodieke uitkeringen (de Bank Be laste Waarde) in Den Haag over te nemen tegen een koers van 375 pro cent voor de andelen van ƒ42.000 voor de oprichtersbewijzen. Houders van aanzienlijke pakket ten aandelen hebben zich bereid ver klaard op het bod in te gaan. De laatste notering van de aandelen Bank Belaste Waarde was 340 pro cent. WILLEMSTAD Het Antilliaanse Hof van Justitie heeft het vonnis van de rechter-commissaris tegen de vakbondsleiders Ong-A-Kwie en Godett vernietigd. Ong-A-Kwie is in voorlopige vrij heid gesteld; inzake het beroep van Godett heeft het Hof geen uitspraak gedaan. Het beroep diende tegen de aanhouding van de vakbondsleiders naar aanleiding van de gebeurtenis sen op 30 juli op Curasao. Aan de fronten met Israël blijven schermutselingen voort duren. In Jeruzalem kwamen vanmorgen twee raketten terecht, overigens zonder veel schade aan te richten. Vanavond hervat de Veiligheidsraad de besprekingen over het Nabije Oosten. Nasser: Arabische „tops" Strip/krachten mobiliseren Gesprek Rusland-VS cast WASHINGTON Met argusogen volgt Amerika de be wegingen van de Russische vloot in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. De Sowjetvloot is in dit gebied sterker dan ooit, onthulde gisteren een woordvoerder van de NAVO in Napels. Sedert vorige week oefenen de Russen voor de Egypti sche en Syrische kusten. Eenheden van hel Chinese leger pa trouilleren onafgebroken langs de Oessoeri, de rivier die de grens vormt met Rusland. In deze (onherberg zame) gebieden zijn de botsingen tussen Russische en Chinese soldaten legio. In het midden het eiland Tsen Pao, dat meermalen t an bezitter wis selde. McCloskey, de woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, noemde deze activiteiten een van de pun ten waarover de Verenigde Sta ten zich ernstig bezorgd maken. De verslechtering van de toe stand in het Nabije Oosten ver oorzaakt een toenemende onge rustheid in officiële Amerikaan se kringen. Bovendien, zo gaf Mc Closkey gisteren toe, zijn de Ameri kaans-Russische besprekingen over het Nabije Oosten nagenoeg op het dode punt aangeland. Arabieren Op de „kleine" Arabische topconfe rentie in de Egyptische hoofdstad Kairo, heeft president Nasser, vol gens het blad El Ahram, aan koning Hoessein van Jordanië een uit vier punten bestaand plan voor de „Heili ge oorlog" tegen Israël aangeboden. Het plan zou er als volgt uitzien: 1. mobilisatie van alle arabische landen van alle strijdkrachten voor strijd tegen Israël; 2. samenwerking tussen alle buur landen van Israël of tussen de landen die troepen aan het Israëlische front hebben; 3. het houden van een Arabische topconferentie; Een gezellige verrassing tussen alledaagse rekla me en onverwachte be lastingaanslagen.. als beloning voor mTfn aktivitetf kies ik 1 ONDERZETTEGEL/^DlJDEKSERVET^^ J Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. 4. het houden van een islamitische topconferentie. Feisal Hoessein had al eerder een Ara bische topbijeenkomst voorgesteld, de strijd tegen Israël, rabië had opgeroepen tot topoverleg tussen de islamitische landen. Volgens El Ahram heeft Feisal van Nasser het verzoek gekregen het ini tiatief te nemen tot het bijeenroepen van een islamitische topconferentie. (Zie ook elders dit blad). SCHIPHOL Met ingang van de komende winterdienst op 1 novem ber maakt de KLM geen tussenlan dingen meer op Prestwick (Schot land) en Shannon (Ierland) op de rou te Schiphol - New York. Dit plan was al eerder aangekondigd maar steeds weer werden in het zomer seizoen per week twee vluchten via Prestwick of Shannon uitgevoerd. De verbinding met Schotland wordt echter gehandhaafd. Tweemaal per week zal een DC-9 vanaf Schiphol een retourvlucht ma ken naar het lokale vliegveld Abbot- sinch, bij Glasgow. Vanaf 1 november kunnen reizi gers niet meer per KLM naar Ier land. Den Uyl o ver Roemenië: SCHIPHOL De ruimte voor een algehele liberalisatie in Roemenië is niet erg groot. De hele buitenlandse politiek is erop gericht dat er zich geen enkel voorwendsel zal voordoen op grond waarvan de Russen even tueel tusenbeide zouden kunnen ko men. Dit is de mening van drs. J. M. den Uyl, fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, die gisteren is terug gekeerd van een negendaags bezoek aan Roemenië. De politiek, die volgens drs. Den Uyl door uiterst bekwame en slimme communisten wordt gevoerd, draait om de zelfstandigheid die de Roe menen door hun voortgaande in dustrialisatie hebben verkregen. Zij konden daardoor een geheel andere positie innemen ten opzichte van de Sowjetunie dan andere landen van het Oostblok. Op die manier kunnen de Roemenen zich afschermen tegen de Sowjetunie. De interne liberalisatie is onmis kenbaar aanwezig, met name op het gebied van de internationale betrek kingen, de uitbreiding van de con sumptiemogelijkheden en dp nadruk die wordt gelegd op de noodzaak van efficiency in de industrie, zo besloot de PvdA-fractieleider. (Van onze schcepvaartrcdacteur) ROTTERDAM Vrijwel alle scheepswerven in het westen gaan gezamenlijk personeel wer ven in Zuid-Limburg. Zij hebben zich verenigd in de Stichting ar beidsvoorziening scheepsbouw- en metaalindustrie. Men wil voornamelijk oud mijnwerkers zien aan te trekken en om te scholen voor diverse functies. In eerste instantie wordt gedacht aan twee- tot drieduizend man. In het Zuidlimburgse Spaubeek heeft de stichting het St. Ignatius- instituut gehuurd, waar de arbeiders zullen worden omgeschoold. De kapel van het instituut is bijv. omgebouwd tot bankwerkerij en lasschool. Er zijn al leraren aangetrokken. De stich ting zelf houdt kantoor aan de Wes tersingel in Rotterdam. Een van de problemen bij het aan trekken van personeel is de huisves ting. De stichting beschikt over een aantal woningen van de diverse wer ven, maar lang niet voldoende. Ver wacht wordt dat de regering steun zal verlenen bij het vinden van woon ruimte. Honderd Inmiddels hebben zich ongeveer honderd sollicitanten aangemeld, waarvan ruwweg de helft geschikt is. Van heen komt echter een minder heid uil de mijnen. En juist oud mijnwerkers zijn het interessantst voor de werven, omdat de EGKS sub sidie verleent (het verschil in lonen wordt door deze organisatie betaald. Maar ook ander personeel uit Zuid- LONDEN De Britse kroonprins Charles heeft de staat de helft van zijn jaarinkomen aangeboden. Het gaat om ongeveer 110.000 pond (ongeveer 950.000 gulden) van het inkomen dat hij gaat ontvangen als hij op 14 november 21 jaar wordt. Het geld komt van eigendommen in Zuid-west-Engeland en delen van Londen, waarop hij recht heeft als hertog van Cornwall, een van de acht ti tels die hij bezit De inkomsten van het hertogdom gingen tot dusver naar zijn moeder, ko ningin Elizabeth. Limburg blijft welkom, want het aan trekken van buitenlanders is nog kost baarder. De stichting heeft geen al te gro te verwachtingen van de wervings campagne. Gedacht wordt aan onge veer 200 man per jaar. In de stichting zitten o.m. de wer- Ven van Verolme, Rijn-Schelde groep. Van der Gicssen-de Noord, IHC-Hol- land, Boele, Amsterdamse Droogdok Maatschappij, Biesbosch, Figee, Nie- huis en Van de Berg, A. Vuyk en de IJsselwerf. Verolme lanceerde enige tijd gele den het plan, arbeiders uit het zui den en noorden van ons land dage lijks per trein naar het westen te ha- GENèVE Op 1 september wordt in Zwitserland een maatregel van kracht die ervoor moet zorgen dat de economische ontwikkeling niet uit de hand loopt. De Nationale Bank en de Zwitserse bankiersvereniging zouden hiertoe hebben besloten na langdu rige onderhandelingen, waarvan het resultaat binnen enkele dagen wordt bekend gemaakt. De overeenkomst voorziet volgens deskundigen in beperking van het bankkrediet voor een periode van zes maanden tot negen procent per jaar. Elk half jaar wordt de toestand op nieuw bekeken. De maatregel wordt als een beteugeling van de krediet verlening gezien, omdat de toegesta ne expansie groter is dan de groei van het Zwitsers bruto nationaal pro duct. De kredietbeperking zou kunnen leiden tot een stijging van de rente voet. In financiële centra in Zurich en Genève ging vorige week al het gerucht over een discontoverhoging. BERLIJN Een rechtbank in Ber lijn heeft gisteren de dertigjarige frangaise van Duitse afkomst Beate Klarsfeld tot vier maanden voor waardelijk veroordeeld. Zij heeft vo rig jaar november bondskanselier Kiesinger een klap in het gezicht ge geven. len. Dat is echter op te grote moei lijkheden gestuit en nu definitief van de baan. DEN HAAG Voor de uitvoering van de order aan Siemens, die drie maanden geleden werd geplaatst voor de bouw van een kernenergiecentrale in het Sloegebied, zijn inmiddels aan de Nederlandse industrie opdrachten verstrekt. Deze opdrachten bedragen meer dan 55 procent van de totale leveranties die met de order zijn gemoeid. Dit deelt minister De Block mee op schriftelijke vragen van het Kamer lid Nederhorst (soc.) De minister zegt verder dat de voorgenomen samenwerkingsovereen- J7R is een tijd geweest, nog niet zo lang geleden was dat zo, dat militaire parades tamelijk hoog stonden genoteerd. Verjaardagen van vorstelijke personen werden erdoor opgeluisterd. Dat is aan het veranderen. Ook wie militaire voorzorg noodzakelijk ach ten en dat is nog altijd de over grote meerderheid zijn meer en meer geneigd hier te spreken van een noodzakelijk kwaad. Als zodanig dan ook wil men het zien en desnoods aanvaarden, maar men acht de affaire te ernstig dan dat zij omgeven behoort te worden met pa rades en taptoes. Wij voor ons zien in deze zich wij zigende kijk geen reden tot droef heid. De droefheid zit meer in het feit dat de staten het blijkbaar nog altijd niet kunnen stellen zonder een uitgebreid defensief apparaat, dat bo vendien voortdurend moet worden gemoderniseerd. Aan de verandering van deze situatie mag worden gewerkt. Daartoe be hoort, dat we elkaar het merkwaar dige van de noodzaak ener defensie telkens weer dienen voor te houden. Het is beter als we aan die noodzaak maar niet al te zeer wennen en er iets vanzelfsprekends in onderken nen. Want dat is het voor wie even doordenkt natuurlijk niet. Nu leven we in een tijd waarin al lerlei zaken die ons eens natuurlijk voorkwamen van dat natuurlijke worden beroofd. Ze komen in discus sie, zoals dat dan heet. Dat is niet org, zeker niet wanneer daar een helderder kijk uit voortvloeit. En dan kan er wel eens wat spinrag moeten verdwijnen. Ook over de defensie wordt meer na gedacht. Voor velen wordt ze dan een verschijnsel in een complex van factoren waarmee moeilijk vrede valt te hebben. Ook naar onze mening nog altijd noodzakelijk. En in dat nood zakelijke zelfs iets grimmigs. Dat mag ze hebben, omdat het doel is de be scherming van leefbaarheid en vrij heid die immers door geweld van buitenaf kunnen worden bedreigd. Maar niet iets om mooier voor te stellen dan het is. En alleen als een ernstige zaak te aanvaarden. Het is nog niet zo vreemd wanneer uit deze gedachtengang de behoefte aan paraderen en aan taptoes af neemt. De ernst zelf blijft en dat is ernstig genoeg. ALMELO De dertigjarige me vrouw R. A. Slag-Peter uit Almelo is zondag door kolendampvergifti ging om het leven gekomen. Haar man ligt met ernstige vergiftiging in het ziekenhuis. Zijn toestand ls re delijk. Een kolenkachel in de woning van het echtpaar, die vrijdagmiddag was aangemaakt, bleek niet te trek ken. komst tussen Kraftwerk Union ener zijds en Verenigde Bedrijven Brede- ro, de Verenigde Machinefabrieken en Rijn-Schelde machinefabrieken en scheepswerven anderzijds tot stand is gekomen. De wet staat dikwijls toe wat de eer verbiedt. SAUR1N „Rita, wil je mijn nieuwe baddoek niet gebruiken..." Strandweer Het augustusweer blijft nog ziek. Ook morgen tijdelijk wat regen afgewisseld door enkele op klaringen. Een krachtige noord westenwind bij koel weer. Tem peratuur 16 a 17 graden, zeewater 18 graden. Vooruitzichten: Na het midden van de week wel iets zachter, maar voorlopig nog onstabiel. Barometerstand: heden 10 uur 75,6 cm (1008 millibar), constant DE BILT Een krachtig hogedrukgebied handhaaft zich reeds geruime tijd boven de oceaan tussen Ierland en de Azoren. In de stroming daar omheen trekken storingen mee die het weer in grote delen van West- en Midden-Europa beïnvloeden. Een frontale sto ring. die gisteren ons land pas seerde, strekt zich thans uit van Denemarken naar het Al pengebied. Een volgend frontaal systeem, dat zich over de Britse Eilan den naar het zuiden uitstrekt, dringt geleidelijk in de richting van het vasteland van Europa op. Het zal het komende et maal ook het weer in ons land beïnvloeden. Vooruitzichten voor donderdag Aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp.: 0 tot 4 graden onder nor maal: max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Zon en maan 27 augustus zon op 5.43, onder 19.39; maan op 19.50, onder 5.21; V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1