Fanaticus Rohen door overspannen gedreven chiliasme Universiteit heeft meer tijd nodig voor onderzoek Machtsvertoon in straten van Praag Felle botsingen tussen politie en betogers bij NPD - bijeenkomsten Maan is oud als zo net aarde Bijbel op de maan Griekse perswet onaanvaardbaar Beatle Lennon op vredesschip Rapport Academische Raad u Het Kwartet SMRKOVSKY ZONDEBOK? VEEL GEWONDEN IN KIEL, RECKLINGHAUSEN EN BIELEFELD Buitenparlementair Nederland gaat krachten bundelen MAANDAG 25 AUGUSTUS 1969 Verschillende groeperingen, zo als de Damjeugd en de Stichting '45-'69, in samenwerking met gewone burgers hebben de Dam, als protest tegen de recente razzia's op buiten- en binnen landse Damslapers, grondig schoongemaakt. Tijdens de actie ontstond er wat rumoer, toen op „onverklaarbare manier" een meisje werd gearresteerd en niet mild genoeg in een overval wagen werd „gesmeten". Maar in elk geval werd er hard ge werkt: met zeep en tandenbor stel werd er gewerkt om alles zo proper mogelijk te maken. Atheense journalisten: ATHENE Het invloedrijke ver bond van Atheense journalisten heeft de door de Griekse regering voor gestelde perswet als ontoelaatbaar verworpen. In de wet wordt weliswaar de persvrijheid hersteld, maar er wor den tegelijk stringente controlemaat regelen en zware straffen voor een aantal inbreuken aangekondigd. De journalisten hebben er vooral bezwaar tegen dat alle journalisten bij het ministerie van perszaken moeten worden geregistreerd, nadat ze eerst door een commissie van rechters, hoogleraren en hoge ambte naren worden beoordeeld. Het ver bond noemt het vernederend dat verslaggevers zich aan een beoorde ling moeten onderwerpen. LONDEN De Beatle John Len non en zijn Japanse echtgenote Yoko Ono zullen vanaf het vredesschip van Abie Nathan vredesliederen voor de landen in het Nabije Oosten gaan zingen. Lennon vertelde dat Nathan erop gebrand is dat het lied „Geef de vre de een kans" de herkenningsmelodie van zijn radiostation wordt Van onze onderwysredacteur DEN HAAG Een commissie onder voorzitterschap van prof. dr. J. Th. G. Overbeek heeft een formule opgesteld voor de be rekening van de personeels behoefte aan de universiteiten. Volgens deze normen die nog ter discussie staan zou men voor diverse onderwijsprogram ma's in verschillende faculteiten veel meer personeel nodig heb ben dan het ministerie van O. en W. berekent. De commis sie vraagt zowel de minister als de universiteiten en hogescholen om een duidelijke uitspraak over de aanvaardbaarheid van haar berekeningen en normen. Over de personeelsbehoefte bij het wetenschappelijk oncferwijs wordt CASTRO VALLEY, Californië Aan de baptistengemeente van het stadje Castro Valley in de Ameri kaanse staat Californië zal het niet liggen als er geen zendingsstation op de maan komt. De gemeente is nu al begonnen met geld in te zamelen voor een zendingswerk op de maan. Een van de eerste daden zal zijn daar een bijbel neer te leggen. De gemeente heeft dit fonds op gezet, omdat de mens het universum wil bestuderen en nu de mogelijk heid geschapen is dat mensen andere planeten zullen gaan bewonen. Door een kapel op de maan te bou- •fe „Church of GodP' voorspelde jaar 1967 Verivacht spoedige herbouw tempel zeer verschillend geoordeeld: er wordt ieder jaar personeel aange vraagd en altijd wordt maar een deel van de verlangde uitbreidingen toe gestaan. Tot voor kort was in het geheel niet duidelijk of de minister vindt dat er overvraagd wordt of dat het nodige personeel niet wordt toe gestaan op andere, bijvoorbeeld fi nanciële, gronden. Ruim vijf jaar geleden stelde de Academische Raad een commissie in om te onderzoeken of er een alge meen bruikbare methode voor de ra ming van het nodige personeel zou kunnen worden ontwikkeld. De volle dige uitkomsten van deze studie wor den volgende maand gepubliceerd. W issel werking Wanneer men de onderwijspro gramma's en de studentenaantallen kent is de omvang van de onder wijstaak voor hoogleraren, lectoren enoverige leden van het we tenschappelijk corps en wetenschap pelijke medewerkers, die aan een promotie werken, vrij nauwkeurig in manuren vast te stellen, maar het is erg moeilijk aan te geven hoeveel onderzoek aan een universiteit of ho geschool verricht moet worden. De commissie brengt naar voren dat het personeel als regel voldoende gele genheid voor onderzoek dient te hou den: er moet een wisselwerking zijn tussen het onderwijs en de ontwikke ling van de wetenschap. Bij een totale werktijd van 2000 uur per jaar zou een hoogleraar 500 uur voor het onderwijs beschikbaar moeten zijn, een lector en een lid van (Van onze kerkredactie) JERUZALEM De 28-jarige Australiër Michael Rohen, die be kend heeft de Al Aska-moskee in brand te hebben gestoken, behoort tot de „Church of God". In het geloofsleven van deze van oorsprong Amerikaanse sekte neemt de herbouw van de tempel, op de paats waar nu de moskee staat, een zeer belangrijke plaats in. Hoewel de „Church of God" zelf de apostolische tijd, is haar bestaan na beweert, dat ze reeds bestaat vanaf te gaan sinds omstreeks 1840. Een groep zevende-dagsbaptisten sloot zich in Amerika toen aan bij de be weging der adventisten. Zij bewerk- wen en te zorgen dat er een bijbel te vinden is „verkondigen we aan al len die een ruimtereis maken dat de hemelen de heerlijkheid Gods verkon digen," zegt de predikant die de eer ste dollar stortte. HOUSTON De Zee van de Stilte op de maan, waar de astronauten zijn geland, is waar schijnlijk vroeg in de geschiede nis van het zonnestelsel ge vormd. De „zee" zou 2 tot 4,5 miljard jaar oud zijn. Vier geleerden, die de maan- gesteenten bestuderen, hebben dit af geleid uit bepaalde zeldzame gassen die zij hebben aangetroffen in de maanmonsters die de Amerikanen hebben meegebracht. Bij hun onder zoek, met behulp van massaspecto- grafie, hebben zij belangrijke gege vens gevonden over de oorsprong van de maan en van het zonnestelsel. De zeldzame gassen die zij hebben gevonden wijzen erop dat het materi aal even oud is als de oudste gesteenten in de aardkost en dat be- paalde gesteenten op de maan hon derden miljoenen jaren zijn bloot gesteld aan kosmische stralen. Zonnewind gassen Een groot deel van de bodem monsters bevat relatief grote hoe veelheden „zonnewindgassen", gassen die van de zon afkomstig zijn en zijn gevangen in de kristallen structuur van het maangesteente. Deze zonne windgassen kunnen de aarde niet be reiken door haar krachtiger magne tische veld. geleerden vertelden dat lonsters, genomen van gesteente vlak onder het maanoppervlak, af valproducten van natuurlijke radio actieve elementen bevatten, wat hun in staat stelde de ouderdom van deze gesteenten te schatten. De ou derdom van deze gesteenten vormt er een aanwijzing voor dat het opper vlak van de maan sdechts zeer lang zaam veranderingen ondergaat. ten, dat ook de adventisten overgin gen tot de viering van de sabbat in plaats van de zondag. Later scheid den zij zich echter weer af en ston den van toen af apart onder de naam „Church of God". Een van de „oudsten", A. N. Drug- ger, kwam omstreeks 1920 tot de over tuiging, dat de kerk geleid moest wor den vanuit Jeruzalem. Hij scheidde zich van de anderen af en vestigde in Jeruzalem zijn hoofdkwartier. De door Drugger geleide groep telt enkele tienduizenden aanhangers, verspreid over de gehele wereld, doch voornamelijk in de Verenigde Sta ten. Ook in ons land zijn er enkelin gen. Emigratie Drugger moedigt sterk emigratie naar Israël aan. Rohen was zo ook vier maanden geleden in Israël ge komen. De „Church of God" daar Leden van de ordedienst van de NPD brengen hier op niet be paald zachtzinnige wijze een demonstrant buiten de Vest- landhal in Recklinghausen, waar partijleider Adolf von Thad- den het woord voerde. Hij over weegt een proces tegen bonds kanselier Kiesinger, die zoals hij het noemde, een hetze tegen de NPD is begonnen. .T--* heeft geheel de joodse levenswijze aangenomen en houdt zich strikt aan de Oudtestamentische spijs- en reini- gingswetten en de regels omtrent de tienden. De Church of God is chiliastisch en verwacht een spoedige komst van Christus, gevolgd door de bekering der joden. In 1922 gaf de Volkenbond Enge land het mandaat over Palestina met de opdracht, overeenkomstig de Balfour-verklaring de joden een na tionaal tehuis te verschaffen. Drug ger zag hierin een vervulling van Daniël 12:11. Daar staat: En van de tijd af, dat het dagelijks offer wordt gestaakt en een gruwel wordt opgericht, die ver woesting brengt, zijn het 1290 dagen. Welnu, in het jaar 632 werd Jeru zalem veroverd door de mohamme danen en van 632 tot 1922 is precies 1290 jaar. Maar in het volgende vers van Daniël staat: Welzalig hij, die blijft verwachten en 1335 dagen bereikt. Op grond hiervan verwachtte Dugger een beslissende wending in het jaar 1967. Vervulling Die kwam inderdaad doordat in dat jaar de joden oud-Jeruzalem verover den. Nu kan Christus komen, want nu is vervuld, wat er in Lucas 2124 staat: Jeruzalem zal door heidenen vertrapt worden, totdat de tijden der heidenen zullen vervuld zijn. Vede chiliasten verwachten de herbouw van de joodse tempel in het laatst der dagen. De grote moei lijkheid is echter, dat op de plaats waar de tempel heeft gestaan, nu de Aksa-moskee staat, een van de voornaamste islamitische heilig dommen. Ook onder de joden zelf zijn ver schillende stromingen, die de tem pel willen herbouwen. Twee jaar geleden meldden wij reeds, dat Ame rikaanse joden hiervoor het geld al bijeen hadden gebracht en be gonnen waren met de verzending van de steen naar Israël. De regering van Israël wil hier van echter niet weten. Enerzijds vreest zij een opleving van gods diensttwisten onder de joden onder ling. Anderzijds wil zij bepaald niet, dat de moskee wordt afge broken of verplaatst. Aardbeving De Church of God legt er echter in onderscheiding van de meeste anderen, die op grond van bijbelse gegevens de herbouw van de tem pel verwachten, dat niet de joden de tempel zullen herbouwen. Dat zal Christus zelf doen. Eerst zal de Al-Aksamoskee ver dwijnen. Dan komt de grote aard beving, die genoemd wordt in Za charia 14 en Jesaja 2. Deze zal het hele land rond Jeruzalem veran deren en misschien zelfs de hele aarde teisteren (Openbaring 16 18 en Jesaja 2:21). In deze aardbeving komt Christus volgens Zacharia 14 4: Zijn voeten zullen te dien dage staan op de Olijfberg, die vóór Jeruzalem ligt aan de oostzijde; dan zal de Olijf berg middendoor splijten, oost waarts en westwaarts, tot een zeer groot dal. Christus zal dan volgens Zacharia 6 13 en Ezechiël 40 en volgende de tempel herbouwen. Dan zullen de joden zich tot Hem bekeren en Hij zal als Koning op de troon van Zijn Vader David zitten. Het is niet waarschijnlijk, dat fa naticus Rohen de instemming had van Dugger, toen hij de vervulling van de bijbelse profetie een handje is gaan helpen. Wel Is zijn daad een teken van de overspannen verwachtingen, die sinds de Zesdaagse oorlog in be paalde sekten zijn gaan hersen. Dit is de man, die kans heeft ge zien de onderlinge twisten tussen de Arabische landen met één slag weg te nemen: de Australiër Michael Rohen, in zijn cel „ergens in Israël". Hij heeft inmiddels bekend de brand in de moskee Al Aksa in Jeruzalem te hebben gesticht. Israëls tegen standers, inclusief Tunesië, beraden zich nu in Kairo over de „heilige oorlog" tegen Tel Aviv. het wetenschappelijk corps die niet aan een promotie werkt 700 uur en een wetenschappelijk medewerker die wel aan een promotie werkt 600 uur. Stelt men de werktijd per Jaar op 2400 uur, dan worden de getallen respectievelijk 700, 900 en 800 uur. Uitgangspunt Dit geeft een uitgangspunt voor de beantwoording van de moeilijke vraag hoeveel personeel een universi- teit met recht mag vragen. Tot nu toe vindt e.r vaak een verschuiving van onderzoektijd naar onder wijstijd plaats; daarmee gaat men de verkeerde kant op. Bij een vergelij king met Britse gegevens blijkt dat de hoogleraren in Engeland geduren de de collegeperiodes 80 procent meer tijd voor onderzoek beschik baar hebben dan de commissie nu voor de Nederlanders voorstelt. De En gelse lectoren hebben zelfs twee Jt driemaal zoveel tijd voor onderzoek; De analyse van de commlssie-O-r verbeek is ook van belang omdat men eruit kan afleiden hoe verander ingen in onderwijsprogramma's en studentenaantallen de personeelsbe hoefte zullen beïnvloeden. Voor de faculteiten der geneeskunde en dier geneeskunde moet de zaak nog wel verder onderzocht worden, want in die faculteiten heeft men te maken met geheel eigen problemen. Toepassing In het algemeen acht de commissie het niet ondenkbaar dat bij onbe perkte toelating van studenten en verdere stimulering tot de acade mische studie, de universiteiten bin nen afzienbare tijd zoveel personeel nodig zullen hebben, dat het zowel op finznciële gronden als in verband met de beschikbare mankracht on mogelijk wordt op dezelfde voet voort te gaan. Het is dan ook van groot belang te zoeken naar onder wijsmethoden die minder personeel eisen zoals geprogrammeerde instruc tie en toepassing van tv. NKV: SUBSIDIE AANLEG CV IN OUDE WONINGEN (Van een onzer verslaggevers)' DEN HAAG —Ruim Zicht, het blad van het Ned. katholiek vakverbond, vindt het noodzakelijk, dat de over heid de aanleg van centrale verwar ming in oude woningen gaat subsidië ren. Het blad meent, dat het financie ringsprobleem eenvoudig kan worden opgelost, door de installatie van cv on der te brengen in de woningverbete ringsregeling. Gemeenten en woningbouwveren!- gingen hebben niet voldoende geld, maar als installatie van cv onder wo ningverbetering valt. kan het rijk voorschotten verlenen. In de Italiaanse Alpen is gis teren hier en daar zeventig cen timeter sneeuw gevallen by een temperatuur van vijf graden onder nul. De wegen zijn snel geruimd zodat het verkeer weinig vertraging heeft ondervonden. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers PRAAG De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben gister avond opnieuw hun militaire macht in Praag ten toon gespreid- Dertig tot veertig legerwagens met zo'n achthonderd soldaten van de veiligheidstroepen stelden zich op bij het centrum van de stad. Het machtsvertoon viel samen met het einde van een voetbalwedstrijd tus sen de belangrijste Tsjechoslo waakse clubs (waar overigens maar 3000 toeschouwers waren) en mis schien wilden de autoriteiten duide lijk maken dat zij geen massabeto gingen zouden dulden. Er was gisteren in Praag geen sprake van demonstraties of ongere geldheden. Een deel van de militai- De (legale) Nationale democratische partij Duitsland (NPD) is bepaald niet populair. Overal waar zij zich verstout bijeenkomsten te houden, komen demonstranten in het geweer om tegen het neo-nazisme te getuigen. Dank tij politiecordons kunnen de vergaderingen toch doorgaan. In Reckling hausen raakten bij hevige gevechten met betogers zaterdag liefst 27 agenten fetuond. Bereden politie moest vaak charges uitvoeren om de woedende menigte tn toom te houden. RECLINGHAUSEN Zeven entwintig politieagenten raakten zaterdag gewond tijdens een be toging tegen een verkiezings bijeenkomst van de West-Duit se nationaal-democratische party (NPD) in Recklinghausen. Het aantal gewonden onder de de monstranten is niet bekend. De vechtpartijen begonnen toen 200 demonstranten de toegang tot het ge bouw, waar de verkiezingsbijeen komst werd gehouden, blokkeerden. Bereden politie probeerde de beto gers te verdrijven. Dit gelukte pas na het inzetten van een waterkanon. Veel mensen liepen verwondingen op doordat zij onder politiepaarden te recht kwamen. Bijna alle ruiten van het gebouw, waar NPD-leider Von Thadden een toespraak hield wer den vernield. De politie trad niet op tegen ongeveer duizend demonstran ten die een fakkeloptocht langs de vergaderzaal hielden. Ook vrijdag was het tot incidenten gekomen tijdens een verkiezingsbij eenkomst van de NPD in Kiel. 27 politiemannen en twaalf betogers raakten gewond. BIELEFELD Zondag kwam het in Bielefeld weer tot botsingen tussen politie en linkse demonsranten. Eieren en fles sen werden naar het hoofd van Von Thadden geworpen, toen deze een verkiezingstoespraak hield in de open lucht. Twee politiemannen liepen verwondingen op bij een charge te gen ongeveer zevenduizend jongeren, die met stokken waren gewapend en met Vietcong-vlaggetjes zwaaiden. Zestien betogers werden gear resteerd. Von Tbadden begroette de menig te met de partijleuze „veiligheid door recht en orde". De demonstranten antwoordden met „Sieg Heil" en brachten ironisch de Nazi-groet. Ze maakten Von Thadden het spreken bijna onmogelijk. De NPD-leider zei dat hij bijzonder blij was met de grote opkomst. Er waren in Bielefeld tienduizend mensen. Von Thadden rekent op twaalf prorent van de stemmen bij de verkiezingen op 28 september. AANKLACHT Hij deelde mee een aanklacht te hebben ingediend tegen Kiesinger. Hij verwijt de bondskanselier dat de ze haat tegen de NPD kweekt, „onder meer door zijn recente uitspraken, dat de NPD de misdaden van het nationaal-socialisme wil klei neren". Het bestuur van de CDU/CSU in Beieren heeft meegedeeld dat de so ciaal democraten hun christendemo cratische regeringspartner de „totale verkiezingsoorlog" hebben verklaard. Dit naar aanleiding van een verkie zingsbijeenkomst van de SPD in Es sen, waar de ,.SPD-ministers en hun partij vrienden emmers vuil naar hun coalitiepartner hebben gesmeten". ren, die woensdag en donderdag naar Praag zijn gezonden, bevindt zich nog steeds in de omgeving van de stad. Het hoofdkwartier van de com munistische partij wordt al dagen achtereen zwaar bewaakt. GEWONDEN Tijdens de ongeregeldheden don derdag in Praag zijn, volgens Rude Pravo, 296 mensen van politie, leger en volksmilitie licht gewond geraakt. Twaalf anderen werden zwaar ge wond. Onder de „provocateurs" vie len twee doden, drie lichtgewonden en twee zwaargewonden. In Brno werden 39 van de ordebewakers ge wond. Er zouden hier vier doden zijn gevallen. Het wordt mogelijk geacht dat het Tsjechoslowaakse bewind Josef Smrkovsky, de populaire vroegere voorzitter van de assem blee, de schuld zal geven van de demonstraties van de afgelopen week. Zowel in Rudo Pravo als via radio Praag werden op hem (zonder dat hij bij name werd genoemd) heftige aanvallen ge daan. DEN HAAG Afgevaardigden van verschillende linkse org.-nisaties in Ne- derland hebben zaterdag in Utrecht be sloten hun krachten te bundelen. Er zal een centrum worden opgericht, dat alle linkse buitenparlementair* akties moet coördineren. Een commissie bereidt de oprichting van dit centrum voor. Daarin zitten af gevaardigden van o.a. de Socialistisch* Jeugd, de PSP en Nieuw Links uit dé PvdA.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7