krant van FORMAAT Meyer Sluyser na 16 jaar radio aan de kant Lutherse predikanten beleggen studiedag VARA met om budsm an-programma deze krant behoort tot Het Kwartet De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES 6 MAANDAG 2$ AUGUSTUS 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGE HILVERSUM De heer Meyer Sluyser, die zestien jaar lang voor de VARA de radioru briek „Commentaar op het nieuws" heeft verzorgd, zal met ingang van het winterseizoen niet meer te horen zijn. De VARA-verenigingsraad heeft za terdag een motie van de afde ling-Rotterdam om de rubriek te handhaven met 32-45 stem men verworpen. De heer Meyer Sluyser, die lid is van het hoofd bestuur, was niet aanwezig. Aan de stemming was een be wogen discussie voorafgegaan. „Iemand met zo'n staat van dienst kan men toch zo niet aan de kant zetten", luidde een van de vele opmerkingen. Er waren ernstiger uitlatingen, zo zei de heer Kuilenburg uit Am sterdam: het schrappen van com mentaar op het nieuws is een politieke daad. Sluyser is pro- Amerikaans en er wordt naar hem geluisterd. De heer J. de Troye, sectie-hoofd van de VARA-radio ontkende met klem het politieke argument. Op zakelijke gronden wil men het pro gramma laten vallen. Met de Fa milie Doorsnee is men ook opge houden. toen er nog naar werd geluisterd. De verenigingsraad keurde ook de rest van het winterprogramma on gewijzigd goed. Belangrijk lijkt te worden een zogenaamd „ombuds manprogramma" voor radio en te levisie. Voor dit programma „Velen met mij" is een speciaal team sa mengesteld. Het programma zal niet alleen gegronde klachten van bur gers over de bemoeienissen van de overheid behaandelen, maar ook mensen met meer persoonlijke pro blemen verwijzen naar de aange wezen instellingen. Een keer in d drie maanden staat de VARA-TV 's avonds in het te ken van één thema. De eerste uit zending is 15 oktober met mede werking van het Polemologisch in stituut in Groningen. Een keer in de drie maanden staat groot showprogramma, dat gepresen- terd wordt door Mies Bouwman. Mies Bouwman verleent ook me dewerking aan het zaterdagavond radioprogramma Finale. Behalve Commentaar op het Nieuws verdwijnen uit de ether In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Uitlaat. Tijd voor Teenagers en Uilenspiegel. VARA-voorzitter J. B. Broeksz bracht in zijn openingswoord de verdeling van de zetels in het NOS-bestuur ter sprake. Ontstemd merkte hij op dat de VPRO zeer sterk in dit bestuur is j vertegenwoordigd. En dat, terwijl deze omroepvereniging tegen de omroepwet is en voor een nationale omroep. De voorzitter deelde mee, dat het ledental van de VARA toe neemt. In 1968 lag de kijkdichtheid (30 procent) boven het gemiddelde. Amsterdam uil wereldcongres van baptisten RUESCHLIKON Zeven steden strijden onderling om in 1975 het we- reldcongres van de baptisten te mo- gen huisvesten en één van die steden is Amsterdam. De andere steden zijn Stockholm, Düsseldorf, Wenen, Mexico City. Jeruzalem en Toronto. Pas volgend jaar zal besloten wor den waar hei congres gehouden wordt. Dat geschiedt in Tokio tijdens het wereldcongres van 1970 dat eerst nog gehouden moet worden. De zesjarige J. van Duijnen is j gistermiddag in net Buiten IJ in Amsterdam overboord geslagen van het binnenschip Jophi en verdron ken. Een grote taart namens koningin Juliana, overhandigd door burge meester mr. Roeters van Lennep was wel de grote verrasisng voor het echtpaar Baars-Teerink in Zutphen, dat zaterdag zijn 70ste trouwdag herdacht. Aangezien mevrouio Baars in het algemeen ziekenhuis ver blijft, waren daar alle nodige voor zieningen getroffen, om te kunnen recipiëren en de dag voor de echt- telieden, die vver in de negentig zijn, te maken. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM Al geruime tyd leefde er onder de Lutherse predikanten in ons land de wens om van tjjd tot tijd eens te gaan samenkomen voor een dag van intense studie. Men opperde het plan om bijeenkomsten te beleg gen rond enkele actuele themata, waar de predikanten in hun dagelijkse werk mee te maken krijgen. Op maandag 1 september a.s. wordt nu in de Maarten Lutherkerk te Amsterdam de eerste studiedag ge houden. De Lutherse predikant van Gronin gen, Dr. C. J. Munter, houdt een inleiding over „het Ambt". Men gaat uit van de vraag: hoe hangen ambt en kerk-zijn in deze tijd samen? Kunnen wij nog uitgaan van de volgorde: God (evangelie)- kerk-wereld, hetgeen inhoudt dat wij met het evangelie de wereld ingaan, j Of is de volgorde: God (evangelie) - wereld-kerk. Een volgorde die de vi- sie veronderstelt, dat het God te doen j is om de wereld. Ambten Dit laatste zou betekenen dat het gemeente-zijn of kerk-zijn en ook de „ambten" worden bepaald door de „agenda" van de wereld. In een voor- studie vraagt dr. Munter ook aan dacht voor het algemeen priester schap der gelovigen, dat uitgaat van de doop, van het gedoopte volk. Is de spanning tussen algemeen en bijzonder ambt nog wel te handha ven, vraagt Dr. Munter zich af. Zul len wij niet moeten uitgaan van een profetische en priesterlijke dienst, zoals die in Christus is geconcen treerd, aan de wereld. Zou het „bij zondere" ambt. niet veel meer de functie moeten krijgen van een dienstbetoon aan het algemeen ambt van gelovigen, als toerusting door in formatie en meditatie? Tenslotte stelt dr. Munter: De norm en toets van het ambt is het evangelie. Het evangelie is de boodschap van Gods solidariteit met de verdrukten. Zij is de boodschap van Gods gerechtigheid. Het is de taak van de ambtsdrager om de mens te helpen om de werkelijkheid zo te zien, als Jezus deze zag, toen hij met de verdrukten solidair werd. Het evangelie sluit dan ook de strijd voor de gerechtigheid op aarde in. Het is de bedoeling dat de predi kanten niet alleen samen over één en ander nadenken op de studiedag zelf, maar oók van te voren reeds litera tuur bestuderen. Met deze studieda gen wil men een eerste aanzet geven voor de na- en bijscholing van het Lutherse predikantencorps. Een tweede aanzet wordt in het voorjaar van 1970 gegeven, wanneer een groep predikanten zich zal bezig houden met de pastorale psychologie, met de vragen van „het gesprek" en „het huisbezoek". Het bezig-zijn met deze onderwerpen zal enkele dagen achtereen in internaatsverband plaatsvinden. I Misschien herkent U hem nog: de Ierse volkslied- zanger Roger Whittakertwee jaar geleden de grote i verrassing van het Songfestival in Knokke. Vanavond gaat hij op Ned. 1 in het V AR A-programma opgewekt „Met de muziek mee" naar de Stadsschouw- burg in Haarlem, waar hij zijn heel apart voorgedragen I liedjes laat horen. j Eveneens gaan met de muziek mee Thérèse.Steinmetz en het Duitse komische duo Rolly en Arry. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 VARA 7.07 uur Marty-show. daarna Koning Klant. 8.22 uur Met de muziek mee. 9.15 uur documentaire over Zweden, deel 3. Ned. 2 KRO 7.30 uur Tommy Cooper-show. 8.20 uur serie Politie New York: „Het vriendje". 8.45 uur Russische speelfilm „De jeugd van Iwan". VANAVOND TÉ HOREN Hilversum I NCRV j 7.30 uur lichte muziek. 8.30 uur King's College Chapel Choir zingt. 9.30 uur Muzikaal drieluik. 10.45 uur cyclus Blaasmuziek. 11.15 uur Mozart-reeks. Hilversum II NOS .8,05 uur middeleeuwse musical „Aucassin et Nicolette" 9.20 uur Gamma, populair-wetenschappelijke rubriek. 10.55 uur Radiorama, minimagazine. 11.25 uur jazz uit het archief. 51 „Ja hoor. ik zal alles zo gauw mogelijk afwerken", t\ woordde Timmermans. „Mooi zo. Ben je nog bij de familie Ten Bos geweest?" „Ze waren niet thuis, maar ik denk dat ik vandaag wel even tijd zal hebben om er nog eens heen te gaan." „Enfin, dat hoor ik dan nog wel. Tot ziens, amice." „So long", antwoordde Timmermans en verbrak de vei ding. Verster vond de gelagkamer verlaten, maar de naar het kamertje erachter stond open. Hij liep erheen] trof er Burgers bezig met het nazien van enkele paper?" „Laat me u niet storen. Ik kwam alleen zeggen dat ik naar Maastricht ga en tegen half twaalf hoop terug te zi „U was toch nog niet klaar met uw ontbijt?" „Ik heb nu geen trek meer. O ja. nog wat." Hij haalde portefeuille te voorschijn en nam er een briefje van tien „Die timmerman zou intussen kunnen komen met dal si rettendoosje. Zou u hem dan die tien gulden willen geve „Ik zal er voor zorgen, meneer. Heeft u nog speci wensen voor uw lunch?" „Ik denk dat ik dat maar rustig aan uw vrouw zal ove ten. Ik heb tot nu van elke maaltijd genoten. Maar nu anders. Weet u bij welke garage Geurtsema werkzaam geweest?" „Ja zeker,-bij Hartman in de Kerkstraat." „Bedankt, tot straks dan." De waard groette hem vriendelijk terug en Verster be zich naar de hof waar zijn auto achterin onder een afi stond. Met een blik op de betrokken lucht vroeg hij zich of hij zijn regenjas mee zou nemen, maar hij verlangde zeer om weg te zijn en liet het erbij. Hij stapte in. reed hof uit en sloeg de richting naar Maastricht in. Al spoe had hij de stad bereikt en na enig zoeken vond hij Kerkstraat. Even later stopte hij voor de garage van H; man, een betrekkelijk klein bedrijf. Een nog jonge man een overall kwam naar hem toe, groette en vroeg wat wenste. Verster verzocht hem de tank bij te vullen. „Is hier een zekere Henri Geurtsema werkzaam?', liet erop volgen. „Wel geweest, maar nu niet meer, meneer", antwoori de monteur en nam Verster met niet te miskennen nieuwsj righeid op. „Kunt u mij ook zeggen waar hij heengegaan is?' „Naar Meerssen veronderstel ik, want daar woont hij." „Nu niet meer. Ik kom er juist vandaan en hoorde dat vertrokken was, maar waarheen wisten ze niet." „Ik kan het u ook niet zeggen, meneer. Als hij niet Meerssen is heb ik geen flauw idee waar hij dan wel zijn." Verster wachtte zwijgend tot de tank gevuld was, betaa toen en gaf een flinke fooi. De man bedankte glunderend. „Misschien kunt u mij de naam noemen van iemand wie hij wel eens omging?" vroeg Verster hem daarna. „Hij bemoeide zich hier feitelijk met niemand, mene Maar er is hier wel een paar maal een jongen van zijn eif leeftijd geweest waar hij mee stond te smoezen, 'n don) type. Toevallig hoorde ik dat hij hem Harry noemde, ma zijn achternaam weet ik niet," deelde de monteur hi bereidwillig mee. „Kunt u mij niemand noemen waar ik iets meer gewa kan worden?" „Ik zou echt niet weten wie. Maar in Meerssen zullen to wel mensen wonen die u kunnen zeggen waar hij heenj gaan is?" „Voor zover ik weet. niet. Hij schijnt met de stille trori zijn vertrokken, zonder een adres achter te laten." „Aha...," zei de monteur veelbetekenend. „Wat bedoelt u?" „Dat dat net iets is wat je van hem kon verwachten.' wist zeker niet dat hij hier ontslagen is, verdacht vi diefstal?" „Nee toch...? Dat is toch niet waar?" deed Verster x baasd. „Ik dacht wel dat u dat niet wist, maar het is zo en wordt het u, denk ik wel duidelik waarom hij geen adi heeft achtergelaten. De politie zal hem wel achter de bro zitten." „Maar dan zou ik daar in Meerssen toch wel wat o\ gehoord hebben?" „Nou, let u maar 'ns op wat ik u gezegd heb. Dat is natuurlijk. Hij heeft de benen genomen en ik denk dat lang zult moeten zoeken om hem te vinden," deelde monteur hem op overtuigende toon mee. (Wordt vervolgd TELEVISIE; VANAVOND Hilversum I. 102 m. NCRV: 18.30 NWS. 18.41 Act. 19 00 Llte- rama: over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Zingen m. Ce cilia: volksmuz. 19.30 Stereo: Liövt gevar. muz progr. 20 30 Engelse koorzang. 21.30 Gevar. platenprogr. 22.20 Avondover denking. 22.30 NWS. 22.40 Me- ded. 22.46 Blaasmuz. vroe ger en nu. muzikale lezing. 23.25 Mozart, schrijver v. muz. en brieven, muzikale lezing. 23.56.-24.00 Nws. Hilversum II 298 m. AVHO: 18 00 Nws. 18.11 Radlojourn. 18.30 Stereo: Tafel muz. 19.30 Nws. 19.33 R.V.U.: Willem El- schot. 20.05 Astrologie: sleutel tot de toekomst of bijgeloof, discussie. 20 30 Symposion over actuele opvoeringen van en met historisch materlaal. 21.20 Gamma van alpha cn b0- ta: over recente vorderingen ln de wetenschap. 22.20 Bond Zonder Naam: Bak (ze) niet te bruin!, praatje. 22.30 Nws. AVRO: 22.40 Radlojourn. N.O.S.: 22.55 Radiorama: mini- magazine. 23.25 Jazz uit het historisch archief (opn.l. 23.55-24.00 NWS. Nederland I. N.O.S 18.50 Kleur: Pluimpje STER: 18.56 Reclame. N.O.S.19.00 Jour naal. STER: 19.03 Reclame VARA: 19.07 Kleur: Marty- show. 19.32 Koning Klant: con sumentenrubriek. STER: 19 58 Reclame. N.O.S.: 20 00 Jour naal STER: 20.16 Reclame. VARA: 20 20 Kleur: Televisie strip. 20.22 Met de muziek mee: gevarieerd muziekpro gramma 21.15 Docum over Zweden flIT). N.O.S.: 22.15-22.20 Journ. Nederland II. N.O.S 18.50 Kleur: Pluimpje. STER: 18.56 Reclame. N.O.S.: 1900 Journ. 19.03 Scala: Informatief progr. KRO: 19 30 De dwaze wereld van Tommy Cooper. TV-serle. STER: 19.56 Reclame. N OS.: 20 00 Journ. STER: 20.16 Re clame. KRO: 20.20 Kleur: Po litie New York. TV-fllm. 20 45 De Jeugd van Iwan. Russische film. N OS.: 32.18-22.21 Journ. België. Kanalen Nederlands 2 en 10: 18 55 Zandmannetje. 19.00 Filmmuseum van de scha terlach 19.30 Intetlnte, docu mentaire. 19.55 De Weerman. 20.00 Nieuws 20.15 De ïndrin- gersl tv-feullleton <6> 21.15 Folklore uit Argentinië. 2158 Ten huize van Hugo Van der Goes. Televisie in de 15e eeuw. (herh.). 22.25 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP VANAVOND Van 18—20 uur. I. Johan Svendsen. 1. Symp- honie nr. 1 in D gr.t op. 4. 2. Zorahayda, legende op 11. n. Edvard Grieg. Concert voor piano en orkest In a Kl.t. op. 16. m. Jean Sibelius. Sympho- nie nr. 4 In a kl.t. op. 63. Hilversum I. 402 m. NCRV: 7.00 NWS. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte gramm.muz. m. nws en act. 8.00 Nws. 8.11 Oude gewijde muz. (gr). 8.30 Nws. 8.32 Vokan- tiettps. 8 45 Voor de huisvr (9.00-9.10 Gym. v. d. hulsvr.) 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Leven door de hoop. le zing. 10.15 Italiaanse opera aria's (gr). 11.00 Nws. 11.02 Ope rette-aria's (gr). 11.15 Voor de zieken 11.55 Meded. KRO: 12.00 Gevar. progr. (12.32 WIJ v. h. land; 12.28 Meded. t.b.v. land- en tulnb.: 12 30 Nws: 12.41 Act.: IJ 00 Raden maar...) 14.00 Stereo: Promenade-ork. en sol. 14.30 Muz. middag ma gazine. (16.00-16.0Q Nws). 17.00 Overheldsvoorl. KRO: 17.10 Voor de kinderen. 18.00 Ste reo: Metropole-ork. Hilversum II. 298 m. AVRO: 71)0 Nws en ochtendgym. 7.2ö Stereo: lichte gramm.muz. (8 30-8.33 De groenteman.) 8.50 Morgenwijding. N.O.S.: 9.00 Uitgebreide rep. of herh. N.O.- S.-progr 9.40 Muz. uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn.). AVRO: Voor oe kleu ters. 10.10 Arbeidsvitaminen. (11.00-11.02 Nws.) 11.30 V. d. vrouw. (11.55 Beursber.) 12.30 V. d. landbouw. 12.40 Sportre- vue 13.00 Nws. 13.11 Radlo journ. N.O.S.: 13.30 Klein chan son. 14.30 Muz. en nws v. onze zuiderburen. AVRO: 15 00 Stereo: Bariton en luit. 15 35 Stereo: Klass. vierhandig pia nospel. 16.00 Nws. -16.02 Kunstkron. 16.30 Stereo: Resi dentie ork. m. zangsol. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. ork.muz. 17.25 Stereo Jazz Spectrum. Plm. 17.55 Meded. Hilversum m. 240 m. en FM-kanalen. VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10 00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevar. visite. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Licht platenprogr. (14.00 NWS). 15.00 Nws. 15 03 Drie-draai. 16 oo Nws. 16.03-18.00 Licht platenprogr (17.00-17 02 Nws). Lappie Loep en het geheim von de degenstok Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1303: „Hij had weer eens gelijk, die goeie ouwe dok ter." dacht smidje Verho len. toen hij zag hoe kwiek Gozewijn van Uylen zich de volgende dag weer door het huis bewoog. De boek- handelaar scheen zich trou- jwens een beetje met de toestand te hebben ver- 'zoend. Hij had zijn fami liekroniek terhand geno- men en vroeg: „Zeg, Ver holen? Hoe komen mijn kieren, dit boek. en mijn andere spullen hier eigen lijk terecht?" Da s werk van onze koene veldwach- i ter." lachte de smid. „Hij had je zóveel last bezorgd, I zei-d-ie. Nou wilde hjj „Ah juist. onderbrak Gozewijn nadenkend, een bepaalde passage in j zyn kroniek opzoekend. „Kijk hier 'es," vervolgde hij. „Deze notitie stond j vroeger NIET in het boek. Maar na jouw reis door de tijd stond hij er i plotseling WEL in. Oud-oom Jacob moet die dus geschreven hebben nadat-ie jou gesproken had. In deze notitie kondigt hij de luchtvaart aan. Binnen drie uur naar Amerika. Maar nou had ik je 'es willen vragen: i hoe zag die sakkerlootse oud-oom er eigenlijk uit?" „Een keurige, wel bespraakte man met beschaafde manieren." antwoordde de smid. „Ik j hem nóg voor me met zijn bakkebaarden en dikke, krullige haardos, zj geruite winterjas en zijn hoge hoed met zilveren gesp. Een échte heei „Wel sakkerloot, wij van Uylens zijn allemaal heren!" zei Gozewi „Maar nu zou ik tóch wel eens willen weten wie die schelm van een pal vinder is geweest, die mij zo geraffineerd bestolen heeft. Hoe wist D kerel, dat ik aan het schatgraven was?" 7. Een half uurtje later was het tweetal bij de oude eik aangekomen. „Ja. het is inderdaad een heel oude boom zei Lappie, „en hij lijkt precies op die van de kaart. Zoiets moet je toch opeens maar te binnen schieten. Ik had die boom nooit herkendJonas keek naar de oude stam „Kom Lappie, we gaan aan het werk, waar is de kaart". Lappie ontrolde het perkament en de beide vrienden lazen: „Loon 3000 pas in richting welke pijl aangeeft...." „Hé," zei 'ïonai. „een pijl". Lappie liep om de boom heen en zeit *Ik zie nergens een pijl". Jonas wees omhoog. „Denk jij dat jij alleen groeit. De pijl zit natuurlijk hoger in de boom. schiet op." Dat was voor Lappie het teken om vliegensvlug in de boom te klimmen. „Inderdaad Jonas riep hij, na enige ogenblikken zoeken. „Hier is de pijl!". Lappie, was vlug weer beneden. „Welke kant wijst ze?" vroeg Jonas: gehaast. Lappie wees in de richting van de stad. „Die kant, i!ona«.„....u j FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6